geworden legde de Kardinaal op bijzondere wijze den nadruk op iets, Mat het Comité reeds had gevoeld, toen het de aandacht vestigde op de Devotie tot den H. Willibrord in vereeniging met die tot O.L. Vrouw ter Nood, n.m. dat men te Heilo veel moést bidden voor de bekeering van Nederland. Z. Eminentie nu, dankbaar wijzend op het feit, dat het herstel van de kapel van O.L. Vrouw ter Nood, het eerste der vele Heiligdommen van de H. Maagd door de hervorming verwoest, schreef, dat Hij in dat herstel het voorteeken zag van het begin der geheele terugkeer van ons Vaderland tot Haar, die eens dat Vaderland zulk een teedere Moeder was. Door deze woorden werd aan de Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood een bijzonder doel aan gewezen, en dit werd door het Comité begrepen. Het zorgde er voor, dat voor dat bizonder doel een gebed werd samengesteld, door den H. Va der dit jaar met aflaat verrijkt, en dat nu door duizenden wordt gekend als het Heiloërgebed voor de bekeering van Nederland. In de kapel vindt men in iedere bank twee exemplaren van dit gebed, dat daar door talrijke pelgrims wordt gebeden, gelijk dit ook, met toestemming van Monseigneur, na iedere H. Mis op „kapel" ge lezen, door den priester met de geloovigen ge schiedt. Inmiddels was de vreeselijke Europeesche oorlog uitgebroken en het scheenwel datdeze een zeer nadeeligen invloed op het bezoek aan „Ka pel" zou hebben het getal pelgrims was door de moeilijkheden van het verkeer, in dat jaar veel geringer dan anders. In het jaar 1915 nam het echter weder toe tal van geloovigen hadden behoefte om bij de Troosteresse der Bedrukten in die dagen hulp te vragen meerdere Bedevaarten ter verkrij ging van den Vrede werden gehouden. Het comité liet zich dus niet weerhouden, zijn werk door te zetten. In dit jaar ging het door met de bebossching van het terrein volgens het in 1912 vastgestelde plan en zorgde voor de aan schaffing van een orgel in de Beevaartkerk. Bij de herdenking in dat jaar van zijn tweede lus trum had het weder alle reden tot, groote dank baarheid. Het jaar 1916, het eerste van het derde vijf jarig tijdvak, was het jaar waarin het Comité voor de eerste maal het voorrecht zou hebben, Zijn Doorluchten Lastgever op de Beevaart plaats te ontvangen, Op den 12den Juli, bij ge legenheid eener vormreis kwam Monseigneur zich zelf overtuigen van hetgeen op „Kapel" geschied was, en hetgeen Z.D.H. daar mocht zien gaf hem zulk een groote voldoening, dat hij zijn erkentelijkheid toonde, door het schenken van een bijdrage voor de Bedevaartskerk en van twee Kruisweg staties, welke tot in lengte van dagen dit blijde bezoek in herinnering mogen bewaren. Ook Monseigneur wees bij die gelegenheid op het reeds bijzondere doel der Devotie tot O. L. Vr. de bekeering van Nederland, door in het herdenkingsboek, waarin Z. H. D. zijn handtee- kening plaatste, daarbij als bijschrift te doen plaatsen wat de H. Kerk in haar liturgisch ge bed, de H. Maagd toevoegt „Cunctas haereses sola interimisti in universo mundo", „Gij alleen hebt over de geheele aarde alle ketterijen over wonnen." Bij gelegenheid van dat bezoek gaf Monseig neur te kennen, dat hij spoedig hoopte te kunnen voldoen aan zijn reeds lang gekoesterde wensch, om op „Kapel" te komen pontificeeren. En reeds het volgend jaar kon Monseigneur aan dat verlangen gevolg geven. De dag van den 17en Juli 1917 zal met gulden letters in de geschiedenis van O. L. Vr. ter Nood geschreven blijven. Meer dan drie duizend pelgrims waren op dien dag ter Beevaart gekomen, om met hun Bisschop vereenigd het LI. Misoffer aan God op te dragen, om met Hem te bidden voor den vrede en voor de bekeering van Nederland. In dit jaar werd op het terrein de groote waterpartij gegraven, welks nu een sieraad is van het schoone natuurpark, dat langzamerhand het oude kreupelhout heeft vervangen. In de volgende jaren bleef ondanks de verkeersmoei lijkheden, het