Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngeYallenverzekering 43m Jaarg&u Dinsdag 21 December 1920. Mo. 12918 FEUILLETON, Haar Dochter. atr W m Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt '2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. m 8 ïf: levenslang* gebeele invaliditeit j fcQ verlies *3 san hand, voet of oog Sr uwwu I U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsehe Aigemeeae Verzekeriagsbaah te Sehledam. vaa eea wijsvinger kf verBet vaa eiken and» rea vlagen Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat ingevolge raadsbesluit van 7 December 1920 aan de in de tusschen den Havendijk en de Groenelaan geprojecteerde straten, de navolgende namen zijn gegeven Zuidlandsehestraat, Lekstraat, Sominelsdijksche- straat, IJsselinondestraat, Middelharnissche- sl raat, Bol nesschestraat, Den Bommelseheslraat, Katendrcchtschestraat, Bidderkerkschestraat, Xuniansdorpsehestraat, Poortugaalsehestraat. De juiste ligging dezer straten, is voor be langhebbenden te zien op de ter Gemeente- Secretarie(afdeelingAlgemeene Zaken)aan\vezige kaart. S c h i e d a m, 21 December 1920. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer Gemeente in zijne ver gadering van den 7den December 1920 vastge stelde Verordening betreffende den verkoop van brood, op heden is afgekondigd. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 14/15 December 1920, B. no. 2743(2e afd. G. S. no. 28 in afschrift medegedeeld. S e h i e d a m, 21 December 1920. Buitenlandse!) Nieuws. GRIEKENLAND. De regeering van Frankrijk, Engeland en Italië hebben hun gezanten te Athene een politiek van volkomen onthouding voorgeschreven. Aan geen enkele offieieele plechtigheid zullen zij deelnemen. Op het oogenblik overleggen Lon den en Parijs over een eventueele terugroeping van de militaire en maritieme missie. Voor Frankrijk ligt de hoofdzaak der politiek ten aanzien van Griekenland in Klein-Azië en de houding tegenover Turkije. De regeering te Pa rijs wil echter geen afzonderlijke onderhande lingen met Moestafa Kemal aanknoopen. De volgende bijeenkomst van den Oppersten Raad zal onderzoeken of met Moestafa Kemal al dan niet zal worden onderhandeld. Daarbij zal ook Armenië ter sprake komen. Naar men weet is Wilson als particulier, niet als president, van de Vereenigde Staten, scheidsrechter dien aangaande. Gelijk werd gemeld, zal de Opperste Raad in het begin van 1921 samenkomen. Men heeft hier den indruk, dat de toestand ten op zichte van Smyrna een snelle ontwikkeling te gemoet gaat, b.v. doordat het Grieksche leger daar vanzelf verloopt. 19. ,,Ja, haar beste jaren zijn ook voorbij." „Zij heeft mij niets gezegd over haar visite in Vlasveld, maar na dien tijd heeft ze ieder oogenblik roode oogen en als zij alleen is, hoor ik haar telkens zuchten. „Laten wij hopen, dat het meevalt. Maar als het jonge vrouwtje zoo weinig idee heeft van huishouden, zou 't toch heel verstandig zijn, als jij huishoudster werd bij haar. Dan kon zij doen wat zij wil en alles blijft bij het oude." „Moederlief, praat er niet van. Ik wil en zal hier niet blijven, noch bij de oude, noch bij de jonge mevrouw. Mijnheer wilde mij niet op zijn erf hebben ik zal hem geen reden geven te zeggen Ik heb haar de deur uitgezet .en nu komt zij door het venster wederom." Zij zweeg plotseling verschrikt want in de opening der deur stond mijnheer Van Berken zelfhij had best haar laatste woorden kunnen hooren. „Is Vermeden niet thuis vroeg hij na een korten groet, „ik moest hem spreken." „Vader is hier achter in den tuin," zeide The- rese, opstaande om hem te roepen. ,,'t Is niet noodig, ik zal wel naar hem toe gaan" „Die jongedame heeft nog altijd de bokkenpruik Koning Gonstantijn heeft een boodschap tot het Grieksche volk gericht, waarin hij o.a. zegt, dat hij, gehoorzamende aan zijn plicht jegens het vaderland,Griekenland heeftverlatenen meer dan drie jaren in het buitenland heeft