Ten aanzien van een eventueel wetsontwerp dat deze ziekteverzekering zal kunnen sanc- t'oneeren, werd medegedeeld, dat, wanneer de m'n'ster z'ch pr'nc;p'eel accoord zou verkla ren met de thans door werknemers en werk gevers ontworpen regering, de technische uit voerbaarheid om alle werknemers en werk gevers in Nederland door de regeling te doen bestrijken, daarin zou bestaan, dat, voor zoo ver de werkgevers niet aangesloten zijn bij een van de bedrijfs-ziekte-risico-vereenigingen van de hoofdvereeniging Ziekte risico of voor zoover zij niet als „eigen-risico-dragers" daar toe zijn toegetreden, zouden kunnen worden belast met een opslag op hun ongevallenpre mie. Deze opslag zou dan in een afzonderlijk fonds kunnen worden gelegd in handen van de gezamenlijke werkgevers en werknemers, die het bestuur van Ziekte-Risico vormen. Uit dien opslag zou worden bepaald de ziekte- uitkeering van de bij die werkgevers werkzaam zijnde werknemers, Op deze wijze zou worden verkregen, dat alle werknemers, al of niet ge organiseerd, en alle werkgevers, al of niet geor ganiseerd, door dezelfde wettelijke maatregelen kunnen worden getroffen. Het wetsontwerp op de gezondheidsdiensten. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de genees kunst heeft naar aanleiding van het wetsont werp regelende de instelling van gezondheids diensten, een adres gericht tot den minister van arbeid. Daaraan is hot volgende ontleend Het hoofdbestuur <s er met de regeering van overtuigd, dat een afzonderlijk orgaan noodig is om de belangen van de volksgezondheid meer tot hun recht te doen komen, en dat alle streven, hetwelk in dezelfde richtmg gaat, m de gezond- hedsdmnsten kan worden samengevat. Daarvoor behoeft slechts te worden gedacht aan de algemeene toepassmg van het genees kundig schooltoezicht, aan de bestrijding van de besmettelijke ziekten, aan het tuberculose- vraagstuk, de zuigelingenzorg als onderdeel van de hygiënische volksverzorging, en aan het groo- te belang, dat deze zorg distriets-gewijs aan één hand wordt toevertrouwd om hot onderlinge verband te bevorderen en 'n stand te houden, werkend onder regelen door het rijk nader te stellen en n nauw contact met de organen van het staatstoezicht. In de overgroote meerderheid der gemeen ten wordt er ivet aan gedacht de beharrigmg van do gezondhe-'dsbelangon aan een spec'alen tak van d'enst op te drage de gemeenten, welke z'ch op dat terre'n act;ef betoond hebben, be- hooren tot de groote uitzonderingen. Het hoofdbestuur meent dan ook, dat het op komen van de genoemde diensten u>t de gemeen ten zelf tot de vrome wenschen zal blijven be- hooren, omdat de geschiedenis al te duidelijk heeft bewezen, dat een goed inzicht in de be langen van de volksgezondheid bij de bestuurs lichamen van het overgroote deel der gemeen ten ontbreekt. Do gemeenten dienen van deze zorg te worden ontheven, omdat de bevorde ring van de volksgezondheid van zulk een al gemeen belang is, dat het rijk daarvoor dient op te komen. Het komt het hoofdbestuur daarom redelijk voor, dat alleen het rijk terzake als wetgever optreedt, en de gemeenten niet langer verorde ningen daarvoor in het leven roepen. Het hoofdbestuur acht het ook ongewenscht, zoo niet onbillijk, dat aan een centrumgemeen te het recht van verordening en benoeming van ambtenaren zal worden gegeven zonder mede zeggingschap van de andere gemeenten in het district, welke daarentegen wel in de kosten moe ten bijdragen. De belangen van de volksgezond heid zijn voor allen gelijk. Het hoofdbestuur meent daarom, dat het de voorkeur verd;ent, de gezondho'dsd'ensten m te richten als rijksdiensten, en er bij den minis ter ermstig op te moeten aandringen, het wetw- ontwerp in dezen geest te wijzigen. Aan het hoofd van dezen dienst zou door het rijk een directeur moeten worden benoemd, die belast wordt met de uitvoering van de noodige wettelijk vastgestelde maatregelen. Van de gemeenten zal daarvoor evengoed een bijdrage in de kosten worden gevorderd, even redig bijvoorbeeld aan het aantal inwoners. Het hoofdbestuur meent echter, dat