Dagblad voor Schiedam en Qrafls-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 13 Januari 1921. No. 2935 Haar Dochter. F E UILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. nqsvinger levenlang* 11 fi veilles van geheele I 111 i een hand, 5BBH a s s - Invaliditeit?) LUU «eet et oogH LUU IUU een duim) De verzekering weidt gewaarborgd deer de Hellandrehe Algemeen* Veneherlngsfcank te lehledam. Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal* "berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Mg verlies van eiken ande rs* vinger i Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EN BELGIË. Uit Brussel meldt men Bij een bespreking van de kwestie der handels betrekkingen met Duitschland en de positie der Duitschers in België, heeft de Opperste Raad van handel en industrie kennis genomen van een desbetreffend rapport, in hetwelk wordt gezegd, dat de hervatting der handelsbetrek kingen met Duitschland moet worden beperkt tot de meest noodzakelijke behoeften en onder geschikt moet worden gemaakt aan de uitvoe ring van Duitschlands verplichtingen, om te vergoeden, al hetgeen het heeft verwoest. Betreffende de kwestie der aanwezigheid van Duitschers in België, besloot de Raad voor te stellen, dat een commissie zal worden ingesteld, welke belast zal zijn,'iedere Duilsche aanvraag, nopens toelating in België, afzonderlijk te onder zoeken. ENGELAND EN RUSLAND. Noor zijn vertrek is Krassin door de „Daily Herald geïnterviewd. Hij deelde mede, dat zijn laatste gesprekken met Horne den toestand niet noemenswaaid gewijzigd hadden. Wij zijn wel niet in een impasse, zeide Ilorne, maar er zijn nog groote moeilijkheden te overwinnen, zooals de kwestie om het Russische goud en de goederen uit Rusland tegen inbeslagneming te viij waren. Zoolang die kwestie niet geregels is, zal alle, handel onmogelijk zijn. Krassin zeide, dat de Bngelsche regeering had voorgesteld om een klein bedrag aan goud naar Engeland te zenden en dan al* te wachten, hoe de gerechtshoven beslissen. De Britsche regeering is van meening, dat wij de zaak dan zullen winnen, maar indien het tegendeel gebeurt, is het heele handelstrac- taat nul en van geener waarde. FRANKRIJK. Het kabinet afgetreden. Havas verneemt uit Parijs De Kamer heeft met 463 stemmen tegen 125 een voorstel tot verdaging van de interpellatie o\ei de algemeene politiek verworpen. Leygues de, verdaging gevraagd en de kabinetskwestie gesteld. Onmiddellijk nadat de uitslag der stem ming bekend was, verlieten al de ministers de arneiHet kabinet is afgetreden. Een nader bericht luidt Fransche Kamer heeft gisteren, nadat zij ujeengekomen was om de werkzaamheden voor le nieuwe zitting aan te vangen, de regee- nng binnen den tijd van nog geen vol uur omver geworpen. De regeering verlangde vrijheid van handelen voor de intergeallieerde conferentie, \\clke de volgende week zal bijeenkomen en daarom verzocht de eerste-minister Leygues de Kamer de bespreking over de verschillende interpellaties tot na afloop dezer conferentie uit te stellen. Een desbetreffende motie werd echter bijna zonder voorafgaand debat met 463 tegen 125 stemmen yerworpen. Bij deze over weldigende meerderheid beschouwde Leygues zich verplicht aan president Millerand terstond liet ontslag van het geheele kabinet v^ior te stellen. De Kamer besloot daarop tot Dinsdag uiteen te gaan, zoodat, tenzij een buitengewone zitting wordt bijeengeroepen, het feitelijk onmogelijk zal zijn, dat de intergeallieerde conferentie plaats vindt, daar de voorzitter van het nieuwe kabi net deze conferentie dan zou moeten bijwonen, een dag, nadat hij zich aan de Kamer had voor gesteld. Wien Millerand met de vorming van een kabinet zal belasten, is natuurlijk nog onbekend. Als candidaten worden genoemd Poincaré, Vivi- anu, Briand en Raoul Peret, Kamervoorzitter. De vijanden van Poincaré zouden gaarne zien, dat hij met de opdracht werd belast, daar zij van meening