Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-OngevaUenverzeberini iSmm Jaargang. Zaterdag; 18 December 1920. Sfe. 12916. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels plaatsen wordt 2 Speciale conditiën voor herhaaldelijk toegezonden. f 1.75; maal berekend. Ingezonden elke regel daarboven 35 cent, 3 maal mededeelingen 75 ct. per regel, adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. bij levenslange gelieele invaliditeit j bQ verlies van verlies Tu een hand, voet of oog B Uü aooaIHII «er duim De verzekering wordt gewaarborgd door de HeUendsehe Algemeene Verzekeringsbank Ie Schiedam. bQ verlies van een wijsvinger l>« verlies van eiken ande ren vinger i Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD. Binnenland. De Eerste Kamer en de fi uancieclc politiek der gemeenten. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Ka mer van het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet en van de wet op de inkomsten belasting 1914, betreurde men het, dat waar dit wetsontwerp sedert Febr. 1909 aanhangig was geweest, enaan de Eerste Kamer, wil zij 't administratieve raderwerk niet in het ongeree- de brengen, voor haar onderzoek en de afdoe ning van deze aangelegenheid slechts eenige weken zijn gegeven. Verschillende leden verklaarden dan ook het voorstel zonder eenige geestdrift te hebben ont vangen. Eenige van hen betreurden het, dat de regeering de thans afzonderlijk gedane voor stellen betreffende het belastinggebied der ge meente niet had opgenomen in de reeds in uit zicht gestelde algemeene wijziging der Gemeen tewet. Hiertegen werd aangevoerd, dat er met het oog op den noodtoestand, waarin vele gemeen ten verkeeren, niet langer gewacht mocht wor den met het aanbrengen van middelen tot ver betering en dat thans financieele hulp, zelfs al zij die slechts eene gedeeltelijke, dringend noo- dig is. Ook was men van gevoelen dat het thans hoog tijd is, dat het rijk de gemeenten rechtstreeks krachtig hulp verleent een feitelijke hulp, wel ke echter het wetsontwerp niet biedt. De stelling, dat de hoogere uitgaven in vele gemeenten voornamelijk gevolg zouden zijn van de door de gemeentebesturen gevoerde minder zuinige administratie werd bestreden. De groo- te uitgaven van den laatsten tijd worden voor namelijk veroorzaakt door de salarisverhogin gen, welke niet te vermijden zijn. Ook werd gewezen op uitgaven die in groote gemeenten, ais interrlationale centra, onvermij delijk zijn en die het geheele rijk ten goede ko men. Daartegenover stond de betrekkelijk gun stige toestand in vele kleine gemeenten, waar de meerderheid der bevolking van kerkelijke richting zijnde, tot nu toe in belangrijke mate profiteert van de bijzondere school en de ker kelijke armenzorg. Andere leden achten verscherping der con trole door het hooger gezag noodig en speciaal scherper toezicht van Ged. Staten, bijv. om te zorgen, dat gewone en buitengewone uitgaven goed uit elkander worden gehouden en dat niet meer vlottende schuld wordt in het leven ge roepen dan met een goed financieel beleid was overeen te brengen. In het algemeen meende men, dat het ver- leenen van rijkshulp aan de gemeenten gepaard behoorde te gaan met inperking der gemeente lijke autonomie en scherp toezicht op het fi nancieel beleid en dat men wel kon besluiten tot strikte handhaving der gemeentelijke autono mie en verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied, doch dat men dan ook geenerlei hulp moest verleenen bij het ontstaan van fi nancieele moeilijkheden. Nog werd gewezen op de bezuiniging, die in de kosten van het bestuur der gemeenten zoude zijn aan te brengen door kleine gemeenten met elkaar te vereenigen. Ter sprake werd gebracht het in den laat sten tijd opgekomen probleem, rakende de cre- dietwaardigheid der gemeenten. De vraag is nu hoe haar het kapitaal te ver schaffen zal zijn, dat de geldbeleggers haar niet willen ter leen verstrekken. Het rijk kan de klei ne te hulp komen dcor hare leeningen te plaat- sembij den chèque- en girodienst en bij de pen sioenfondsen, doch deze middelen zijn beperkt. Amsterdam en Rotterdam kunnen daarmede niet geholpen worden. Het zal toch wel niet in de bedoeling liggen, voor dit doel een gedwon gen leening uit te schrijven. Daartegen zouden bij vele leden onoverkomelijke