Dagblad voor Schiedam en Omstreken. (MfcOmnlIeiiKrztkefii. f500 f200 f200 f1001Z f60 43si0 Jafcr£&ü£'. Donderdag 30 December 1920. SI©. 12925. FEU ILLETOI Haar Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M verliet vu een hand, veel e( eog j 8 fcUU uuwu 1 I IIIU een duim De veizekeiing weidt gewatboigd doe» de H.Uaadiehe Algemeene Veneke»lna«buh la lehiednm. M| verliei van een wQsvlnget j hfl vevüei vu eiken ude- ven vinger t Bq of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Zitting Centraal Stembureau. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Ge- /meenteraad, maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in een der lokalen van het Stadhuis,op Maandag 3 Januari, des namiddags ten 2 ure. S e h i e d a m, 30 December 1920. Buiteniandsoh Nieuws. FRANKRIJK EN BELG IE. Vele bladen beginnen aandacht te wijden aan de mogelijke mislukking der onderhandelingen over de Fransch-Belgisehe overeenkomst. De Libre Belgique" wijdt er een hoofdartikel aan, waaruit blijkt, dat het sluiten van een Fransch- Belgisch economisch verbond heel wat minder vlot van stapel loopt dan het in orde brengen van een militair. De Fransche regeering, aldus de „Libre Belgique", welke in dit geval de ge vangene is van de groote Fransche industrieelen, wil van geen afschaffing der surtaxes d'entrepot hooren en de beschermende rechten behouden, welke Antwerpen, de natuurlijke voorhaven van Straatsburg, ten zeerste benadeelen. De rede voering, onlangs te Duinkerken door den Fran- schen minister van Handel uitgesproken, doet de laatste illusie in rook opgaan. De jongste onderhandelingen over deze kwestie liepen niet van een leien dakje en de spijt, uitgedrukt dooi de Belgische regeering, evenals het antwoord van Frankrijk, werden gewisseld in een vrij koele atmosfeer. Te Antwerpen heeft deze staat van zaken heel wat ontroering gebracht. Te Rotterdam, waar van het gesloten zijn der Schel de van 1914 tot 1918 gebruik werd gemaakt om de haveninstellingen uit te breiden, te ver volledigen en groote zaken te drijven, verheugt men zich natuurlijk over dit geschil. Men hoopt aldaar, dat Rotterdam de haven zal worden van het heele West-Duitsche achterland, pc Fran sche regeering vergist zich, indien ze denkt, dat de Belgische regeering lijdelijk zal blijven toe zien op den ondergang van Antwerpen ten bate van Havre en Duinkerken. Reeds heeft Engeland afgezien van de voordeelen, welke voortspruiten uit artikel 18 vah het verdrag van Versailles. België, aldus wordt in hoogere kringen verzekerd, staat op liet punt op zijn beurt van dit voor recht afstand te doen. In ruil zou, na de regeling van de in voorbereiding zijnde Belgisch-Duit- sche modus vivendi, Antwerpen Weer het com- mercieele Duitschland bedienen. De „Soir", het liberaal orgaan der fransch- gezinden en annexionisten, is niet al te best te spreken over den loop der onderhandelingen en gewaagt zelfs van een „situation grave". BELGIE. De commissie, die indertijd door de regeering werd belast met het onderzoek naar den eco- ftomischen toestand van het land, heeft thans een voltallige vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den oud-minister van Econo mische Aangelegenheden. Wouters ,d'Oplinde. De commissie heeft een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat de prijs van verbruiksartikelen in verhou ding zal worden gebracht tot den kostprijs van het oogenblik, onder voorwaarde, dat de banken de terugbetaling zullen eischen der credieten, die gebruikt worden om de liquidatie van de voorraden te vertragen en dat de banken zeer spaarzaam zullen zijn met het toestaan van credieten, bestemd voor den invoer van luxe artikelen op de Belgische markt dat de regee ring ten spoedigste de reglementen voor de beurs te Brussel en te Antwerpen zal herzien en dat de staat voor de vereffening van zijn rekening met het buitenland met name voor de betaling van zijn aankoopen een modus van betaling- zal