Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ttratis-OngevaUenverzekermg 44ste Jaargang. Vrijdag 21 Januari 1921. No. 2942 m. m Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kg v*tll*i TWEEDE BLAD. levenslang* ^ff|fi veilles van geheele 1 #111! MB hanfli Invaliditeit8 S* W veet af oog De vetzekeilng weidt gewaaiheigd dooi de Hellandsehe Algemeen* Veizekeiingstank te Sehledam. duim kg veilles van een wQsvlngei j kg veiHes van eiken ande ten vlngei i Gemeenteraad. In de heden gehouden raadszitting heeft de voorzitter, burgemeester -Gijsen, de volgende Nieuwj aarsrede uitgesproken. MevrouwMijne Heeren. Bij het begin onzer eerste openbare Raads vergadering in het nieuwbegonnen jaar vang ik aan U en de Uwen en tevens alle ingezetenen onder dankbetuiging voor de mij gegeven blij ken van vriendschap en belangstelling bij de jaarwisseling, mijne hartelijke gelukwenschen aan te bieden. Ik zal niet uitweiden over de economische verschijnselen die wij thans gewaar worden, zich vooral openbarende in het gansch verstoor de evenwicht tusschen vraag en aanbod. De oorzaken toch die hiertoe als gevolgen van den oorlog hebben geleid, zijn zoovelen en van zoo uiteenloopenden aard, dat elke voorspelling gewaagd en nutteloos mag heeten. De harde werkelijkheid zal daarover vroeg of laat haar licht doen opgaan. Het kon wel niet anders of wij zien ook hier van den terugslag in onze gemeente, en het zijn vooral de glasindustriën met hunne vele arbei ders in onze stad, die daardoor, helaas, gevoelig worden getroffen. Moge het ons gegeven zijn de gevolgen daarvan zoo veel mogelijk te ver zachten. Werpen wij thans een terugblik op hetgeen in het afgeloopen jaar als Uw aandacht ver dienende, in onze gemeente heeft plaats gehad. Het college leed een gevoelig verlies door de eervolle benoeming van den heer Mr. van Baren tot Burgemeester van Delft. Dat de heer Boddeüs in diens plaats werd gekozen vond voorzeker bij allen, niet het minst in ons college, groote instemming. Door vertrek uit deze stad nam mevr. C. D. H. Nolet-Krijns ontslag als lid van den Raad, in wier plaats werd gekozen verklaard de heer A. P. S. Swartjes. In de plaats van den heer Mr. van Baren, de heer L. van Pelt, terwijl ook de heer II. G. Mathijssen, wegens vertrek naar elders, ontslag nam als lid van Uwen Raad. Zij allen die ons verlieten, hebben het gemeen tebelang naar hun beste weten gediend. Van de verschillende besluiten door U geno men vermeld ik de volgende Het sluiten eener geldleening van 3.000.000 tegen 53/4 rente bij de Rijksverzekerings bank, benevens een bedrag van 000.000 tegen 6 Invoering van premievrij pensioen en het voor rekening der gemeente nemen van de kos- ten van zekerheidstelling, te stellen door daar toe verplichte ambtenaren. erdeéling der gemeente in 18 stemdistric- ten, in verband met de uitbreiding van het aan tal kiezers, door invoering van het vrouwen kiesrecht. Credietverleening voor herstelling van den Oostoever der Wilhelminahaven. Electrificatie van de Broersvest. Geheele liquidatie van de Centrale Keuken. Credietverleening voor verderen aanleg van den Havenstraat. Verbetering van het Broersvehl door profiel wijziging der troittoirs. Opheffing van het fonds tot delging van cri- sislasten en liquidatie .der Gemeentelijke var- kensmesterij. Uitgifte van industrieterreinen aan de scheeps- bouw-Maatschappij „Nieuwe Waterweg" en credietverleening groot 1.850.000 voor uit breiding van het Zuidelijke gedeelte der Wil helminahaven. Machtiging tot opliooging van gemeentegron den in Kortland en Klein-Babbcrspolder. Gronduitgifte in erfpacht en voorschotver- leening voor den bouw van 266 arbeiderswo ningen in Oud-Mathenesse, aan de Vereeniging Volkshuisvesting en credietverleening voor straataanleg in Kortland. Bouw eener nieuwe bewaarschool op het ter rein van het voormalig Ziekenhuis. Invoering van de 56-urige werkweek bij de Politie, en daarmede gepaard gaande uitbrei ding van het korps. Herziening der salarissen van het gemeente personeel. Gronduitgifte in erfpacht en verleening van een voorschot voor den bouw van 125 woningen aan den Havendijk aan de Vereeniging Volks huisvesting, eveneens voor den bouw van 18 arbeiderswoningen aan de