doorgebracht. Gedurende dezen smartelijken tijd had zijn ver trouwen in het Grieksche volk hem echter geen oogenblik verlaten. Dc koning, zegt verder, dat hij er naar streeft om met de hulp van het heldhaftige Grieksche leger, de rust in het land en de vereeniging van de Grieksche gebieden te verzekeren. Door eensgezindheid zal het land tot bloei worden gebracht en zullen dc nationale aspiraties wor den verwezenlijkt. Gonstantijn verklaart verder, dat hij al het mogelijke zal doen om hartelijke betrekkingen met de grootc geallieerde mogendheden te onderhouden en om de relatie met Servië te consolideéren. De verloving van kroonprins George met prinses Elisabeth van Roemenië, benevens die van Helena van Griekenland met den Roeme- schen troonopvolger Carol zullen nieuwe vriend schapsbanden leggen tusschen beide landen. Bezield met den waren nationalen geest zal Griekenland bewijzen, dat het den arbeid zij ner eeuwenoude beschaving voortzet. De boodschap besluit met de woorden Leve bet Grieksche volk FRANKRIJK. In de Kamer zijn gisterenweer de discussies voortgezet over de werkloosheid in Frankrijk, waarbij bleek, dat deze ook ernstig begint te heerscheu in de textielindustrie,omdat de grond stoffen daarvoor uit het buitenland moeten komen waar de koers veel hooger is. Een afgevaardigde drong er óp aan, dat in de Fransche koloniën katoen zal worden ver bouwd om deze goedkooper te maken. Voor deze cultuur leenen zich volgens den afge vaardigde -verscheidene Fransche koloniën uitstekend. Ook in de metaalindustrie wordt de crisis veel ernstiger, welke door eenige afgevaardig den in de Kamer geweten wordt aan den 8- urigen arbeidsdag. De regeering houdt zich ernstig bezig met het werkloosheidsvraagstuk. OOSTENRIJK. De „Sunday Observer" meldt, dat het En- gelsche kabinet dé belangrijke vraag overweegt of er een crediet zal worden toegestaan aan Oostenrijk. Het vraagstuk is dringend van aard en de beslissing erop kan elk oogenblik verwacht worden. De Engelsche regeering moet beslissen of zij haar aandeel zal nemen in de 162.500.000 pond, welke, verdeeld over vijf jaar, noodzake lijk zijn om Oostenrijk te redden. De Oostenrijk- sche afdeeling der commissie van herstel heeft den raad gegeven om het crediet toe te staan. op, schijnt het," dacht hij, „dat is zeker op mij gemunt, als zou ik haar de deur hebben uitge zet. Nu, voor haar een ander,moeder moet maar een advertentie in de courant zetten om, een hulp in het huishouden dan zijn we allen geholpen" Hij sprak met Vermeden af, wat hij te zeggen had en ging toen naar huis, om zich te kleeden, het rijtuig te laten inspannen en naar zijn meisje te rijden. Hoe vervuld hij ook was van de blijde gebeurtenis, die zijn huis ten deel zou vallen, kon hij de gedachte aan de scherpe woorden van Therese niet van zich afzetten. „Die kat durft mij werstaan. Zij denkt zeker, dat zij onmisbaar is, nu, dat zal zij anders leeren. Bespottelijk, dat moeder zoo met haar ingemo- men is, anders zou zij bepaald nog vandaag de deur uitgaan." Eindelijk was het vurig verlangde oogenblik daar, dat het rijtuig met Robert en de beide da mes, mevrouw Vierman, blijde een dagje vrij te hebben van haar logées, had haar niet wil len vergezellen langs de portierswoning het erf der fabriek opreed. Constance had, op Robert's verzoek, haar korenbloempjestoilet aangetrokken, dat haar zoo lief stond. Mevrouw Manteghem was deftiger en statiger dan ooit zij had haar lorgnet aan een langen steel bij zich en keek daarmede onophoudelijk naar de afgemaaide korenvelden en naar de boomen langs denweg,en maakte de opmerking, dat het veel mooier rijden was door het LIaagsche bosch of langs den ouden Seheveningschenweg. Constance was in een goede bui om alles mooi te vinden, en Robert genoot van haar kinderlijke Haar eenstemmig rapport is geteekend door de afgevaardigden van Italië, Zuid-Slavië, Tsjecho- Slowakije, Polen en Griekenland. Deze zijn van oordeel, dat Weenen een