Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Maandag 7 Februari 1921. No. 12956 Augustinns Josephus Gallier, De Graaf en zijn Dochter. fit II 1 FEUILLETON. Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75| ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op ^aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcfl levenslang* geheel* Invaliditeit') kQ Tallies M veilles vu een hand, T*et oog 1 tuu awwa 1 I U y een duim De vewekeilng weidt gewnniheigl leei_de_HeUu<**h* Algemeen* Venehesingsfculi te lehleis kg Tailles ven een wQsvlngei I |l [«Uw» I i vei vlngi ude* vlngei i Door de genade Gods en de gunst van den Apostolisch en Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Hnisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauseüjken troon, aan dc Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bhdom, Zaligheid in den Heer. Onlangs herinnerde onze H. Vader Bcnedict,us XV aan het heilzame feit, dat voor vijftig jaren doorZijn Voorganger Pius IX, on ster lelijker ge dachtenis, de allerzuiverste Bruidegom van de maagdelijke Moeder Gods en Voedstervader van het vleesch geworden Woord, de H. Jozef tot Beschermheilige van de Katholieke Kerk werd verklaard, en dat sinds dien do vereering van dien grooten Heilige voortdurend tot veler heil is toegenomen. Z. H. ziet echter met groote bezorgdheid, dat door de steeds vooi twoekerende zucht naar de vergankelijke aardsche goederen het vuur dei- goddelijke liefde meer en meer wordt gedoofd en daardoor de bittere strijd alom onder het mensch dom blijft voortwoeden en daarom wenscht Hij, dat d - vereering van den II. Jozef nog ijveriger onder het volk worde bevordeid, en verordent, dat in den loop van dit jaar, over de geheele katholieke Kerk, ter cere van deze haren Be schermheilige, plechtige godsdienstoefeningen zullen gehouden worden. Te gelegener tijd zullen U, Beminde Geloovi gen, deze godsdienstoefeningen nader worden aangekondigd maar nu reeds willen Wij IJ wijzen op hot heerlijk voorbeeld, dat deze Hei lige ons allen heeft gegeven, opdat wij door Zijne navolging ons Zijner voorspraak en bescherming waardiger maken Slechts weinig staat in het H. Evangelie over den H. Jozef opgetcekend, slechts weinig dus weten wij met volstrekte zekerheid van Zijne levensgeschiedenis, maar toch genoog om bij ce- nig nadenken een beeld te krijgen van Zijn heilig" leven immers wij hoorcn in het H. Evangelie, dat Hij was een rechtvaardig man, dat Hij de echtgenoot was van de H. Maagd Maria en de Voedstervader van Jezus, dat Hij door den hemel als Hoofd der H. Familie behandeld en door Zijne stadgenooten geacht werd de werkelijke vader van Jezus tc zijn, en eindelijk dot Hij was een handwerksman. Nu wordt het woord rechtvaardigein de H.«Schriftuur steeds gebruikt als tegenstelling van zondaar, en heeft dus de beteekenis van heilig, omdat alleen hij, die volkomen en in al les de goddelijke wet onderhoudt en alle over treding dier wet, alle zonden vermijdt, aan God geeft, wat rechtens aan God als aller Opperheer toekomt. Als echtgenoot van de allerzuiverste Maagd Maria staat.Hij voor ons oog als een man, die de heilige deugd bij uitnemendheid, de kuischheid in heldhaltigen graad beoefent. Bij de leiding, die Hij als Hoofd der H. Fami lie uit den hemel ontvangt, zien wij Hem als een man van onwrikbaar geloof, die aanstonds zonder eenige weifeling de meest onbegrijpelijke (Naar het Duitsch). De menigte groeide elk oogenblik aan. Een jonge man, die de haven booibijreed, dezen toeloop van volk ziende, steeg van het paard, gaf de teugels aan den knecht, die hem volgde en tracl ook Spladgest bin nen. Hij was gekleed m een eenvoudig reispak, met een sabel gewapend en in een langen deftigen groenen mantel gehuld een zwar te veer, door eene diamanten gesp aan zij nen hoed bevestigd, viel in een sierlijken boog tot op zijn hoog en edel voorhoofd, om hetwelk zich lange kastanjebruine haren slingerden.Zijne beslijkte laarzen en sporen duidden aan, dat hij van verre kwam. Toen hij binnenkwam antwoordde een klein °n ineengedrongen man, evenals hij in oen jttantel