De nieuwe Hamers van Koophandel en het Vereeniglngskiesrecht. BUIT? N GEVAAR minister van Landbouw de volgende vragen gesteld 1. Is het niet juist, dat sedert het open stellen der grenzen voor den uitvoer van eieren de prijs voor den binnenlandschen consumenten voortdurend is gestegen, ter wijl deze reeds dalende was, zoodat dit product wederom meer en meer hereik- haar werd voor het groote publiek, in het bijzonder voor on- en mindervermogende zieken en zwakken 2. Wil de minister, indien de vraag toestemmend moet worden beantwoord, ten spoedigste wederom de grenzen voor den eierenuitvoer sluiten, opdat de prij zen weder in dalende richting zullen gaan Gedenkteeken te Enschede. Te Enschedé is Maandagnamiddag, onder groote belangstelling 'op het Hoedemakers- plein de gedenksteen onthuld, opgericht van wege het Comité voor doortrekkende krijgs gevangenen gedurende 20 Nov. 191820 Jan. 1919. Namens het Comité droeg de heer J. H. van Heek het gedenkteeken over aan de ge meente, hetwelk werd aanvaard door den burgemeester, den heer Edö Bergsma. Op den gedenksteen van Noorsch graniet ia aan de 4zijden in de Nederlandsche,Fransche, Engelsche en Italiaansche taal vermeld, dat er 23.690 Fransche, 26.960 Engelsche, 6930 Bel gische, 6650 Italiaansche, 1160 Servische, 50 Russische en 18 Japansche krijgsgevangenen zijn doorgetrokken en verzorgd. (N.v.d.D.) Commissie voor buitenlamlschc aangelegenheden. De voorzitter der Tweede Kamer heelt in de Commissie voor Buitenlandsche Aangelegen heden, ter vervanging van den heer De Savornin Lohman, benoemd den heer Schokking. Verbod van uitvoer gevraagd. Aan den minister van Landbouw is heden het volgend telegram gezonden „Bestuur van Nederlandschen Slagershond vraagt Uwer Excellentie aandacht voor buiten gewoon hooge marktprijzen van vee, waardoor de consumptieprijzen van vleesch belangrijk moeten stijgen en dringt op verbod van uitvoer aan. Een aanzienlijke broodprijsverlaging te verwachten. In een gisteren gehouden vergadering van alle Amsterdamsche bakkerspatroons is beslo ten niet in te gaan op de aanbieding van den Gemeentelijken Dienst voor de levensmiddelen voorziening tot het koopen van z.g. goedkoop meel, aangezien er thans een dalende markt is. Men verwacht nl. dat de daling van den meelprijs zal aanhouden, zoodat binnenkort een aanzien lijke verlaging van den broodprijs kan worden tegemoet gezien. Regeling dienstplicht. Naar wij nader vernemen wordt met de indiening van het wetsontwerp tot regeling van den dienstplicht, dat, gelijk gemeld, om advies naar den Raad van State en naar den Raad van Defensie is verzonden, zooveel spoed betracht, omdat in het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de Militiewet, dat nog door de Eerste Kamer moet worden behandeld, de be paling voorkomt dat, indien vóór 1 September c.k. geen nadere regeling is getroffen, de lich ting 1920 ten volle moet opkomen. Nederland en Venezuela. Naar vernomen wordt is thans binnen kort te verwachten de uitwisseling van de ratificaties der overeenkomst betreffende het herstel van de diplomatieke betrekkingen tus- schen Nederland en Venezuela. onderwerp behoudt echter de volle en voort durende aandacht der Regeering. Bij de liquidatie van het K. N. S. C. in No vember 1919 heeft het - Rijk de bevordering van wachtgeldregelingen voortgezet, welke door dat comité was aangevangen. De behande ling dezer aangelegenheid werd opgedragen aan den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, terwijl een commis sie een advies is ingesteld, waarin o.a. ver tegenwoordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties zitting hebben. Bij beschikking d.d. 11 October 1920 werden „Algemeene regelen voor het verstrekken van Rijkssubsidie in de uitkeeringen krachtens een wachtgeldregeling" vastgesteld. Het tot stand brengen eener wachtgeld regeling is een vrijwillige daad van de