„Au bon Marché" aan onze cliëntèle. Zie de étalage. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 is uitgeput 'en derhalve aan de nog loopende desbetreffende aanvragen niet kan worden vol daan, terwijl aan de ingekomen aanvragen om kunstwollen dekens, zoo niet geheel, dan toch grootendeels zal worden voldaan. Ter voldoening van deze aanvragen zullen ook strekken buiten dienst gestelde bruikbare wollen dekens, welke eveneens tot den prijs van ƒ2.50 per stuk zullen afgegeven worden.Aan verdere aanvragen kan geen gevolg meer gegeven worden. Ter bespoediging van de aflevering zal het gewenscht zijn gelden voor zendingen dekens bestemd, bij vooruitbetaling in te zenden aan het Rijkscentraalkleedingmagazijn te Worden. Evjjitueel te veel geremitteerde gelden zullen voor verpakking eveneens bestreden kunnen worden. (St.ct.) Het passenstelsel. In de memorie van antwoord op de begroo ting van Buitenlandsche Zaken wordt gezegd, dat de minister het betreurt, dat het door alle landen gevolgde visumstelsel en de daarmede gepaard gaande paspoortencontrole aan de grenzen aan het internationaal verkeer in den weg staan. Intusschen is het oogenblik nog niet geko men om tot afschaffing van het visumstelsel over te gaan. Afgezien van het feit, dat de zorg voor de veiligheid van den staat het voor de verschil lende regeeringen tot een plicht maakt, thans scherpere controle op de in- en uitgaande vreem delingen uit te oefenen dan vóór den oorlog, zal in het bijzonder Nederland voorloopig nog niet zijne grenzen voor een ieder kunnen open stellen, want uit talrijke visumaanvragen blijkt, dat in de vele landen, waar de levensomstan digheden minder gunstig zijn dan in Nederland, de neiging bestaat om zich blijvend te vestigen. De werkloosheid en de woningnood zouden bij eene algeheele openstelling van de grenzen hand over hand toenemen. Te betreuren is echter, dat in den laatsten tijd verschillende landen hun visa slechts verkrijgbaar stellen tegen be taling van buitensporige bedragen en daardoor het internationaal verkeer nog meer belemme ren dan om de bovenvermelde redenen onver mijdelijk is. Bij de Duitsche regeering zijn de zerzijds stappen gedaan, opdat de kosten van het visum voor Duitschland verlaagd worden. De Nederlandsche regeering heeft blijk gegeven van hare instemming met het streven van het „Comité provisoire Communications et du Tran sit" om door het houden van een conferentie tot eene internationale regeling te geraken, door aan die conferentie, welke van 15-22 October j.l. te Parijs heeft plaats gehad, deel te nemen. Als resultaat van die conferentie mag geen be langrijke vereenvoudiging van de viseerings- voorschriften wordt verwacht. Naar aanleiding van de klacht over de wijze waarop hier te lande de vreemdelingen worden behandeld, verklaart de minister, dat de Ne derlandsche regeering er bij voortduring naar streeft om voor vreemdelingen het verblijf in Nederland zooveel mogelijk te vergemakke lijken. Vooral in de laatste maanden zijn in de vreemdelingenvoorschriften wijzigingen ge bracht, in het bijzonder ten aanzien van de ver plichting om zich aan- en af te melden, waar door de vreemdelingen zeer zijn gebaat.1 Hollandsche troepen naar Litauen. Naar het Corr. Bur. verneemt, is weldra de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten can een wetsontwerp in verband met het ver zoek van den Raad van den Volkenbond aan de Nederlandsche regeering tot het zenden van een contingent voor het Internationale Expeditie corps, dat de volksstemming te Wilna zal hebben te verzekeren. Verdrag met Duitschland. Naar wij vernemen heeft de Duitsche Regee ring definitief bericht*, dat tot ratificatie van het tusschen Duitschland en Nederland geslo ten crediet- en kolenverdrag kan worden over gegaan. De Ilohenzollerns en de gclduitvoer naar Nederland. Wolff seint uit Berlijn Uit het onderzoek, door den procureur-ge neraal ingesteld naar de zaken van de bankiers firma Grusser is niet gebleken, dat er door leden van de vroegere keizerlijke familie kapitalen naar het buitenland zijn gesmokkeld. De financieele toestand van Ned.