financieel centrum is, dat voor hun landen onmisbaar is. De financieele deskundigen te Londen ver wachten, dat de Engelsche regeering in het crediet voor Oostenrijk zal deelnemen. Zij drin gen hierop aan, ondanks de nieuwe verantwoor delijkheid, die hieruit voort zal spruiten. De Sunday Observer" voegt er aan toe, dat het kabinet Vrijdag over het vraagstuk beraad slaagd heeft en over het algemeen het plan gunstig gestemd wa besluit genomen. al is er nog geen bepaald Binnenland. Teruggang. Het verschijnsel, dat de organisaties der vak- vereeniging in ledental achteruitgaan, zoodat het Nat. Vakverbond in het derde kwartaal dezes jaars met ruim 17000 man terugliep, na dat er in het tweede reeds een verlies van ruim 13000 was geboekt, heeft zich thans ook voor gedaan bij de Katholieke vakorganisatie. Het getal, daarbij aangesloten leden was van 1 Ju li tot 1 October met ruim 3000 man vooruitge gaan, maar dit werd veroorzaakt door de aan-' sluiting van bijna 4200 leden van den Mijnwer- kersbond, zoodat er feitelijk een verlies valt te boeken van 120,0 man. De „R. K. Vakbeweging" schrijft erover Dat is ongetwijfeld een waarschuwend ver schijnsel en wijst erop, dat wij alle krachten zullen moeten inspannen, om te ontkomen aan de malaise, die thans op de Ncderlandsche vak beweging drukt. De zeer slechte toestand in verschillende in dustrieën, is wel de voornaamste reden van de groote schommelingen in de ledencijfers. Dit geldt b.v. vooral voor de textielindustrie en de sigarenindustrie, waarin wij de grootste verliezen leden. Daar wordt de werkloosheid met den dag grooter, terwijl onze textielarbeidersbond des ondanks tot een belangrijke contributieverhoo- ging moest overgaan, ten bate zijner werkloo- zenkas. Onze Metaalbewerkersbond voelt eeniger- mate de reactie van het ongunstige verloop der onderhandelingen over de vernieuwing der landelijke contracten, ofschoon hij, door een speciale propaganda .in November, zijn ver lies weer ruimschoots heeft ingehaald. Bij de Houtbewerkers en de Zuivel- en Mar garinebewerkers zijn bet innerlijk-organisato- rische moeilijkheden, die tot den achteruitgang hebben geleid. In zooverre intusschen de oorzaken van den achteruitgang zijn te bestrijden, moet daaraan alle aandacht en kracht worden gewijd. Van den anderen kant kunnen de zeer goede vroolijkheid,die zeker ook op zijn moeder een aangenamen indruk zou maken. Hij hielp de dames uit het rijtuig, en toen Constance den drempel van zijn huis overschreed drukte hij haar de hand en fluisterde op innigen toon „God zegene je, lieve Stannie, en schenke je in onze woning Zijn beste gaven." In de huiskapier, die met geopende deuren in den tuin uitkwam, stonden bloemen op tafel, maar Robert had er niet aan gedacht, Constance met een bouquet te verwelkomen. De oude vrouw ging haar tegemoet en nu was Constance werkelijk hartelijk en kinderlijk zij keek rond en riep over dat mooie, lommerrijke gezicht in den tuin,over de bloemen in het park die zoo echt vrij geplant waren, en niet als een haringsla of mozaiektaart bijeengeschikt. Haar moeder had haar deftigste buiging ge maakt voor de oude vrouw, met een rillend „Hoe maakt u het, mevrouw Zij deed nu niets dan alles door haar lorgnet onderzoeken de meubels vond zij ouderwetsch en onaesthetisch de heele inrichting bur gerlijk en al haar indrukken teekenden zich af in haar naar achter geworpen hoofd en minachtend vertrekken der lippen, die geen woordje doorlieten. Eerst werd er limonade en een likeurtje ge dronken, toen moesten het huis, de fabriek en de tuin worden bezichtigd maar mevrouw Van Manteghem verklaarde, dat het Constance's ziekte en zelfs dood zou wezen, met deze hitte buiten te loopen. Na het eten, als het koeler was, kon de tuin worden doorwandeld. groeicijfers van de Bakkers, de Fabrieksarbei ders, de Landarbeiders, het Spoorwegperso neel, het Overheidspersoneel, de Steenfabrieks arbeiders enz. wel eenig vertrouwen