Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering OS. STOL VREDE; Handel in Bonwstoffen, Leïerin uit Toorraai bi fate! Vrijdag 24 December 1920. So. 12921. FEUILLETON. Haar Dochter. Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.per week 15 eent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal laatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, 'peciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kfl levenslange geheele invaliditeit Da verzekering wwdt gewaaibaigd ioai da Hallaadiehe Algameena Vanakaiiigibaak ta lahladam. bQ veiUes van aea wijsvinger hi verlies eiken anda ren vinger i Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Wegens het KERSTFEEST zal de „NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT", dagblad voor Schiedam en omstreken, morgen (ZATERDAG)-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit van 23 December 1920 de beslissing op het verzoek van de N. V. EERSTE NEDER- 1.ANDSCHELEECTRISCHE KASTRANDEN- FABRIEK om vergunning tot uitbreiding van de kastrandenfabriek in het pand Westerkade 2, kadaster Sectie M. no. 2422, met een stoom- locomobiel van 70 P.K. en 34 M2, verwarmings oppervlak ter vervanging van die, waarvoor bij besluit van 6 November 1919 vergunning was verleend, VERDAAGD, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 24 December 1920. Men spreekt van Kerstgezichten" en Kerst- landschappen". In de pas voorbije dagen van sneeuw en ijs zag ik er een. :t Was een lange, blankbesneeuwde landweg, aan den gezichtseinder met land en lucht ineenvloeiend, overwelfd door hooge, zwart getakte boomen, scherp-belijnd tegen de witte velden en strakken avondhemel. In 't verschiet een donkere dik-besneeuwde boerderij, hier en ginds 'n enkel schaapje. M'n metgezel, in 't, gezicht opgaande als ik. ontviel de uitroep „Zóó'n Kerstnacht En onwillekeurig deed me deze ontboezeming aan en vroeg 'k me af Waarom Waarom boeit immer zoo'n schilderij van Apol Waarom steeds dit verband gezocht met Kerstnacht Is het, wijl zulk een levend schilderij Gods, méér aangrijpt dan een schilder-kunstenaar in verven vermag af te malen Is het om die sneeuw, om die schaapjes? Of wel om die blankheid, den Vrede en rust, die over dit alles voelbaar liggen uitgespreid In Kerstnacht ligt het ideaal. De Vredevorst kwam tot de wereld en bracht vrede den men- schen van goeden wil. In Kerstnacht heerschte vrede. En als van zelf grijpt het rustige en teere en vredige van zoo'n landschap ons aan en we vliegen in onze verbeelding twee duizend jaren terug om te benaderen den vrede en rust, die 't kenmerk moeten geweest zijn van 21 „Nu, dat is ook geen Haagsch keukentje," zei mevrouw Manteghem, haar lorgnet opzettend en de hooge ruimte doorvorschende. Het was't eerste, wat naar een compliment zweemde, dat aan haar dichtgesloten lippen ontsnapte. Constance keek niet eens rond zij merkte dat haar mouw wit was geworden door de kalk in de gang een malle manier vond zij 't, om de muren te witten en niet te schilderen en toen zich tot Therese wendend, sprak zij uit de hoogte „Zeg meisje, zou je even .die mouw willen afborstelen Therese droeg een groote huishoudschort over haar japon, maar zag er niet uit als een dienstbode. Zij droogde haar handen af, nam een borstel en deed het verlangde zij bloosde sterk of het kwam door de hitte van het vuur, of door de vreemd ingekleede vraag van Con stance zij wist het zelf niet. i „Dat meisje is erg jufferachtig gekleed, zeide mevrouw Manteghem tot de oude vrouw altijd op haar gewonen halfluiden toon. „Con stance zal er zeker op staan, dat zij later een den nacht, waarin geboren werd de Zoon Gods. 