Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Grafls-Ongevallenverzekeriiig 44ste Jaargang. Donderdag 27 Januari 1921. No. 12947 Haar üochler. FEUILLETON, Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—,""per week 45 cent, franeo per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenfjj wordt 2 maal*| berekend. Ingezonden mededeelingen 75| ct per regel. Speciale^ conditiën voor [herhaaldelijkjg adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kQ verliet levenslang* IP 11 fl veillei van geheele 1 #1111 hand» a - aoou- Invaliditeit') «s veel af oog J W IJ tea duim De venekeilng weidt gewaaibeigd doei de Hellandeehe Algemeeae Verzekeiiagihaali te lehleiam. bQ veillei ven een wijsvlngei b| veillei van eiken ande* een vingei i immm Buitenlandsch Nieuws. DE OPPEBSTE RAAD DER GEAILLIEERDEN. Gisteren is bet vraagstuk der door Duitschland to betalen schadeloosstelling ter conferentie te Parijs een onderwerp van bespreking geweest. Duitschland wil vóór 1 Mei 1921 weten welk totaal bedrag het zal moeten betalen. De Fran- sche gezant te Berlijn heeft dit verzoek onder steund. Nu schijnen de geallieerden er wel ooren n„ .r te hebben en vormt deze kwestie een dei- belangrijkste punten, die ter conferentie in behandeling zijn genomen. Doumer heeft er de conferentie op gewezenwelke belangrijke sommen Duitschland aan Frankrijk is verschuldigd ter vergoeding van de schade, welke het heeft aangebracht. Ook stelde hij op den voorgrond, dat op de Fransche begrooting voor het loopende jaar meer dan 16 milliard francs is uitgetrokken voor den wederopbouw der verwoeste gebieden en voor de pensioenen der oorlogsweduwen en invaliden. Deze bedragen moeten op Duitschland wor den verhaald, indien men het begrootings evenwicht wil verzekeren. Maarschalk Foch deed in den morgen aan het secretariaat der conferentie het rapport toe komen, hetwelk bij op last der intergeallieer- de commissie te Versailles heeft uitgewerkt, betreffende de schending door Duitschland van de verdragsbepalingen, betreffende de ontwa pening. Men verzocht Doumer, nader een samenvat ting van het Fransche systeem te geven. De middagzitting was gewijd aan besprekingen over de Oosf-zee stoten en de Russisch-Pool- sclie kwestie. Een officieel communiqué, gisteravond uit gegeven, meldt over de beslissingen in de mid dagzitting het volgende „De conferentie kwam om 4 uur n.m. bijeen tot het houden eencr korte zitting, welke ge wijd was aan de kwestie cener erkenning de jure van de Oostzce-statcn en der Kaukasische lan den. Besloten werd, om Letland en Estland in den vervolge rechtens te erkennen. De erkenning de jurevan Litauenwerd met sympathie onder de oogen gezien, doch een beslissing in dezen werd uitgesteld tot na de regeling der kwestie-Wilna, waarmede de Volkenbond zich heeft willen be lasten. Georgië zal worden erkend, indien het daar toe formeel den wensch te kennen zal geven. De vertegenwoordiger van dit land te Parijs zal onmiddellijk te dezen aanzien worden ge raadpleegd. De conferentie zal Donderdag om half twaalf v.m. wederom bijeen komen, om een beslissing te nemen over de rapporten der deskundigen voor militaire, maritieme en luchtvaart-aan gelegenheden". Volgens uit Parijs binnengekomen telegram men zijn de maarschalken Foch en Wilson, be nevens -hunne deskundigen, tot overeenstem ming gekomen betreffende Duitscldands ont wapening, nl. dat dit land twee derden van het geen nog moet worden uitgeleverd, vóór den 45 Vermeden vertelde alles, wat hij er van wist en hoe men den geheelen nacht en morgen over al had gezocht, ja zelfs in het kanaal had ge dregd. „Gelukkig," ging bij voort, „kwam juist tegen elf uur, toen een telegram weg was een bood schap uit de inrichting voor zenuwlijders, dat er een boer geweest was met het bericht, dat hij een oude vrouw op dem weg gevonden en in huis had opgenomen, die hij aanzag voor een