Dagblad voor Schiedam en Omstreken. dratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 8 Januari 1921. No. 12931. m f»nnn m Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 30. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, «ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[j aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij «f krachtens wetten of verordeningen voor- gesclireven en midere aflieieele af- en aan- k'tiiligjjigen vtm hel Gemeentebestuur. HINDERWET. Ter algeuieene kennis wordt gebracht, dat V. ÏTLHM I-! IOEK van zijn verzoek dd. 9 Maori 1920 om vergunning tot hel, opslaan van 1200 Ui,ia- benzine in een henzineklui» achter de panden Tuinlaan uos. 1124-114, kadaster tertio 1,. no. 220:>, afziet en genoemd verzoek om die redenen door Burgemeester en Wethou ders bij hun besl van 7 Januari 1921 BUITEN VERDERE BEHANDELING IS GESTELD Schiedam, 8 Januari 1921. iq vwiui levenslang* ig: s| 1111 veilles van geheele 1 f 11 een hand, Invaliditeit i IIU vaet af sogi LWU I WU duJll[n I De verzekering word* gewaarborgd door do Hollandioho Algamoeao Verzsksrlagrhaah te Bohlolans. kQ verlies vaa een wijsvinger kt verliet van eiken ande ren vinger i Buitenlandse!) Nieuws. ENGELAND EN RUSLAND. Teneinde den handel tusscken Engeland en Rusland te bevorderen zal, naar uit Londen wordt gemeld, aan den Board of Trade worden voorgesteld een Russian Trading Corporation op te richten, met een kapitaal van 10 milli- oen, waarvan de helft door Engeland en de helft door Rusland worden gefourneerd. Het beheer zal worden toevertrouwd aan een Raad, waar in het Engelse he element een kleine meerder heid zal hebben. Agentschappen zullen in de beide landen worden opgericht, de winsten ge lijkelijk verdeeld. Van de Russischen kant 'zal de vennootschap het karakter hebben van een staatsmonopolie, terwijl bij de vennootschap in Engeland de vrijheid van den handel zal wor den gëerbiedigd. Bij wijze van commissieloon zal de vennootschap 2 pet. krijgen van alle han delstransacties. en 1 pet. van alle financieele en iscale operaties. Het Engelsche deel van het kapitaal zal door de Engelsche regeering als lenteloos voorschot worden gefourneerd voor de eerste tien jaren. Daarna zal 5 pet. interest worden berekend. Het geheele bedrag zal na twintig jaar moeten worden terugbetaald. POLEN. In den Amerikaanschen Senaat had senator Hoed de mededeeling gedaan, dat van de 8150.000.000, welke waren beschikbar ge steld voor hulpverleening in Europa, 40.000.000 waren besteed om het Poolsche leger op de bèen te houden, in den strijd tegen de Bolsjewiki. Deze beschuldiging is tegengesproken dooi den Amerikaanschen kolonel William, R. Grove, die zijn standplaats heeft in Polen, om er hef' toezicht te houden op de besteding der fondsen voor de hulpverleening. De aan Polen verleende hulp was te brengen onder drie hoofden In de eerste plaats waren melk en voedingsmid delen verstrekt, door bemiddeling van de gaar keukens. Die hulp kwam uitsluitend ten goede aan kinderen en zieken. De kosten werden be streden uit het krediet 150.000.000) en werden als een geschenk beschouwd. Op die manier waren -f 4.700.000 besteed. 2. Ongeveer 236.000 ton voedsel, ter waarde van $50.000.000, waren onder de burgerij ge distribueerd daarvoor had de Poolsche regee rt ng schatkistbiljetten in betaling gegeven. Het voedsel was gekocht en ook gedistribueerd door de Poolsche regeering en voor haar eigen rekening. De Amerikaansche regeering had echter de voorwaarde gesteld, dan enkel de burgers mochten profiteeren en de Amerikaan sche officieren, die toezicht hielden op de distri butie, verschaften zich de zekerheid, dat deze voorwaarde ook streng werd toegepast. Jn de derde plaats heeft het (Amer.) bureau voor de liquidatie aan de Poolsche regeering duizenden tonnen overgeschoten legervoorraden 8n legerbenoodigdheden verkocht. Ook daar voor werden Poolsche schatkistobligaties in ruil ontvangen. Deze verkoopen echter, stonden 'bet onder het