Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering Maandag 27 December 1920. v*. 12922 m FE I LLETON, Haar Dochter. Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslangs geheels invaliditeit j >9 dood IQ vsillsi k| verlies van een hand, voel of oog 1 S»UW uwwuI |(IU een duim De verzekering werdl gewaarborgd doe» de Hallandeehe Algemeens Vswsksilngifc«»fc le lehiedam. IQ veiUea van een wijsvinger j IQ verhei van eiken ande ven vinger i Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. INLIJVING MILITIE. Lichting 1921. De Burgemeester van Schiedam brengt in gevolge een daartoe tot hem gericht verzoek, bij deze ter algemeene kennis dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, de inlijving van de eerste ploegen der lichting 1921 niet vóór 16 Februari 1921 zal plaats hebben. S c h i e d a m, 24 December 1920. Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. De krijgsraad te Dublin heeft den hoofd redacteur van „Freemans Journal" veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf en de eigenaars zijn beboet met 3000 pond sterling, wegens het plaatsen van onjuiste berichten over een klop partij, welke te Porot Bello zou hebben plaats gehad. GRIEKENLAND. De „Chicago Tribune" verneemt uit Athene, dat prins George van Griekenland zich naar Parijs zal begeven met de opdracht, den geal lieerden regeeringen de verzekering te geven, dat de politiek van Venizelos zal worden voort gezet, en afdoende waarborgen te verstrekken voor den nieuwen geest, waarmede de tegen woordige Grieksc.he regeering bezield is. De correspondent van de Temps" te Nizza heeft admiraal Koendoeriottis, den gewezen regent van Griekenland, die te Nizza is aan gekomen, diens opinie gevraagd over de toe komst van Griekenland. Koendoeriottis, die dadelijk na zijn aankomst Venizelos bezocht, kwam er rond voor uit, dat Griekenland hulpe loos is zonder den steun der groote geallieerde mogendheden. Hij is van meening, dat dit besef ook spoedig tot het Grieksche volk en den ko ning zal doordringen. Regeeren zonder deze waarheid voor oogen te houden, zeide hij, zou beteekenen, dat Griekenland een lijdensperiode tegemoet gaat. HONGARIJE. De correspondent van het H. N. heeft een onderhoud gehad met minister—president Te- leky, die in den loop van dat gesprek o.a., het volgende zeide Na de ratificatie van het vre desverdrag mag Hongarije met recht verwach ten dat het van alle kanten een politiek van goede verstandhouding zal ontmoeten. Wij heb ben de politiek van den vrede bij een vreedza me consolidatie ingewijd en wij wenschen deze politiek over de geheele linie door te voeren. Bij het feest der liefde, dat wij thans vieren, wijs ik u met bijzondere nadruk op, dat wij ons in geen enkel avontuur willen of zullen begeven 22 „Nu ja," zeide Robert, 't zal wel wezen om geld uit te sparen voor allerlei pretjes, want zonder pret leeft men niet in Den Haag." „Foei, hoe burgerlijk pretzeide Constan ce minachtend, „zeg liever, dat wij daar leven in een atmosfeer van hooge ontwikkeling en beschaving." „En daar hoort natuurlijk linzensoep met boonen en erwten bij," lachte Robert „nu, dan houd ik mij aan wat minder ontwukkkeling en beschaving, met een flink stuk ossenvleesch De dames keken preutsch voor zich uit. Na het maal was het buiten frisch geworden en Robert stelde een wandelingetje voorhij en Constance gingen gearmd voorop, de beide moeders volgden op eenigen afstand. Na eerst over allerlei onverschillige dingen ge praat te hebben, begon Constance's moeder eensklaps met nog meer nadruk dan anders „Mevrouw Van Berken, 't doet me plezier dat ik een ongezochte gelegenheid vind, om u eens te spreken over de belangen van onze kin deren, die u zeker even goed ter harte gaan als mij." „Natuurlijk, mevrouw 1 en dat wij vastbesloten zijn om alle avonturen, waarop onverantwoordelijke elementen even tueel plan mochten hebben, met de grootste kracht zullen tegen gaan. Het