Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43&i« Jaar^Mi^. Maandag 20 December I92Ö. Ho. 12917. Haar Dochter. FEUILLE TOM. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. levenslang. geheele Invaliditeit j Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal laatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel, peciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bQ vwHao vu verlies m een hand, voel of oogW U uuuu H y P een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUandsefee Aigemeena Verzeketingshuh lo Schiedam. bij verlies van een wijsvinger j Mi verlies vu eiken ande ren vinger i Buitenlandseh Nieuws. RUSLANo. Er zijn blijkbaar geen grenzen aan de zucht der Sovjet-heerschers naar het spelen van een leidende rol in de buitenlandsche politieke aan gelegenheden, schrijft de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph". Tsjitsjerin, die nog niet tevreden schijnt te zijn,nu hij Sov- jet-Armenië onder zijn hoede heeft genomen, heeft aan de regeeringen der Entente een draad loos protest doen toekomen tegen de zijns in ziens ongerechtvaardigde inmenging der geal lieerden in de Grieksche politiek. Hij begint met er op te wijzen, dat hij vol strekt geen sympathie heeft voor monarchis tische instellingen of voor den persoon van Con- stantijn, maar hij kan zich niet vereenigen met de maatregelen, welke de geallieerde regeerin gen hebben genomen om zich te waarborgen te gen de gevaren, die de terugkeer van Constan- tijn op den troon met zich zou kunnen bren gen en het beschikkingsrecht op deze wijze aan het Grieksche volk wordt ontzegd. Hij baseert zijn protest niet alleen op begin selen van internationaal recht, doch ook op de positie van Rusland als een der beschermen de mogendheden van Griekenland. Deze posi tie, aldus Tsjitsjerin, wordt evenzeer ingeno men door Sovjet-Rusland als door Rusland onder het tsaristisch régime, hoewel Sovjet- Rusland niet voornemens is, van zijn rechten gebruik te maken. Wellicht staat het verlan gen van Tsjitsjerin naar een herleving van het Gonstantinistisch régime te Athene in verband met zijn bezorgdheid over het lot van zijn bols jewistisch gezinde vrienden, de Turksohe na tionalisten. Wij kunnen misschien uit Moskou thans nog een nota verwachten met betrekking tot de jongste communistische onlusten in Roemenië Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Dat de re- volutionnaire bewegingen in deze drie gealli eerde landen op hetzelfde oogenblik tot uiting zijn gekomen, wijst op de mogelijkheid van het bestaan van een gemeenschappelijken schakel, hoewel zij ook door zuivere plaatselijke omstan digheden te verklaren zijn. GRIEKENLAND. Koning Gonstantijn is Zondagochtend om 11 uur te Athene aangekomen. Hij begaf zich terstond naar de kathedraal en vandaar naar het koninklijk paleis. Een zeer enthousiaste menigte verwelkomde den teruggekeerden monarch en toen de koning van het oorlogsschip in een sloep naderde, sprongen tientallen personen te water, zwommen naar hem toe,en omringden juichend hetvaartuig- je dat Constantijn naar den wal bracht. In overeenstemming met de Engelsche rc- geering heeft deFransche regeering haar instruc tie aan den Franschen gezant te Athene, om Griekenland te verlaten, herroepen. De Engel sche en de Fransche gezant zullen zich echter van elke betrekking met Gonstantijn en het Grieksche hof onthouden. 18. „Haar moeder praat voor twee. 't Is niet ge makkelijk, met haar op zijn gemak te komen." „Och, dat weet ik nietMet dames van haar soort zal het wel heel'iets anders zijn, dan met mij. Ik voel nu eerst, dat ik geen dame ben en niet in dien kring thuis behoor." „Nu, dan hoor ik er ook niet thuis,'" zeide Robert min of meer gekwetst. „Met een man is dat heel iets anders en als Constance veel van je houdt, zal zij veel over het hoofd zien." Verder werd er over het bezoek tusschen moe der en zoon niet meer gesproken beiden waren er .gedrukt door. Voor 't eerst voelden zij, dat er tusschen hen een wolk was opgekomen, die niet zoo ge makkelijk