- Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flnfis-Ongevaüenferzebering f11| geheels f200 Jaargang, Woensdag 29 December 1920. «o. 12924. Haar Dochter. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: plaatsen wordt 2 Speciale conditiën toegezonden. 5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. levenslange f 900 W,U" vu geheels 1111 een hand, Invaliditeitj w veelal oog) De veszekeslng wotdl gewaarborgd doe» de Hollandiohe Algemeeae Verzekeilagshaah le lehledam. bfl verltei IQ vetües van een wijsvinger M verlies vaa eiken ande> ■en vinges Bij ot krachtens wetten of verordeningen voor» geschreven en andere officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een rvrzeck van I'. W. M.F.MAN om vergunning tot oprichting van een fabriek voor machinale houtbewerking in de panden Overschieschestraat 33, 35, 37 en 39, kadaster Sectie T. no. 184,185 18(1, en 187, met 13 electromotoren van totaal 67J/4 P. K., drijvende diverse houtbewerkings- machines en een slijphank. Dit verzoek is met, de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 12 Januari a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadbuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip bier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van dé schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. S c li i e d a m, 29 December 1920. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, hebben bij hun besluit dd. 27 December 1920 het verzoek van H. MAIBURG CO, om ver gunning tot het oprichten van een inrichting tot het opslaan van smeeroliën en vetten en tot het mengen van smeeroliën in het pand Wal- vischsteeg 3, kadaster Sectie C. no. 1205, met 1 electromotor van 2 P.K. drijvende een roer toestel in een ketel met een inhoud van 2000 K.G. GEWEIGERD, op grond van vrees voor hindervan ernstigen aard door stank en opgrond van brandgevaar. Schiedam, 29 December 1920. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van T. DEN OUDEN Jr om verlofvoor denverkoopvan alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop,, in het schaftlokaal staande op het fabrieksterrein van de Scheeps bouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" alhier en herinneren,dat binnen 2weken na deze bekend making tegen het verleenen van het verlof schrif telijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. S c h i e d a m, 29 December 1920. Buitenlandsch Nieuws. RUSLAND. Van de Russische grens wordt gemeld 24 „Ja, 't ontsnapte mij ineens, jammer genoeg „Jullie hoeven je er niet voor te schamen, 't Was toch een heel nette school." „Mama-verkeerde toen in heel moeilijke om standigheden, de jongens kostten zooveel geld, anders had zij mij wel op een deftiger pensio naat gedaan, 't Spijt me nog altijd." En zij droogde met haar koket zakdoekje eenige traantjes af, waarvoor Robertjgeen uit legging kon vinden en die dus op hem weinig indruk maakten. ,,'t Is zoo prettig, chique vriendinnen te krij gen, in deftige huizen te logeeren, in plaats van aangesproken te worden door een schoolkame raad-keukenmeid. Ik zal het mama ook zeggen als zij er over beginnen mocht maar ik had van jou gedacht, Bertie, dat jè mij niet zoo com- promitteeren zoudt." „Compromitteeren Hoe kom je er aan, Stan- nie Ik meende niet beter te kunnen handelen, om je allen op je gemak te brengen." - „Dat was niet rmodigEén ding moet ik je zeggen, onder één dak met dat meisje wil ik De anti-bolsjewistische beweging in Wit- Rusland grijpt verder om zich heen. In Bo- broeisk werden talrijke commissarissen door de verbitterde menigte gevangen gezet. Naar de Petersburgsche „Ivrasnaja Gazeta" meldt, heeft dc volkscommissaris Rikof verklaard dat de