Dagblad voor Schiedim en Omstreken. firatis-Ongevailenverzekerino In de sneeuw vastgevroren. 43i*t m j aar Vrijdag 24 Decaiber 1920. s* 12921 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. gfeff Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1 plaatsen wordt 2 maal Speciale conditiën voor toegezonden. ƒ1.75; berekend. Ingezonden 5 regels kend. herhaaldelijk Incassokosten worden berekend. elke regel daarboven 35 cent, 3 maal mededeelingen 75 ct. per regel, adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Januari 334 296 Februari 329 285 Maart 331 283 291 Mei 339 293 339 301 Juli 343 307 Augustus 330 297 September. 328 292 October 323 290 November 297 283 De hoogste getallen worden aangetroffen in het jaar 1918. Daarna trad een scherpe daling in, welke zich, zij het dan ook niet zonder schommelingen, geleidelijk voortzette. Zoowel het algemeene indexcijfer der 49 ar tikelen, als het indexcijfer der 31 voedings middelen e.d., was in November 1920 lager dan de gemiddelde getallen der laatste vier jaar. Hoewel de beweging dezer getallen eenige aanwijzing kan verstrekken over eene ver mindering van verschillende gezinsuitgaven, zou het toch voorbarig zijn, zegt het Bureau daaruit de gevolgtrekking te maken, dat de veranderingen in de gezamenlijke kosten van het levensonderhoud met den loop der groot- handelsprijzen gelijken tred houden. Uitkeering gemeenten uit de oorlogs winstbelasting. In verband met haar voornemen om aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten over bet jaar 1919 weder een uitkeering te doen uit de opbrengst van de oorlogswinstbelasting, (Een Kerstverhaal) 's' Middags toen de andere menschen in het dorp al aan de koffie zaten, waren ze samen met de handslede het bosch ingegaan, Janek Ochot- ny, een waanwijs kereltje van negen jaren, en Malka zijn achtjarig zusje; beiden hadden vlas blond haar en blauwe oogen, zooals de meeste kinderen in Mazurio. en een aardig brutaal stompneusje, in het bleeke gelaat. Van tijd tot tijd bleven ze staan, want bet was moeilijk loopen in de losse sneeuw, waarin de voeten wegzonken en de hardbevroren riem, waarmede zij de slede voorttrokken sneed hun, bijna in de vingers. Zij spraken weinig met elkander. Dat va der de laatste maanden geen geld meer verdien de, omdat hem bij het boomenvellen in het bosch een groote denneboom den rechterarm had ver pletterd, was niets nieuws meer en daar viel dus niet meer over te praten. En dat moeder met de vijf kleine kinderen, die na hen gekomen waren, niet meer uit werken kon gaan, was nu eennaal in hun oogen ook een afgedane zaak. Het jongste telde nu zelfs nog maar acht weken en zij moest het den geheelen dag in een omslagdoek gewik keld meeslepen, omdat het in de wieg niet stil was en vader het eeuwigdurend schreeuwen niet kon hooren. Het was dus hoogst natuurlijk dat zij, als de oudsten, iederen dag het bosch in moesten trekken om de bevroren rakken met een Ml levenslang* geheele invaliditeit j veiHei van M veilles vanj een hand, vaet of oog a """u 0 SHU Mm D* verzekering wordt gewaarborgd door de Hollands» Algemeens Verzekeringsbank Ie lohlodam. hg verlies van een wgsvlnger kg verlies van eiken ande ren vinger t Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Groothandclprijzen in November. Hot Centraal Bureau voor de Statistiek, dat thans de indexcijfers voor November 1920 heeft vastgesteld, deelt mede, dat dc aanvankelijke daling in de algemeene prijs beweging van de artikelen, welke voor de berekening der indexcijfers gebezigd worden bleef aanhouden, zooals blijkt uit onderstaan de getallen. Mg. index- Voedings- cijfer. middl. (49 art.) (31 art.) 1901—1910 100 100 1911 116 117 1912 120 120 1913 114 112 1914 121 122 1915 170 171 1916 266 263 1917 340 -313 1918 454 338 1919 349 333 1920 1 heeft de regeering aan de commissie van advies inzake het aandeel der gemeente in die opbrengst verzocht haar wederom voorstelling