G e iTaTfairii j Gei Gasfabriek R Schiedamscheweg 19. I n: Moeders kent Uwe plichten 3*1 Vereeniging van den H. VincentinsaPanlo. Grove Cokes Geklepte Parel f 1.75 -1.90 -1.60 Gasfornuizen Onze Variété is ais altijd TïP-TOP. Nieuwe Scbiedamscbe Courant. if4?"».: A. BOSCH. Bnterstraat 63, Tel. 580 I"" CITROEN-JENEVER. 1 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. VAN DER MOST. VERPLAATST LANGE HAVEN No. 82 per H.L. 'leze moeheid kan in' de groot-industrie niet gesproken worden. Do verwachting echter, dat tengevolge van den kortoren tijd de arbeiders meer frissohen moed zouden toonen, is niet in vervulling geraakt. Wat de continu-bedrijven aangaat, bij deze moesten de twee ploegen in drie- veranderd worden. Vroeger maakte de arbeider gaarne overuren. Dit is zeer te hunnen ongunste opgehouden. Nu het niet meer mag voorkomen, zijn zij on tevreden, zoodat de wet in deze een averecht— sche uitwerking heeft. Bij het kleinbedrijf wordt opgemerkt, dat men gaarne nog minder dan acht uur wil wer ken. Zulks is niet het geval in het grootbedrijf. Wat. de bedrijven op exportgebied aangaat, welke met het buitenland moeten concurreeren, is het perspectief slecht. I let ziet er somber voor deze industrie uit. De voor een seizoen werkende nijverheid heeft ook veel last, van de wet. Zij klaagt over de onmogelijkheid van concurrentie met het buitenland. En nu de reederijen. Het ongeregelde bedrijf maakt daar juist een regelmatige uitvoering van de wet moeilijk. Nu met ploegen gewerkt wordt, gaat met de aflossing veel tijd verloren. He productie-uitgaven zijn vergroot, doch de arbeidsprestaties zijn verminderd. He gang van bet bedrijf op zichzelf is deze lfde. He wel had noch ten goede, noch ten kwade invloed. Doch men moot, niet vergeten, dat in vele bedrijven nu slapte heerscht. Spreker wees er voorts nog op, dat een dei- gevolgen van de wet o.a. is, dat voel werk uit het buitenland, voor Nederland bestemd, in Huitschland ondergebracht wordt. De meer stroeve bepalingen dienen in soepele veranderd te worden, daar deze den geregelden gang van het bedrijf benadeelen. Spreker schetste vervolgens de nadeelige ge volgen van de wet voor de reparatiewerven. Een andere vraag was, hoe de vrije tijd benut werd. Men kwam bij het lezen der antwoorden l°t weinig fleurige conclusies. Over het alge meen wordt de vrije tijd veel zoek gebracht in bioscopen. Ook bij de besteding van den vrijen Zaterdagmiddag speelde de bioscoop een groote r°k Het bezoek a#n de openbare leeszaal is bijv. niet toegenomen. Volgens sommige ant woorden is liet kroegbezoek zeer toegenomen Welke ervaringen heeft men uit een moreel oogpunt Over liet algemeen is de wet nog te kort in werking. Vooral in de groote industrieën is de arbeidslust afgenomen. Men heeft geen be- 'angstelling voor het bedrijf en vindt het vol- doende, als men maar acht uur op het werk is geweest. In sommige bedrijven wordt zelfs de Zaterdag al als een dag beschouwd, waarop heelemaal niet moer gewerkt behoeft te worden. Over het algemeen moet gezegd worden, dat schitterende vooruitzichten, welke men aan gaande deze Arbeidswet koesterde, niet in ver vulling gegaan zijn. Terecht is door de arbeidsinspectie te Dor drecht. gezegd, dat de plotselinge invoering on overkomelijke bezwaren heeft meegebracht. Een meer geleidelijke invoering zou deze niet ver oorzaakt. hebben. De wet mag, zooals de „Nieuwe Courant" 3, als een plompe 'maatregel beschouwd worden in een industrieele samenleving, welke daartoe niet rijp was. In een anderen staat, namelijk Zwitserland zoo zeide spreker nog, dreigt de nijverheid dooi de 45-urige werkweek ten onder te gaan. Laat dit een waarschuwing voor ons zijn. In Zwitser land staat men voor bet alternatief langer ar beiden of in het geheel niet werken. Ook in Zwitserland heeft men te lijden van de lage valuta der omringende landen. Daar wordt reeds aangedrongen op een 64-urige werkweek. Spreker wees nog op de royale