Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flratis-Ongevaüeinrerzebering Donderdag 23 December 1920. Mo. 11920 Haar Dochter. 43fc>># FEUILLETON. •MMkrXIWt'i: Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Postbus: 39. g, 'Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kq varliai vu Da verzekering levenslange J veilles vu geheele |J 11 «en hand, invaliditeit j I# vaet af oog 8 4# U uwwu i lllll een duim weidt gewaarbaigd doai da Hollandsaha Algemeens Verzekeiingsbuh te lehledam. tq veilles van een wijsvinger veiUes vu eiken ande- ran vingei i Buiteulaudsch Nieuws. RUSLAND. De berichten der Russische oorllgstoebe- reidselen, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", houden hardnekkig aan. Alle rand staten, van de Oostzee tot Servië, voelen zich bedreigd. Uit Roemenië worden groote troepenconcen- traties*aan het West-Europeesche front gemeld. Het heet, dat de bolsjewiki een deel van hun troepen op het front bij Odessa, Jampol en Ka- menetz concentreeren. Men gelooft een groote actie van de pionierstroepen te hebben opge merkt, die met koortsachtigen ijver werken aan het aanleggen van wegen en bruggen. Uit Polen komen klachten over Russische grensovervallen. Verschillende dorpen werden geplunderd. De troepenconcentraties' hebben den stand van de levensmiddelenvoorziening in .verschillende steden buitengewoon kritiek gemaakt. Zoo wordt gemeld, dat de levensmid delencrisis in Kief ten gevolge van de groote troepenconcentraties een onrustbarenden om vang heeft aangenomen, daar alle beschikbare levensmiddelen voor het roode leger in beslag zijn genomen. De sterfgevallen tengevolge van den honger, zijn van 7 in November tot 140 in December gestegen. OEKRAÏNE. Een telegram uit Czernovitz meldt Uit Mohilef-Podolsky wordt bericht, dat langs den spoorweg Zwerinka-Vapniorka sinds 10 December een groote veldslag gaande is tusschen de roode troepen en de Oekrainers. Aan de Dnjester hoort men hevig kanonvuur, terwijl de horizon rood gekleurd is door het schijnsel van de vele brandende dorpen. Het 14de roode leger, dat deel heeft uitge- men aan den veldslag tegen Wrangel, is gecon centreerd bij de grenzen van Roemenië. Opstan delingen uit de Oekrainsche provincie Tsjernigon zijn in verbinding gekomen met Wit-Russische insurgenten,- en zijn onder bevel van Fodosjyn en Koeren een gemeenschappelijke actie tegen de rooden begonnen. met automatischen rem, die machtiger van uit werking zijn, dan eenige tot nu toe gebruikte. Naar de Temps" meedeelt, is voor de ver vaardiging van deze kanonnen een bedrag van 1.750.000 frs. op de begrooting gebracht. Op volgende begrootingen komen dan nog nieuwe bedragen voor hetzelfde doel. De kanonnen schijnen bestemd voor de ver dedigingswerken van Havre. ZWITSERLAND. In Zwitserland doet zich tegenwoordig een overmaat van kolcnvoorraclen gevoelen. Er zijn reserves voor tien maanden voorhanden, die voortdurend vermeerderen. Het kolenkantoor te Bazel, dat contracten op langen termijn heeft aangegaan bevindt zich in moeilijke positie, in het bijzonder omdat Amerikaansche kolenfirma's aan de directies van de Zwitsersche spoorwegen kolen tegen lageren prijs hebben aangeboden. Het kolenkantoor zou daarom aan de spoor wegdirecties definitief het voorstel, hebben ge daan van alle winsten af te zien, wanneer de spoorwegmaatschappijen haar geheele behoefte bij het kantoor bestellen. Er vinden heden in Bazel onderhandelingen over deze voorstellen plaats. Intusschen heeft het kolenkantoor nieu we aankoopen bijna geheel gestaakt. kennen, dat de Volkenbond niet volmaakt kon zijn, zonder de groote republiek in het Wes ten, doch hij zag de toetreding van Amerika hoopvol tegemoet. Er was één aangelegenheid, in welke nog geen wezenlijke vorderingen waren gemaakt er zou geen werkelijke vrede mogelijk zijn, zoolang de staten wedijverden in bewapening. Deze schrikwekkende wedloop was een be- langrijker factor tot den oorlog geweest, dan eenige