Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering InJL. flflll ",u" n De Graaf en zijn Dochter. 44ste Jaargang. Maandag 14 Februari 1921. No. 12962 FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. geheels /Bill sea hand, Invaliditeit'; fcWM vest «0fl De verzekaitna wosit gewaaibergI leei de HaHaadsahe Alg Vtfisksflagehaah Ie lehled— M verflei vu eiken tea vlageti Buitenland.sch Nieuws. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Volgens sommige berichten zou de Duit- sche delegatie een schadevergoeding van 7500 millioen p'st. of 150 milliard marken zonder interest aanbieden. De Engelsche pers gelooft echter niet, dat het tegenvoorstel waarvan de Duitsche bladen spreken betreffende het aanbod van een schade vergoeding van 7500 millioen over dertig jaar in ernst door de Duitschers te Londen ter sprake gebracht kan worden. Het bedrag is iets meer dan de helft van hetgeen de gealli eerden eischen. De „Daily Telegraph!' zegt dat de geallieer den daar niet aan kunnen denken. Het blad herinnert er aan dat de Parijsche voorwaar den Duitschland gelegenheid geven, om zelf het bedrag van zijn verplichtingen aanmer kelijk in te krimpen, door zijn halfjaarlijk- sche verplichtingen vóór de vervaltermijnen te voldoen en daarvoor interest in mindering te brengen. Volgens het tractaat van Versailles, heeft Duitschland het recht om tegenvoorstellen te doen, ofschoon het met de uitoefening van dat recht tot het nippertje gewacht.heeft. Het zal daarom gehoord worden. Maar het geëischte bedrag is reeds zoo matig, dat de ge allieerden er onmogelijk op kunnen laten af dingen. Een andere zaak is echter een concreet voorstel over de meest geschikte wijze van be talen. Dat zal in een geest van billijkheid en zelfs met consideratie overwogen worden. De vroegere minister van buitenlandsche zaken graaf Brockdorff Rantzau schrijft in de „Vorwarts!' over de uitingen van de Parijsche Temps", die getracht heeft aan te toonen, dat de Duitsche Vredes-delegatie te Versailles een schadevergoeding van 100 milliard goud mark heeft aangeboden, terwijl thans heel Duitschland over de besluiten van den Opper sten Raad klaagt en gewaagt van een poging der geallieerden om het Duitsche volk tot slaven te maken. Graaf Brockdorff Rantzau komt met na druk op tegen deze pogingen om de Duitsche tegenvoorstellen te Versailles of veeleer enkele zinsneden daaruit, tegen de voorstellen, die de Duitsche regeering voor Londen ontwerpt, uit te spelen. Hij wijst verder op de heftige per soonlijke aanvallen van de Temps tegen hem persoonlijk. Het blad tracht hem tegep beter weten in als een „vermomd reactionair!' voor te stellen, ten einde de geheele vredes-delegatie in deskrediet te brengen. Dat komt omdat men te Parijs begint in te zien, dat het zonder on derhandelingen niet zal gaan. Men tracht echter, het bankroet voor !t Fransche volk te verbloemen en dreigt daarom met militaire stra fmaatregelen De schrijver zet dan uiteen, dat het te Ver sailles gedane aanbod van 100 milliard natuur lijk afhankelijk was van den inhoud der overige bepalingen van het vredesverdrag. Evenals toen is het bijv. thans onzin de scha- devergoeding te willen bepalen, nu over het lot van Opper-Silezië is beslist, j Ten slotte vergelijkt B. R. den huidigen toe- stand met dien vóór de beslissing van Weimar en betoogt, dat Duitschland te Versailles voor al gehandicapt werd door het gebrek aan eens gezindheid onder de arbeiders. Daardoor is het vooral gedwongen geweest te téekenen. i Uit de betoogingen van thans ziet B. R. met j voldoening, dat het geheele Duitsche prole tariaat nu de vernietigende strekking van de Parijsche besluiten beseft en zich vastberaden tegen de aanvaarding ervan kant. Hij hoopt van harte, dat die vastberadenheid Duitschland te Londen ten goede zal komen. DE ONLUSTEN IN IERLAND. Er is nog geen verandering gekomen in de hou ding van den bond van spoorwegmachinisten