Vereeniging Een dracht, terwijl een crediet werd verleend voor het inrichten tot. noodwoning voor een aantal gezinnen in het pand Hoofdstraat 103. van school G. aan de Huysmans- Verbouw straat. Besluit tot uitdieping van de Oude Spüiha- ven en tot verdere doortrekking van de Wester haven. Uitgifte van grond in erfpacht en verleening van voorschot aan de Woningstichting „Vrede" voor den bouw van 584 arbeiderswoningen, en aan de R. K. bouwvereeniging St. Jozef voor den bouw van 98 arbeiderswoningen. Credieten werden verleend voor op peil bren ging van de Wilhelminahaven, voor aanleg van de Polderstraat en omgeving, alsmede den Ha vendijk. Met de plannen tot reorganisatie van het me disch schooltoezicht ging gepaard de instelling der functie van schoolarts, terwijl in het belang van het Lager Onderwijs besloten werd tot aan stelling van een gemeentelijk Inspecteur. Een besluit werd genomen strékkende tot beperking van het maximum aantal drankwet vergunningen. Een verordening regelende het georganiseerd overleg werd vastgesteld. Tevens zij nog gememoreerd dat het nieuwe politie bureau in het begin van November in gebruik werd genomen. Wanneer ik thans overga tot het geven van cenige cijfers valt ons reeds dadelijk op een groote toename der bevolking, en wel een vermeerde ring van 1413 inwoners, tegenover 875 het voor gaand jaar, n.l. 842 door meerdere geboorte dan sterfte; 571 door meerdere vestiging dan vertrek. Het aantal geboorten bedroeg 1270, het aantal vestigingen 2758. Er werden 365 huwelijken ge sloten. Het totaal aantal inwoners op 31 De cember 1920 bedroeg 40479. In onmiddellijk verband hiermede staat de woningschaarschte, en hoewel gedurende het afgeloopen jaar het aantal nieuwe woningen waarvoor vergunning ter bewoning werd ver leend, niet groot was en het aantal samenwo ningen vrij sterk is toegenomen, is gelukkig het vooruitzicht op verbetering in dezen toestand voor het ingetreden jaar, dank de verschillende besluiten door U genomen, die ik zoo juist me moreerde, niet ongunstig te noemen. Een tachtigtal goede arbeiderswoningen zullen over eenige weken bewoond kunnen worden. Aan het einde van het afgeloopen jaar is men begon nen met den bouw van 115 woningen in Mathc- nesse, onderdeel van een project van 266 wo ningen met de rest zal waarschijnlijk in den loop van dit jaar worden aangevangen. Voorts is aangevangen met den bouw van een blok van 18 woningen in de Gorzen. Een blok van 98 en één van 125 woningen zijn gereed voor de aanbesteding. De hoogere goedkeuring van het belangrijke plan voor den bouw van 584 arbeiderswoningen door de woningstichting „Vrede" wordt spoe dig ingewacht. Verder is nog een blok van 51 en een van 60 woningen in voorbereiding. De in het afgeloopen jaar tot stand gekomen regeling tot steun van den middenstands wo ningbouw had niet het gewenschte resultaat. Voor de nieuwe premieregeling door het depar tement van arbeid aangekondigd, zijn reeds en kele aanvragen binnengekomen. Ik heb hier langer bij stilgestaan, omdat wij allen gevoelen van welk een groot en ernstig belang het is voor zoo velen, indien de hoopvolle verwachting om in 1921 tot betere toestanden te komen, verwezenlijkt mag worden. In het afgeloopen jaar werden 72 vergunnin gen ingevolge de Hinderwet verleend. De havengelden, brug- en sluisgelden, kade- gelden, pontgelden en huur van haventerreinen brachten op 117399,051/2 of 49411,6472meer dan in 1919. Deze resultaten mogen zeer bevredigend ge noemd worden, het afgeloopen jaar toch over trof alle voorgaande jaren. De verhooging der tarieven droeg slechts gedeeltelijk bij tot, het verkrijgen van dit resultaat. In hoofdzaak was het de toenemende scheepvaartbeweging, wel ke beweging voornamelijk veroorzaakt werd door de herleving der bestaande en vestiging van nieuwe industrieën. Het gebrek aan opslagruim te te Rotterdam bracht heel wat drukte in onze havens, menige scheepslading goederen werd hier in leegstaande panden opgeslagen. Ook droegen de groote industrieën aan de rivierzijde in geen geringe mate bij tot de beweging in onze havens. Alleen de zeevisscherij bleef door de u beken de oorzaken tot werkeloosheid gedoemd, zoo dat een groot deel der loggers welke hier