individueele oorzaak. Doch de volken konden de risico eener ontwapening niet op zich nemen, vóór zij wisten, dat andere het zelfde deden. Het was een kwestie van het hoogste be lang, dat alle landen in den bond moesten zijn vertegenwoordigd, om tot de gemeenschap pelijke overeenkomst te komen, niet opnieuw zulk een noodlottigen wedloop in de bewape ning te beginnen, welke - onvermijdelijk wéér zou leiden tot een wereldramp. CHINA. Het diplomatieke korps heeft opnieuw in lichtingen gevraagd over de voornemens de Chineesche segeesfng, wat betreft de bescher ming der Russische belangen in China. De ge heole kwestie der positie van de buitenlander- in China is hierbij in het spel. De Chineesche regeering koestert de begeerte, zich vrij te ma ken van de rechten, die in de bestaande verdra gen aan de buitenlanders zijn toegekend. GRIEKENLAND. Admiraal Kelly, het hoofd van de Britsche ma rine-commissie, werd gisteren onverwachts bij den koning ontboden die hem het grootkruis van de orde van den H. Verlosser overhandigde, over eenkomstig de opdsacht van zijn regeering. De admiraal heeft deze onderscheiding geweigerd. Het Fransche gezantschap dat gepolst is over de bedoeling van den vorst om aan generaal Gramad, den bevelhebber van de Fransche militaire missie, het grootkruis van de orde van den H.Verlosser, te schenken, heeft de Grieksche regeering onbewimpeld ervan afgebracht om aan dit plan g^Volg te geven. FRANKRIJK. Het departement van marine heeft opdracht gegeven voor den bouw van twee kanonnen 20 Robert was niet heel erg gerust over den in druk, dien deze kamer maken zou op de dames, wier woning met de popperige meubelen, de waaiers, de sjaals, draperieën en duizend kleine prulletjes hij zich goed herinnerde, maar op zoo'n uitbarsting van Constance was hij vol strekt niet verdacht „O ma, hoe typisch hoe leuk riep zij. „Zoo echt provinciaal bourgeois alles even duur en massief. O wat moet ik hier tusschen al dat oude goed een grappig figuur maken vind je niet, Bertie Mevrouw Manteghems onderlip hing haast op haar borstgeen meubel of het werd door haar lorgnet bekeken zij zeide niets, maar men kon het haar aanzien, hoe de mooie kamer haar met minachting vervuldebij het naar buiten gaan fluisterde zij haar dochter toe, maar dui delijk genoeg, dat juffrouw Van Berken het hooren kon „Maar kind Dit is geen omgeving voor jou, daar kan je niet in lewen." Constance gaf haar moeder een wenkje alsof zij zeggen wilde laat dat aan mij over, ik zorg er wel voor De VOLKENBOND. Aan een banket, dat gegeven werd ter eere van de Britsche afgevaardigden ter Volkenbonds vergadering, verklaarde Lloyd George, dat het ideaal, dat de gedelegeerden had bezield,.was, dat een andere wijze van beslechting van internation- nale geschillen moest worden gevonden, dan die welke meer dan dertig millioen menschen had doen vallen en ongekende rijkdommen tot ruines had gemaakt. Indien in 1914 een vergadering als deze te Genéve zou zijn beeengekomen,dan zou de oorlog zijn voorkomen.. Het Britsche Rijk had een groot aandeel gehad in deze eerste verga dering en hij wenschte alle deelnemers uit de verschillende deelen van het Rijk geluk daar mede. De premier merkte op, dat de bond het be oogde doel niet volkomen zou kunnen bereiken, indien niet alle volken der wereld daarin zou den zijn vertegenwoordigd. Hij vertrouwde er ten volle op, dat Duitschland blijk zou geven, zijn verdragsverplichtingen uit te willen voeren. In dat geval zouden het geen belemmeringen in den weg worden gelegd, om tot den bond toe te treden. Lloyd George gaf voorts als zijn voordeel te De verdere bezichtiging van het huis ging voort zonder eenige geestdrift of bewondering. „Ik begrijp niet," zeide Constance, „dat het huis, omdat het nog betrekkelijk nieuw is, niet moderner en naar de eischen destij dsingerichtis. „Och antwoordde Robert, „ik heb 't zoo gevonden, en 't is zeker veel ouder dan je denkt. Maar als je veranderingen er aan hebben wilt, dan