en stokers, die met een algemeene werkstaking dreig de, ingeval de regeering geen openlijk onderzoek instelt naar het doodschieten van een tweetal Iersche spoorwegmannen te Mallow, waarvan de bond de Iersche hulppolitie verdenkt. Het volgende voorval kan echter op deze kwestie invloed uitoefenen Toen gisteren een trein met passagiers waaronder veertien militaire naar Killarney reed spronge 2 gewapende man nen op de locomotief, bedreigden den machinist en den stoker met revolvers en dwongen hen door te rijden en, toen er onderweg een licht werd vertoond, halt te houden. De voorste wagen van den trein, waarin mi litairen zaten, werd daarop van beide kanten van de spoorbaan hevig beschoten. De mili tairen schoten terug, doch werden overwel digd, nadat een sergeant gedood en een offi cier en vier soldaten gewond waren. De hon derd aanvallers drongen daarop een wagon bin nen, namen den militairen wapenen en uit rusting af en verdwenen, nadat zij den machi nist hadden gelast door te rijden. Overal in Ierland komen thans weer onge regeldheden voor. Te Sword in het graafschap 1 Dublin, werd gistermorgen een politie-pa- trouille overvallen en een der politiemannen doodelijk gewond. Te Macroon graafschap Gork 1 werden bommen geworpen en schoten gelost in het gemeentehuis-waar zich politieoadette be vonden. Drie hunner werden gewond. den gelost, ontkwam hij ongedeerd. Hij stelde de politie- met het gebeurde in kennis. Deze deed 's nachts een inval in enkele huizen om de herkende daders te arresteeren. Vijf per sonen werden medegenomen, doch drie daar van werden in vrijheid gesteld. Nabij Oldham werden gelijktijdige pogingen tot brandstichting gedaan in twee katoenspin nerijen, waardoor slechts een schade in de bene denverdiepingen werd aangericht. Te Roch dale werden twee pogingen gedaan om een groote katoenspinnerij in brand te steken de brandweer wist deze pogingen echter de ver ijdelen. Van deze pogingen worden Sinn-Fei- ners verdacht. ENGELAND. Men verneemt uit Londen dat Milner en Lang, de ministers van koloniën en van marine, uit. het kabinet zijn getreden. Churchill is aan ko loniën benoemd en Worthington Evans neemt de plaats in van Churchill aan het ministerie van oorlog. Lord Lee of Farchan wordt minister van marine en Sir Arthur Griffith Boxawen minis ter van landbouw en visscherij. (Naar het Duitsch). 8 De deur der bidplaats werd zachtjes geslo ten en een licht en eene vrouw kwam naar hem toe in de duisternis. Hij bleef staan. Eene hevige onroering maakte zich van hem meester, zoodat hij met den rug tegen den don keren muur begon te leunen hij hoorde het bonzen van zijn hart hem in de ooren klin ken. Toen de jonge maagd voorbijging hoorde zij de wrijving van eenen mantel en eene ve:- snelde ademhaling. „Mijn God!'riep zij. Ordener sprong te voorschijn, met eenen arm hield hij haar vast om niet te willenvallen en wet den andere vatte hij de lantaarn, die haar bijna ontglipt was. »Ik ben het, zeide hij zachtjes, j Dat is Ordener hernam zij, want die aatste trillingen van een stem, die ze in een ar niet gehoord had, weerklonken nog in nare 00Pen et hReke maanlicht bescheen haar engel- RRANDSTICHTINGEN IN ENGELAND. Een aantal sensationeele brandstichtingen kwam gisteravond gelijktijdig voor in verschillende groo j te fabrieken van Lancashire. Te Manchester wer>d gepoogd, een chemische fabriek, een oliefabriei, een rubberfabriek en een andere groote zaak in brand te steken. In al deze fabrieken wer den de vensters van de benedenverdiepingen stukgeslagen en brandende stoffen naar bin nen geworpen. De brandweer kwam spoedig ter plaatse en slaagde er in, alle fabrieken te redden. In een der fabrieken werd de nachtwa ker aangevallen door drie mannen, die hem met revolvers in de hand verboden, alarm te maken. De nachtwaker wist evenwel te ont snappen, en, hoewel er zes schoten op hem wer- achtig gelaat en deed er de