bezoek dat in het jaar 1918 min der groot was geweest, weder toenemen, en als waardig slot van het derde tien-jarig tijdperk, mocht het B. G. in het jaar 1920 weder de be langstelling van Monseigneur ondervinden, door het verkrijgen van tal van geestelijke gunsten, welke Rome op Zijn verzoek aan de herstellende Devotie tot O. L. V. heeft geschonken. En nu bij zijn derde Lustrum terugblikkend mag de B. C. met dankbaarheid zeggen, dat „Hij die machtig is" voor de Heiloër Bedevaart, „groote dingen heeft gedaan." Onbekend bijna in het land, weinig bloeiend in de eigen plaats, staat nu in Roomsch Neder land de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood in hooge eere. Hersteld is zij, en verspreid als nooit te voren. Het stichtingsboek der Beevaarts- kerk, geeft niet alleen namen van alle deelen van ons land, neen, het vermeldt ook denamen van vereerders van O. L. V. ter Nood in België, Duitschland en Engeland. (1) Beter dan woorden spreken cijfers. In het afgeloopen jaar bezochten weder 16489 pelgrims Maria's lustoord, en ware het niet, dat in het seizoen geen extra-treinen beschikbaar zijn ge weest, dat getal zou grooter geweest zijn. In het geheél werd in deze eerste vijftien ja ren van het bestaan van het B. C. de Bedevaarts plaats bezocht door/honderd acht en vijftig dui zend pelgrims, onder geestelijke leiding, in welk getal dus niet zijn begrepen de pelgrims, die op eigen gelegenheid ter Beevaart kwamen, wier da oo^ vele duizenden bedraagt, wantgeen °pgM8a^ er zonder bezoek voorbij, dat vooral gnaria~leesben zeer groot is. Ilu ee« nieuw tijdvak beginnend blijft het B. C. de blijvende steun vragen van de vereer ders der LI. Maagd. Er is veel gedaan, maar er moet nog veel meer gedaan worden. Het eerst waartoe besloten is, is het maken van een waardig rustaltaar voor het H. Sacra ment, wanneer dit in processie wordt rondge dragen, ter vervanging van de bestaande zeer primitieve gelegenheid. Nu de kruiswegstaties voltooid zijn, wenscht 't Comité uitvoering te geven aan een reeds lang gekoesterd plan, om n.l. in den geest der Kruis wegstaties, maar wat rijker opgevat een Devo tiekapelletje te wijden aan het bezoek van de H. Maagd aan Hare H. nicht Elisabeth. Het heeft n.l. Monseigneur behaagd, tot groo- tevoldoeningvan het comité, het feestvan Maria's Bezoek te bestemmen als het Hoogfeest der Broederschap van O. L. V. ter Nood en zeker is er geen geëigender dag dan deze, om ons te herinneren aan het voorrecht dat O. L. V. aan ons heeft geschonken, door Haar volk weder op de oude Beevaartplaats te bezoeken, om ons hulp te brengen in onze nooden. (1). In het Stichtingsboek der Beevaart- kerk, worden de namen ingeschreven van hen, die een gift geven van 25 of meer mogen zich daarvoor meerderen voelen aangespoord, of tot het geven eener kleinere bijdrage. Gemengd Nieuws. O n g e 1 u k k e n. Gistermiddag is te Til burg de 24-jarige wegwerker P. J. R. door een rangeerenden trein overreden en gedood. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. Verduistering. Te Wenfeldinge is Vrij dagavond de geheele bemanning, zijnde schipper i en drie matrozen, van het Duitsche Rijnschip Vereinigung 42 gearresteerd, als verdacht van verduistering van een groote partij tarwe welke de vorige week te lerseke reeds door de poli tie was in beslag genomen. Jenever ontdekt. Gedienstige gees ten hadden aan de politie te Loosduinen me degedeeld, dat iemand uit deze gemeente een groote inslag van gedistilleerd had gedaan vóór de verhoogde accijns in werking trad. Een po litieagent deed met een paar belastingambte naren een onderzoek bij den bleeker D. te Half weg en vond verstopt onder stroo, ongeveer 300 L jenever' Alles werd natuurlijk in beslag genomen terwijl de overtreder een boete van 4000 zal te betalen hebben. De vrouw uit Volendam, die oe-r gisteren door de rechtbank te Haarlem veroor deeld was tot levenslange gevangenisstraf, we