Kamers van Koophandel. gehouden met den toestand. Hij heeft daarin het eenstemmige inzicht tot uiting gebracht, dat het niet alleen de plicht maar ook de eigen wcnsch van de staatsregeering is, zoowel aan den Landdag als aan het geheele land een on- omgewonden uiteenzetting van den toestand te geven. De voorloopige besprekingen met de coalitie-partijen zijn gisteravond afgeloopen. In verband hiermee zocht de minister-president voeling met den leider der sociaal-democratische fractie om zich uit te spreken over den politieken toestand. De regeering zal de eerste gelegenheid te baat nemen, om aldus te handelen. ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaansche partij heeft in Barkly de overwinning behaald, waardoor Smuts zal beschikken over een meerderheid van twee-en- twintig stemmen boven alle andere partijen.De uitslag der verkiezingen is thans Z. A. P. 78 arbeiderspartij, nationalisten 43, onafhankelij- ken 1. Drie uitslagen ontbreken thans nog, w.o. twee herstemmingen. Alleen de Vrijstaat heeft een meerderheid opgeleverd aan de voorstanders van afscheiding daar werden 16 nationalisten en een arbeidersvertegenwoordiger gekozen. Bij deze verkiezingen was vooral opmerke lijk het groote aantal arbeiders, dat de poli tiek van bmuts steunde. De feteun der spoor wegarbeiders heeft ongetwijfeld zeer veel bij gedragen tot de verpletterende meerderheid, welke de Z.A.P. heeft behaald. vorderd, maar dat al boel spoedig zou blijken, dat door den algemeenen achteruitgang in zaken, en daardoor van vermogensinkomen, de grenzen dier draagkracht zouden worden overschreden. Bovendien weet zij, dat het veel noodzakelij ker is de provincie van don zooveel onheil en nadeel veroorzakenden overlast te bevrijden dan lokaalspoorwegen te bouwen. Erkennen de de goede gevolgen, die door het tot stand komen van het spoorwegnet zouden, bevorderd worden in de normale tij don, stelt zij voor do gemaakte plannen aan een nader onderzoek te onderwerpen door een door Ged. Staten te benoemen Statencommissie van 9 leden, die als besluit van haar onderzoek, bepaalde en behoorlijke gemotiveerde voorstellen zal doen. Dr. van Leeuwen en de S. D. A. P. In verband met gerezen verschillen tusschen de soc.-dem. raadsfractie te Utrecht en den soc.- dem. wethouder van onderwijs, dr. J. van Leeu wen, o.a. bij de benoeming van een schoolhoofd, is in een ledenvergadering van de afdeeling Utrecht der S. D. A. P.met 192 tegen 55 stemmen en 29 stemmen blanco een motie aangenomen waarin dr. Van Leeuwen uitgenoodigd wordt, afstand te doen van zijn wethouderszetel. Dr. Van Leeuwen zal naar aanleiding hiervan bedanken als lid van den gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Utrecht. Ook zal hij uit de >S. D. A. P. treden. H. P. van Beursen, Mariastraat 111; retecule, W. van der Burg, Lange Kerkstraat 44 kinder- portemonnaie, A. Abel, Damlaan 49/7 papieren geld, Bioersveld 110/8 vulpenhouder, G. Harm- sen, Vdlastraat 8; portemonnaie met inh. E. Schoffers, Pr. Mauritsstraat 30; kinderpo'rt> monnaie, Haima van der Wal, Warande, pa pieren geld, J. C. v. Leeuwen, Stationstraat 8 broche met portret, Besuzeval, Kreupelstraat 3oa papieren geld, L. van der Krogt, Korte aven 32 paar handschoenen, Govaarts, Nieuw sticht N. Z. 14; papieren geld, W. J. Feoldors Vdlastraat 98 broche, F. Baron, Thomas a Kempisstr. 21 portemonnaie met geld, J. van de Beek, Proveniershuis 28 horloge, P. J. War merdam, Overschiescheweg 158; kinderwant, Bouwman, 2e brugwachter, Appelmarktbrug' ALLERLEI Het persagentschap Europa Press be vestigt een bericht van het Kopenhaagsche blad „Politiken", dat de Fransche gezant te, Berlijn, Laurent als zoodanig zal aftreden. Het gerucht gaat voorts, dat maarschalk Pétain in aanmerking zou komen om Laurent op te vol gen. - Duizenden kolendelvers van de Ebbre Vale btaal-, ijzer- en kolenmaatschappij in Zuid- Wales hebben gedaan gekregen tegen 26 dezer. Ei zullen dan in die streek 20.000 man zonder werk zijn. De ontzaglijke fabrieken van die maat schappij staan reeds zoo goed als stil. De regeering der Vereenigde" Staten heeft