vreugde op zien zij maakte zich los en uit den arm van den jongen man en herhaalde „Dat is heer Ordener.!' Hij is het, gravin Ethel". Waarom noemt gij mij gravin Waarom noemt gij mij heer De maagd zweeg en glimlachte ook de jonge man zweeg, doch zuchtte. Zij brak het eerst het stilzwijgen af Waartoe zijt gij hier gekomen Is mijnr tegenwoordigheid u onaange naam Ik kwöm om uw vader te spreken. Dus, zeide Ethel met ontroerde stem zijt gij alleen voor mijn vader gekomen." De jonge man boog het hoofd, deze woor den schenen hem onjuist. Gij zijt zeker reeds lang te Drontheim ging 't meisje op verwijtenden toon voort uwe afwezigheid op dit kasteel zal u niet lang gevallen zijn, tenminste voor u niet. Ordener, zich beleedigd achtendp, antwoord de niet. Ik keur uw handelwijze goed, zeide de gevangene met een van smart en toorn tril lende stem doch, voegde zij er op fieran toon bij, ik hoop heer Ordener, dat ge mij niet hebt hooren bidden Gravin, antwoordde eindelijk do jonge man, ik heb u gehoord. Ik vind het niet hoffelijk mij te beluis- NOORWEGEN. Van de Noorsche koopvaardijvloot waren in de afgeloopen week in Noorwegen 235 sche pen van ongeveer een half millioen ton d.g. en in buitenlandsche havens 37 schepen van on geveer 122.000 ton d.g. opgelegd. Deze laatste opgave is echter onvolledig, zoodat men bere kent dat er een 700.000 ton d.g. stil lag. Dat is ongeveer een vijfde deel van de Noorsche koop vaardijvloot. En, volgens het Noorsche reedersverbond, is er nog geen uitzicht op verbetering van de vrachtmarkt. Men zal dus om het bedrijf met voordeel te kunnen voortzetten, bedacht moe ten zijn op vermindering van de kosten. On danks de prijsdaling kosten de kolen nog 4 of 5 maal meer dan vóór den oorlog. De havengel den zijn ook verveelvoudigd en komen tegen woordig veelal ten laste van de reeders. De kos ten voor de-bemanning zijn ruim viermaal groo- ter dan vóór den oorlog. De gages zijn gestegen met ongeveer 350 pet., terwijl het leven hoog stens 240 pet. duurder is geworden. De beman ning is, krachtens nieuwe wetten, ook nog tal rijker geworden. De uitgaven voor den mond kost aan boord bedragen 7 of 8 maal meer dan vóór den oorlog. biljetten in omloop de toestand van den wis selkoers, de 8 uurs werkdag. Maar er zijn ook landen, waar die factoren niet voorkomen en toch werkloosheid heerscht. Verder is er over productie en beperking in het gebruik. Men spant zich in werk voor werkloozen te vinden 50.000 landarbeiders konden aan den grond worden teruggegeven, belangrijke openbare werken wor den ondernomen op de buitenlandsche werk krachten moet. scherp toezicht gehouden, zon der de tradities van gastvrijheid op te geven. Er wordt een centraal imigratie-bureau opge richt. De Staatsdeelneming aan de werkloozen- kassen zal van 33 tot 50 procent worden ver hoogd. TSJECHO-SLOWAKIJE EN ITALIË. Uit Parijs meldt men Benesj, de minister van buitenlandsche za ken van Tsjecho-Slowakije, die te Parijs is aan gekomen, heeft verklaard heel voldaan te zijn over zijn besprekingen met de Italiaansche re geering. Men is het eens geworden over de kwes ties van Oostenrijk's aanhechting bij Duitsch land, het herstel der Habsburgers en het herstel in een of anderen vorm van het oude regime en het oude Donaublok. Dit beteekent, dat men de middelen onder zocht heeft om die mogelijkheden te verijdelen. Verder is de grondslag gelegd voor een Itali- aansch-Tsjecho-Slowaksch handelsverdrag. De gewichtigste kwesties, die geregeld zijn, had den betrekking op Oostenrijk's economisch her stel, zonder welk in midden-Europa geen nor male toestanden kunnen terugkeeren. Benesj had eerst te Weenen verscheiden gesprekken ge voerd met den bondskanselier. Oostenrijk kan zich, naar Benesj' meening slechts door eigen middelen redden. De beloften van financieele hulp aan Oostenrijk kunnen moeilijk worden gehouden. Om Oostenrijk weer op de been te helpen moeten eerst de