te doen omtrent het bedrag dat aan alle daarvoor in aanmerking komende gemeenten ware toe te kennen. De commissie heeft naar aanleiding hiervan aan Gedeputeerde Staten der provinciën ver zocht de gemeentebesturen welke voor een uitkeering meenen in aanmerking te komen, staten te doen invullen. Deze staten geven een vergelijking van onder scheiden inkomsten en uitgaven der gemeente over 1913 en 1919. De ontvangsten zijn Irech ten en loonen, met uitzondering van schoolgel den, begrafenis- en slachthuisrechten 2. op brengst van landerijen 3. andere belangrij,ke bronnen van inkomsten (uitgenomen gemeen tebedrijven) die den invloed van den oorlog in belangrijke mate hebben ondervonden. De uit gaven betreffen 1. subsidies aan instellingen van weldadigheid, steuncomités en vereenigin- gen voor schoolkiudcrvoeding en kleeding 2. rechtstreeksche uitgaven voor armenzorg 3. totaal nadeelig saldo van het verstrekken van goederen onder kostprijs (met uil zondering van gas, cokes en electriciteit) 4. wachtgeld regelingen in stilstaande industrieën 5. uitga-, ven werkloosheidverzekeringsnoodwet 1919 6. markenbijslag 7. andere uitgaven die in be langrijke mate den nadeeligen invloed van den oorlogstoestand hebben ondervonden. Bovendien wordt vergeleken de opbrengst over 1914 en 1919 van de plaatselijke inkomsten belasting, de opcenten op de personeele belas ting en de straatbelasting en het percentage dier heffing van het totaal belastbaar inkomen der rijksinkomstenbelast.ing over 1915/16 en over 1919/20. Afzonderlijk moet nog worden vermeld de op brengst van de plaatselijke inkomstenbelas ting over 1919, vermeerderd met het bedrag waarmede die opbrengst had moeten zijn ver hoogd, indien voor crisisuitgaven of derving van inkomsten geen leening was aangegaan en geen fondsen waren opgeteerd, en verminderde rente en aflossing in 1919 van leeningen van vorige jaren bestrijding van crisislasten. (Hdbl.) De Nederlandsehe Handelsbalans. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg de waarde van den invoer in November 1920 271 millioen gulden, die van den uitvoer 157 millioen gulden en het saldo-invoer derhalve 114 millioen gulden, Ver geleken met October 1920, toen het een record cijfer van 189 millioen gulden haalde, vermin derde het invoer-saldo sterk (met 75 millioen gulden), doch in hoofdzaak door vermindering van den invoer met 66 millioen gulden. In de eerste elf maanden van 192Ó heeft de invoer bedragen 3034 millioen gulden, zijnde eene ver meerdering, in vergelijking met hetzelfde tijd vak van 1919, van 497 millioen gulden. De uit voer bedroeg over JanuariNovember 1920 haak van de denneboomen af te rukken en ze daarna voor een paar groschen in de stad te ver- koopen. Veel was het wel niet, wat zij daar mee verdienden, maar het beetje dat vader van de ongevallenwet kreeg, was het toch vol doende om aardapelen te koopen, benevens een klein stukje spek, als de lieve Zondag kwam, kocht moeder wel eens 'n paar haringen of een pond vleesch, want vader moest toch op krach ten blijven. Aan den rand van het bosch bleven zij staan om hun verkleumde vingers onder de okselholte een weinig te verwarmen, gewoonlijk bevroren ze niet,want Janek had vaders jas aan, die hem tot aan de knieën kwam en moeder had Malka den grooten omslagdoek omgebonden en op den rug dichtgeknoopt. Om de voeten hadden zij lap pen gewikkeld, en, als men die met water nat maakte, en dan in de sneeuw liep, had men een paar laarzen, die even warm waren, als wanneer ze met bont waren gevoerd. Malka wierp een angstiger! blik op den weg dien men in het donker tusschen de denneboomen door, moeilijk meer zien kon. Zou je hem wel terug kunnen vinden De avond valt al spoedig en voor wij daar zijn, is het zeker al geheel donker. Janek zag zijn zusje medelijdend aan Dwaas kind, ik heli hier dezen zomer al telkens naar den weg gekeken omdat ik wel dacht dat wij tegen Kerstmis hout zouden moeten gaan halen, ik kan dus midden in den nacht hier den weg wel vinden. 