vaststellen, waarbij wordt rekening gehou den met de draagkracht van de markt. FRANKRIJK. Generaal Castelnau heeft aan de „Libre Paro le" verklaard, dat Lefevre's fout daarin bestaat, dat hij het leger in vredestijd gelijk stelt aan dat in oorlogstijd. Het eerste is'slechts een ge raamte, waarom het tweede gemaakt wordt en alles komt. dus aan op de mobilisatie. En voor deze bestaan thans veel gunstiger omstan digheden, nu de geallieerden aan den Rijn staan en vóór hen nog een ledige streek van 50 K.M. breed ligt. Castelnau meent, dat, als Duitschland het verdrag niet nakomt, het Roerbekken maar bezet moet worden. Overigens gelooft Castel nau, dat Duitschland wel schoorvoetend ont wapent. Ten slotte verklaarde Castelnau, dat Frank rijk rust noodig heeft en dat een diensttijd van 18 maanden het maximum is. 25 Maar de angst sloeg hem dadelijk om het Mart. Hoe zou dit verwonde, door en door moderne stadskind, zich daar kunnen schikken? Had hij het niet genoeg aan haar gezien in de drie we ken, die zij buiten had doorgebracht, hoe slecht zij bestand was tegen den invloed van' het weer, tegen de eentonigheid van het bui tenleven Zou zij daar niet verkwijnen bij ge brek aan lucht, licht, leven Was het geen te zware taak voor hem, haar alles te vergoeden, wat zij in zijn huis missen zou al die opwinding en drukte van het wereldsehe leven, dat hij min achtte, maar wat haar onontbeerlijk toescheen Zou het geen gedurige tweespalt geven tus- schen zijn neiginge en de hare, die zoo hemels breed van elkander verschilden Hij ondervroeg de toekomst, maar nog deed hij zich de vraag niet, die zijn moeder hem op dien avond gedaan had en die hij toen zelfs nog uit de volheid van zijn hart. kon beantwoorden. „Of hij in Constance de geschikte vrouw zag om hem gelukkig te maken." Te veel was hij onder den invloed van haar lieftallige hulpeloosheid om deze vraag te beant woorden. Hij maakte zich wijs, dat alles anders OOSTENRIJK. Lit Weenen wordt gemeld, dat de Centrale Bond van Oostenrijksche Staatsbeambten zicli schriftelijk tot de Oostenrijksche sectie van de Commissie van Herstel heeft gewend om op den financioelen nood van Oostenrijk te wijzen. Het schrijven zegt, dat de Oostenrijksche regee ring niet meer in staat is de salarissen zijner beambten uit te keeren en dat reeds thans'een waarschijnlijk zeer gevaarlijke slaats-erisis te voorzien is. Daarom wendt men zich tot de verantwoor- I delijke mogendheden wier plicht het is, volgens het verdrag van St. Germain, het door haar vastgestelde vredesverdrag te steunen en ten uitvoer te brengen. hunne gelden terugvragen. Het bedrag, waarvoor de Bank van Barcelona surséance van betaling heeft aangevraagd, is 1534l/2 millioen peseta's. Men gaat voort te trachten middelen te vinden, om verbetering in den huidigen toestand te- brengen. door hel openen van credieten door andere banken, teneinde ernstiger complicaties te. voorkomen. De burgemeester heeft de meest geziene per soonlijkheden op hef gebied van economische vraagstukken bijeengeroepen, teneinde de fi- nancieele crisis te bespreken, alsmede te daaruit voortvloeiende staking van betaling door de Bank van Barcelona. Een commissie werd be noemd, welke moet trachten een spoedige op lossing der kwestie te vinden. Aan de regeering zal worden verzocht, maatregelen te willen ne men, teneinde de afwikkeling der loopende transacties te verzekeren. SPANJE. De sluiting der zaken door de Bank van Barce lona had een ware paniek ten gevolge. Bij eenige particuliere banken kwamen tal van personen zou zijn als zij niet meer in de nabijheid verkeer de van haar ij dele moeder, voor wie zijn anti pathie bij den dag grooter werd als hij macht over haar zou kunnen verkrijgen om haar te doen deelen in zijn levensopvatting, zijn ge- dachtenkring, zijn gevoelsleven. Hij merkte het ook spoedig genoeg, dat zij slechts zeer oppervlakkig godsdienstig waren, en haar plichten slechts volbrachten in zooverre als het