zijn, dat hij zichzelf dan onmogelijk zou maken door te probeeren zijn plannen voor de schadeloosstelling tot uitvoering te brengen, die, zooals bekend, hierop neerkomen, dat hij het geheele vraagstuk der schadeloosstelling aan de commissie van herstel opgedragen zou willen zien. Havas seint uit Parijs Millerand heeft het ontslag van liet kabinet aanvaard en den ministers gevraagd om de lei ding der departementen waar te nemen, in af wachting dat een nieuw ministerie benoemd is. HET DREIGENDE BOLSJEWISME. De correspondent van het ,„\oht Uhr Abend- blatt" te Boedapest heeft een onderhoud'gehad met graaf Albert Appönyi, den bekenden leider der Hongaarsehe vredesdelegatie. Interessante mededeelingen deed deze over 't dreigende bolsjewisten-gevaar. Hij verklaar de o.m. Het van Rusland uit dreigende gevaar eischt dat Hongarije tot afweer daarvan spoedig con tact zoekt met zijn nabuurstaten. In hét voor jaar zal dit gevaar zijn hoogtepunt bereiken. Allo mogendheden moéten dat goed begrijpen. Zij moeten weten hoe gewichtig oen sterk Hon garije voor den vrede en de rust van Europa is. Zooals de zaken than sstaan, zien we de toe komst met bezorgdheid tegemoet. Wij Hongaren gelooven niet, dat de Tsjeelio-SIöwakische staat deze Russische golf zal kunnen tegenhouden. Hebben de bolsjewisten eenmaal de Karpathen achter zich, dan zal ook het kleine Hongaarsehe leger niet meer in staat zijn tegenstand te bie den, Van Oostenrijk, waar de sociaal-democra tische partij extremistische neigingen toont te bezitten, is het nog minder te wachten, dat hel noemenswaardigen tegenstand zal kunnen bie den. De bolsjewiki zouden dus tot in het hart Van Europa kunnen doordringen. „Dit is geen gewild pessimisme", verbolgde Appönyi,- '„maar een werkelijke voorstelling van zaken, welke' op betrouwbare berichten is gebaseerd. Een middel tot afwending van hel zeer acute gevaar", ging hij voort, „zou vooral zijn een Poolsch-Roemeensehe en ecu Poolsch- Roemeensch-Hongaarsche overeenkomst iu-zake een eventueele militaire actie. Ik. kan hier niet op alle bijzonderheden ingaan, maar op een ding wil ik wijzen De toestand brengt voor Centraal-Europa het grootste gevaar mede en men mag hier niet met een werkeloos fatalisme toezien". De correspondent voegt aan deze verklaringen van graaf Apponyi toe, dat hij met deze op vattingen niet alleen staat. Bijna alle verant woordelijke leiders der Hongaarsehe politiek hebben dergelijke verklaringen afgelegd. In Boedapest houdt men er rekening mede, dat de Russen in het voorjaar niet alleen Polen en Roe menië, maar ook Hongarije zullen aanvallen. Teekenend is, dat zich op het oogenblik een aantal anti-bolsjewistische leiders te Boedapest ophouden w.o. generaal Maroekoffsky en Glase- napp, wier mededeelingen op de Hongaarsehe regeering niet zonder invloed zijn gebleven. Ook rekent men op een poging van Bela Kun om zijn heerschappij in Hongarije weer te ves tigen. ENGELAND. Naar verluidt, is besloten, dat het vraagstuk van de Engelse lie vlootpolitiek zal worden voor gelegd aan de vertegenwoordigers der Britsche dominions, die de Rijksconferentie in Juni te Londen zullen bijwonen. De toekomstige bij drage der dominions voor Engeland's mari tieme verdediging zullen een belangrijk onder werp van bespreking vormen. Inmiddels houdt het comité, dat de betrekkelijke waarde onder zoekt van groote en van kleine oorlogsschepen, dagelijks zittingen te Londen. Er zal geen vloot- programma worden opgesteld, voordat het comi té zijn meening heeft vastgelegd. AMERIKA. In het Departement van Handel zijn kost bare papieren, waaronder alle gegeven0 omtrent de volkstellingen van 1790 af, door brand ver nield. De cijfers van 1920 zijn gespaard. Dijekmeester, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, op de meest eervolle wijze uit gemelde betrekking ontslag verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Uitvoer van brandstoffen. Dc minister