15' millioen gulden, zijnde 288 millioen gul- de meer, vergeleken met 1919. invoer op entrepot en de wederuitvoer uit j eiiftpot is in 1920 niet meer onder de gewone in«r en uitvoer begrepen, zoodat de gunstige veïhillen voor 1920, -vergeleken met. 1919, in- j de.aad grooter zijn. R vermindering van den invoer ad 66 mil lion gulden, valt voor 16 millioen op voedings- milelen voor mensch en dier en dranken, voor 29nillioen op grondstoffen van minerale her- kost (o.a. brandstoffen) en voor 13 millioen j ojfabrikaten. De vermeerdering van den uit- j v<f bedraagt slechts 4 millioen gulden en valt vdmamelijk op voedingsmiddelen voor mensch ordier en dranken. 'e totale handelsbeweging van November, 4' millioen gulden blijft niet onbelangrijk ach- tebij die van October, toen deze 492 millioen gden bedroeg. Men N o b e 1 p r ij s geneeskunde, verneemt uit Brussel dd. heden De Nobelprijs voor geneeskunde is Zaterdag ter hand gesteld aan dr. Jules Bordet, professor aan de universiteit te Brussel. Bordet is vooral bekend om zijn strijd tegen de tuberculose. De uitreiking van den prijs had plaats in tegenwoor digheid van den koning, het corps diplomatique en alle ministers. Burgemeester Max en dr. Cal- mette, van het instituut Pasteur te Parijs hiel den redevoeringen, waarin zij hulde brachten aan de verdiensten van dr. Bordet. De koning heeft hem tot commandeur in de Leopoldsorde benoemd. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermorgen ging de 20- jige landbouwerszoon P. I)., van Terneuzen, ut zijn broer jagen. Toen hij door een afschei- dg kroop, ging zijn geweer af, en het schot t>f hem in het, hoofd. Na enkele oogenhlikken 4s hij een lijk. Verzet tegen de p o 1 i t i e. In hot ispitaal te Heerlen is gisteren in hoogst ern- igen toestand binnengebracht zekere J. W., e door een politieagent te Voercndaal met een volver werd gewond. Naar gebleken is heeft de gent uit zelfverdediging moeten schieten, nadat ij een arrestatie van W. en zijn vader en moeder >p zulk een wijze verzet werd gepleegd tegen le politie, dat de agent bewusteloos werd ge- Jagen. Op vrije voeten. Kapitein-luitenant ter :ee Zacharias Langhaus, wiens uitlevering de Juitsche regeering heeft gevraagd wegens uit- okking tot doodslag tijdens de Kapp-revolutie e Breslau de uitleveringsprocedure is voor le rechtbank te Amsterdam behandeld - be- 'indt zich thans weer op vrije voeten. De regee- ing heeft, dus blijkbaar de uitlevering geweigerd. De vlieg dienst Londen Par ij s. Je eerste luchtverbinding tusschen Londen en 'ari js die van de Airco is eenige dagen ge- Rden stopgezet. Sinds 25 Augustus 1919 hebben de machines ran de Airco een gezamenlijken afstand afge- egd van ongeveer 1 millioen Kilometer, bijna >000 passagiers vervoerd en duizenden Kilo's bagage. Hoewel de Airco Company in de zomermaan den met winst werkte, was het verlies dat in de wintermaanden gemaakt werd zoo groot dat deze luchtvaartmaatschappij haar diensten moest stopzetten. De eenige Britsche luchtdienst is nu die van de Handley Page Company. En hoeveel heeft koopman Jander gezegd, dat hij wel voor een kerstboom wil geven vroeg zij nu. Zij wist het al lang, maar het gaf haar een soort troost, die som nu nog eens te hooren noemen. Twaalf groschen, dat heb ik je toch al zoo dikwijls gezegd, antwoordde de jongen en hij voelde met de hand in zijn zak, als om zich te vergewissen dat het daar veilig bewaard zou zijn. Ik wilde wel dat wij al thuis waren zuchtte Malka nu, als de boschwachter ons snapt, zal hij ons mee nemen. Jelui meisjes zijt toch altijd even vang, bromde Janeck nu. Malka zette bij deze woorden een beleedigd gezicht es zij liepen nu wel een half uur voort, wonder iets te zeggen tot Janek ten slotte bleef staan bij een denneboompje van ongeveer een manslengte. Hij duwde de sneeuw van de tak ken af, keek eerst even onderzoekend