A. V. I) K PHOEMX. port, bordeaux! nea verhoogd. Oorspronkelijk was een deficit van 12.5 milliard beraamd. De minister deelde mede, dat van de defi- citverhooging van 29.6 milliard niet minder dan 21.5 milliard op rekening moet worden ge schreven van de verlaging, welke de wis selkoers sinds het opstellen van de begrooting heeft ondergaan, en op het voortdurend min der worden van de waarde van het Oosten- rijksche geld, waardoor de nominale uitgaven stegen. Spreker ging daarna over tot de bespreking van de hulp, welke door het buitenland aan Oostenrijk was beloofd. De tot nu toe onvol- ledige gegevens daaromtrent gaven nog niet vol doende de wijze aan, waarop deze hulp zich zou ontwikkelen. Men zou eerst over tien da gen volledige gegevens over de financieele plannen kunnen hebben. Misschien komt de hulp der Entente te laat, vervolgde de minis ter. Deze hulp zal trouwens niet het uitge breide crediet op langen termijn zijn, dat de Oostenrijksche afdeeling van de Commissie van Herstel absoluut noodzakelijk voor Oos tenrijk acht. Intusschen moeten wij eerst vol ledig zijn ingelicht voor en aleer wij een oor deel over den vorm van steunverleening kun nen vellen. Dan eerst zullen wij gelegenheid hebben, om na te gaan, of deze blijkbaar de commercieele basis gegronde steunregeling re kening houdt met de behoeften van onze staathuishouding, met onze toekomst en met de ons door liet verdrag van St. Germain ge waarborgde zelfstandigheid. Een plan, dat zich niet tot doel stelt, om onze productie serieus en energiek te bevor deren en onze economische kracht te herstel len, zal er echter niet toe meewerken, om ons reeds zeer geschokt vertrouwen in den recht vaardigheidszin en de menschlievendheid der groote mogendheden, en het politieke inzicht van deze te herstellen. Telef. No. 15. Afd. WITW ASSCHERIJ. Geeft U heden op als Cliënt. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. DE WILNA-KWESTIE. Volgens berichten aan het „Berliner Tage- biatt!' uit Warschau heeft de Volkenbond door bemiddeling van den Franschen zaakgelastigde geprotesteerd tegen de poging van Zeligowski om de volksstemming in Centraal-Lithauen door een te kiezen parlement te laten houden. Het Litausche telegraafagentschap meldt De betrokken Volkenbondscommissie heeft oft- langs de verzekering gegeven dat de demobi lisatie van Zeligowski's leger in vollen gang De Litausche regeering beschikt echter over bewijzen, waaruit blijkt, dat Zeligowski op het oogenblik bezig is zijn troepen intensief te mo- biliseeren. Het „Journal bevat het volgende, nog niet nader bevestigde bericht uit Bazel, hetwelk wij onder voorbehoud weergeven „Men meldt uit Genéve Naar aanleiding van het besluit van den bondsraad, om den troepen belast met het toezicht op de volksstemming in het Wilna-gebied, den doortocht door Zwitser land te weigeren, wordt medegedeeld, dat de zitting van den Volkenbondsraad, welke den 21sten Februari te Geneve zou worden &e- opend, op denzelfden datum te Parijs en met te Genéve zal aanvangen. DENEMARKEN. De Deensche staatsspoorwegen werken met een toenemend tekort. De redenen zijn, dat wegens de slapte in de zaken, het go deren ver keer, en wegens verhoogde tarieven en de alge- meeneduurte de menschen minder en liefst derde klas reizen. De hooge prijs van de steenkolen doet de rest. Men tracht het i eizigersverkeer nu te be vorderen door den treindienst uit te breiden. Voor do ee ste negen maanden van het dienstjaarGndigendo op 31 December be droeg het tekort reeds 7 1/4 millioen kronen tegen 41/4 mdlioen in hetzelfde tijdvak van 1919. Drie maanden later, na het eind van het vorige dienstjaar was het tekort onge veer 25 millioen kronen. Men vreest, dat het aan het eind van het loopende dienstjaar tegen de 50 millioen zal loopen. POLEN. Volgens een bericht uit Moscou heeft de Sov- jet-regeermg den vrede met Polen op 10 Februari geteekend. ZUID-AFRIKA. Beuter meldt uit Kaapstad, dat de uitslag der verkiezingen tot dusver