Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafls-OngevaUenverzekeilng ,„.x. fonn - fooonon jsSo l £110 „t jrs, I £UUi IUU 44ste Jaargang. Maandag 31 Januari 1921. No. 12950 m Haar Dochter. FEUSLLET Boreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaateenlj wordt 2 maalM berekend. Ingezonden mededeelingen 75J ct. per regel. Speciale^ conditiën voor fherhaaldelijkjg adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door do Hellandsoho Algenaoono Terzekerlngsbank to loklodaaa. bq verlies van oen wijsvinger verlies van eiken ando ren vingen Buitenlandsch Nieuws. DE OPPERSTE RAAD DER GEAL LIEERDEN. De kwestie der door Duitsch- land te betalen schadevergoe ding. Zaterdag is ter conferentie van den Opper sten Raad der Geallieerden te Parijs de beslis sing gevallen in zake de Duitsche schadever goeding. De Opperste Raad heeft het door de sub-com missie voor de Duitsche schadeloosstelling aan genomen ontwerp in zijn geheel aangenomen Slechts eenige wijzigingen van ondergeschik ten aard werden door den Raad aangebracht. Tevens nam de Raad de rapporten der mili taire, maritieme en luchtvaartkundige deskun digen aan. De daarin neergelegde beschikkingen zullen tegelijk met de regeling der schadeloos stelling van Duitschland worden gebracht. Naar men weet, bepaalt het rapport der in- tergeallieerde commissie te Versailles, betref fende de ontwapening, een zeker uitstel voor elk der tot dusver niet uitgevoerde maatrege len. De langste termijn van uitstel loopt tot 1 Juli. Tevens keurde de Raad een zeker aantal maat regelen goed, welke zullen worden genomen, indien Duitschland de ontwapeningsbepalin gen niet zal naleven In de eerste plaats een opschorting der ont ruiming door de geallieerde troepen van 't Rijn gebied in de tweede plaats de bezetting van nieuwe Duitsche gebieden de toepassing van douane- maatregelen in het Rijngebied. Gurzon stelde voor, dat de geallieerden zich zouden verzetten tegen Duitschlands toelating tot den Volkenbond. Nader seint men uit Parijs Het protocol, waarin de besluiten van den Oppersten Raad, zoowel nopens de schadeloos stelling, als wat betreft de ontwapening, zijn neergelegd, is om half zes geteekend. Reeds heden Maandag zal een en ander ter kennis worden gebracht van de Duitsche regee ring, terwijl het protocol Dinsdag zal worden gepubliceerd, tegelijk met het daaraan toege voegde begeleidend schrijven. De gemelde dwang-maatregelen, nl. verlen ging der geallieerde bezetting van het Rijn-ge bied, instelling van douanemaatregelen in het Rijngebied, bezetting van nieuwe Duitsche ge bieden en verzet tegen Duitschlands toetreding tot den Volkenbond, zullen worden toegepast in verhouding tot de twee categorieën v. Duitsch lands gedragsverplichtingen, nl. de schadeloos stelling en de ontwapening. Wat betreft de pan Oostenrijk te verleenen hulp, werd het door Loucheur uitgebrachte rapport aangenomen, volgens hetwelk een fi nancieel syndicaat met een kapitaal van 200 millioen zal worden ingesteld. Om kwart voor zes werd de zitting gesloten. De gevolmachtigden verklaarden dat alle over- 48 „O moederdat is al weer voorbij, dat is ge leden." Maar het zorgvolle moederoog merkte toch op, dat zijn haren boven de slapen een witte tint hadden gekregen en dat zijn gezichtwat blee- ker en magerder geworden was. „Maar zij hoe houdt zij er zich onder?" Hij glimlachte bitter. „O, zij logeert te Brussel om zich te verstrooi en, en haar moeder is met haar mee. Toen trok zijn moeder hem dichter naar zich toe en hem omhelzende, fluisterde zij snik kend ,,God heeft alles ten beste geschikt. Dan ben ik niet meer overtollig „Neen, moeder, neen!" antwoordde hij, alles blijft zooals het vroeger was tusschen ons tweeën. U mag mij niet verlaten, ik kan u niet missen, nu minder dan ooit „O," zeide zij met een glans in haar oude oo- 