Dagblad voor Schiedam en firatis-Onoevallenverzekering feuilleton. 44ste Jaargang. Woensdag 12 Januari 1921. No. 12934 Haar Dochter. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 eent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M veilles vu een hand, voel af oog Do verzekering wordt gewaarborgd door do Holtendroho Algemeen Vorz^ringrtrnhjoJ^lzdM^ bQ levenslange geheele in validiteit j bq verllea van oen duim bq vorller van oen rqsvlnger bq verüei van eiken ande* ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. OOSTENRIJK. Berichten uit Weenen maken melding van een uiterst pessimistische stemming in Oosten rijk. De bladen wijzen er op dat de kwestie van het crediet als bijna mislukt wordt beschouwd. Ernstige geruchten zijn in omloop. Alle ambte naren stellen nieuwe looneischen. De voortge zette verhoogingen van <ie staats- en stedelijke tarieven dekken slechts gedeeltelijk de noodige uitgaven. In de laatste drie weken is de circu latie van het bankpapier met ongeveer 600 millioen vermeerderd. Thans is er meer dan 30 milliard in omloop. In een memorandum dpr staatsambtenaren aan de Entente wordt medegedeeld, dat zij tot daden van vertwijfeling zullen overgaan. Tengevolge van de opwinding onder de be volking, die ontstaan is door de voortdurende s'dging der prijzen, is er een enquete gelast door de regcering en afgevaardigden van sommige vakvereenigingen. De afgevaardigde der spoorwegmannen op den Zuiderspoorweg heeft medegedeeld, dat zijn kameraden, en de werklieden bij de poste rijen en telegrafie, hebben besloten tot een alge- meene staking tegen den 20sten, als er op dien datum nog geen merkbare daling van de kosten van het leven is verkregen. Zij verzoeken om tegen de woekeraars de lijfstraffen en de dood straf weer in te voeren. toe te laten. Naar het heet, zou bovendien door de industrie ook voorgesteld zijn Stinnes als gedelegeerde naar Brussel te zenden, maar bij besprekingen, die hierover te Essen zijn gevoerd, heeft men daarvan afgezien. Overigens zullen de moeilijkheden voor de hervatting der be sprekingen te Brussel wel voornamelijk hierin liggen, dat Duitschlandj.de door de geallieerden eenstemmig verlangde hervatting der onder broken betalingen aan de verrekénbureaux nog moet uitstellen, omdat het anders niet in staat zou zijn de noodzakelijke levensmiddelen te betrekken. Uit de kringen der Duitsche deskun digen verluidt, in verband hiermede, dat Enge land heel ongegeneerd heeft verklaard, dat men het zijn handelwijze niet kwalijk moet nemen, dat het probeert zooveel mogelijk van zijn geld te redden, omdat de financieeïe ineenstorting in Duitschland toch niet kan uitblijven. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Maandagavond heeft naar uit Berlijn wordt bericht onder voorzitterschap van Simons, den minister van Buitenlandsche Zaken, een beraadslaging plaats gehad tusschen de verschil lende ressorthoofden van de rijksregeering en de Pruisische regeering, waaraan behalve staats secretaris Bergmann en Von Ravenstein, de president van de rijksbank, ook de voorzitter van de economisch-politieke commissie van 's rijks economischen raad dr. Kramer en ver- 1 tegenwoordigers der vakvereenigingen deel- hamen. Er werd beraadslaagd over nieuwe, uit Parijs ontvangen voorstellen der Fransche regeering betreffende - - ROEMENIE EN RUSLAND. Take Jonescu, de benoemde minister van Buitenlandsche Zaken, heeft op de laatste nota van Moskou, waarbij verzocht werd, dat Roe menië den vrede met de SoWjet-republiek zou teekenen, geantwoord, dat het kabinet te Boe karest niet de minste vijandelijke gezindheid Legenover Moskou koestert, dat het tot dusver de meest strikte neutraliteit in acht heeft ge nomen, en dat het van meening is,dat het die politiek moet voortzetten. Mitsdien acht Roe menië zich in het minst niet verplicht om over een of anderen vrede te onderhandelen, maar het is alleszins geneigd om, in het belang van beide landen, de kwesties te onderzoeken, die m den laatsten tijd mogelijk zijn verrezen. PER ZIE. I)e „Times" verneemt uit Teheran, dat de meerderheid op een vergadering van Perzische aristocraten, ministers en ex-ministers, zich uit gesproken heeft ten gunste van het aanvaarden der voorwaarden van de regeering te Moskou j voor een Perzisch-Russisch verdrag, met uit zondering voor de clausule betreffende het socia lisme in Perzië en onbeperkte consulaire ver- tegenwoordiging. De vergadering sprak de meening uit, dat er geen officieele besprekingen mochten plaats hebben, voordat de sow jet-troepen uit Noord- Perzië teruggenomen zouden zijn. Aan de „Daily Mail" wordt uit Teheran ge- meld, dat de bolsjewiki groote strijdkrachten te Bakoe samengebracht moeten hebben en voornemens zouden zijn om in de lente Perzië met 30.000 man binnen te vallen. De Britsehe legatie heeft het onmiddellijk vertrek der Britsehe vrouwen en kinderen uit Perzië gelast. l)c andere Britsehe onderdanen vertrekken met de lente, tegelijk met bet perso- neel van alle legaties. 1)E OPPERSTE RAAD DER GEALLIEERDEN. Uit Parijs meldt men dd. 11 dezer Dé Amerikaansche regeering heeft te Parijs laten weten, dat zij zich niet zal laten vertegen woordigen op de bijeenkomst van den Opper sten Raad, die den 19den Januari zal beginnen. De Tenrps" deelt mede, dat er thans aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn een memorie wordt opgesteld betreffend de ontwapening. Die memorie zal worden over handigd aan generaal Noliet, om te worden over gelegd ter geallieerde conferentie van den 19den. t werk van hel, herstel van Frank- I De Duitsche regeering zal trachten te bewijzen, 'ijk, in welke voorstellen naar verluidt, voor de eerste maal gesproken wordt van een actieve deelneming van Duitschland aan het werk van den Wederopbouw in Frankrijk. Deze voorstellen moeten zeer de aandacht verdienen cu in Duit sche industrieele kringen moet de opvatting bestaan, dat zij een geschikte basis tot verdere onderhandelingen kunnen vormen. Naar verluidt, heeft de rijksregeering aan de geallieerde regeeringen voorgesteld om bij de behandeling der vraag betreffende de organisatie van de industrie voor de Duitsche leveranciers op de conferentie van Brussel, behalve Berg mann en Von Ravenstein, de door den rijksborid van Duitsche industrieelep aangewezen heeren Viigler en Klücker als Duitsche gedelegeerden dat de bepalingen van de overeenkomst van Spa zijn uitgevoerd zooveel dat mogelijk is. Graaf Sforza, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Maandag te Rome een onderhoud gehad mét Barrere, den Fran- schen gezant. De Temps" meent te weten, dat dit geloopen heeft over de kwesties, die op de conferentie zullen worden besproken. lu een officieus bericht zegt de „Tribuna dat de belangrijkste bespreking ter conferentie zal loopen over de ontwapening van Duitsch land en over het herstellen van den vrede in het Oosten. Het blad voegt er aan toe, dat, wat betreft de laatste kwestie, de Italiaansche af gevaardigde een uiterst belangrijke rol zal kun nen spelen. RRITSCH-INDIE. Aan do „Times" wordt uit Allahabad (Rritsch Indië) gemeld In cenige districten van de vereenigde pro vinciën zijn agrarische onlusten op groote schaal uitgebroken, welke toegeschreven worden aan opruiing door agitators. Groote troepen dorpe lingen trekken door het land en beschadigen den oogst van de landhecren, dringen bun wo ningen binnen en bedreigen ben. Drie leiders van een bende van 2000 personen, die bij de woning van een landheer werden aangetroffen, zijn gearresteerd. Volgens een Reuterbericht zijn troepen naar de woelige distrieten gezonden. JAPAN EN AMERIKA. Bij den terugkeer van staatssecretaris Colby zal, volgens een bericht uit Washington, op nieuw een poging worden gedaan om het Japan- sche vraagstuk te regelen. Op het oogenblik worden door het. ministerie van buitenlandsche zaken, door een vertegenwoordiger van Japan en door den heer Julius Kalm voor Californië wart",het tijdschrift van graaf Rcventlow, voor den tijd van drie maanden verboden, wegens een op 4 Januari gepubliceerd artikel, genaamd Sinn