Ter navolging N. V. Rotterdamsche Spaarkas, volgens hei Reisbesluit 1916 c.q., daggelden volgens het Reglement van Administratie bij de Landmacht worden toegekend. De gemeentebesturen zijn bevoegd om hunne aanvragen rechtstreeks tot de garnizoenscom mandanten te richten. De Limburgsche Kolenproductie. Volgens de thans beschikbare cijfers, zal de productie der Staats- en particuliere kolenmijnen in Limburg over dit jaar belangrijk hooger zijn 'dan in 1919. De nettoproductie, met inbegrip van het gewonnen kolenslik, bedroeg verleden jaar 3.540.064 ton, oï 8383 ton minder vergeleken met het jaar 1918. De productie cijfers van de maanden Januari tot en met No vember 1.1. geven daarentegen reeds een totaal aan van 4.102.610 ton. Rekening houdend met de omstandigheid, dat het aantal normale werkdagen per maand af wisselt van 27 tot 24, hebben de maandelijksche productiecijfers dit jaar vrijwel een regelmatig stijgende lijn vertoond. Per kwartaal genomen, was de productie dit jaar als volgt le kwartaal 932.387 ton 2e kwar taal 942.443 ton 3e kwartaal 1.100.231 ton to taal 2.975.061 ton. De productie over de maand October 1.1. be liep 383.098 ton, en die over November 374.451 ton, totaal 757.549 ton. Aangenomen mag worden, dat het productie cijfer over de nog loopende maand December op minstens 370.000 ton zal komen, zoodat der halve voor het geheele jaar 1920 de totale pro ductie aan kolen en kolenslik veilig kan worden geraamd op ruim 4.100.000 ton. Een aanmerke lijke vooruitgang dus,-vergeleken bij het totaal cijfer van 1919. Het gemiddeld aantal personen in dienst der Limburgsche kolenmijnen werkzaam, bedraagt thans, volgens de jongste opgave 26.194 (v. j. 20.318). Van dit personeel werken er 18.416 (v. j. 14.134) onder den grond. De aanzienlijke pro ductie-vermeerdering moet dus hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de beduidende ver hooging van het aantal mijnwerkers. Wilna. Naar Wolff uit Kofno verneemt, zou de Vol kenbond volgens betrouwbare berichten ervan hebben afgezien om de geallieerde en onzijdige troepen naar de streek van Wilna te zenden, teneinde verwikkelingen met de sowjetregeer ring te vermijden, die, naar men weet, tc ken nen heeft gegeven, dat zij daarin een steun aan de Poolsche contra-revolutie zou zien, welke zij reeds met succes bestrijdt. Kolonel Chardigny, de voorzitter van de com missie van toezicht van den Volkenbond heeft, volgens hetzelfde Wolffbericht in een bric! aan de Litausche regeering deze den spoorweg Y\ il- na-Dunaburg toegezegd en dientengevolge be paald, dat de volksstemming alleen ten Au s ten van die lijn zal plaats vinden. De Litausche regeering zelf heeft van het denkbeeld van een volksstemming in de streek van Wilna afgezien, daar zij daarvan geen recht vaardige oplossing van het vraagstuk van Wil na meer verwacht, omdat de door haar gestel de eischen niet zijn nagekomen. Intusschen hebben er te Warschau onder handelingen plaats tusschen Litaüen en Polen, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Statcn-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Maandag 27 December. G 'éi oofsbriéven Mr. Diepenhorst. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van Prof. Mr. Diepenhorst. Ze worden gesteld in handen eener commissie. Voor eenige oogenblikken wordt voor het onderzoek daarvan de vergadering gesehorst. Na heropening adviseert de commissie tot toelating. Aldus wordt besloten. Prof.jAIr. Diepenhorst legt de vereischte eeden af en neemt zitting. Trekken van de afdeelingen. De Kamer gaat over tot het trekken van de afdeelingen. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter stelt voor nog zeven ont werpen aan de agenda voor de afdeelingen toe te voegen w.o. dat op het gedistilleerd. De heer Van Ni.erop (U; L.) wenscht deze zeven nog niet te behandelen. De heer Van Embden V. D.) wenscht er drie wel en vier niet te behandelen. De heer VanNierop (U.L.) legt zich bij het denkbeeld van den heer Van Embden neer. Het voorstel-Van Embden wordt verworpen met 22 tegen 16 stemmen. Het voorstel van dén voorzitter is dus aan genomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Gemeenteraad. Georganiseerd overleg. (Slot). Aan de orde kwam vervolgens Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, regelende de wijze, waarop door het Gemeentebestuur met de vakvereeni- gingen van ambtenaren en werklieden overleg wordt gepleegd. Art. 1 wordt goedgekeurd. Bij art. 2, luidende De commissie zal bestaan uit vertegenwoor digers van het gemeentebestuur en uit vertegen woordigers van algemeene landelijke organisa ties van ambtenaren en werklieden, benevens landelijke organisaties, die tenminste 25 amb tenaren of werklieden der gemeente Schiedam tot hare leden tellen", bepleit de heer D inke laar de wenschelijkheid, om categorale ver. eenigingen uit te sluiten van het overleg. Hij zegt, dat van de 5 organisaties vier er tegen waren om dit artikel te doen luiden zooals het is voorgedragen. Spr. stelt voor, te schrap pen „die tenminste 25 ambtenaren of werklie den der gemeente Schiedam tot hare leden tel len". De heer Van den Toorn verdedigt het standpunt van de meerderheid der salariscom missie, die voor de redactie van B. en W. is. In principe staat spr. aan den kant van den heer Dinkelaar, maar de praktijk gaat boven de leer. Wij willen zoo goed mogelijk overleg. Als we alg. landelijke organisaties niet toelaten, slui ten we groote organisaties uit. Het georganiseerd overleg zou er niet mee gediend zijn, indien eenvereen. van administratieve ambtenaren bv. die van burgemeesters, secretarissen en secreta rie-personeel, welke hier pl.m. 36 leden telt, zouden uitsluiten. Spr. is vóór handhaving der oorspronkelijke redactie van art. 2. De heer D inkelaa r handhaaft zijn opinie, dat het gemeentebelang beter gediend is als men zijn voorstel aanneemt Dc heer Van der M o s t zegt, dat hier al een Nederl. Straatmakershond is, zoodat we de deur openzetten voor categorale bonden als we het door B. en W. voorgedragen artikel aan nemen De heer Van den Too r n zegt, dat men deze kwestie al onder de oogen heeft gezien. Die hond telt ook particuliere leden. Het ge meentebelang brengt mede, dat we het geheele administratief personeel niet uitsluiten. De heer Swartjes zegt, dat tegen toe lating der administratieve ambtenaren geen bezwaar kan bestaan. De commissie van overleg heeft niets te beslissen. De zaken komen toch nog bij B. en W. De voorzitter meent ook, dat het gc- wenscht is de hond van secretarie-personeel toe te laten. Art. 2 wordt thans in stemming gebracht en a ange n o m c n met 10 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Schreuder, Van Pelt, Dinkelaar, De Bruin, Van der Most en mevr. KoetenOoms. Art. 26 worden goedgekeurd. De heer mr. K avelaars brengt bij art. 7 eenige bezwaren naar voren met betrekking tot toelating van hondsbestuurders. De heer V a n den Too r n merkt op, dat het in verband met loonkwesties van belang kan zijn dc opinie der bondsbestuurders te hoo- ren. De salariscommissie heeft ook de onder vinding opgedaan, dat deze bepaling gewerischt is. De Raad kan na het advies der commissie altijd nog beslissen zooals hij wil. Weth. De Bruin ondersteunt het betoog van den heer Van den Toorn. Na