havenen, gedurende het vischseizoen niet naar zee gingen. Dal voor den dienst van gemeentewerken. met het betrekkelijk klein personeel veel werk is gepresteerd moge uit het volgende blijken In het thans afgeloopen jaar is voor werken, die door den dienst van gemeentewerken wor den beheerd voor ruim 3 millioen gulden aan credieten op buitengewonen dienst toegestaan,' waarvan ruim 2 millioen is verwerkt, terwijl nog een half millioen is verwerkt van in het voor afgaande jaar toegestane credieten, benevens ongeveer 4 ton voor den gewonen dienst. Aan het grootste der werken, namelijk de uit breiding van de Wilhelminahaven is hard en s'nel gewerkt. Op 22 Maart werd het baggerwerk begonnen en op 1 November, dus 7 maanden later, was reeds 900,000 M3 grond weggebag- *gerd. Op 13 Juli werd het eerste zinkstuk gezonken en op 1 November, dus 3V2 maand later, waren reeds 70.000 M2 zinkstuk geplaatst. Thans is in totaal 1 millioen M3 grond verzet, 90.000 vierk. M2 zinkstuk geplaatst cn boven dien 300.000 M3 Maaszand en 3600 M2 steen glooiing verwerkt. De totale gasverkoop, zonder eigengebruik en verlies, was 3.700.000 M3 een vermeerdering aanwijzende vergeleken bij 1919 van 389.000 M3 of 10,5%. Het aantal gewoon gasverbruikers is vermin derd met 156, het aantal muntgasverbruikers vermeerderde met 120. Het waterverbruik nam toe afgeleverd wer den 1.488.190 M3, een vermeerdering vergeleken bij het vorig jaar van 110,104 M3 of 7,4%. Het aantal electriciteitsverbruikers is toege nomen met 400. Afgeleverd werden in 1920 9.000.060 K. W. U., tegen 6.000.000 K. W. U. in 1919 een vermeerdering van 3.000.000 K. W. U. of 50%. Wat de openbare leeszaal en bibliotheek be treft, die in Maart 1920 werd geopend, hiervan kan getuigd worden dat deze inrichting aan hare verwachting heeft beantwoord, daar zij zich als sociale inrichting mag verheugen in de be langstelling van alle standen en rangen. Het aantal afgegeven leeskaarten steeg tot 1810, het aantal uitgeleende boeken varieerden per dag tusschen 120 en 170. Op Zaterdagen steeg dit getal meermalen tot boven de 700. Was het aantal bezoekers van de leeszaal be vredigend, van de studiezaal wordt nog te wei nig gebruik gemaakt, eensdeels door onbekend heid, doch ook door dat velen nog den moed en durf ontbreekt zich daar neer te zetten. Van de jongens- en meisjesboeken wordt druk gebruik gemaakt en het is opmerkelijk hoe voor al de jongens zich interesseeren voor werken over geschiedenis, aardrijkskunde, technische vakken, natuurkunde en dergelijke. Moge dit lezen van goede boeken de jeugd doen afhouden van het zoeken naar ontspan ningen van twijfelachtige waarde, voorwaar mede een factor van groote beteekenis in het bestaan dezer nuttige instelling. Het distributie-bureau strekte zijn bemoei ingen in 1920 nog slechts uit bij de verkoop van visch, aardappelen, normaalmargarine, regee- ïingsmeel en bloem. Dit bleek vooral bij de aard- appelenvoorziening niet overbodig te zijn ge weest. Nadat in de eerste helft van dat jaar de dis tributie van deze eerstgenoemde artikelen eindig de,verminderde ook de distributie van regeerings- méel en bloem sterk, als gevolg der lagere prij zen in den vrijen handel hierop eindigde de verstrekking van regeeringsbloem op 20 No vember geheel, zoodat thans nog alleen de dis tributie van meel resteert. Deze gewijzigde omstandigheden waren oor zaak dat op 31 December tot liquidatie kon wor den overgegaan, en het levensmiddelenbureau dus in 1921 heeft opgehouden te bestaan. In verband met den prijzenswaardigen drang naar lichamelijke ontwikkeling in den vrijen tijd werd in de afgeloopen jaren meer en meer de behoefte gevoeld naar goede sportterreinen ten gebruike van de verschillende spilorgani saties van te meer waarde, nu ook de lichame lijke opvoeding der jeugd, als vak van onderwijs wettelijk is geregeld. liet groote belang van goed geleide lichaams oefeningen inziende, deed het Dagelijksch Be stuur besluiten ter Uwer goedkeuring een post op de begrooting voor dit jaar uit te trekken voor den aanleg in do Kortlandpolder van een ruim sportpark. Moge met de uitvoering daarvan spoedig een aanvang kunnen gemaakt worden, en moge daar bij aansluiten, in overleg met onzen kundigen