Fein. Nog vier andere tijdschriften zijn ook verboden. Naar gistermiddag uit Zeebrugge werd gemeld, was het ruwe weder oorzaak, dat het wegnemen der laatste versperring uit de haven van Zeebrugge tot heden moest worden uitge steld. De salvage section der Britsehe admirali teit zal de gezonken Britsehe kruiser „Ihétis een 50-tal meters meer Westwaarts verplaatsen en op een zandbank sleepen. Slaagt men er in, dan zal de Thetis", evenals de „Intrepid" en de „Iphigenie", die reeds vroeger uit de vaargeul gehaald zijn, opgeblazen worden. Volgens de „Rothe Fahne" beginnen eerst daags te Reval de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der Hongaarsohe en Russische regeeringen betreffende de amnestie, te verleenen aan de veroordeelde Ilongaarsche volkscommissarissen. Reuter seint uit Lawrence (Massachusetts): De Amerikaansche Wollen Company kondigde een verlaging der loonen met 22x/2 pCt. aan, tengevolge van den algemeenen zakentoestand. Volgens een bericht uit Parijs, zijn de kolenmijnen van het midden van Frankrijk en van de districten van Saonne en Loire opgehoopt met voorraden kolen. Te St. Etienne liggen 50.000 ton kolen, tot een waarde van meer dan 100 millioen francs in de nabijheid der mijnen, zonder dat ze vervoerd worden. Men zegt, dal de mijnwerkers elke week een dag gVdwongen vacantie zullen krijgen. Binnenland. Go uv erne ur-Geiieraa I Fo ek De Minister van Koloniën, de heer de Graaff, is voornemens in de tweede helft dezer maand een afscheidsdiner aan te bieden aan den 3 Februari vertrekkenden Gouverneur-Generaal Mr. Fock. Naar wij vernemen, zal Mr. Fock, op zijn reis naar Indië, ook vergezeld worden door den heer J. M. van Valkenburg, le gouvernements- secretaris in Indië, thans met verlof en optre- gegevens verzameld welke aan het oordeel fier tijdelijk hoofd der Ve afdeeling van 33 Zacht, kalm, geheel overgegeven aan den wil Gods, stierf juffrouw Vermeden tusschen haar man en haar dochter, de wezens, die zij zoo innig liefhad en aan wier geluk zij haar leven had opgeofferd De droefheid van Vermeden en Therese was groot, maar niet als van hen, die geen hope meer hebben de stille deugd en innige godsvrucht dor dierbare overledene waren hun tot den besten troost, en gaven hun de innige overtuiging, dat zij thans gelukkiger was,dan zij het ooit op aarde had kunnen zijn. De hartelijke deelneming van Robert en zijn moeder deed hun veel goed Robert stond er op, de eenvoudige vrouw van zijn portier alle eer te bewijzen en vergezelde zelf den lijkstoet. Tot Constance's teleurstelling want zij had zeer op zijn overkomst gerekend voor een uitvoering in een kunstclub ging hij dien Zon dag niet naar Den Haag. >,Mijn zaken gaan voor, lief meisje schreef dj haar. „Wil je eens een gelukkig, onbezorgd even hebben, dan moet ik voor je werken, I1! dat kan ik alleen, wanneer ik niet te veel lJ °poffer aan plezier of wat jij plezier noemt.!' betrokken regeeringen zullen worden onderwor pen, teneinde zoo mogelijk een verdrag op te stellen, waardoor de kwestie van grondbezit door Japanners in de Vereen. Staten geregeld zal worden. Zoolang Colby niet terug is, kan ei niets geschieden,doch in kringen van het ministe rie van buitenlandsche zaken gelooft men, dat het Japansch-Amerikaansche vraagstuk door een internationale overeenkomst geregeld zal kunnen worden. ALLERLEI. Een telegram uit Londen meldt, dat Krassin, met wien Engeland onderhandelt over een over eenkomst met Rusland, gisteravond vandaar naar Moskou is vertrokken. j)(. geallieerde commissie heeft „der Reiehs- het Departement van Koloniën (Onderwijs, Eeredienst en Volksgezondheid). Constance en haar mama waren volstrekt niet gesticht over het wegblijven van Robert. Als hij in Den Haag was, dan beleefden zij een goeden tijd. Robert was niet zuinig het was maar uitgaan met hun drieën, telkens een rij tuig, de noodige verrassingen al vielen deze niet altijd in den smaak van de beide dames, en al verzekerden zij zijn burgerlijken zin hieraan Le herkennen snoepen in de vele banketwin kels