zeker meer dan de helft der onkosten, zoo niet ten minste drie vierde, ten laste van het rijk dient te komen. Waar door bijzondere plaatselijke omstan digheden meer plaatselijk geldende regelen noo dig mochten blijken, zullen deze door den di recteur kunnen worden voorgesteld en door het rijk kunnen worden vastgesteld. Teneinde deze plaatselijke belangen zoo noo dig op den voorgrond te brengen en te bespre ken, zou den directeur de verplichting kunnen worden opgelegd, een aantal malen per jaar een bespreking te houden met vertegenwoordigers van de dlgelijksche besturen der verschillende gemeenten uit het district, welke vertegenwoor- dige s door de Kroon kunn n worden aange wezen. De directeur zal moeten kunnen beschikken over cle hulp van een deskundig secretaris, te vens chef van de ambtenaren, noodig voor de administratie. De taak der gemeenten zal zoodoende in be langrijke mate ook financieel worden ontlast. Er zal een betere waarborg worden geschapen voor de zoo gewenschte uniformiteit in opzet en uitvoering en voor de samenwerking tusschen de verschillende districten met het staatstoe zicht. De gezondheidsdiensten zullen moeten zijn de sociaal-geneeskundige eenheden, waar alle maatregelen in het belang van de volksge zondheid tot uitvoering kunnen komen. De ziekenverzorging, zooals deze geregeld dient te worden voor ziekenfondrieden en on- vermogenden, zal, hoewel niet direct tot de taak der gezondheidsdiensten behoorende, toch hun belangstelling moeten hebben, daar de zieken verzorging nauw verband houdt met de alge meene hygiënische verzorging. De gezondheidsdiensten in een district zullen ook hun aandacht daaraan moeten wijden en in overleg met het staatstoezicht voorstellen tot verbetering moeten doen, welke eventueel door het rijk voor de gemeenten bindend kunnen worden vastgesteld. Waar in enkele gemeenten geneeskundige diensten werkzaam zijn, zullen deze zich kun nen oplossen in de districtsdiensten, met een regeling voor de betrokken gemeenten wat be treft de uitsluitend gemeentelijke geneeskundige belangen, zooals onder andere controle, keuring en dergelijke, welke afzonderlijken tak van dienst vormen. I en slotte meent het hoofdbestuur krachtig en met nadiuk te mogen wijzen op het groote belang, dat de regeling van de gezondheidsdien sten en van de ziekenverzorging voor het geheele volk heeft, en de voordeelen daaraan verbonden voordeden, welke ruimschoots opwegen tegen de financieele offers, welke daarvoor moeten worden gebracht, omdat de besparing door ver hooging van volkswelvaart en volkskracht die offers verre te boven gaat. Het wil het hoofdbestuur voorkomen, dat een algemeene belasting voor de hygiënische verzorging van een volk evenveel recht van be staan zou hebben als die voor onderwijs en als die voor weerbaarheid, omdat de bedoelde ver zorging van een even groote beteekenis is als het onderwijs, en zij indirect ook in den goeden zin van het woord de weerbaarheid van een volk verhoogt. De collectie van dr. Bredius uit het Mauritsliuis Ons bereikt het gerucht, dat Dr. Bredius voornemens is twee schilderijen van zijn ver zameling, het Nieuwe Testament van Ver meer en een van zijn Rembrandt's beide 'in bruikleen van het Mauritsliuis, te verkoopen. Voorts vernemen wij bij geruchte, dat Dr. Bredius het overige deel van zijn verzame ling, die het Mauritshuis in bruikleen heeft, aan de gemeente Amsterdam in bruikleen zal afstaan. Wij hopen, dat deze brachten geen waar heid bevatten, want wij kunnen er ons moei lijk in denken, dat de mooie verzameling, die sinds jaren een sieraad van het Mauritshuis is geweest, die er zoo goed hangt en zoozeer de aandacht trekt thans op eens naar Amsterdam zal verhuizen. (Vad 1 Mijnwerkers. Wegens de onzekere positie van de kolenmarkt hebben de directies der Limburgsche steenko lenmijnen in de contractcommissies medege deeld, dat zij vooral nog niet kunnen overgaan tot een herziening van de tegen 1 April e.k, eindigende loonregeling. Wel willen de directies die punten der door de organisaties ingediende arbeids-ontwerp-overeenkomsten