Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaDeHverzekering fc? ronn 44ste Jaargang Vrijdag 21 Januari 1921. No. 12942 Haar Dochter. FEU ILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenf wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale^ conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij varlUi levenslange 'V wilei van geheele 111| een hand, invallditeir) s* vaet at oog De verzekering weidt gewaaibosgd dots de Hallandsahe Algemeene VeszekeslngshaBh I» gihledans^ van een duim bQ veilles van een wijsvinger 4 veiUes van eiken ande* tea vlngei i EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten ot verordeningen voor geschreven en andere olfieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van .Schiedam hebben bij hun besluit, van 20 Januari 1921 vergunning verleend aan lo. M. A. PERSOON, tot uitbreiding der bakkerij in het pand Vlaardingerstraat 3, ka daster Sectie C. nos. 235 en 236, met 2 electro- motoren van respectievelijk 1 en 2 P.K. ter ver vanging van den bestaanden gasmotor van 5 P.K., en 2o. de DRUKKERIJ „DE EENDRACHT" tot'uitbreiding van de boek- en handelsdrukkerij in het pand West-Frankclandsche straat 14, kadaster Sectie M. No. 2065, met een electro motor van 1 P.K., drijvende een zetmachine. Schiedam, 21 Januari 1921. Hoofdstembureau verkiezing commissie voor den Haven-arbeid. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam van 14 Januari jl. zijn benoemd in het hoofd stembureau voor de verkiezing van leden en plaatsvervangende leden van bovengenoemde Commissie a. tot Voorzitter .en plaatsvervangend Voor zitter, respectievelijk de heeren D. P. van Wage- ningen Jr. en M. G. Robijn b. tot leden en plaatsvervangende leden, respectievelijk de heeren A. Kievit en J. B. Vel- tenaar en II. Mol en Fr. Swarltouw Jr. en dat is bepaald, dat genoemd hoofdstembureau zit- I mg zal houden in een lokaal van het Raadhuis te Rotterdam. S c h i e d a ra, 21 Januari 1921. teekenis voor de Poolsche valuta is. De Poolsche conservatieve partijen verlangen, dat een com missie naar Riga zal worden gezonden, ten einde aldaar den loop der vredesonderhandelingen te controleeren. Do peis der linkerzijde kan zich met dit verlangen niet vereenigen. De „Kurjer Poranery!' verneemt uit Riga dat de Russen hebben toegestemd in een voor Polen gunstig vergelijk inzake de schadeloos stellingen. Dit komt hierop neer, dat de Rus sische en Oekrainische sowjetrepublieken op zich nemen om een schadeloosstelling te geven voor alle verwoeste fabrieken, behalve voorzoo ver kan worden aangetoond dat bij de vernieling van force majeure aangesproken mag worden. De tijd voor het teruggeven der weggevoerde- machines enz is gesteld op 19 maanden. Er wordt "een schadeloosstelling betaald voor het gebruik van de machines, grondstoffen en fa brieken door de Russische regeering Buitenlandscli Nieuws. l'OLEN EN RUSSEN. Uit Warschau wordt aan het „Berliner Ta- geblatt." de Poolsch-Russische vredesonder handelingen te Riga gemeld, dat men het reeds eens is geworden over de amnestie en over mi litaire, politieke en cultureele waarborgen, als ook over de bescherming der natianale minder heden. De kwestie van de uitwisseling der ge vangenen zal vermoedelijk nog in den loop van dezeweekworden geregeld. Ookis men het eensge- worden over do restitutie van gerequireerde goederen. Deze restitutie moet binnen I1/. jaar plaats vinden. De onderhandelingen over de grenswijzigingen en over het voor Polen zeer belangrijke vraagstuk van uitlevering van een gedeelte van de Russische goudreserve, zullen de volgende week beginnen. Joffe zou zich be reid hebben verklaard aan Polen 20 millioen roebel af te staan, wat natuurlijk van veel be- DE duitsche schadevergoeding. Van de zijde der Entente meldt men De geallieerde vertegenwoordigers ter ff-, nancieele conferentie te Brussel zijn te Parijs bij eengekomen. Zij kwamen tot overeenstemming