verder debat wordt art. 7 goedgekeurd. De heer mr. Kavelaars verzoekt aanteeke- ning, dat hij er tegen is. Artt. 8—15 worden aangenomen evenals de verdere voorstellen betreffende het georga niseerd overleg. De voorzitter zegt, dat nu de Salaris commissie heeft opgehouden te bestaan, hij dank brengt aan de commissie voor het vele werk, hetwelk zij tot dusver heeft verricht. De heer Van den Toorn brengt B. en W. en den Raad namens de Salariscommissie een woord van dank voor de wijze waarop steeds haar voorstellen zijn ontvangen. Met tevreden heid kan de commissie op haar werk terugzien. De voorzitter zegt, dat thans door B. en W. nog wordt voorgesteld, om den heer Teen stra eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school II. Goedgekeurd. De vergadering wordt hierna gesloten. ingezonden Mededeelingen. Heden ontvingen wij het volgende schrijven „Daar mij hetBittertje" nu toch te duur,, „gaat worden, neem ik voor de f 0.25 liever,, „twee inschrijvingen voor mijn twee,, „jongste kinderen.,, „De gegevens gaan hierbij.,, Vraagt nog heden prospectus aan bij de Korte Hoogstraat 36a, 10619 15 ROTTERDAM. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ernstig ongeluk. Gistermiddag omstreeks kwart voor 4 reed de 22 jarige G. Braak, wonende Westmolenstraat met paard en wagen der firma Iv., Vellevest, waarop 20 zakken mais waren geladen vanaf de Korte Haven langs de Beurs om op den Dam te komen. Halverwege stopte hetpaard eens klaps en begon achteruit te loopen. Braak had een jongentje bij zich op den bok, dat lrij er af hielp, Zelf kon hij niet tijdig genoeg van den wagen afspringen, waarop het paard en al in de Korte Haven terecht kwam. Een paar voorbijgangers brachten hem spoedig met dreg gen op het droge. Hij bleek het bewustzijn verloren te hebben. Door een lid van E'. H. B. O. eenige burgers en de politie werd onder leiding van dr. de Leeuw, getracht de levensgeesten op te wekken, met gebruikmaking van den politie-zuurstofkoffer. Na H/2 uur was er echter nog geen beweging in het lichaam te constateeren, zoodat dr. de Leeuw niet anders dan den ongelukkige dood kon Verklaren. Het lijk is naar de ouderlijke woning overge bracht. Het paard werd inmiddels gered, ter wijl de wagen hedenmorgen door een stoomboot uit het water werd opgehaald. Met het ophalen der zakken mais is men nog bezig. Raadsvaeature. De heer LI. G. Matthijssen heeft, wegens ver trek naar Arnhem, ontslag genomen als lid van den gemeenteraad De heer Joh. Brounts zal ^diens zetel innemen. Prijsuitreiking Etalage-wedstrijd. Gisteravond had de prijsuitreiking plaats aan de winnaars in bovengenoemden wedstrijd. De heer Schaefer opende de vergadering,heet te allen welkom en memoreerde in 't kort het plan en den verderen loop der werkzaamheden. Hij bracht op de eerste plaats hulde aan de Hanze-afdeeling voor het nemen van het initi atief tot 'thouden van dezen wedstrijd,die dank zij de medewerking van zoovelen, tot een suc cesvol einde is gebracht. En al werden velen door het niet winnen van een prijs teleurgesteld, het doel het Schiedamsche publiek te toonen wat de Schiedamsche winkelier hun biedt, zoo dat men niet naar Rotterdam behoeft te gaan, teneinde zijn inkoopen te doen is ten volle bereikt. Spreker dankt allen, die hebben me degewerkt tot het slagen van dezen wedstrijd dankte de pers voor haar steun en wenschte ten slotte, dat het succes den middenstand voor goed zijn positie tegenover Rotterdam heeft doen veroveren. Hierna werden de prijzen aan de volgende firma's uitgereikt onder 'n hartelijk speechje van den voorzitter Groep A le Prijs. Verg. Zilveren Medaille, aangeboden door het gemeentebestuur, 25.en 10. extra premie aan fa. Wed. Niemandsverdriet. 