is: Zuid-Afri- kaansche Arbeiderspartij 9 zetels, 3 gewonnen de Nationalisten 41 zetels, 7 gewonnen en de' Onafhankehjken 1 zetel. Smits is nu verzekerd van een meerder heid 20, misschien 22, hetgeen alle verwach tingen te boven gaat, daar 10 als een flinke meerderheid wordt beschouwd. De Nationalis ten wonnen Bechuana-land. Voor vijf zetels met bovengenoemde en de twee herstemmingen, waarvan reeds melding gemaakt is, het totaal 124 der zetels geven. Het parlement komt den 4en Maart bij een IJe verkiezingen voor den Levant zijn op 23 dezer vastgesteld. JAPAN. Het Japansche Huis van afgevaardigden heelt met 2o9 tegen 33 stemmen de motie verworpen, strekkende tot vermindering der bewapening. allerlei. Naar de „Intransigeant" bericht, is de rransche regeering voornemens, van af 15 februari den handel in kolen geheel vrii te geven. J Vergadering van Vrijdag11 Februari. De motie-de Jonge betreffende het georga niseerd scheidsgerecht voor gouvernementswerk- lieden in Suriname wordt aangenomen met 42 tegen 22 stemmen. Aan de orde is de interpellatie-v an den 1 e m p e 1 betreffende de werkloosheid. De interpellant (S. D.) betoogt, dat de groote werkloosheid veroorzaakt wordt door het ka pitalistische stelsel, en vraagt, of de regeering geregeld nadere gegevens wil verstrekken om trent den omvang der werkloosheid of de re geering productieve werkverschaffing wil be- "v oi deren en ter hand nemen, buitengewonen steun wil verschaffen aan werkloozenkassen de sigarenmakers en diamantbewerkers wil behan delen als de overige bedrijfsgroepen maatrege len wil nemen om werkgevers te verplichten bij te dragen in de kosten van ondersteuning van de werklooze arbeiders in overleg met de vak- centralen en een algemeene regeling wil tref fen voor ondersteuning van werklooze arbeiders, die geen uitkeering ontvangen uit de werkloo zenkassen. Minister A a 1 b e r s e deelt mede, dat maatregelen worden getroffen om wekelijks den stand der arbeidersmarkt te kunnen publiceeren. Spreker geeft een overzicht van den stand op eind December. Om na te gaan het werkelijke aantal werk- loozen, vergelijkt de minister de ingeschrevenen bij de arbeidsbeurzen op 31 Jan.1919,1920 enl921 Die cijfers zijn voor: Amsterdam 18.392, 10.472 en 12.271Haag 4800, 2468 en 4053, Rotterdam o840, 3820 en 3290, Groningen 2230, 1363 en 1706, Haarlem 2143 811 en 699. Voor dé acht grootste arbeidsbeurzen des lands zijn die cijfers in totaal 35.567, 19.589 en 24.277. Drukt men het werkloozenaantal in percentages uit, dan bedraagt hetsigarenmakers 45 pet., meubelmakers 7pct., ledenbewerkers 38pct me taalbewerkers 2 pet., bakkers, slagers, enz. 3 pet, glasbewerkers 3y2 pet. Het antwoord op de tweede vraag vindt men reeds in het antwoord op de derde schriftelijke vraag van den heer Haazevoet. De interpellant wd het rijk meer laten optreden, maar de mi nister gelooft, dat leiding over het geheele land onmogelijk is. Zelfs waar de gemeenten alleen optreden, is nog eenige controle des rijks noodig. Hoe zou één rijksdienst dan geheel 'al leen kunnen werken De minister meent, dat de gemeenten zijn aangewezen voor de werk- loozenverzorging. Sommige gemeenten worden wel zwaar getroffen, zooals de grensgemeente Beig, maar dan kunnen zij ook een beroep doen op de regeering. Dat deze regeling zoo slecht nog niet is, blijkt o.a. uit een staat, volgens welken alleen door Sprekers departement van 1 Sept. tot 31 Dec. 1920 voor 515.000 steun is verleend aan de gemeenten Voor dewerkloozenverzorging ant woordt spreker dat de regeering voor dit jaar de werkloozenkassen zal steunen, tot het doen van de reglementaire uitkeeringen, onder zekere voorwaarden. Deze voorwaarden heeft de inter pellant een aanslag op de onafhankelijkheid dei- kassen genoemd. Dit begrijpt de minister niet. Hij meent geheel in het belang der werkloozen- zorg te handelen, door genoemde voorwaarden te stellen. De interpellant moet maar zien bij de suppletoire begrooting, hoeveel millioenen