in behande ling nemen, welke geen verband houden met de bepaling der loonen. De Arbeidswet Tot dusver zijn, sedert het in werking tre den der Arbeidswet op 24 October j.l. ongeveer 6000 bewilligingen in het laten verrichten van overwerk uitgereikt. Crisisuitgaveu. De minister van landbouw heeft naar aan leiding van zijn toezegging aan den heer van Beresteyn aan de Tweede Kamer een gespecifi ceerd overzicht doen toekomen van de crisis uitgavpn over 1919, voor zooveel deze betrek king hebben op de aan zijn departement inge stelde crisisafdeelingen en voor zoover deze tot nu toe bekend zijn I. Bureau voor distributie van graan en meel 442,463,452II afd. crisiszaken ƒ380.094.222; III uitvoercertificaten bureau 27.342.63 IV rijksbureau voor de Scheepvaart 41.320.80; V afd. vleeschvoorziening 17.522.072VI cen trale accountantsdienst 36.533,742VII afd. crisis archieven, 11.260.23 VIII afd. volksvoe ding i>7.169.99 IX afd. vervoer 18.627.04. Voorts werden ten laste van dit artikel nog betaald de navolgende vorderingen a. Staat van meer en minder werk wegens uitbreiding van de centrale verwarming op de zolderruimten van het departementsgebouw ten behoeve van de afdeeling crisiszaken 505.40 b. Staat van meer en minder werk wegens den bouw van een hulpgebouw, het maken van lo- caliteiten op de zolderruimten en het gedeelte lijk overdekken van decentrale binnenplaats op het terrein en in het gebouw van het departe ment van landbouw, nijverheid en handel ten behoeve van de afd. crisiszaken 12.809 026. Totaal 1.045.508.615. De oorspronkelijke afd. crisiszaken werd 15 April 1919 opgeheven. De kosten van deze af deeling bedragen totaal 234.978.31 Bij de opheffing werden echter diverse onder- afdeelingen daarvan bij het departement inge steld. De gezamefilijke uitgaven van deze af- deelingen, welke in totaal 145.115.915 bedragen loopen dus over het tijdvak 15. April 1919 tot 31 Dec. 1919. Aanvang Zuiderzee-bcdrijf. Na geiuimen tijd van stilstand is gisteren het visscherijbedrijf te Huizen weer aangevan gen. De uitgaande botters vertrokken naar de Schoklander-vischgronden. Het personeel in loondienst ontvangt 20 'sweeks van de Rijks- en gemeente-uitkeering, zoodat do bedrijfs eigenaren alleen het risico hebben, bestaande in kost aan boord voor de bemanning en slijtage van materiaal. De werkloosheidskassen. Het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het verzoekt, onverwijld de noodige maatregelen te treffen, opdat a. de werkloozenkassen in de gelegenheid wor den gesteld hare reglementaire verplichtingen tegenover de leden ten volle na te komen b. een behoorlijke steunverleening voor de zoogenaamde uitgetrokken leden der werkloo zenkassen, benevens voor die georganiseerde werklooze arbeiders, wier organisatie tot dusver nog geen werkloozenkas heeft kunnen oprich ten, in het leven worde geroepen, waarbij de uitkeeringen dienen te geschieden door de vakorganisatie zelf, waaraan elk karakter van armenzorg wordt ontnomen. Aan de overwegingen, welke tot dit verzoek leiden, is het volgende ontleend dat door de steeds toenemende werkloosheid vele werkloosheidskassen de reglementaire uit keeringen niet meer kunnen verstrekken, het geen aan de werkloosheidsverzekering ernstig schade dreigt toe te brengen dat aan de werkloosheidsverzekering, die nog slecht enkele jaren functionneert, niet de eisch kan worden gesteld het maatschappelijk leven teistert, het hoofd zou kunnen bieden dat, waar bovendien de Regeering de regle menten der werkloosheidskassen heeft goedge keurd, op haar de moreele verplichting rust daar heen te leiden, dat deze kassen in de gelegenheid worden gesteld, alle reglementaire verplichtingen tegenover hare leden na te komen en de hiervoor benoodigde gelden aan de organisaties niet als voorschotten, doch a fonds perdu dienen te worden gegeven dat de regeerjng evenwel niet bereid blijkt te zijn om deze moreele verplichting na te komen, hetgeen blijkt uit een schrijven dato 25 Januari 1921 door den minister van Arbeid aan een aan tal werkloozenkassen gezonden, waarin