2e. Prijs. Verg. Zilveren Medaille (aangeboden door den heer Vredebregt -) 10.aan fa. H. Feelders. 3e. Prijs. Zilveren medaille (aangeboden door Vereen. Handel en Nijverheid) aan de fa. A. M. Schoof Jr. 4e prijs. Eervolle vermelding mand fruit (aangeboden door de fa. Leenmans) fa. Ripper- da. 5e prijs. Eervolle vermelding aan de fa. Weinthal. 6e. prijs. Bronzen Medaille (aangeboden door 'Vereen. Handel en Nijverheid) fa. Henri Siegers. Groep B. le prijs. Verg.ZilvcrenMedaille (aangeboden Schied. Courant) ƒ25.- en 10.- extra premie Singer Mij. 2e prijs. Verg. Zilveren Medaille (aangeboden door den Heer Heggelman) 10. fa. G.L.Kamp. 3c. prijs. Eervollevermelding Assortiments kist Sigaren (aangeboden door fa. Kramers A de Groot) fa. Noomen. Groep G. le. prijs. Verg. ZilverenMcdaille (aangeboden door Nieuwe Schied. Courant4- 25 en 10 extra premie Fa. v. Alphen. 2e. prijs. Verg. Zilver Medaille (aangeboden door fa. Gebr. Beausar) 10. fa. G. Jamin. 3e. prijs. Eervolle vermelding garniture (aangeboden door fa. P. Engering) fa. Nederpelt. 4e. prijs Eervolle vermelding fa. v/d Meer Schoep. Groep D. le. prijs. Gouden Medaille (aangeboden door de Hanze) 25. en 10. extra premie fa. Jansens' Modemagazijn. 2e.prijs. Verg. ZilverenMcdaille (aangeboden door fa. Gebr. Steens) 10. Fa. Iiukshorn. 3e. prijs. Eervolle vermelding Assorti mentskist Sigaren (aangeboden door fa. Kramers) fa. Joh. Brounts. 4e. prijs. Eervolle vermelding fa. de Goederen Extra prijs mooiste etalage eigen werk viel ten deel aan fa. Janssens' Modemagazijn. De voorzitter wenschte hierna nogmaals alle winners van harte geluk met het behaalde succes en hoopte dat zij hun streven in hun zaken zul len zien beloond. Hierna vroeg de heer v. Alphen het woord en bracht hulde en dank namens de aanwezigen voor de moeite en den grooten arbeid, welke de commissie heeft verricht om dezen Etalage wedstrijd zoo glorieus mogelijk te doen slagen en sprak den wensch uit, dat deze commissie blijvc voortbestaan, om op den juisten tijdweder zulke plannen te beramen, dienstig tot groei on bloei van den Schiedamschen middenstand. Nadat de heer Kamp nog eenige woorden van dank en erkentelijkheid tot het comité had ge richt, sloot de voorzitter deze vergadering, waaruit zoo duidelijk bleek, dat naar ieders te vredenheid door het Comité was gewerkt, wat bijdei'gelijkewedstrijden met talvan hinderpalen, een groot succes mag heeten voor het Comité. Volksbadhuis. In de week van 1925 Dec. 1920 werden genomen 425 baden. lste Klasse. Kuipbaden 30, Regenbaden /5. 2de Klasse. Kuipbaden 25, Regenbaden 295. Kinderbaden B ij het te 's-G raven h age gehou- den examen handelskennis L. O. (Acte U) slaagden o.a.J. Bovenberg en M„ A. Schouten, alhier. Door B. en W. is den bouw van een Gemeentelijk bewaarschool op een terrein van het voormalig Ziekenhuis aan den Laan opgedragen aan den lieer A. Rothfusz te Delft, voordedoor hem ingeschreven som van f 115.700. Gemengd Nieuws. Aardbeving in .Japan. Betreffen de een aardbeving in Japan wordt het volgen de gemeld Dc. vulkaan Azama-Yama op het eiland Nippon) is plotseling actief geworden. De eruptie van deze vulkaan werd voorafge gaan door een dichten aschregen, welke geheele dorpen in den letterlijken zin des woords bedek te. Daarna werden groote vlammen en dichte rookwolken uit den kratermond zichtbaar. De door den wind meegevoerde vonken ver oorzaakten op verschillende plaatsen hevige boschbranden, vooral in de nabijheid van Kar- nizawa. Een der aan den voet van den berg ge legen dorpen werd geheel