gehuld en zijne handen verbergende in kolossale handschoenen, aan den soldaat En wie zegt u, dat hij zich om 't loven 8°bracht heeft Deze man is geen zelfmoor- or|unr, jp voor in, evenmin als hot geheimen Gods aanneemt, als een man van de diepste nederigheid, die terstond, zonder togen, eenige moeilijkheid op te zien gehoorzaamt aan de gegeven bevelen. Als Voedstervader van Christusdoor de wereld als Diens werkelijken vader beschouwd, moet Hij wel zoo heilig ge leefd hebben, dat de heiligheid van het Kind en den Jongeling Christus kon geacht worden de vrucht te zijn van de opvoedihg, welke Jozef met Maria aan Jezus gaf. 1 En dat alles ge schiedde in den grootsten eenvoud, zonder eeni- gen ophefondanks Zijne koninklijke afstam ming, gedroeg Hij zich als een handwerksman, die voor zijn huisgezin leefde en arbeidde, en niets anders scheen te doen dan zijn plicht maar juist daarom is Hij Hbo groot en geeft Hij door Zijn voorbeeld ons allen de verheven les van de H. Schriftuur, dat ,,de godvreezenden in de oogen Gods", dus in werkelijkheid, „groot zijn in alles", ook in de vervulling der oogen- schijnlijk onaanzienlijkste en geringste plich ten en zoo vervalt ook ieder voorwendsel om Hem niet na te volgen. Was Hij oen rechtvaardig man, ook wij kun nen de zonden vluchten en met Gods genade alle geboden Onderhouden ook wij kunnen, ieder in, zijn staat, rein en kuisch leven ook wij kunnen vast en onwrikbaar gelooven, wij hebben zelfs dc gave dos Geloofs bijna terstond na onze geboorte ontvangen, en kunnen dat Geloof nooit zonder onze schuld verliezen, als wij het niet zelf in gevaar brengen, door af niet volgens dat Geloof te leven, óf de bestrijding en de bestrij ders van ons Geloof niet te schuwen ook wij kunnen de nederigheid beoefenen en eenvoudig onzen plicht vervullen, niet om daardoor in eej en aanzien te komen hij anderen of geprezen te worden, maar alleen omdat het onze plicht is, en omdat wij door Gods heiligen wil te ver vullen aan Hem behagen en zoo kunnen ook wij in alles, in welken staat of stand wij door God geplaatst zijn, en door alles wat wij doen, zelfs door het allergeringste te verrichten, groot worden in de oogen Gods. Maar, zoo zullen wij misschien denken, de H. Jozef had een bijzonder voorrecht immers dat leven in de onmiddellijke nabijheid van Je zus, moest Iïern de heiligheid wel zeer gemakke lijk maken. Wij willen deze tegenwerping niet verkleinen, B. G., integendeel het lust Ons over dat voorrecht nog even uit te weiden. Ze ker, de TI. Jozef zag hoogstwaarschijnlijk onder zijn arbeid voortdurend het Kind Jezus, eerst op den schoot Zijner TI. Moeder, later spelend in Zijn werkplaats en nog later samen met Hem aan hetzelfde handwerk, zoodat Hij voortdurend in den letterlijken zin van het woord, werkte met Zijn God, en dat moet Hem wel de hooge voldoening hebben gegeven, dat de woorden der Eeuwige Wijsheid „Ik was met God alles samenstellend", zoo juist op Hem van toepas sing waren. Meer nog Hij werkte niet slechts met Zijn God, maar Hij werkte in den meest letterlijken zin voor Hem de Maagd, die den Heer het leven gaf en met de moedermelk voed de, leefde van Zijn handenarbeid de kleede ren, die het Goddelijk Kind dekten, het voedsel, dak van uwe kathedraal van zelf afbrandde. Evenals de steekbijl twee' wonden maakt, deed deze zin ook twee antwoorden geboren worden. Onze kathedraal, zeide Niels, wordt nu met koper gedekt, Men zegt, dat die el lendige Han er 't vuur aan gelegd heeft. Wat duivelriep de soldaat, hoe durft ge tegen mij, tweeden scherpschutter van 't garnizoen van Munckholm, beweren, dat die man zich niet gezelfmoord heeft Deze man is vermoord geworden, her nam de kleine man koelbloedig. Luister dit orakel eens Uw kleine grij ze kattenoogen zien niet beter, dan uwe han den, die ge midden in den zomer in groote handschoenen stopt. De oogen van den kleinen man schoten vuur: Met die handen zult-ge nog eens kennis maken He, kom uitschreeuwde do soldaat, schuim bekkend van woede, Maar neen, men mag in !t bijzijn van dooden niet van duelleeren spreken. De kleine man gromde