o.m. is bepaald, dat de bedragen, welke de regeering als steun wil verleenen ten einde de kassen in de gelegenheid te stellen hare leden uitkeeringe te kunnen verstrekken, slechts voor de helft a fonds perdu en voor de andere helft als rente loos voorschot worden gegeven, waarbij tevens de verplichting wordt opgelegd om de bij regle ment vastgestelde uitkeeringen in vele gevallen belangrijk te verlagen dat daarnaast van een zich over het geheele land uitstrekkende goed functionneerende steun verleening, ten behoeve van de zoogenaamde uitgetrokken leden en van de nog niet tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid verzekerd arbeiders nog steeds geen sprake is, waardoor vele dezer werklooze arbeiders een groote ellen de zijn prijsgegeven dat de plaatselijke commissies van steun, wel ke in een aantal gemeenten tot stand zijn geko men, het verstrekken van uitkeeringen ingevolge een ministerieele aanschrijving beschouwen als „armenzorg!', met al deih aankleve van dien, waardoor het gevoel van eigenwaarde der arbei ders in sterke mate wordt gekwetst Internationaal Christelijk Vakverbond. Het bestuur van het Internationaal Christe lijk Vakverbond op 2 en 3 Februari te Keulen vergaderd onder leiding van zijn voorzitter, den heer Jos. Scherrer (Zwitserland). De secretaris, de heer Serrarëns uit Utrecht, bracht rapport uit over de Vakbon-Internationa les, die gesticht of in voorbereiding zijn. Uit dit rapport bleek, dat voor de grafische vakken, de tabaksbewerkers, fabrieksarbeiders, voedings nijverheid, houtbewerkers en bouwvakarbeiders reeds Internationale Federaties zijn gesticht, terwijl het secretariaat met de betrokken vak bonden de stichting voorbereidt van internatio- nales voor de metaalbewerkers, landarbeiders, handels- en kantoorbedienden, spoorwegper soneel, textielindustrie, lederbewerkers en klee- dingindustrie. Het bestuur heeft zich bezig gehouden met verschillend belangrijke vraagstukken, bétrek king hebbend op de verhouding tusschen deze Internationale Federaties der verschillende vak ken en het I. C. V. De penningmeester, de heer H. Amelink uit Rotterdam, bracht rekening en verantwoording uit en onderwierp aan het bestuur een ontwerp- begrooting, die werd goedgekeurd. Het bureau bereidt een onderzoek voor naar den stand der vakbeweging in Oostenrijk, Hon- garijc, Tsjecho-SIowakije en Joego-Slavië. Dit onderzoek zal waarschijnlijk nog in dit voorjaar plaats hebben. Het Christelijk Vakverbond uit Luxemburg werd als lid van het I. C. V. toegelaten.' Een commissie, bestaande uit dr. Brauer, Keulen E. v. Ouaquebeke, Brussel Jos. Scher- rer, St. Gallen dr. G. B. Valente, Rome en mnheld, Parijs zal een sociaal-economisch wereldprogram ontwerpen. Het Internationaal Secretariaat werd belast met het verzamelen van gegevens uit de ver schillende landen over de oorzaken en den om vang van de huidige crisis en met het instellen van een onderzoek naar de te verwachten ge volgen en de eventueel noodig geachte maatre- I gelen Aan mej. H. Vurthmann uit Keulen en mej. M. Baers uit Brussel werd opgedragen in overleg met het secretariaat, een arbeidsters-congres voor te bereiden. In dit congres zullen de arbeid sters, georganiseerd in het I. C. V., stelling ne men ten opzichte van verschillende belangrijke vraagstukken op het terrein van den vrouwen arbeid. Aangezien het bestuur van het I. C. V. van oordeel is, dat de besluiten der Intergeallieerde Conferentie van Parijs hun weerslag zullen doen gevoelen op den economischen toestand der geheele wereld, zal het aan de aangesloten vak verbonden kennis geven van de beschouwingen door hun zusterorganisaties ten opzichte van dit vraagstuk kenbaar gemaakt. De volgende vergadering van het Internatio naal Bureau van het I. C. V. werd bepaald op 10 en 11 Mei te Rome. Werkloozenkassen. Men meldt, dat het rijk de helft van zijn steun aan de werkloozenkassen verstrekt als fonds perdu en de andere helft als renteloos voorschot, dat op nader te bepalen wijze te zijne tijd moet worden terugbetaald. Mr. A. Loudon. In Den Haag is overleden, 