8en, die haar voor een oogenblik een schijn van jeugd en gezondheid gaf, „ik schaam mij, dat er zoo gelukkig door ben, maar ach Robert, "t was zoo bang voor je toekomst. Zij deugde Qiet voor je." eenkomsten zonder de minste moeilijkheid wer den geteekend. De algemeene indruk is, dat de Fransche po litiek een aanzienlijk succes heeft behaald, ter wijl de oplossing alle geallieerde mogendhe den geheel bevredigt. De „Temps" schrijft met betrekking tot het vergelijk in zake de schadeloosstelling, dat men heeft bepaald, dat Duitschland zijn verhandel bare fondsen zal moeten overdragen tot een bedrag, gelijk aan de annuiteiten, welker be drag thans is vastgesteld. Betreffende ontwapening zijn zekere uitstel len aan Duitschland toegestaan, terwijl de Duit sche regeering zal worden uitgenoodigd, zekere wetgevende bepalingen aan den Rijksdag voor te leggen. DE ARBEIDSCONFERENTIE VAN WASHINGTON. Op den datum van 30 Jan., nu juist een jaar geleden, ejiridigde te Washington de internatio nale arbeidsconferentie, welke tot nu toe mis schien het meest succesvolle, resultaat is ge weest, hetwelk de Volkenbond heeft bereikt, zegt de „Daily Chronicle" in haar nummer van 27 Januari Haar nalatenschap, aan c';ustaten, die door hun onderteekening het anima van Washington hadden bekrachtigd, bestond in zes conventies en zes adviezen, welke aan do verschillende nationale vertegenwoordigers van die staten binnen een jaar of onder zekere omstandigheden binnen 18 maanden moesten worden voorgelegd. De conventies betioffcn, behalve de verplichting tot het invoeren van een 48-urige werkweek, maatregelen ter yop-.- ziening in de werkloosheid, terwijl er tevens voorwaarden in werden vastgesteld betreffende de tewerkstelling in fabrieken van vrouwen, kinderen en minderjarigen. Dit jaar is thans voorbij, en de eenige ver plichting, welke de vertegenwoordigd s der staten "konden aanvaarden, n.l. die van de con venties aan hun respectieve wetgevende licha men te zullen voorleggen, zijn in de meeste ge vallen reeds vervuld, of er zijn schikkingen getioffen, dat dit zoo spoedig mogelijk zal ge schieden. Groot-Brittanië, Frankrijk, Italië en België zijn reeds aanzienlijk gevorderd met de behan deling in de wetgevende vergadering, en dank zij Venizelos, heeft ook Griekenland reeds alle conventies en verscheidene der adviezen ge ratificeerd. Ir Japan zijn aibeidswetten in voorbereiding, en men verwacht, dat daar binnen 18' maanden de vcrcischtc ratificaties zullen zijn geschied. Bijna alle andere landen van Duitschland tot Chili, zijn verder eenigszins gevorderd op den weg naar de verplichte invoering van het pro gramma van Washington. De conclusies, waar toe men te Washington is gekomen, worden het internationale charter van den arbeid genoemd. De bepalingen van dit Charter moeten inderdaad internationaal worden toegepast, als niet door de wijze, waarop de arbeiders in het eene land zullen worden te werk gestald, schade zal wor- HOOFDSTUK XXII. Een jaar was bijna voorbijgegaan weer was het winter, weer zat moeder Van Berken op haar gewoon plaatsje in de huiskamer, maar niet meer zwak en lijdend als het vorige jaar. 't Was of zij opnieuw jong en krachtig was geworden. Zij voerde weer met flinke hand het bestuur over het huishouden Jaantje voelde het genoeg, dat de juffrouw weer sterk genoeg was en de gangen van haar huis als vroeger kon nagaan. Robert leefde bijna geheel voor zijn werk. De moeilijkheden waarmede hij het vorig jatr te worstelen had gehad, waren geheel overwon nen en de zaak bloeide nu meer dan ooit te voren. Hij kon het werk niet meer alleen af, en Vermei- len zat den geheelen dag op het kantoor. Therese kwam de oude juffrouw veel gezel schap houden als haar zoon er niet was, en wan neer mijnheer Robert's avonds in do huiskamer kwam, om een uurtje een kopje thee te