zich, naar Wolff uit Moskou verneemt tot Leth- land gewend met 't verzoek nog 100.000 Russen die de regeering der Vereenigde Staten in de eerstvolgende maanden zal uitwijzen, de door reis door het gebied van Lethland te waarborgen Krassin heeft aan de Finsche regeering verzocht, hem vergunning te geven, op zijn reis naar Zweden door Finland te gaan. Binnenland. Tegen belemmering van invoer. Aan de Tweede Kamer hebben de bestu ren der Nederlandsche Vereeniging van Ka toenspinners, en Spinners-Wevers te Enschedé der Fabrikantenvereeniging te Almelo, der Fa brikanten vereeniging te Enschedé, der Vereeni ging van ITengelosche Textielfabrikanten te Hengelo (O), van den Bond van Loonbleekerijen te Enschedé, en van den Bond van Textielon dernemingen in en buiten Twente te Enschedé een adres gericht, waarin zij haar verzoeken hare goedkeuring te onthouden aan elke haar voorge legde wettelijke regeling, welker strekking zoude zijn den invoer te beletten om te belemmeren van goederen uit landen, waarin door depreciatie van de valuta die goederen tot lager prijzen dan hier worden voortgebracht of om eenige andere reden hier te lande tot lager prijzen dan de Ne derlandsche worden aangeboden. Een uitvoerige toelichting vergezelt dit ver zoek. Herhalingsoefeningen. In 1922 zullen alsnog voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen worden geroepen cavalerie lichting 1918 en 1919 (2 weken), be reden artillerie 1917 (2 weken), pontonniers 1917 (1 week) en 1919 (2 weken), pantserfort- aftillerie 1919 (2 weken), genie 1917 (1 week) en 1919 (2 weken). Haarlem. Naar wij vernemen zal vóór het einde van dit jaar de grenswijziging der gemeente Haarlem wel een feit zijn geworpen. Er wordt door Ge deputeerde Staten tegenwoordig hard en gestaag aan gewerkt, om de annexatie zoo spoedig moge lijk tot stand te brengen. Het overladen van goederen. De Directies der Nederlandsche Spoorwegen hebben het personeel verboden om zich buiten diensttijd te belasten met het overladen van wagens met goederen tegen vergoeding, die gewoonlijk aan particulieren wordt uitbetaald. De nieuwe huurwetsontwerpen. Naar Ons Eigendom verneemt, komen de nieuwe huurwetsontwerpen, Dinsdag a.s. bij de Eerste Kamer in openbare behandeling, Onze gezant te Athene. De gezantschapsraad de heer Schmolck, belast met de waarneming van het Neder- landsch gezantschap te Athene, is op zijn post aangekomen. i\. V. Slavenburg en Co's Bank. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat het pand Tuinlaan no. 80, thans bewoond' door den heer P. Loopuyt, aangekocht is door de N. V. Slavenburg en Co's Bank, welke half April a.s. daarin haar hoofdkantoor zal vestigen. De bebouwing der Gerrit Verboonstraat&als onderdeel van het plan- Koemarktbrug, is door deze transactie niet opgegeven. De heer P. Loopuyt gaat onze stad verlaten om zich in Den Haagje vestigen. Haring naar Duits ehland. Het hoofdbestuur van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft officieel bericht ontvangen, dat eindelijk de levering van haring naar Duitschland zal kunnen plaats hebben voor een bedrag van U/2 millioen gulden, dat daarvoor m het regeeringscrediet be schikbaar is gesteld. De haring zal geleverd worden door de haring' combinatie, gevormd uit reeders van harm"-- 1 schepen uit Vlaardingen, Maassluis, Schevenin- gen en Katwijk. Het oppakken, afkuipen en afleveren zal geschieden onder toezicht van de j controleurs der Reedersvereeniging, waarna de haring wordt overgenomen, gekeurd en ge- 1 controleerd door de controleurs der Reichs- fischversorgung. Van de vangst 1920 kuunen ongeveer 50.000 kantjes haring worden verzonden waarvan 90 pet. volle- en 10 pet. steurharing mag zijn. Bo vendien is de Reichsfischversorgung bereid een gelimiteerde hoeveelheid haring der vangst 1919 af te nemen. Lokaalspoorwegen in Noord-Brabant. Het voorstel van Géd. Staten om voorloopig een bedrag van 8.000.000 te voteeren ten be- hoeve van den aanleg van lokaalspoorwegen m Noord-Brabant, heeft in de afdeelingen der Prov. Staten bij de meerderheid geen genade kunnen vinden. De groote