63 jaar oud, mr A. Loudon, oud-voorzitter van den Landraad te Pekalongan, oud-commissaris voor het mijn wezen in Nederlandsch-Indië en oud-relerendari en waarnemend admjstrateur bij het departe ment van koloniën hier te lande. Herhalingsoefeningen. Gedurende het kaar 1921 zullen geen herha lingsoefeningen voor de militie-landweer of voor het reservepersoneel worden gehouden. In het jaar 1922 zullen echter, blijkens mede- deeling van den minister van oorlog aan den chef van den generalen staf behoudens on- voorziene omstandigheden onder de wape- nen worden geroepen voor herhalingsoefeningen de lichting 1917 (infanterie en wielrijders) ge durende 1 week en de lichting 1919 geduende 2 weken. Landweerplichtigen zullen ook in 1922 niet onder de wapenen worden geroepen voor her halingsoefeningen Stads- en Gewestelijk Nieuws. Cursus in electriciteit Bij de Commissie voor de Openb. Leeszaal en Bibliotheek alhier, bestaat het plan eenige populair-wetenschappelijko cursussen te doen houden over verschillende onderwerpen. De heer G. De Glercq alhier, zal op een 8-tal Zaterdagmiddagen de moderne electro techniek behandelen. De eerste cursus zal 12 Febr. a.s. plaats hebben. Volksbadhuis. In de week van 30 Jan.5 Febr. 1921 wer den genomen 622 baden. lste klasse kuipbaden 57 regenbaden 94. 2de klasse kuipbaden 58 tegenbaden 406. Kin derbaden 7. Ter gemeente-secretarie a f d e e- 'ing Alg. Zaken zijn door Burgemeester en Wethouders benoemd tot commies de heerJ .van der Graaf te Dordrecht, tot adj. commies de heer Mr. N. J. Post te Utrecht en aan de afd. Bevolking do heer T. de Jong te Harlingen. - N a a r w ij vernemen heeft D r, C. A. van Schaik alhier, het voornemen om binnen kort deze gemeente te verlaten. Door de politie is aangehouden de 34-jarige A. P. v. d. E., die in het ,,Alg. Po litieblad' gesignaleerd stond, wegens een von nis van 15.boete, subs. 30 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. D e 43-j a r i g e Duitscher J II. W. is gisteren door de politie over de grenzen ge zet. Zijn gedrag had aanleiding tot zijn aanhou ding gegeven. Gemengd Nieuws. Moeilijke t ij don in de veenstrek Men schrijft aan het Vaderl. Een ernstige crisis bedreigt h-t hoogveen- bedrijf. Zooals men weet, zetelt het vooral in de grensstreek tusschen de plaatsen Stadskanaal en Almelo. In hoofdzaak is het, een seizoenbedrijf met dien verstande, dat de arbeidstijd zich uit strekt van Maart tot October. Slechts voor een kleine groep arbeiders brengt ook de wintertijd nog eenig werk, maar de verdiensten blijven co ring. Ofschoon de bloeiende veenkoloniale land bouw- en industrie-dorpen in de provincie Groningen uit dit bedrijf zijn voortgekomen, ;s toch de verven mg, de turfmdustrie (lange turf en turfbr;ketten) bijna altijd een schrale explo'tarie geweest, met zwaien arbe:d en lage loonen voor den werkman, met zorge lijke dagen en klerne wmsten voor den heel vaak kap-taslarmen ondernemer. Want m de turfmdustrie :s het klembedrijf overkeer- schend, treft men slechts sporadisch maat schappijen aan. Tijdens den oorlog is deze echt vadorland- sche nijverheid in veel betore conditie gekomen. De kolen- en brandstofnood hebben den prijs der turf aanmerkelijk in de hoogte gedreven, de verveners maakten zoete winsten en de arbeiders profiteerden er van door belangrijke loonstij gingen. Maar nu de malaise zich overal begint te vertoonen, hier schuchter, daar plomp bru tal nu de kolennood geweken is en de winterkou niet kwam, nu het product van 1920 nog op vele plaatsen onverkocht te velde staat, de schippers uitblijven, de handel stilstaat, de prijzen dalen, nu verdonkert ook zienderoog de toekomst van het pas zoo bloeiende veenbedrijf. De kleine ondernemers, die jaarlijks op de publieke veenverhuringen, eigenlijk veen-ver- koopingen voor jaarexploitatie, hun arbeidster rein bemachtigen, durven geen kansje wagen zij hebben zoo goed als geen bod gedaan en zitten nu zonderhet voorgehangen veen is ingehouden en de betrokken arbeiders missen straks hun broodje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2