vernield door een lavastroom. De uitbarsting ging vergezeld van hevige aardschokken, welke in verschillende distric ten gevoeld zijn. Hoewel het aantal slachtoffers nog niet bekend is, vreest men, dat dit zeer groot is. Melk naar het buitenlan d. Men meldt uit Keulen aan het „Hbld." Tusschen de regeering van het Saargebied en de Nederlandsche regeering is een overeen komst getroffen, volgens welke van Nederland sche zijde aan de melkcentrale in Saarbrücken dagelijks 20,000 liter versche melk zullen wor den geleverd. Het vervoer zal geschieden door een dagelijks tusschen Nederland en het Saar gebied rijdende extra-trein. Naar de „Tel." meldt, worden sinds eenigen tijd groote hoeveelheden melk van Middelburg dagelijks naar Engeland verzonden. De expor- teerende fabriek heeft echter aan den minister van landbouw de verzekering moeten geven, dat, zoodra in de omgeving aldaar, gebrek aan consumptiemelk zou ontstaan, de uitvoer on middellijk zou worden stopgezet. Over de ge heele maand December zal de ten uitvoer toe- gelalen hoeveelheid ongeveer 250.000 liter be dragen. D e i n d u s t r i e. In de laatste weken zijn wegens slapte in het bedrijf ongeveer honderd werklieden op de fabriek de N. V. Vereenigde Blikfabrieken te Delft ontslagen. Te Oude-Pekela worden aan het einde van deze week vier of vijf carton fabrieken ten gevolge van slapte in het bedrijf geheel of ge deeltelijk stopgezet. Het personeel is ontslag aangezegd. De N. V. gebr. Van Sehuppen's sigaren fabrieken te Veenendaal heeft haar personeel in Veenendaal en in Wagcningen, ongeveer 200 werklieden, tegen 31 dezer, ontslag aangezegd. De firma wil op de basis van de huidige loon regeling (10 percent bijslag, geldende tot 1 Fe bruari a.s.) geen voorraden vormen. De N. V. Stijfselfabriek De Bijenkorf, voorheen fa. Honig, te Koog a/d Zaan, heeft wegens aanhoudende slapte in het bedrijf een groot deel van haar personeel ontslagen met ingang van 1 Januari. Door slapte in het bedrijf staat de papier fabriek „De Eendracht" van de firma Van Gel der, te Wormerveer, voorloopig voor een tien tal dagen stop. Ook de gortfabriek „De Mercu- rius," van Gebr. Laan, werkt sedert eenige we ken niet meer. Telegrammen. WEENEN, 28 Dec. Volgens berichten uit Russischen en Polschen bron is thans overeen stemming bereikt over den Russisch Pool- schen vrede. De onderteekening van het vredes verdrag is spoedig te verwachten. ROME, 28 Dec.. Volgens de Romeinsche bladen heeft minister president Giolitti een depu tatie ontvangen, aan welke hij mededeelde, dat de regeering last heeft gegeven zooveel moge lijk de bezetting van Fiume te bespoedigen. Er zijn maatregelen getroffen om de bezetting nog heden te voltooien. Getracht zal worden bloedvergieten te voorkomen. Kerknieuws. Naar gemeld wordt, is dc toestand van Mgr. Stoffels, deken van Haarlem, beterende. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 29 Dec. v.m. 4.44, n.ra. 5.0-1. 30 Dec. v.m. 5.37, n.m. 5.54. 31 Dee. v.m. 6.31, n.m. 6.49. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur 40 min. later. en SCHIEDAM, 28 Dcc. Vertrokken s.s. „Tyro", ledig naar Dordrecht. SCHIEDAM, 28 Dec. Aangekomen schoener „Johanna", kap. A. Goumare, ledig van Antwer pen om alhier flesschen te laden voor Londen. Handelsberichten. Beurs van Sshtedam. Spiritus. SCHIEDAM, 28Dec. Men noteert voor Prima binnenl. spiritus 100 directs lev. f 105. Stemming vast. Moutwijn. SCHIEDAM, 28 Dec. Man noteert voö» moutwijn 46% f54. Stemming vast. SysRing. Noteering van de Coop. Versan. ,Sehi«d Spoelingvereeaiging. Heden f 2.30 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3