TEGHN DE VIJANDEN JAPAN, De „Times!' verneemt uit Tokio De Russen in Siberië doen wederom een poging om de hulp van Japan tegen de bolsjewiki te verwerven. De leider van de z.g. Baskir-repu- bliek is met een delegatie van Charbin naar Tokio vertrokken. Zij vertegenwoordigen Rus sen, Mongolen en Tartaren, en wenschen hun republiek door Japan te doen erkennen. MEXICO. Men meldt uit Mexico-city dat bij een dijk doorbraak bij de zilvermijnen honderd menschen verdronken. Tweehonderd personenwerden ge wond, duizend dakloos zijn. Vier zilvermijnen staan onder water terwijl er een groot aantal werklieden onder den grond verdronken is. Binnenland. Een interview met de Direeiie der HollandAmerika-Ljjn. Wij lezen in het Handelsblad Het is niet te ontkennen, dat de daling op de vrachtmarkt eenige ongerustheid heeft gewekt bij de belanghebbende in de verschillende scheep vaartondernemingen, al zal men goed doen daar bij niet uit het oog te verliezen, dat de oudere Nederlandsche scheepvaartondernemingen goed gefungeerd zijn en deze zich door het kweekenvan aanzienlijke reserves gedurende de oorlogsjaren met vooruitzienden blik hebben voorbereid op de tijden die mogelijk komen konden en nu ook gekomen zijn, spoediger dan de algemeene verwachting is geweest. Niet te ontkennen is intusschen dat voor maatschappijen die gedu rende den oorlog als paddestoelen uit den grond zijn verrezen en welke, zich het hoofd op hol latende brengen door de toenmaals te behalen winsten, weinig kieskeurig zijn geweest in de keuze van hun materieel en den daarvoor te bepalen prijs, de tijden wel moeilijk zijn, het geen overigens reeds werd bewezen door de de confiture waarin sommige harer zijn komen te verkeeren. Zooals intusschen gezegd, mogen deze laatsten in geenen deele als basis worden ge nomen ter beoordeeling onzer Nederlandsche reederijen in het algemeen, welke, al worden ook zij dan ook uiteraard door de daling ge troffen, daartegen wel zijn opgewassen, te eerder, waar te verwachten is -ook gele- delijk de exploitatiekosten de dalende lijn zul len gaan volgen. Met de steenkoolprijzen is dit reeds het geval, de proviandkosten zullen wel volgen en evenmin is te verwachten dat ook de gages op het oorlogspeil van nu zullen wor den gehandhaafd. Met dat al zal op het verloop dervrachtmarkt scherp het oog moeten worden gehouden, terwijl daarnaast voor sommige onzer onderne mingen zich nog andere zorgen aan de kim vertoonen. Met name is dit bijv. het geval met onze Holland-Amerika Lijn, nu uit de Vereenigde Staten de stemmen zich vermeerde ren die op protectionistische maatregelen aan dringen, maatregelen, die ten doel hebben de ondersteuning van de eigen, gedurende den oor log uit den grond gestampte koopvaardijvloot en de belemmering van de buitenlandsche vaart. Dit is ons aanleiding geweest om te trachten te dien aanzien de opinie eens te vernemen van de directie onzen nationale lijn. Deze was echter bij het toegestane vraagge sprek zeer gereserveer3, hetgeen zij motiveer de met een aanwijzing naar den over het al gemeen zeer onzekeren toestand zoodat een bewering die zij vandaag nog voor hare ver antwoording zou kunnen nemen, morgen, door de veranderde omstandigheden, wijziging zou moeten ondergaan. Dit gold zoowel den alge- meenen toestand als in het bijzonder de be weging in Amerika. „Nu de republiekeinen aan het bewind komen, kon daar allicht op protection.stische maatre gelen worden gerekend. Althans op voorstellen daartoe.... Ook vroeger is het onder een derge lijk bestuur wel eens tot dergelijke overwegin gen gekomen, zonder dat echter definitieve maatregelen werden genomen.! De toestand lijkt mij echter nu ietwat anders. Toen had men in de Vereenigde Staten geen vloot van beteekenis, terwijl men thans over meer dan 10 millioen tons beschikt, welke toch zooveel mogelijk rendabel moeten worden gemaakt „Inderdaad, maar wij wijzen u er op, dat tot nu toe die Amerikaansche ruimte [nagenoeg uitsluitend vrachtruimte