Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 6ratis-0ngevallenverzekering f fofin nnn IZUÜ :;x, i/UÜi lUU ..'I., fIS 43a?® Jaargaug. Woensdag 22 December I92Ö. Mo. 12919 Bareau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 30. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. D» verzekering Algame.Me Verztk.rlsgibiuih f a»hl.4.m. bfl railiei va» sea wijsvinger k| veria* vu elkea and.- vingen Buitenlandsch Nieuws. DUITS CHLAND. Bij de gisteren plaats gehad hebbende demon straties der Berlijnsche werkloozen, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, kwam het gistermiddag voor het Raadhuis tot stormach tige tooneelen. Het gerucht ging, dat de voor het Raadhuis demonstreerende werkloozen het plan hadden het stadhuis binnen te dringen. Daarom waren alle toegangen tot het gebouw door sterke politieafdelingen bezet. Toen de werkloozen verschenen, verhief zich in den gemeenteraad een afgevaardigde van links van zijn zetel en eischte, dat de politie zou worden teruggetrokken en de zitting op geheven. De verwarring bereikte haar hoogte punt, toen een extra afdeeling politie voor het Raadhuis verscheen. De zitting van den raad moest onderbroken worden en kon eerst voortgezet worden, nadat de politic zich teruggetrokken had. ENGELAND. Minister Mac Namara heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de werkloosheid slechts kan wor den bestreden door de groot-industrie wederom in werking te stellen. Tevens gaf hij een over zicht van de door de regeering in deze te nemen maatregelen. De regeering had aan de bouwvak unie een schema voorgelegd, teneinde 50.000 gedemobiliseerden in dat bedrijf werk te ver schaffen, zulks in aanvulling op de reeds be krachtigde plannen, tot den aanleg van wegen door het geheele land. De regeering was voornemens een centraal comité in te stellen, hetwelk de plaatselijke over heden zal bijstaan bij het uitvoeren der plannen tot het verschaffen van productieven arbeid. Dit comité zou de beschikking krijgen over 3 millioen pond sterling. Ten slotte deelde de minister nog mede, dat op den 16den December 265.000 gedemobili seerden, 148.000 burgers en 131.000 vrouwen als werkloos stonden ingeschreven. FRANKRIJK. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft oen motie aangenomen, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering om de wer keloosheid en de overstrooming van de nationale markt met buitcnlandsche producten te- bestrij den door aan de Fransche industrie bescherming- te verleenen, in het bijzonder door verhooging van invoerrechten en het verkrijgen van de uitvoering van de economische bepalingen van het vredesverdrag. SLEES WIJK. De Deensche regeering heeft officieel bekend gemaakt, dat het comité voor schadevergoeding te Parijs den 17en December definitief het be drag heeft vastgesteld van de door Denemarken aan Duitschland te betalen sommen ter vergoe ding voor de Staatsdomeinen in het voormalige Duitsche gebied van Noord-Sleeswijk. De be rekening is in principe gemaakt volgens de schat ting van Denemarken en het totaal bedrag is, in overeenstemming met de eischenvan het ver drag van Versailles, op 65 millioen gouden mar ken bepaald, te betalen zonder intrest tot na 25 Decembej e.v. Dit bedrag moet in New- York overhandigd worden. A pari is het gelijk aan 15.843.0*00 dollar, wat bij den tegenwoor- digen wisselkoers van 6.61 gelijk is aan 102315000 kronen. Enkele Staatsdomeinen vallen buiten deze schatting, daar de schadevergoedings-commissie zich niet gemachtigd voelt te beslissen of zij in de termen van het verdrag vallen of niet. Over deze domeinen zullen onderhandelingen gevoerd worden tusschen Denemarken en Duitschland. SPANJE. Uit den uitslag der verkiezingen, voor zoover die thans bekend is, blijkt, dat 178 zetels bezet zijn door afgevaardigden, die het kabinet gun stig gezind zijn. De resultaten in enkele kies districten zijn nog niet bekend. Over 't algemeen hebben de verkiezingen een kalm verloop gehad er had slechts één vecht partij plaats tusschen de kiezers der verschil lende partijen, waarbij een persoon gedood en twee gewond werden. De leider der