hongerlijdende arbeiders de sovjet-regee ring bestrijden willen ook de boeren, die 80 pet. van de bevolking uitmaken, weigeren de sovjetwetten te erkennen. In het Centrale Comité voor het Transport wezen hield Trotzky naar aanleiding van de plotselinge ineenstorting, een rede, waarin hij woordelijk zeidde „De ware vrienden van het volk zijn niet zij, die tot staking oproepen,maar zij, die de productie van kolen, brood en andere noodige zaken bevorderen en het den arbeiders daardoor mogelijk maken uit den economischer» nood te geraken". Het Oekrainsche Persbureau meldt uit Czer- nowitz In alle deelen van Podoliö is opstand uitgebroken. De oprperigé arbeiders van de suikerfabrieken in Jenoesjpol en Andrasjowska zijn sinds vier dagen in hevige gevechten met de rooden gewikkeld. De steden Zjmerinka, Preskoerof en Kamenets Podolsk zijn door de rebellen bezet. Dc bolsjewisten trekken snel troepen samen. In de streek van Kar werden de bolsjewisten door de opstandelingen in den rug aangevallen. AMERIKA EN RUSLAND. De z.g. gezant der Sovjets te New-York, Martens, verklaarde, dat de Sovjet-regeering in verhand met zijn deportatie de vernietiging heeft gelast van alle contracten, waarover tus- schen de Sovjets en Amerikaansche firma's is onderhandeld, ten bedrage van 55 millioen dollars. ne-rechten aanzienlijk, te verhoogen. Zoo zal het recht voor textielwaren thans het drievou dige gaan bedragen van vroeger. POLEN. De Engelsche commissaris heeft te Genève de Poolsche gedelegeerden bij den Volkenbond gewezen op dc vervolging der Joden in Polen. De beidejPöolsche gedelegeerden hebben daarop, naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, ge antwoord, met een uitvoerigen brief, waarin zij zeggen, dat niet alleen de Joodsche bevol king onder de onzekerheid lijdt. Tengevolge van den oorlogstoestand en de onophoudelijke vij andelijke invallen verkeert het geheele land in de grootste onzekerheid. Ook vele christenen hebben daaronder geleden en verloren eigendom en goed. Dc économische vooruitzichten voor Polen zijn zeer verontrustend 40 pCL van den oogst van dit jaar is door den vijand vernield of meegenomen. De voedingsmiddelen zijn achaarsch en een hongersnood dreigt. F1UME. Volgens bericht uit Fiumé zouden eenige hom men, die door de ltaliaansche marine geworpen zijn, het paleis van den commandant hebben getroffen. d'Annunzio is, volgens dit bericht, door een bom gewond. RELGIë. Er hebben verleden Zondag te Antwerpen en te Gent groote anti-militaristische hetoo- gingen plaats gehad. Zij waren ingericht door de Vossen (V. O. S.) dit is, Vlaamsche oud-sol daten. De Vlaamsche frontpartij had zich bij de oud-soldaten aangesloten. Te Antwerpen hadden de Vlaamsche Katho lieken ook een meeting belegd, waar men niet alleen voor verkorten diensttijd en verbreking van het Fransch-Belgisch verbond, maar ook voor amnestie voor de politieke gevangenen opkwam. Al die meetings on betoogingen zijn zeer g<Jcd geslaagd. SPANJE. De ministerraad is bijeengekomen ter bestu deering van de dringende kwestie van dc sta king der werkzaamheden door de bank van Barcelona. Op uitno.odiging van de regeering kwam de raad van beheer van de Bank van Spanje bijeen en overwoog de maatregelen, welke genomen kunnen worden om de Bank van Barcelona te hulp te komen, zonder even wel eenige resolutie aan te nemen. Tengevolge van den sterk gestegen invoer tegenover een dalenden uitvoer heeft de Spaan- sche regeering besloot.en „voorloopig" de doua- AMER1KA. De minister van Marine, Daniels, heeft ge zegd, dat, als Amerika zich niet bij den Volken hond aansluit, stappen moeten worden aange wend voor de bijeenroeping van een internatio nale conferentie tot beperking