van landbouw heeft, tot nadere aan kondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van steenkolen, anthraciet, steen koolbriketten, mijncokes, gascokes, eokesgruis. turf briketten, veenkolen en elke andere brand stof van veen afkomstig, bruinkolen, bruin koolbriketten, houtskoolbriketten, kolenslik en alle andere brandstoffen waarvan een van deze producten een onderdeel van de samenstelling uitmaakt. Deze beschikking treedt in werking met in gang van 13 Januari 1921. (St.et.) Verwaarloosde jeugd. „Het Vad." meldt, dat de minister van jus titie besloten heeft, een opleidingsschip voor de verwaarloosde jeugd in gereedheid te brengen. De afgekeurde kruiser „Noord-Brabant" is daarvoor uitgekozen. In de Rijksopvoedings gestichten bleek telkens, dat de jongens uit de steden aan de rivier niet aarden kunnen op het platteland Voor deze jongens is het schip bestemd De „Noorcl-Branbant" zal zeer waarschijn lijk tegen den zomer kant en klaar zijn. Het schip is geheel ontdaan van zijn bewapening en ook de buitenromp onder de waterlinie is ge reed. Men heeft het eergisteren uit het dok hc- haald. Er moet nu nog heel wat inwendig vertimmerd worden. Het, schip krijgt ruime localiteiten voor verfelijf, ontspanning, gymnastiek enz. 34 boen Robert den volgenden Zaterdag naar Den Haag wiide vertrekken, sprak zijn moeder hem weer over het moeilijke onderwerp. „Lieve jongen,!' zeide zij, ,,'t wordt toch tijd, dat ik een beslissing neem mevrouw Vierman heeft, een heel aardig huisje voor mij op het oog in Vlasveld. Vind je het goed, dat ik het met Februari huur? Ik neem Jaantje mee, want Therese kan haar vader niet verlaten, en dan zou ik er toch een meisje bij moeten hebben dat wordt me te duur." „Moeder," riep Robert wrevelig uit „ik wilde dat u er niet meer over begon. Waarom kan u niet volgens de afspraak hier inblijven Ik zit op het, oogenblik in zware zorgen het heele volgende jaar zal ik mij moeten bezuinigen, die groote huwelijksreis heb ik reeds afgeschreven Een week naar Brussel is alles wat wij ons kun nen veroorloven en van het verbouwen komt niets." „Dus dan zou je het niet eens kunnen be- "l (-n. als ik afzonderlijk ging wonen 'Können? O Jawel! Heel gemakkelijk, 't Is tc" voorbijgaande crisis, 't Volgend jaar hoop ik het weer te boven te zijn, maar 't is zoo el lendig, dat het juist nu komt nu ik op trouwen sta „Met zoo'n verwend poppetje, dat je misschien alleen neemt om je geld," vulde de oude vrouw in gedachten aan, maar sprak het niet uit en bleef haar zoon deelenemend aanzien. „Ik zal er met Constance over spreken. Ik zal haar alles openhartig zeggen. Zij moet mij nu reeds helpen mijn lasten te dragen," zoo besloot hij snelen zijn moeder groetend, stapte hij in het rijtuig en reed weg. HOOFDSTUK XV. „Niet waar, Constance, je begrijpt me toch en ziet in, dat ik niet beter kan handelen, dat ik je zoo graag allerlei weelde gun. Maar werke lijk, voor onze toekomst is het beter, het dit jaar zuinig aan te leggen, om dan liet volgende al je illusies te kunnen verwezenlijken." Constance zat met afgewend hoofd en speelde met de kwasten der canapé, warop zij zat geen woord kwam over haar lippen. „Niet waar, je vindt het immers ook drong Robert aap, haar hand in de zijne drukkend. ,,'t Zal wel moeten, "zeide zij eindelijk met een pruilend stemmetje en hangend lipje, „je zult niet zonder noodzakelijkheid mij beroo- ven van die mooie dingen, waarvan ik me zoo veel had voorgesteld.'" ALLERLEI. Naar de Japansche bladen uit Wladiwostok melden, is de hoofdmachinist van den Ameri- kaanschen kruiser „Albany" door een Japansch soldaat, neergeschoten, toen hij Dinsdag naar zijn schip terugkeerde. Kort daarna is hij over leden. Het Fransche kabinet, overweegt ernstige maatregelen om werk te verschaffen aan de ruim 500,000 werklooze metaalbewerkers. Het totaal aantal werkloozen wordt thans op ruim een millioen geschat. Volgens een telegram van de „Neue Ber