noodig zijn. De helft van den steun der regeering wordt voorgesteld a fonds perdu te geven, de helft als voorschot. De interpellant wil het'ge heel fonds perdu geven. Waarom deed de mi nister daartoe geen voorstel Om den kassen duidelijk te maken, dat zij op het bedrag geen recht hebben, zooals zij het wel eens laten voorkomen. Er bestaat geen recht voor de kasbesturen op de geheele uitkeering a fonds perdu. De kassen zijn slechts particuliere in stellingen, die door staat en gemeente worden aangemoedigd. Van een garantie van den staat voor de uitkeeringen is nimmer sprake geweest. ntusschen heeft de minister de kassen niet in den steek gelaten.Hijheeftmetdebesturengepraat hen willende helpen. Dat doet hij uit een oogpunt van algemeen belang., Van een recht mag men dan echter niet reppen. De kassen zouden een gouden tijd tegemoet zijn gegaan, als de malaise met zoo snel gekomen ware. Desniettegenstaande zijn er kassen, die nog een 600.000 reserve heb ben, omdat er in het betrokken bedrijf weinig tegenslag was. Ware de malaise uitgebleven, dan zouden de kassen over eenige jaren groote reser ves hebben gehad, voor de helft door de arbei ders en voor de helft door den staat betaald. Daarom stelt de minister dan ook nu voor, om de helft van den te verleenen steun a fonds perdu de andere helft als voorschot te geven. De sigarenmakers hebben totnogtoe 1.135 000 de diamantbewerkers 1.500.000 gehad. Over dit kabinet hebben zij dus niet te klagen Wat de vijfde vraag betreft, deelt de minister mede, dat hij werkzaam is in de regeering, om ook de werkgevers te laten bijdragen. Hij wil de gemeenten met de werkgevers samen laten bij dragen in de kosten der werkloozenkassen. In het stelsel van nu hebben gemeenten noch werk gevers eemg belang er bij, om de werkloosheid e voorkomen. Dit belang moet echter worden geschapen, hetgeen zeer wel te bereiken is. De vijfde vraag kan de minister dus bevestigend geantwoorden. Met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken heeft de minister reeds overlegd over het vraagstuk, neergelegd in de zesde vraag. Zij gaan daarbij ^chter in die richting dat degeen die ook om zichzelf heeft gedacht en dus medege- hol pen heeft een werkloozenverzorging in het leven te roepen, het eerst wordt geholpen. De reslissing moet ten slotte alleen berusten bij de regeering, die de verantwoordelijkheid dei- gelden heeft. Hierna volgen replieken. De voorzitter stelt een avondvergadering op Dinsdag a.s. in uitzicht en stelt voor, om den spreektijd bij de verdere debatten te bepalen op een half uur. Aldus besloten. Dinsdag 1 uur voortzetting. BOURGOGNE-WIJNEN. JjOSCH, Botersfraat 63, Tel, 580 Binnenland. Eieren. Naar aanleiding van het bericht van het „Ned. Y eekblad voor den handel in kruidenierswaren" als zou de N.U.M. voorbereidende maatregelen hebben genomen, resp. invloed hebben doen gelden voor intrekking der dispensatie, welke m Januari j.l.voor den uitvoer van eieren werd verleend, vestigt de directie der Nederlandsche Uitvoermaatschappij er de aandacht op dat deze voorstelling van zaken ten eenenmale on juist is. Niet alleen strookt de mededeeling, als zou de N.U.M. naar de jongste eierenveiling een vertegenwoordiger hebben afgevaardigd/ niet /leM^,/erkeli-'kheid doch bovendien heeft de N.U.M. geen enkelen stap gedaan, op welke wijze dan ook, ten einde de vrijgave van den uitvoer te doen herroepen. De tarwc-voorraden der Regeering. In de regeling, welke door het Rijksgraanbu- reau getroffen was om de beschikbare voorraden regeeringstarwe onder de meelfabrikanten te ïstribueeren, door hun 50% toe te wijzen, van de vroeger aan hen verkochte hoeveelheden, is, naar wij vernemen, al weer verandering ge bracht. Voor de afgeloopen week werd aan de fabrie ken van regeeringswege slechts tarwe verstrekt toereikend voor het gemaal van twee dagen het voornemen is, 0111 de volgende week slechts de voor één dag benoodigde hoeveelheid tarwe uit te geven. Wat daarna nog zal resteeren van de 40.000 ton regeeringstarwe, welke, volgens de dezer dagen van officieele zijden verstrekte gegevens nog voor rekening van het Rijk ligt opgeslagen, zal 111 openbare veiling worden verkocht. Uodei beschikbaarstelling van eigendommen. De nieuwe partij. De vorige week is gemeld dat er ten aanzien van e bekende fusieplannen overeenstemming tusschen de betrokken partijen is bereikt. hans meldt het Persbureau Vas .Dias dat de staatkundige partij, die, als resultaat van «e tusie zal worden gesticht den naam zal dra gen van Vrijheidsbond. Ret N.U.M.