der bewapening, Indien er echter geen overéénkomst bereikt wordt, moet Amerika de grootste marine van de wereld hebben. niet wonen. Dus als wij getrouwd zijn, moet zij weg „Daar is geen vrees voor," antwoordde Ro bert koel, „juffrouw Vermeilèn wil 'hier niet in huis blijven als hulp voor mijn moeder - hoeveel moeite mijn moeder er ook voor gedaan heeft en hoeveel diensten zij haar ook belang loos bewijst. Zij zoekt een betrekking." De stemming aan de thee was ook niet van de aangenaamste. Spoedig daarop kwam het rijtuig voor en de drie vertrokken. Juffrouw Van Berken borg met Therese hot zilvergoed weg beiden spraken niets anders dan het hoogst noodige voor het werk, en toch was heider hart overvol. Toen Robert thuiskwam en zijn moeder be groet had, vroeg de oude vrouw onverwacht „Ben je er geheel van overtuigd, Robert, dat dit huwelijk je levensgeluk zal uitmaken „Zeker, moederzeide Robert op een toon, dien hij zijn best deed, zoo vast mogelijk te doen klinken. „En heb je God gevraagd om licht, of je eeu wig en tijdelijk geluk daardoor bevorderd wordt „Natuurlijk, moeder," dit klonk nog minder vast. „Nu dan, God zegene je, mijn jongen Wees gelukkig met de vrouw van je keuze." En zij ging naar haar kamer en neergeknield stortte zij haar verdriet uit in gebed en tranen. HONGARIJE. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Boeda pest gemeld Het staatsgerechthof tc Boedapest heeft gistermorgen vonnis geveld over de gewezen communistische volkscommissarissen. Ter dood veroordeeld weiden Haubrich, Agoston, Bo- kanyi en Svantos de overige beklaagden werden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Haubrig en Svantos werden aan hoogverraad schuldig bevonden, omdat zij door een aaneen sluiting van communisten en socialisten liet uitbreken van de proletarische revolutie had den voorbereid. Verder weiden zij heiden, om dat zij aan de vernietiging van het burgerlijk gezag hadden meegewerkt, schuldig bevonden aan opkitsing tot oproer. De overige beklaagden werden schuldig be vonden aan aanstichting tot moord in 46 ge vallen. Ook werd hun ten laste gelegd, dat zij aan de instelling van een revolutionair tribunaal hadden deelgenomen. ENGELAND. Tengevolge van besprekingen t.usschen leden, van de regeerjng, gevolmachtigde vertegen woordigers van de patroons en leden van de HOOFDSTUK X. Zoodra mevrouw Manteghem en haar doch ter terug waren in Den Haag, werden de verlo vingskaarten rondgezonden van Robert, van Berken en Constance Henckens, en van dat oogenblik begon er voor Robert een druk, op gewonden leven, waarvan hij zich vroeger geert voorstelling had kunnen maken. Hij moest telkens in Den Haag zijn, eerst voor de verlovingsreceptie, daarna voor de visites,1 en dan weer voor avondjes, gearrangeerd voor het verloofde paar in den tusschentijd moest hij de dames geleiden naar allerlei vermakelijk heden, concerten in de Tent, Scheveningen, dan nog met mevrouw en Constance bezoeken af leggen in andere steden van het land, waar haar deftige familie woonde. Vergeefs trachtte hij zich aan al deze maat schappelijke plichten te onttrekken, door zijn drukke werkzaamheden als beletsel aan te voe ren, het hielp hem niets mevrouw wierp hem verontwaardigde blikken toe, die hij desnoods wel zou getrotseerd hebben maar Constance keek dan zoo pruilend en verdrietig, zoo bitter teleurgesteld, dat hij het hart niet hebben kon, haar zin niet te doen. Al dat „werk," zooals hij het noemde, ver vulde hem met ontzaggelijke verveling. Liever had hij dag en nacht in zijn fabriek gesjouwd vakvereenigingen is gebleken, dat een belang rijk voorstel ter bestrijding van de werkloos heid ontwikkeld is. Het voorstel behelst, dat de