„Au bon Marché" aan onze clientèle. Zie de étalage. van deze vallen, heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeidei's(stei's) in het bak kers-, chocolade- en suikerbewerkingbedrijf een audiëntie gehad bij den minister van arbeid. De vertegenwoordigers van den vakbond we zen den minister er op, dat de bepalingen van de wet sterk overtreden werden, dat h.i. met al te kwistige hand dispensaties werden verleend en onoordeelkundig worden toegewezen. Op grond hiervan deden zij den minister het voor stel om in de gemeenten, waarvoor zulks wen- schelijk blijkt commissies van advies en controle in te stellen, die zullen worden samengesteld uit de vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemers-organisaties in het bakkersbedrijf. De directeur-generaal van den arbeid zal nu in overleg treden met de districthoofden van de arbeidsinspectie om onder hun leiding in een groot aantal gemeenten de vertegenwoordi gers van patroons- en arbeidersorganisaties tot commissies van advies en controle te vormen. Woningbouw. Men deelt mee, dat de door den minister van arbeid in de Tweede Kamer aangekondigde ver zameling van woningtypen voor arbeiderswo- nikgbouw is verschenen. De gemeentebesturen ontvangen ieder één exemplaar. De bundel is in den boekhandel verkrijgbaar .gesteld. Onderwijs. Onder overweging dat de leeftijd moet wox- den vastgesteld, welken de kinderen moeten bereikt hebben, voordat zij tot de school voor gewoon L. O. wsrden toegelaten en dat mede de leeftijd kan worden vastgesteld, waarop de kinderen die school moeten verlaten, is bij K. B. bepaald De kinderen, die tot een school voor gewoon L. O. worden toegelaten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd bereikt hebben van zes jaren, vermin derd met zooveel tijd als de helft bedraagt van den klasseduur dier school Onder schooljaar of schoolcursus wordt verstaan de in het leerplan der school vastgestelde klasseduur. De kinderen moeten die school verlaten, wanneer zij de klasse doorloopen hebben, waarin zij bij het bereiken van den vijftienjarigen leeftijd waren geplaatst. De nieuwe Chiixeesche gezant. Naar het Corr. Bur. verneemt, is voor den post van gezant der republiek China alhier, ter ver vanging van den lieer Tang Tsai Fou, die naar Rome wordt verplaatst, bestemd dé heer Wang Kivang-Ki, thans gezant van China te Rome. Oostenr. schuld aan Nederland. Het Ned .Corr. Bureau te 's-Gravenhage meldt: De heer Reisch, oud-staatssecretaris van fi nanciën in Oostenrijk, die in Nederland is ge komen in verband met de quaestie van de ter mijnen van terugbetaling van het Nederlandsche crediet aan Oostenrijk, is in den Haag aangeko men. Er hebben tusschen hem en de Nederland sche uitvoer-maatschappij besprekingen plaats gehad, welke slechts een voorloopig karakter droegen. De heer Reisch zal \raarschijniijkvan- daag naar zijn land terugkeeren. Gouden en zilveren werken. De staatscommissie voor de herziening van de wet op den waarborg van gouden en zilve ren werken zal ongeveer half Januari met haar rapport gei-eed zijn. Nederland en Servië. Naar het Ned. Corr.-bureau meldt zijn heden diplomatieke bescheiden betreffende het in cident met de Servische regeering naar de Tweede Kamer verzonden door den minister van bui- tenlandsche zaken. De heer G. D. Advocaat, Nederlandsch gezant te Belgrado, is thans met verlof te 's-Gra venhage aangekomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag, 20 December. Besloten wordt morgen de Marinebegrooting te behandelen, daarna de Indische begrooting en Woensdag de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Onderwijsbegrooting. De heer Albarda (S. D.) bepleit salaris verbetering der leeraren bij het Middelbaar onderwijs Voorts vraagt hij overneming der H.B. S.