wat betreft de voorstellen nopens de schade vergoeding, welke in den loop der volgende week door den Oppersten Raad in overweging zullen worden genomen. De voorstellen verschillen in verscheidene essentieele punten van die, welke door de Ber- lijnsche pers werden gepubliceerd en alhier zeer vijandig werden ontvangen. Volgens berichten uit Parijs zal men, ten einde strafmaatregelen als beslaglegging op d? rechten en een controle over zekere monopo lies te voorkomen van Duitsehland eischen een betaling van vijl' annuiteiten, elk van drie mil liard gouden marken, of 150 millioen pond st. in mindering der schadevergoeding, onvermin derd de toekomstige eischen. Voorts stelt men, het totaal-bedrag van Durtschlands schuld vast te stellen na den door het vredesverdrag bepaalden datum (1 Mei.) Op voorstel van den Engelschen vertegen woordiger, lord d'Abernon, zijn de geallieer den overeengekomen, dat, zoo deze wijze van afwikkeling indruischt tegen den tekst van het verdrag van Versailles, de toestemming der Duitsche regeering op dit nieuwe plan moet worden verkregen. Naar verluidt, zullen zekere concessies aan Duitsehland worden gedaan, waaronder een ontheffing van de verplichting om de 300.000 ton scheepsruimte, welke het nog schuldig is aan de geallieerden uit te leveren. Gisteravond werd uit Parijs gemeld, dat de Duitsche gedelegeerde ter conferentie van Brussel, Bergmann, zijn volle toestemming aan het voorstel der geallieerden heeft onthouden. Het beginsel van vijf jaarlijksche betalingen heeft Bergmann goedgekeurt, doch naar ver luidt bestaan er meeningsverschillen, wat be treft het bedrag der annuiteiten. Men zegt, dat do onderhandelingen* nog voortduren. De Duitsche draadlooze dienst meldt Van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de Duitsche gezant te Parijs jegens den minister-president Briand uiting heeft gegeven j aan de bereidwilligheid der Duitsche regeering, om het totaal-bedrag der door Duitsehland te betalen schadevergoeding nog niet vast te stellen en over de betaling van jaarlijksche bedragen in onderhandelingen te treden, doch slechts onder de voorwaarden, welke te Brus sel ter kennis van de geallieerden zijn gebracht. Deze voorwaarden houden in een voor Duitsehland gunstigen uitslag der volksstem ming in Opper-Silezie, het vrijgeven der Duit sche bezittingen in het buitenland, verminde ring der bezettingskosten, vrijheid van den Duitschen handel en teruggeving van een ton nage, welke in de behoefte van den Duitschen uitvoer kan voorzien Briand gaf aan den Duitschen gezant uiting aan zijn hoop op een spoedig vergelijk in zake de kwestie der schadeloosstelling. Ook de Fransche pers bevestigt, dat de grondslagen voor een vergelijking aanwezig zijn. Des te meer verwondering baart daarom bij het Duitsche volk hetv Reuter-bericht, betreflende een bedreiging, welke gericht zou zijn aan de Duitsche experts, hen te zullen uitschakelen indien geen practische voorstellen zouden wor den gedaan. krijk en in de aansluiting bij Duitsehland den eenigen uitweg ziet. De Oostenrijksche regeering is echter vol gens berichte van de legatie niet afgetreden, hoewel het gezag gaandeweg afneemt en haar positie moeilijker wordt. De geallieerde conferentie te Parijs kan al leen nog de positie der Oostenrijksche regeering redden, door de onontbeerlijke hulp te verleu nen. 40 HOOFDSTUK XVIII. Juffrouw Van Berken was zeker reeds een uur weg, toen Jaantje met het theewater in de huis kamer kwam en verwonderd rondzagde brei kous en de sluetelbos lagen op tafel de kachel was uit, de deur stond open en nergens iets van de oude juffrouw - maar Jaantje, niet van de snuggersten, dacht „De juffrouw is boven zal ik de kachel nu moeten aanmaken of niet?" Er werd juist gescheld het was het bakkers meisje, en er had een vrij lang gesprek aan de deur plaats. Terugkeerend met het brood, keek zij even in de huiskamer, maar deze was