is, terwijl onder eigen vlag de Amerikanen geen eerste klasse passa giersschepen bezitten en dus voor dat vervoer op ons en andere buitenlandsche maatschap pijen blijven aangewezen. Daar komt intusschen nog iets bij. Moge de eigen vloot van Amerika een aanleiding kunnen zijn, tot het overwegen van beschermende maatregelen, die zelfde groote vloot kan er even zeer toe leiden dat men daarvan afziet. Immers die schepen moeten varen, moeten verbinding hebben met alle Europeesche landen en hetTs, naar onze meening, niet aan te nemen, dat Europa zonder meer zich belemmeringen in Amerika zou laten welgevallen en zelf de Ame rikaansche*^ schepen ongehinderd zou toelaten, U doelt dus op reciprositeitsmaatregelen van Europa „Ongetwijfeld. Ge denkt toch niet dat Enge land en Japan bijv. Amerika voor zich zullen doen sluiten, zonder op tegenweer bedacht te zijn, die in 't ernstigste geval natuurlijk ook zou moeten aanleiding geven tot de sluiting der Japansche en Engelsche havens voor de Ame- r.kaansche schepen Daar zouden deze laat sten zeker slecht mee gebaat zijn. Hebt U zelf in deze materie al eenige stap pen gedaan „Zeker, zoodra ons de Jonesbill bekend was, hebben wij en trouwens ook de Reedersver- eeniging daarop de aandacht gevestigd on zer regeering. En heeft deze eenigerlei maatregelen ge nome „Het is ons bekend, dat onze regeering zich met ons gezantschap te New-York in verbinding heeft gesteld en het zou ons zeker niet verwon deren, wanneer zij ook overleg gepleegd of be sprekingen had gevoerd met de regeeringen van de andere zeevarende naties. En zouden die stappen eenig succes heb ben „Voorloopig zijn wij nog zonder directe be richten van onze regeering daaromtrent, doch de mededeeling uit Amerika nog niet langer ge leden dan December 1920, waarin werd aange kondigd dat art. 28 der Jonesbill waarop het aankomt voor onbepaalden tijd is uitgesteld, doet ons vermoeden dat er wel besprekingen hebben plaats gehad, die dan ook voor ons niet onbevredigend zijn geweest. Verder mag wor den herinnerd aan het bestaan onzer handels verdragen, die niet zonder meer op zij kunnen worden gezet. U maakt u dus niet ongerust „Zooals de toestand op het moment is, zijn wij in staat de concurrentie vol te houden. Hoe het worden kan, moeten wij afwachten. Het meest onaangenaam voor ons en andere buitenlandsche maatschappijen zou zijn, in dien Amerika het systeem der directe subsi dies voor zijn koopvaardijvloot mocht kiezen. Dan zou de toestand heel moeilijk kunnen wor den. Intusschen de soep wordt nooit zoo heet gegeten als zij gekookt wordt en de belangen van de eigen Amerikaansche vloot zullen ten slotte ook wel gewicht in de schaal leggen, evenals de wensch vanAmerika om onder eigen vlag verbinding met Europa te hebben. Daarvoor is een eerste vereischte dat men over en weer elkaar het leven niet tracht onmogelijk te maken. Ook Amerika zelve heeft belang bij een onbe lemmerd verkeer onzer schepen. Nu ik toch hier ben, mag ik u waarschijn lijk wel vragen, hoe de daling van de vrachtmarkt van invloed is op de lijnreederijen. Is het bedrijf nogwinstgevend en zoowinstgevend, dat daaruit ook de kosten kunnen worden gedelgd van de uitbreiding der vloot, tot viel hooger prijzen dan de oudere schepen. „In het algemeen zouden wij u voor het ant woord op die vraag willen verwijzen naar ons jaarverslag dat in April uitkomt. Wij hebben echter geen bezwaar u mee te deelen, dat uiter aard ook onze maatschappij tekampen heeftmet dealgemeene malaise en het bestaandegebrek aan ladmg. Wij hebben tot dusver echter nog een goed passagiersvervoer. En de afschrijvingen „Naar gij weet heeft onze maatschappij steeds het systeem der intensieve afschrijving gehuldigd en daarmede is in de oorlogsjaren zoodanig voortgegaan dat de bestaande vloot te boek staat tot cijfers die nog veel geringer zijn dan de oogenblikkelijke en gedaalde scheeps- waarde." En de nieuwe schepen, de belangrijke vloot- uitbreiding „Wel, ons