eenige onverstaan bare woorden en verdween. Eene stem riep Men heeft hem op 't strand van Urehtal gevonden. Op 't strand van Urehtal zei de sol daat, kapitein Dispolson moest er van morgen aan wal stappen, daar hij van Kopen- waarvan Hel opgroeide tot man dat alles wordt door St. Jozef in het zweet Zijns aanschijns ver diend Hij onderhoudt door Zijn arbeid het le ven van Hem, Die aan al wat leeft het leven geeft. Inderdaad een niet te beschrijven, een benijdenswaardig voorrecht Maar vergeet niet, B. G., dat Hij dit voorrecht eerst ontving na de geboorte van Christus, toen Hij zijn bovenge noemde deugden reeds lang beoefend had, zoo dat Het evenzeer eene belooning van Zijne hei ligheid, als een spoorslag tot beoefening dier deugden heeten kon en vervolgens, hebben ook wij zij het dan ook niet zichtbaar maar toch even werkelijk onzen God niet in onze onmiddellijke nabijheid Wij kunnen niet, even als de H. Jozef, het Goddelijk Kind zichtbaar in onze armen nemen, maar kunnen wij nog niet meer dan Hij Immers wij kunnen Hem, wel onzichtbaar maar toch even werkelijk, ontvan gen in ons hart en aldus met TIem al onzen ar beid verrichten, en alle ook de geringste onzer werken heiligen tot een samenwerken met onzen Heer. En, als wij dan bedenken, dat Christus wel op geheimzinnige wijze maar toch werke lijk in ons leeft, zoolang wij Hem gctVouw blij ven, ja zelfs dat Hij het leven onzer ziel is, zoo dat wij met den IT. Paulus kunnen zeggen Ik leef, doch eigenlijk niet ik, maar Christus leeft in mij", dan begrijpen wij tevens, dat wij door onze steeds herhaalde deugdoefeningen dat leven van Christus kunnen voeden, zooals de zelfde TL Paulus zegt „Tot volkomen manne lijkheid, tot dc mate van Christus' vollen leef tijd". Wij geven gereedelijk toe het is niet juist geheel gelijk aan het groote voorrecht van den TL Jozef, maar het heeft er toch wel zóóveel van, dat wij, evenals alle Heiligen die wij ver eeren, in de overweging van onze niet-te-be- schrijven vereeniging met onzen Heer, een voort durende aansporing kunnen vinden, 'om dage lijks heiliger te worden, indien wij dit slechts met vollen ernst verlangen. Welaan B. G., wij gaan nu weer den heiligen Vastentijd tegemoet, waarin dc overweging van Jezus' lijden en sterven zoo geschikt is om ens ernstig te stemmen. Gebruiken wij nu eens dien heiligen tijd, om, met vollen ernst te arbeiden aan onze grootere heiliging, naar de vermaning van den H. Geest„Wie heilig is, worde nog meer geheiligd". God zelf, Die verklaard heeft„deze is Mijn wil, Uwe heiliging", zal ons door Zijne alvermogende genade daarbij helpen, gis het ook onze ernstige wil is en wij voortdurend om Zijne genade bidden. Daarom vermanen Wij U, B. G., bidt veel in den aanstaanden Vastentijd, bidt vurig, met een groot vertrouwen en met vol harding, bidt voor U zeiven en voor allen, die U dierbaar zijn en recht hebben op Uw gebed, voor Uwe geestelijke en tijdelijke Overheden, die den plicht hebben Uwe geestelijke en tijde lijke belangen te behartigen, voor onzen H. Vader den Paus, op wien de zorg voor alle kerken zoo zwaar drukt in onze troebele dagen, voor H. M. onze geliefde Koningin, die met zooveel ernst haar volk bestuurt, voor Haar en Haar Koninklijk Huis bidt voor al uwe en hunne behoeften, maar vergeet daarbij niet, dat Chris- hagen komt. Kapitein Dispolson is nog niet te Munck holm aangekomen, zcide eene andere stem. Men zegt, dat TIan van IJsland tegen woordig op die kusten rondvaart, hernam een vierde. In dat geval is 't mogelijk, dat die man kapitein Dispolson is, zei de soldaat, maar dan is TIan de moordenaar want ieder weet dat die vervloekte IJslander op zulke hel- sche manier weet te moorden, dat zijne slacht offers don schijn hebben van zelfmoordenaars. Wie is die Han, vroeg men. 't Is een reus, zeide een. 