-Indië. In de memorie van antwoord op de begrooting van Ned: Indië, wijst de minister er op, dat de geldelijke toestand van Indië nog in hooge mate onzeker is. De minister meent niet ver mis te tasten, wanneer hij het totale tekort op den gewonen dienst over het tienjarig tijdvak 19121921 stelt op ongeveer ƒ250 millioen. Tot dekking van dit tekort zal de belasting- schroef ongetwijfeld sterker moeten worden aangezet. De financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Naar het Haagsche Corr. Bureau verneemt, zal de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, als inleiding tot verdere stappen zeer weldra in de onderscheiden provinciën vergaderingen be leggen naar aanleiding van de achtereenvol gens verschenen wetsvoorstellen van den heer De Geer en van de regeering, betreffende de noodregeling ter zake van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten. Steun voor slachtoffers der mobilisatie. Bij amendement van de commissie van rapport teurs der Marinebegrooting wordt voorgesteld in te voeren een nieuw artikel, luidende Uitkeeringen aan dengenen, die in aanmer king komen voor steun als slachtoffers van de mobilisatie 100.000. Nu de minister van Oorlog, minister van Ma rine a.i. een post van 1.000.000 op de Oor- logsbegrooting heeft gebracht ten behoeve van uitkeeringen aan hen, die daarvoor in aanmer king komen als slachtoffers der mobilisatie, acht de commissie van rapporteurs het ge wenscht, dat ook op de Marinebegrooting voor het a.s. dienstjaar een dergelijke post uitge trokken wordt. De inlijving van de lichting 1921. De minister van Oorlog Jreeft onder dagtee- kening van 17 Dec. de volgende circulaire ge richt tot de burgemeesters „Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen althans aanvankelijk, slechts 15.000 man van de lichting 1921 worden ingelijfd. Zoodra U de lijsten, bedoeld in art. 41 van het militiebesluit II van den Commissaris der Koningin ontvangt, gelieve U de kennisgevin gen aan de lotelingen, bedoeld in het 2e lid van dit artikel, geheel in gereedheid te brengen, doch deze kennisgevingen niet eerder aan de betrokken personen uit te reiken of toe te zen den, alvorens daartoe van mij nader bericht is ontvangen. Zij het ten overvloede, moge ik onder uw aan dacht brengen, dat op deze kennisgevingen een mededeeling behoort te worden gesteld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zoowel de bestemming (corps en garnizoen) als het tijd vak van inlijving nog verandering kunnen on dergaan, in welk geval een nieuwe kennisge ving zal worden toegezonden. Voorts verzoek ik U om op de wijze, die U het meest doeltreffend acht, reeds thans zonder verwijl bekend te maken, dat behoudens on voorziene omstandigheden de inlijving, van de eerste ploegen niet voor 16 Februari 1921 zal plaats hebben. Prijsverlaging der gascokes. Uit Heerlen meldt men Uit goede bron vernemen wij, dat, behalve dat nu de distributie van gaskolen is opgehe ven, binnenkort ook een tweede prijsverlaging der gaskolen verwacht kan worden. Ook de ver koop der cokes van de gasfabrieken is vrijge steld. R. K. Leergangen. Het Curatorium der R. K. Leergangen te Tilburg heeft, na bekomen autorisatie van Z. D. H. den Bisschop van Den Bosch, benoemd tot rector der R. K. Leergangen dr. Th. Goos- sens, hoogleeraar aan het Klein-Seminarie te St. Michiels-Gestel, die de benoeming heeft aan vaard. Onderwijzeres worden. Rector W. Witteman schrijft in de „Rsb" Het nummer Van 11 Dec. van de „School bode" wat is dit orgaan eigenlijk, socialis tisch of bolschewistisch