Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44sle Jaargang. Vrijdag 28 Januari 1921. No. 12948 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f1.~per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen§» wordt 2 maalberekend. Ingezonden mededeelingen 75Jct. per regel, bpecialejj conditiën voor 'herhaaldelijk'® adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. vsrlUi levenslange Jfffl van geheele f f f een hand, Invaliditeit^ 3 W veel al aog t 8 M U """'u U U een duim gewaafbeigd dealt de Hcllandsehe Algemeeae Ve>zeke»lng»baak te aehledam. bq veilles van een wqsvlngei M vevUes van eiken aade- ten vtngei i Buitenlandsek Nieuws. I)E OPPERSTE DAAD DER GEALLIEERDEN. De berichten over de rede, die de Fransche minister van Financiën Doumer Woensdag in de zitting van den Oppersten Raad der gealli eerden te Parijs heeft gehouden over de Duitsche srhadeverdoeding, blijken niet volledig te zijn. Havas deelt nog mede, dat Doumer de door Duitschland aan de geallierden verschuldigde schadevergoeding, overeenkomstig de gegevens der commissie van herstel, door hem is geschat op 2 12 milliard mar k. in goud. plus rente en amoirtisatie, waarvan Frankrijk 110 milliard ontvangt. In de Britsche kringen verluidt, dat de Engel se hen op het oogenblik accoord gaan met de cijfers van Boulogne, die de Franschen aanvaard de, echter met ecnige aanvullende concessies als de toekenning van zekere prioriteiten voor Frankrijk en de vermindering der intergealli- eerde schuld. Het rapport, dat Foch bij de conferentie zal indienen, eischt als onontbeerlijk de aanvaarding van strafbepalingen voor het geval Duitschland in gebreke blijft, met name de bezetting van nieuw Duitsch gebied en de verlenging der bezetting van het Rijngebied. Lloyd George heeft in de gistermiddag ge houden conferentie de rede van Doumer be antwoord. Hij zeide, dat er weinig verschil van meening tusschen de geallieerden bestaat,maar dat al leen de mcthode'n verschillen. Wij zijn overtuigd zeide hij, dat Duitschland moet betalen naar zijn vermogen en dat de geallieerden het moe ten verplichten, al het mogelijke te doen om de betaling der schadeloosstelling te verzeke ren maar het is onmogelijk meer te eischen dan Duitschland kan betalen. Men heeft soms beweerd, dat Engeland an dere belangen heeft dan zijn geallieerden.Lloyd George spreekt dit met nadruk tegen en erkent, dat Frankrijk, dat zooveel geleden heeft, een voorrang moet hebben op de schadeloosstelling Hij wijst echter tevens op de groote rol," die Engeland in den oorlog heeft gespeeld en be toogt, dat het tienduizend millioen p. st. heeft uitgegeven. De moeilijkheden bestaan hierin Duitschland zijn verplichtingen te doen eerbie digen. Lloyd George antwoordde verderDoumer in zake de kwestie betreffende den verkoop van staatseigendommen om geld te krijgen voor de be taling der schadeloosstelling. Hij becritiseert die methode en dringt nogmaals aan op de noodzakelijkheid om tot overeenstemming te komen. Briand wijst er op, dat in Frankrijk de open bare meening de regeling der schadeloosstel ling op den grondslag van Boulogne niet zal aanvaarden cn voegt er zelfs aan toe, dat de Fransche regeering zal worden omvergewor pen, indien zij met een dergelijk voorstel in de Kamer zou aankomen. De Belgische minister Jaspar stelde een be middelingsformule voor, die de vaststelling van minimum-annuiteiten ten doel heeft zonder het, aantal jaren aan te duiden, en op die manier de vaststelling van het totaal bedrag der schade loosstelling te verdagen. De Raad besloot, een ondercommissie tc be noemen, die belast zal zijn met het gereed maken van den grondslag van ontwerp, waarop men op een lateren datum een overeenkomst zal kunnen baseeren. Een nader telegram uit Parijs meldt nog de volgende bijzonderheden Doumer, heeft den Oppersten Raad meegedeeld, dal men, zijns inziens, Duitschland, volgens bet. verdrag der schade moei opgever. Daarna leg de hij de Fransche schattingen over nopen1 de toelagen tijdens