socialistische partij Pablo Aglesi- as, is te Madrid gekozen de minister van Bin- nenlandsche Zaken, Bugallal, heeft het in het district Alcoy moeten afleggen tegen Romanones. GRIEKENLAND. Rhallys heeft het ontslag van het kabinet aan koning Constantijn aangeboden. Deze ver zocht hem in functie te blijven tot aan de bijeen roeping van de Kamer. FIUME. d'Annunzio heeft in antwoord op den brief van generaal Caviglio, waarin deze hem aan spoort, de bevolking op te wekken tot gehoor zaamheid aan de wet verklaard, dat hij bij zijn voornemen blijft, om het verdrag van Rappallo niet te erkennen en in zijn verzet zal volharden. De laatste berichten bevestigen, dat ook de Fiumeesche bestuursraad heeft besloten, het verzet tot het uiterste voort te zetten. Aan d'Annunzio is officieel medegedeeld, dat het verdrag van Rapallo door Italië is gerati ficeerd en door den koning geteekend. AMERIKA. Een der meest opmerkelijke feiten bij het genezingsproces, dat zich thans op economisch gebied in de Verecnigde Staten voltrekt is de goedmoedigheid, waarmee aan den kant dei- arbeiders de loonsverlagingen worden aan vaard en de intrekking van verschillende voor rechten, welke Labour tijdens den oorlog hecl't weten te verkrijgen, schrijft de financieele medewerker van de Daily Telegraph" te New York. Men herinnert zich nog zeer goed, dat de ar beidersleiders indertijd verklaard hebben, dat zij nimmer weer met lager loonen genoegen zouden nemen, maar toch kan men er zeker van zijn, dat de arbeiders in de mijnen, de we verijen en de fabrieken met ingang van 1 Ja nuari a.s. gaarne voor 75 van de huidige loo nen zullen gaan werken en zelfs afzien van de drievoudige betaling voor overwerk. Men verwijt den werkgevers, dat zij de oor zaak zijn van den huidigen toestand, door met opzet hun goederen vast te houden en op uit sluitingen aan te sturen, maar 't is duidelijk, dat behalve de staking van 't koopende publiek, dat genoeg krijgt van de hooge prijzen en de alge- meene wereldtoestand waardoor de buitenland- sche Icoopers van de Amerikaansche markt zijn uitgesloten, er schuld aan dragen. Bovendien is het duidelijk, dat de fabrieken, die thans tot stilstand zijn gedwongen, niet weder op de loonschaal kunnen beginnen en dat de arbei ders gaarne het loon zullen accepteeren, dat hun aangeboden wordt. De depressie in de in dustrie heeft in enkele maanden Labour lam gemaakt. Gebrek en werkloosheid hebben de arbeiders er toe gedwongen wel zijn nog niet overal loonsverlagingen ingevoerd, maar er is een begin gemaakt en zonder eenigen twijfel zal het nieuwe jaar een lager niveau over het geheele land inleiden. Er bestaat echter aan den anderen kant ge vaar, dat de werkgevers zullen trachten de vakvereenigingsbeweging den kop in te druk ken en de loonen op een dergelijke wijze te verlagen, dan het den arbeiders onmogelijk is, behoorlijk in hun levensonderhoud te voorzien. Vooralsnog houden intusschen de grossiers hun goederen nog op prijs, hetgeen herleving van de industrie ten zeerste in den weg staat, Men verwacht echter, dat na Nieuwjaar de banken de schroef zullen aanzetten en hen zul len dwingen, lagere prijzen te vragen. j Verder brachten de vermogensbelasting met 1.009.133 gld. (tegen 912.410 gld.), de sui- 1 keraccijns met 2.806.720 gld. (tegen 2.406.290 gld., de zegelrechten met 2.223.139 gld. (tegen 1.854.252 gld.), en enkele andere mid delen in meer of mindere mate hooger ont vangsten mede. Tegenover deze gunstiger opbrengsten steken vooral de registratierechten met 3.750.889 gld. (tegen 5.870.766 gld.), de altoos wisselvallige baten der successierechten met 3.247.067 gld. (tegen 3.425.502 gld.), binnenlandsch en buiten landsch gedistilleerd met 4,333.103 gld. (tegen 4.415.494 gld.), benevens grondbelasting met 1.446,535 gld. (tegen 1.604.760 gld.) ongunstig afbovendien komen nog enkele andere mid delen met overigens slechts geringe afwijkende opbrengsten op den maandstaat voor, die in tusschen toch nog ruim 5 millioen gld. hooger is. Hierdoor is de totale ontvangst over de eerste elf maanden van dit jaar 398.472.328 gld. ge worden, tegen 296.723.245 gld. in de over