Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Grafis-OngevaUenverzebering jl, fonn lino finn t* 1 tuil 1 1 Ibu m.. 44ste Jaargang. Woensdag 19 Januari 1921. No. 12940 FEUILLETOf Haar Dochter. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen| wordt 2 maai;| berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. bpeciale|| conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering w»d> gewaarborgd door do Hollaadseho Algomooao Verzekerlagibaak te Behiedam. kQ verlier vaneen wQivinger j verDe* eiken ande- rea vinger i Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLANl) EN POLEN. Aan het „Hamburger Fremdenblatt" wordt door een bevoegd persoon van het Poolsche departement van Buitenlandsche Zaken het volgende medegedeeld De economische vraagstukken zijn met het oog op de dagelijks toenemende verarming van Europa van zoo dringenden aard, dat de Duitsch- Poolsche betrekkingen vooreerst in hoofdzaak uit dit oogpunt moeten worden beschouwd. Men heeft daarom de nota van de Duitsche regeering over de Poolsche troepenverplaatsin gen aan de Duitsche grens als een ongemoti veerde verontrusting van de Duitsche bevolking opgevat. De troepenbewegingen zijn slechts een gevolg van de demobilisatie van Polen. De troepenafdeelingen worden naar haar garni zoenen teruggebracht en ontbonden.Een staats- g>eep in Opper-Silezië, van welke zijde ook, zou een misdaad zijn. De kolenproductie mag geen dag stilstaan. A gemeen wenscht men in Polen een spoedige stabihseering van de betrekkingen met Duitsch- land. I)E OPPERSTE RAAD DER GEALLIEERDEN. Volgens een Exchangetelegiam uit Rome, heeft de Italiaansche ministerraad eenstemmig besloten, dat Italië op de a.s. bijeenkomst, van den Oppersten Raad te Pa ijs onmogelijk me. maatregelen zal kunnen instemmen, welke ten doel hebben DuLschland te dwingen debepalin- gen van het verdrag van Versailles ia haar ge heel na te komen en evenmin met maat egelen, welke -Turkije zouden dwingen tot aanvaa ding van de huidige regeling van den toestand in Klein-Azië. De „Temps" meent te weten, dat de conferen tie van den Oppe sten Raad zich zal bezighou den met Duitschlands bewapermg m het bijzonder wat betreft de ontbinding der burger wachten het vraagstuk der schadevergoeding en de Oostersche kwestie. Het is mogelijk, dat Lloyd George zal voorstellen, bovendien' het ontwerp der internationale credieten te bespre ken, doch dit zal afhangen van den tijd, welke aan de andere punten der agenda zal worden besteed. Een andere kwestie, welker urgentie waar schijnlijk een onmiddellijk onderzoek noodza kelijk zal maken, is de toestand van Oostenrijk In Engelsche politieke kringen is men van oordeel, dat ten aanzien der ontwapenings kwestie gemakke.ijk overeenstemming zal wor den bereikt. Wat betreft de schadevergoeding gelooft men daar, dat men zal overgaan tot schorsing der behandeling, aangezien zekere inlichtingen welke men verwacht over den juisten financi- eelen en economischen toestand van Duitsch- land, nog ontbreken. De oplossing der vraagstukken, betreffende het Naaste Oosten, schijnt niet onmiddellijk op handen te zijn. De strijd tusschen Grieken en Kemalisten duurt voort en onder deze om standigheden schijnt het minder gewenscht, aan een herziening van het vredesverdrag van Sevres te denken. Indien de omstandigheden zich wijzigen, zullen zij deze herziening vanzelve met zich brengen. Reuter seint uit Londen Men verwacht, dat Lloyd George, lord Gurzon en sir Eyre Crowe, de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Zondag naar Parijs zul len vertrekken. Volgens de Engelsche zienswijze wordt de toestand in Europa niet beheerscht door dc tegenstellingen, die door den oorlog zijn gescha pen, doch door de gebiedende noodzakelijkheid om de normale economische betrekkingen tus schen de verschillende landen te herstellen. Voorop staat de noodzakelijkheid om van Duitschland de volledige uitvoering der vredes voorwaarden te verkrijgen. Men verwacht, dat de geallieerde ministers het over het vraagstuk der burgerwachten in Beieren en Oost-Pruisen spoedig eens zullen worden. Wat de schade loosstellingen