deoorlog bepaald alsmede nopens de pensioenen en eigenlijke schade. Deze schattingen zijn nog nieGdefinitief, daar de wet op de ooilogsschade degenen, die schade leden na 1 Mei 6 maanden uitstel geeft om hun eisch te rechtvaardigen. Het bedrag door Doener genoemd is tusschen 110 en 120 milliard gouden marken d.i, tegen den tegenwoordigen koers tus schen 440 en 180 millioen papieren francs. De voorschotten van de schatkist bedragen reeds een vierde dier som. '^uiner meent, dat de schulden der gealli eerden bij elkaar, naar analogie met de Fransche 'sc ion, ongeveer 200 millioen gouden marken beloopen. Doumer vindt, dat men in eens de betaalwijze van Duitschland moet bepa len en dat Duitschland aan de geallieerden dc verhandelbaie stukken zijner lieele schuld met rente van 5 procent, aflosbaar in 30 jaren of langer, indien noodig, moet leveren. Als men tot 42 jaar ging, zou de jaarlijkschc terugbeta ling aan de houders der obligaties 12 milliard bedragen. Doumer gelooft, dat Duitschland dat betalen kan. De waarde der goederen is, volgens hem, onafhankelijk van de koersschommelingen, voor goed met 70 procent vermeerderd. Voor de eer ste jaren heeft de Duitsche schatkist maar een deel van liet staatsdomein te verkoopon. .Vis sanctie bij niet-betaling raadt Doumer finanei- eele onder-voogdij-stelling aan. Doumer eindig de Frankrijk is aan het eind van zijn krachten en kan niet langer voor Duitschland betalen Zijn cijfers zijn meer dan het dubbele van die' te Boulogne onder het oog gezien. Dit lokte critiek der bondgenooten uit. Lloyd George zou Doumer aldus in de rede gevallen hebben Dat verschilt van alles, wat men ons tot nu toe heeft gezegd. Lloyd George bepleitte ten slotte de stelling, dat do kwestie van vergoe ding moet geregeld naar gelang van het herstel van Europa als economisch geheel beschouwd. Men gelooft niet, dat men in den loop dezer debatten het eens wordt. De Fransche en de gepikeerde ramingen loopon te erg uiteen. De regeeringen zullen in dit geval con voorloopig stelsel van afbetaling op poolen trachten te zetten. Lloyd George en Jasper schijnen zich voor goed aan de overeenkomst te Boulogne te houden. Frankrijk'» bondgenooten schijnen tc ncigeif' tot een procedure, volgens welke dossiers met de eischen der verschillende landen afzonderlijk in plaats van tezamen naar Berlijn worden ge zonden. Hier vreest men, dat Duitschland daar van misb nik zou maken. Sir Auckland Gedde: komt Lloyd George verslag doen van de pogin gen om dc terugbetaling van de Britsche schuld aan de Vereenigde Staten tot 1936 en 1947 Ie doen uitstellen. RUSLAND EN ROEMENIE. Uit Boekarest wordt aan het .Journal" ge meld, dat de Roemeensche regeering over een afstand van 30 K.M. den staat van beleg heeft afgekondigd lange den reehter-devervandeDnjes ter. Deze maatregel zal zeer streng worden ge handhaafd. Het reizigers- en goederenverkeer is geheel verboden. Deze maatregel moet onge twijfeld worden beschouwd als een uitvloeisel van het onderzoek, dat onlangs door den Roc- meenschen ministei van Oorlog, generaal Ra- plano, in Bessaiabië is ingesteld. DE TOESTAND IN IERLAND. De „Times" verneemt uil Belfast, dat mi litairen aldaar betrokken zijn bij den moord op twee politie-agenten, die in hun woning werden doodgeschoten. FRANKRIJK EN GRIEKENLAND. Reuter verneemt, dat de voorgestelde bij- 'eënkomst van denOppersten Raad te Londen op 21 Februari ter bespreking van de kwestie betreffende het Turksche vredesverdrag, in officieele kringen met voldoening werd ontvan gen. Het is waarschijnlijk, dat de regeering van Moestafa Kemal officieus zal worden vertegen woordigd door Turksche afgevaardigden. Het lijdt bijna geen twijfel, als de kwestie van het verdrag definitief is geregeld, en er pas sende waarborgen aan de mogendheden zijn gegeven, er geen verdere bczwaten zullen be staan tegen de erkenning van Constantijn. SPANJE. Volgens een telegram uil. Bilbao aan de Ma- drileensche bladen voeren de syndicalisten," die gevangen gezet