eenkomstige periode van verleden jaar. De belastingen in verband met de buiten gewone omstandigheden brachten in de af- geloopen maand 15.543.792 gld. op, maken de een totaal over de eerste elf maanden van 188.785.473 gld., terwijl over dezelfde perioden de opcenten, geheven ten bate van het Leenings- fonds 1914, resp. 5.317.616 gld. en 51.804.137 gld. beloopen. ALLERLEI. Bij een socialistische vergadering te Fer- rara is een conflict uitgebroken tusschen socia listen en fascisten. Er werd geschoten, waarbij drie personen werden gedood en zestien ge wond. Binnenland. Rijksmiddelen. Ook de maand November is wat de opbrengst der middelen betreft, voor den fiscus voor- deelig verloopen, in vergelijking met het to taal der ontvangsten in de overeenkomsti ge maand van het vorig jaar. Thans bracht deze maand 38.420.556. gld. op, tegen 33.395.206 gld. v.j. Van de belangrijkste mid delen, die tot dit gunstig resultaat bijgedragen hebben, dienen vooral de personeele belasting met 2.699.405. gld. (tegen 1.925.876. gld.), de inkomstenbelasting met 5.861.514 gld. (tegen 3.724.423 gld), de dividend- en tantièmebelas ting met 4.116.852 gld. (tegen 1.544.831 gld.), alsmede de invoerrechten met 3.728.836 gld. (tegen 2.818,202 gld.) genoemd te worden. De onderwijzerssalarissen. De Staatscourant van gisteravond bevat het kon. besl. nopens de salarieering der onderwijzers De bezuiniging aan de departementen. Bij Kon. l>esl. is ingesteld eene Staatscommis sie met opdracht a. de bezetting en de werkwijze van de De partementen van Algemeen Bestuur en daar onder ressorteerende instellingen aan een on derzoek te onderwerpen b. na te gaan, in het belang van bezuini ging op 's Rijks uitgaven, bij eene doelmatige werkwijze, bij de Departementen van Algemeen Bestuur en bij de in het sub a bedoelde onder zoek betrokken instellingen, inkrimping van het personeel, in de verschillende rangen werk zaam, en 'beperking van dé uitgaven voor ma terieel mogelijk is c, bij eene bevestigende beantwoording van de onder b omschreven vraag, voorstellen te doen omtrent de maatregelen, welke belmoren genomen te worden, ten einde het beoogde doel te bereiken, den overgang naar den nieuwen toestand te regelen en te verzekeren, dat in de toekomst uitbreiding van personeel beperkt blijft binnen de in het algemeen belang te stel len grenzen 2e. te bepalen, dat de commissie bevoegd zal zijn om, indien zij gedurende den loop harer werkzaamheden, ten aanzien van eenig onder deel van haar taak, tot een bepaalde conclusie mocht zijn gekomen, te dien aanzien voorstel len aan de betrokken hoofden van de Departe menten van Algemeen Bestuur te doen 3e. te bepalen, dat de Commissie hare verga deringen zal houden te 's-Gravenhage, ter plaatse, door den voorzitter aan te wijzen, en dat zij zoodanige personen kan hooren, als zij in het belang harer werkzaamheden wensche- lijk zal achten 4e. te bepalen, dat het uit te brengen advies zal worden vastgesteld bij meerderheid van stemmen, met dien verstande, dat ieder Md het recht heeft, zijn gevoelen, indien het vjin dat der meerderheid afwijkt, in een afzonderlijk advies kenbaar te maken. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dier com missie mr. Rink, lid van de Tweede Kamer en tot leden mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van de Eerste Kamer F. H. de Monté ver Loren, lid van de Tweede Kamer mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkcrslooth de Weer- desteyn, lid van de Tweede Kamer R. Zuyder- hoff, lid van de Algemeene Rekenkamer W. J. Hoogteyling, hoofdcommies aan de Alge meene Rekenkamermr. A. Spanjer, hoofd commies aan het Departement van Financiën tot lid en secretaris J. B. Ament, adjunct commies aan het Departement van Koloniën. De electricificatie van Limburg. Volgens het algemeene plander electriciteits- voorziening van Limburg is voor de voeding van het net in het midden en Noorden dei- provincie Limburg aangegeven een boven- grondsche hoogspanningslijn tusschen het nabij de staatsmijn Emma te bouwen schakelstation en een zoodanig station onder de gemeente Swalmen. i Midden- en Noord-Limburg zullen