-crediet aan Oostenrijk. lusschen de directie van de Oostenrijksch- ongaarsche Bank is onder goedkeuring van de Oostenrijksche financieele administratie en de Jiquidateuren der Bank een overeenkomst gesdoten. Volgens deze overeenkomst ziet de van een bedrag van negen millioen gul den der zestien millioen gulden af. De restee- rende zeven millioen gulden zullen binnenkort betaald worden. Samenvoeging van Gemeenten. *c Staten van Noord-Holland hebben aan de /.aarische gemeentebesturen medegedeeld, a zij dc leiding op zich hebben genomen met rekking tot de samenvoeging van gemeenten Zaandam, Wormerveer, Koog a.d. Zaan, Zaan- Krommenie, waarbij eventueel nog ge voegd zouden worden Wormer, Oost- en West- zaan Nederlandsche geldgevers zouden kunnen over nemen. Uit den positieven toon van het request is te concludeeren, dat de Bond van Nederland sche Beleggers grond heeft te vermoeden, dat Rusland in ieder geval tot zekere concessies bereid is. In het adres aan H.M. de Koningin wordt verder voorgesteld, over te gaan tot de oprich ting van een Rijks-centraal-bureau voor Rus sische waarden hier hebben de Nederlandsche Russen-bezitters hun obligatiën dan te depo- neeren tegen afgifte van certificaten, wa-rop bij wijze van voorschot door de Nederlandsche Re geering een jaarlijksche rente van 11/2 van het nominaal-bedrag kan worden uitbetaald. Als onze Regeering deze garantie zal geven, zijn de certificaten daarmee natuurlijk ook be'leen- baar geworden, en zal voor vele ongelukkige Russen-bezitters eindelijk weer eens een klein zonnestraaltje doorbreken. Dat door deze concentratie van het Russen- bezit in Nederland en het gezag onzer Regeering op de Russische schuldenaren meer pressie zal kunnen worden uitgeoefend, behoeft zeker wel geen betoog Laten wij hopen, dat de poging van den Bond van Nederlandsche Beleggers met succes mag worden bekroond. Nader vernemen wij nog, dat deze petitionne- mentsbewegmg niet op zichzelf staalMede op initiatief van onzen Nederlandscben Bond zou ook in Zwitserland en in deScandinavische landen een soortgelijke actie worden voorbereid. Zoo hoopt de leiding van den Bond alle neutrale regeermgen voor de verwerkelijking van zijn plannen te mobiliseeren. Dat men juist naar contact met do neutrale anden heeft gezocht, is begrijpelijk. In Rusland toch staan zelfs de met-Bolsjewieken op het al 01 met juiste standpunt, dat de oorlogsvergoe ding, die men van de Entente mag vragen, wel tegen de verlichting aan de geldgevers in' den Entente landen opweegt. De neutralen daaren tegen nemen tegenover Rusland een heel aparte positie in. Zal Rusland tot belaling, in contan ten, door concessie-verleening of op welke wijs dan ook, overgaan, dan kan men veilig aanne men, dat de neutralen het eerst hiervan de voordeelen, zullen ondervinden. Ieder bezitter van Russische waarden moet dan echter tol het welslagen van het petitionnement zijn me dewerking verleenen. Men melde zich aan bij de secretaresse van den Bond vanNederlandscheBeleggers: Mevrouw Mr. A. Bruyning-van Wallinga, Keizersgracht 153, Amsterdam. Russische fondsen. ?or den Bond van Nederlandsche Beleggers wordt een groote petitionnementsbeweging Op touw gezet, èie onze volle aandacht waard is De Bond wil mot een adres aan H.M. de Konin gin het geheele Nederlandsche Volk en zijn Re geering er van overtuigen, dat er van overheids wege toch eindelijk eens iets voor de arme, on- g ukkige