zijn wegen1- den moord op den directeur der hoogovens, een hongerstaking. BELG IE. De arbeiders, die de vlasfabriek te Bisseghem in West-Vlaanderen hadden bezet, hebben deze weer ontruimd, nadat wegens defect aan de machines het werk was stop gezet. Dinsdag hebben arbeiders een andere vlasfabriek bezet. Zes gendarmes slaagden er zonder al te veel moeite in de werklieden tot heengaan te be wegen Te Gent werd door de katoenfabrikanten be sloten, het verleenen van den werkloozensteun van 1.) procent mot ingang van 1 Februari te schorsen. Dit heeft onder de arbeiders groote opschudding verwekt. Naar „Le Peuple" verneemt, bedraagt het aantal werkloozen in het Antwe psche haven bedrijf thans circa 40 procent. ZWITSERLAND EN RUSLAND. De Nationale Raad te Bern heeft een motie besproken, waarbij de Bondsraad wordt, uit genood igdonmiddellijk de handelsbetiekkiu- gen met Rusland te hervat ten. Motta antwoord de, dat de Kamer van Koophandel cn de Bond ter bescherming van de Zwitserschc belangen in Rusland, die- over deze aangelegenheid zijn geraadpleegd, zich hebben uitgesproken tegen het hervatten van de betrekkingen. Spr. voegde er aan toe, dat het onmogelijk is om handel te d ijven met Rusland, aangezien het door de sowjets in beslag genomen goüd een onwettig betaalmiddel is. De regeering, die de 21 vooi waarden van Moskou predikt, verdient geen monscheiijke eerbied. Amsterdam, onder bijzondere dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Mr. Kan geïnterviewd. I De „New ATrnk Herald" bevat een interview van haar correspondent met nar. Kan, den staats secretaris, over de kans dat de keizer ons land zou willen ontvluchten. Mr. Kan verklaarde, dat de mogelijkheid van een vlucht niet bestond, omdat de keizer alleen als zoodanig naarDuitsch- land terug zou- willen keeren en dat is op dit oogenblik onmogelijk. Wat den kroonprins betreft, die was vrij om heen te gaan. Hij houdt niet van Wieringen en zou gaarne bij zijn gezin zijn, maar het zou niet verstandig zijn indien hij ging. Volgens mr. Kan zijn er voorzorgsmaatregelen genomen, waarvan noch keizer noch kroonprins vermoeden hebben. Hij vond verdei-, dat de kroonprins te veel praatte. Aldus mr. Kan volgens de „New York Harald." ALLERLEI. De Britsche voedsel controleur heeft beper kingen ingetrokken voor den prijs van tarwe die in Engeland verbouwd is, en Vrijen invoer van buitenlandsche taiwe door particuliere handelaren toegestaan. Te Keulen is een Duitsch controlebureau ingesteld om betreffende de personen; die uit het buitenland in het,; bezette gebied zijn ge komen, en vandaar hef bezette gebied willen binnengaan, aan de stations te onderzoeken, of zij in hel, bezit zijn van door do Duilceh. overheid geviseerde passen. Ook te Koblenz zal ■eerlang een dergelijk bureau worden ingesteld. Uit Berlijn meldt men In de laatste zes maanden van 1920 werden niet minder dan 13.454 personen wegens woeker vervolgd. 8136 wer den veroordeed. Hiervan liepen 4839 een geld- st. af op. Naar de Temps" verneemt is Venizelos teParijs aangekomen op verzoek van Lloyd Geor ge, die hem wenschte te raadplegen over de kwes tie van het Oosten. Venizelos heeft reeds een onderhoud gehad met de Britsche afgevaardig den ter conferentie. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de receptie van de deelnemers der conferentie te Parijs, het corps diplomatique cn de hoogwaar- digheidsbekleeders Woensdagavond op het Ely- sée gehouden, kardinaal Dubois vergezeld van zijn hulpbisschop Rolland Gosselin aanwezig was. Sinds 1905 had de aartsbisschop van Parijs niet meer aan dergelijke officieele ontvangsten deelgenomen. De „Times" verneemt uit New York De Washingtonsehe correspondent van de „New York World" beweert dat de Senaat van Engelsche gezaghebbende zijde een duidelijke wenk heeft gekregen om voorloopig niet door te gaan met de behandeling der resolutie van Borah, die beoogt den president te verzoeken, de kwestie van verminderden vioolbouw met Engeland en Japan te bespreken. Dat