meerderheid der le den had zeer ernstige, de meerderheid onover komelijke bezwaren.Reeds na 5of 6 jaar zou vooj rente en aflossing 4 a 5 maal honderdduizend gulden moeten betaald worden. Daarvoor zou den de opcenten op de grond- en personeele be lasting met 10 en die op de vermogens- en in komstenbelasting mot 5 moeten verhoogd wor- den, doch de commissie van rapporteurs meent dat de opbrengst per opcent spoedig belangrijk zal dalen, nu de waarde der vermogens reeds aanzienlijk is afgenomen en nog steeds dalende blijft. Zij meent, dat met alleen op de tegenwoor dige draagkracht der provincie door deze be- lastmgverhooging het uiterste zou worden ge- Tegen de vrijheid van het Zuivelbedrijf. De vereeniging Hermes, waarin alle melkin richtingen te Amsterdam zijn opgenomen, heeft zich met een adres tot den minister van landbouw gewend, waarin wordt betoogd, dat aan onze zuivelindustrie voorloopig niet de volle vrijheid kan worden toegestaan. Deze vrijheid zou, zoo schrijft zij, een ramp zijn voor de consumptie-melkVoorziening, in 't bij zonder van de groote steden. Er is reeds veel grasland in de omgeving van de groote steden ver zand (om te worden bebouwd) of in tuingrond omgezet, ook hebben de hooge turfprijzen het verdwijnen van grasland in sterke mate in de hand gewerkt. Daardoor moet de melk van steeds grooter afstand worden aangebracht, waardoor een geregelde aanvoer allerminst is gewaarborgd De hooge exportprijzen, die de kaas- en de condensmelkindustrie maken, zijn oorzaak, dat deze industrie hoogere prijzen kan bieden voor de melk, dan de inkoopende melkinrichtingen in de stad. Zelfs doet deze industrie haar in koopen in den omtrek van de groote steden, waar feutelijk het terrein ligt voor de consump- tiemelk. Vooral de condensmelkindustrie ont trekt enorme hoeveelheden melk aan de markt, en in den winter doet zij den melkprijs stijgen. Adressante ziet met belangstelling de voorstel len tegemoet van de Staatscommissie, die de melkvoorziening in ons land weer in het normale spoor zal brengen. Intusschen is het haar vaste overtuiging dat vrijheid voor het zuivelbedrijf zal beteekenen voor de bevolking een nog ongekend melkgebrek en voor den comsumptiemelkhandel den ondergang. Daarom wordt aan den minister verzocht, hoe ook het oordeel van de Staatscommissie moge zijn, in geen geval de consumptiemelk- voorziening aan den kring van de regeerings- bemoeiingen te onttrekken. Cursus in eleetrotecliniek. Op initiatief van de Commissie voor de Openb Leeszaal en Bibliotheek is °en cursus in elcctro- technkfc georganiseerd,met de» heer G. de Clercq als docent. Zaterdagmiddag we.d in de studiezaal van de Openbare Leeszaal de eers e voordracht gehouden voor ongeveer 100 toehoorders. De heer de Clercq begon met er den nadruk op te leggen, dat het zijn bedoeling was, in dezen cursus slechts de practijk der electriciteits- leer te doceeren van de theorie zou hij alleen het strikt-noodzakelijke uiteenzetten. Na een korte inleiding om tot zijn onderwerp te komen, gaf hij allereerst het verschil aan in productiewijze der electrische energie.Gewezen werd op de gewichtige uitvinding, in 1870,van de electromagnetische dynamo door den Duitscher Werner Siemens, waarinde kracht door een stoommachine ontwikkeld, omgezet wordt in electrische energie. Van dien tijd dateert de geweldige ontwikkeling der eleetrotecliniek. Edison volgde in 1888 met de kooldraad-lamp in 1901 kwam de metaaldraadlamp en in 1908 werd de halfwatt-lamp geconstrueerd. Spr. gaf daarop een overzicht van de voornaamste wetten uit de electriciteitsleer. Als definitie van electri- citeit werd gegeven de vorm van energie, die als bron van energie omgezet kan worden in licht, warmte of kracht. Vervolgens werden de drie grondbegrippen behandeld spanningsverschil, stroomstrekte en weerstand en de daarvoor geldende eenheden, de volt, de ampère en de ohm. Do wet van Ohm welke het verband tusschen deze drie begrippen vastlegt, werd toegelicht, waarna het arbeidsver mogen, de watt met do met van Joule werden behandeld. Schakeling van weerstanden en het begrip