beheer van de Organisatie voor Hüpverleening en hadden niets te maken met de hulpverleeningskredieten. Van die voorraden 'hu er bij het Poolsche leger terecht gekomen. Kolonei Grove heeft alzoo verklaard, dat het 8lHige deel van het kredietvoor hulpverleening Jb'it zal worden terugbetaald, de post van bO.OOO is. Voorts merkte Hij op „Het is van groot belang, er aan indachtig te wezen, dat het doel van de Amerikaansche re geering was, levens te redden te midden van den hongersnood, de orde te herstellen en de machten te keer te gaan, die aanspoorden tot anarchie en bolsjewisme en die toen in het hongerende land hoogtij vierden. Indien Polen in den winter van 1919 geen leger had gehad, zou het tot het. bolsjewisme zijn overgegaan, de bolsjewis tische actie van Duitsch'land en Rusland met elkaar in samenhang hebben gebracht en Euro pa in een onaiwendbaren chaos hebben gestort.!' DUITSCHLAND. UiL Berlijn meldt men Eergisteren heeft de onder-staats-secretaris Stiel er van het departement van verkeerswezen aan de vertegenwoordigers der spoorwegorga nisaties nog medegedeeld, dat ook minister Gröner de getroffen regeling had goedgekeurd. Minister Wirth zou zich nu vermoedelijk ook wel bij deze regeling aansluiten aangezien de vertegenwoordigers van het departement van financiën bij de onderhandelingen hun goedkeu ring reeds aan die regeling hadden gehecht. PORTUGAL. Ecnigc Portugeesche bladen hebben een geheim stuk gepubliceerd, dat uit liet ministerie van buitenlandsche zaken verdwenen is en het verslag bevat, uitgebracht door den Portu- geeschen zaakgelastigde te Madrid van de au diëntie, die hem op 12 Februari 1918 door ko ning Alfons van Spanje werd verleend. Presi dent van Portugal was toen Sidonio Pa es, die voor Duitschgezind doorging. Alfons zeide onder meer De Pörtugeezen hadden niet in den oor log moeten gaan. Zij zullen in elk geval hun koloniën verliezen. Spanje echter is nooit zoo voorspoedig geweest als na het verlies zijner koloniën. De koning zei ook nog, dat de gealli eerden Portugal exploiteerden. Deze onthul ling baarde veel opzien. BEIEREN. De gewezen koning van Beieren heeft gisteren op zijn slot te YVildenwart zijn 76sten verjaardag gevierd. Bij die gelegenheid werd te Passau de vlag van de Beierschc koningspartij ingewijd. Talrijke vertegenwoordigers uit heel Beierland woonden de plechtigheid hij. Ook verschillende vereenigingen van gewezen regimenten hadden vertegenwoordigers gestuurd. In liet stadhuis werd een feestzitting gehouden, waar groote geestdrift heerschte. Een huideadres aan den ex-koning werd door de aanwezigen ondertee kend; Te Munchen heeft Hij gelegenheid van den verjaardag van den ex-koning een plechtige H. mis plaats gehad, die door de Beiersche prinsen en prinsessen en bok door talrijke leden van het vroegere hof werd bijgewoond. De koninklijke Beierschc yachtclub, die bij het uitbreken der revolutie het woord konink lijk uit haar naam had geschrapt, heeft dit woord „koninklijke" er thans weer aan toegevoegd. HONGARIJE. Een telegram uit BOEDAPEST, meldt De nota van den gezantenraad nopens West- Hongarije aan den voorzitter van de Hongaar- sche vredesafvaardiging zegt, dat de tekst van het vredesverdrag niet aan Oostenrijk en Hon garije, maar aan de geallieerden plichten en rechten nopens de overdracht van dit gebied oplegt. De raad heeft daarom besloten, dat West- Hongarije eerst aan de entente moet worden overgedragen, die het weer zal afstaan aan Oosten rijk. Dit zal geschieden door bemiddeling van de internationale commissie te Oedcnburg, die overigens geen bestuursbevoegdheden krijgen zal AMERIKA. De militaire commissie uit den Amerikaanschen nebaat bracht eenrapport uit ten gunste van het staken van de aanwerving voor het leger totdat het totale aantal 175.000 man bedragen zal. House, de voorzitter van de commissie raadpleegde Harding, die zelfs voor inkrimping tot 150.000 man was. FRANKRIJK. De minister van Oorlog, Raiberti en zijn, ambtgenoot van