jongste jaarverslag heeft u geleerd dat wij een reserve hadden van 20 millioen, waarnaast een agioreserve staat, welke na de uitgifte 'n het afgeloopen jaar is geklommentot 28 millioen. Het komt ons voor dat daarvan wel een belangrijke vlootuitbreiding kan wor den betaald.' Het was zeker niet te ontkennen en met dank voor het gehoorde,hetwelk uit den aard der zaak, niet al te vast omlijnd kon zijn, als gevolg der onzekere omstand gheden, namen wij afscheid van de directie. Regeeringsbloem. Het „Weekblad Granen en Meststoffen!' handhaaft het door het „Hbld" tegengesproken bericht, dat alle Amerikaansche tarwebloem van de regeering verkocht is. De burgemeester van Marken. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan den heer W. A. de Groot, oud-burgemeester van het ei land Marken, wegens „de buitengemeen moei lijke omstandigheden, kuiperijen, bedreigingen en verzet, die zich bij de uitoefening van zijn ambt voordeden en zijne ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zijn ambt veroor zaakten, het maximumpensioen toegekend Ruiterstandbeeld stadhouder Willem III. Gisterochtend heeft de Prins een bezoek ge bracht aan het atelier van den beeldhouwer Toon Dupuis, ter bezichtiging van het ruiter standbeeld van Stadhouder Willem III, thans op ware grootte gebracht. Verschillende leden van het comité hebben het standbeeld eveneens bezichtigd. Het beeld is thans gereed om in Brussel in brons te worden gegoten. Postwet. In zijn Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Eerste Kamer, betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de postwet de Pakketpostwet, enz., verklaart de Minister van Waterstaat niet te kunnen beamen, dat de staatskas alle kosten der posterijen behoort te dragen in dien zin dat alle diensten der poste rijen geheel kosteloos zouden moeten zijn. De vraag of het huidige tekort niet in hoofdzaak, althans voor een zeer groot deel het gevolg is van nevendiensten, die aan den post zijn opge dragen en waarvoor ge'èn of geen genoegzame betaling plaats heeft,moet ontkennend beant woord worden. De Minister betoogt, dat voor benadeeling van den postcheque en giro-dienst geen vrees behoeft te bestaan. Naar 's Ministers meening behoeft ook niet te worden gevreesd, dat als gevolg van de hernieuwde verhooging der porten het aantal te verzenden stukken in de door verschillende leden bedoelde mate zal dalen. Als* vaststaande mag worden aangeno men, dat bij handhaving van hel port der brief kaarten op 5 cent en verhooging van dat der brieven, het aantal gebezigde briefkaarten ten koste van dat der brieven zoodanig zal toene men, dat vermeende ing van inkomsten voor deze categorieën van stukken in te geringe mate zal worden verkregen. De noodzakelijke verhoo ging van inkomsten kan alleen dan worden be reikt, als de verhouding tusschen de porten der brieven en briefkaarten zoo weinig mogelijk wordt gewijzigd. Het is inderdaad het voornemen een verhoo ging tot het gestelde maximum van 12x/2 cent niet in te voeren, alvorens voldoende zekerheid ;s verkregen betreffende de werk-'ng van andere maatregelen, welke lr'erbij van :nvloed zijn, zooals bijv. de afschafhng der portvrijdommen. Door d:e afschaff'ng zal met alleen de bedrijfs rekemng gunskg worden bemvloed en een ju'st beeld van de uitkomsten van het postbedrijf worden verkregen, doch ook de zeer omvangrij ke werkzaamheden, d;e do postd-enst in ver band met de bestaande vrijdommen thans moet verrichten, zullen vervallen. De vrees dat het aantal ambtenaren bij an dere takken van bestuur zou moeten worden uitgebreid, kan de Minister niet beamen. Getracht wordt door overleg tusschen de ver schillende Departementen en het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie voor de frankeering der dienstzaken en de daarmede verband hou dende werkzaamheden een zoo eenvoudig moge lijke regeling te verkrijgen. Verwacht wordt, dat dit overleg binnenkort tot het gewenschto resultaat zal leiden. In het bijzonder zal getracht worden de ver rekening der verschillende kosten met zoo min mogelijk bureaucratischen omslag te doen ge paard gaan. De mededeelingen van de Rijksverzekerings bank en van dergelijke instellingen indien on toereikend gefrankeerd, ten gevolge van de af schaffing van den portvrijdom, niet binnen den wettelijken termijn de geadresseerden zullen bereiken, behoeft althans voor zooveel betref! de Rijksverzekerinksbank, niet te worden ge ducht. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Van het sleepschip „T e r t i a", lig gende in de Buitenhaven, is in den afgeloopen nacht, een luikplank ontvreemd. De directeurvan hetBurg: Arm bestuur alhier waarschuwt tegen een persoon, zich noemende v.d. Berg, die zich aan de hui zen van verschillende ingezetenen vervoegt met de mededeeling, dat hij een klein bedrag aan geld noodig heeft en van genoemden directeur reeds 6 heeft ontvangen. Hij komt nu nog 2.50 te kort en geeft te kennen een blanke schijfniet te zullen afslaan. Een verkapte poging tot be delarij dus Ingezonden Mededeelingen. Uwer stemorganen kunt U zich het best beschutten door het regelmatig gebruik der beroemde Wyhert-Tableltcn. Verfrisschend, ontsmettend. Vraagt alleen Wybert-Tablellen. Blauwe blikken doozen a 80 een! met nevenstaand fabrieksmerk. UIT ROTTERDAM. De oude notaris J. Droogleever Fortuyn, een bekende figuur in Rotterdam,is gisteren op gelukkige wijze aan een ernstig ongeval ontko- m Toen hij te ongeveer kwart voor 6 uur op de Zuidblaak wilde oversteken, kwam hij door de gladheid te vallen op de rails, terwijl juist een motorwagen van lijn 6 op korten afstand naderde. Door dadelijk stoppen van den be stuurder, werd een overrijding voorkomen. De heer Droogleever geraakte echter toch onder den wagen en kwam in onzachte aanraking met den baanschuiver, waardoor hij aan het hoofd verschillende builen opliep. Met een auto van Sanitair Vervoer werd hij naar het zieken- huis gebracht, daar onderzocht en waar noodig i verbonden, waarna hij met dezelfde gelegenheid naar zijn woonhuis werd getransporteerd aan de Gelderschekade. (Msb. I onvolledig kunnen waarnemen, omdat de in zinking zich nog voor hun bezoek met water vulde. Ten onrechte werd gemeld, dat onder leiding van den dijkgraaf en den hoofdingenieur terstond met de herstelling was aangevangen. Dit kan pas geschieden, wanneer weer een nor male waterstand intreedt. Intusschen is de kruin van den dijk Woens dag op andere plaatsen eepige centimeters ge daald en over een aanzienlijke lengte gescheurd, zoodat men verwacht, dat bij lagen waterstand ook op die plaatsen een verzakking van den dijk- voet zal ontstaan. In de doorloopen bij de haven zijn nooddam- men geplaatst, omdat de hooge zee er door dreig de te vloeien. Ook werd, voor den duur van den hoogen zeestand, het Waterlandsche dijkleger in actie gesteld. Elk uur wordt op verschillende plaat sen van den Waterlandschen dijk een rapport opgemaakt van den waterstand en van den toe stand van den dijk, en deze rapporten worden terstond door ordonnansen naar den zetel van het bestuur gebracht, (gevestigd te Schelling- woude en te Monnikendam) tevens is in de dijks- magazijnen het noodige personeel aanwezig om bij ongevallen terstond handelend op te treden. Er is echter geen gevaar. Woensdag kwamen allerwegen de Waterlanders te Dungerdam de verzakking in oogenschofuw nemen. Valse he bankbiljetten. Te Roo sendaal zijn Woensdagavond aangehouden de Belgen II. v. E. en R. de B., wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten van 25. Volgens de Grondwet hadden ze reeds bij verschillende winkeliers een valsch biljet gewisseld, aleer de politie gewaarschuwd werd en zij in arrest wer den gesteld. Er werden nog 30 k 40 valsche bank biljetten in hun bezit gevonden. Brand te Worcester. Te Worches- t.er (Massachusetts) heeft een geweldige brand plaats gehad welke in het handelscentrum uit brak, en zich uitbreidde over een oppervlakte met een radius van