haar uitkwam. Constance was Zondag 's morgens bijna altijd ziek en haar moeder achtte het haar plicht, haar dan gezelschap te houdendit belette beiden echter niet, des middags en des avonds uit te gaan. Hoezeer dit Robert ook ergerde zoo troostte hij zich met de gedachte „Later, later. zal ook hierin mijn vrouw tje zich verbetern als zij gezonder en sterker is, en in plaats van haar lichtzinnige mama mijn lief, ernstig moedertje tot leidsvrouw heeft." Maar hoe Robert zich dit alles ook herhaalde, om zichzelf moed te geven, hoe hij zich trachtte te verbeelden, dat hij een goed werk deed, door een meisje met zoo uitstekende aanleg en zulke edele eigenschappen als Constance te ontruk ken aan die verderfelijke omgeving, en haar te leiden, te ontwikkelen en te veredelen in een andere richting zoo was er steeds een geheime stem, die niet ophield hem toe te fluisteren dat hij zichzelf bedroog, dat hij later evenmin als nu Constance zou kunnen veranderen, dat zij AMERIKA. Naar de „Daily Telegraph" uit New-York «verneemt, schatten de Amerikaansche arbeiders organisaties het aantal werkloozen in de Ver- lenigde Staten op 2\l2 millioen. Dit aantal neemt bovendien nog voortdurend toe. DE ONTWAPENING. Uit Londen meldt men De kwestie der beperking van de bewapening en vooral de verklaring van den Amerikaanschen minister van Marine, wekt in de politieke En- gelsche kringen levendige belangstelling Het Kabinet heeft deze aangelegenheid in overwe ging genomen. Lloyd George heeft de volgende verklaring afgelegd Er zal geen werkelijke vrede zijn, zoolang er een wedstrijd in bewapening is de volkeren kunnen de bewapening beperken door samen werking. Dit kan geschieden door een overeen komst alle naties moeten samengaan en het is van het allergrootste belang, dat de Volken bond er in slaagt de volkeren er toe te brengen in een conferentie oVèr de ontwapening bijeen te komen. De verdere mededinging op het gebied van bewapening zou onvermijdelijk in een ka- tastrophe eindigen. W. Long, de minister van Marine, heeft in een interview met eenige journalisten zijn warme instemming betuigd met. de opvatting van den eersten minister.IIij zeide o.m., dat zijn departe ment reeds blijk heeft gegeven van de oprecht heid van den wensch om de bewapening te be perken door geen nieuw marineprogramma in te dienen. Hij wees er op, dat Engeland er vroeger reeds maar gestreefd had, een zeer groote vloot te hebben, maar dat men het slechts noodig oor deelt een vloot t.e hebben, die volstaat om de belangen van het land te beschermen Vroeger was de Engelsche vloot sterker dan die van drie der grootste mogendheden samen, later grooter dan twee en thans zal men tevreden zijn, wan neer zij even sterk is als die van de sterkste onder de andere mogendheden. JAPAN. Naar aanleiding van de dezer dagen te Tokio bekend gemaakte marine-begrooting, heeft de Japansche gezant te Londen de volgende ver- klaring aan een medewerker van de „Daily Express" „De huidige Japansche marine-begrooting is I zeide de gezant natuurlijk onderworpen rnel volledig rekening houden met de eischen der nationale verdediging. En indien er niel zekere ingewikkelde binnenlandsche politieke geschillen waren geweest, die dat verhinderd hadden, zou het dat program al lang in werking hebben gesteld. Het spreekt echter vanzelf, dat Japan bereid is om een vermindering te brengen in haai' bewapening, zulks in overleg met de overige mogendheden. Het zou dat willen doen, niet enkel in het belang van de bevolking der wereld maar ook voor het welzijn van de Japansche natie zelf. Japan gelooft in wederzijdsche verdraagzaam heid en welgezindheid en hoopt vuriglijk, dat de zaak van den Volkenbond met succes zal worden bekroond. HET OVERSCHOT VAN DE RUSSISCHE VLOOT. De Russische vloot, die geconvoyeerd wordt door het pantserschip „France" en den gepant- serden kruiser Edgar Quinet", die den 3en December uit Constantinopel is vertrokken, is naar de