't Meest ideale, 't meest rustige en blank-vre dige wijst ons onwillekeurig heen naar den idealen vrede en de rust, die we in ons omdra gen van Kerstnacht. o Ook andere idealen worden in ons hart terugge roepen. De natuur spreekt tot onze ziel. Het geschapene roept ons bij tijd en wijle op tot een inniger leven, heeft heilige inspraken, wijst ons naar omhoog. Het menschenhart vormt zich illusies, wordt keer op keer bitter teleurgesteld, maar blijft immer met. onuitroeibaar heimwee, altoos maar weer, roepen om vrede. En zelfs als het verdoolde hart zijn God verloor tooit het zich nog met geen ander diamant dan het eens in de scheppingsure van zijn God ontving. Dorst naar vrede, heimwee naar vrede, boven het aardsche leven uit, een teruggrijpen g naar zijn beter vaderland, een versmachten naar het hemelsche, een hijgen met volle borst naar wat om Gods troon daarboven en niet hier op aarde heerscht. Want al gaat de zelfverdwazing nog zoo ver van den mensch, die de zonden koes teren blijftnochtans is het de oorspronkelijke adel van ons geslacht, die uitkomt in dat, roepen naar vrede. Het verraadt onze hoogere afkomst, het pleit voor een edeler oorsprong dan de mensch zich zelf belijden wil, maar waartoe hij, ondanks zich zeiven wordt geroepen te belijden door die stemme der natuur. Het is de menschelijke symphonic met wat Gods Engelen boven Bethlehems velden zongen van VREDE OP AARDE. Kerstmis '20. M. J. J. Kammers. Buitenlandsch Nieuws. DUITS CHLAND. In verband met een publicatie van de „Neue Zrricher Zeitung", uit het derde deel van Bis marck's „Gedanken und Erinnerungen", ont vangt de „Frankfurter Zeitung" van den advo caat van den kleinzoon van Bismarck, prins Otto, een schrijven, waarin wordt tegengespro ken, dat Bismarck de drie deelen na zijn dood zou hebben vrij gegeven. De beslissing hierover heeft Bismarck aan prins Herbert overgedragen, die in 1904 met de uitgeversfirma Cotta over een kwam, dat het derde deel niet zou worden gepubliceerd tijdens het leven van Wilhelm II. Onmiddellijk na de revolutie op 10 December 1918, verklaarde echter de firma Cotta aan prins Herbert, dat zij zich ingevolge de omwen teling niet langer door de overeenkomst gebon den achtte, en dat zij het derde deel vóór Kerst mis 1919 zou publiceeren. Prins Otto heeft steeds ten krachtigste hiertegen geprotesteerd, doch ten slotte verklaard, dat hij geen gerechtelijke stappen zou doen om de uitvoering van het voornemen der uitgeversfirma te beletten. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Buizen, Tegels en verdere Pannen Bouwmaterialen. 15384 16 gisteren in het Groote Theater te Moskou met groote plechtigheid geopend. Meer dan 2000 afgevaardigden kwamen te zamen, vertegen woordigende geheel Rusland, de Kaukasus, Si berië, de Krim, Armenië en Azerbeidsjan. Ook de Oekraine heeft voor de eerste maal afgevaar digden gezonden, waarvan de voornaamston zijn Rakowsky en Petrowsky. Aan de tafel van den voorzitter hadden o.a. Kalinin, Lenin, Trotzky, Boekiarin, Kamenef, Zinowjef plaats genomen. De geheele vergadering was gewijd aau de uiteenzetting van den economischen toestand van het land door Lenin, die in een rede, die twee uur duurde, dien toestand in alle bijzonder heden omschreef, en een programma opstelde voor den economischen en poliliekcn wederop bouw, voor de reorganisatie en disciplineering van den arbeid en voor verhooging van de pro ductie. Hij verklaarde dat, nu de oorlog geëin digd is, liet oogenblik gekomen is voor actief en vruchtdragend werk. Hij sprak uitvoerig over het vraagstuk der