uitvoering' van do wet, in Duitschland, terwijl in ons land deze wet nog zoo stroef werkt. Moge de actie, in Zwitserland gevoerd, in ons land dusdanige gevolgen hebben, dat wij niet republikeinscher behoeven te worden dan een republiek Besloten werd ten slotte, in een brief aan het hoofdbestuur van het door den voorzitter ge sprokene, een résumé te geven. He heer Cli. E. H. Boissevain zou gaarne zien, dat uit dezen brief afgeleid zou kunnen worden, dat. het departement tegen den 8-uiigen dag was. De wet behoorde een zegen voor werk gevers en werknemers te zijn. De wetgeving dreigt echter een ramp te worden door de wijze waarop de wet is samengesteld. De fabrikanten loopen in een keurslijf, waarin zij zich niet kun nen bewegen. Spreker wees nog op de onoverkomelijke be zwaren, die de wet heeft voor het continu-bedrijf. De voorzitter zeide tenslotte nog, dat het de bedoeling is, bij de regeering aan te dringen op meer soepele bepalingen. Op de vragen, door het bestuur gesteld over overleg met beambten en arbeiders, waren niet veel antwoorden ingekomen. Echter was de slotsom, dat in weinig industrieën nog overleg met beambten of personeel gepleegd werd. De vergadering is daarop gesloten. De R. K. Staatspartij en de Bedrijfsorganisatie. Het bestuur van de Ft. K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage zal, naar de „Resi dentiebode" verneemt, op de algemeene ver gadering op Maandag 28 Febr., voorstellen aan bet bestuur van den Algemeenen Bond van R- E- Rijkskieskringorganisaties in Nederland - E. Staatspartij) te verzoeken, de volgende ,n°tie ie plaatsen op de agenda van de Bonds- 's-Grt E- Eiesvereeniging „Rijkskieskring on oüVrei'1tlage", in algemeene vergadering bijeen i «3 Uebr. i92j rwegeude, dat sinds geruiinen tijd door de gcheele R. K. Vakbeweging wordt voorge staan een democratische organisatie van het bedrijfsleven, die den volledigen waarborg kan geven voor socialen vrede, ook in tijden van de meest ernstige economische depressie; overwegende voorts, dat in dezen tijd van crisis en werkloosheid het gevaar meer dan ooit bestaat, dat ons economisch leven terugzinkt in de toestanden van het oud-liberalisme, of geplaatst wordt voor de zoo noodlottige revo- lutionnaire situatie overwegende, dat het dus volstrekt nood zakelijk is, dat de Katholieke Staatspartij alles in het werk stelt voor een onmiddellijk omzetten van de verlangens der R. K. Vakbeweging, die trouwens in het Bedrijfsradenstelsel een begin van uitvoering kregen, in concrete wettelijke regelingen spreekt de wenschelijkheid uit, dat de alge meene vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Neder land (R. K. Staatspartij) het Bondsbestuur op draagt met bekwamen spoed voorstellen te doen tot wijziging van het program der R. K. Staatspartij overeenkomstig bovenstaande over wegingen R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht én Orde." Wij herinneren onze lezers aan de propaganda- vergadering, welke Dinsdag 14 dezer in het ge bouw van den R. K. Volkshond voor de R. K. kiezers zal plaats hebben. De heer de Wolff zal dien avond als spreker optreden. Met het oog op de herleving der politieke actie in onze stad, vertrouwen wij, dat katho liek Schiedam de grootst mogelijke belangstel ling aan den dag zal leggen eu een talrijk gehoor de zaal zal vullen. Gemengd Nieuws. - Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. mvm i ijl iiwebbwmhi Stads- en Gewestelijk Nieuws, V a 1 s c h bankpapier. Bij de agenten van de Nederlandsche Bank te Gorinchem, is een valsch bankbiljet van 25 ontvangen. Het biljet verschilt van kleur, handteekening van den secretaris en den ondergrond van de vier schilden, waarin „25". Flet valsche biljet is op het commissariaat van politie gedeponeerd. Dok bouw. LUBECK, 12 Febr. Een werf in Lubeck heeft opdracht gekregen om voor Hollandsche rekening een 12.000-tons dok te houwen. Invoer in Duitschland. BERLIJN, 12 Febr. De invoer in Duitsch land van peulvruchten, meel daaruit, rijst en cacaoboonen is van 15 Febr. af toegestaan zon der de totnogtoe vereischte goedkeuring. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrij dag 18 Februari a.s., staan de volgende voor stellen 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps, in verband met de periodieke af treding van den lieer F. van Waas. Aanbevolen worden de hoeren: 1. F. van Waas 2. F. M. Beukers. 2. Voorstel van B. en W. tot aanstelling van F. Bovenberg tol makelaar in spiritus en aanverwante artikelen. 3. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1920 en 1921. 4. Voorstel van B. en W. tot het beschik- baarstellen van een crediet van 1000 voor het aanbrengen van ijzeren kleerkasten in de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. 5. Voorstel van B. en W. tot liet verleenen van een crediet van 2000 voor het herstellen van do steenglooiing in den mond van de Wil helm inaha ven. 6. Vaststelling van het kohier no. 6 dei- plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1920—1921. 7. Voorstel van B. en W. tot het geven van een naam aan de straat, loopende van de Klaas- waalsche- naar de Helenastraat. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. W. Blokland Zn. van een perceel bouw terrein aan de Amalia van Solmsstraat, voor den bouw van 25 middenstandswoningen. 9. Advies van B. en W. op het verzoek van de Centrale Commissie voor Arbeidsontwikke- ling om over te gaan tot do instelling van een gemeentelijke inrichting voor onderwijs aan volwassenen. 10. Voorstel van B. en W. tot het heffen van een retributie voor het verrichten van vac- cinatiën. 11. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van gelden ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs en Uitgebreid Lager Onder wijs aan den Oostsingel. 12. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van gelden ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 aan de Vereeniging voor Gereformeerd Onderwijs ten behoeve van de stichting van een schoolgebouw aan de Stadhouderslaan. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening - op de heffing en eene verordening op de invordering' eener belasting van bouwterreinen of gronden, bestemd voor bouwterrein, als bedoeld in art. 242b der Ge meentewet, in de Gemeente Schiedam. 14. Bespreking rapport Gemeentelijken Wo- ningdienst inzake den woningtoestand in deze gemeente. Loonsverlaging. Naar „Het Volk" meldt, is aan de vaste bootwerkers en contro leurs van de Hollandsche Stoomboot Maat schappij te Amsterdam, ten getale van een paar honderd personen, namens de directie aangezegd dat hun garantieloon, dat thans 40.per week bedraagt, met ingang van 19 Februari a.s. met 4.zal worden verminderd. Een Grieksch schip in brand. Het Grieksche s.s. „locasti", 22 Januari van New York naar Constantinopel vertrrokken, is, in de Middellandsche Zee op 36,44 Noord en 1,28 West in brand staande, verlaten. De op varenden, uitgezonderd 1 man, werden door het s.s. „Dante Alighieri" gered. CHAMPAGNE „de Lossy", Reims. Telegrammen. Trein gederailleerd. LEIPZIG, 12 Febr. Bij het binnenkomen van een personentrein in het hoofdstation alhier, weigerde de rem. De trein liep in volle vaart tegen een stootblok. De locomotieven werden verbrijzeld en een passagiersrijtuig in elkaar gedrukt. Er zijn 1 doode, 30 gewonden, w.o. een 12-tal ernstige kwetsuren bekwam. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland 12 Febr. v.m. 4.53, n.m. 4.59. 13 Febr. v.m. 5.25, n.m. 5.38. 14 Febr. v.m. 6.02, nam. 6.18. 15 Febr. v.m. 6.46. n.m. 7.10. 16 Febr. v.m. 7.36, n.m. 8.12. 