program van den nieuwen minister van financiën eischt van iede- ren afzonderlijken inwoner van Hongarije of fers, die aan zelfopoffering grenzen wij willen deze offers brengen, in de verwachting, dat men ons van alle zijden zal willen steunen. Honga rije wenscht met de groote buitenlandsche sta ten in even goede verstandhouding te leven als met de naburige staten. Het herstel van het vrije handelsverkeer en de hervatting van het vrije verkeer bewijzen, dat wij op economisch gebied trachten met alle staten in dezelfde mate een vriendschappelijke verhouding aan te kwee ken. Wij zijn op het oogenblik bezig met Oos tenrijk te onderhandelen over het sluiten van een desbetreffend verdrag en als dit op loyale wijze ten uitvoer gelegd wordt, ia er alle reden om te hopen, dat het goede vruchten zal af werpen. De binnenlandsche consolideering op alle gebied maakt steeds vorderingen. Ook de jongste amnestieverordening bewijst, dat de ..regeering overal een politiek van verzoening voert. In het buitenland heerscht nog veel mis verstand omtrent den waren toestand in Hon garije, gedeeltelijk uit onbekendheid, gedeelte lijk, omdat er nog veel .gelasterd wordt. De mi nister verklaarde verder, dat de kwestie der nationaliteiten met evenveel belangstelling zou worden behandeld, als voor de opheffing van het nationaliteitenministerie. Het werk van dit ministeri eblijft bestaan, al werd het afzonder lijke departement daarvoor opgehevenhet wordt nu alleen1 bij een der andere departemen ten ondergebracht. De minister bestreed voorts, dat zich onder de Hongaarsche politici fran- cophilen of germanophilen zouden bevinden er is slechts een enkele soort van politici in Hon garije, zeide hij en dat zijn de magyarophilen. In alle takken van het politieke leven kan slechts datgene zich doen gelden, wat in overeenstem ming is met de belangen van Hongarije. FIUME. d'Annunzio heeft in het geheele gebied van Fiume den staat van oorlog afgekondigd. Tevens heeft hij een ieder die hem of zijn werk zou be- criticeeren, met den dood bedreigd. de heerschende industrieele malaise, omdat het publiek wil of kan koopen. De arbeiders nemen over het algemeen de houding aan van iemand, die van twee kwa den het beste kiest. De textielarbeiders b.v. dreigden aanvankelijk met een algemeene sta king, doch hiervan is in de praktijk niets ge komen. Het faillissement der beursfirma hetwelk onlangs werd uitgesproken (bedoeld is Fos- ter-Lounsberg is vergelijkenderwijs gespro ken slechts van ondergeschikt belang. Wall- street verkeert in een gedeprimeerde stem ming door de verwachting, dat de „trade- slump" nog langen tijd zal aanhouden. Vele faillissementen zijn in de handelswereld in de eerstkomende zes weken onvermijdelijk. Naar verluidt, zou binnenkort een groote rubber- firma onder receivership worden gesteld. ENGELAND EN RUSLAND. De „Evening Standard" meldt, dat voor de heropening van het Engelsche Parlement een Russisch-Engelsche overeenkomst zal worden get, eekend. De tekst van dit verdrag wijkt sterk af van hetgeen hierovef totnogtoe is gepubliceerd. Het Britsche standpunt in de Russische kwes tie nadert thans de zienswijze van Frankrijk en Amerika. AMERIKA. Uit New York wordt gemeld, dat te Fall- River (Massachusetts) 11 van de 39 katoenfa- brieken zijn gesloten, waardoor niet minder dan 8000 arbeiders werkloos zijn geworden. In geheel New-England en de Oostelijke Staten I heerscht een zelfde toestand, en waar de fa brieken nog niet zijn stopgezet, worden aan zienlijke loonsverlagingen aangekondigd of zijn deze reeds ingevoerd. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat de on dernemers de productie-voorwaarden weder- on normaal willen doen worden, omdat zij van oordeel zijn, dat de hooge arbeidsloonen de hoofdoorzaak zijn van de hooge prijzen en „Nu moet je u goed er van doordringen, moe dertje" dit woord dat in den mond van me vrouw Vierman zoo hartelijk en aardig klonk, leek in den hare hatelijk, valsch en geringschat tend „dat alleen het aanstaande geluk van uw zoon en mijn dochter, mij dit kiesche on derwerp met u doet bespreken. Je moet je dus niet boos maken of op de achterste pootjes gaan staan, als ik nu eens heel oprecht met je spreek. Luister je, moedertje „Ja mevrouwklonk het antwoord steeds meer en meer bedremmeld, „wat is er van uw dienst „Zie je, het schijnt, dat Robert er vast op rekent, dat zijn moeder hier in huis blijft en de leiding van het huishouden op zich neemt zoodat Constance niets te doen heeft." „O mevrouw, ik geloof, dat er nog niets be slist is." „Zeker welHij schijnt niet te denken dat een andere regeling mogelijk is en je begrijpt toch zeker, evengoed als ik, dat deze de onge- schikste is, die men bedenken kan en dat de jongelui hun ongeluk te gemoet gaan, als dat niet veranderd wordt." Hevig verschrikt, met gevouwen handen, zag het oude moedertje de spreekster aan, die meer dan ooit met de handen, waarin het lorgnet rustte, wuifde. „Ja, ja, 't is zoo Ik verzeker het je Ik hoop, dat je mij begrijpen zult, zonder meer uitleggin- ALLERLE1. Jongstleden Maandag, gedurende een ver gadering van de Commissie voor de grensaf- bakening tusschen Servië en Bulgarije, had tusschen den Bulgaarschen kolonel Kusow en den president der vergadering een opgewonden woordenwisseling plaats. Deze liep zóó hoog, dat Kusow met een revolverschot den Servi- schen generaal, die de zitting presideerde, dood schoot en vervolgens zelfmoord pleegde. De Belgische ministerraad zal Dinsdag bijeenkomen ter behandeling van de kwestie der gesequestreerde Duitsche goederen. Zooals men weet, hebben de Duitsche gedelegeerden op de conferentie t'e Brussel verzocht, dat deze goederen aan de Duitsche eigenaars zullen wor den teruggegeven. Naar uit Tunis d.d. 22 Dec. aan het „Jour nal" wordt gemeld, is het eerste schip van Wrangel's vloot, de „Constantin" met 451 Rus sische passagiers aan boord, aldaar aangeko men. Elk oogenblik kan de aankomst worden verwacht van 24 andere schepen, waaronder de pantserkruisers „Alexejef" en „Kroonstad" en een aantal torpedojagers, duikbooten en transportschepen. Door de Fransche autoriteiten zijn de noo- dige sanitaire maatregelen genomen. Er zal een strenge controle worden uitgeoefend om te be letten, dat andere schepen of sloepen de Rus sische bodems naderen. Een speciale verbin- ning van de Fransche autoriteiten is noodig voor een bezoek aan de Russische schepen. gen. Een schoonmoeder is altijd zeer gevaarlijk in het huis van jonggetrouwden, maar vooral als het de moeder is van den man En vooral wanneer zij, hoe achtenswaardig ook, in opvoe ding, in manieren, in levensopvatting, geheel en al van de jonge vrouw verschilt, en door ja renlang samenleven met haar zoon invloed op hem verkregen heeft." 't Was een moeilijke zin en zij haalde als ver moeid diep adem, zonder de oude vrouw aan te zien. „Dus," kwam het er hortend bij juffrouw Van Berken uit, „u vindt het dus beter, dat ik heenga en niet bij de jongelui blijf inwonen Ik heb ook reeds lang gedacht, dat het beter zou zijn, mij niet te belasten met het huishou den, maar Robert zei altijd dat. dat uw doch ter zoo zwak was, en geen lust en kracht had om zelf het bestuur te voeren." „Dat is ook zoo, maar je begrijpt wel, dat zij, gewoon als zij is aan mijn huishoudelijk bestuur, zich niet in het uwe zal kunnen schikken. Het zal je ook dadelijk wel opgevallen zijn, hoe groot het verschil is tuschen jelui en ons wij tenmin ste verbeelden ons, sedert wij bij je aan huis zijn, op een andere planeet te verkeeren." „Het spijt me erg zuchtte Roberts moeder. „O neen, dat moet je niet spijten, misschien is uw manier veel beter dan de onze. Maar, zie je, ze is de onze niet en mijn dochter met haar fijngevoelige natuur en prikkelbare zenuwen, Binnenland. NEDERLAND EN SERVIE. Het Servische blad „Prawda" schrijft dato 12 Dec. onder den titel „Conflict met Neder land" het volgende „In Belgrado is een ernstige diplomatiek inci dent voorgevallen, over een Nederlandsche nota aan de Joego-SIavische rêgeering, waarin zonder inachtneming van diplomatieke gebrui ken, de fameuze Rapaport-beschuldiging van verschillende schandelijke daden tegen ons volk bedreven te hebben, wordt verdedigd. Ge zegde nota is door onzen minister aan den Ne derlandsehen gezant teruggezonden, maar deze stuurde een andere gelijkluidende nota, welke eveneens weder teruggezonden werd. Zoo is een openlijk conflict ontstaan. „Zooals bekend, vertrouwde de Servische re geering de behartiging van de belangen harer onderdanen bij het uitbreken van den oorlog met Bulgarije in 1915 toe aan denzelfden Ne- derlandschen gezant, toen resideerende te Sofia Deze hield niet de minste rekening met het ver trouwen door Servië in hem gesteld op dit kri tieke moment en veroorloofde zonder eenig pro test den verkoop van het gebouw der Servische legatie te Sofia. Deze verkoop geschiedde zon der eenig recht door de Bulgaarsche regeering, .met motiveering, dat Servië niet meer bestond en de Nederlandsche gezant zweeg daarbij rus tig. Thans verdedigt deze gezant met alle macht een schuldig onderdaan van een vijandelijk land. Indien de Nederlandsche regeering prijs stelt op onze vriendschap, moet zij ons voldoening geven voor deze beide onaangename gebeurte nissen." Middenstand. Op een kort geleden te Amsterdam gehouden congres van het bestuur van den Nederlandschen Middenstandsbond met vertegenwoordigers van tal van Middenstandsvakbonden, was besloten, dat het bestuur met een commissie uit die bon den nadere besprekingen zou voeren over vol ledige centralisatie van den middenstand. Het bestuur heeft dezer dagen te 's-Gravenhage ver gaderd met bedoelde commissie, welke thans bestaat uit de heeren W. P van As (Nederl. Schilderspatroonsbond), R. A. ten Bokkel Ilui- nink (Nederl. Grossiersbond), B. Kramer (Ned. Vereeniging van Kantoorboekhandelaren), Mr. S. van Lier (Bond van Kleermakerspatroons in Nederland) en L. A. de Waal (Nederl. Dro- gistenbond') benevens de drie Rijksmiddenstands adviseurs, de heeren Meijer van Berg, M. Krop- veld en D. C. Nouwens. In een ochtendvergadering zijn algemeene besprekingen gehouden, waarbij de hoofdpunten om tot volledige centralisatie te komen, werden vastgesteld. De nadere uitwerking werd opge dragen aan een kleinere, gemengde commissie, bestaande uit de heeren Van Bommel, Korff en Rodenberg, voor den Middenstandsbond, uit de heeren Van As en Kramer, voor de Vak bonden, terwijl als advieserende leden aan haar werden toegevoegd de heeren A. Ingenool Jr., die reeds zooveel werk zal hebben, zich hier buiten te wennen, zal zich volstrekt niet kun nen schikken in zoo'n manier van leven als van je zoon en u in dit ouderwetsche huis tusschen die stijllooze meubels." „Dan is"t beste, dat ik er met Robert over spreek- Ik heb niets geen verlangen, na zijn hu welijk hier in huis te blijven als ik het deed, zou het alleen zijn op zijn verzoek en voor het welzijn van zijn vrouw." „Nu, dat welzijn vereischt juist hot tegenover gestelde, maar wees voorzichtig Spreek er met je zoon niet over, Iaat hem vooral niet vermoeden dat ik het ben, die er 't eerst met u over heb ge sprokén. De verhouding is zoo teer, elke klei nigheid kan onberekenbare gevolgen hebben. Zoek zelf een voorwendsel, b.v. dat gij je te oud voelt voor de verantwoordelijkheid van dit huis, dat je liever rustig in een aardig huisje niet te dicht bij de jongelui je levensavond wilt doorbrengen. Zeg wat je wil, maar het moet van uw kant komen. Hij mag niet weten, dat Constance tegen zijn plan is, want dit zou hem tegen haar stemmen en zijn geluk verstoren, en dat wil je toch niet, hé moedertje Wij heb ben onze kinderen immmers lief orp huns zelfs wille en niet om den onze (Wordt vervolgd.) f ZOO rk f200

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1