nog altijd even donker koud en ledig. Zij ging naar de keuken en trof daar de werk ster aan, die juist van boven kwam. „Is de juffrouw boven vroeg zij. „Wat mankeert je, kind? Wat zou de juffrouw boven doen Ik ben den lieelen middag daar aan het werk geweest, maar ik heb niemand gezien." i,Waar is zij dan toch De huiskamer is heel leeg en de kachel is uit." ENGELAND. De conferentie van de vertegenwoordigers der arbeiders in de bedrijfsraden voor de rijks- bedrijven heeft gisteren de regeerings-voorstel- len in zake de verkorting van den arbeidstijd verworpen, en verklaarde, dat het optreden van de regeering betreffende het inwerking stellen van deze voorstellen, zonder de raden daarin te kennen, een schending van de prinsices beteeken- de waarop de raden zijn opgericht. De conferen tie adviseerde alle vakvereenigingen, om haar vertegenwoordigers uit de bedrijfsraden vooi de regeerings-bedrijven terug te trekken. OOSTENRIJK. De correspondent van de „Times meldt Volgens betrouwbare particuliere berichten, te Parijs uit Weenen ontvangen, treedt de Oostenrijksche regeering af' en zal een alge meene werkstaking uitbreken. Door geheel het land worden vergaderingen gehouden, waai aangedrongen wordt op vereeniging met Duitseh land. De parlementaire oppositie weigeil in de tegenwoordige omstandigheden verantwooi- delijkheid voor de regeer.ng van het land te aanvaarden. In verband hiermede verneemt de „rl ïmes dat de Oostenrijksche legatie te Londen uit Weenen bericht heeft ontvangen, dat de be volking aldaar wanhopig is over het dra len met de credietverleening welke door, de commissie van herstel was het uitzicht ge steld. Stormachtige demonstraties worden gehou den, waarbij wordt aangedrongen op veieeni- ging niet Duitsehland omdat de bevolking wanhoopt aan de hulp van Engeland en Fran- „Misschien een loopje doen." „Dan zegt zij het toch altijd Ik wist niet eens, hoeveel brood ik moest nemen." „Misschien is zij in slaap gevallen. Het goeie mensch is dezer dagen nogal doezelig, niet zoo als anders. Zij wordt oud, zei ik gisteren nog tegen mijn man 't is of de fut er uit gaat, nu hier een andere baas komt." „Maar wat moet ik nu doen Befje Er heerschte een sombere atmosfeer in hu's, iets als de voorbode van ongeluk en smart, dat de vrouwen onwillekeurig vervulde. „Ga nog maar eens kijkenzeideBetje. „Ik ben bang!" buide Jaantje. „Dom schaap! waarom zou je bang zijn? Misschien is de juffrouw wel in de mooiekamer of bij mijnheer op het kantoor." Zij gingen naar voren en staken het licht op, maar er was niets te vinden, hoe zij ook zochten in alle kamers. Nu begon ook Betje ongerust te worden. „Misschien is zij niet wel geworden en ligt zij in bed,!' zeide zij, en op den voet door Jaan gevolgd, liep zij naar boven. Maar ook alle slaapkamers waren ledig, zol der en kelder werdén doorzocht. Jaantje stond te klappertanden van schrik en angst, en ook Betje was allesbehalve op haar ge mak. „Maar is zij niet met mijnheer meegereden j vroeg zij ten einde raad. HONGARIJE. Op een vraag .van het Hongaarsche corres- pondenfietAireau over zijn buitenlandsche po litiek, heeft Gratz, de nieuwe minister van bui tenlandsche zaken verklaard, dat de voor naamste taak voor Hongarije gelegen was in het afweren van den dreigenden aanval van den kant van Sowjet-Rusland. Men moest daarom trachten om vorm te geven aan de eenigszins tusschen de aangrenzende landen, welke in hun eigen belang vanwege het gemeenschappelij ke gevaar geboden is. Sowjet-Rusland heeft zijn tot dusver herbaalde successen te danken aan de politiek, welke verdeeldheid zaait tusschen de aan elkaar grenzende landen en daarvoor het ontbindingsproces bevordert, dat tegenst and van den beginne af vruchteloos maakt. De ge ruchten, die in het buitenland de ronde doen over zoogenaamde aanvalsplannen van Honga rije, zijn grootendeels een gevolg van deze po litiek. Hongarije wenscht zich in geen