Hoofdopzichter der plantsoenen, een boschrijkc omgeving, in ruil voor hot terrein dat elders door de industrie werd opgeëischt. Zoo zal dus ook in het ingetreden jaar veel van Uw medewerking gevergd worden. Vergis ik mij niet dan is juist van arbeiders zijde de vraag tot het college gericht of er in onze gemeente niet iets meer gedaan kon wor den ter verfraaiing en tot het meer aantrekkelijk maken onzer stad. In die eenvoudig gestelde vraag zie ik iets verheffends, men verlangt naar iets meer dan het zuiver materieele en waarlijk de mensch' leeft niet van brood alleen. Wanneer op dat gebied de handen ineen wor den geslagen kan er dikwijls, zelfs in kleinighe den, veel tot stand worden gebracht. Ik denk dan aan de woorden van een voor aanstaand schrijver, waar hij zegt „het was in alle tijden en in alle landen dat de milde hand van kooplieden en industriëelen het schoone den weg effende." Dan diene men onze stad, wier ligging aan de machtige Maasmonding, daarin alleen al zoo'n grooten voorsprong heeft, voor inwoner en vreemdeling aantrekkelijk te maken, tevens het beste antwoord gevende ter opheffing der rechtmatige klacht van een Uwer geachte mede leden „dat de regeering onze stad met vesti ging van inrichtingen of bureaux of standplaat sen voor hoofdambtenaren meermalen voor bijging." Een gemeentebestuur toch dat slecht" enkel en uitsluitend het oog zou hebben voor het ver zorgen der materieele belangen, begrijpt m.i. zijn taak niet ten volle. Zoo hebt gij het ook begrepen toen gij het besluit naamt, van zoo ruime opvatting getui gende tot het op onbekrompen schaal inrichten van leeszaal en bibliotheek, een inrichting van zooveel nut voor ontspanning en leering. Wij staan nog voor meer vragen op te lossen binnen enkele jaren. Het tegenwoordig stadhuis is te klein èn voor vergaderingen èn voor den dienst in het alge meen, dit wordt door allen toegegeven, en kwam bij het jongste begrootingsdebat meermalen tot uiting. Zoodat ik mij afvraag, want dan dient toch ter voorkoming van versnippering reeds tijdig een vaste lijn te worden gevolgd, zou hierin, zonder te veel financiëele offers te vergen, geen oplossing gevonden kunnen worden. Indien werd overgegaan tot hot daarstellen van een meer geschikt verblijf voor ouden van dagen, waarover toch reeds een tiental jaren geleden ir Uw Raad werd gediscusieerd en werd toegegeven dat het St. Jacobs gasthuis voor dat doel ongeschikt en uit den tijd is. Zeker ik zie niet over het hoofd de verbeteringen die onder nemende mannen getracht hebben er in- aan te brengen, doch de zalen zijn hol en te groot menschen die hun heele leven hebben samen gewoond leven gescheiden, geen tuin voor ont spanning, kil en ongezellig. En nog dezer dagen heeft het dagelijksch bestuur het met dat plan voor oogen bezichtigd, hoe goed ware dit in te richten voor stadhuis, voor huis der gemeente. Gelegen in het centrum der stad, met een front van monumertale waarde, van voldoende ruimte voor een aan alle eischen beantwoordende raadzaal, met overtalrijke voor dit doel juist doelmatig in te richten vertrekken, met uitge breide bergruimten van verschillende zijden bereikbaar; een stadhuisdat menige stad ons zou benijden, hecht en stevig. Het tegenwoordig stadhuis, een bhjvenc sier aad voor de Markt zou dan in te richten zijn voor onderbrenging van het museum, en archief van welk museum thans verscholen m een hoekje, welhaast niemand kennis draagt van zijn bestaan, en dat dan ook om die reden zoo weinig wordt bezocht. Ware dit alsdan niet uit te breiden, zeker, op bescheiden schaal en langzamerhand met eenige voorwerpen van kunst en kunstnijver heid. Zoo doende zouden wij ook de hoogere be langen van allen, niet het minst van den wel- bewusten arbeider, van het opkomend geslacht, behartigen zoo werken wij in waarheid aan den bloei van Schiedam. Mevrouw, Mijne Heeren. Voor een nieuwjaarsrede heb ik mogelijk te lang van Uw aandacht gevergd, doch het was liefde en belangstelling tot de stad, waarvan ik aan 't hoofd mag staan, die mij dit inga Mogen wij aldus, ook in dit nieuwbegonnen jaar, allen gezamenlijk, onder Gods zegen, ar beiden tot heil onzer gemeente TU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5