industrie verantwoordelijk zal zijn voor haar lot van werkloosheid, d.w.z. dat de verantwoor delijkheid van de werkloosheid wordt opgedra gen aan patroons en leden van de vakvereeni gingen. Sir Allan Smith, een invloedrijk lid van de inge nieurs-patroonsvereeniging die de voornaamste ontwerper is van het voorstel van den Bond van techniek, strekkende tot opneming van de pa troons en leden van de vakvereenigingen stelde een wederzijdsche schikking voor, waardoor Staatshulp zou worden vermeden. I)E TROEPEN VAN GENERAAL WRANGEL. Reiter seint uit Athene Wrangei's troepen op Gallipoli verkeeren in wanhopigen toestand, ten gevolge van honger en ellende, wegens het gemis aan geneeskundige hulpmiddelen. De Grieken hebben geen voldoen de voorraden om het tekort aan te vullen. ALLERLEI. Naar gemeld wordt, zijn verscheidene Schepen uit New-York vertrokken met bestem ming voor Dantzig en geladen met graan en meel voor Polen. Binnenland. De Belgische kanaalplannen. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft „Wij vernemen, dat het departement van Openbare Werken zich, weer bezig gaat hou den met het opmaken van definitieve plan nen voor het graven van een kanaal van Lix- he (Visé) tot Genck, dat als het centrum mag beschouwd worden van het Limburgsche kool bekken. In verband hiermede staat de kanali satie van de Maas van Luik tot Visé. Dat hier de bedoeling van Openbare Wer ken enkel is het koolbekken van Limburg met Luik te verbinden, kunnen wij niet aan nemen. Wij veronderstellen, dat hieronder», begrepen is Genck, hetzij over Hasselt, hetzij over Beeringen, te verbinden met Antwerpen. Anders ware het plan onvolledig. En kon men dan later, de Maas bij Lixhe, ondanks zekere topographische moeilijkhe den, eens verhinden met den Rijn, zoover mogelijk stroomopwaarts, dan ware een dub bel doel bereikt Antwerpen verhinden met den Rijn en tevens die verbindingslijn door te trekken, zonder aan Hollandsch Limburg te raken. De kosten op Hollandsch gebied zijn, voor onze rekening, men vergete het niet." Nederl. graaide verin gen aan Oostenrijk. Het Oostenrijksche ministerie van Financiën heeft zich tegen verzending van effecten uit particulier bezit, de levering van 60.000 ton graan uit Nederlandverzekerd.De langdurige onderhan delingen kuunen vrijwel als geëindigd worden beschouwd. Het betreft een transactie ten be drage van twaalf millioen gulden, waarvan 'n als een werkman, dan zich zóó als in een kijk kast te vertoonen aan menschen, die hij niet kende, voor wie hij niet de minste sympathie voelde en die hem dat voelde hij genoeg nieuwsgierig, onderzoekend en critiseerend aanstaarden menschen, met wie hij weinig of niets gemeen had die tot een anderen stand, een anderen werkkring, een andere gedachten- wereld behoorden dan hij. Hun wufte, onbeduidende gesprekken kon hij niet volgen, hun leven van niets dan pret- maken, vervulde hem met walg hun gemaak te taal en manieren deden hem lachen. Soms voelde hij zich als een beer tusschen gedresseer de schoothondjes, maar het meeste hinderde het hem te zien, hoe zich zijn Constance en haar moeder thuis voelden in deze kringen, hoe zij hun denkbeelden deelden, hun taal spraken, geheel en al in hun midden pasten. Dan overviel hem soms een onweerstaanbaar verlangen, Constance weg te rukken uit het midden van deze onbeduidende menschjes met hun schijnleven, en haar te plaatsen in zijn eenvoudige, maar door en door gezellige huis kamer, waar zijn moeder jarenlang had gewerkt en geheerseht, om haar daar te koesteren en op te kweeken als een kostbare bloem, die zijn oog en hart moest verheugen en verkwikken. (Wordt vervolgd) m r fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1