PERZIE. Reuter verneemt, dat een bende van drie honderd rebellen uit Ghilan, een Perzische pro vincie ten Zuid-Westen van de Kaspische Zee, een raid ondernam naar de Perzische stad Tunu- kaban, onder bescherming van hot vuur van bolsjewistische oorlogsschepen. Na verscheidene notabelen gevangengenomen te hebben en rijst en vee te hebben buitgemaakt, trokken de ^oo- ve s terug. De Perzische regeering protesteerde bij da Sovjet-regeering. CANADA. Volgen? berichten uit Montreal, heeft de re geering van Quebec een wetsontwerp ingediend ten aanzien van den verkoop van alcoholhou dende dranken. Volgens de bepalingen van dit ontwerp neemt de regeering het geheele toezicht over dezen vei koop op zich. De wet zou op 1 Mei a.s. in werking treden. ALLERLEI. De directie van Fanis Hodbarrow-ijzermijnen te Millow (graafschap Cumberland), een van de grootste ondernemingen der wereld, heeft heden haar bedrijf voor onbepaalden tijd stop gezet. Tweeduizend arbeiders zijn hierdoor werk loos geworden. Reuter verneemt uit Washington, dat de erkenning van Letland en Estland door de geallieerden niet in overeenstemming is met Wilson's politiek ten opzichte van Rusland. Wilson zou n.l. niet tot erkenning willen over gaan, alvorens het volk uitspraak gedaan heeft over de afscheiding dezer streken van Rusland. Uit Christiania meldt men Sir Ernest Shackleton heeft, volgens Sjoefortstidingen, een bijzonder schip gekocht voor een op 4 Juni te beginnen expeditie in het gebied ten N. van Canada. Het schip dat 204 ton meet, is van hout, en voorzien van een motor van 183 P.K. Het Russische blad „Narodnoje Delo" bericht, dat de revolutionaire rechtbank te Orenburg, 17 spoorwegarbeiders ter dood heeft veroordeeld, die zich schuldig gemaakt hadden aan diefstal van suiker, lucifers en fabrieks- artikelen, ter waarde van 15 millioen roebel. De geallieerden zullen den 21 sten Febru ari te Londen bijeenkomen met de Grieksche en Turksche vertegenwoordigers, terwijl de con ferentie met de Duitschers den 28sten Februari te Londen zal plaats hebben. Uit Breslau wordt gemeld, dat de uit gave der „Schlesische Zeitung" tot 11 Febr. a.s. op last der intergeallieerde commissie is verboden." Naar de „Oberschlesische Landeszeitung" meldt, is in Zawaize een vergadering van Duit- sche Opper-Sileziërs door een bende overvallen De politie geraakte in een vuurgevecht met de bende, waarbij verscheidene personen gewond werden. Er hadden ettelijke arrestaties plaats. Scheidemann heeft aan den Berlijnschen correspondent van de „Éclair" verklaard Ik ken Briand sedert 20 jaar. Duitschland is te arm om veel te kunnen doen. Toch moet het de vergoedings-verplichtingen uitvoeren, vooral in het verwoeste gebied. De Duitsche mijnwerkers zijn aan hot eind van hun krachten. De gestadige bedreiging met bezetting van hot Roergebied verlamt den arbeid. Het com munisme zal in Duitschland verdwijnen, zoodra de ellende der arbeiders ophoudt. Als Duitsch land Opper-Silezië verliest moet de toestand nog verergeren. Binnenland. De economische crisis. Naar het „Centrum!' verneemt heeft het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, de hoofd besturen van do aangesloten bonden uitgenoo- digt tot een spoedvergadering op Dinsdag a.s., in verband met de door de regearing bekend gemaakte regeling, inzake uitkeering aan werk- looze arbeiders. Nieuwe stoomvaartdienst. Reuter verneemt, dat een der grootste Ila- liaansche scheepvaartmaatschappijen een gero- gelden dienst inricht tusschen Batoem, Italië, Groot-Brittannië en Nederland. Voorloopig zul len acht stoomschepen den dienst verrichten, later zal dit aantal tot twaalf worden uitge breid. De lichting 1921. (Officieel). De inlijving van de lichting 1921 zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, niet vóór 1 Maart geschieden De tijdvakken van inlijving zullen zoodra mogelijk na de vaststelling ter openbare ken nis worden gebracht. De Oostenr. schuldvordering