verzoek zou zijn overgebracht door een vooraanstaande internationale bankinstelling te New York. De reden er van is niet bekend. Sommigen vermoeden, dat Engeland van vermin derden vioolbouw nieuwe moeilijkheden in zake de werkloosheid vreest, terwijl anderen aannemen dat Engeland van meening is, dat het voorstel-Borah den Volkenbond zal verzwak ken. Directeur P. T. en T. in Ned-Indie. Naar wij vernemen zal de heer E. W. L. von Faber, hoofdambtenaar bij het Indische De partement van Gouvernementsbedrijven, thans met verlof in Nederland, die bestemd is den heer Pop op te volgen als hoofd van den P. T. T.- dienst in Ned.-Indië, 5 Maart e.k.- naar Indië terugkeeren. Onroerende goederen. Het wetsontwerp tot het heffen van een be lasting op de waardevermeerdering van onroe rende goederen ten behoeve van de gemeenten is bij den Raad van State aanhangig. Binnenland. Dure spoorkaartjes Naar men verneemt, zijn de Nederlandsche Spoorwegen met de Regeering in onderhandeling om het reizigerstarief wederom te verhoogen. De bedoeling schijnt te zijn het normale ta rief per K.M. te brengen de le klasse op 61/2 cent, voor de 2e klasse op 4 3/4 cent cn voor dc 3e klasse op 3 1/4 cent. Dit zal dan juist het dub bele zijn van het tarief van vóór den oorlog. Evenredige verhoogingen voor abonnemen ten, buurtverkeer, extra treinen enz. liggen eveneens in de bedoeling. 's Rijks Museum. Bij Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van 1 dezer, aan jhr. B. W. F. van Riemsdijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd directeur van 's Rijks Museum, tevens direc teur van 's Rijks Museum van Schilderijen te De verlaging van den suikerprijs. De arbitrage-commissie, bedoeld in art. 6 van de door den Staat der Nederlanden en de naam- looze vennootschap Nederlandsche Uitvoer- Maatschappij met de gezamenlijke suikerpro ducenten gesloten overeenkomst, heeft in een brief aan den minister van landbouw,en de drie groepen van suikerproducenten, die het contract hebben aangegaan, medegedeeld, dat zij haar onderzoek beëindigd heeft, hetwelk is ingesteld in verband met klachten, aan de zijde van sui kerverwerkende industrieelen en suikerhande laren gerezen naar aanleiding van de plaats gevonden prijsverlaging op 28 November j.l. met het daarmee gepaard gaande afschaffen van het bonstelsel. De commissie heeft de resultaten van haar onderzoek samengevat in de volgende conclu sies 1. Al is geen geschil gerezen tusschen par tijen bij de suikerovereenkomst 1920/21 en der halve geen grond voor arbitrale uitspraak, zoo acht de commissie zich niettemin verplicht naar aanleiding van de vele bij haar ingekomen klach ten haar oordeel in deze kenbaar te maken, nu heide partijen blijk hebben gegeven, daarop prijs te stellen. 2. De verlaging van den prijs van de suiker omstreeks 28 November 1920 was noodzakelijk. 3. De regeling van de prijsverlaging is ge schied op een wijze, welke, alle omstandigheden in aanmerking gencpnen, ook achteraf te be schouwen is als de beste, welke op dit oogen blik te verkiezen viel. 4. Noch naar regelen van recht, noch op bil- lijkheidsgronden kunnen in het algemeen de bij den handel in suiker betrokkenen aanspraak maken op het verkrijgen van vergoeding voor verliezen, tengevolge van de prijsverlaging en de regeling daarvan geleden. 5. De commissie verklaart zich bereid, haar oordeel over de vraag, of onder de klachten bij zondere gevallen voorkomen, welke tot tege moetkoming of vergoeding aanleiding geven, uit te spreken, indien partijen (staat en produ centen) haar te kennen geven, dat zij ook dit oordeel wenschen te vernemen. De commissie voegt hieraan toe, dat een uit voerige uiteenzetting van de motieven, welke haar bovenbedoelde conclusies hebben geleid, binnen enkele dagen kan worden tegemoet gezien Briellc. De Koningin heeft honderd gulden beschik baar gesteld voor het tot stand komen van de Gedenktafelen aan don Brielschen toren op 1 April 1922.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1