drinken, vond hij haar met een handwerkje achter het blad zitten, zijn moedermet haar naai- enverstel- werk helpende. Zij was tegenwoordig vriendelijker tegen hem, en scheen hem nu geheel vergeven te hebben dat hij haar eens voor overtollig had verklaard zij spraken over courantennieuws, over algemee ne belangen, over boeken, die zij gelezen had den toegebracht aan een land waar andere be palingen gelden. Het is in aller belang, dat on gelijkheden, welke hiertoe aanleiding kunnen geven, worden weggenomen. Het moreele gezag van de conferentie van Washington heeft in- tusschen reeds beter en sneller resultaten ge had, dan enkele cynici verwachtten en voor spelden. DUITSCHLAND. Bij den Rijksdag is een wetsontwerp ingediend betreffende de heffing van een belasting ter bevordering van den woningbouw (meest huur belasting genoemd), welke de verschaffing van middelen voor den verderen steun van het bouwbedrijf moet verzekeren. Het ontwerp voorziet in een belasting ter hoogte van 5 pCt. der huurwaarde van 1914 en strekt zich uit, niet slechts over de woningen, maar ook over kantoren enz. Tegelijkertijd is bij den Rijksdag een voorstel van den Rijksraad ingediend, volgens hetwelk de middelen in plaats van door de belasting, die de regeering voorstelt, door een grondbe lasting moeten worden opgebracht. DANTZIG. Het parlement van Dantzig heeft den Duitsch- nationalen afgevaardigde dr. Matthai tot voor zitter gekozen. Hij behaalde 61 van de 98 stem men. Alle burgerlijke partijen hebben voor hem gestemd. De linkerzijde onthield zich. De onafhankelijke vice-president Rahn heeft zijn ontslag ingediend, omdat zijn groep gesplitst is. Er zetelen thans 11 communisten en 10 on- afhankelijken in het parlement. Rahn zelf be hoort tot de communistische partij. In de vergadering werd medegedeeld, dat er moeilijkheden zijn ontstaan tusschen het parle ment en generaal Haking, den opper-commis- saris voor den vrijstaat. Deze heeft zijn intrek niet willen nemen in de villa, die hem werd aangeboden. Hij wil die van het vroegere opper commando hebben, waarin echter het parle ment zelf is ondergebracht. Generaal Haking heeft verklaard, dat hij als opper-commissaris 100.000 goud frank per jaar verdient, en zich verplicht gevoelt dit bedrag ook in den vrijstaat uit te geven. Dit kan hij echter alleen doen, indien hij een fatsoenlijke woning heeft. Haking zal nu de gezantenconferentie verzoeken een beslissing te nemen. proclameerd, werden reeds verscheidene bij zonderheden gemeld. Thans hebben de nationalisten de Kamers van Arbeid te Vincenza, Garpi, Crivasso en in andere steden bestoimd, vernielden de boeken en bescheiden en maakten daarvan op straat vreugdevuren. In Cecina, bij Pisa, werd op een troep natio nalisten, die door de politie naar het station begeleid werd, een geweldig salvovuur uit verscheidene huizen geopend, waardoor elf per sonen gewond werden. De burgemeester van Cecina en eenige andere notabelen zijn gearres teerd. RUSLAND. De „Evening Standard" meldt, dat de holsje- wiki 30 millioen zandzakken besteld hebben uit het overschot van de Britsche legervoorra- den en dat enkele Britsche uitvoerhandelaars oorlogsbenoodigdheden op groote schaal aan Rusland leveren. Men acht dit een onheilspel lend voorteeken, dat Rusland nieuwe aanvals plannen voorbereidt. Het heet, dat ter betaling Russisch goud wordt gebezigd, dat betaald wordt door bemiddeling van een bank te Stockholm. Een niet nader genoemd vertegenwoordiger der holsjewiki zeide, dat deze zich niet bezorgd maken over den uitvoer van Russisch goud, daar Rusland nog over tienduizenden kilo's platina beschikt. ITALIË. Telegrammen uit Italië hebben reeds melding gemaakt van aanslagen op arbeiderslokalen, het verwoesten van drukkerijen van arbeiders- bladen en dergelijke uitspattingen door natio nalisten als een reactie