meer zou wegtrekken. HOOFDSTUK VII. Maandag was het een dag vol zonneschijn glans, bloemengeur en vogelenzang. De zomc¥ Reuter verneemt, dat de Engelsche regeering zeer bezorgd is om één gedragslijn te volgen met Frankrijk en Italië in de Grieksche kwestie, op het oogenblik, dat Constantijn te Athene zal landen. De regeering heeft opdracht gegeven aan den gezant in Griekenland om geen offici- eele betrekkingen met Gonstantijn te hebben. De Engelsche vlootcommissie blijft te Athene. Volgens een officieuse mededeeling der Griek sche regeering aldus Havas uit Athene' hééft generaal Zymirakakis, de opperbevelheb ber in Thracië, gepoogd om het leger voor een actie tegen Constantijn te winnen. De comman dant, van Xeres was het reeds met, hem eens. In andere garnizoenen echter verklaarden de officieren zich tegen Zijmirakakis. De regeering is er echter achter gekomen. Enkelen der samenzweerders zijn aangehouden. Zymirakakis zelf is naar Constantinopel ge vlucht. De betoogingen voor Venizelos te Constan tinopel durèn voort. Men maakt zich daarover te Athene ongerust. Het is aan Grieksche onder danen verboden, zich uit Griekenland naar Constantinopel te begeven. DE TOESTAND IN IERLAND. Een zeer merkwaardig bericht wordt door den „Times-" correspondent uit Dublin geseind Generaal Guming, commandant van de „Ker- ry"-infanteriebrigade heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat vanaf 20 Deccinber alle Engelsche militaire transporten vergezeld zullen worden door officieren van het lersche republikeinsche leger ep andere Sinn Feiners, die zich op het oogenblik in arrest be vinden. Vele - lersche republikeinen zullen dus als gijzelaars gebruikt worden ten einde mili taire transporten tegen overvallen te bescher men. ENGELAND. Het steeds aangroeiende aantal werkeloo- zen heeft thans bijna het millioen bereikt. In verband daarmede wordt de centrale raad der werkeloozen bijeen geroepen. Op deze verga dering zal een belangrijk verslag worden uit gebracht door de bijzondere commissie van Aoorzitters der plaatselijke bonden, waarin na dere bijzonderheden zullen worden medegedeeld omtrent de wijze, waarop de regeering haar me dewerking zal verleenen tot bestrijding van den nood der werkeloozen in dezen winter. ITALIË. De Italiaansche Kamer heeft met 275 tegen 7 stemmen een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in het nemen van maatregelen ten behoeve van de invalide en gepensionneerde soldaten. Tijdens de vergadering van do com missie voor de financieele aangelegenheden verklaarde Meda, dat 't deficit van 14 milliard, waarop einde Juni jl.werd gerekend, sindsdien iets is verminderd. De algemeene inflatie was iets toegenomen, in verband met de eischen, die de voedsel- en grondstoffen.voorziening van het land stelde. Giolitti verklaarde ten slotte, dat het deficit die zich een paar dagen scheen teruggetrokken te hebben, deed opnieuw haar intrede, nog schoo ner, nog schitterender dan te voren. Robert zag met blijdschap, dat de natuur lie den deelnam aan zijn vreugde heden zou de aanstaande koningin immers haar intrede doen in haar nieuw rijk het liefst had hij fabriek en huis met vlaggen en groen getooid haar ter eer, maar hij was nog te verstandig om tot zulk een uiterlijk vertoon over te gaan. Met het mooie weer waren ook Constance's gezondheid en goed humeur teruggekeerd. De Zondag, die Robert bij Viermans had doorge bracht en die hun laatste daar zou wezen want Eoensdag of Donderdag hadden zij plan te vertrekken was onverbeterlijk geweest. Constance, één en al aanhankelijkheid en die anders niet zoo bijster met haar ingenomen- was. „Waarom is zij niet altijd zoo zeide zij in zichzelf,tnu is ze onweerstaanbaar liefover een uur, als iemand haar een stroohalm in den weg legt of zelfs als zij het zich maarverbeeldt, dan is zij niet om uit te staan. Ik houd niets van zoo'n nukken." Maar Robert was overgelukkig vooral, toen zij onder de wandeling hem zeide, hoezeer het haar speet, dien dag met zijn moeder zoo ver- velend te zijn geweest maar zij