betreft, meent men, dat de bijeen komst zich zal bepalen tot een verder uitwerken der beginselen, om daarna de ontvangst af te wachten van de gegevens, welke men Duitsch land verzocht heeft te verschaffen nopens zijn huidige en toekomstige draagkracht. Wat het Grieksehe vraagstuk betreft, heet het, dat de Engelschen een afwachtende houding willen aannemen om eerst te zien hoe cle zaken in Griekenland zichverder zullen ontwikkelenvoor zijn houding voor de toekomst te bepalen. Zij zijn daarom voor het oogenblik niet voornemens om een wijziging van de regeling nopens Turkije onder de oogen te zien. DE ONTWAPENING. Naar de correspondent van de „Daily Mail" te New-York meldt, heeft Harding, de nieuw gekozen president van de Vereenigde Staten, Zaterdag in een onderhoud met een vertegen woordiger van de „World" nadrukkelijk ver klaard, dat zijn regeering, zoodra deze de macht in handen zal hebben genomen, zal streven naar een beperking van de bewapening en bereid zal zijn om met andere naties samen te werken, teneinde dat doel te bereiken. Dit is de eerste definitieve verklaring betref fende de internationale politiek van Harding, zoo verklaart de „World"-correspondent. De nieuwe president is vastbesloten stappen te doen, door welke de Vereenigde Staten in staat zullen worden gesteld het vraagstuk der ontwapening met de andere naties te bespreken. Harding heeft, volgens het Congreslid Forneki, dat van Visa naar Marion is teruggekeeerd, be sloten, tegen den 4den April a.s. een bijzondere Congreszitting bijeen te roepen. Naar verluidt, heeft de Engelsche regeering voorlooplg afgezien van haar vlootprograin, voor zoover betreft den bouw van groote slag schepen. Het plotseling vertrek van den gezant Geddes wordt uitgelegd als een uitvloeisel van den wensch van Lloyd George en Curzon om Geddes ontrent een en ander in te lichten, opdat hij deze aangelegenheid met de nieuwe regee ring te Washington zal kunnen behandelen. 39 Juffrouw Van Berken stond hem een tijdje onbeweeglijk na te zien toen ging zij op den eersten den besten stoel zitten en liet de handen in den schoot zinken. 't Was toch zoo donker en grauw in haar hoofd zij kon geen twee gedachten aan elkander ver binden. Eén ding was haar alleen duidelijk, zij kon hier niet langer blijven, anders zouden die vrouwen haar wegjagen en zij zou moeten rond zwerven zonder dak, want zij was overtollig. Zij moest zelf maar zien wat zij deed, had Ro bert haar gezegd. Nooit had hij, die altijd zoo'n eerbiedige zoon was geweest, haar zoo hard en zoo bits toegesproken als het zoo reeds be gon vóór zijn huwelijk, hoe zou het dan later gaan, wanneer die twee vrouwen zich hier had den genesteld voorgoed Zij wond zich hoe langer hoe meer op,haar geest jvas verzwakt door weinig slapen, bijna niet e- jen e& door het altijd stil verkroppen van haar deft' za° v<-)(->r ^aar uü den grond oprijzen die W gestalte van de dame in het zwart, met ar beschilderd gezicht en haar wuivende handen; de ringen schenen reusachtige haken,die zij naar haar uitwierp. Het koude zweet brak het arme oudje uit, z|j hijgde naar lucht en kon niet opstaan zij wist niet of zij sliep dan wel waakte, maar als een nachtmerrie vervolgde het spookbeeld haar. Zij zag het naderkomen, zij voelde de scherpe nagek in haar hals, zij hoorde een stem krij- schen „Weg van hier, weg Je hoort hier niet, je bent overtollig versta je, overtollig 1" En toen met de kracht der wanhoop sprong zijop, zwaaide met haar handen om het afschu welijke spooksel kwijt te raken en gilde toen nJa, ja, ik ga al, ik ga alLaat me los Niemand hoorde haar beneden in de keuken zong Jaantje, onder het schrobben, haar hoog ste lied. De werkster was op zolder bezig niemand zag hoe zij,zoohardalshaaroude beenen het haar toelieten, de kamer uitliep en de achter deur uit telkens omkijkend of het schrikbeeld van haar vijandin haar niet op de hielen volg de. Zij ging den tuin en het bo'sch door, zonder hoed, zonder mantel, of pantoffels,in den kou den Novembermist haar grijze haren vielen kil en klam van onder haar mutsje uitde duisternis begon te vallen, maar zij vluchtte door, altijd, zooals