't Is een dwerg, zei de ander. Heeft hem dan niemand gezien vroeg eene stem. Zij die hom vooi !t eerst zien, zien hem ook voor !t laatst. Stil, zeide de oude Olly er zijn slechts drie personen zegt men, die ooit met hem gesproken hebben deze nietswaardige Spia- dudry, de weduwe Stadt, en de ongelukkige Gill, dien ge hier ziet liggen. Stil Stilherhaalde men van alle kanten. Nu ben ik zeker, dat het de kapitein Dispolson is, riep dc soldaatik herken den stalen ketting, dien onze gevangene, de oude Schumacker, hem gaf bij zijn vertrek. De jonge man met de zwarte veer brak eensklaps de stilte afZijt gij zeker, dat tus zelf ons door Zijn voorbeeld heeft geleerd, wat wij vooral in onze gebeden vragen moeten in Zijn hoogepriesterlijk gebed vroeg Hij van Zijnen ITemelschen Vader voor al de Zijnen Heilig hen in de waarheid" bidden wij dus vooral om onzer en aller groolere heiliging, opdat wij, het voorbeeld van den H. Jozef navolgende, ons Zijner machtige voorspiaak bij God meer en meer mogen waardig maken. En zal dit Ons herderlijk schrijven, op den Zondag Quinquagesima, in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen waar over een Rector is aangesteld, op de gebruike lijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den lsten Februari 19$* f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last. van Z. D. Hoogwaardigheid, L. WesteUwoudt, Secretaris. Als de door Z. IJ. den Paus voorgeschreven godsdienstoefeningen bepalen Wij bij dezen een Triduüm, bestaande in plechtig Lof, gedurende drie achtereenvolgende dagen, waaronder al thans eenmaal een preek, en den laatsten dag een plechtige TL Mis. Naar verkiezing dei EE. Pastoors en Rectoren kan dit Lriduum gehouden worden ofwel bij den feestdag van den TI. Jozef (19 Maait), of bij Zijn Besehermfeest, of bij den daaropvolgenden Zondag. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. In een onderhoud met Karl von Wiegrand, die in Duitschland de Amorikaansche llegrsl -bla den vertegenwoordigt, heeft minister Simons op de vraag, of de Duitsche regeering werkelijk bij haar weigering van de Entente-eischen zou blijven, geantwoord Als de Duitsche regeering ook maar een jota mocht afwijken van de ver klaring die ik in den Rijksdag heb afgelegd (dat n.l. de besluiten van den Oppersten Raad voor ons onaannemelijk zijn) dan treed ik af en zal ei het mijne toe doen dat mijn opvolger slechts dezelfde politiek kan volgen als ik. Op de vraag wat zou gebeuren als de gealli eerden tot dwangmaatregelen overgaan, ant woordde Simons „dan moeten wc maar eeni- gen tijd lijden en ons leed man moedig dragen Ten slotte bevestigde de minister dat hij zijn verzoek om ontslag hoeft ingetrokken omdat het geheele kabinet zich solidair met hem ver klaarde. Zaterdag heeft tc Berlijn do een conferentie der minister-presidenten van de afzonderlijke Duit sche staten plaats gevonden. De confeienU'c was belegd met het doöl om de beide notals dei- Entente betreffende do schadeloosstelling en de ontwapening te besproken. Naar verluidt, hebben de gehouden besprekingen tot een vol komen overeenstemming der deelnemers aan de conferentie geleid. De minister-presidenten stellen zich op het zelfde standpunt, als dat, hetwelk de minister van Buitenlandsche Zaken, Simons, den 3den Februari in den Rijksdag heeft ingenomen. het kapitein Dispolson is Zeker, bij Belzebub, riep de soldaat. De jonge man ging haastig uit. Haal eene boot voor Munckholm zei hij tot zijn knecht. Maai heer, en d< generaal. Breng hem de paarden. Ik ga morgen ben ik niet mijn meester Vlug, !t wordt avond en ik heb haasteene boot De knecht gehoorzaamde en oogde weldra zijn jongen meester na, die zich van het strand verwijderde. II. De lezer weet reeds, dat we te Drontheim zijn, een der vier voornaamste steden van Noorwegen, ofschoon zij niet de rrsidentie van den vice-koning was. Ten tijde van dit verhaal, in 1699, was Noorwegen nog ver- eenigd met Denemarken en werd door vice- koningin geregeerd, die verblijf hielden te Bergtn, een stad, die grootei, zuidelijker ge legen er fraaier was dan Drontheim, in weer wil van den niet aanlokkelijken bijnaam dien haar de beroemde admiraal Tromp gal. Drontheim levert een aangenaam gezicht op, wanneer men er aankomt door de golf, waaraan do stad haar naam gegeven heeft. (Wordt vervolgd) 200 TU TU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1