bezwaren be staan. Ten aanzien van den inhoud van het wets ontwerp zélf, zooals het thans luidt, werd nog het volgende te berde gebracht Vele leden betreurden, dat het stelsel der Staatscommissie is verlaten, volgens hetwelk de belasting geheven wordt over het bestand deel van het inkomen, dat in iedere gemeente is gekweekt. Enkele leden waren van gevoelen, dat opcen ten op de hoofdsom der grondbelasting als een partieele onteigening te beschouwen zijn en daarom niet wenschelijk. Oprichting van Volkswarenhuizen. Dezer dagen is in enkele bladen het verras sende bericht verschenen, dat de groote scheep- vaartvereenigingen pogingen aanwenden, om te komen tot de oprichting van winkels ter be strijding van de duurte. Wij zijn in staat hieromtrent eenige nadere bijzonderheden mede te deelen, zegt de „Tel." De zaak is alsvolgt De Loonraad, waarin zitting hebben verte genwoordigers van de werkgevers en de werk nemers in het transportbedrijf, heeft ingesteld een „Commissie tot bestrijding van de duur te." De heeren D. L. Uytenboogaard en A. M. D. Valstar, werkgevers-leden van die commis sie en bestuurders van groote stoomvaart maatschappijen, hebben thans aan alle ree- ders het volgende schrijven verzonden, waar uit de plannen voldoende blijken. „Aan d'e leden der Scheepvaartveree- nigingen „Noord" en „Zuid". Mijne Heeren, De N. V. Mij. tot Exploitatie van Volks warenhuizen is opgericht met het doel, de duurte te bestrijden,- als een gevolg van de U bekende toezegging, door den voorzitter van den Loonraad namens de werkgevers leden gedaan in de vergadering van 13 Sept 1919. Door eenige leden der Scheepvaart- vereeniging is in den vorm van een 6 leening aan genoemde N. V. een bedrag van 1.320.000 gulden toegezegd. Met het oog echter op het feit dat de benoodigde winkel-panden te Amster dam en te Rotterdam, waarin de bedrijven zullen worden uitgeoefend, slechts door aankoop te verkrijgen zijn, is het wenschelijk de beschikking te hebben over een kapitaal van 2.000.000 en tot dat volle bedrag een 6 leening aan te gaan. Zij doen een ernstig beroep op Uw medewerking om dat kleinere of grootere bedrag te helpen aanvullen tot het bedrag, dat nog aan de twee millioenen ontbreekt. De ondergeteekenden, die de werkgevers in de commissie tot bestrijding der duurte vertegenwoordigen, zijn versterkt in hunnmeening, dat de bestrijding der duurte speciaal op hetgebiedvankleeding,manufacturen en beddegoed wenschelijk is, door hetgeen zich in den laatsten tijd voor onze oogen afspeelt. Terwijl toch in den groothandel de prijzen da gelijks dalen en in Engeland en Amerika de gevolgen daarvan ook in den kleinhandel dui delijk merkbaar zijn, is zulks in ons land niet of nauwelijks waarneembaar. Het gevolg is dat er groot gevaar bestaat, dat de vicieuse cir kel in ons land nog een slag verder draait, aleer de prijsdaling ook hier zal hebben door gewerkt. Daar loonsverlaging een uiterst moeilijk en pijnlijk proces is, behoeft het geen betoog, dat een dergelijk verder draaien van den vicieu- sen cirkel ten onzent ons land ten opzichte van de omringende landen in een economische po sitie zou brengen, nog veel ongunstiger dan die op het oogenblik reeds is. Het is daarom, dat wij U, ook in Uw eigen belang, aanraden, onze po gingen krachtig te steunen, opdat straks op goe de en deugdelijke gronden een verdere verhoo ging van loon kan worden tegengegaan. Wij aar zelen niet, te zeggen, dat het bestaan van velen Uwer, als tusschenpersoon, die belang hebben l>ij een levendig transito-verkeer, hierbij op het spel staan en het angstvallig ontzien van de enghartig opgevatte belangen van hen, die de duurte bestendigen, ten slotte tot een ramp zou leiden. Wanneer dan inderdaad de prijzen beginnen te dalen, blijft het uit een oogpunt van loonpo litiek van groot belang, de schommelingen in het prijsniveau door middel van een eigen onder neming te controleeren en daarop invloed uit te oefenen. Met vertrouwen zien wij dan ook bijgaand inteekenbiljet ingevuld van U tegemoet. Ten slotte kunnen wij U mededeelen, dat alle maatregelen genomen zijn, om de zaken binnen enkele maanden te openen doeltreffende kracht der zaak zal echter in niet geringe mate afhangen van de beschikking over ruim kapitaal. Tot zoover het schrijven. Men ziet hieruit, dat de „Maatschappij tot exploitatie van Volkswarenhuizen" door deze leiders in het scheepvaartbedrijf voornamelijk wordt opgericht uit overweging van loon politiek. Naar wij vernemen, is te verwachten, dat er uit middenstandskringen verzet tegen deze plannen zullen rijzen. (Tel.) Naar men vooras nog verneemt, ligt het in J de bedoeling, dat de heer Joh. Brautigam, lid van de Tweede Kamer en oud-bestuurder van den (modernen) Transportarbeidersbond, pre sident-commissaris zal worden van de N. V. welke door de groote scheepvaartvereenigingen wordt gevormd om te komen tot oprichting van winkels ter bestrijding van de duurte. De normalisatie van de Maas. Men meldt uit Brussel Gullopin, socialistisch Kamerlid voor Luik, heeft de volgende vraag gesteld aan de regeering: Men meldt, dat Nederland besloten zou heb ben tot het uitvoeren van werken ter bevaar- baarmaking van de Maas. Heeft de Belgische regeering ook al een besluit genomen ten aan zien van de ontworpen werken voor het bevaar baarmaken van de Maas, hetzij tot aan de Nederlandsche grens, hetzij tot aan Visé, waar toe een kanaal noodig zou zijn van Lixhe af Het is onmiskenbaar, dat deze werken dringend noodig zijn, zoowel voor het scheepvaartver keer, als om de overstrooming van de haven wijken van Luik tegen te gaan. De Belgische regeering heeft hierop geant woord, dat er geen sprake is van het normali- seeren van de Midden-Maas, maar van het gra- venvan een kanaal van Maastricht naar Maas- bracht in Nederlandsch Limburg. Men is bezig met de definitieve ontwerpen voor het normali- seeren van de Maas tusschen Luik en Visé en het graven van een kanaal van Lixhe naar Genck in Belgisch Limburg. Wat de werken betreft tot verbetering van de Maas tusschen Luik en Wandre, kan men in den loop van 1921 de eerste spade in den grond zetten, mits de noodige gelden daarvoor althans worden toe gestaan. De correspondent van de „N. R. Crt" te Brus sel seint aangaande dit vraagstuk Naar ik verneem, houdt men zich in het de partement van openbare werken bezig met het opmaken van het definitief ontwerp voor het graven van een kanaal van Lixhe tot Genck, het centrum van Belgisch Limburg, en de nor malisatie van de Maas van Luik tot Visé. Aldus zou Luik rechtstreeks in verbinding worden gesteld met het nieuwe Limburgsche kolenbek ken, waarvan in industrieele kringen veel wordt verwacht. Het Doorluchtig Episcopaat. Woensdag en Donderdag heeft te Utrecht de vergadering plaats gehad van het Door luchtig Nederlandsch Episcopaat. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van de Indische begrooting voor 1920, in ver band met de uitzending van een nieuw benoem den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, mr. D. Fock. Ter bestrijding van de uitgaven, ver bonden aan die uitzonding wordt als naar ge woonte gerekend op 60.000 voor kosten van uitrusting en 20^)00 voor reiskosten naar Indië en bezoldiging gedurende het tijdvak tusschen het vertrek uit Nederland en de aan vaarding zijner waardigheid in Indië. Het be drag van 60.000 zou in verband met de hui dige tijdsomstandigheden ten eenenmale on voldoende zijn, ware het niet, dat op initiatief van den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal het voorstel zal worden gedaan om de serviezen, het kristal, het tafelzilver en de keukeninrich- ting, welke artikelen de nieuwe Landvoogd tot dusver van zijn voorganger placht over te nemen, na taxatie van Landswege aan te koopen. De geraamde som strekt dientengevolge hoofdzake lijk voor goedmaking der kosten voor de aan schaffing van linnen, de overname van paarden, rijtuigen en automobielen, de overname en aan vulling van kleeding en verdere uitrusting enz. Aangeteekend wordt hierbij, dat de aankoop door het land van de serviezen, het kristal enz. tot bezuiniging zal leiden, daar ook bij volgende vervangingen van den Gouverneur-Generaal met de kosten van overname van die artikelen geen rekening meer behoeft te worden gehouden. Alleen zal voor geregelde aanvulling en herstel van deze Landseigendommen jaarlijks een klein bedrag (bv. 1000) beschikbaar moeten worden gesteld. Verder zijn bij dit wetsontwerpee nigeverjoo- gingen voorgesteld in verband met het verlee nen van kindertoelagen. Gemengd Nieuws. De depreciatie van den gulden tegenoverdendollar. De heer Leonard