zijde van den werkgeverde Minister kan slechts het tot stand brengen bevorderen door ver lichting der kosten voor den werkgever m.a.w. door een deel der uitgaven door de Overheid te doen dragen door mondeling en schriftelijk overleg, advies en propaganda. Hij meent ten aanzien van het eerste thans wel tot de grens der Rijksbijdrage te zijn ge gaan, door deze welke eerst op 1/3 deel der uitkeeringen was bepaald, o.a. voor de tex tiel— en de schoenindustrie op 50 te stellen. Het mondeling en schriftelijk overleg, om aldus tot het instellen van wachtgeldregelin gen te geraken, geschiedt vanwege den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbo- middeling, gedeeltelijk met behulp der ge meentebesturen deze diensttak geeft advies en voert de propaganda. Het Departement van Arbeid streeft er naar, de daarvoor in aanmerking komende lichamen, in het bijzonder de gemeentebesturen, door het verleenen van financieelen steun van Rijks wege aan te moedigen en in staat te stellen, werken uit te voeren, die tot belangrijke ver ruiming van werkgelegenheid dienen. Van 3 November 1919 tot 15 Januari 1921 is aan 118 gemeenten en 14 waterschappen en ver- eenigingen steun verleend of toegezegd tot laatstgenoemde datum is aan subsidie (in 'som- inige gevallen als voorschot) van Rijkswege uitbetaald ongeveer 1.250.000 (over de be doelde periode moeten nog verschillende be talingen plaats vinden). Voorts wordt vanwege den Dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling met de gemeentebesturen regelmatig overleg gepleegd over de wijze, waarop ter plaatse het best voor verruiming van werkgelegenheid kan worden gezorgd, terwijl op do belangrijke beteekenis der werkverruiming als middel tot bestrijding der werkloosheid voortdurend, wordt gewezen. in zijn begeerte om den zetel voor den heer I Gerretson open te houden. De tarwe-voorraad der Regeering. j De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat de voorraad tarwe in het bezit der regeering thans nog ongeveer 42000 ton bedraagt, terwijl de voorraden tar webloem nagenoeg zijn verkocht. Het ligt in de bedoeling der regeering hare zorg voor de aanwezigheid van broodgrondstoffen met 1 Mei a.s. te doen ophouden in verband waar mede de nog aanwezige voorraad tarwe vóór dien I datum geleidelijk zal worden geliquideerd. De vertegenwoordiging van den H. Stoel in Nederland j De Romeinsche correspondent van de Msb. meldt J Omtrent de toekomstige nuntiatuur vernemen we, dat nog altijd de kwestie hangende is, of de Pauselijke vertegenwoordiging een nuntius of wel !n internuntius zal zijn. Gelijk bekend, heeft volgens de Deensche overenkomst een nuntius de eerste plaats in het corps diplomatique. Verlengde Arbeidstijd. Naar het Hbld. meldt, heeft de arbeidsin spectie in overleg met den minister van Ar beid, aan de directie van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij toegestaan 100 arbei ders 10 uren per dag te doen werken. Ingezonden Mededeelingen. is ieder, die zijn ademhalingsorganen met de beroemde VVybert-Tabletten tegen hoest, heeschheid en keelpijn beschut. Verfrisschend ontsmettend. Vraagt alleen lVybeit-Tabletlen. Blauwe blik ken doozen a 80 cent met nevenstaand fabrieksmerk. Het huis van den Raad van Arbeid te Tiel. Naar het „Centr.!' meldt, heeft het tweede onderzoek in zake den verkoop van het gebouw voor den Raad van Arbeid geen bewijzen tegen den heer mr. S. Rink, voorzitter van dien Raad, opgeleverd, zoodat een volkomen rehabilitatie van genoemden heer, indien noodig mocht zijn, wel zal volgen. In verband met deze heeft het Kamerlid Her mans den minister van arbeid een paar schrifte lijke vragen gesteld, opgenomen onder de ru briek Staten Generaal. De regeeringsmaatregelen inzake de werke loosheid. Op de vragen van den heer Haaz°vo°t be treffende het nemen van maatregelen in verband met de werkloosheid, heeft de Minister