Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tirafls-Ongevaüenverzekering FinnM;-" 44ste Jaargang. Dinsdag 8 Februari 1921. No. 12957 De Oraal en zijn Dochter. FEUILLETO BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 751 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op raanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. lanntaai. f 000 leheeie 1 #8111 MB hand> Invaliditeit^ dm M «J voet of oog j Po WBetwhi weidt gewaa»h#f|d leei de HeUandeehe Alg—i dood 1 f IJ 0 mu duim Voraohoilugihanh lo lohledum. k|| veiüoi van een •Qivingei kil vevliee vu ["eiken endo ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Het Duitsche kabinet beeft gisteren vergaderd, over de uitnodiging van de entente om vertegen woordigers naar de conferentie te Londen te sturen. Gistermiddag zou ook hot Beiersche kabinet vergaderen. Minister-president Von Kahs zou verslag uitbrengen over de conferentie der mi nister-presidenten, welke Zaterdag te Berlijn heeft plaats gehad. Een officieel communiqué, dat de houding der Beiersche regeering zal bekend maken, zou na afloop der kabinetszitting worden uitgegeven. Het „Berliner Tageblatt", dat met het bericht kwam, dat in de conferentie der minister-presi denten de meest volkomen eensgezindheid had geheerscht, deelt thans mede, dat minister president Von Kahr zoowel in de kwestie dei- ontwapening der Beiersche burgerwachten als in de kwestie van de Parijsche nota de meeste bedenkingen opperde. Bij de besprekingen maak te men den heer Von Kahr er op opmerkzaam, dat het juist Beieren was, dat destijds het meest op de onderteekening van het vredesverdrag had aangedrongen. Ook heeft Beieren de over eenkomst t Spa in haar geheel goedgekeurd. Het eerste artikel van het protocol, dat 9 Juli te Spa werd opgesteld, verlicht de Duitsche regee ring onmiddellijk tot de ontwapening der burger wachten over te gaan. Von Kahr antwoordde 'ten slotte, dat alleen het Beiersche kabinet in zijn geheel en niet hij persoonlijk besluiten kon. Daarop is hij Zondagochtend, naar Mimclu-n teruggekeerd om aan de kabinetszitting te kun nen deelnemen. Uit München wordt voorts aan het „8 Uhr Abendblatt" geseind, dat de Beiersche minis ters zouden nagaan of het hun wel mogelijk is nog langer met de rijksregeerfng samen te gaan, dan wel of het kabinet Von Kahr in de toekomst zijn eigen weg zou gaan In een Zondag gehouden redevoering legde Lloyd George er den nadruk op, dat de gealli eerden het er over eens waren, dat Duitschland moet betalen, wat het betalen kan. Het op deze basis opgestelde bedrag, n.l. 11.3 milliard pond sterling, verdeeld over 42 jaren, was door de Duitsche pers gekwalificeerd als fantastisch gek, doch volgens den premier is dit bedrag geens zins zoo fantastisch. De Duitsche schadeloosstelling vertegenwoor digt eigenlijk slechts een bedrag van 4000 milli ard pond st., aangezien de 11.3 milliard de inte rest der verschillende betalingen bevat. Duitschland heeft, volgens de te Parijs ge- tioffen regeling, te allen tijde hef ïecht, de ge- heele schadevergoeding in eens té vereffenen, met minddring van een varieerend disconto van 5 tot 8 Indien Duitschland thans ge bruik maakte van dit recht, zou get slechts on geveer 4 milliard behoeven te betalen. Wat betreft de heffing van 12^2 op den uitvoer, men heeft op grond van Duitschlands winsten berekend, dat hierdoor nog eens een milliard pond zal worden toegevoegd aan het (Naar het Duitsch). De haven is tamelijk breed, ofschoon de sche pen er niet altijd even goed kunnen binnen- loopen, en heeft 't u'tzicht van een lang ka naal, dat links en rechts met Deensche, Nor- weegsche en vreemde schepen bezaaid is. In t midden ziet men de stad gelegen in een viuchtbaar dal, waarboven de hooge naalden van de kathedraal zich slank in 't luchtruim verheffen. Deze kerk is een meesterstuk van gothi- schen stijl en werd ons beschreven door pro fessor Schoening, voordat ze verschillende malen door brand geteisterd werd. Boven de stad verhieven zich in de verte