concessies, waarover hij zich gunstig uitliet, en verklaarde, dat de concessies een groote toekomst aan het land beloofden. Hij kondigde een groot plan voor electrit'icatie aan, dat later door het congres zal worden besproken, en gispte ten slotte op strenge wijze de speculatie en de bureaucratie. ITALIË. De Kamer heeft het wetsontwerp betreffende de voorloopige twaalfden besproken. Giolitti stelde daarbij de vertrouwenskwestie, waarop een door Giolitti goedgekeurde motie van ver trouwen met 248 tegen 48 stemmen werd aan- j genomen. FIUME. d'Annunzio heeft een proclamatie gericht tot de bevolking van Fiume, waarin hij deze aanzet om tot het uiterste weerstand te bieden en desnoods zonder spijt tot de vernietiging der stad over te gaan. Er hebben talrijke huiszoekingen plaats gehad in Fiume als voorzorgsmaatregel tegen een op stand van het volk, dat in meerderheid geen conflict wenscht. RUSLAND. Het achtste al-Russische sowjet-congres is muts draagt." „O mevrouw," zeide juffrouw Van Berken verschrikt, „u vergist u Zij is geen meid, zij helpt mij voor vandaag een beetje -'t is juffrouw Vermeden „Nu ja, dat juffrouw. Robert had het tooneel aangezien en zich inwendig geërgerd hij kwam er tusschen, juist toen Constance zich met een koel dank je, zonder Therese aan te zien, had omgekeerd. „Ik heb vergeten de dames voor te stellen," sprak hij, mevrouw Manteghem en juffrouw Henckens juffrouw Vermeden de dochter van mijn secretaris Mevrouw maakte een hoofdbuiging zoo statig en trotsch als zij maar kon Constance en Therese zagen elkander nu aan en herkenden elkander als schoolkameraden. „Hé, Therese 1" liet Constance zich ontvallen. Mevrouw Manteghem was tweemaal getrouwd geweest. Constance was een kind van haar eersten man, maar werd toch meestal altijd naar haar tweeden vader, wiens naam een beteren klank had, genoemd. Op het pensionnaat echter was zij anders bekend onder haar eigen naam. „O ja, ik herken juffrouw Henckens zeer goed zeide Therese eenvoudig en onbevangen, „wij zijn samen op het pensionnaat in J. geweest en zaten in dezelfde klas." „Zoo o ja 'tkan wel zijn," stotterde TURKIJE. De „Times"-correspondent te Constantinopel meldt Constance, en mevrouw sprak weer half fluiste rend bij 't heengaan „Och ja die kostscholen hebben altijd zoo'n gemengde bevolking en zulk soort lui beroemen zich altijd gaarne op de kennis maar laat ons naar buiten gaan, 't is om te stikken. Ik zie, dat Constance er benauwd van wordt." Met een trotsch hoofdknikje verwijderden de dames zich Robert ergerde zich, hij had zulk een optreden wel van mevrouw Manteghem kunnen verwachten, maar niet van zijn lieve, eenvoudige, zachtzinnige Constance Het bezoek aan de fabriek duurde ook slechts zeer kort. De dames vonderf de lucht zoo on aangenaam, dat zij vreesden onpasselijk te wor den, en haastten zich weer naar buiten te gaan. 't Beste was in deze hitte, maar onder den kastanjeboom te zitten, bij het drinken van een glas limonade want anders had men hier toch geen zomerdranken, geen grenadine, geen ijskoffie, geen orangeade. Therese had moeite zich goed te houden; toen het gezelschap de keuken verlaten had, spron gen de tranen haar in te oogen boos veegde zij ze weg. „Hoe kinderachtig, dat ik het me aantrek zeide zij in zichzelf, „dat schepsel is het niet waard. En zij was vroeger nog al zoo gehecht aan mij. Die kleine Stans, ik heb haar wat dik wijls beschermd tegen de anderen, die haar zoo dikwijls uitlachten om haar kuurtjes en De algemeene economische toestand aldaar is hoogst kritiek. De isolatie der hoofdstad maakt den invoer van wintervoorraden uit Europa noodzakelijk, hetgeen een hevige da ling van de waarde van het Turksche papieren geld veroorzaakt. Twee dagen geleden ontstond op de beurs een paniek, die zware bankroeten veroorzaakte. De banken weigeren Grieksche obligaties als waarborgen te aanvaarden. Tot overmaat van ramp is te Constantinopel ook een cholera-epidemie uitgebroken onder de Russische vluchtelingen, hetgeen met het oog op de geweldige overbevolking der stad ont zettende gevolgen kan hebben. GRIEKENLAND. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Athene gemeld Den laatsten tijd zijn van vele zijden tegenstrijdige geruchten omtrent het standpunt van de Entente ten opzichte van den terugkeer van Constantijn opgedoken. De Nederland- sche gezant bezocht gisteren als deken van het corps diplomatique koning Constantijn. De ministerraad beraadslaagde over den tekst van het antwoord op de nota der En tente, dat over eenige dagen met een uitvoe rig memorandum zal worden verzonden. De nieuwe Grieksche gezant te Rome, Me- taxas, zal heden vertrekken en een eigenhan dig schrijven van Constantijn aan den koning van Italië medenemen. Het gisteren overhandigde verzoek om ont slag van het kabinet Rallis; moet als een zui vere formaliteit worden beschouwd. De ko ning zal het ministerie met de voorloopige behartiging van de loopende aangelegenheden belasten. Er zal een gedeeltelijke reconstructie van het kabinet plaats hebben, aan welks hoofd opnieuw Rallis zal staan. Het parle ment zal in Januari bijeen komen. Op het graf van Koning Alexander heeft in tegen woordigheid van het koninklijk echtpaar een rouwplechtigheid plaats gevonden. ARGENTINIË. Uit Buenos Ayres wordt dd. 20 December gemeld, dat in den nacht van den 19den op den 20sten wederom nieuwe aardbevingen heb ben plaats gehad in de provincies Mendoza en San Juan. In het dorp Tres-Portehes werden 50 perso nen gedood en 300 gewond. Do stad Costa de Arango is geheel verwoest door een golf kokend water, hetwelk te voor schijn kwam uit een aardspleet. Het aantal dooden wordt daar op honderd geschat. ALLERLEI. Reuter seint uit Washington De secretaris van de schatkist heeft in de financieele commissie van den Senaat medege deeld, dat een groote tekort moet worden ver wacht op staatstransacties. Voor het loopende jaar wordt het geschat op 2100 millioen. Het deficit voor het komende fiscale jaar wordt ge raamd op 1500 millioen. wonderlijke kleeding. Wat kan 't mij schelen of zij mij nog wil kennen of nietMaar dat is zeker, ik ga heen, hoe gauwer, hoe beter Hier blijven als zij er is, is onmogelijk HOOFDSTUK IX. Toen men aan tafel zat voor het eten, vroeg Robert aan zijn moeder „Komt juffrouw Vermeden niet aan tafel „O neen", antwoordde de oude vrouw, „daar wilde zij niets van weten. Zij eet bij haar ouders." Veel eer bewezen de dames niet aan de zorg vuldig bereide spijzen de soep was te vet, het vleesch te rauw. De een at nooit snijboonende andere nooit andijvie. De pudding was te zwaar, alleen van de gebraden kippetjes met perziken- compóte aten zij met smaak. Het gesprek wilde maar niet vlotten Robert was een weinig ontstemd en Constance voelde, dat zij een verkeerden indruk op hem had ge maakt. Mevrouw Manteghem redeneerde voor drie en liet niemand aan het woord komen. Ondanks den smaak, waarmede zij zich over de kippetjes had ontfermd, verzekerde zij een voor stander te zijn van het vegetarisme, waarvan zij de voordeelen opsomde en dat in Den Haag zeer tot den bon-ton behoorde. Ook Constance was er zeer voor. (Wordt vervolgd.) B3MSB =kfiunoi):i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1