Dagblad voor Schiedam firafls-OnoevaUenYerzekering f||| leheeie j|J |J 44ste Jaargang. Vrijdag 4 Februari 1921. No. 12954 Maar Dochter. FEUILLETOr BareauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenfj wordt 2 maal "B berekend. Ingezonden mededeelingen 75|ct. per regel. Speciale conditiën voor fherhaaldelijkjg adverteeren. Tarieven worden op [aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering weidt |»wvfc»»gl laai de Ilellandeehe Algemeen» Vsnekerin|»b—k le lehleinm. k|| verllee van een wijsvinger vetüea van f eiken and», ven vingev i Buitenlandsch Nieuws. DE KWESTIE VAN DE BELASTING OP DEN DUITSCHEN UITVOER. Een telegram uit Londen meldt Bij het -bespreken van het nieuwe plan voor de schadeloosstelling door Duitschland met den diplomatieken medewerker van de „Daily Te legraph" heeft Giannini, een van de twee Ita- liaansche deskundigen, die de conferenties te Brussel en te Parijs hebben bijgewoond, een fun damenteel en zeer verspreid wanbegrip omtrent de belasting van 12^2 pet. op den toekomstigen Duitschen uitvoer rechtgezet. Deze uitnemende Italiaansche staathuishoudkundige zette uit een, dat die belasting geen belasting is op den uitvoer, maar een percentage van alle ontvang sten, door den uitvoer verkregen. Een belasting op den uitvoer zou beteekenen, dat de belasting zou moeten worden geind door de Duitsche be lastingkantoren voor dat de goederen uit Duitsch land zouden mogen worden gevoerd, en zij zou dan alleen kunnen worden opgebracht in Duitsch papieren geld en onder onmiddellijk toezicht van ambtenaren der geallieerden. Giannini ver volgde „Wij hebben geen Duitsche papieren marken noodig, maar goud, en wij wenschen niet dat de kooper, hij zij dan geallieerd of neu traal, de belasting zal betalen en die verhalen op den geallieerden of neutralen klant, zooals hij onvermijdelijk zou hebben to doen in geval van een belasting op den uitvoer, die dien naam terecht zou dragen. Aan den anderen kant zou een percentage op alle ontvangsten van den Duitschen uitvoer be teekenen, dat de geallieerden zich zouden ver zekeren van l21/2 pct„ nadat de Duitsche goe deren hun bestemming in het buitenland had den bereikt, van het geld, te betalen door den importeur en in de munt van dezen laatste, d. w. z. in goud of een gelijkwaardig betaalmid del. Dit zou beteekenen, dat de geallieerden, door toedoen van de commissie voor de schadeloos stellingen, "groc\te credieten tot hun beschikking zouden hebben in muntsoorten van verschil lende landen kronen, peseta's, dollars, enz. door middel waarvan zij onderpanden of goede ren in die landen zouden kunnen koopen. Een dergelijke financieele handeling van een sta tistische controle zou nu kunnen worden tot stand gebracht door erkende arbitragebanken, zoowel als door een centraal kantoor te Berlijn. De Duitsche regeering zou in staat zijn, den Duitschen importeur in papieren marken scha deloos te stellen voor den aftrek van zijn ont vangsten uit het buitenland. Giannini eindigde „Door middel van de be lasting van 121/e pet. op alle inkomsten uit den Duitschen uitvoer welk bedrag in Duitsch land in het geheel niet behoeft binnen te komen hebben wij een middel ontdekt om niet al leen Duitschland te laten betalen, maar ook om het in goed te laten betalen," De medewerker van de „Daly Telegraph" voegt hieraan toe „Uit het voorafgaande zal men merken, dat de Italiaansche afgevaardig den even gebrand zijn op het Duitschland te laten betalen als wie ook van de andere gealli eerden. Inderdaad zijn de Italiaansche afge vaardigden nooit achtergebleven in het erop wij zen, dat de schadeloosstellingen de eenige bui- tenlandsche oorlogsschuld van Duitschland zijn, en bijna zijn eenige buitenlandsche schuld. Toch is tot dusver aan geen een van de geallieerden door zijn schuldeischers medegedeeld dat van hem alleen zou worden gevraagd, zijn oorlogs- 51 „Hij was te burgerlijk voor haar.!' „Burgerlijk Zeg liever, dat zij te onbeduidend voor hem was." „Ja, zij waardeerde hem niet, evenmin als jij het doet." Therese zag verbaasd op. „Maar, mevrouw, hoe kan u dat zeggen Waardeer ik uw zoon niet Hoe heb ik dat be wezen „Och, dat weet ik zoo niet, je bent nooit na tuurlijk in zijn bijzijn. Altijd. .heb je iets over Je of. of jij je overtollig voelt." herese werd vuurrood. „Dat is 00]t zoo Ik kan dat gevoel niet van "Uj afzetten en buitenlandsche schuld te kwijten overeenkom stig zijn vermogen te betalen. Duitschland zal in dit opzicht een soort van preferente behan- deling genieten." Onder de rapporten betreffende de schade loosstelling waarvoor Giannini verantwoorde lijk was, is dat over de vergelijking van de be lastingen op alkohol in Groot-Britannië, Frank rijk en Duitschland. Het rapport concludeert, dat per hoofd Engeland betaalt 72 gouden mar ken, Frankrijk 11.7 en Duitschland 1.46. Aldus beziet men den stand van zaken door den bril der geallieerden. FRANKRIJK EN BELGIE. Uit Brussel meldt men In antwoord op een schriftelijke vraag van den socialist Mathieu over de beteekenis, die moet worden gehecht aan hetgeen de Fransche ambassadeur in zijn nieuwjaarsrede heeft ge zegd omtrent de Fransch-Belgische militaire overeenkomst,, heeft de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken het volgende medege deeld De militaire overeenkomst laat de soevereini teit van beide landen intact wat betreft de mili taire lasten, die respectievelijk door Frankrijk en België moeten worden gedragen. Dit punt is gestipuleerd in de beide brieven, die vóór het sluiten van de overeenkomst tusschen de beide regecringen zijn gewisseld. FIUME. Uit Rome wordt aan de „Deutsche Allgemeine Zeitung" geseind, dat aldaar gisteren de rati ficatieoorkonden van het verdrag van Rapallo zijn uitgewisseld, zoodat dit verdrag vandaag in werking treedt. Bij de organisatie van den vrijen staat Fiume en bij de vaststelling van de grenzen van dit gebied, zal Italië worden vertegenwoordigd door graaf Caccia Dominioni, vele jaren Itali- aansch consul-generaal te Fiume is geweest. De ontruiming van het gebied, dat Italië aan Zuid-Slavië heeft afgestaan, zal geschieden, nadat de grenzen zullen zijn vastgesteld. LITAUEN EN POLEN. Wolff seint uit Kofno De Litausche regeering verklaart, dat zij haar plicht vervuld heeft door met de sovjet-regee ring te onderhandelen over de beginselen van het toelaten van een internationale troepen- afdeeling. Daar de onderhandelingen vruchteloos ge bleven zijn, kan de Litausche regeering de inter nationale troepen niet ontvangen. Naar voorts uit Kofno gemeld wordt, is de Litausche afvaardiging uit Warschau terugge roepen. Daarmee zijn de onderhandelingen met Polen afgebroken. Litauen eischte o.a., dat Zeliyofski en de Poolsche troepen Wilna zouden verlaten en dat er in de streek van Wilna, waar een volksstemming moet worden gehouden, een onzijdig bestuur van niet-belanghebbende sta ten zou worden ingesteld. dat, terwijl de Amerikaansche vlootpolitiek er voortdurend naar zal streven gelijken tred te houden met die der andere mogendheden, dit niet de gedachte insluit aan een internationalen wedijver op vlootbouwgebied. MESOPOTAMIË. In het ontwerp, betreffende het Britsch man daat in Mesopotamië, dat den 22sten Februari aan den Raad van den Volkenbond te Geneve zal worden voorgelegd, is o.a. nog bepaald, dat alle naties op het gebied van archaeologisch onderzoek in Mesopotamië dezelfde rechten zullen hebben. Op Engeland rust de verantwoor delijkheid voor de buitenlandsche betrekkingen, de verdediging en de handhaving van de hui dige grenzen van het land. Aan alle bewoners van het mandaaL-gebied wordt volkomen vrijheid van godsdienst en onderwijs toegestaan. ALLERLEI. Maarschalk Pilsoedski, de Poolsche presi dent vergezeld van prins Sapieha, de