n.l. even- j als dit thans voor Zuid-Limburg geschiedt, den stroom betrekken van de staatsmijn Emma. Vermoedelijk zal de nieuwe lijn van soortge lijke constructie worden als de reeds van Hoens- broek naar Maastricht gebouwde lijn. Althans wordt zulks door de Ged. Staten van Limburg vborgesteld aan de Provinciale Statén. De j provincie Limburg is n.m.l. houdster der Rijksconcessie, en laat de lijn door de Stroom- verkoopmij. bouwen en exploiteeren. Het ligt in de bedoeling de draaddoorsnede in verband met den grooteren afstand iets J zwaarder te nemen en wel 50 m.M.2, terwijl de bij den bouw der laatstgenoemde lijn opgedane ervaring er toe geleid heeft den afstand tus schen de palen wat grooter de projecteeren en wel op maximaal 250 M. De lijn zal worden geconstrueerd voor een spanning van 50.000 volt, hoewel zij in de eer ste jaren met slechts 10.000 volt bedreven zal worden. Een volledige reserve wordt verkre gen doordat zij als het dubbele lijn wordt uitge voerd en wel zóó, dat iedere paal een dubbel stel geleiders draagt. De lijn is geprojecteerd van het schakelsta- tion bij de staatsmijn Emma af over het grond gebied der gemeenten Amstenrade, Oersbeek, Schinnen, Mundengeleen, Sittard, Broek-Sit- tard, Nieuwstad, Susteren, Echt, Maasbracht, Montfort, Linne, St. Odeliënberg, Melich-Her- chenboseh, Maasneel .om in de gemeente Swal men te eindigen. De kosten zijn geraamd op een bedrag van 1.350.000. Het gezantschap bij het Vaticaan. Blijkens de Memorie van Antwoord op de be grooting van Buitenlandsche Zaken, had de minister verwacht, dat het voorstel tot. besten diging van het gezantschap bij den Pauselijken Stoel, dat in 1915 als tijdelijke en bijzondere zending was ingesteld, totbedenkingenaanleiding zou geven. Deze bedenkingen hebben hemintus- schen niet kunnen afbrengen van zijn overtui ging, dat het niet in 's lands belang zou zijn, indien aan de vertegenwoordiging van Neder land bij den Paus onder de tegenwoordige om standigheden een einde werd gemaakt. De Minister meent het standpunt, door de Kamer in 1915 ingenomen, niet in dien zin te mogen interpreteeren als sommige leden doen, die van oordeel zijn, dat ook al is de vrede ge sloten, de toestand in de wereld nog van dien aard is, dat op dien grond de tijdelijkheid der zending vooralsnog zou kunnen worden besten digd. Een dergelijke opvatting zou de kwestie, waarvoor de Minister zich geplaatst ziet, slechts verschuiven tot een later tijdstip en hij stelt er prijs op, in verband met de huidige omstan digheden, haar thans onder de oogen te zien en duidelijk te stellen. De minister zal niet betwis ten, dat door den loop der gebeurtenissen de verwachtingen, aan de bijzondere zending ver bonden, werden teleurgesteld, voor zoover het denPaus niet gegevenwerd op het totstandkomen van den vrede en op den vrede zelf den invloed uit te oefenen, waarmede dezerzijds werd re kening gehouden. Naar de overtuiging van den Minister volgt hier echter in geen deele uit, dat het voor Ne derland in de oorlogsjaren en na den wapen stilstand niet van belang is geweest bij het Va ticaan* vertegenwoordigd te zijn." De vraag, waarom het thans gaat, is, of, nu de oorlog tot het verleden behoort en de vrede is ingetreden, het belang eener vertegenwoor diging bij het Vaticaan onder de tegenwoor dige omstandigheden geacht moet worden niet meer aanwezig te zijn. Hierbij zij echter vooropgesteld, dat het be lang van een vertegenwoordiging in het alge meen niet alleen valt af te meten naar het aan tal zaken of opdrachten, dat door haar afge daan of behandeld wordt, maar ook naar het aanzien, dat er door wordt opgehouden, het di plomatiek contact, dat er door wordt geboren, en de gelegenheid, die zij biedt, om op de hoog te te komen van omstandigheden, waarvan de kennisneming van gewicht kan zijn voor de oriëntatie van het buitenlandsch beleid. Wanneer men nu bedenkt hoeveel er voor de bevestiging van Nederlands positie en de be scherming van zijn belangen in deze onzekere en netelige tijden aan goede relaties en een goe de diplomatieke informatie gelegen is, wanneer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1