verbindin- genmetde aangrenzende lande hersteld worden. Daarmee moet de conferentie van Porta Rosa zich vooral bezig houden. Benesj komt nu de Fransche regeering raadplegen. FRANKRIJK. De Minister van arbeid heeft in de Fransche Kamer meegedeeld, dat het aantal officieel ge steunde werkloozen 47.124 bedraagt, van wie er ongeveer 37.000 te Parijs en omtrek wonen. Echter vragen niet alle werkloozen steun. Het totaal der werkloozen kan dus wel 100.000 tot 120.000 zijn. Frankrijk heeft twee ernstige'r crises gekend. In 1914 had de mobilisatie de werkloosheid van 36.000 menschen tengevolge, demobilisatie in 1919 116.000. De werkloosheid is het ergst te Parijs, Limoges en de Rhöne-streek De oorzaken zijn de vermeerdering van de bank- teren. Ik heb u niet beluisterd edele gravin, zei Ordener op zwakken toon, ik heb u wel gehoord. Ik heb voor mijn vader gebeden, her nam 't jonge meisje, hem strak in de oogen ziende, alsof ze een antwoord op deze woor den verwachtte. Ordener bewaarde het stilzwijgen. Ik heb ook gebeden, ging zij voort, ter wijl ze de uitwerking scheen gade te slaan, die hare woorden op hem zouden teweeg brengen, ik heb ook gebeden voor iemand die uwen naam draagt, voor den zoon van dén vice-koning, van graaf Guldenlew. Want men moet bidden, voor iedereen, zelfs voor zijne vijanden. De maagd bloosde, want het scheen haar toe, dat ze onwaarh id sprak. Toch was ze een weinig op den jongen man gebeten en ze meende hem in haar gebed genoemd te heb- ben, maar slechts in 't hard had ze zijn naam uit- gespro,en. Ordener Guldenlew acht zich ongeluk kig, gravin, indien ge hem onder uwe vijan den telt echter is hij gelukkig eene plaats in uw gebed in te nemen. N°en, neenhernam Ethel verschrikt door '<t strenge gelaat van den jongen man, neen, ik bad niet voor hem. .Ik weet niet, wat ik gedaan heb..wat ik doe. Wat den DE WILNA-KWESTIE. Tsjitsjerin heeft aan het Litausche gezantschap te Moscou een nota laten overhandigen, waarin o.a. staatWilna is de zetel van elementen der witte garde geworden. De volkenbond wenscht troepen naar Wilna te zenden, om welke reden men interventie zou kunnen vreezen. Aan het slot van de nota zegt hij, dat de sow- jet-regeering stappen zou doen, om de troepen van den Volkenbond niet in Wilna te laten komen aangezien dardoor de veiligheid van Rusland in gevaar wordt gebracht. Al is ook door den voorloopigen vrede van Riga de kwestie, of het gebied tot Rusland of tot Polen behoort, door deze staten beslist, toch moet, zoolang Polen en Litauen het niet eens zijn, het Russisch- Litausche verdrag ook vobr Wilna gelden. DUITSCHLAND. Uit München wordt officieel gemeld De Beiersche ministerraad heeft zich bezig zoon van den vice-koning betreft, ik verfoei hem, en ik ken hem niet. Zie mij niet zoo boos aan heb ik u beleedigd Kunt ge niets ver geven aan eene arme gevangene, gij, die ze ker uwe dagen slijt aan de zijde van eene edele en schoone dame, vrij en gelukkig als gij,... Ik, gravinriep Ordener uit. Ethel brak in tranen los de jonge man wierp zich aan hare voeten. Hebt ge mij niet gezegd, ging ze voort glimlachende door hare tranen, dat uwe af wezigheid u kort had toegeschenen Noem mij niet zoo, zei ze zachtjes, ik ben niet meer gravin voor niemand, vooral niet voor u. De jonge man was opgestaan en had haar in zijne armen gesloten. Geliefde Ethel, noem mij uw Ordener Zeg mij en hij vestigde een vurigen blik in hare betraande oogen zeg, bemint ge mij Het meisje antwoordde met een zucht, doch Ordener verstond d;en be:den ston den sprakeloos, wijl ze een van d;e plecht'ge oogenbbkken beleefden, zoo zeldzaam en kort- stond:g op aarde, waarin-de z;cl ;ets schijnt te gemeten van hëmelsche zabghed. Het zijn onverklaarbare stonden, als twee harten eene taal spreken, d;e enkel en alleen door hen be grepen wordt Wordt vervolgd.) fiöö f60 H fi5 Wie ik gravin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1