ri(' besneeuwde en vale toppen van het Kola- gebergte, gelijk aan 't loofwerk van ene an- Beke kroon. Scj|n 't- midden der haven lag op een kanon voort iafstand van de W£d> °P eene torsmassa de eer Ureild door de golyen bestookt werd, *zame vesting Munckholm, tevens eene hoofdbedrag dei schadeloosstelling, waardoor dit juist zal naderen tot dat, hetwelk werd overeengekomen te Boulogne. Wat ten .slotte betreft de overmatig genoemde termijn van 42 jaren, betoogde de premier, dai de Engclsche staatsschuld zelf niet voor 1947 zal zijn gedelgd. Voorts wees Lloyd George er nog op, dat; terwijl Duitschland gedurende de eerste twee jaien 150 millioen pond per jaar zal moeten getalen n.l. 100 millioer aan annuiteit- e» pl.m. 50 mihoen aan uitvoerbelasting Enge, land zelf ongeveer 120 millioen pond per jaar aan Amerika zal moeten betalen, aangezien Engeland in het geheel ongeveer oen milliard pond aan Amerika schuldig is. De geallieerden zijn te zamen 120 millioen pond per jaar aan de Vercenigde Staten verschuldigd en de delging der Fransche en Italiaansche schulden zal moor dan ddertig jaren in beslag nemen. BELG1E- De directies van verscheidene metaal- en textielfabrieken hebben besloten het aantal aan den arbeid gebléven, werklieden nogmaals te verminderen en de loonen aanzienlijk te verla gen. Zoo wordt nu in de motorenfabriken der firma Dewaelc-schotte te Harelbeke nog maar 6 uren per dag gewerkt tegen 50 van het ge wone loon. Een groote weverij staat op het punt haar deuren te sluiten. Te La Louviere, in de „Laminoirs de La Louviere", werden 29 arbei ders ontslagen, waarop het geheele personeel de staking proclameerde. Ook in de wapenfabrie ken Rongé en dp „Fonderies iYIagoteau" te Luik wordt, om redenen van gelijken aard, ge-1 staakt. in haar streden belemmerd, maar ook tot het niveau der Poolsche vakvereenigingsbeweging zou worden neergedrukt. Zonder verbinding met de Duitsche vakvereenigingen zou de Opper- Silezische arbeidersbeweging met de socialis tische beweging in de overige landen geen ge lijken tred kunnen houden. China echter hierop niet ingaat, behoudt de Russische regeering zich het recht van vergel ding voor, wegens alle vroegere chineesche gewelddadigheden tegenover sovjet-Rusland. BELGISCHE CONGO. B. T. A. meldt uit Antwerpen, dat volgens berichten uit Congo een nieuwe opstand is uit gebroken in Sankoewo, die zich met groote snel heid uitbreidde, bijna het geheele gebied van Kole en Loto omvat en op sommige bevolkingen van hot Lodja-gebied dreigt over te gaan. De oproerlingen wenschen zich te onttrekken aan de betaling van de belastingen. In het oproerige gebied staaf de handel stil. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft, naai men uit Bern meldt, zijn standpunt uiteengezet inzake de interpella tie van Brugger, betreffende den doortocht dei- voor Wilna bestómde troepen van den Volken bond. De Raad kwam tot de conclusie, dat Zwitserland in internationaal opzicht in geen geval gedwongen kan worden, den doortocht der troepen van den Volkenbond toe te taan. Zwitserland is ook geroepen om te beslissen of het van het standpunt der binnenlandsche poli tiek bezien mogelijk is den doortocht te veroor loven in bijzondere gevallen. De bondsraad be sloot het verzoek, dan hem gedaan is, af te wijzen, gegeven de bijzondere omstandigheden, waarin het geplaatst is, die de weigering recht vaardigen. IN OPPER-SILEZIE. In de „Freiheit" bespreekt de vakverenigings secretaris Nowak-Lausitz van het standpunt der vakvereenigingen de vraag, welke oplossing der Opper-Silezische arbeidersbeweigng het voor- deeligst is. Hij komt tot de conclusie, dat in geval van een aansluiting van -Opper-Silezië bij Polen de arbe'dersbewegmg in Opper-S-'lezië, die haar ontwikkeling grootendeels aan den steun dei- machtige Duitsche vakvereenigingen en arbeiderspartijen te danken heeft, niet slechts gevangenis, die toen een gevangenen be vatte, beroemd dooi de schittering van langdu riger voorspoed en snellen val. Schumacker, uit