roept de leden van den Bond op, om, zoodra een geval van „geron- sel" voor een opleidingscursus bekend wordt, de redactie daarvan direct in kennis te stellen of de ouders te bewerken. Dit beteekent waar schijnlijk dat er actie zal gevoerd worden, ten einde de opleiding geheel stop te zetten. Willen de heeren daarmee de openbare school treffen, zij gaan hun gang. Indien het Haagsche corps van openbare onderwijzers gelijkt op de schrij vers in de Schoolbode, zal het een zegen zijn voor onze Haagsche jeugd, indien er wat minder van deze opvoeders in de scholen komen. Doch er is groot gevaar, dat zij medehelpers zullen zoeken, ten einde ook de bijzondere school te treffen. Daarom roepen wij de Haagsche Ka tholieken toe Past op, dat gij U niet leenen laat om uw eigen katholieke school af te breken. Het vorige jaar is onze (katholieke bevolking in zekere mate beinvloed geworden door de actie der heeren, die borden lieten ronddragen met de woorden Ouders laat uw kinderen geen onderwijzer worden Er boden zich minder can- didaten aan, ook aan onze inrichtingen, dan vorige jaren. Katholieken van 's-Gravenhage, waakt over uw katholieke school. Zoo gij een dochtertje hebt, dat door God is gezegend met de gaven van geest en hart, die vereischt worden voor de schoone taak van onderwijzeres, werk dan mee aan den christe- lijken opbouw van onze maatschappij en houdt haar daar niet van af. De nieuwe salarisregeling kan daarvoor geen reden zijn. Gij gaaft uw doch ters, toen zij moesten beginnen met een sala ris van 600, zoudt gij ze nu terughouden, nu zij op 19-jarigen leeftijd 1600 kunnen verdienen, terwijl zij met een hulpacte alleen kunnen op klimmen tot 2600 En zoo zij de Hoofdacte behalen en twee jaar dienst hebben, staan zij reeds op 2100 en klimmen op tot 3200. Is dat geen schoone toekomst voor een meisje Onze Katholieke school mag dus niet lijden door de misdadige actie van sommige elementen in ons onderwijs. Hetgeen rector Witteman hier schrijft be treffende Den Haag, geldt ook voor andere ste den. Prima SIROOP van Punch. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 17 December. Landbouwbegrooting. De heer De Jonge (S. D.) bepleit, bij de afdeeling mijnwezen, staatsexploitatie der bruin koolontginningen en betere rechtspositie-rege ling der mijnwerkers. De heer Henri Hermans (R. K.) er kent, dat het beleid van de directie van de mijnen niet een dergelijke afkeuring verdient als uit de rede van den heer de Jonge blijkt. Spr. wil de aandacht van den minister er op vestigen, dat in den laatsten tijd bijna uitslui tend Fransch sprekende opzichters en contro leurs worden aangesteld, welke zich niet ver staanbaar kunnen maken. Indien geen geschikte Hollandsche krachten te vinden zijn, zou het volgens spr. de voorkeur verdienen Duitschers aan te stellen, temeer omdat de Duitsche mijn- voorschriften beter bij de onze aansluiten. Wat de loonen betreft, wil de heer Hermans opmerken, dat deze heel wat beter zijn dan door den Alg. Ned. Mijnwerkersbond worden voor gesteld. Een minimum-arbeidspraestatie zal niet in het Algemeen Mijnreglement worden opge nomen. Met de rechtspositie hangt nauw samen de opleiding en deze behoort zoo goed mogelijk te zijn. Een vermindering der kolenpfoductie kan ons land in de huidige omstandigheden niet dragen. Waar de heer de Jonge geklaagd heeft over het feit, dat de bruinkoolex'ploitatie in particuliere handen is,zegt spr. het te betwisten, dat het den ondernemers van deze ontginnin gen er uitsluitend om te doen is, om meer winst te maken. De Minister van Landbouw Nij- verheid en Handel, de heer van IJs- selsteyn, brengt den heer Hermans dank voor zijn hulde en waardeering voor de krachti ge praestatie van de mijnen, waardoor de productie belangrijk werd verhoogd. Spr. zegt, dat in de contactcommissie wel degelijk