van Arbeid het volgende geantwoord Het antwoord op de vraag of de Regeering, in verband met de depressie in handel en nij verheid, het gewenscht acht om, na overleg met de besturen der betrokken werkgevers- en werknemersvakvereenigingen, te overwegen ol en, zoo ja, welke maatregelen genomen kunnen worden, ten einde de door de mala:se getroffen mdustrmën zooveel mogelijk te hel pen lu;dt bevestigend. Zoodra de crisis zich afteekende, is de mogelijkheid van hulp aan takken van nijverheid overwogen. Het punt is bij den Nijverheidsraad aanhangig geweest en met de vakcentralen is overleg gepleegd. Zoo als echter bij den internationalen aard van de crisis en het zeer ingewikkelde complex van oorzaken te verwachten was, bleek het stellen van de vraag om hulp gemakkelijker dan een bevredigende beantwoording, terwijl ook op mogelijke consequenties van eventueel aan vaarde pogingen tot hulpverleening, voor nu of later, het oog moest worden gevestigd. Daardoor is een geheel van practisch te vol gen maatregelen nog niet vastgesteld. Het Aan de Departementen van Algemeen Bestuur is door den minister van Arbeid verzocht, even eens werkgelegenheid, waar mogelijk, te ope nen. Er is reden om aan te nemen, dat aan dat verzoek, in de mate als mogelijk zal blijken, zal worden voldaan. Het doen overgaan van werklooze arbeiders in andere beroepen, die meer vooruitzicht bie den, wordt zooveel mogelijk bevorderd. Do pogingen door een aantal gemeenten in de ze richting gedaan, worden krachtig ook fi nancieel, gesteund. Zij g;aan thans voornamelijk in de richting der bruikbaarmaking voor het bouwbedrijf, omdat de vooruitzichten van ande re bedrijfstakken thans moeilijk zijn te beoor- deelen. Ook op deze laatste wordt echter voort durend de aandacht gehouden. De pogingen zijn van tweeërlei aard a. vorming van ongeschoolde bouw vakarbeiders tot min of meer geschoolde arbeidskrachten, waardoor weer plaats komt voor arbeiders uit andere vakken, die als ongeschoold arbeider in de bouw bedrijven kunnen optreden, en b. rechtstreeksche vorming van arbei ders uit, niet tot het bouwbedrijf behoo- tende bedrijfstakken (vooral de sigaren- industrie) tot min of meer geschoold bouwvakarbeider. Beide wegen leiden tot bestrijding van werkloosheid in de bedreig de industrietakken. Een Rijkscommissie van advies voor de bouwnijverheid wordt over deze opleidingsmethoden voor de bouwbedrijven geregeld geraadpleegd. Voor overgang van arbeiders uit de diamant- i ndustrie naar andere vakken welke niette min voortdurend plaats heeft is nog geen bevredigende oplossing gevonden. Voorts geeft de minister een overzicht van de steumegeling welke onlangs voor de werk- loozenkassen is getroffen. Het bevorderen van de emigratie van N e- derlandsche landarbeiders naar Nederlandsch- Indië schijnt in het algemeen weinig doelma- tig, aangezien het klimaat een onoverko men lijk beletsel vormt tegen het verrichten van han denarbeid door Europeanen op een wijze,, die hen in staat zou stellen op den duur met in- heemsche en Chineesche arbeidskrachten te concurreeren, zonder physiek daarvan ernstige nadeelen te ondervinden. Met de wet op de Kamers van Koophandel heeft een nieuwe wijze van kiesrecht-uitoefening zijn intrede gedaan. Afgezien van enk/ le bureau cratische bepalingen, biedt dit ve. eenigingskies- recht groote voordeelon. Geen stem van do ver- eenigde leden zal verloren gaan, terwijl het stem- uitbrengen slechts door één persoon, n.m. een dei- bestuursleden, voor de vereeniging geschiedt. Het z.g. „aanporren" van de kiezers zal niet meer noodig zijn. Terwijl bij meerderheid van stemmen in de algemeene ledenvergadering wordt uitgemaakt, wie de vereeniging in de Kamer van Koophandel zal vertegenwoordigen. De opvolger van den heer Lohman. Naar het „Vad" verneemt zal de heer B. J. Gerretson den Kamerzetel, die hem ten deel valt door het bedanken