kunnen wij die er altijd aan maken." „Ja, waar vind je tegenwoordig huizen zonder waranda's en erkers Zelfs niet eens een balkon of een serre 't Lijkt zoo'n dobVelsteen", sprak mevrouw Van Manteghem „zoo bouwt men tegenwoor dig niet meer." „Ik heb er een paar jaar geleden spiegelrui ten in laten zetten." „O ja, maar tegenwoordig is de allerlaatste smaak juist kléine ruitjes in lood gevat, dat staat zoo typisch," meende mevrouw. Maar dat vind ik bespottelijk, neem u mij niet kwalijk. In vroeger tijd nam men die om dat men niet anders had, maar nu wij groote heldere ruiten tot onze beschikking hebben, zou 't bespottelijk zijn, alleen omdat een dwaze mode het wil, zich te behelpen met die pruldin- gen." ,,Ze geven zoo'n mooi getemperd licht," zei Constance. ,,En wij houden van licht en lucht, niet. waar moeder ALLERLEI. Het huwelijk van kroonprins George van Griekenland met prinses Elisabeth van Roemenië zal 6 Januari plaats hebben Het huwelijk van Prinses Helene van Grieken land met den kroonprins van Roemenië zal in Februari te Boekarest voltrokken worden. En telegram uit Moscou meldt Het comité voor de openbare werken deelt mede-, dat men doorgaat met het aanleggen van talrijke spoorlijnen, die moeten dienen hij de exploitatie van mijnen en wouden. Zoo wordt de opening bekend gemaakt van een directe verbinding van Nowgorod met St. Petersburg, over Tietskoje Selo, die een uitge braden houtaanvocr naar de hoofdstad mogelijk zal maken. Ten gevolge van de heerschende crisis zijn in Belfast alle spinnerijen voor den tijd van vijf weken gesloten. Hierdoor zijn 35.000 arbei ders werkloos. Officieel wordt medegedeeld, dat de con ferentie tusschen de premiers van Frankrijk, Engeland en Italië den 28en dezer te Nice of te Cannes zal aanvangen. De correspondent van de „Times" meldt op goed gezag, dat Krassin onderhandelingen heeft aangeknoopt met twee Britsche petro- leum-ondernemingen voor het verkenen van concessies ten opzichte van de petroleifmvelden te Bakoe, die tot in1917 95 van alle Russische petroleum produceerden. Eenige millioenen Britseh kapitaal werden indertijd in die petroleumvelden belegd en on geveer 60 verschillende maatschappijen zijn daarbij betrokken. Hoewel al die maatschappij en ontwijfelbare rechten op de petroleumvelden van Bakoe hebben, schijnt de Sovjet-regeering zich daarvan niets aan te trekken. op het gedistilleerd en van de belasting op hout geest zegt de minister van Financiën dat hij spoedige behandeling ook verder zal bevorde ren. Dat het verbruik van gedistilleerd door de voorgenomen verhooging zal verminderen is in de Memorie van Toelichting erkend. Geen der deskundigen, wier oordeel den minister is ter oore gekomen, heeft echter voorspeld, dat die vermindering den invloed der verhoogingt zal te niet doen hij handhaaft dan ook zijn oordeel, onder toevoeging dat tijdens den oor log en bij vroegere accijnsverhoogingen de fa brikanten van gedistilleerd wel getoond heb ben een hun opgelegden last op hunne afnemers te kunnen afwentelen. Wat het invoerrecht betreft, dit werkt inder daad als een beschermend recht en het is daar om reeds noodig geweest het buiten werking te stellen ten aanzien van leveringen aan azijn- fabrikanten. Dat de prijs van een glas sterken drank in de volksslijterijen zal stijgen met het volle be drag van accijns, is te verwachten, omdat de herbergiers op den verkoop als regel niet zoo veel verdienen, dat zij den accijns gedeeltelijk voor hunne rekening kunnen nemen. Met het versnijden van den sterken drank en het ver kleinen der glazen is reeds zoover gegaan, dat daarmede een prijsverhooging thahs niet zal kunnen worden tegengehouden. Het verbruik zal dus verminderen, betoogt de minister, en dit is in ieder geval een voordeel, onverschil lig of de matige gebruiker of de habitueele dronk aard minder gebruikt. De minister beantwoordt toestemmend de vraag of het wel wenschelijk is de tot stand- koming van dit wetsontwerp te