eene burgerlijke familie geboren, was met gunsten door zijn koning overladen geworden. Van den stoel van groot kanselier van Denemarken en Noorwegen,, werd hij op de bank der verraders geworpen daarna op 't schavot gesleurd, en ten slotte uit genade, in eenen eenzamen kerker opge sloten, aan oen grenspimt der beide konink rijken. Zijne vroegere beschermelingen hadden hem omvergestooten, zonder dat hij 't recht had tegen deze schreeuwende ondankbaarheid te protes teoren. Kon hij er zich over beklagen, dat onder zijne voeten de sporten braken, die hij slechts zoo hoog geplaatst had omzichzelf te kunnen verheffen Hij, die den adel in Denemarken gesticht had, zag, toen hij verbannen was, de groo- ten zijne vroegere waardigheden onder el kander verdeelen. De graaf van Aldefeld, zijn aartsvijand, volgde hem op als rijks-kanse lier generaal Arensdorf beschikte als veld maarschalk over de militaire graden en de bisschop Spollyson werd inspecteur van 't hooger onderwijs. De eenige zijner vijanden, die zijne verhef fing niet aan hem te danken had, was graaf OOSTENRIJK. In de begrootingscommissie van den nationa Jen raad geeft de bondskanselier over den po- litieken toestand. Hij verklaarde dat het nieuwe Franseh ministerie door den Fransche vertegenwoordiger te Wecnen had laten 'weten, dat de Fransche politiek dezeffde Heef. Wij hopen, zoo zeide bij verder, dat de goede gevoelens van Frankrijk en de andere geallieerden ten onzen opzichte, die onbetwistbaar zijn, zich meer afdot.nde zul len doen gevoelen, zoodra de beslissing van de conferentie van Parijs bekend zal zijn Oostenrijk zal al het mogelijke .doen om zoo spoedig mogelijk de beloofde hulp te kunnen krijge, want de nood dringt. Aan de conferentie te Portorosa hecht de bondskanselier Veel beteekenis, daar ze er toe kan medewerken de economische betrekkingen tusschen de staten van Middel Europa te herstel len. De betrekkingen met Roemenië, Bulgarije en Polen zijn zeer goed. De regeering heeft al het mogelijke gedaan opdat de kwestie van West- Hongarije niet een onnoodig voorwerp van verbittering worde. De kwestie is reeds geregeld, maar Oostenrijk zal gevolg gevend aan de wensch van de entente, in onderhandeling met Hongarije treden over de kwestie nopens het overgeven van Burgerland en de vaststelling van de grenzen Hij besloot met te zeggen, dat hij overtuigd was, dat de oplossing van de kwesties in zake Mid del-Europa en ook die betreffende de aanslui ting bij Duitschland plaats zou kunnen hebben in volledige overeenstemming met de entente en met de Vereenigde States wier be trekkingen tot Europa weldra een wijziging zul len ondergaan, die welkom zal zijn. ALLERLEI. Kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Milaan, is na een langdurig lijden Woensdagavond over leden. Maarschalk Hindenburg gaat lieden naar Bremen om daar een op de werf,,Vulcan" voor rekening van Hugo Stinnnes gebouwd stoom schip, dat 12.000 ton groot i°, met zijn naam te doopen. Een afvaardiging van Amerikaansche dag bladuitgevers is voor de wetgevende commissie van het Huis van Afgevaardigden verschenen om te protesteeren tegen de eischen der papier fabrikanten, die een invoerrecht op papier wenschen. Zij verklaarde, dat geen bescher mende rechten een industrie konden doen. uit breiden, die in het afgeloopen jaar slechts in 70 pGt. van het geheele verbruik kon voorzien. Binnenland. RUSLAND EN CHINA. Telegrammen uit Peking melden dat de sov jet-regeering tracht een verbond met China tot stand te brengen. Tschitscherm heeft in verschei- denen nota's aan de Chineesche regeering ver klaard, dat de sovjet-regeering bereid is, alle vroegere Russische privilegiën in China op te heffen, onder de voorwaarde, dat China een conventie sluit met sovjet-Ruland, welke het Chineesche rijk effectieve hulp aan Russische zijde tegen alle aanvallen zal waarborgen. Indien Ulrik-Fiederik Guldenlew, natuurlijke zoon van Frederik III, vice-koning van Noorwegen deze was de ridderlijkste van al zijne vijanden. Langzaam