van den heer Lohman aanvaarden. Na een langdurige ongesteldheid is zijn gezondheid wederom van dien aard, dat hij dit besluit kon nemen. Dat de heer Lohman, die feitelijk reeds in Juni 1.1. afscheid genomen had, er op terug gekomen is moet dan ook zijn oorzaak vinden Alvorens in bijzonderhedt n te treden enkele algemeenheden. De wet op de K. v. K. 1920 onderscheidt twee soorten leden en kiezers, n.m. leden en kiezers voor het groot- en kleinbedrijf. Naar gelang het in de handelszaak gestoken kapitaal grooter of kleiner is dan 50.000.zal men voorkomen op de kiezerslijst voor het grootbedrijf of het klein bedrijf. De verkiezing geschiedt volgens het be ginsel der evenredige vertegenwoordiging. Bij dn uitwerking van. dit beginsel ontmoeten wij het woord Kiesquotient. Nu dient in 't oog te worden gehouden, dat voor het vereenigingskiesw cht flit kiesquotient anders wordt berekend dan voor het gewone. Met een voorbeeld zal dit wor den duidelijk gemaakt. Een Kamer van Koophandel heeft 2000 kie zers voor het grootbedrijf en 3000 kiezers voor het kleinbedrijf. Het aantal leden van deze Ka mer zal b.v. 8 vooi het grootbedrijf en een gelijk aantal voor het kleinbedrijf bedragen. Het Kies quotient kleinbedrijf zal worden verkregen door het aantal kiezers voor de afd. kleinbedrijf te deelen door het totaal aantal leden der Kamer in die afd. i.e. 8. Het kiesquotient in ons voor beeld voor het kleinbedrijf bodiaagt dus 375, en het grootbedrijf 250. Wanneer i.e. van een vereeniging behoorend tot het grootbedrijf 500 leden afstand gedaan hebben van hun kiesrecht, dan zal deze veree niging twee vertegenwoordigers naar de Kamer mogen afvaardigen. Voor het bepalen van het gewone kiesquotient moet het totaal der voor elke afd. geldig ingevulde stembiljetten gedeeld worden door het aantal der te vervullen plaat sen, vermeerd» rd met één. Het daardoor ver kregen quotient wordt verhoogd tot het onmid dellijk daarboven gelegen geheele getal. Voor beeld Voor de afd. grootbedrijf worden uitgebracht 1083 stemmen. Het aantal leden voor het groot bedrijf be 'raagt 8, waarvan reeds twee door een vereeniging zijn aangewezen. Nog te vervullen zijn dus zes plaatsen. Om het kiesquotient te verkrijgen moet men 1083 deelen door 6. De uitkomst is 1601/2, dit cijfer vermeerderd met, 1 is 161 !/2 en verhoogd tot het onmiddellijk daar boven gelegen geheele getal is 162. Een vereeniging zal eerst dan van liet vereeni glngskiesrecht kunnen profiteeren, wanneer het aantal leden, dat afstand wensoht te doen van hun kiesrecht, grooter is dan het vereenigingskies- quotient. Wanneer dit het geval is, dan zal eerst tot het afvoeren van die leden-kiezers van do kiezerslijst worden overgegaan. afdeeling bij volstrekte meerderheid van stem men 3o. den stemgerechtigden leden de gelegen heid zal worden gegeven hun stem uit te bren gen, zonder dat hiertoe de aanwezigheid op eeno ledenvergadering wordt vereischt 4o. geen stemmingen geldig zijn, wanneer niet ton minste de helft der stemgerechtigden stem heeft uitgebracht. De vereeniging zendt jaarlijks voor 1 Juli aan den Minister de noodige bewijsstukken in, dat zij en haar statuten voldoen aan het hiervoor opge somde. Mot den Minister wordt bedoeld, de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel Heeft de Minister met de overgelegde stukken genoegen genomen, dan kunnen personen, die op de kiezerslijst zijn geplaatst voor eene afdeeling eener Kamer, een verklaring afleggen, dat zij hel kiesrecht hunner vereeniging wenschen. Deze ver klaring moet worden afgelegd bij de Kamer, wel ke de kiezerslijst heeft opgemaakt en tevens' ver melden, of de betrokken persoon kiezer is voor de afdeeling voor hot grootbedrijf of voor de af deeling voor het kleinbedrijf. Indien een aantal leden eener vereeniging, te zamen recht hebben op het uitbrengen voor een dier afdeelingen, van een aantal