rond en daarop zijn zusje aan. Nu, wat zeg je er van, is dat geen mooie kerstboom vroeg hij. Malka's oogen flikkerden. Zij streek liefkozend met de vlakke hand over de groene dennennaal den. Wat is het een mooie boom, riep zij, het zal iets prachtigs zijn, als daaarin appels en noten hangen en duizenden kaarsjes in branden Ja 't is een schande, als zij mij daar maar twaalf groschen voor geven. Misschien geeft Jander wel iets meer. als Een jeugdig talenkenner. Een twaalfjarige knaap te New York, Edward Rocliie, heeft volgens de Amerikaansche bla den kans om een waardig navolger van kardi naal Mezzosantie, den beroemdsten talenken ner ter wereld te worden. Hij spreekt nu reeds zooveel talen, als hij jaren telt, en studeert aan de Columbia-universiteit, waar hij de jong ste student is. Vooral legt hij zich, behalve op talen, toe op de Assyrische en Babylonische geschiedenis. Hij leest vloeiend hyrogliefen- en spijkerschrift. Typhus in Rusland. De internatio nale commissie, die onder leiding van den Deenschen professor Madsen, Polen en Rusland doorreisd heeft tot onderzoek van de cholera- en typhus-epidemieën, heeft een schrikwekkend Beeld opgehangen van den gezondheidstoestand aldaar. De cholera treedt slechts in enkele geval len op, maar de typhus is de meest verbreide ziekte in het Zuiden en Oosten van Polen. Het Noordwesten is tamelijk vrij van deze plaag, maar in Sovjet-Rusland woedt de typhus met ongekende hevigheid. Ambtelijk zijn vijf mil- lioenen zieken gemeld, die door gebrek aan me dicijnen wel allen te gronde zullen gaan. Een gezellige gevangenis. Dezer dagen moest te Zweibrucken terecht staan de cipier van de gevangenis te Ludwigsha- fen, beschuldigd van zich te hebben laten omkoopen, van misdrijf tegen de zeden en nog andere delicten. Deze cipier had het oorbaar geacht niet alleen met de mannelijke gevangenen feesten te vieren doch ook met de (vrouwelijke intieme betrekkingen aan te knoopen. Hij kocht voor de gevangenen eten, drinken, sigaren, si garetten, kaarsen, liet zich daarvoor flink betalen. Beschuldigden, die in voorarrest zaten en niet met elkaar mochten spreken, liet hij rustig samen confereercn, zooveel zij wilden. En zelfs tegen knoeierijen in de boeken om den gevangenen voor hun tijd om was, de vrijheid te hergeven, zag hij niet op. Vooral zij, die misdrijven hadden tegen de betalingen van de woeker- en sluikhandelwet, menschen, die dus nog al ruim in het geld zaten, hadden het goed bij hem. Die mochten koffero vol met wijn, brood, worst, sigaren mee in de cel nemen. hij ziet hoe mooi de boom is. Hij er meer voor geven, dat doet hij nooit. Janek haalde minachtend de schouders op en begon den boom dicht aan den grond af te zagen. Het was zwaar werk, want de kleine handzaag met de verroerste tanden kwam moeilijk door het vochtige hoüt heen. Eindelijk viel echter de den op zijde. Janek veegde met zijn mouwen de zweetdroppels af en zqi zuchtend Wij moeten zoodra we buiten het bosch zijn, maar in eens door naar de stad gaan,vindt ik. Malka greep zwijgend den riem. Janek legde den dennemoom voorzichtig op de slede om de takken niet te breken en voort ging het nu, maar doordat de takken aan weerskanten door de sneeuw sleepten, was het nog zwaarder dan wan neer de slede tot hoven toe met hout beladen was. Van tijd tot tijd blijven zij staan om uit te rusten. Janek hield dan telkens den adem in en luisterde met gespannen aandacht, maar er was niets te hooren noch te zien op den weg. Eensklaps zagen ze twee groenachtige oo gen als uit den grond verrijzen en hoorden ze tevens een vijandig gebrom. Dat komt van je geschreeuw, snauwde Janek zijn zusje toe, nu kunnen we fluiten naar de twaalf groschen. O hemel, de boschwachter, kreet Malka zacht, terwijl zij van schrik den riem liet vallen, want aan wegloopen viel niet te denken, de hond zou hen dan toch grijpen. f200 fIBO fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 5