- en te Apeldoorn en Gorcum door het Rijk. De heer Snoeck Henkemans (C.H.) vraagt salarisverbetering voor de directeuren der Rijks H. B. Scholen en dringt aan op een voorschotre geling voor de subsidies der bijzondere gymnasia De heer VanWijnbergen (R. K.) vraagt subsidie-vei'hooging voor de bijzondere H. B. Scholen,om de verhoogde salarissen te kunnen uitbetalen. Spr. dringt aan op wijziging in het afnemen der middelbare examens. De heer Z ij 1 s t r a (A.R.) dringt aan op een noodwet ter verhooging van de subsidies aan de bijzondere H. B. Scholen en gymnasia. De Ministervan Onderw ij s, Kun sten en Wetenschappen, de heer De Visser, zegt dat het ontwerp-herziening der M. O.-wet binnen eenige maanden bij de Kamer zal inkomen. Dan kan tevens de examenkwestie onder de oogen woi'den gezien. Spr. is verplicht geweest te bezuinigen, waar zijn begrooting van 54 millioenen uitgedijd is tot 133 millioen. Spr. is bereid de H. B. S. en te Sneek, Gorcum en Apeldoorn over te nemen, als deze gemeenten niet in staat zijn ze verder te exploiteeren. Spr, zegt, dat slechts door de vijfvoudige classificatie een goede herziening der leeraars salarissen mogelijk zal worden. Spr betwijfelt ook, of er wel zoo veel behoefte is aan verhooging der salarissen van de leeraren H. B. S., waar het aantal studenten in de wis- en natuurkunde en in de letteren en wijsbegeerte aan de univei'si- teiten aanmerkelijk is toegenomen. Wat de verbetering aangaat van de finan- cieele positie der bijzondere tl. B. S., deelt de minister xxxede, dat hij een wetsontwerp in ge reedheid heeft gebracht, waarbij voor den bouw van bijzondere H. B. S en gymnasia een sys teem in toepassing wordt gebracht, dat de Ka mer voor de vakscholen heeft aangenomen, om n.l. van rijkswege de mogelijkheid te openen om kapitalen te krijgen voor den bouw, waar van de schoolbesturen rente en aflossing waar borgen. Spr. zegt toe de subsidies te verhoogen, In zake de vergoeding van rijkswege van de pensioenpremies voor de bijzondere leeraren van H. B. S. en gymnasia kan de minister geen toezegging doen. Na eenige discussie wordt art. 95, waarbij gelden worden aangevraagd voor het rijksin stituut voor lichamelijke opvoeding, z. lx. st. aangenomen. Bij de afd. nijverheids- en vakonderwijs be pleit de heer K e t e 1 a a r (V. D.) spoedige uit voering van dewet op het nijverheidsonderwijs, terwijl de heer K. T e r L a a n (S. D.) een motie indient, volgens welke de nijverheidsscholen alsnog voor rijkssubsidie in aanmerking moeten komen. De heer v a n W ij n b e r g e n (R. K.) vraagt of niet een zoodanige subsidieregeling kan worden getroffen, dat althans de leer krachten kunnen worden betaald. Morgen vooi'tzetting. Gemeenteraad. Zitting van Maandag 20 December. Gemeente beg rooting 1921. De voorzitter stelt de begrooting voor 1921 aan de orde en geeft gelegenheid tot het houden van Algemeene beschouwingen. Voorz. deelt mede, dat weth. mr. Van Velzen wegens ongesteldheid, verhinderd is deze ver gadering bij te wonen en in een volgende zitting de opmerkingen, zijn afdeeling rakende, zal beantwoorden. De heer C o 11 alsnu het woord verkrijgend, zegt, dat het een zeer gewaagde onderneming is, kritiek uit te oefenen op bet beleid van B. en W., gezien de niet al te prettige ervaring door spr. opgedaan. Na er op te hebben gewezen, dat de heer Dinkelaar gelijk heeft gehad toen hij verleden jaar er op wees, dat B. en W. als de mannetjesputters en de leden van den Raad als lilliputters zijn te beschouwen. Aan de leiding van het college van B. en W. is z.i. geen vaste lijn te ontdekken. Ook in deze zitting bleek zulks in verband met den woning- dienst. Er is bij dien dienst geen vaste leiding te bespeuren. Als er kritiek wordt xxitgeoefend, wordt in de verdediging door een wethouder zelfs gebruik gemaakt van onjuiste mededee- lingen Weth. Houtman: U noemt die leugens zeker wel De voorzitter: U wilt u zeker wel wat duidelijker uitdrukken De Ixeer C o 11 verklaart, dat hij het oog heeft op een zaak van recenten datum, n.l. de kwestie met de woningbouwvereniging „Ons Huis". Uit den brief, welke