Arbeid, Jourdain, hebben in onderlinge samenwerking een programma op- gesteld, betreffende de werken, welke moeten I worden uitgevoerd in de verwoeste gebieden, welke hek meest te lijden hebben door de werk loosheidscrisis. Het programma voorziet o.a. ook in de her vatting der werkzaamheden voor de ontmante ling der Parijsche vestingwerken en den arbeid in de weverijen van Mazamet., Vaucluse en Lodeve, waar militaire lakenstoffen worden vervaardigd In alle departementen, waar versterkingen moeten worden ontmanteld, zooals b.v. te Rijs- sel, zal een aanvang worden gemaakt met de afbraak en het slechten der fortificaties, zoodra te dezen aanzien overeenstemming zal zijn verkregen met de gemeentelijke overheden. DE OPPERSTE RAAD DER GEALLIEERDEN. Aan de „Voss. Zeitung" wordt uit Rome ge meld Het uitstel van de Parijsche conferentie van minister-presidenten tot 19 Januari had plaats om de deelneming van Giolitti mogelijk te maken. Men verwacht, dat de conferentie ten hoogste twee tot vier dagen zal duren. De positie van Italië is, zoo merkt de „Epo- ca" op, niet gemakkelijk, daar de Italiaansche politiek inzake de Duitsche kwestie en het Oostersche vraagstuk niet met het Fransche standpunt, overeenkomt. Zij wordt nog moei lijker, daar er energieke pogingen worden aan gewend om de kwestie van den terugkeer van koning Karl naar Boedapest op deze conferentie' te berde te-brengen. De meeningen van dn ge allieerden zijn in dit opzicht niet geheel over eenstem mend. De Hongaarsche royalisten kun nen in verband met den ongehinderden terug keer van koning Constantijn gelooven, dat, ingeval koning Karl liet verdrag van Trianon erkent, hun wenschen zullen worden onder steund. In dit verband wordt van goed ingelichte politieke zijde medegedeeld, dat Frankrijk reeds weken geleden de geallieerden hierover heeft gepolst. Van Engeland werd geen reehtstreeksch weigerend antwoord ontvangen. Engeland zla er echter de voorkeur aan geven, dat de Hon gaarsche troon aan een geboren Hongaar wordt afgestaan. Italië staat er op, dat de mogelijk heid uitgeschakeld worde, dat er onder de vroe gere landen van de Rabsburgsehe kroon een koninkrijk ontstaat. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt aan de „Franfurter Zei tung" gemeld j De staatskanselier dr. Mayer heeft de verte genwoordigers van de groote mogendheden bezocht om hun de kritieken financieelen toe- stand van Oostenrijk uiteen te zetten. De uit- gaven van den staat zijn den laatsten tijd zoo danig gestegen, dat de ineenstorting zeer spoe dig moet worden verwacht, wanneer niet door buitenlandsche credieten een verdere depre ciatie van de Oostcnrijksche valuta bijtijds wordt tegengegaan. Slechts door zulk een steun van de valuta kan Oostenrijks productie weer opgevoerd worden en kunnen de nog voorhanden economische eigendommen voor volkomen vernietiging bewaard blijven. De vertegenwoordigers der groote mogend heden gaven blijk van groote belangstelling- voor deze uiteenzetting betreffende de nood zakelijkheid van spoedige hulp en beloofden hun regeeringen onverwijld hieromtrent te zullen inlichten. DE VOLKENBOND. De oud-premier Asquith sprak gisteren in het U diversity College teLonden deconferentie van liberale studentenvereenigingen toe en zeide onder meer De wereld is, naar wij mogen hopen en ge looven, voorgoed bevrijd van het juk van mi litarisme en de heerschappij van georgani seerd geweld. Doch daarnaast is er bijna geen enkel probleem, hetzij internationaaal, econo misch of nationaal, dat zich niet in dreigender vorm dan voorheen voordoet. Slaat men de wereld gade, dat ziet men toestanden, die te rugkeer tot de eerste beginselen van naasten liefde noodig maken. Neem bijvoorbeeld een zaak die, toen het getij der oorlogsverwoestingen, ging verloopen, beloofde, de meest, nuttige instelling te zullen worden, welke is gewrocht. Ik bedoel den Volkenbond'. Ik ben nog immer vol vertrouwen op de toekomst van den bond, doch dat neemt niet weg, dat de bond tot dusverre