ca paciteit werden verduidelijkt,waarna overgegaan werd tot bespreking van de wijze waarop elec trische energie geproduceerd wordt. Begonnen werd met de bereiding langs che- mischen weg, de z.g. elementen. De daarin op tredende scheikundige reacties worden uiteen gezet, het polarisatie-verschijnsel aangestipt waarna geëindigd werd. met de behandeling van het Grove-element, zooals dit resp. door Bunsen en Meyerdinger verbeterd werd. Do bevattelijke voordracht werd mot groote aan dacht gevolgd. UIT KETHEL. Bijkens de uitkomsten van de in deze gemeente Plaats gehad hebbende 10e volksstelling waren op 1 Jan. j.l. alhier woonachtig 821 mannen en /»0 vrouwen, totaal 1601 zielen. afdeeling der Kamer n.m. groot- of klein bedrijf de candidaatstelling plaats vindt en bevatten elk den naam van een candidaat. Door het Hoofdstembureau wordt een lijst vast gesteld, bevattende de namen van hen, die can- j didaat zijn gesteld. Ten minste drie dagen voor den voor de stemming bepaalden dag ontvangt I elke kiezer een kaart, bevattende een oproe- ping voor de stemming. De stembiljetten zijn verdeeld in twee soor ten. n.l. voor groot- en kleinbedrijf. Elk stem- biljet vermeldt in alphabetische volgorde de na- i men der candidaten voor de afdeeling, waar- I voor het bestemd is. De kiezer stemt'door in het vakje achter elk der namen van de candida ten, welke hij stemmen wil een volgnummer te plaatsen, dat hij den candidaat toekent, loopende j van 1 tot hoogstens het getal, dat uitdrukt hoe- veel plaatsen te vervullen zijn en de afdeeling waarvoor hij kiezer is. Voor eiken candidaat wordt afzonderlijk ge noteerd het aantal malen, dat hij hetzelfde volg nummer heeft. De candidaten, die onder volg nummer 1 het aantal stemmen hebben verkre gen gelijk aan het kiesquotient, zijn gekozen. Blijven daarna nog plaatsen in een of beide af deelingen te vervullen, dan worden bijgeteld de stemmen, die elk der overige candidaten on- der volgnummer 1 en 2 heeft verkregen j en de candidaten, die aldus het aantal stemmen hebben gelijk aan het kiesquotient zijn gekozen en zoo vervolgens, totdat evenveel candidaten gekozen blijken, als er plaatsen te vervullen zijn Hebben, nadat met de stemmen, onder alle volgnummers uitgebracht rekening is gehouden, met zooveel candidaten het aan tal stemmen gelijk aan het kiesquotient verkre gen als er plaatsen te vervullen zijn, dan ver krijgen die candidaten de overgebleven plaat- sen, die m totaal de meeste stemmen verwierven. Dit is in het kort de loop van de verkiezing en oe stemming voor de leden van de Nieuwe Ka mers van Koophandel. In het oog dient te wor- en gehouden, dat waar hiervoor gesproken wordt van de Kamer van Koophandel, voor de eerste verkiezing de Commissie van Voorberei ding moet worden gelezen. Kerknieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De aanvullingagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam, op Vrijdag 18 Febr. 1921, bevat als punt2bis Voors el van B. en W. tot aankoop van de Maat schappij „Noorderkwartier" van eenige per ceel n grond in den Nióuwlandschen polder, t zamen groot 5.10.53 IT. A. vorige keer is stilgestaan bij het vereeni- flmgskiesrecht. Wij hebben bij deze wijze van kiesrechtuitoefening onze aandacht geschonken aan het woord kiesquotient. De lezers zullen zich herinneren, dat onderscheid is gemaakt tusschen het vereemgingskiesquotient. en het gewone kiesquotient. Het gewone kiesquotient, waarmee we nu te maken zullen hebben, wordt dit ter opfrissching van ons geheugen verkregen door in iedere afdeeling,groot- enkleinbedrijf,hct aantal uitgebrachte stemmen te deelen door het aantal te vervullen plaatsen. De uitkomst wordt vermeerderd met één en de som afgerond tot het daarboven gelegen geheele getal. Gevonden voorwerpen. I e bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags fportemonnaio met boleenbriefje, rozen krans, muts, handwagen. Bij vinders huissleutel, L. Oudendijk, Be- rendinastraat 15zilveren beursje met inh., H. Abel, Voorneschestraat 16 étui met inh.,' Wanneer het beginsel der evenredige vertegen woordiging op gelijke