Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Grafls-OngeYaHenverzekeriiig f 43mm Ja&rgaju#; Dinsdag 28 December 1920. m, 12923 FEUILLETON, Haar Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 80. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal laatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, peciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheel* invaliditeit; M verliet van een hand, vaet *f *og 1 If U I U IJ oen duim I Do verzekering wordt gewaarborgd door de Hollaadtehe Algomeeae Vonekorlagrbaah to Bohlodam. IQ vorlloi van een wijsvinger verliet eiken ando ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. In de „Frankfurter Zeijung" schrijft cle Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Simons, een artikel over Duitschlands inter nationale positie. Hij klaagt over de lasten, welke het Duitsehe volk drukken bij de uitvoe ring van het vredesverdrag. Vooral de econo mische eischen der geallieerden, zegt de minister, vallen het verzwakte Duitschland zwaar en daardoor wordt hij het volk alle arbeidslust en spaarzaamheid, de noodzakelijke voorwaar den voor het herstel van het land, in de kiem gedood. Niettegenstaande de duistere toekomst van het komende jaar kan Duitschland toch nog hoop koesteren. De mogelijkheid bestaat, dat de bezadigde en zakelijke besprekingen op de conferentie te Brussel leiden zullen tot het vaststellen van de door Duitschland te betalen schadeloosstelling binnen dragelijke grenzen. Met betrekking tot Amerika, meent Simons, dat de nieuwe president Harding niet dralen zal den vredestoestand met Duitschland te herstellen om daardoor voor liet geestelijk en economisch leven nieuwe banen te openen. Ook van deze zijde is er hoop voor Duitschland. Gestadig arbeidende, kan het land hoopvol de volgende Kerstmis tegemoet zien. FRANKRIJK EN GENERAAL WRANGEL. De Fransche Kamer heeft de besprekingen over het wetsontwerp betreffende de voorloo- j pige twaalfden voortgezet. Gedurende de be sprekingen vroeg de socialistische afgevaardigde Berthon aan den minister van Oorlog en Fi nanciën of zij zouden voortgaan de operaties van generaal Wrangel te steunen en of Frank rijk den ongrondwettigen oorlog tegen Rusland zou laten voortduren. De minister van Oorlog antwoordde, dat de regeering van Wrangel indertijd de facto erkend was. Het systeem om oorlógsmateriaal af te staan, hetwelk door de Vereenigde Staten van Amerika is toegepast, is ook ten aanzien van Wrangel aangewend. Aangezien de regcering van Wrangel heeft opgehouden te bestaan, is er geen reden meer om alsnog wapentuig aan dezen te leveren. In antwoord op een andere vraag, verklaarde de minister, dat Wrangel de afgestane wapenen en goederen later zelf betaald heeft. Voorts verklaarde de minister nog, dat Polen Europa had gered door zijn heldenmoed en dat Frankrijk daarom aan dit land nooit haar steun heeft onthouden, en dit ook nooit zal doen. De Kamer nam ten slotte met 504 tegen 62 stemmen het wetsontwerp, betreffende de voor- loopige twaalfden, aan. j FRANKRIJK, ZUID-SLAVIE EN MONTENEGRO. De Fransche regeering heeft aan de Zuid- Slavische regeering medegedeeld» dat zij den post van diplomatiek vertegenwoordiger bij de regeering van den ex-koning van Montenegro opgeheven heeft en dat ook de functie van de 3 diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van de vroegere koninklijke regeering van Mon tenegro in Frankrijk opgeheven is. De redenen hiervoor zijn het verdrag van Rapalïo en den uitslag van de verkiezingen in Montenegro van i de Zuid-Slavische Nationale Vergadering. TS JE CHO-SLO WAKI JE. In het geheel zijn tot en met 24 December j 1040 Tsjechische communisten aangehouden. Ook heeft het openbaar ministerie opheffing der onschendbaarheid van eenige communis tische Kamerleden gevraagd. SPANJE EN BELGIE. Do reis van koning Albert naar Spanje is thans een uitgemaakte zaak. Zij zal in het begin van