zij meende, vervolgd en be dreigd door de wuivende handen van Constance's moeder. RUSLAND. Volgens de jongste berichten, welke het Rus sisch persagentschap Union uit Helsingfors heeft ontvangen, heeft zich een uitgebreide anti- bolsjewistische beweging te Kiëf ontwikkeld. Den lOden Januari maakten zich de muitende soldaten van het roode Oekrainsche leger, bij wie zich fabrieksarbeiders en spoorwegpersoneel hadden gevoegd, bij verrassing meester van het arsenaal en het aangrenzende stadsdeel, waarbij de magazijnen van ontploffingsmiddelen van Dissia-Gora. In den morgenJbreidde zich de opstand tot het centrum van de stad^uit^waar bloedige gevechten plaats grepen. Tegen 7 uur in den avond ontruimden de roode strijdkrach ten het goederenstation en de voorstad Domoiv- ka, welke terstond door een groep opstande lingen en boeren werden bezet. Den llen Januari was er nog geen wijziging in den toestand gekomen. De Sovjet-commissa rissen en de meeste roode ambtenaren zijn naar Balcniatsj, noordelijk van Kiëf gevlucht, waar zij de aankomst van nieuwe troepen afwachten, welke de regeering te Moskou in allerijl heeft afgezonden. Den 12en Januari heeft te Moskou een be langrijke conferentie van vooraanstaande Sov jet-autoriteiten plaats gehad, welke met ge slotendeuren werd gehouden. Trotzky Dzersjin- sky, Tsjitsjerin, Kalinin, voorzitter van de uit voerende commissie, Stalin; commissaris voor de Oostersche aangelegenheden, Kamenef, Rikof, voorzitter van den Oppersten Economischen Raad, Podvoysky e.a. namen er aan deel. De besprekingen liepen over de tegen deze anti- bolsjewistische beweging te nemen maatregelen, die de Sovjet-regeering ten zeerste verontrust, daar zij zich gaandeweg ook naar het binnenland uitbreidt. De besluiten, welke in den loop van de con ferentie zijn genomen, worden geheim gehouden. DUITSCHLAND. De Rijkspresident heeft gisteren de volgende proclamatie uitgevaardigd, met betrekkking tot de herdenking van het 50-jarig bestaan der Duitsche eenheid. Den 18den Januari is het 50 jaar geleden, dat de Duitsche stammen zijn vereenigd tot een eenheid op staatkundig gebied. Het verlangen van onze voorvaderen, de vurige begeerte van breede lagen der bevolking in alle Duitsche gouwen, zijn daardoor blijven verwezenlijkt, en deze vervulling blijft bestaan. Bij alle smarte lijke verliezen, die ons in oorlog en volk hebben getroffen, is ons één groot ongeluk gespaard gebleven dat de Duitsche landen weer uit el kaar zijn gevallen. Wij blijven bij elkaar. Daar over willen wij ons verheugen al moeten wij dezen dag ook met bijzondere droefenis zien naar al de Düitsche landen, die tegen hun wil van hun stamverwanten zijn gsscheiden, en in het bijzonder naar het vreeselijk lijdende Oostenrijk, dat van ganscher harte streeft naar vereeniging met ons, evenals wij naar hen. Onze binnenlandsche staatkundige eenheid verder te behouden en hechter te maken moet ons aller vaste wil zijn. Al scheiden ons ook politieke en economische inzichten meer dan noodig is, in één opzicht zijn wij het allen eens grenzen moeten ons niet scheiden. De eenheid van ons Duitsche vaderland is voor ons allen een deel van ons geloof, onze liefde en onze hoop. Naar de „Voss. Zeit." meldt, is het niiniste- rie voor Verkeerswezen voornemens, de nood zakelijke verhooging der uitgaven van de spoor wegen te dekken door een stelselmatige verhoo ging van het goederentarief, en wel zoodanig, dat de kostbaarste goederen daardoor waar schijnlijk het zwaarst zullen worden belast. Meststoffen en een aantal belangrijke grond stoffen zullen zoo min mogelijk belast worden. De personentarieven zullen over het alge meen niet belangrijk worden verhoogd, hetgeen echter wel met het buurtverkeer het geval zal zijn. ALLERLEI. Het Poolsch Corr. Bureau ontleent aan „Kurjer Polski" het volgende De Poolsche regeering, die naar het invoer verbod van buitenlandsche munitie streeft, spant zich in om eigen munitiefa-rieken op te richten, die in de Poolsche behoeften kunnen voorzien.Er worden steeds mèer fabrieken op gericht. Kort geleden is de abriek Pocisk ge bouwd, die in contract staat met