Russen-bezitters moet worden ge- t aan. 0 egeering heeft lang genoeg tegenover Rusland een afwachtende houding aangenomen. Thans aldus heet hot in het request, is de tijd daardat door de Regeering gehandeld moet wor- De Regeering moet beginnen met eenonderzoek naar het aantal Russen-bezitters. Eveneens moet onze Regeering met bekwamen spoed bij de Russischeheerenmformeerennaardevoorwaarden waarop de tegenwoordige Russische Regeering haar beleggers annuleeringsdecreet ten profijte van de Nederlandsche beleggers zou willen in U aü we* naar conditiën, waarop zij onze egeenng of een half-officiëel Nederlandsch consortium bepaalde b< langen, consessies of monopolies in Rusland of het Nederlandsch consortium do verplichtingen tegenover de Verhooging belasting gouden- en zilveren werken. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot verhooging van de belasting der gouden en zil veren werken en wijziging der wet van 18 Sep tember 1852. De kosten van heffing der belasting zijn he rn ngrijk gestegen door de noodzakelijke ver- loogingen der salarissen en de uitbreiding van het korps ambtenaren. In 1913 bedroegen deze naar raming 107.794, voor 1921 worden zij op 238.400 geraamd. Wel is ook de opbrengst' dei- belasting in die jaren belangrijk hooger geworden doch dit kan niet anders clan als een voorhij- gaand verschijnsel worden opgevat, gevolg van de in dc oorlogsjaren door sommigen gemaakte winsten, of verkregen loonsverhoogingen. Men moet dus verwachten, dat de opbrengst weder zal dalen de voorgestelde belastingverhooging zal hiertoe ook eenigszins bijdragen. Neemt men aan, dat verkoop van gouden en zilveren wer ken met 25 pCt. zal afnemen, dan zou de ver meerdering van de opbrengst der belasting ten gevolge van de voorgestelde verhooging, zijn te schatten op plm. 457.000 's jaars. De schuldenlast der gemeenten. Blijkens de statistiek der Gemeentelijke en invinciale financiën over 1917, steeg de schul denlast der gemeenten in dit jaar in totaal tot I 656.212.419 of 97.58 per inwoner. Meer dan de helft hiervan komt ten laste van de drie groot ste gemeenten ('s-Gravenhage 72.142.100 of 209.33 per inw. Rotterdam 141.789.792 of 283.45 per inw. Amsterdam 187.831.700 of 293.03 per inwoner.) Op hetzelfde oogenblik was de schuldenlast van het Rijk ruim 1609 millioen gulden. Verkorte arbeidstijd en de gevolgen. Men meldt uit Amsterdam Gisteravond heeft het departement Amster dam van de Maatschappij van Nijverheid een vergadering gehouden, onder voorzitterschap van mr. R. E. Kielstra. 1 Aan de orde kwam de bespreking van de vragen, door het hoofdbestuur gesteld inzake verkorting van den arbeidstijd. De voorzitter gaf een overzicht van de ant woorden van de leden van het departement, ingekomen op dc vragen over de gevolgen van de invoering van den achturen-dag of de 45- urige werkweek in de industrie. Deze antwoorden zijn weinig optimistisch, al lijkt het nog te vroeg, om nu reeds een oordeel over deze gevolgen te vellen. In de meeste ant woorden wordt meegedeeld, dat de werkweek van 50 tot 45 uur verminderd moest worden terwijl de loonen dezelfde zijn gebleven. De posl' weekloon is vaak daardoor met tien proecnl gestegen. Jn sommige bedrijven zijn de produc tiekosten met 10 procent gestegen. Wilde men de vroegere productie terug krijgen, dan moest opnieuw personeel in dienst genomen worden. Verschillende industrieën zijn daartoe overge gaan. Vaak kreeg men echter arbeiders van minder goed allooi, die een slechten geest onder liet overige personeel brachten en dit zelfs soms dwongen, langzamer te werken. In het klein bedrijf constateerde men arbeidsmoeheid. Van De ,,St. Urt." van gisteravond bevat weder een tabel vermeldende de perceelen, wegen, wateren, terreinen of gebouwen, welke inge volge de bepalingen op den staat van oorlog en beleg in gebruik zijn genomen en voor de opheffing van den staat van oorlog of den staat van beleg zijn teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2