kon het in den loop van den tijd zal kunnen worden bestreden, vooral ten gevolge van de nieuwe regeling, betreffende denprijsvanhetbrood.Italië zal zijn credietwaardigheid in het buitenland kunnen vergrooten. Hij zeide ten slotte, dat de regeering niet het voornemen heeft, om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. DE BE ZETTING LN HET RIJNLAND. In „La France Militaire" moet de Fransche generaal Malleterre geschreven hebben, dat ge neraal Rucquoy, het gewezen hoofd van den Belgischen staf, hem onder meer verklaarde Wij hopen, ins#ede van tien jaar, altijd in de Rijnprovincie te kunnen blijven, welk gebied als onmisbaar voor de dekking van het Belgische leger moet worden beschouwd. Aangezien de Engelschen na vijf jaarKeulen moeten verlaten, hoopt en denkt men, dat de Franschen en Belgen zich daar op de draagwijdte van een. geweer zul len nestelen tenminste zoolang de uitvoering van het vredesverdrag nog hangende is. De Ame rikanen zullen na tien jaren Koblentz verlaten en het is dus waarschijnlijk, dat vroeger of laat de geheele wacht aan den Rijn door Frankrijk en België geleverd zal worden. Het Rijnlcger zal een Fransch-Belgisch leger zijn, welks grootte en organisatie afhangen van Duitschland's po- litieken en militairen toestand, alsook van de veranderingen, die binnenkort in het organisme van het Fransche en het Belgische leger moeten worden aangebracht. Dientengevolge is de mi litaire alliantie tusschen België en Frankrijk een der beste veiligsheidswaarborgen aan den Rijn. De Belgische generaal zeide ook nog. dat het gezond verstand van het Belgische volk zich naar de militaire noodwendigheid za 1 weten te schikken en dat het de huidige crisis te boven zal komen. De Standaard toekent bij deze uitlating het volgende aan Zijn die verklaringen te beschou wen als den eersten commmentaar op de gevol gen van het Fransch-Belgische akkoord Is dat demodaliteitvanzijndefensievehoedanigheid? Dieveranderingen in het organisme der twee le gers kunnen ook een vraagteeken doen rijzen. Intusschen kunnen we dien oorlogsmenschen de vaste verzekering geven,dat het gezondver- stand van ons Vlaamsche volk nooit zal gedoogen dat er iets van hun annexatiepolitiek in huis komt. Het blad herinnert er verder aan hoe een Belgisch majoor onlangs op een diner met een Duitsche kanaalspecialiteit in verband met de kanalenkwestie zou gezegd hebben, dat België zich over het feit, dat het kortste Rijn—Schelde kanaal dwars door Nederlandsch Limburg zou moeten worden aangelegd, niet ongerust maakte want binnen een paar jaar zou Nederlandsch Limburg toch ook aan België behooren.De Stan daard voegt hier aan toe, dat het kamerlid inge nieur van Caeneghem dien majoor bedoelde, toen hij bij het debat over de regeeringsverklaring van een paar weken geleden sprak van een even tueel door Frankrijk gesteunde militaire wande ling door Nederlandsch Limburg. Het blad ziet in de mededeeling van voornoemde militairen de bevestiging van het vermoeden, dat het Fran- sche-Belgisch akkoord wel meer inhield, dan men gemeenweg in regeeringskringen wilde bekennen. Zoo gaan oogenschijnlijk de militairen nu zelf de geheimen uitbrengen. AARDBEVING IN ARGENTINIË. Reuter seint uit Buenos Ayres In de provincie Mendoza (Argentinië heeft een hevige aardschok plaats gevonden. Er zijn lot) dooden. ALLERLEI. Woensdagavond had te Parijs een offi cieel diner plaats, waarop de vertegenwoordi gers der Vereenigde Staten en Duitschland uit- genoodigd waren. De Amerikaansche vertegen woordiger was de eenige aanwezige, die nog niet met den Duitschen vertegenwoordiger in relatie was getreden. De heer Mayer; de Duitsche vertegenwoor diger te Parijs, verzocht aan den heer Hughes Wallace te worden voorgesteld. Deze verklaarde echter, zeer waarschijnlijk mét het oog op het nog bestaan van den oor logstoestand tusschen Amerika en Duitschland, dat hij van oordeel was, dat deze voorstelling nog niet kon plaats hebben. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit New York bericht, dat. de motie, welke door senator Borah in den senaat is ingediend, betreffende een vermindering tot op 50 der vlootuitbrei- ding door Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Japan, door de Amerikaansche bla den zeer wordt toegejuicht. Zij zijn het er over eens, dat zoowel in staatsaangelegenheden als voor particulieren de uiterste zuinigheid gebo- d°n is, wil de wereld weder op een gezonde, economische basis komen te staan. Het denk beeld van deze beperking in den vlootbouw is, het moet erkend worden, oorspronkelijk van Japan uitgegaan, en hoewel men in de Veree nigde Staten een allesbehalve gunstige mee ning over dat land koestert, noemt men deze houding toch een bewijs van Japans goede trouw. Volgens een bericht aan het „Berliner Tage- blatt" uit Cuxhaven zit sedert Maandag tusschen Sylt en Toehr (Noordzee te W. van de Slees- wijksche kust) de passagiersstoomboot „Augusta Victoria" in ondiep water tusschen het ijs vast. De veertig passagiers, die aan boord zijn, loopen gevaar te verhongeren, daar het schip in verband met de ondiepten niet door zee- stoombooten bereikt kan worden. Er worden maatregelen beraamd, om de passagiers en de bemanning te redden. In verband met den ernstigen kolennood is het passagiersvervoer op d§ Hongaarsche spoorwegen voorloopig van 23 December tot 3 Januari stopgezet. heusch niet helpen zij had zich zoo ziek en mat gevoeld, maar morgen zou zij heel anders zijn dat zou hij eens zien, want zij vond zijn moeder toch zoo'n sympathiek oud menschje, zij was er zeker van, dat zij heel veel van haar zou houden. De tranen sprongen Robert in de oogen. „Mijn lieveling!" fluisterde hij, „als je eens wist, hoe gelukkig je me maakt, 't Is zoo'n goede, lieve moeder, o als je eens vermoeden kon, wat zij voor mij gedaan hpeft., wat zij voor mij geweest is, al die jaren. Uit de overmaat van zijn gevoel wilde hij haar vertellen over zijn moeder, over de vele opofferingen, die zij zich voor hem getroost had, over al de jaren, die zij te zamen hadden doorgebracht, toen Constance eensklaps uit riep „Zie eens wat 'n prachtige tak wilde rozen. Pluk je die voor mij, Robert Ik heb die juist noodig om op glas te schilderen, als een souve- niertje voor mevrouw Vierman." Robert moest met zijn mes den tak afsnijden volgens haar aanwijzingen zij was nu geheel verdiept in de beschouwing der rozen, die zij thuis in water wilde zetten, in afwachting, dat zij ze zou schilderen. Maar natuurlijk kwam er dien dag niets van werken en den volgenden dag ook niet, en toen Dinsdag einde- Binnenland. Dekens. De minister van landbouw heeft tot de burge meesters de navolgende circulaire gericht In aansluiting, op mijn circulaire no. 775, af- deeling Crisiszaken Textiel, dd. 18 October 1920, heb ik de eer u mede te deelen, dat mij gebleken is, dat de beschikbare voorraad molton dekens' lijk haar schildergerei voor den dag haalde,waren de rijzen verdord. Toch was het een verrukkelijke dag, en Robert had alle hoop, dat het bezoek een aller- aangenaamsten indruk bij beide partijen zou achterlaten. Mevrouw Van Berken was ook druk in de weer geweest om het heele huis een goede beurt, te laten geven en alles voor het middagmaal in orde te laten brengen alles glom en schit terde dan ook weer, dat het een lust was. Therese had haar goed geholpen en zou ook voor het eten zorgen het \Vas van 's morgens reeds een drukte van belang. „Nu, ik ben erg verlangend de prinses te zien," zeide Therese tot haar ouders, „ik maak geen praatjes met de booien, maar on willekeurig hoor je toch het een en ander. Leida van mevrouw Vierman komt, als zij haar uitgaansdag heeft, altijd bij den tuinman en bij Jaan haar moeder en dan hoor je zoo mompelen, dat het zulke ijdeltuiten zijn, die Haagsche dames, niets dan bluf en kaalheid. Ze zitten uren aan haar toilet en zijn ieder oogenblik ziek juist iets voor mijnheer, voor wie het gewoonste nog niet eenvoudig ge noeg is, en voor zijn goed lief moedertje." „Ja, haar beste jaren zijn ook voorbij." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1