in de lokale pers door den voorzitter dier vereeniging is gepubli ceerd tegen den weth. van den woningdienst blijkt, dat niet alleen de Raad er is ingeloopen, maar zelfs de pers. Daix betoogt de heer Collé, dat ook de weth. van Sociale aangelegenheden zich van minder waardige middelen bedient om den Raad te be- invloeden. Spr. wijst in dit verband op de hou ding van den weth. van soc. aangel. in een vorige zitting ten opzichte van de vroedvrouw, mej. Van Wingerden, aangenomen. Het wordt z.i. dan ook hoogtijd, dat de Raads leden het werk van het college met wat meer kritieschen blik gaan bekijken. Spr. vraagt, of het niet noodzakelijk is om de rapporten open baar te maken, welke B. en W. over ambtenarn en ambtenaressen ontvangen. Hij heeft hier meer bepaaldelijk het oog op het dossier, be treffende mej. Van Wingerden, hetwelk is toe gezegd. Ten duidelijkste zou daaruit blijken, dat de weth. is opgetreden op een wijze welke alle perken te buiten gaat. In het algemeen is het met de democratische gevoelens van het college niet gunstig gesteld. Men heeft den heer Collé slechts in één Raads commissie benoemd, terwijl een nieuw lid, wiens verdiensten men nog minder kon beoordeelen dan die van spr., direct in vijf commissies werd gestopt. Spr. heeft bij den weth. van soc. aangel. nog niets sociaals waarrgenomen. Op tal van belangrijke vragen in dé secties met betrekking tot onderwijs en woningdienst is ontkennend geantwoord. Alleen zijn B. en W. erkentelijk voor een woord van lof van een lid der 3e sectie. Spr. gaat na wat er zooal door B. en W. over verschillende zaken als woningen in de Zuider straat, het woningtekort, de gemeentel, gehoor zaal, de Haagsche aannemers-maatschappij is geantwoord. Een en ander bevredigt hem niet. Spr. verwacht een conflict in het bouwbedrijf in het voorjaar, waardoor de woningbouw tijde lijk stop zal worden gezet en de woningnood nog wel zal toenemen. Het bevreemdt hem, dat juist bij den Woning- dienst iets moet haperen. Als de weth. van Gemeenteswerken zegt dat er grond voldoende aanwezig is voor den bouw van woningen, dan zegt de weth. van den wo ningdienst, dat er geen grond beschikbaar is. In de buurt van het ziekenhuis zijn tal van straten aangelegd, maar de bouw van ax-beiders- woningen wordt niet bevordei'd. Men heeft bezwaren gemaakt tegen de plan nen van een bepaalde bouwvereeniging. B; en W. zijn op onbehoorlijke wijze opgetre den tegen sommige Raadsleden. Spr. zal hier tegen geen protest laten hooren voor zoover hem persoonlijk befreft, waar hij ziet, dat dit college blijkbaar tot taak heeft de belangen van het kapitalisme te bevorderen en niet de volks belangen. Spr. gelooft, dat zijn woorden niets gevexx. Er zal iets anders xxxoeten gebeuren om de schrille tegenstellingen tusschen krotwoningen en villa's weg te nexxien. Het prolctax-iaat zal meer geest kracht en meer durf aan den dag moeten leggen om wat gedaan te krijgen. Van den weth. van sociale aangelegenheden zegt spr., dat hij nog niet heeft kunxxen ont dekken wier belangen hij eigenlijk dient. Wat tot stand is gebracht, zou even goed zonder hem er zijn gekomen. In de practijk heeft een weth. van sociale aangelegenheden nog wel wat anders te doen dan samen te werken. De heer Slavenburg protesteert als lid van de commissie voor den woningdienst tegen hetgeen de heer Collé over dezen tak van dienst heeft gezegd. Weth. Van Velzen doet zijn uiter ste best om het woningvraagstuk tot oplossng te brengen. Hij protesteert er tegen, dat de handelingen van den weth. door den heer Collé gecritiseerd werden op grond van een ingezonden stuk in de bladen. Op die manier zouden we, meent spr., in een bedenkelijke sfeer afdalen. Spr. brengt een woord van lof aan het college voor de wijze, waarop zij de begrooting sluitend heeft weten te maken. Deze begrooting maakt nog niet den slechtsten indruk onder haar zus ters in den lande Spr. had zich het vorig jaar