naderde de boot van den jon gen man met de zwarte pluim op den hoed de treurige rots van Munckholm. Dezon ging onder achter de vesting, wier massa de stralen onderschepte die reeds zoo horizon taal waren, dat de schaduw van den schild wacht op den hoogen slottoren van Munck holm op den oever viel. III. „Andrew, binnen een half uur vuur aan leggen Sorsil, de valbrug ophalen Maldi- vius, op wacht gaan naar den grooten toren. Streng waken aan den kant van den toren van den leeuw van Sleeswijk. Om zeven uur oen kanonschot lossen, neen, men ver wacht nog kapitein Dispolson de vuurtoren moet verlicht worden en toegezien of die van Walderhog ook brandtverder nog, verver- schingen gerrnd houden voor den kapitein. En wat, ik zou nog vergeten, twee dagen cel aanteekenen voor Roric-Belfast, tweeden scherpschutter van het regiment, wegens af wezigheid gedurenden den heelen dag. Zoo sprak de sergeant in de berookte hoofd- De ziekteverzekering. Vrijdag zijn te Amsterdam samengekomen do vertegenwoordigers van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, het R.-K. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigingen, de Vereeni ging van Christelijke Werkgevers en Groothan delaren in Nederland, het Nederlandse!) Verbond van Vakvereenigingen, het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, het Nationaal Arbeiders-Secre tariaat, het Algemeen Nederlandseh Vakverbond en van Centraal Overleg, die, onder leiding van den heer Paul Nijgh, de statuten en het regle ment voor de.bedrijfs-ziekte-risico-vereenigingen en de daarbij behoorende hoofdvereeniging, heb ben vastgesteld, zooals zij nu zullen worden toe gezonden aan de verschillende bonden van werk gevers en enkele grootindustrieelen. Hiermede is het overleg tusschen d, werkgevers- en werk- nemerscentralen beklonken en kan worden aan genomen, dat ten aanzien van de beginselen van de ziekte-verzekering, die zoowel voor georgani seerde als ongeorganiseerde werkgevers en werk nemers zal kunnen werken, éénheid is verkregen. Ten aanzien van de prophylaxis is in de stukken als beginsel aanvaard, dat gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor de ziekenhuizen, sanatoria en de opleiding van verpleegsters enz. van de verschillende gezindten en richtin- gen. In de vergadering was ook tegenwoordig de heer mr. H. H. Groeneveld, chef van de afdee- ling Arbeiders-verzekering aan het Departe ment van Arbeid, die in opdracht van den mi nister van Arbeid, de verschillende vergaderin gen van de ingestelde commissie heeft mede gemaakt. De heer Nijgh betuigde zeer in het bijzonder dank aan den minister van Arbeid voor de welwillendheid, waarmede hij het ver zoek van de commissie otn een ambtenaar van zijn departement de vergaderingen der com missie te doen bijwonen, heeft ingewilligd en aan den heer Groeneveld voor den door hem daarin verrichten opbouwenden arbeid. wacht van Munckholm, gelegen in den lagen toren boven de eerste poort der vi sting. De soldaten, aan wie hij deze bevelen uit deelde, gingen weg en 't werd wederom stil Op dit oogenblik hoorde men buiten de slagen van roeiriemen in 't water. „Dat is zeker eindelijk kapitein D'spolson, zei de sergeant, terwijl hij t kleine getraliede venster opende, dat op de golf uitkwam. Werkelijk hield er een boot stil onder de ij zeren deur. Wie is daar riep de sergeant met ruwe stem. Maak open was het antwoord. Hebt ge recht op toegang Ja! Dat zullen we zien, en als ge liegt zal ik u 't. water van de golf laten proeven. Hij sloot 't venster en bromde bij zichzelf Is de kapitein nog niet." Een licht schitterde achter de ijzeren deur men hoorde de verroeste grendels knarsen, de deur werd geopend en de sergeant onderzocht een perkament, dat hem de aangekomene ter hand stelde. Ga maar door, zei hij, maar wacht, hernam hij eensklaps, laat die gouden gesp aan uw hoed buiten, het is Verboden met kleinooden in de gevangenissen van den Staat te gaan. (Wordt vervolgd.) .f15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1