op de communistische excessen van het afgeloopen anderhalf jaar. De verwoesting van de voornaamste eigen dommen der extremisten in gehe'el Italië blijkt hierbij het doel der campagne te zijn. Omtrent de gebeurtenissen te Florence, waar bij na de aanvallen van de nationalisten, de arbeiders een algemeene staking hebben go den, en de oude moeder luisterde gaarne toe, vooral wanneer zij het niet eens konden worden en een vriendelijken strijd voerden. Eens,dat Robert weer binnenkwam,hoorde hij heide vrouwen in een druk gesprek, dat zij ech ter onmiddellijk bij zijn binnentreden staakten. Therese was opvallend stil en hij meende zelfs aan haar oogen te kunnen zien, dat zij geschreid had spoediger dan anders ging hij naar zijn kantoor terug, maar toen Therese en haar vader naar huis waren gegaan, en hij bij zijn moeder in de huiskamer wederkeerde, kon hij niet nalaten haar te vragen, wat Therese scheel de. ,,'t Kind heeft verdriet," zeide de moeder, „zij wordt weer overtollig." „Zij overtollig Hoe kan dat „Heeft Vermeden er je niet over gesproken Hij schijnt trouwplannen te hebben." „Vermeden trouwplannen en Robert be gon hardop te lachen, „hoe verzint hij het „Nu, 't is zoo dwaas niet, hij is zoo oud niet, pas vijftig jaar." „En wie zal de gelukkige zijn „Juffrouw Van Zon, een dame van zijn leef tijd, die in een aardig huisje woonter valt niets op tegen te zeggen. „Dan alleen, dat hij zijn dochter allesbehalve gelukkig maakt, zij, die alleen voor zijn geluk leeft ,,Ja, maar 't is toch ook om haar geluk niet d'ANNUNZIO. Alvorens Fiume te verlaten, had d'Annunzio de publicatie van een groenboek aangekondigd, hetwelk de laatste gebeurtenissen in het regent schap Carnaro verhalen zou. Volgens het „Jour nal des Débats" zou het reeds zijn verschenen, en zou het slechts een uitvoerige lofuiting zijn op den door den dichter verrichten arbeid, af gewisseld met verwenschingen aan het adres der Italiaansche regeeriug. Giolitti en generaal Caviglia Worden hevig aangevallen, daar zij hebben getrdcht „den Fiumeeschen geest in de Zuid-Slavische Adriatische Zee te verdrin ken". Doch deze geest, aldus d'Annunzio, heeft niet vergeten, noch vergeven, noch ontwapend. Hij wacht zijn uur af. NOORWEGEN. Omtrent den uitslag der volkstelling wordt uit Kristiania gemeld, dat de bevolking van Noorwegen 2.646.000 zielen telt, hetgeen een vermeerdering sedert 1910 van 10x/2 pCt. be- teekent. CHINA EN JAPAN. Reuter meldt uit Peking, dat de Chineesche en Japansche militaire en marine-autoriteiten gisteren een overeenkomst hebben geteekend, waardoor het Chineesch-Japansch verdrag, dat voorzag in een Chineesch-Japansche militaire samenwerking voor den duur van den oorlog tegen vijandelijke doordringing van Oost-Siberië, wordt opgeheven. in den weg te staan, dat hij dit besluit heeft genomen. Want hij weet, dat zij, zoolang haar vader niet een goede plaatsvervangster Voor haar heeft, nooit aan haar eigen geluk en toe komst zal willen denken." „Wat voor toekomst bedoelt u „Therese kan een zeer goede" partij doen zij is ten huwelijk gevraagd door Verploeg, den candidaat van notaris Vierman, een jon gen van fortuin en door en door soliede en braaf." „Waar heeft zij dien leeren kennen „Wel, bij mevrouw Vierman, die zooveel van haar houdt en bij wie zij veel komt." „Zoo .en. .en. .wat zegt Therese er van?" „Och, zij is nog een beetje in de war en schijnt er niet toe te kunnen komen, het voorstel van Verploeg aan te nemen." „Wat wil zij dan beginnen Bij haar vader en stiefmoeder blijven? Dan kan zij haar pret ook op." „Zij wil in betrekking gaan." „Laat zij dan hier komen Juffrouw Van Berken schudde het hoofd. „Dat kan onmogelijk, Rob „Waarom Vroegerwas zij er zoo op gesteld.^ „Vroeger O, toen was het heel anders." „Hoe zoo, vroeger?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1