gens moord op haar stiefdochtertje heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Typhus in de Ne w-Y orksche Haven. In de afgeloopen week arriveerden te New-York aan boord van twee Zuid-Euro- peesche stoomschepen dertig passagiers, lijden de aan typhus. In verband hiermede zijn door het Staats- departement van Openbare Gezondheid en den Gemeentelijken Gezondheidsdienst te New- York, de sanitaire voorschriften van 1863 op nieuw van kracht verklaard. Geen enkel schip uit vreemde havens mag dokken zonder speciale vergunning van het-de- partement van Openbare Gezondheid. Het ver zoek van dr. Copelands aan den president om de immigratie van passagiers uit het besmette gedeelte van Europa stop te zetten, werd af gewezen. Ofschoon het Nederlandsche stoomschip „Rijndam" was voorzien van een bewijs, dat het vrij was van zieken, moest het schip in dc haven blijven liggen met 1500 tusschendeks- passagiers aan boord. Immigranten zijn verplicht zich te laten ont luizen. Een groote ontluisinrichting is echter niet beschikbaar. De „Rijndam" zal misschien Dinsdag kun nen vertrekken. Verschillende Europeesche maatschappijen 'dirigeeren hun schepen thans naar|Boston. De „Nieuw Amsterdam", die Zondag te New- York moet aankomen gaat eerst naar Boston om de tusschendekspassagiers te ontschepen en zal waarschijnlijk Dinsdag hier arriveeren. De inspecteur van den Gezondheidsdienst Copelands kondigt aan, dat voortaan elk schip 300 voet van de kaden moet verwijderd blijven, totdat de toestemming om verbinding met den wal te hebben, van de bevoegde autoriteiten is verkregen, zulks in verband met de typhusbe- strijding. Op Hoffmann Island komt een groote ontsmettingsinrichting. Kinderroof te Athene. De „Hestia!' meldt, dat de Atheonsche politie een bende kinderdieven gearresteerd heeft, die niet min der dan 40 knapen tusschen de 15 en 18 jaar ontvoerd hadden. Zij hielden deze knapen in kleine obscure hotels gevangen. De bedoeling van de dieven was, den ouders der ontvoerde kna pen een losgeld af te persen. D c sla a p ziekte. Volgens bericht uit Stockholm blijkt uit het verslag van den ge neeskundigen dienst, dat de slaapziekte zich nog steeds uitbreidt. Uit alle deelen van het land worden ziektegevallen gemeld, vooral echter uit hel Noorden en meest van buiten de steden. Gesnapt. Te Parijs, waar ze op de door reis Was, had mevr. V., een Nederlandsche dame, in een schouwburg haar kostbaar bont op de leuning van haar stoel gelegd. Een paar se conden later was het verdwenen. Zij verdacht een van haar buren in de stalles, liet hem in de pauze pakken, en hoewel de man hevig protesteerde, bleek de Nederlandsche maar al te goed te hebben gezien. Een van de pootjes van het bont kwam onder het vest te voorschijn van den deftigen dief, die zijn onschuld be zwoer. Hij is toen met een zevenmijls vaartje in de gevangenis gebracht en mevr. C. had haar bont terug. Het ongeluk in de Wielingen. De zwaar beschadigde torpedoboot 23 is Vrij- fdag binnendoor van Vlissingen naar Hellevoet- sluis Vertrokken om aldaar te worden hersteld. De toestand van den bij het ongeluk vrij ernstig gewonden matroos van Peursen, die in het St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen wordt verpleegd was Vrijdag naar omstandigheden bevredigend. Eieren. De Geldersche-Overijselsche Ver eeniging van Eierhandclaren heeft het volgende telegram aan den minister van landbouw gezon den Verzoeke dringend, geen gevolg te geven aan verzoeken tot opnieuwverbieden van uitvoer van eieren, daar prijsverhooging, ontstaan door tij delijke schaarschte te Londen, reeds tot staan is gekomen en zoo goed als zeker is de komende week door een daling van beteekenis wordt ge volgd. Oplichtster. Men meldt uit Boedapest, dat de bladen daar het bericht geven van de arrestatie van een Nederlandsche oplichtster, Clementine Marton, die maanden geleden in Boedapest kwam en zich uitgaf voor lid