ontvluchte uit de inrichting. Door een toeval wist de directie juist, dat op de fabriek de oude vrouw vermist was en zij liaasstte zich toen, den man daarheen te verwijzen. „Onmiddellijk reden de dokter en Therese naaf de eenzame boerderij en vonden daar de oude vrouw nog steeds bewusteloos, maar toch iets kalmer.Zij brachten haar naar huis over en een tweede telegram werd aan u gezonden, om u mee te deelen, dat de vermiste gevonden was. Dit heeft u echter zeker door de Zondags bestelling niet bereikt." ,,En hoe gaat het haar nu vroeg Robert, wat zegt de dokter?" „De dokter zegt, dat zij in een toestand van 15en April a.s. moet afdragen en de rest voor den len Juli a.s. Het rapport, waarin deze overeenkomst is vervat, is heden aan den Oppersten Raad voor gelegd. In gezaghebbende kringen verzekert men, dat het gisteren gemelde meeningsverschil tus- schen de Engelsche en Fransche militaire des kundiger!, slechts een gering verschil in schat ting van het aantal der nog niet door Duitsch land uitgeleverde kanonnen betrof. MOORDAANSLAG TE PARIJS. Havas meldt uit Parijs, dat de Armeniër Terzacharian een revolverschot gelost heeft op Avedis Achricl, den president der Armeen- sche afvaardiging der vredesconferentie. De president bleef ongedeerd. De dader is gevangen genomen. De aanslag tegen Avedis Aehriel had plaats rond elf uur 's morgens. Terzacherian is een student van 21 jaar. Herhaalde malen heeft hij zich tot den president gericht met verzoek om geldelijke hulp. Hij verklaarde groote armoede te lijden. Eens heeft men hem 100 fr. gegeven en later nog 120 fr. Ten slotte weigerde de presi dent hem echter nog te ontvangen. Giste renmorgen drong hij, niettegenstaande het verbod van den huisknecht, in de kamer van Aehriel binnen en vroeg 1500 fr. Toen hem dit geweigerd werd trok hij zijn revol ver, maar Aehriel nam hem bij den pols, zoodat de kogel miste. Tezacharian is naar het bureau van politie geleid, waar hij echter weigerde op de gestelde vragen te antwoorden. ENGELAND. Reuter seint uit Londen De serie berichten over fabripken, die gesloten zijn of gedwongen met halve kracht te werken, is onderbroken door de aangename tijding, dat enkele blikfabriekén in Wales weder zijn ge opend en dat de kantfabrieken in Ayrshire, die reeds sinds Juli 1920 met halve kracht werk ten, het bedrijf weder in vollen omvang hebben hervat. Op de jaarlijkschc vergadering van de IIoul- der-line, deelde de voorzitter als zijn meening mede, dat men de huidige depressie te boven was en dat spoedig een kleine, gunstige wending verwacht mocht worden, waardoor het zaken leven in staat zou zijn, zich eenigszins te her stellen en zelfs een verdere ontwikkeling met een matige winstmarge mogelijk zou zijn. De voorzitter van de Nationale Kamer van Koophandel verklaarde gisterenavond in een rede, dat de prijzen van de voedingsmiddelen spoedig belangrijk zouden dalen. De laatste index-cijfers, welke door het Ministerie van Ar beid zijn gepubliceerd, zijn 30 punten gedaald, vergeleken bij de hoogste cijfers. Spreker verwachtte, dat de cijfers, die den lsten Febr. zouden worden gepubliceerd, nog 11 punten lager zouden zijn. Ook'was hij van meening, dat in 1921, de donkere wolk dei- werkloosheid, welke thans boven Engeland hangt snel zou optrekken, en dat 1921 een van de overmatige zenuwoverspanning het huis heeft verlaten. Zij moet reeds lang in dezen toestand verkeerd hebben en thans eerst kwam het tot' uitbarsting. Zij is niet vrij van koorts en ijlt nog telkens „Maar is er gevaar „Voor het oogenblik niet, maar u begrijpt, dat op haar leeftijd zoo'n schrik en de tocht in de koude en mist haar geen goed hebben ge daan." Robert stond op. „Ik wil haar zien. Je dochter is bij haar, heb je gezegd „Ja, de dokter zeide, dat mevrouw geen oogen blik alleen mag zijn." Robert ging zoo zacht hij kon de trap op, en klopte toen aan de deur der