der N. U. M. Naar men verneemt, zal de N. U. M., ten einde verdere moeilijkheden tusschen Oostenrijk en de iandstaten bij de liquidatie der Oo3tenrijk3ch- Hongaarsche Bank te voorkomen, naar alle waarschijnlijkheid het haar aangeboden accoord accepteeren. Renten-invaliditeitswet en de ouderdomswet 1919. Op 1 Januari werden 218 weduwcnien- ten cn 754 weezenrenten krachtens de Inva liditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikal 373 dier wet 7238 personen in het genot verkeerden van eenc als vrucht hunner verzekering verkregen Ouder domsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op voren genoemden datum 17.382 personen in het geiiot van eone als vrucht hunner verzeke- ting verkregen Ouderdomsrente van drie gul den per week. Ambtenaren. De „Middelburgsche Crt.!' heeft, zich de moeite gegeven om uit te rekenen, hoeveel ambtenaren er in Nederland ongeveer zijn- Het blad komt tot een schatting van 50.000 in 1917, ongeacht de crisisambtcnaren tot oen totaal van 200.000 in dezen tijd. Eén op de acht volwassen mannen schijnt nu ambtenaar te zijn. Het verschijnsel heeft een economische zijde, die aanstonds vanzelf in 't oog valt. Want deze 200.000 personen doen niet mee aan de voort brenging van verbruiksartikelon. Zij bouwen noch vis3chen. Zij fabriceeren noch ai beiden in de mijnen. Zij bakken geen steenen en zagen geen hout. Wel vragen zij van alles hun aandeel en liefst- wat ruim. Maar er is ook een politieke kant aan dat grooto aantal ambtenaren. Zij kunnen met vrouwen, zonen dochters en familieleden aan de stembus heel wat macht ontwikkelen over het hoofd van alle paitijen heen, en 't gevaar is niet denkbeeldig, dat po litieke leiders en woordvoerders door aan de staatsruif veel te beloven, winst zion te halen voor hun aanhangers. Zulk een corps rekent bij verkiezingen mee Een overeenkomst met België. „De Tijd" meldt, dat na maandenlange ondei- handelingan tusschen de Belgische regeering en de raadslieden der Nederlandsche belangheb benden, inzake de Fluviale een oplossing in der minne is gevonden. De financieelo vorderin gen der Noderlandeis zijn door de Belgische regecring erkend, zoodat de betreffende schepen binnenkort vrijelijk door de Nederlandsche wateren naar België zullen kunnen gebracht worden. Zooals men weet, werden deze schepen, die zich op den Rijn en in Nederiand bevonden, bij den vrede aan België toegewezen. Er waren evenwel Hollanders die aandeden en hypotheken op deze schepen hadden en hun rechten dedm gelden. Zij lieten de schepen, zoodra zij in Nederlandsche wateren kwamen, aan den ketting leggen. Zoo kon België de hem toegewezen vaar tuigen niet naai België halen. De Belgische regeering heeft nu de financieelo vorderingen der Nederlanders erkend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel. In de op 28 Januari j.l. onder voorzitterschap van den heer B. A. J.Wittkampf gehouden ver gadering dezer Kamer werden de geloofsbrieven der op 24 November 1.1. herkozen leden, de heeren B. H. A. Bortels, D. L. Ingelse, H. J. Jansen, M. van der Vlies en S. C. van Waalwijk van Doorn, onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating dezer hooren als loden der Kamer werd besloten De heer B. A. J. Wittkampf word herbenoemd* tot voorzitter en do beer H. J. Jansen tot voor zitter-plaatsvervanger. De heer Mr. M. J. C. M. Kavelaars werd mot ingang van 1 November 1920 herbenoemd tot secreatiris. Voorts werden de leden der commissies her benoemd. Tot leden der commissie, welke den Secreta ris zal bijstaan bij het ontwerpen van het verslag der Kamer over 1920, werden benoemd de heeren H. B. A. Bertels, Jac. J. C. Engeiing, J. Haima van dei Wal, A.H.M.Melchers en M.van derVlies De door den secretaris opgemaakte voorloo- pige rekening en verantwoording van het af- geloopen jaar werd onderzocht en met de over gelegde bescheiden vergeleken. Wijl daaruit bleek dat het bedrag dor uitgaven 1255.25 en dat der ontvangsten slechts 922.34 bedraagt, weid besloten, tot den Gemeenteraad het vei zoek to richten om aan de Kamer alsnog eene som var» 332,92 toe te leggen ten einde de rekening, sluitend te maken. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur der Kamer in December 1.1. een adres had gezonden aan den Minister van Financiën naar aanlei ding van het destijds ingediende wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd tot 330 per H.L.ad 50 waarin tot zijne Excellentie het verzoek werd gericht dit wetsont werp te willen intrekken en in ieder geval maatregelen te willen nemen, waardoor do alcohol industrie worde schadeloos gesteld voor de kosten, moeite en lasten, waaronder zij moet werken als gevolg van de belemmerende be palingen onzer accijnswetgeving. Door de Kamer werd hieraan goedkeuring verleend.' Ingevolge een adres der Kamer van Koophan del en fabrieken te Vlaardingen aan den Minister van Waterstaat d.d. 18 October 1920 betreffen de het heffen van staangeld bpZ&terdagmiddag van welk adres de Kamer eén lafdruk had ont vangen, werd besloten, aan den zooeven ge noemden Minister een adres te zenden, waarin er op gewezen wordt,dat de Kamer het onbillijk vindt, dat staangeld wordt geheven van den tijd, waarop niet gelost kan worden, en waarin wordt verzocht om het daarheen te leiden, dat door de Spoorwegmaatschappijen over den Zater dagmiddag geen staangeld meer geheven wordt. Van den heer F. Bovenbeig Jz., alhier, had de Kamer een verzoek ontvangen om hem een verklaring te doen toekomen als bedoeld in art. 2 der verordening op de makelaardij, door hem over te leggen bij een aanvraag van aanstel ling tot makelaar in spiritus, granen en aanver wante artikelen. Dientengevolge werd besloten, den heer Bovenberg een verklaring af te geven, dat hij ten minste 3 jaren in deze vakken werk zaam is geweest. Door de firma M. van Emden, alhier, was bij brieven d.d. 30 October en 1 November 1920 aan de kamer verzocht om de noodige stappen te willen doen, die kunnen leiden tot een verbe tering in de bediening van het Gemeentelijk Telefoonnet alhier, en om te verkrijgen, dat den reizigers van Schiedam dezelfde faciliteiten zou den worden verleend, welke waren vervat in de vorige spoorwegdicnstregoling. Dit laatste verzoek werd gedaan op grond van de onvol doende verbinding, tusschen de hoofdstad en Schiedam, ontstaan door de invoering der nieu we winterdienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen. De Kamer besloot op het eerste verzoek te antwoorden, dat de telephoon na liet in gebruik nemen van de nieuwe centrale, naar hare meening, aanmerkelijk verbeterd is, en op het tweede, dat ingevolge een door onze Kamer bij missive van 8 November 1920 gedaan verzoek om den trein van 10.23 de? avonds uit Den Haag in het vervolg ook te Schiedam te la ten stoppen, de zooeven genoemde trein thans in onze gemeente stopt. In verband met de vestiging van den zetel der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen werd door den voorzitter in den loop der vergadeiing medege deeld, dat volgens mededeeling van den heer Burgemeester de Minister heeft verklaard, dat, indien later de meerderheid der districts-kamer verplaatamg van den zetel naar Sch;edam mocht wenschen, hij bereid zou gevonden worden daar toe mede te werken. Ook was ingekomen een missive van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel d.cl. 7 December 1920, waarin wat betreft de zetels der nieuwe Kamers, werd medegedeeld, dat bij sommige gevallen de daa;- voor in aanmerking komende gemeenten van zelf waren aangewezen, terwijl bij'andeie Ka mers de keus moest worden gedaan tusschen gemeenten, die wat belang en ligging betreft niet zoo heel veel verschilden, en dat hij voor die gevallen volkomen bereid is om later de aan vraging van een andere gemeente als zetel te bevorderen, wanneer de nieuw gekozen Kamer van Koophandel hem dit viaagt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags sleutel,lorgnet in étui,broche met portret, R. K. Katechismus, broodtaschje, bruin tasch- je met inh. Bij vinderspapieren geld, Zwalje, Hofje van Belois 18 étui met potlooden, Lub, Hoofd straat 38 sigarenaansteker, P.Dienske, Broers- veld 141 zaklantaarn P. Dienske, Broersveld 14étu* van rozenkrans, H. J. Steenhorst, Nieuwe Haven 231 kindertasch met inh., de Kaper, Nieuwe Haven 235a. Arbeidskaart etc., J. Rademaker, Groeneweegje 15 papieren geld, R. Jocker, Boschpolderstraat, R'dam portemonnaie met inh., J. Schulze, Viilastraat 54 bril met étui, J. Seij, Archimedesstraat portemonnaie met inh., A. van Lid, Vijgensteeg 7 bril, J. Goedvolk, Putterhoekschestr. 24 schortje, D. Vink, Fabristraat 38a broche, H. Gunneweg, Laan ons Genoegen 23 portemon naie met inh., G. A. H. Scheffers, Dam 35 bos sleutels, A. J. Wijzenbroek, Oosterstraat 90 knipmes, W. van Dijk, Vriendschapstraat 3a portemonnaie met inh., G. P. Diest, Korte Ha ven 19 portemonnaie met inh., H. Bekker, St. Pietersteeg 5 kinderportemonnaie met inh., E. v. Steijn, Zijlstraat 42 R. K. Kerkboekje, Leersenveld, Streijenschestraat 50mof, fa. Bertels, Dam. Bij het Zaterdag 1.1. te leiden gehouden examen voor Stenografie „Groote!' slaagden o.a. voor kantoorstenograaf (130 lattor- gr. per minuut) de dames A. P. var» Neede, M.Visser, H. M. C. Suyker, leerlingen van Mej C. Zoetmulder. Door de firma A. Jordaans, aan de Hoofdstraat, is aangifte gedaan, dat in den laatsten tijd veel gereedschap uit haar fabriek wordt vermist. Een ondeizoek zal worden in gesteld. De 7-jarige D. B., wonendeöude Kerkhof, is aldaar Zaterdag aangereden dooi een telegrambesteller, met het gevolg dat het jongetje niet meer kon opstaan. Door een twee tal agenten van politie werd het kind opgenomen en naar de woning van dr. Groeneweegen over gebracht, waar bleek dat het een been gebroken had. De dokter heeft het been gezet, waarna het jongetje naar de ouderlijke woning werd over gebracht. De wielrijder heeft geen schuld aan het ongeval. Ir» den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor van de ma chinefabriek der firma Eijkelboom aa-^ den Schiedamschen weg, onder de gemeente Over- schie. Alles werd overhoop gehaald, terwijl een bedrag van 75.uit den lessenaar werd ont vreemd. Gemengd Nieuws. Vliegongeluk bij Arnhem. Eer- gisternacht heeft, naar de ,,N. Arn. Crt." meldt, nabij Arnhem een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een toestel van de onderneming Zablab- nich, Berlijn, (luchtlijn AmsterdamMunster e.v.), dat acht passagiers vervoerde, geraakte ter hoogte van Zovenaar verdwaald in een hévigen sneeuwstorm, die oriënteering onmogelijk maak te. Do bestuurder beproefde een noodlanding doch verloor op 20 Meter van den grond de con- tróle over zijn machine. Het toestel stortte omlaag en werd geheel vernield. De monteur werd ernstig gekwetst, de passagiers kwamen met den schrik vrij. De bestuurder, die zeer vermoeid en uitgeput was, kreeg de stuurstang tegen de borrt. Eenige boeren uit den omtrek verleenden de noodige hulp en zorgden voor onderdak. De passagiers konden gisterenmoigen de reis naar Duitschland per trein voortzetten. Valsche zilverbons. De lithografie en cartonnagefabrikanten F. S. en M. F. te Rot terdam, de vervaardigers en uitgevers van val sche zilverbons van een rijksdaalder, zijn Za terdag ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring overgebracht. Fabriekgesloten. Naar men verneemt is de Tricotagefabriek aan den Steenwijkerstraat- weg te Meppel, gesloten wegens te geringen af zet. Opzienbarende arrestatie. Te Heesch hebben de gemeente-veldwachter po litie uit Oss en marechaussee uit Geffen een in val gedaan in een woning aan den Osscheweg. Een partij linnengoed, sajet, spek, etc., etc., ver moedelijk van diefstal afkomstig, werd in be- slag genomen. De bewoner en zijn echtgenoote werden onmiddellijk gearresteerd en naar Oss overgebracht. Daarna werden nog