van Den Haag van allerlei dure lekkernijen, waarvan zij anders slechts dennaam lazen plom- bieres, sorbets, ijskoffie en Weener chocolade. Het overbodige en misschien noodige,hoe be scheiden ook genomen, kostte reeds zooveel geld, dat men aan weelde-artikelen niet kon den ken en toch tergden deze haar met hun aan trekkelijke etiketten dagelijks in de winkelstra ten van den Haag het was dus een genot er zich aan te goed kunnen doen, zonder te vragen wat het kostte. En dan dat rijden vooral me- vrouwkon dan een gezicht zetten en een houding aannemen, of zij in haar eigen equipage reed en met een glimlach vol neerbuigenden trots verwaardigde zij zich, haar op hun voeten gaande of eenvoudig in trams en omnibussen rijdende kennissen, door een groet gelukkig te ma ken. En ondanks Oonstance's dringend verzoek, kwam hij deze week nieteen goed gemeende mededeeling in een brief van mevrouw Vierman maakte de zaak voor haar nog onuitstaanbaar- De liquidatie der Rijkskolendistributie. Naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de commissie van advies in zake de Rijkskolendistributie den Minister van Land bouw heeft verzocht, zoo spoedig mogelijk de Rijkskolendistributie op te heffen, omdat het nu de kolenprijzen steeds dalen, onmogelijk is verder op denzelfden voet voort te gaan, schrijft het Correspondentiebureau, wordt van bevoegde zijde in herinnering gebracht, dat reeds bepaald is, dat de huisbrandvoorziening met 1 April zal worden beëindigd, wat de werkzaamheden aangaat vnti het Centraal Ver- rekenkantoor voor brandstoffen, moet niet ver der. „Uw Robert," schreef zij aan Constance, „heeft zich weer heel nobel en verdienstelijk gedragen bij den dood en begrafenis van zijn portiers- of secretarisvrouw. Hij volgde dim stoet naar het kerkhof,zorgde er voor, dat alles net jes en gepast toeging en heeft nu ook toegestaan, dat het meisje bij haar vader blijft. Ze zullen in het dorp gaan wonen, want hij heeft een een voudig oud mannetje in Vermeilens plaats als portier aangesteld." Deze druppel deed den beker der gramschap bij de twee vrouwen overloopen. „Zie je wel," zei de onverstandige moeder, „daarom laat hij je vergeefs wachten, om de begrafenis van zijn portiersvrouw. Nu vraag ik je, is dat me een reden om zijn meisje zoo te leui te stellen en er je niets van te zeggen Je kunt daaraan zien, hoe weinig hij zijn wereld kent.. Was door de nadere kennismaking Roberts genegenheid voor zijn aanstaande schoonmoe er niet vermeerderd, ook van haar kant wei c c sympathie niet grooter alleen goede omstandig heden en royaliteit konden haar verzoenen met het denkbeeld, dat haar dochter eigenlijk een huwelijk beneden haar stand ee In deeerste tijden moest zij Constance nog met haar besluit vrede doen hebben. Nu zij echter zag, dat haar lieveling meer en meer verzoend raakte met het vooruitzicht de vrouw van den fabrikant te worden, behoefde zij niet meet altijd zijn partij te kiezen en zijn tekortkomingen als „man der wereld!', te vergoelijken nu kon zij soms bij haar dochter haar hart lucht ge ven. Constance schreide en kreeg het bijna op ia. i snikte zij Hij zoekt naar een ken zenuwen. .Hij houdt niet meer van me, reden om met mij te bre- Maar kind riep de moeder verschrikt uit, „hoe kom je daaraan! Is er dan iets tusschen je beiden voorgevallen Neen maar hij hjkt in den laatsten tijd zoo onverschillig, zoo verstrooid. Niets van alles, wat wij hem hier laten gemeten, schijnt hem plezier te doen.! Dat. is de schuld van het oude mensen, ik we'd, dat Robert heel anders zal worden, als hij niet meer onder haar invloed verkeert. „Hoe hij het bericht van haar weggaan zal opnemen Me dunkt, dat ze er hem nog niets van gezegd heeft, hij schrijft er mij ten minst», niet over." „We moeten dat toch snel behandelen, mei. heel veel takt," en de geringde vingers trom melden op de tafel. „Ik bemoei er mij niet mede. 't Gaat geheel buiten mij om." „Dat is mischien ook het verstandigste laai het maar aan nnj over (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1