van een Nederlandsch weldadigheidscomité. Zij wist mil joenen aan geld en juweelen los te krijgen. Slapte. Zaterdag is aan een groot deel van de ongeveer 170 cartonwerkers der stroocarton- fabriek Reiderland te Winschoten wegens slapte in het bedrijf ontslag aangezegd.Verwachtwordt dat de fabriek binnenkort stop wordt gezet. T rianon. Trianon te Amsterdam zal nu de staking van het personeel voortduurt, sluiten en liqüideeren. Het draadloos station te Ban doeng. Een inwoner van Plymouth, zekere J. Cenneth Will, die een particuliere installatie voor draadlooze telegrafie bezit, deelde mede aan het weekblad „Wireless World" dat hij geduren de de geheele week iederen avond draadlooze berichten heeft opgevangen van het station Bandoeng in Nederlandsch Oost-Indië. De af stand tusschen Bandoeng en Plymouth be draagt 14.000 K.M. Een veldslag tusschen 2000 ar beiders. Reuter seint uit Santiago De Chili Uit Conception wordt gemeld, dat j.l. Zondag aldaar een ware veldslag is geleverd tusschen spoorwegarbeiders en mijnwerkers. Ongeveer 2000 man namen aan het gevecht deel. Daar de politie niet in staat was, do orde te herstellen, zagen de autoriteiten zich genoodzaakt de hulp der troepen in te roepen. Een afdeeling ruiters voerde een charge uit op de menigte een aan tal personen werd gedood en gewond. De be weging heeft geen politiek karakter. De mijn werkers koeeteren slechts wrok tegen de spoor wegarbeiders, wegens hun houding tijdens de mijnwerkersstaking. De mijnwerkers hebben een delegatie gezonden naar president Alessandri, om hun grieven uiteen te zetten. BomaanslagenteRiodeJaneiro. Gistermorgen zijn te Rio de Janeiro twee bommen ontploft, één voor het paleis van den minister van Buitenlandsche Zaken en één jmor de beurs. De materieele schade is groot. Burgerlijke Stand. Geboren. 10. Febr. Johannes z.y. L. Schippers en L. Boersstra, Per isschestraat. Marijke d.v. J. Pannekoek en W. Schipper, Vellevestsingel. Adr ana Cornelia d.v. A. L. Bronsgeest en E. A. Span, Noordmolenstraat. 11. Cornelia d.v. G. van Gulik en C. van Ever dingen Mariastraat. Jacoba Gedina d.v. G. F. Rondeltap en A. G. 't Hart, Ploegstraat. Mag- dalena Gerardina Catharina d.v. LI. J. Greeven en C. M. Schlüter, Ouddorpschestraat. Jo hanna d.v. A. van der Wiel en J. Oostveen, 1 Westfr nkelandschestraat. Jannigje d.v. P. van Weelie en H. de Jong, Kortlandstraat. Overleden' 9. Febr. Ludovicus Hendri- cus Buurman, oud 5 mnd. Gedempte Broersvest. 10. Maria van Mourik, oud 30 j. en 1 mnd. echtgenoot van Jacob Schepen, Mariastraat. Petrus Johannes Maria Heggelman, oud 49 j. en 3 mnd. Hoogstraat. 11. Ida Pouwels, oud 40 j. en 5 mnd. Nieuwsticht, Zuidzijde. SPORT. S. V. V.-R. F. C. 1—1. Een wedstrijd met veel publiek, doch weinig fraaie momenten. S.V.V. miste van Eyk, voor wien Troost linksbuiten speelde. Onze stadge- nooten waren gedurende de eerste helft verreweg in de meerderheid, wat zij dan ook uitdrukten door een bijzonder fraai doelpunt, v.d. Heyden kreeg, na ongeveer een half uur spelen, den bal goed aangegeven. Hij zette bij de hoekvlag scherp voor en Sliedrecht kogelde den bal ineens langs den Rotterdamschen keeper (10.) De R.F.C.- ers die kort na het begin erg gehandicapt wer den door het uitvallen van Blauwboer, werkten zich na rust meer en meer naar voren, met het gevolg, dat Bijl kans zag een goedgenomen hoek schop met een keurigen kopbal te benutten en het leder hoog achter Maltha te doen verdwijnen. (11). De felle kamp om het winnende punt bleef verder onbeslist, zoodat de wedstrijd met een gelijk spel eindigde. Feyenoord--Hermes-D.V.S. 21. Ondanks het dreigende weer was er veel pu bliek op Feyenoord, waaronder talrijke Schie dammers. Feyenoord heeft één invaller voor den linkshalf bij de combinatie speelt Engering weer mee. Nadat Pijl den opgooi voor Feyenoord gewonnen heeft trapt Hermes met 't windvoordeel af, onder Allart's leiding. Tegen de verwachting