een teleurstellendereeks van gemiste kansen en magere resultaten opleverde. De reden reden hiervan is niet ver te zoeken. De Vol kenbond werd overschaduwd, ja men kan gerust zeggen in groote mate op zijde gescho ven door een kleine groep van groote mogend heden, vertegenwoordigd in den Oppersten Baad der geallieerden. Dat is de reden van zijn schijnbaar gering succes. Doch er is nog een andere. Het heeft den bond steeds ontbroken en het zal hem blijven ontbreken aan de moreele kracht, die hij anders zou bezitten, omdat hij in zijn sa menstelling nog immer hopeloos eenzijdig is. Zoo lang de hond dit onvoldoende gezag He- houdt, zal hij niet kunnen spreken uit naam van alle leden van den groote huishouding, welke door de naties..wordt gevormd. ALLERLEI. De Londensche bladen vernemen uit Was hington, dat in den Amerikaanschen Senaat Mc. Kellar verklaarde, dat de Amerikaansche petroleum aan Engeland moet worden onthou den,zoolang bij de exploitatie van petroleum- terreinen in Mesopotamië en elders (waar de Britten baas zijn) de Vereenigde Staten geen gelijke rechten hebben. Spr. drong aan op een wet waarbij de uitvoer wordt verboden van Amerikaansche petroleum naar elk land, waar de politiek van de gesloten deur wordt gehandhaafd, wat de petroleum- bronnen betreft. Mc. Kellar klaagde.dat Engeland de toekom stige petroleum velden der wereld inpalmde. Daar de Bulgaarsehe regeering een aan vang Hoeft gemaakt met de teruggeving van het in beslag genomen materiaal, heeft de Ser vische regeering last gegeven tot de hervatting- van het spoorwegverkeer met Bulgarije, dat tijdelijk geschorst was. - Naar de „Evening News" meldt, zal Kras- sin op zijn reis naar Moscou te Stockholm af stappen om een overeenkomst te sluiten met Armst rong-Whitworth en Co. voor de levering van locomotieven voor een waarde van ongeveer 5 millioën pond sterling. Naar men uit Berlijn meldt, verwacht men te Warschau, na het bezoek van Pilsoeds- ki te Parijs, dat Millerand een bezoek aan War schau zal brengen. „Petit Journal" zegt, dat het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken verzekert, dat het bezoek van Pilsoedski enkel een beleefd heids- en vriendschapsbezoek is. De „Echo do Paris" verneemt uit Cenève, dat de Banque Commerciale Genevoise, met een clientèle van kleine handelaars, haar betalin gen heeft gestaakt. De Board of Trade acht voor credieten, aan den exporthandel te verleenen, een bedrag van 26 millioen noodzakelijk, en heeft de Engelsche regeering verzocht er de helft van voor te schieten. In geval van succes, zou het bedag tot 100 ntill.kunnen worden verhoogd. Uit Rio de Janeiro meldt men Een regeeringsbesluit verbiedt den uitvoer van goud,, zilver, nikkel, brons, koper en ander muntmetaal hetzij in baren, hetzij bewerkt. Binnenland. Kieswet, Provinciale wet en Gemeentewei. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de Kieswet, van de Provinciale wet en van de Gemeentewet. In de memorie van toelichting deelt de mi nister van Binnenlandsche Zaken mede, dat de ervaring, opgedaan bij de algemeene verkie zingen in 1918 en 1919 ter benoeming van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van de Provinciale Staten en van de Ge meenteraden, de wenschelijkheid aan het licht heeft doen treden, van een technische herzie ning van eenige bepalingen der Kieswet. Tevens kunnen enkele veranderingen worden aangebracht, welke uit sedert gewijzigde wette lijke voorschriften of andere overwegingen voort vloeien. Tot toelichting van devoorgedragenwijzigingen gen, welke in hoofdzaak onveranderd zijn ont leend aan het advies van het centraal stembureau wordt o.a. het volgende medegedeeld De in art. 12 gestelde termijn is voor de groo- tere gemeenten tekort gebleken. Achter het woord „binnen" worden ingevoerd de woorden „twee maal". De wet bepaalt niet, wie voorzitter van liet hoofdstembureau is in gemeenten, welke met in kieskringen zijn verdeeld. Daarom wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1