17 Febr. v.m. 8.42, n.m. 9.35 Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. SCHIEDAM, 12 Februari. Aangekomen En- gelseh s.s. „Tulla More.!', ledig van Rotterdam om alhier te dokken in de Wilhelininahaven. Visscherij. SCHIEDAM, 12 Februari. Vertrokken naar zee ter trawlvisscherij de logger Scli. 266,Corn. Pronk", sch. B. Corvink, voor de versche visch- .vangst. Handelsberichten. Reurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Sehied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.40 per ketel. Kleine Advertentiën. Hoofd- en Agent( essen) gev raagd verkoop van UNIE-BRIEFJES, Koninkgoedgek1913 Serie van 100 briefjes reductie nader te be palen, spoedig s.v.p. te melden. Hoofdvertegenwoor diger JOS. HARING, Tuinlaan 58. MODES (Hoeden). Een nette Leerlinge kan geplaatst worden. Adres:Hoogstraat 9] Stenografie „Groote"! Examen- en praktijk opleiding. Aanvang nieuwe cursus half Februari. C. ZOETMULDER, LeeraresStenogi a fie) Warande 46. Advertentiën. De Heer en Mevrouw F. M. BEUKERSvan Hombeek be tuigen hun dank voor do be langstelling ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. 499-6 Schiedam, 10 Februari 1921. Faillissement De eenige uitdeelingslijst in bovengenoemd faillissement is heden ter Griffie der Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotterdam en van het Kantongerecht alhier neergelegd. 503 13 De Curator, Mr. J. H. WELCKER. Het Kantoor van mr. J. H. Welcker, Advocaat en Procureur, is met in gang van heden naar Het Telefoonnummer blijft No. 59. Telefoon woonhuis Nas- saustraat No. 31 is 504 No. 729. 17 Alg. Jaarvergadering op Maandag 14 Februari des avonds ten 8 ure in het gebouw der Veree niging. Toegankelijk voor R. K. belangstellenden. De Bijz. Raad ADR. ZOETMULDER, 505—17 Secretaris. SCHIEDAM. Slavenburg Co's Rank. De „St. Crt." bevat de statuten van de te Schiedam opgerichte N. V. Slavenburg Co's Bank. De vennootschap heeft ten doel het doen van alle bankiers- en kassierszaken, den commis- siehandel in effecten en wissels enz. In het bij zonder stelt zij zich ten doel de overneming en voortzetting van de zaken van de Commandi taire Bankvereeniging Slavenburg en Co., voor wiei verbintenissen cTe vennootschap zich aan sprakelijk stelt. Het kapitaal bedraagt 5.000.000 waarvan geplaatst is 1.250.000.Voorts worden uitgegeven 95 oprichtersbewijzen. De bestaande aandeelen der Commanditaire Bankvereeniging Slavenburg en Co. zullen binnen een jaar na de aanvang der naamlooze vennootschap worden ingewisseld tegen aandeelen dezer vennootschap van gelijk bedrijg en op door commissarissen te bepalen voorwaarden. In de vennootschap wordt ingebracht het ge- heele bedrijf der Commanditaire Bankvereeni ging Slavenburg en Co. te Schiedam, onder ge houdenheid voor de eerste om het geheele pas sief voor haar rekening te nemen. Voor de eerste maal worden benoemd tot di- recteur, voos den tijd van 10 jaar, de heer T. Slavenburg, tot commissarissen de heeren mr. P. B. Bouman, M. C. Ingelse, J. J. Marckman mr. G. Snoeck Henkemans, S. Th. van Waal wijk van Doorn en mr. M. M. van Velzen. afgeliaalci. Wij vestigen er tevens <le aan dacht op, dat de Cokes, evenals vroeger, wordt thuisbezorgd in verzegelde zakken. 501 DE DIRECTEUR. KOOKT OP GAS. Wij hebben kosten noch moeite gespaard om U te bieden, wat U verlangt en bren gen wij daarom toonen wat Aan de Gasfabriek zijn ver- krijgbaar van de nieuwste constructie, zeer zuinig in het gasverbruik en eenvoudig in de behandeling. Inlichtingen betreffende prijs, betalingsconditiën en behande ling worden gaarne aan het kantoor der Gemeente-Gasfa- briek verstrekt. 500 20 DE DIRECTEUR. in 6 GROOTE ACTEN. Deze geweldenaar zal U U nimmer zag. MAGISTE als ACROBAAT wordt slechts vertoond tot en met Maandag-avond en ver zoeken wij U heden Zaterdag-avond of Zon dag in de middaguren te komen, wegens den grooten toeloop. Verwacht DINSDAG a.s. v Adverteert in de Een werkelijke levenstragedie in 6 aeten. Deze film is op de Int. Kino-tentoon- stelling bekroond met den gouden medaille. Alle Binnen- en Buitenlandsche Dagbla den gaven dit werk de beste recensies. Gooit dus Uw tijd en geld niet weg elders minderwaardige programma" te ghan zien 002—100 A door wcë mj ina's M t fPriises-Theaterl f?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3