pessimistisch uitgelaten over den toestand. De donkere voor stelling, welke hij toen gaf, is nu werkelijkheid geworden. Thans doen zich de moeilijkheden voor, welke invloed zullen uitoefenen op de volgende begrooting. De inkomstenbelasting zal vermoedelijk minder opbrengen. Daarom acht spr. een waarschuwend woord op zijn plaats om voorzichtig en omzichtig te werk te gaan bij het doen van uitgaven. Dan betoogt spr., dat er te weinig is afge- schx-even op het ziekenhuis en het cirsisfonds. Hij vraagt den weth. van financiën of het bedrag van den hoofdelijken omslag m%; of tegen valt en eenige inlichtingen over een ver- liessaldo, dat bij de ontvangsten is opgenomen. De heer Dinkelaar verwijt den heer Collé, dat hij beschuldigingen deed zonder be wijs. Als Collé aan de wethouderstafel zat, zou hij evenmin kunnen doen wat hij wilde. Het verwijt, dat door den soc,-dem. weth. weinig is gedaan, heeft geen grond. Als de heer Collé terugkijkt over hetgeen in de laatst verloopen 6 8 jaren is verricht, dan is er nog al wat veranderd. Het gemeentepersoneel wordt thans hooger aange slagen en er wordt meer voor gedaan. Spr. vraagt, wie of het belastingvraagstuk en de onderwijszaken heeft aangesneden en wie of zijn mond hier in den Raad heeft gehou den ?Als je kritiek uitoefent, dan moet dat hier in den Raad gebeuren, maar daar merkt spr. niets van. De heer Collé: Op een andere plaats wel. De heer Dinkelaar: Hier wordt besloten De heer Collé wil hier zijn aandeel opeischen bij de behandeling der gemeentezaken, maar, waar hij als liet ware net met z'n hak over de sloot in den Raad is gekomen, mag hij tevredén zijn. Met het antwoord van B. en W. over den woningbouw kan spr. niet instemmen. Het loopt daarmee niet goed. Wij moeten weten hoeveel gezinnen er bij anderen gehuisvest zijn en hoe het met de huis vesting staat. De voorzitter: Het rapport hierover is er. De heer Dinkelaar zegt, dat den Raad hiervan niets bekend is. Zou het niet beter zijn, vraagt spr. als de gemeente zelf den woningbouw ter hand zou nemen. Spr. meent, dat er 1200 gezinnen ergens anders zijn ondergebracht. Er wordt gesproken over onvoldoenden bouw- rijpen grond. Laten we dan toch zorgen, dat er gemeentegrond voor bouwterrein geschikt wordt gemaakt. Spr. vraagt inlichtingen over de werkzaam heden der woningbouwvereeniging „Vrede". Ten slotte bespreekt hij de kwestie van over werk. Hij dringt aan op het instellen van een onderzoek naar den omvang daarvan. Hij wil, dat de chefs overwerk niet in de hand zullen werken en dat B. en W. in elk geval eerst mach tiging om over te werken zullen geven. De voorzitter dankt den heer Slavenburg voor diens woorden van lof over de begrooting. Hij zegt, dat mr. Van Velzen hem gevraagd heeft, de opmerkingen over zijn afdeeling over te brengen, die deze dan persoonlijk in de Raad zal beantwoorden. Weth. DeBruin zegt, dat het niet behoeft te verwonderen, dat de heer Collé kritiek ging zoeken. De heer Collé moet er zijn politiek be staan in zoeken. Spr. is er volkomen over gerust, dat de heer Collé wel groote woorden weet te gebruiken, maar niets kan bewijzen. Weth. verdedigt nogmaals zijn houding in de zaak-Van Wingerden en zegt, dat het dossier slechts het bewijs kan opleveren, dat ieder amb tenaar, die een houding aanneemt als daaruit blijkt, niet anders dan buiten de deur wordt gezet en niet is te handhaven. Inzake het verwijt aan weth. De Bruin en diens partijgenooten is de heer Collé in verzuim Ingezonden Mededeelingen. Miik.njwij.ini ii vm iiMmmnÊÊomaatammÊBm Schiedam. 