ziekenkamer. Therese maakte open zij hield den vinger op de lippen om liem tot voorzichtigheid aan te manen hij drukte haar hartelijk de hand en fluisterde „Ik dank u Verlaat haar niet En toen sloop hij behoedzaam naar het ledi kant, waar zijn moeder lag. Het flauwe licht van een nachtlampje wierp zijn stralen op de gestalte, die bleek en -roerloos onder de dekens rustte het was zoo'n min, zw'ak, oud vrouwtje, zooals zij met gesloten oogen en onrustig .trekkende lippen daar ne- derlag 't was of haar gelaat nog meer gerimpeld, beur haren nog grijzer waren geworden Met de beste jaren zou zijn, welke Engeland ooit be leefd heeft. DUITSCHLAND. Het Rijksdepartement van Arbeid heeft de volgende mededeeling gedaan Het aantal ondersteunde werkloozen is van 15 December tot 1 Januari van 366.000 tot 409.000 gestegen. Voor de mannen liep het van 292.000 tot 333.000 op en voor de vrouwen van 74.000 tot 76.000. Daarbij moet men dan nog rekening houden met een zeer groot aantal arbeiders, die slechts een half normaal loon verdienen en met hen, aan wien van overheidswege werk verschaft is. Niettegenstaande de vele moeite, welke men zich geeft om den arbeid aan den gang te hou den, is de werkeloosheid dus toch zeer geste gen wat voor een niet gering deel aan de over eenkomst van Spa, betreffende de kolen, te wijten is. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft een crediet van 15 millioen francs goedgekeurd, hetwelk zal worden aangewend tot bestrijding der werk loosheid. ITALIË. Uit Milaan wordt gemeld, dat, naar aanlei ding van de botsingen tusschen nationalisten en socialisten, te Modena de algemeene staking is afgekondigd. Te Milaan trachtte een troep nationalisten de drukkerij van de „Avanti" in brand te steken. De brandweer wist de poging- te verijdelen. Tot bescherming van de openbare gebouwen zijn uitgebreide politie-maatregelen genomen. Volgens de bladen te Rome, hebben de natio nalisten te Modena het gebouw van de Kamer van Arbeid in brand gestoken. De socialisten hebben daarop de algemeene staking geprocla meerd. In de provincie Ferrare is het tot verschillende botsingen tusschen nationalisten en socialisten gekomen, waarbij verscheidene personen ge wond werden. TURKIJE EN GRIEKENLAND. Naar de „Daily Telegraph" meldt, hecht men in officieele Engelsche kringen geen geloof aan de berichten over een groote overwinning- der Kemalisten op de Grieken, welke te Parijs de ronde doen (zij zouden 3000 gevangenen gemaakt hebben, 70 kanonnen buitgemaakt, enz.), daar bij de Engelsche militaire overheden in het naburige Oosten hiervan niets bekend is en men daar de positie der Grieken veilig acht. Ook de toespelingen uit Parijs, dat Moesta- fa Kemal over een sterk en goed gedisciplineerd leger zou beschikken, zijn in tegenspraak met de Engelsche inlichtingen en aan de verhalen, dat de schatkist der regeering te Angora in bloelenden staat zou verkecren, hecht men al evenmin geloof. magere vingers scheen zij telkens iets af te we ren en toen Robert voor haar bed stond, sloeg zij als door een geheime stem gewaarschuwd de matte oogen op waarin de waanzin nog scheen te schuilen, en bad op hartverscheurenden toon „Robert, ik bid je,jaag die vrouw weg met haar mooie witte handen en haar ringen. Dat worden klauwen, daar wil zij mij mee omvatten. O. RobertIk ben zoo bang, zoo bang, laat mij niet alleen „Neen, lieve moeder," sprak hij met stokkende stem, „ik laat u niet meer alleen, ik blijf bij u, maar verlaat u mij ook niet meer." Weer steeg die angst in haar oogen. „Neen, neen, ik moet weg, anders jaagt zij mij nog van hier, die verschrikkelijke vrouw. Ik ben overtollig ik heb hier niets meer te doen." „U is niet overtollig, u is hier noodzakelijk, heel noodzakelijk," verzekerde Robert. Therese kwam nader, bevochtigde haar hoofd met natte doeken en suste haar kalm. Robert kon zich niet mede kijken naar haar