Februari plaats vinden en een officieel karakter dragen. HONGARIJE. Naar aanleiding van het Kerstfeest heeft de regent een amnestie-verordening uitgevaardigd. Door de amnestie worden alle straffen van min- j der dan 5 jaar opgeheven, welke tijdens de Karolyi-revolutie en de raden-dictatuur wegens politieke misdrijven waren opgelegd en verder de straffen, die opgelegd waren wegens misdrij ven voor het herstel van de constitutioneele toestanden uit verbittering' en verontwaardi ging over de communistische wreedheden ge pleegd. i Uitgesloten van de amnestie zijn opruiers en voor de medeburgers gevaarlijke individuen, i DE VAL VAN ANTWERPEN. Graaf de Lannoy, commandant van het fort Schooten in de stelling van Antwerpen, stond eergisteren voor den krijgsraad te Antwerpen terecht, wegens desertie, ongehoorzaamheid en j het verlaten van het fort zonder alle middelen van verdediging te hebben uitgeput. Deze feiten gebeurden in October 1914. Graaf de Lannoy werd in Nederland geinterneerd. De krijgsraad te velde sprak hem van desertie vrij. Voor de ongehoorzaamheid en het verlaten van zijn post viel de beklaagde onder de toepassing van de amnestiewet. ZWITSERLAND. Het „Journal des Débats" verneemt uit Bern, dat de Zwitsersche bondsraad een buitengewoon krachtig en ingrijpend middel overweegt, om de prijsdaling in de hand te werken en tegemoet te komen aan de gevolgen der heerschende economische crisis. De raad is n.l. voornemens, de groote voorraden gemonopoliseerde levens middelen, welke in het bezit der regeering zijn, tegelijk op de markt te brengen en met verlies te verkoopen, in de hoop, dat hierdoor veel handelaars en speculanten zullen worden ge dwongen eveneens hunne voorraden in verkoop te brengen. FIUME. Volgens nadere berichten zijn twee afgevaar digden van Fiume naar Rome vertrokken, ten einde het volgend bemiddelingsvoorstel aan de Italiaansche regeering voor te leggen 1De Italiaansche regeering erkent het regentschap van den Ouarnero-staat met inbegrip van de haven van Barros en de eilanden Vcglia en Arbe. 2. Het regentschap van den Quarnero ziet af van een onmiddellijke annexatie van Fiume door Italië en stelt alle verdere onderhandelingen met de Italiaansche regeering tot een later te bepalen tijdstip uit. 3. Het regentschap van den Quarnero-staat ziet van elke verdere actie in het Adriatisch gebied af, wat het zich onthouden van inmenging in het Dalmatische vraagstuk beteekent. i Havas seint uit Triest dd. 27 dezer Vannacht werd er duchtig met geweren en mitrailleurs geschoten door de geregelde troepen en de legioensoldaten te Fiume, zonder ernstige gevolgen. Generaal Caviglia heeft door middel van een vliegtuig in Fiume een proclamatie laten werpen, waarbij de burgers worden aangespoord om aan den broedermoordenden strijd een eind te maken. AMERIKA EN DE ONTW APENING. Uit Washington wordt gemeld, dat ex-presi dent Taft na een onderhoud met den nieuwen president dér Vereenigde Staten, Harding, heeft medegedeeld, dat deze er zeker van is, dat het Amerikaansche volk de politieke en militaire verplichtingen van het verdrag van Versailles en het Volkenbondsverdrag niet wenscht te aanvaarden. Harding voelt, dat het noodzakelijk is om tot overeenstemming te komen met de leidende mogendheden der wereld omtrent een overeen komst, die de geleidelijke beperking der bewape ning zou verzekeren. Ook voelt de noodzaak van een gerechtshof met, jurisdictie over problemen, die daarvoor vatbaar zijn en ten slotte de noodzakelijkheid van een internationale conferentie van mogend heden, die zal onderhandelen over en aandringen op overeenstemming in elke kwestie, die een oorlogsbedreigihg zou kunnen opleveren. Deze conferentie zou den Vereenigden Staten een regeling van de betrekkingen met Duitsch land moeten toestaan, zooals dit reeds is ge stipuleerd in het vredesverdrag van Versailles en zonder deelneming van commissies, wier taak alleen Europeesche naties betreft. Men erkent in Amerika het groote belang van deze verklaring van Harding voor de buiten landsche politiek van het nieuwe regime. 