Keesing, te New-York, schrijft dd. 23 Nov. Naar aanleiding van den koersloop van den gulden in het buitenland, en meer speciaal van zijn sterke depreciatie tegenover den dollar, is in de laatste maanden klaarblijkelijk de strijd in Nederland tusschen de voor- en tegenstanders van goudexport opnieuw ontbrand. Aangezien ik slechts nu en dan een van de vele dienaan gaande gepubliceerde artikelen hier ontvang, is het niet wel mogelijk het vraagstuk in het licht van alle aangevoerde argumenten volledig te besprekenz: dit zou overigens binnen de perken van een toegezonden stuk toch ondoenlijk zijn. Het wil mij toeschijnen, dat de verkondigers van de leer der koopkracht-pariteit in de hitte van het debat hun doel voorbijstreven. Sommige hunner voelen dit blijkbaar mstictief althans ik zie dat prof. mr. Ant van Gijn (van wien ik overigens met veel genoegen zie, dat hij een der weinigen is, die het aanpassen van de te volgen belasting politiek van een land aan de momenteel bestaande economische toestanden, en de moge lijke correctie daarvan door middel van de be- lastingpolitiek heeft bepleit) in een onlangs verschenen brief zijn pleidooi omtrent de te verwachten uitwerking van gouduitvoer op het binnentandsche prijsniveau qualificeert met de opmerking, dat zulke gouduitvoer na tuurlijk niet geneutraliseerd mag worden door uitbreiding der uitzetting ;n van de Nederland sche Bank. Hierin ligt „des Pudels Kern". Ik kom daarop nader terug. Het is onjuist, dat de theorie, die den invloed van geldkwantiteit op de prijzen verkondigt, tevens de mercantilistische opvatting van de ontwikkeling der wisselkoersen geheel van de baan schuift. Het ontstaan van prijzen ook in de internationale wisselmarkt door vraag en aanbod (waarmede immers de verkondigers der koopkrachtpariteit hun eigin theorie ver klaren) is door die theorie volstrekt niet weer legd. De waarheid is, dat vraag en aanbod voor diverse wissels en vraag en aanood voor goederen in en tusschen verschillende landen onderling een wiselwerking op eikaar oefenen. Het is een onloochenbaar feit, dat de goederenprijzen in de landen van centraal-Europa sinds het ein de van den oorlog voortdurend lager zijn geble ven, dan zij op grond der wiselkoersen moesten zijn met anderen woorden, dat de koopkracht- pariteit van die muntsoorten nu reeds twee jaar lang ver boven de geldende wisselkoersen staat. De verkondigers der koopkrachtpariteit zouden dit alleen kunnen verklaren met een beroep op bijzondere onstandigheden iets wat zij in hun tegenstanders, zeer terecht, scherp willen afkeuren. Een beroep op de Brusselsche financieele conferentie ware niet gerechtvaardigd. Deze heeft weliswaar sterk aangedrongen op vermin dering van de papiercircuiatie iets waartoe de allergrootste aanleiding bestaat doch heeft tevens exceptie gepleit ten bate van reconstric- tie. Niet slechts dit, doch zij gaat nog veel verder, waar zij zelfs het creëeren van nieuwe credieten aanbeveelt tot verschaffing van grond stoffen aan debiteursnaties. Dit lijkt woch waarlijk niet op deflatie-woede te hooi en te 'gras. Om op den toestand in Nederland zelf terug te komen In het laatst hier ontvangen nummer van de Economisch-statistische Berichten zie ik, dat van 1 November 1919 tot 1 November 1920 de disconto's slechts met 12 miüioen zijn verminderd, hoewel het totaal der rechtstreeks gedisconteerde schatkistpromessen met 77 mil- lioen is afgenomen. Dit wijst op een meerdere credietvraag van de zijde van het publiek van 65 millioen. Tevens zijn de beleeningen met 45 millioen vermeerderd. Totale vermeerdering der accomodatie aan het publiek 100 millioen Dit is natuurlijk niet alles. Bij de particuliere banken heeft ongetwijfeld hetzelfde plaats ge vonden, daar de ontwikkeling bij circulatiebank en particuliere banken altijd parellel loopt. De koopkrachtpariteiters weten toch zeker wel, dat de vermeerdering van accomodatie bij parti culiere banken evenzeer inflatie is als de ver meerdering van accomodatie bij de circulatie bank. Zijn zij nu in het licht van deze cijfers werkelijk nog van meening, dat gouduitvoer- ter verlaging van dollarkoers mogelijk ge- irf-rt-Tf'ntrfr^^rrw7rir-T-)iir---'-?rrrYrmrTnniirwrinim¥TTinrr^tiTiT^T~"rTmrrY¥,'rii'-ffir''-nriT- m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 5