stemmen, dat gelijk is aan een of meermalen het vereenig ïngs- kiesquotient, geeft de Secretaris van de Kamer van Koophandel daarvan aan die vereeniging kennis en voert hij die leden van de kiezerslijst- af. De vereeniging kan nu zelf uitmaken wie haar in de Kamer van Koophandel zal verte genwoordigen. De lezers zullen wanneer met aandacht dit artikel gelezen is zich eenigszins een voorstel ling van het vereen igingskiesrecht kunnen ma ken. Wanneer vereenigingen van het genoemde kiesrecht wenschen gebruik te maken, zal het aanbeveling verdienen, dat de besturen zich eersl eens iu verbinding stellen met de resp. Commis sies, belast met de inrichting van het Handels register en de samenstelling van de Kiezerslijst voor de Nieuwe Kamers van Koophandel. Staten-Generaal. Om het z. g. vercenigingskiosrecht voor de Kamers van Koophandel te kunnen verkrijgen moet de vereeniging zijn erkend ingevolge de wet van 22 April 1855 en uit de statuten moet ten genoegen van den Minister blijken, dat de vereeniging betrekking heeft op handel en nijver heid. Bij de statuten of het huishoudelijk reglement moet ten genoegen van den Minister zijn vastge steld, dat lo. voor de uitoefening van het bedoelde kiesrecht alleen stemgerechtigd zijn de leden der vereeniging, die aanvankelijk op de kiezers lijst eener Kamer waren geplaatst, doch eene ver klaring hebben afgelegd, dat zij het kiesrecht hunner vereeniging wenschen en wel voor de Kamer en afdeeling, voor welke zij op de kie zerslijst waren geplaatst 2o. de stemmingen tot uitoefening van het kiesrecht geheim zijn en geschieden voor iedere TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 9 Februari. Als opvolger van den heer De Savornin Loh man in de Commissie voor Buitenl. Zaken wordt aangewezen de heer Schokking (C.H.) Aan den heer v.d. Tempel (S.D.) wordt toegestaan een interpellatie over de werkloosheid te houden. Met 64 tegen 2 stemmen wordt een voorstel van den voorsitter aangenomen, om den heer Van Ravesteyn (C.P.) niet toe te staan een inter pellatie te houden over de erkenning der Ier- sche republiek. IndischeBelastingvoorstellen De heer v. d.Tempel (S.D.) verdedigt na der zijn motie, om de producten-belasting voor onbepaalden tijd in te voeren. De heer de Monté Verloren (A.R.) zal tegen de motie stemmen. De heer Marchant (V.D.) verdedigt de motie-v.d. Tempel. De Minister van Koloniën, de heer De Graaff, wil de mogelijkheid openen, een tweede verhooging te heffen van de uitvoerhe- Iasting op petroleum, teneinde van de hooge winsten een belangrijk bedrag in de schatkist te doen vloeien. Spr. zal in nader overleg treden met de Indische regeering ten aanzien van ver- l inging van den termijn voor de heffing eener 1 productenbelasting. De motie-v.d. tempel wordt verworpen met 48 tegen 21 stemmen. Na eenige discussies wordt het voorstel tot, heffing van een verkeersbelasting verworpen met 41 tegen 31 stemmen. De belastingvoorstellen worden daarna aange- 1 nomen met 68 tegen 2 stemmen. Indische tariefwet. j Bij het wetsontwerp tot wijziging der Indi- sche tariefwet licht de heer A 1 b a r d a (S.D.) een amendement toe, om de invoerrechten op garen, manufacturen, enz. te verminderen. De heer Wintermans (R. K.) vindt de verhoogingen van de invoerrechten op tabak en sigaren te hoog. De M i n i s t e r verdedigt de verschillende voorgestelde verhoogingen. Alleen voor de' sigarenindustrie wil spr. een verlaging aanbren gen, en wel van 150 op f 100 per 100 K.G. Het amendement-Albarda wordt verworpen rpet 45 tegen 20 stemmen. Een amendement-Albarda om de uitvoerrch- ten a ppetroleum belangrijk te verhoogen, wordt verworpen met 33 tegen 28 stemmen. Het wets ontwerp wordt aangenomen met 42 tegen 17 stemmen. Morgen voortzetting. wordt door 21.000 arisen erkend als het besta versterkingsmiddel or Zenuwen en Lichaam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2