23 „Dat wist ik reeds lang, mevrouw!"en de lip pen van. het, oudje trilden en de waterlanders dreigden te komen. „Zoo heb ik mijn dochter ook liefging zij voort, breede gebaren makend en de handen op haar borst drukkend. „Ik voor mij zou een heel anderen man voor haar gewenscht hebben, maar nu ik zie, dat zij haar hart gegeven heeft aan je zoon, eerbiedig ik haar keuze en doe alles om de oneffenheid tusschen hen gelijk te maken en daardoor hun ongeluk te bevorderen. En u moet mij daarin helpen." „En gaat u dan bij hen inwonen Deze onverwachte vraag bracht mevrouwMan- teghem even van streek maar dadelijk herstelde zij zich. „Ik denk er niet aan, mevrouw.! De jongelui moeten zichzelf helpen. En is geld genoeg om hulp te betalen, laten zij die zelf kiezen, maar wij moeten hun niets opdringen. Geloof me, niets is zoo gevaarlijk, als zich in de zaken van een jong huishouden te mengen. De schoonmoeders hebben een slechten naam, maar zij maken het I er ook dikwijls naar." Hulpeloos en verschrikt zag de oude moeder haar deftige tegenvoedster aan. „Ach, gunst zeide zij zuchtend, „daar heb ik nooit aan gedacht, nog minder het plan gehad, tusschen mijn zoon en zijn vrouw te stoken." „Foei, moedertje Wat 'n ordinair woord, sto ken Neen, dat heeft volstrekt niet. Wetens en willens zal je dat natuurlijk nooit doen, want dat zou in-slecht zijn. Maar reeds het feit van je inwonen bij hen zal op hun huiselijk geluk een nadeeligen invloed uitoefenen." „Ja mevrouw, als u dat denkt," zeide het oude moedertje, zeer onderworpen maar vast besloten, „dan zalik het huis ruimen onmiddellijk na het huwelijk van Robert „Een beetje vóór dien tijd was misschien nog beter maar dat overleggen wij wel later, maar waar het vooral op aankomt is, dat uw zoon nooit vermoedt, dat dit edele, grootmoe dige besluit niet uit je zelf komt, maar dat het je door anderen is ingegeven. Dit is voor zijn geluk noodzakelijk." „En voor het uwe zeker ook, mevrouw Mevrouw Manteghem was nu aan de beurt, het burgervrouwtje naast haar verbaasd aan te zien. Wat durfde zij zeggen „Ik begrijp u niet, mevrouw Van Berken," sprak zij heel uit de hoogte. „Mag ik naar uw bedoeling vragen „Wel mevrouw, ik geloof niet, dat uw verhou- BISMARCK's GEDENKSCHRIFTEN. De „Politisch-Parlementaire Nachriehten "chrijft Er zijn voldoende aanwijzingen, dat een be paalde kliek er belang bij heeft het verschijnen van het derde deel van Bismarck's werk te be letten en wel zoo lang, totdat de financieele regeling tusschen Pruisen en de Hohenzollerns haar beslag heeft gekregen. Het beeld, dat Bismarck van Wilhelm II geeft, is zóó verplet terend, dat zelfs monarchistische kringen onder den indruk zouden kunnen geraken, zoodat een financieel vergelijk gevaar zou loopen. - ALLERLEI. De Fransche minister van Oorlog, Raiberti, heeft nadere cijfers gepubliceerd betreffende het aantal kanonnen, dat tot dusver door Duitsch land is ingeleverd. Aan de intergeallieerde con trole-commissie zijn 30.495 kanonnen uitge leverd en bij het sluiten van den wapenstilstand 7600, terwijl men thans begonnen is met de uitlevering van 3 a 4000 kanonnen. Dit is een totaal van 41 a 42.000 kanonnen, die uitgeleverd zijn of binnenkort uitgeleverd worden. De „Times" verneemt uit Warschau, dat de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, prins Sapieha, binnenkort naar Boekarest zal vertrekken, om met de Roemeensche regeering te confereeren over de houding van Polen inge val een bolsjewistischen aanval op Roemenië plaats vindt. De waarschijnlijke aanleiding tot deze réis is de bolsjewistische troepenconcentra tie bij de Roemeensche grens. - Uit Toronto wordt gemeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken van Canada in over eenstemming met de algemeen in den