minister van Buitenlandsche Zaken en generaal Sas- nowski, de minister van Oorlog, zijn te Parijs aangekomen. Naar „Politiken" uit Riga meldt, zijn de Poolsch-Russische onderhandelingen hervat. Polen heeft zijn financieele eischen tot de helft teruggebracht. De Duitsche onderhandelaars vo'ör het treffen van een overeenkomst met België no pens het terugkoopen der marken, zijn weer naar Brussel vertrokken. Reuter meldt uit Washington De commissie voor buitenlandsche aangelegen heden van het Huis van Afgevaardigden heeft een gunstig rapport uitgebracht betreffende de resolutie, waardoor de president gemachtigd wordt, de volken der wereld uit te noodigen, vertegenwoordigers te zenden voor een con ferentie, welke de kwestie der ontwapeningen zal behandelen. Binnenland. Prins Hendrik te Berlijn. Prins Hendrik vertoeft voor eenige dagen, tezamen met graaf Roden i^ hotel Esplanada te Berlijn. De prins zal aan het eind van deze week naar Holland terugkeeren AMERIKA. Reuter seint uit Washington Do staatssecretaris van marine, Daniëls, heeft het rapport van den Navy "General Board, waar van admiraal Badger president is, goedgekeurd en aan het congres voorgelegd. In dit rapport spreekt de Board andermaal als zijn oordeel uit, dat slagschepen als de voornaamste een heden van de vloot moeten worden beschouwd. Er wordt echter met nadruk op gewezen, ,,'t Is toch dwaasheid, hij heeft er spijt genoeg van. Vroeger reeds heeft -hij je herhaaldelijk laten vragen, of je bij ons wilde komen om mij te helpen. Je hebt geweigerd, en nu laat hij het mij nog eens vragen. Dan is de betrekking kant en klaar voor je en je hoeft niet te zoeken. Kom, neem ze aan. Je zoudt mij zoo gelukkig maken en hem ook." Zij boog haar gloeiend gezicht over de zak doeken, die zij. vouwde, en antwoordde met inspanning „Neen, mevrouw, ik kan het niet." „Ook niet als mijn dochter als zijn vrouw Therese hief snel het hoofd op. „O mevrouw, dat meent u niét en mijnheer kan het nog minder meenen. Wie is hij en wie ben 1 ik dat hij mij zoo'n vraag zou kunnen doen „Dus je weigert, je houdt evenmin van Robert j als van Verploeg „Ach, mevrouw, hoe kan u dat vragen „Nu, dat is de eenige reden, waarom Robert Vervoer van vee. Naar men verneemt, heeft de minister van waterstaat een commissie ingesteld om te onder zoeken, op welke wijze het vervoer van vee per spoorweg bespoedigd kan worden, welke maat regelen getroffen zouden kunnen worden ter verzekering van een behoorlijke verzorging van het vee, zoowel onderweg als tijdens het verblijf op de stations, of wijziging van de inrichting van voor het veevervoer bestemd spoorweg- materieel noodig is, en om zoowel dienaan gaande als omtrent andere bij het vervoer van vee per spoorweg betrokken belangen desver- eischte voorstellen in te dienen. Aan deze commissie is de bevoegdheid ge geven om voor het volbrengen van haar taak zich te doen voorlichten, in het bijzonder door vertegenwoordigers van vereenigingen en door personen, die bij den veehandel betrokken zijn, of die in zake het veevervoer per spoorweg of de dierenbescherming geacht kunnen worden deskundigen te zijn en voorts met opdracht aan - bedoelde vertegenwoordigers gelegenheid meent, dat je zijn voorstel niet zult aannemen. Hij wil niet getrouwd worden om bijoogmerken. Wanneer Therese Vermeden hem haar woord geeft, dat weet hij, dat het is uit ware achting en liefde. Maar zij is hem geheel onverschillig. Zij gaat liever de wijde wereld in dan mijn doch ter te worden Snikkend wierp het meisje zich voor de oude vrouw op de knieën en smeekte „Och, laat mij tijd om na te denken Het komt zoo onverwacht u weet hoe innig ik van u houd." De oude vrouw lachte hartelijk. „Ja kindlief, maar dat is niet voldoende en daar zal Robert ook niet mee tevreden zijn. Is hij je waarlijk even onverschillig als Ver- ploeg Zij zweeg, haar hoofd nog steeds op den