wijze als bij de Kamer- en Gemeenteraadsverkiezingen was uitgewerkt, zou met een verwijzing naar de Kieswet met haar resp. Kon. Besluiten kunnen worden volstaan. Be uitwerking van voornoemd beginsel is voor de Nieuwe Kamers van Koophandel echter ge heel anders gebroken is o.a. met het z.g. lijsten sysieciu. De loop van de verkiezing en stemming is, zonder m bijzonderheden te treden, als volgt dp den dag voor de verkiezing bepaald, kun nen bij den Secretaris der Kamer van Koophan del van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur candidaten worden opgegeven door in diening van een verklaring, onderteekend door tenminste vijftien kiezers, die bevoegd zijn deel ,e nehmn aan de verkiezing, waarvoor de can- didaatstellmg geschiedt en vergezeld van een "schriftelijke mededeeling van den candidaat, dat deze bereid is een candidatuur te aanvaar den. Deze verklaringen vermelden voor welke j Jubileum pater H. J. MickJingkoff. Het zal morgen 12*/, jaar geleden zijn, dat de Weleerw. pater IT. J. Micklinghoff O. P. pries ter werd gewijd. Zijn talrijke vrienden en bekenden zullen zeker dit jubileum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. ,'!.e r,Uim 8 Jaren na een 4-jarig lectoraat in de theologie te Huissen dat pater Mickling- hot als kapelaan aan de Havenkerk alhier ver bonden is, heeft hij zich doen kennen, als een eerste klas-sociaallkerker, die naast het volbren- gen van zijn zware priesterlijke taak zich vol ambitie en toewijding gaf aan zijn omvangrijken moderators-arbeid. Door zijn organisatorisch ta lent groeide het patronaat, op de stevig door den Hoogeerw. deken Verhoeven gelegde grondves ten, uit tot een krachtige vereeniging, welke ve len jongelieden tot zegen is geweest en waaruit een drietal jaren geleden, ook door zijn zorgen ge"protngeZ°nde St' JozefSezelIenvereeniging is i Zijn aangeboren leiders- en redenaars-talent, van welk laatste zoo menige vergadering in het Bondsgebouw, vooral in de dreigende November dagen kan getuigen, trok zelfs ver buiten onze veste de aandacht van ons Hoogste Kerkelijk gezag. J Met volkomen instemming van Z D H den Aartsbisschop van Utrecht werd de jubilaris aan gesteld tot, algemeen bondsadviseur van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy!'. j Waren er op het vernemen van deze onder scheiding velen die meenden, dat de pater onze stad zou moeten verlaten, gelukkig ble ken deze geruchten ongegrond, want Schiedam zou pater Micklinghoff heel, heel moeilijk kunnen missen. I P°;k °P Politiek gebied is de jubilaris geen onbekende. Zijn artikelen in de „Nieuwe Schied. itijdens de verkiezingscampagnes, werden s eeds met graagte gelezen. Men verzekerde ons dat onder zijn leiding, de politieke propaganda in de parochie van St. Jan, de best geleide was van de geheele stad. Zeer velen andersdenkende stadgenooten die vaak met den jubilaris in aanraking zijn geweest, waardeeren zijn uitgebreide kennis op velerlei gebied en achten hem hoog Plet zal morgen tijdens de receptie," welke van J* uur in de pastorie aan de Hoogstraat gehouden wordt, dan ook zeer zeker een wedijver zijn den jubilaris persoonlijk te kun nen gelukwenschen. 's Ochtends om 8 uur wordt de dag met een gezongen H. Mis van dankbaarheid ingezet. ONZE LIEVE VROUW TER NOOD 1905—1920 II In het jaar 1913 hadden de plannen voor een Bedevaartskerk vaste vormen aangenomen en tot den bouw werd in dat jaar besloten. Ook deze fraaie kerk is naar het ontwerp van Jan Stuyt gemaakthet is wel het meest sprekende type, hoe men een waardig Godshuis kan bou wen, zelis dan wanneer men niet over groote middelen beschikt de Heiloër Bedevaartkerk treft ieder door haar stichtende schoonheid. In het jaar 1914 was voor de Devotie een zeer merkwaardig jaar. In dat jaar n.m. had het B. Comité het voorrecht aan Kardinaal van Rossum Holland s eerste Kardinaal na de Reformatie bij gelegenheid van diens bezoek een gouden afslag aan te bieden van de Heiloër medalje In zijne dankbetuiging voor dit geschenk dat van een passende oorkonde was vergezeld'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2