bevorderen in afwachting van het rapport der Staatscommis sie. Daar een drooglegging van Nederland geen maatregel is die uit de lucht zal komen vallen, zal de tijd wel ontbreken om naar andere mid delen ter vervanging van den accijns op gedis tilleerd om te zien dit belet niet, dat voor het oogenblik die accijns kan worden verhoogd, nu het advies der Staatscommissie nog niet bekend is. De minister zet ten slotte uiteen dat er geen gevaar behoeft te bestaan voor het stopzetten van bedrijven als gevolg der accijnsverhooging, noch voor een kunstmatige bedrijfsconcentra- tie met daaruit voortvloeiende werkloosheid. B i o n e n 1 a n d. De accijns op hel gedistilleerd. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede' Kamer nopens het wetsontwerp tot verhooging van den accijns „Behalve in de kamer die we pas hebben verlaten. Daar hingen we.l zes soorten van ma chines voor de ramen om er het licht buiten te houden. Dan heb ik liever het zachte, getemper de licht van kleine, liefst gekleurde ruiten." Mevrouw Manteghem's stem klonk droog en scherp, terwijl zij haar denkbeelden blootlegde. Robert's moeder had genoten, toen hij de vrou wen zoo beslist tegensprak, maar 't scheen dat hij er al weer spijt over had, want vergoelijkend zeide hij nu tot Constance „Nu, StannieliefJe moogt je fantasie vrij laten spelen in het zoogenaamde salon. Gooi er uit, laat veranderen, verbouwen, wat je maar wilt om het geheel naar je wensch en naar de laatste grillen van de mode in te richten, als ik maar in de huiskamer en mijn kantoor vrij ben en de meubels niet hoef te ontzien want zij zijn mijn slaven en ik niet de hunne, en die nieu- werwetsche prullen zijn meer bestemd voor het oog hoewel ik ze leelijk vind - dan voor het gemak." „Och, Bertie, hoe kan je dat zeggen, zij zijn zoo ijselijk mooi. Als je in Den Haag komt, zul len wij naar dien winkel van „Arts en Grafts" op den Kneuterdijk gaan. Daar zal je eens zien wat aesthetiek en kunst in het handwerk vermag. Dat is zoo echt grand style, en als men zich dan in dien stijl heeft doorgedrongen. Juffrouw Van Berken luisterde verbaasd was het Hollandsch, wat dat meisje sprak Verhooging van accijns op gedistilleerd. De Ned. Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsont werp tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd. Het adres voert aan, dat vele geneesmiddelen met behulp van gedistilleerd worden bereid, zoo dat aanneming van het wetsontwerp ongetwij feld tot een belangrijke prijsverhooging van dergelijke geneesmiddelen zal aanleiding ge ven. De voorgestelde verhooging zal voorts den apo thekers de eigenbereiding van tal van geneesmid- Hoe zou zij ooit haar taal kunnen verstaan, nog minder met haar een gesprek voeren het leek haar alles wel Fransch toe De bovenkamers werden ook aandachtig be schouwd en niet bewonderd gedurig gar neerden de dames het heele huis reeds met de zoo vurig begeerde moderne stijlmeubels. Dan eerst zou het huis voor Constance bewoonbaar zijn, wanneer alles eerst ondersteboven was ge keerd, het oude goed naar het verkoophuis of den uitdrager gebracht, en alles naar het aller nieuwste genre libre Esthetique ingericht. An ders zou het zijn om hier tooveren te leeren, zoo'n heelen winter buiten en dan met die bur gerlijke meubels om zich heen. „Dit zou Constance's dood zijn," verklaarde mevrouw Manteghem in zichzelf, in afwachting dat zij het, aan wie 't maar hooren wilde, luid zou zeggen. Tot zijn moeders grooten schrik bracht Robert zijn gasten nu ook in de keuken niet dat alles er niet blonk als goud en zilver, maar het koken was in vollen gang en zij vond er iets onbeschei dens in dat de gasten 't een en ander merkten van het bereiden van het middagmaal. Het geurde er lekker, een groot stuk vleesch stond te braden. Jaantje was aan het aandap- pelen schillen, en Therese bezig voor de pudding rozijnen te wasschen, toen het gezelschap binnen, trad. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1