wekken. Aangezien evenals bij het Nat. Vakverbond ook bij het Nat. Arbeidssecretariaat het leden tal terugliep in twee kwartalen met 11.500 leden is het duidelijk, dat de aftakeling al gemeen wordt. Het aantal ongeorganiseerden nam in een lialf jaar dus met bijna 43.000 man afwat zeer zeker iets te denken geeft. De Ka tholieken houden nog het beste stand. (Tijd). Bakkers. De minister van arbeid heeft op grond van art. 39 der Arbeidswet 1919 aan de hoofden en bestuurders van ondernemingen, waar bakkers- arbeid wordt verricht vergund, dat in den nacht van 23 op 24 December en in den nacht van 30 op 31 December a.s. door het hoofd of den be stuurder der onderneming en de bakkersgezellen in bun broodbakkerij bakkersarbeid wordt verricht tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags onder voorwaarde 1°. dat onverminderd de verbodsbepalingen, geldende ingevolge gemeentelijke verordeningen, geen deeg of brood, dat tusschen 8 uur des na middags en 7 V2 uur des voormiddags is bereid of opgewarmd, op 24 en 31 Dec. het gebouw, waann zich de broodbakkerij bevindt, verlaat vóór 71/i uur des voormiddags en de verkoop daarvan geen aanvang neemt vóór 8 uur des voormiddags 2°. dat op 25 en 26 December en 1 Januari a.s. in hun broodbakkerij geen bakkersarbeid wordt verricht 3°. dat de werkzaamheden van de in hun broodbakkerij werkzame bakkersgezellen zoo danig zijn geregeld, dat geen hunner op meer dan zes dagen in drie achtereenvolgende weken ar beid verricht tusschen 10 uur des namiddags en 6 uur des vooriniddags. De voorwaarde onder 3° is alleen van belang voor broodbakkerijen,ten aanzien waarvan nog uit anderen hoofde dan voor de Kerstmis- en Nieuwjaarsdrukte een vergunning krachtens art. 39 der Arbeidswet 1919 is verleend. Voorts verleent de minister van arbeid op grond van artikel 42 der bovengenoemde wet aanlioofden en bestuurders van ondernemingen, waarin bakkersarbeid wordt verricht verlof, den werktijd der in hun ondernemingen werk- zake bakkersgezellen op Donderdag 23 en 30 December 1920 en op Vrijdag 24 en 31 December 1920 met twee uur te verlengen, ondervoorwaar- de, dat van deze vergunning slechts gebruik gemaakt, zoolang de vergunning naast de ar beidslijst, is opgehangen. De arbeidswet in het bakkersbedrijf. Terzake van de naleving der Arbeidswet en de controle op de bedrijven, die onder de bepalingen Nu ging men eerst naar het salon, en de oude juffrouw Van Berken verwachtte nu zeker een uitroep van bewondering; in haar oog toch was deze „mooie kamer", zooals zij die altijd noemde, een pronkjuweel van smaak. Op den grond lag een tapijt met groote bloe men, zeer hoog van kleur - de meubels met ge bogen ruggen en rijk lofwerk warm bekleed met rood Utrechtsch fluweel een bonheur du jour, waarin haar zilverwerk achter glas schit terde spiegel en schilderijen en vergulde lijs ten- deze stelden allerlei lieve onderwerpenvoor een hond, passend op een slapend kind, een an dere een kind uit het water reddend de terug komst en het vertrek van den zeeman met groote hoofden en bestudeerde houdingen op de canapé gehaakt^ sterren antimacassars, op een tafeltje een theeservies met een kunstig gebor duurd kleedje er overheen op den schoorsteen mantel een ouderwetsche marmeren pendule- Columbus voorstellende en naast de zware kandelaars een paar vazen met bonte papieren bloemen voor de ramen dikke overgordijnen van rood trips en linnen valgordijnen met ringetjes inrichting verder nog kanten gordijnen en horretjes het daglicht moest door vier vijf toestellen dringen om in de kamer te komen op den grond een menigte kleedjes in het midden een tafel van mahoniehout, met als een spiegel glanzend blad en kunstig gedraaiden poot alles even keurig en zorgvol onderhouden en doordrongen van de muffe geur van een kamer die slechts zelden gelucht wordt. (Wordt vervolgd.) Si $£-■■ 3"» Ük vaa «MM verlies vaa MJ verliet MM?»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1