een nauwe samenwerking bestaat tusschen directies en arbeiders. Bovendien is deze contact-commis sie geheel vrijwillig ingesteld. Wat betreft de vraag van den heer de Jonge omtrent de fi nancieele verantwoording der mijnen, deelt de minister mede, dat te Heerlen een ambtenaar is gestationneerd, die de geheele gestie van het mijnbedrijf controleert. De minister zegt voorts toe, dat hij de finan cieele toekomst van de arbeiders-controleurs onder de oogen zal zien. De bruinkolenindustrie moet beschouwd wor den als een oorlogsindustrie, welke in tijden van nood groote diensten heeft bewezen. Spr. erkent voorts, dat de productie zoo hoog mo gelijk moet worden opgevoerd. Daarom is het toelaatbaar, dat een deel van de winst wordt afgestaan aan gezagsinstellingen, waardoor de geestelijke en ethische belangen van de arbei ders worden gediend. Indirect komt dit weer ten goede aan de pro ductie. Bij de afd. Visscherijen klaagt de heer Van Z a d e 1 h o f f (S. D.) over de vervuiling van het rivierwater, wat de visscherij zeer achteruit- brengt. De heer Duymaer van Twist (A.R.) betoogt,dat er teweinig ernst wordt gemaaktbij het nemen van maatregelen om te komen tot ver betering van de visscherij-toestanden. Er is veel te weinig toezicht op het vangen van visch be neden een vastgestelden maat. Onze regeering grijpt niet genoeg in, in ons visscherijbedrijf Spr. noemt bijv. de visscherij te IJmuiden, die bijna geheel stil ligt. En dat komt niet, zegt spr. door de lage valuta in het buitenland. Spr. vreest zelfs, dat de visscherij van Emden binnenkort die van IJmuiden zal over vleugelen, dat zal de schuld zijn van het niet- ingrijpen door de regeering. Daarom dringt de heer Duymaer aan op krachtige maatregelen van de regeering. Daarna wordt de motie-Ter Laan, om den verde ren afbouw der forten te Vlissingen en Helder te staken, verworpen met 45 tegen 29 stemmen. De Oorlogsbegrooting wordt vervolgens aange nomen met 50 tegen 23 stemmen. De motie- Oud, tot verhooging der predikants- tractementen met 40 pet. wordt verworpen met 52 tegen 21 stemmen. De motie-Ketelaar, tot afschaffing der pen sioenstorting voor gepensioneerden en wacht gelden wordt z.h.st. aangenomen. Bij de voort gezette behandeling der landbouwbegrooting zegt de Minister, dat het visscherij-vraag stuk wel degelijk onder de oogen wordt gezien. Zou hij de trawl-visscherij gesubsidieerd hebben met een toeslag op de kolenprijzen, dan zouden de andere noodlijdende industrieën eveneens om subsidie zijn gekomen. Pogingen der regeering om het vischverbruik hier te lande te vergrooten zijn mislukt. Bij de afd. Handel ontwikkelt de heer De Muralt (U. L.) bezwaren tegen op heffing van het instituut der rijksmiddenstands- adviseurs als zelfstandige, onafhankelijke advi seurs. Zij komen nu onder de Middenstandsraad te ressorteeren. De Minister antwoordt, dat hij deze zaak nader onder de oogen zal zien. De Landbouwbegrooting wordt daarop z.h.st. aangenomen. Onderwijsbegrooting. Aan de orde is de begrooting voor Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. De Minister van Onderwijs, de heer De Visser, verklaart geenszins in een vorige zitting de bedoeling te hebben gehad op deni- greerende toon te spreken over de arbeidspraes- tatie der onderwijzers. Meer zal spr. over dit punt niet zeggen. Bij de Afd. Hooger Onderwijs zegt de Minister, dat hij reeds met zijn ambtgenoot van Land bouw tot overeenstemming is gekomen over de instelling van een professoraat in de landbouw economie aan de Groningsche universiteit, waardoor er gelegenheid zal komen om een doctoraal te behalen in de landhuishoudkunde. Maandag voortzetting. Ingezonden Mededeeling en. Schiedam. 