besliste en toch zoo zachte, vriendelijke ma nieren. „U is een geboren ziekenverpleegster, zeide hij haar. Zij glimlachte. „Ja. Het spijt mij genoeg, dat ik geen roeping heb om Zuster van liefde te worden.' SPANJE. Uit Valencia meldt men Twee syndicalisten, die, op weg naar de ge vangenis trachtten te ontsnappen, zijn dooi de politie doodgeschoten. Te Barcelona zijn heden 153 syndicalisten gearresteerd. AMERIKA. Reuter seint uit Washington dd. 26 Jan. De Senaat heeft het voorstel van Senator Borah aangenomen, om de Senaatscommissie voor vlootaangelegenheden te vragen, of het raadzaam en doenlijk is, den Amerikaanschen vlootbouw voor zes maanden te staken. AMERIKA EN JAPAN. Reuter seint uit Washington De onderhandelingen met den Japanschen gezant, welke hier hebben plaats gehad over den toestand der Japanners in Amerika en in 't bijzonder over het recht der Japanners om grondbezitters te worden in Galifornië, hebben tot een gunstig resultaat gevoerd. De onderhandelaars moeten nog slechts de toestemming hunner regeeringen krijgen. ALLERLEI. Te Keulen zijn 45 wagons met kranten papier, die over de Nederlandsche grens ge smokkeld zouden worden, aangehouden. Men heeft nog niet kunnan uitmaken, in welke fa brieken het papier was vervaardigd en wie de smokkelaars zijn. De bond van Duitsche papier fabrieken heeft een belooning van 12.000 M. uitgeloofd voor de ontdekking van- de schul digen. De zakenwijk van Athens (in den staat Georgië) is door een grooten brand geteisterd, die drie geheele blokken huizen heeft verwoest. De schade wordt geschat op 4 millioen dollar. De oorzaak van den brand is onbekend. Het Italiaansche oorlogsschip „Leonardo da Vinei", dat in Augustus 1916 door een ont ploffing te Taranto was gezonken en onlangs gelicht is met den onderkant boven, is thans gekeerd en men is bezig, het schip weer geheel in orde tL brengen. Om de Roomsche Universiteit van Quebec te kunnen uitbreiden, hebben de Katholieken van Canada in enkele weken meer dan 10 milli oen francs bijeengebracht. Uit Tokio wordt aan de „Times" gemeld Naar de „Askahi" verneemt, zal de Japansche kroonprins zijn reis om de wereld in Maart aanvangen en voor het einde van het jaar terug- keeren. Het staat nog niet vast, of hij op zijn reis ook een bezoek aan Amerika zal brengen. Binnenland. Onderscheiding. Z. H. de Paus heeft den heer J. B. van Dijk, lid der Tweede Kamer, p.esidenl der Alg. R. K. We.kgeversvereeniging en voorzitter van het Plaatselijk Comité voor Katholieke Sociale Actie te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. „Ik geloof,dat het kalmer voor haar is, als ik heenga," sprak Robert na een poos. „Ja, ik zou het u al eerder verzocht hebben, als ik durfde." Rust alleen kan haar genezen." „Dus u heeft hoop - „O zekerHaar gestel is gezond, maar zij schijnt in den laatsten tijd veel getobd te heb ben, zonder iemand haar vertrouwen te geven. Toen u weg was, is zij benauwd geworden het beeld van de vrouw met de witte handen, die haar vervolgt, schijnt haar naar buiten te hebben gedreven en toen is zij maar altijdvoortgehold, totdat de boer haar in schromelijken toestand heeft gevonden en liefderijk opgenomen." „Arme, arme moederzuchtte Robert, „wat zal ik alles bij haar goedmaken, als zij eens beter is. En ook dien boer zal ik beloonen voor zijn menschlievendheid. Maar u, juf frouw Vermeden, hoe zal ik het u vergelden, wat u voor mijn lief moedertje doet „Door er niet over te spreken. Ik doe eenvou dig mijn plicht en een aangenamen plicht ook.^ „Blijft u waken, dan kom ik u vervangen „O neen, als het u belieft niet. Ik kan het zoo goed alleen af. De dokter zal van avond nog eens komen. Hij gaf goede hoop, dat alles terecht kon komen, maar het zou heel langzaam gaan, en van een zorgvuldige oppassing hing alles trrootendeels af." (Wordt vorvolgd) Til

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1