schoot van moeder Van Berken gedrukt. „Nu dan, Treesje drong deze aan, „weet je het werkelijk niet te geven van hun wenschen ter zake te doen blijken. In de commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter J. J. Stieltjes, lid van den raad van toezicht op de spoorwegen te s'-Gravcn- hage tot leden prof. dr. H. Remmelts, in specteur van den veeartsenijkundigen dienst te 's-Gravenhage, dr. II. G. L. E. Berger, hoofd inspecteur van de volksgezondheid te 's-Gra venhage, en D. A. van der Laan, afdeelings- chef bij de Mij. tot Expl. van Staatssp. en de Holl. IJzerenspoorweg Mij. te Amsterdam; tot Secretaris A. v. 't Haaff, inspecteur in al- gemeenen dienst voor de spoorwegen, afdee- lingschef bij den raad van toezicht van de spoorwegdiensten te 's-Gravenhage. Bepaald is, dat ieder lid het recht heeft zijn gevoelens, indien deze afwijken van die der andere leden, voor zoover het niet kortelijk in het door de commissie uit te brengen rap port kan worden opgenomen, in een afzonder lijk rapport kenbaar te maken. De toestand van de ex-keizerin. Men meldt uit Doorn, dat de toestand van de ex-keizerin van Duitschland zorgwekkend is. Rotterdam—Antwerpen. Gedurende de maand Januari zijn te Ant werpen aangekomen 79 schepen totaal 1.057.731 netto tons. Volgens de ,,Msb!' luidt de verge lijkende staat van de havenbeweging van Rot terdam en Antwerpen als volgt Rotterdam Antwerpen 1921. schepen netto t. schepen netto t. Januari 619 927.569 6091.057.73 De voor Antwerpen opgegeven cijfers der nètto tonnenmaat, zijn die volgens Belgische berekening. Om deze gelijk te maken met de hier gebrui kelijke berekening, moeten deze cijfers met 15 pet. worden verminderd. Het cijfer voor Antwerpen wordt dan 899.071 netto tons. Rotterdam gaat dus weer aan de spits. De zomerdienst bij de spoorwegen. Den eersten Juni a.s. zullen de Nederland- sche spoorwegen den zomerdienst invoeren, die vrijwel overeenkomt met den zomerdienst van 1920. Met de wenschen in hot vorig jaar door belanghebbenden te dien opzichte geuit, werd zooveel mogelijk rekening gehouden. Verdere uitbreidingen van den dienst heeft men echter achterwege moeten laten, in verband met de moeilijkheden om de locomotieven met. geschikt personeel behoorlijk te kunnen be zetten. Het valt te betreuren, dat de spoorwegmaat schappijen niet de medewerking der regeering hebben kunnen krijgen bij het voorstel om hier te lande den zomertij dop den zelfden datum in te voeren als in de entente-landen. Daar geschiedt dit op vijftien Maart, hier op zijn vroegst in den nacht van drie op vier April. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat in zeer korten tijd hét internationaal treineii- verkeer twee keer belangrijke wijzigingen moet ondergaan. Niet alleen de reizigers, maar ook het spoorwegpersoneel zullen daarvan natuur lijk de niet te ontwijken moeilijkheden onder vinden. (Hbld') Geen toeslag op de D-treinen. De Raad van Advies voor de spoorwegdienst- regeling heeft besloten den Raad van Toedicht, op de Spoorwegen in overweging te geven den Ja, ik weet het wel, maar al te goed. Het over stelpt mij zoo ik had het nooit durven hopen nooit want ik heb het mij zoo dikwijls als een zwakheid als een fout verweten, dat. En bijna onhoorbaar klonk haar stem „Dat ik zoo graag mijnheer Robert zag en hoor de, en ik deed mijn best, onverschillig en zelfs scherp tegen hem te zijn, alleen opdat hij nooit iets zou merken van dit gevoel, waarvoor ik mij zoo schaamde. en daarom, kon ik ook niet met Verploeg trouwen." „Dus, dus je wordt mijn dochter?' vroeg de oude vrouw, „en je zult mij niet verjagen als overtollig „En ik benben ik dan niet de overtollige Juist kwam Robert binnen. „Mijn zoon," sprak zijn moeder. „Verheug je met mij God is zoo goed en heeft mij een doch ter gegeven naar mijn hart en keuze.' (Einde.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1