de groote Fransche fabriek Schneider-Creuzot en de En gelsche Vickers. De maatschappij Pocisk, maat schappelijk kapitaal 115.000.000 Poolsche mar ken, heeft ten doel de regeering te voorzien van de noodige munitie. Opdat de benoodigde ont- ploffingsstoffen niet van het buitenland behoe ven .te worden ingevoerd, is een fabriek, Nitrat genaamd, opgericht. Deze maatschappij, maat schappelijk kapitaal 200.000.000 Poolsche mar ken, zal met de munitiefabriek Pocisk in nauwe verbinding komen en is met behulp van de voor naamste Poolsche banken en industrieelen op gericht ook het kapitaal van Pocisk is hierbij geinteresseerd. De fabriek Nitrat zal ontplofbare stoffen voor militaire doeleinden, bergbouw en jacht vervaardigen. Bovendien zal de fabriek na eeni- gen tijd eenige andere afdeelingen voor chemische nijverheid oprichten. De fabriek Nitrat heeft met de Poolsche regeering een contract gesloten, waarbij de fabriek zich verbindt gedurende eenige jaren al haar producten ai te staan aan de regeering. De regeering zal de fabriek finan cieel te hulp komen, en enkele belasting- en douanefaciliteiten toestaan. Tengevolge van de algemeene malaise in de Belgische textielnijverheid, is thans het aantal werkloozen in Oost-Vlaanderen tot 45.000 gestegen. Volgens een bericht uit Riga is de Finsche handelsdelegatie, die van Riga naar Stockholm was vertrokken, naar aanleiding van geruchten over een te verwachten bolsjewistischen aanval op de Oostzee-staten naar Riga teruggekeerd. Hoe lang zij liep wist zij niet, steeds verder en verder kronkelde zich het voetpad door het veld en door dennenbosschen. Druilend viel de re gen neer, en doorweekte haar kleederen, de grond was drassig en zij bleef steken haar eene pan toffel zakte in den modder en steeds vermeer derde haar doodsangst. Het was een soort waanzin, die haar volgde en zich in haar verwarden geest had meester gemaaktzij kon niet verder en haar angst steeg nog altijd. Plotseling voelde zij, dat men haar aangreep en zij gilde met haar gebroken oude stem zoo hard zij kon ,,,ITelp, help Ik ga immers heen ik kom niet terug Verwond mij niet en Robert ook niet of maak mij dood en laat hem leven." Die haar aangegrpen had, was een boer uit den omtrek, met zijn zoon van zijn werk ko mend en naar huis terugkeerend. Zij hadden die kleine gestalte in wonderlijke bewegingen over het slijkerige pad zien dwalen, en door den mist waren zij vlak achter haar ge komen, kort nadat zij haar 't eerst gezien had den. Zij hoorden haar erbarmelijk geschreeuw en wanhopend hulpgeroep, en grepen haar met hun luwe handen onzacht aan zij trachten haar te herkennen, rnaar in het flauwe licht van de sche mering bemerkten zij alleen, met een oude vrouw te doen te hebben. Het kostte den boer weinig moeite haar meester te worden hij nam den lichten last onder haar angstgeroep opzijn sterke armen, en gaf zijn gereedschap aan den jongen te dragen. „Hoe heet je, moedertje, wat doe je hier? zei hij, maar zij bleef slechts roepen „Zij zit me achterna, zij wil me vermoorden O, haar handen, haar handen, laat mij los De mist loste zich in een vrij harden regen op, de wind begon over de velden te gieren, en de boer, zich tot zijn zoon wendend, zeide „Ik kan het oude mensch hier niet laten in weer en wind zij is zeker niet goed bij het hoofd wij zullen haar naar huis brengen.!' „Misschien is zij uit het gekkenhuis ontsnapt," meende de jongen hij bedoelde een inrichting voor zenuwlijders, halfweg tusschen Doornhage en Vlasveld gelegen. „Ja,maar ik draag ze nu naar huis Dan kun nen wij verder zien." De schrik en de koude hadden bet ongeluk kige oudje nu geheel verlamd en verstijfd zij lag bewusteloos in de armen Van den boei, die haarnaar zijn woning welke op vijf minuten afstand gelegen was, bracht. De boerin zag eerst vreemd op, maar toen haar man haar het geva verteld had, legde zij het bewustelooze vrouwtje in debedstedeen trachtte op alle wij zondelevens geesten op te wekken. (Wordt vervolgd). I i'IH'll T"|i ii irii li iiiiiii ii I 11 mii li aaaiM ei I »li ii i—iiiilWi Mull—Wim m—n Jm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1