10506 15 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur Ismiddags: handschoen, zakboekje, hondje, sleutel, mplk- bus, ring met sleutels, kinderhandschoen, bo terhammenzakje. Bij vinders zilveren kettinkje, Verwaal, Puttershoekschestraat 47 bril, Bochove, Goe- reeschestraat 22b knipmes, L. de Baan, Hoog straat 145 postduif, Th. v. Deursen, Kortland straat 15/15 balk, P. J. Deijl, L. Singelstraat 28; handschoen, J. Dupont, Singel 62 portemon- naie met inh, F. II. W. Konig, Burg. Knappert- laanduimstok, J. van Sijk, Singel 194b omslagdoek, A. Wetsteyn, Nieuwstraat 1 kinderhandschoen, G. J. Benthem, Louronstraal 20; mantel, G.. J. Onverwagt,K. Groenendaal la actetasch met inh. L. Bosselaar, Warande 175 bos sleutels, Gouka, Hoogstraat 29 kinderhand schoen, G. Koeten, Nieuwe Maasstraat 39 portemonnaie met inh. Dankers, Hoogstraat 151 hond, J. Jacobs van den Hof, Mariastraat Gisteravond is door J. de K. wonende Nieuwstraat, aangifte gedaan van dief stal van een vachtje van een kinderwagen. Hij was bij zijn schoonmoeder in de Hagastraat op visite geweest, waar de kinderwagen eenigen tijd onbeheerd in de gang was blijven staan. Een schippersknecht A. J. H., wonende aan boord van het motorvrachtschip „Rival", liggende in de Westerhaven, heeft aangifte gedaan van diefstal van een colbert- costuum uit de kajuit van het schip. De politie stelt een onderzoek in. Mej. P. M. Mollenkamp, alhier, is geslaagd voor het examen stenografie-Pont, diploma kantoorstenograaf Nederlandsch. (130 lettergrepen per minuut.) UIT ROTTERDAM. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is brand uitgebroken in de Rijwielenfabriek Bintang en de autogarage van de Firma H. Nijman Co., aan de Schans 110. De brand die zich in den be ginne zeer ernstig liet aanzien, is onder leiding van den hoofdman, den heer C. v. d. Wetering, met 14 stralen van handbrandspuiten en een van de rijdende stoombrandspuit in 2 uur tijd gebluscht. De aanzienlijke brand en waterschade wordt door assurantie gedekt. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Oplichting. Op verzoek van de Haagsche recherche is te Zeist aangehouden A. J. B. A., wonende in het Mooie Laantje aldaar, in verband met een poging tot oplichting van een firma in effecten in de Willemstraat in Den Haag. A. kocht telegrafisch en schriftelijk hij liet zich zelf nooit zien effecten op klinkende namen, Ging het goed met de gekochte stukken, steeg de waarde, dan gaf hij last ze weer te verkoopen en streek hij de winst op. Liep het echter dan hoorde men niets meer van hem. Het zinken van schepen. Op last van de justitie is, in verband* met het zinken van schepen op de Noordzee aangehouden en in het huis van bewaring op gesloten de koopman J. B„ uit de Mathenesserlaan, te Rotterdam. Gearresteerd. Door de Haagsche re cherche, in samenwerking met de Rotter- damsche, zijn gisteren op tal van plaatsen in den Haag invallen gedaan bij wederver- koopers van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. In beslag genomen werden een 30.000 obligaties van de Kerstmis-leening door bedoelde bank uitgeschreven, benevens 'n 1000-tal „Fortuna's" (dit zijn bladen, welke de bank uitgeeft) en een grooten voorraad re clame-artikelen) Ten huize van den hoofdver tegenwoordiger voor den Haag in de Pretorius- straat, zich noemende Sch., werd het grootste gedeelte van de in beslag genomen stukken aangetroffen, terwijl tevens geconstateerd werd, dat deze hoofdvertegenwoordiger in nauwe relaties met Broekhuis staat. Ten slotte bleek nog, dat deze man niet Sch, heet, doch een zekere J. K. is en bij de Rotterdamsche po litie nog in het krijt staat wegens een eenigen tijd geleden gepleegde oplichting. Hij is dan ook op transport gesteld naar Rotterdam. Afschaffingvantelegramzegels 't Debiet van telegramzegels was allengs zoo danig verminderd, dat besloten is deze zegels met ingang van 8 Jan. a.s. af te schaffen. Ge- m Kerstfieschenk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2