10506 15 gebleven feiten naar voren te brengen. Ten aanzien van de vraag van het zitting nemen in commissies door den heer Collé, zegt weth., dat niet het college beslist of iemand in een commissie zitting zal nemen, maar dat wordt beheerscht door de politieke machtsver houding in den Raad. WeJh. is van meening, dat hij geen weth. van soc. aangelegenheden is. Vóór alles is hem de afd. onderwijs toevertrouwd. Weth. Boddeüs is voorzitter van de Arbeidsbeurs, een sociale aangelegenheid van beteekenis. De woningdienst is weer aan een anderen wethouder opgedragen. Ik heb deze functies niet willen hebben, omdat ik al zwaar genoeg belast ben. Weth. stelt dus op den titel weth. van soc. aangelegenheden geen prijs. Dat de heer Collé hier op een onbehoorlijke manier door een der weth. zou zijn behandeld, zal hij eerst hebben aan te toonen. Spr. vreest, dat de kritiek van den heer Collé weinig resultaat zal hebben. Wanneer men de loopbaan van weth. De Bruin nagaat, zal men zien, dat onder de kri tiek, door hem uitgeoefend, steeds een behoor lijke basis zat. Deze ontbreekt bij Collé. De S. D. A. P.-ers zullen op de bres blijven staan voor de ai'beidersbelangen. Zij gaan daarbij hun eigen weg, los van den heer Collé en diens vrienden. De S. P. dankt alleen haar bestaan in het tusschen-de-beenen-loopen van de S. D. A. P.- ers. Zij werken daardoor de reactie slechts in de hand. Spr. wijst in dit verband op de debatten in den Amsterdamschen Raad,waar de S. P. haar haat tegen de S. D.,A. P. zoo nu en dan luchten. Den heer Collé verwijt spr. moreel het recht te missen om met 't verwijt te komen,datweth. De Bruin niets voor de arbeidersbelangen heeft gedaan. De reden, waarom weth. in het college is gekomen en er nog een poosje in hoopt te blijven, is de volgende Na feilen strijd bij de verkiezingen, meende weth., dat ook de S. D. A. P. moreel verantwoor delijk was om een deel van het beleid over te nemen. Uit het resultaat der verkiezingen zijn de noodige consequenties geti'okken. De positie van het Raadslid is gemakkelijker dan die van dengene, die achter de groene tafel zit. Wij hebben de verantwoordelijkheid nu eenmaal te aanvaarden. Wij willen Schiedam mee helpen opbeuren uit den misère-toestand, om het van een suffe werkstad te maken tot een frissche plaats, wier geografische ligging zoo buitenge woon gunstig is. Aan de bevordering der be langen van de arbeiders wil spr. zich niet ont trekken en het zijne er toe bij dragen aan den opbloei van Schiedam. Ieder Raadslid weet, dat er in het college de noodige samenwerking bestaat. Er wordt heel wat van de wethouders gevergd. Soms zijn ex- felle principieele debatten in het college, maai bij dit alles heerscht toch dt geest van samen werking voor de belangen der gemeente. Dat deze arbeid resultaten zal opleveren, zal zeker ieder verheugen. (Wordt vervolgd). Stads- en Gewestelijk Meuws. Gezondheidscommissie. De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land heeft aan mr. G. van Beiren, op diensver- zoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de gezondheidscommissie alhier. Wintereollectc. Blijkens een advertentie in ons blad van heden, s zal ten behoeve van het R. K. Pai'ochiaal Arm bestuur te dezer stede morgen, Woensdag 22 Dec., de wintercollecte worden gehouden. Wij vertrouwen, dat vooral onze katholieke stadgenooten in ruime mate zullen bijdragen aan deze-collecte. In den winter valt er voor het R. K. Paro chiaal Armbestuur heel wat te doen. Wij, ka tholieken, hebben niet alleen tot plicht om naar vermogen bij, te dragen tot ondersteuning on zer behoeftige geloofsgenooten, maar rekenen het ook tot een eer er voor te zorgen, dat ge noemd bestuur zijn taak naar behooren kan vervullen. Men legge zijn gift morgen vroegtijdig ge reed, opdat men niet tevergeefs aan de deur komt R. K. Tooneelvereen. „St. Gcnesius". Het St. Augustinus-patronaat, in de Gorzen, vierde gisteren het jaarfeest en ter gelegenheid daarvan trad de tooneelver. „St. Genesius"voor het voetlicht, met een drama getiteld „Vader en Zoon." Nadat de weleerw. heer directeur, kapelaan Berkemeyer een openingswoord had uitgespro ken, gaf de muziekvereeniging „Onder O ns" eenige nummers ten beste. Hierna trad „St. Genesius" op en op werkelijk -O» Kerstgeschenk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2