lande heerschende opinie Lloyd George's iinraigratie- plan voor Engelsche werkloozen, absoluut ver werpt. Canada heeft evenzeer als Engeland zijn werk loosheidsprobleem en het beperkt de immigratie zooveel mogelijk. Intusschen komen te Londen berichten bin nen over de dagelijks toenemende werkloosheid in de Britsche industrie-centra. Den len Januari a.s. zal in Polen een eigen tijdrekening worden ingevoerd gerekend naar 25.5° Oosterlengte van Greenwich. Te Madrid zijn twee gevaarlijke anarchis ten gearresteerd. In hun bezit werden eenige plannen gevonden, om de bevolking van Bar celona en Madrid tot opstand te bewegen. Karl Legien, de voorzitter van het Alge meen Duitsehe Vakverbond, is op 59-jarigen leeftijd gestorven. De „Chicago Tribune" meldt, dat, indien het Amerik. congres het voorstel tot verleening van een crediet van een milliard dollars aan Duitschland zou aannemen, president Wilson zijn veto over het wetsontwerp zou uitspreken. Binnenland. Minister Künig. Minister Konig, die van een lichte ongesteld heid hersteld is, heeft gisteren zijne werkzaam heden aan het departement van Waterstaat hervat. ding tegenover uw aanstaanden schoonzoon zou verbeteren als hij wist, wat wij nu besproken hebben. Maar wees gerust, mevrouw, ik wil mijn zoon geen onaangenaam oogenblik bezorgen. Hij meent, dat zijn geluk afhangt van een huwe lijk met uw dochter, ik zal hem niet uit de droom helpen, en dus zwijgen om zijnentwil." Zij stond over zichzelf verwonderd, zij sprak als een groote dame. Waar haalden zij de woor den vandaan Voor een oogenblik liet mevrouw Manteghem haar handen rusten, zoo was zij uit het veld geslagen. „Als we mekaar maar begrijpen," bracht zij er eindelijk met moeite uit. „Wij behoeven mekaar niet te begrijpen, als de jongelui het maar doen. Wij moeten op den ach tergrond blijven staan, om hen op hun eigen manier voor hun geluk te laten strijden." Juist keerden Robert en Constance zich om 1 zij had een groot bouquet wilde bloemen in de I hand en zag er lief en betooverend uit. Robert deed ook zijn best om opgewekt te zijn, maar hij kon het voorgevallene in de keu ken niet vergeten. Dit waren toch geen zenuwen van zijn Con stance; als zij een oude schoolkameraad op zulk een manier kon behandelen, dan beteekende het, dat zij een trotsch, koud hart bezat. Vergeefs had hij gehoopt, dat zij iets ter ver ontschuldiging zou zeggen, b.v. dat Therese een akelig kind was geweest, met wie zij niets Duurte-hestrijding. ..Naar men verneemt is de Haagsche com missie voor de strafverordeningen voorne-, mens bij den Raad een verordening ter be- Irijding van duurte aanhangig te maken. wilde uit staan hebben; maar zij sprak over alles behalve over het voorgevallene. Eindelijk vond hij den moed om haar te vra gen, of zij zich Therese van de kostschool niet goed meer kon herinneren dadelijk vertrok zich haar lipje. „Och Bertie Praat als je blieft niet meer over hetgeen vanmiddag is gebeurd. Ik doe mijn best het te vergeten, want ik wil niet dat deze mooie dag er door bedorven wordt. Maar, nu je er toch over spreekt, wil ik je wel zeggen, dat ik het niet aardig vond, mij tegenover dat schep sel een mal figuur te laten maken, en mama zal het ook niet erg lief van je vinden, dat weet ik vooruit." „Maar, lieve kind! Ik deed het om je uit den droom te helpen je vergiste je zoo leelijk, door juffrouw Vermeden als meid aan te spreken en iets te laten doen." „Dan moet zij ook maar niet zich kleeden en doen als meid. Als je niets gezegd hadt, zou zij ook niet op zoo onbehoorlijke wijze gepocht hebben op onze schoolkennismaking. Waar moest het heen, als wij met al onze schoolkameraden vriendschap moesten houden. Er zijn er zoo van allerlei soort bij „Maar zij heeft volstrekt niet gepocht op die kennis. Als ik me niet vergis, herkende jij haar 't eerst." (Wordt vervolgd.) f2oo ~fino:£ feu flü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1