enkel avontuur te storte en de normale betrekkingen met al zijn buren te herstellen, gepaard met een hervatting van drukke economische betrekkin gen. Als de buurlanden van Hongarije dit zul len inzien, zal ook de politiek der kleine entente van haar tegen Hongarije gerichte doel maat te hopen is, afzien. PERZ1E. Uit Teheran wordt den 16den Januari aan de „Times" geseind, dat het aanstaande vertrek van de Britsche troepen en de weigering van de staatsbank om geld naar het buitenland over te maken, groote consternatie onder de bevolking heeft verwekt. De handel met bef buitenland staat op het oogenblik zoo goed als geheel stil. In den plaatselijken politieken toestand is echter een kleine verbetering ge komen, nu de Sjah den 15den Januari op een bijeenkomst van Perzische notabelen zijn voor nemen heeft aangekondigd om tijdens deze nationale crisis in Perzië te blijven. Dit be sluit heeft een gunstigen indrukt verwekt, daar er hardnekkige geruchten gingen, dat de Sjah ten gunste van Vali Alid zou aftreden en om gezondheidsredenen naar Europa zou ver trekken. Ook heeft Sipahdar zijn ontslagaanvrage als eerste minister ingetrokken. Dit ontslag was den 14den Januari aan den Sjah aange boden, maar geweigerd, terwijl de kooplieden te Teheran dreigden als protest er tegen hun winkels te sluiten. Sipahdar is zeer populair in verband met do onderhandelingen van de Perzische iegeering met Moskou. „Neen, neen Ik heb duidelijk gezien, dat mijnheer alleen wegreed, en Jacob is al lang met het rijtuig terug ik heb hem al gehoord." „Ga hem maar eens vragen. En als zij er met is, loop dan gauw naar hef dorp en vraag bij juffrouw Vermeden of zij daar soms is. Blijde het ongelukshuis te kunnen ontsnappen, wipte Jaan weg, en na van den koetsier gehoord te hebben, dat hij niets van de oude juffrouw wist, holde zij den weg af, naar het dorp, en klopte bij Therese tegen de ruiten als een be- zetene. „Mijn hemel, wat zijn die schoolkinderen weer aardig,!' gromde I herese, die druk bezig was met haar Zaterdagsche huiswerk zij was alleen, haar vader was op de fabriek. Op hèt zelfde oogenblik echter werd er hard gescheld, en meteen op de huisdeur gebonsd de schrik sloeg haar om het hart. „Doe open, doe open!" hoorde zij door do depr roepen, en haar eerste gedachte was. a der is een groot ongeluk overkomen. Doodsbleek opende zij de deur en zag Jaantje met verwarde haren en verwilderde oogen vooi haar staan zij dwong zich tot kalmte en vroeg half lachend „Wat bezielt je toch, Jaan, zoo n drukte. „Is de juffrouw hier?" hijgde zij ademloos. „Mevrouw Van Berken?" herhaalde Therese nu geheel 'gerustgesteld „hoe kom je er aan Neen, er is hier niemand geweest. „Waar is zij dan toch gebleven?" huilde het, kind, „mijnheer is weg en zij is nergens te vinden Ni schrok Therese misschien nog erger dan den eersten keer. „Wat zeg je De juffrouw nergens te vinden En wanneer heb je haar het laatst, gezien „Vanmiddag vóór dat mijnheer vertrok. „Och kom Dat zal wel weer iets van ons dom Jaantje zijn. Mevrouw is zeker naar de kerk. Ga jij daar maar eens kijken Ik ga ondertusschen naar het huis. Zij wierp in der haast een doek om het hoofd en de schouders en liep vlug naar de fabriek. Hier vond zij haar vader Jacob en den meester knecht der fabriek in onrust bij elkander niemand had iets van de oude vrouw gezien, en toen ook Jaantje* terugkwam met de bood schap, dat niemand in de kerk of pastorie haar had aangetroffen, zagen zij allen elkander doods bleek en ontzet aan. „Er is zeker een vreeselijk ongeluk gebeurd. Zij was in de laatste dagen al zoo stil," meenden sommigen. „Ik heb haar in de laatste dagen met gezien, sprak Therese, „maar er moet nu overal ge zocht worden in den tuin, in het dorp, op het veld, bij alle kennissen." Zoo ging de avond om in vergeefs zoeken en ondervragen; nergens een spoor van de ou e ziel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1