acht personen naar Oss overgebracht. Men vermoedt, zoo le zen we in het „Hdbl.", een uitgebreide dieven bende op het spoor te zijn, waardoor Oss en om streken onveilig werd gemaakt. Valsch bankbiljet. Op de laatst ge houden paardenmarkt te Utrecht verkocht een landbouwer uit Loosdrecht een paard. Bij het geld, dat hij ontving, was ook een bankbiljet van /300. Thuis gekomen, bemerkte hij dat van een biljet van 100, de 1 met anilinepotlood in een 3 was veranderd. De landbouwer stelde, volgens het „Hdbld." met een inspecteur der recherche uit Utrecht en de recherche uit Zwolle een onderzoek in op de Zwolsche paardenmarkt. Een landbou wer uit Dalfsen werd herkend als de kooper van het paard. Hij bekende het paard gekocht en o.a. met een biljet van ƒ300 betaald te heb ben, maar ontkende de vervalsching. Hij bad het gekocht met een landbouwer uit Junne, gemeente Ommen. Beiden zijn naar Utrecht overgebracht. Arrestaties. Men meldt uit Den Haag Maandag j.l. werd zooals gemeld door een nachtwaker inbraak geconstateerd in den zilverwinkel van den heer K., wonende Hooge- zand 62a. Bedoelde nachtwaker werd toen even eens in bewaring gesteld, omdat hij zich een aantal horloges en ringen had toegeëigend, toen hij den diefstal ontdekte. Thans heeft de politie aangehouden als ver- moedelijken dader van dezen diefstal zekeren J. B., bakkersknecht, wonende in de Joubertstraat. De aangehoudene is in verzekerde bewaring gesteld. Door den vloer gezakt. In een wo ning aan de Margarethastraat te Haarlem zakte een juffrouw, die bezig was de bedstee schoon te maken, door den vloer en viel in een drie meter diepen kelder. Met gekneusde ruggegraat werd zij naar de Mariastichting gebracht. Opgesloten. Te Lisse werden een dezer dagen twee predikanten, die hun belastingpen ningen kwamen betalen, met den gemeente ontvanger opgesloten. Dat kwam zoo. Den meenteontvanger houdt zitting in een lokaal van het gemeentehuis en als de kantooruren om zijn, komt de veldwachter en sluit het lokaal af. Dit gebeurde ook nu,zonder dat de veldwachter zich overtuigde, of er nog iemand aanwezig was, waardoor de drie heeren gevangen zaten. Langs den ongehruikelijken weg van door 't raam te klauteren, wist het drietal de vrijheid te herkrijgen. Majesteitsschenni s.Omtrent de arrestatie te 's Gravenhage van een persoon we gens majesteitsschennis verneemt de „Resb." nog dat de gearresteerde is de 23-jarige D. I. S., de zoon van den bekenden ex-anarchist S. S. molesteerde de in het Noordeinde aanwe zige politie, welke hij vroeg, of zij niet beter haar tijd kon besteden dan met dat tuig te bewaken. Toen hem verzocht werd door te Ioo- pen, verklaarde hij daar te komen om voor zijn beginselen te getuigen en ging door met in het openbaar de Koningin te beleedigen. Hij werd toen gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Daar verklaarde hij, dat hij nu nog den ge- schiksten tijd had uitgekozen,wijl hij nog geen oploop wilde veroorzaken, maar wanneer hij weer vrij was, zou hij terugkomen en dan op den dag om zijn beleedigingen in het openbaar te herhalen. Gevraagd naar de reden van zijn optreden, verklaarde hij, dit alleen voor den rechter te zullen verklaren. Een gift voor tuberculose-be- s t r ij d i n g. De Matin" deelt mede dat het blad van een zijner lezers een cheque van 30.000 francs heeft ontvangen, met verzoek die som te overhandigen aan het Insituut Pasteur, ten einde prof. Calmette in staat te stellen zijn proef nemingen met de inenting tegen de tuberculose voort te zetten. De gever, de heer Georges CahenLéon, hoopt dat zijn voorbeeld door velen gevolgd zal worden, zoodat de zes millioen bijeenkomen, noodig voor het stichten van een laboratorium in Fransch Guinea. Draadlooze telefoon. De „Infor mation" meldt dat de Novgorod een proef is genomen met een nieuw systeem van draadlooze telefonie, en dat een verbinding verkregen zou

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2