liner Ztg." uit Londen, is onder de troepen van generaal WrangeI na aankomst op Gallipoli eeno algemeene muiterij uitgebroken Engelsche, Fran sehe en Russische officieren werden door de muiters vermoord. De gedesorganiseerde en ge demoraliseerde troepen plunderen het land en marcheeren naar Constantinopel. Binnenland. Commissaris der Koningin in Zeeland. Bij Kon. besluit van 11 dezer is aan mr. 11. J. En haar zakdoekje voor den dag halend, drukte zij dat tegen haar oogen. „Och, Constance," smeekte Robert, „huil nu nietIs dat nu de moeite waard om er tra nen ojn te laten 't zijn immers maar uiterlijkhe den. Het voornaamste is immers onze liefde, ons huiselijk geluk en daarop kan toch het opofferen van eenige overbodige dingen geen invloed uitoefenen Hij voelde zich bekommerd en beklemd een duister voorgevoel waarschuwde hem dat zijn vrijaf, zijn onafhankelijkheid, ja zelfs zijn karakter gevaar liepen door dc lijdelijke onder worpenheid en de onnoozele traantjes van zijn meisje. Tegen een brutaal optreden en harde woorden zou hij bestand kunnen zijn, niet tegen haar zwakheid hij voelde dat de ketting van rozen steeds vaster om zijn hals en handen werd ge slingerd en dat deze moeilijker te verbreke n zou zijn dan een band van ijzer, daar hij van de zoeten geur der rozen geen afstand kon doen dit bewustzijn juist maakte hem zoo ongeluk kig. „Constance zeg dan toch iets. Denk je dan niet, dat het mij hard valt Zij haalde de schouders op. „Ik tel zoo weinig in je leven, zuchtte zij eindelijk. Hij vloog op, verbaasd en verontwaardigd. „Maar wie zegt dat, wie durft dat zeggen Tarwebloem. Het weekblad Granen en Meststoffen heeft de zer dagen gemeld, dat alle Amerikaansche tarwebloem van de regecring naar het buiten land Verkocht zou zijn. Dit is niet juist wel is een belangrijk deel van den voorraad, die geli quideerd moet worden, verkocht. Er zijn evenwel nog zeer belangrijke quanti- teiten, grondstof voor de broodbereiding, die gelijk men weet, sedert 15 December niet meer aan de gemeenten worden verstrekt, aanwezig. Wellicht zal een deel daarvan aan de regeering van Tsjecho-Slowakije worden geleverd, welke transactie gepaard zou moeten gaan met een credietverleening op korten termijn. Tsjecho Slowakije heeft aan de Nederlandscbc regeering faciliteiten op dit punt verzocht. Reeds vroeger hebb'én graantransacties van kleinen omvang tusscheri de Noderlandsche en Tjseeho- Slowaaksehe regeering plaats gehad. (Hbld.) Verhooging posttarievcn. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Ka mer van het wetsontwerp tot wijziging van de Postwet, de Pakketpostwct en andere wetten,, waarin bepalingen voorkomen- op het vervoer „Niemand. Ik merk het zelf genoeg je fa~ briek, je personeel, je moeder, dat gaat alles vóór mij. Ik kom op de laatste plaats. „Kind, je weet niet wat je zegt Juist kwam tot Robert's groote tegenzin mama weer binnen en Constance's tranen ziende, vioeg zij dadelijk, haar liefkoozende „Maar schatje, wat scheelt je „Robert doet slechte zaken. W)j moeten heel zuinig leven en ons bekrinpen. Ontzet staarde mevrouw haar aanstaanden schoonzoon aan, en Robot had dubbel werk om ook haar duidelijk den stand der zaken uit te leggen. Maar dan moeten wij het huwelijk uitstellen tot' de toestand verbeterd is," zeide zij beslist. Tegenover mevrouw Mantegehem voelde Ro bot zich sterker dan tegenover zijn meisje en even beslist antwoordde hij haar „Dat kan ik niet. Nog liever had ik dat wij eerder trouwden, b.v. in Januari dat heen en weer reizen is kostbaar en vereischt zooveel tijd, dien ik hoog noodig moet besteden aan mijn werk." „Dat gaat niet, Constance's uitzet is nog niet klaar." „Maar wij zijn nu pas begin November, dan hebben wij twee volle maanden voor ons en u koopt toch alles kant en klaar.Waarom kan u dus niet met een beetje goeden wil da zoo regelen?" (Wordt vervolgd.) tb Viflisj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1