Temps." mededeelt te Bizerte aangekomen, na onderweg eenige averij te heb ben opgeloopen, tengevolge van het slechte weer op zee. Verschillende eenheden van de vloot zijn zelfs in enkele havens moeten achter blijven. De equipage bestaat grootendeels uit gelegen heids-matrozen, die de beroepsmatrozen ver vangen, en talrijke officieren van de vroegere Russische vloot vervullen de plaats van gewoon matroos. De Russische vloot is bij haar aankomst in quarantaine gesteld. Eenige passagiers, die bij zonder geleden hadden, zijn ontscheept en ter verpleging ondergebracht in het hospitaal van Sidi-Abeallah. Kedrof, de Russische admiraal, zal aan boord van een pantserschip aankomen. 350 vrouwen, waaronder enkelen, die tot den hoogen adel belmoren, en 90 kinderen be vinden zich aan boord van de mailboot Gon- stantin. Te zamen zijn er bijna 4000 personen. Verder wordt uit Toulon gemeld, dat een Russisch schip, afkomstig van de vloot van gene raal Wrangel, en oorlogstuig bevattend, in die haven is aangekomen. Het zal naar Marsaille worden gestuurd. reeds begonnen was ketenen van rozen om hem heen. te slaan, die hij den moed niet had te ver breken. Zij was zwak, teer, hij daarentegen forsch en sterk, met liet goede hart aan alle sterken eigen haar zwakheid boezemde hem medelijden in, hij achtte zich verplicht haar voorzichtig en met allerlei voorzorgen te behandelen als een broos stuk glas, dat bij de minste onzachte aanraking springt. En hierin lag juist het gevaar in plaats dat hij haar zou opheffen, bestond er alle kans op dat zij hem naar omlaag zou trekken in haar onbeduidend vlinderleven. Hij schikte zich naar al haar wenschen, al haar grillen, bang voor haar tranen en haar ziekelijke buien, maar zij gaf hem in niets toe. Zij scheen er niet aan te denken, hoe hij zich met 'zijn karakter, zijn leeftijd en zijn opvoeding geweld moest aandoen, altijd even vriendelijk en vormelijk te blijven in dien voor hem zoo vreemden kring. Vooral de receptie was „zwaar werk" geweest eenige uren lang daar te staan in gloednieuwe kleeren, door mevrouw Manteghem bij den Haagschen kleermaker besteld naar de laatste mode de voeten geperst in veel te nauwe salonschoentjes, zijn groote handen saamgedron gen in glacé handschoenen, die van hoe groot nummer ook, hem nog te klein waren hij had hoofdpijn van al de bloemengeur in de ka- ALLERLEI. Het registrecren der graven op het Schier eiland Gallipoli is thans voltooid. Men heeft berekend, dat het aantal dooden tusschen de 31000 en 36000 bedraagt. Van dit aantal zijn slechts 6000 lijken geïdentificeerd. Een groot aantal houten kruisen is van de graven der ï'ner, die vol stond van de mooiste bouquetteri, mandjes, kussens, lieren en in welke andere vormen de arme bloemen door de beschaving werden geschikt het schemerde hem voor de oogeri bij het zien van ai die vreemde menschen, wier hand hij moest drukken, van de heereu met hun piepstemmetje, van de met de oogen draaiende en in allerlei nietszeggende woorden haar gevoel Lichtgevende dames. Hij vond zich zelf belachelijk, zooals hij daar stond voor de canapé met haar paars-blauwe bekleedsel, onder hooge palmen en azalia's, altijd door handjes gevend en dankjes uitsprekende tegen die vreem de, onbekende menschen, tusschen zijn aanstaan de schoonmoeder, in een ook voor de gelegenheid opzettelijk vervaardigd toilet, van paarse broché zijde en zijn bruid, allerliefst in baar licht rose foulard stralend van geluk. En dat geluk gaf hij haar zoo trachtte hij zich op te wekken tot trots en zelfbewustzijn. Want al heette hij vandaag ook de hoofdpersoon toch voelde hij genoeg, hoe hij in aller oogen: een vreemdeling, een indringer was dien zij met vergoelijkende oogen aanzagen en voor wie de halfbeschermende, half geringschattende blik van mevrouw Manteghem de toegevenheid inriep van al die fijne, beschaafde vrienden. En dan die visites (Wordt vervolgd.) ns

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1