van de Hermes-suppor ters nemen hun favorieten het spel geheel in handen, zoodat Feyenoord nauwelijks over de helft komt. Een bewijs daarvoor is wel dat Of ferman voor de rust maar enkele malen handelend heeft moeten optreden. Voortdurend bestookt de Schiedamsche voor hoede het roodwitte doel en de kansen om te scoren zijn legio, maar worden steeds onbenut gelaten door een dosis pech en zenuwen gaat alles naast en over. Zoo schieten eens Haazer en Verwey samen over, een schot van Haazer ver dwijnt daarna over de jongenstribune, ook Jur- gens mist enkele kansen. Dan krijgt Haazer de kans van den middag, geheel alleen passeert hij de te ver opgedrongen Feyenoord-verdediging en komt op enkele meters voor het vijandelijke doel, maar schiet dan midden in keepers handen. Aan de overzijde is geen gevaar te duchten, de middenlinie is goed op dreef en de backs te prijzen mag overbodig heeten Daaroverwas maar ééne roep. Zoo komt dan de rust met gelijken stand (00.) De tweede helft vertoont aanvankelijk op gaand spel maar langzamerhand komt Feyenoord in de meerderheid. Jansen kan de snelle Petter- son niet meer houden, zoodat telkens gevaarlijke situaties ontstaan. Allart neemt ondertusschen de vreemdste beslissingen voor beide partijen, wat hem een gehoop en gefluit van de jongenstribune be zorgt, zoodat hij dreigt haar te laten ontruimen. Eindelijk neemt Feyenoord de leiding als Pijl een scherpen schuiver inzet, dien Offerman wel stopt, maar niet geheel klemvast kan hou den, zoodat de bal in 't net rolt. (1-0). De vreugde der roodwitten is echter van kor ten duur, want nog geen minuut later laat Ver- weyeven zien,hoe men een mooie goal maakt,door een door Scheffer uitstekend aangegeven bal met een kolossaal schot in te kogelen. (1 - 1). De tijd verstrijkt dan snel onder overwicht van Feyenoord.Bij een uitval der Schiedammers wordt Haazer vlakvoor doel „gekraakt". Allart durft niets zien. Danbelandt de bal bij Petterson, die buiten spel staat hij zet voor naar de andere voor- waartsen, die gezamenlijk missen en buitenspel staan. Alleen Weber de linksbuiten mist niet en schiet van korten afstand in. Spoedig is het in rukken. Tegen dit laatste doelpunt en tegen het niet toekennen der penalty teekende Hermes pro test aan. Reglementair werd deze genomen en door Engering ingezet. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk dat dit doelpunt wordt toegekend, temeer daar Dr. v. Prooye zelf aanwezig was. Zoodoende zou Hermes dan toch krijgen wat haar minstens toekwam een gelijk spel. De combinatie late zich niet ontmoedigen door de voorloopige nederlaag, want de laatste weken bewijst haar spel dat ze tot de sterkste clubs der overgangsklasse behoort. Tenslotte een bijzondere pluim voor de Gebrs. Nooteboom en v/d. Schouw, terwijl ook Offerman behoudens de eerste goal, zeer verdienstelijk gewerkt heeft. Ie Klasse. Amsterdam: V.V.A.Blauw Wit01 Amsterdam: A.F.C.V.O.C12 Haarlem: HaarlemH.V.V. 13 Rott3rdam SpartaD.F.C21 Den Haag H.B.S.Spartaan 40 Utrecht Y.V.V.Ajaxl2 Overgangsklasse. Hilversum !t GooiStormvogels01 Amsterdam D.E.C.Quick00 Rotterdam: FeyenoordH.D.V.S. ......21 Schiedam S.V.V.R.F.C. 11 Den Haag A.D.O.R.G.H14 Wormerveer W.F.C.H.F.C51 Res. Ie klasse. Schiedam H.-D.V.S. II—H.B.S.II2—2 Rotterdam: V.O.C. II—S.V.V.II 1—3 Dordrecht D.F.C.IIFeyenoord II23 Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 14 Febr. v.m. 6.02, nam. 6.18. 15 Febr. v.m. 6.46. n.m. 7.10. 16 Febr. v.m. 7.36, n.m. 8.12. 17 Febr. v.m. 8.42, n.m. 935. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. SCLIIEDAM, 14 Febr. Men noteert voor spiritus, dir. levering f 50. Spiritus. DELFT, 14 Febr. De Delftsche Gist- en Spiritusfabriek noteert f 50.— Moutwijn. SCHIEDAM, 14 Febr. Men noteert voor moutwijn 46 f 35. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sehied. Spoelingvereeniging' Heden f 2.40 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3