meer dan een mijl. De schade wordt op meer dan 2 millioen dollar geschat. Er zijn geen merschenlevens te betreuren. Door den trein overreden. Men seint aan de „Msb" uit Oudenbosch d.d. 20 Jan. Gistermiddag begaf zich de conrector van het instituut St. Louis naar het buiten der Eerw. broeders. Hij moest aan den spoorwegoverweg wachten. Toen de trein gepasseeid was, wilde hij oversteken doch werd door een uit de an dere richting passeeienden sneltiein gegiepen en overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Gemengd Nieuws. Mollenvellen. Aangezien den minis- j ter van landbouw gebleken is, dat nog vele han delaren mollevellen in voorraad hebben, over weegt hij, deze personen alsnog in de gelegen- 1 heid te stellen, hun voorraad van het vorige vangseizoen van de hand te doen. Te dien ein de is aan eenige har delaren een brief gericht, houdende uitnoodiging, indien zij nog molle- I vellen in voorraad hebben, daarvan vóór 22 deze', mededeeling te doen aan het hoofd van I den phytopathologischen dienst te Wageningen, onder nauwkeurige opgave van de grootte van i de voorradige partij. Een dure tramrit. Een bewoner van den Haarlemmerdijk te Amsterdam is op een tramwagen van lijn 5 een portefeuille, inhou dende ƒ30.000, vermoedelijk ontrold. Jeugdige dieven. Te Eindhoven zijn 2 jongens op heeterdaad betrapt bij het lichten eener offerbus in de Paterskerk. Eén stond ei op den uitkijk. Zij hebben bekend ook in de parochiekerken van Stratum en Strijp reeds eerder de bussen geledigd te hebben. Voor het geld werd sigaretten en chocolade gekocht. De deugnieten zijn 10 en 13 jaar oud. In de r e c h t-z a a 1. Gisterochtend heeit, naar men ons uit Berlijn meldt, te Moabit een spoorwegwerker op het oogenblik, dat hij een vonnis van lx/2 jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde uitspreken wegens diefstal, zich losge rukt en zich op den vertegenwoordiger van het O.M., gestort, dien hij met eenvuistslag tegen den grond sloeg. Een officier van de Sipo, die toevallig in de zaal was, ging daarop den ver oordeelde te lijf en er ontstond een langdurige worsteling, waarin merkwaardig genoeg, nie mand zich geroepen achtte om tusschenbeide te komen. Ten slotte gelukte het den officier den Deliquent de boeien aan te leggen. Zakkenroller De heer F. uit Voor burg heeft aangifte gedaan van diefstal door middel van zakkenrollen van een portefeuille, inhoudende bijna 500 aan bankpapier. De diefstal is gepleegd in de Electrische Spoor van Den Haag naar Rotterdam. Sneeuwva l.OMaandagavond had te Ber lijn een geweldige sneeuwval plaats, die den geheelen nacht voortduurde. Dientengevolge was het tramverkeer geheel gedesorganiseerd. Het verkeer in de straten is zelfs met voertui gen zeer moeilijk. Het spoorwegverkeer hoofd zakelijk met het Oosten, ondervond groote vertraging. Ook zijn naar het Oosten vele tele foonleidingen gestoord. Na den sneeuwval trad gistermorgen zeer zacht weder in, waardoor Berlijn op het oogenblik in een modderpoel is herschapen. De dijkverzakking te Durger- d a m. Uit Durgerdam werd gisteren aan heq N. v. d. D. gemeld Wegens den hoogen stand der Zuiderzee heeft men nog niets kunnen doen tot herstel van den verzakten dijk. De deskundigen hebben den om vang der verschuiving nog slechts door peiling Sensationeele treinroof in Ita lië. Uit Lugano wordt gemeld, dat in den nacht van den 16den Januari een sterke gewapende troep het spoorwegstation te Rignano, op 17 K.M. afstand van de stadfToggiai n Apulië hee overvallen. De -neambten werden in bedwang gehouden door op hen oerichte geweren, terwijl de roovers een goederentrein leeghaalden. Toen de signalen het naderen van een sneltrein meld den, wierpen de roovers de wissels om, zoodat de sneltrein op den goederentrein liep. De lo comotief en twee wagons vielen om. De roovers dwongen de doodelijk verschrikte reizigers, uit te stappen, en alles wat zij aan geld of juweelen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2