Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bratis-OngevaUenverzeberino fIS 44ste Jaargang. Woensdag 16 Februari 1921. De Graaf en zi]n Dochter. No. 12964 FEUILLETON'. BnreatiKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal f berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Da venekeriai weidt pmikfl law da Hatolwhi Al§—a VanaharluBahmrii ie Ithlal— bQ vaiUa* vaa aea wijavlngei Mi vatHai alkea aada* nb vlagai i Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Gister is het Engelsche parlement geopend. In de door den koning uitgesproken troon rede is de aanstaande bijeenkomst te Londen, aangeroerd. De koning spreekt het vertrouwen uit, dat als resultaat ervan de eendracht in Europa en de rust in het naburige Oosten hersteld zullen worden. Hij hoopt, dat de onderhandelingen over een handelsverdrag met Rusland met suc ces bekroond zullen worden. Na herinnerd te heb ben aan de instelling van de nieuwe Indische raden en de Egyptische politiek, bespreekt de koning de komende rijksconferentie en drukt de hoop uit, dat de eerste ministers van de zelf- besturende gewesten en Indië in de gelegenheid zullen zijn aanstaanden zomer in Engeland te komen. De rede kondigt aan De begrootingen zullen het besluit der regeering weerspiegelen de uitgaven te verminderen tot het laagste ni veau, dat vereenigbaar is met het welzijn van het rijk. De belastingdruk dient tot het uiterste te worden teruggebracht. De toestand in Ier land baart nog zorg het misleid deel van het lersche volk volhardt in misdadig geweld met het doel te komen tot vestiging van een onaf hankelijke republiek. Noch lersche eenheid, noch lersch zelfbestuur kan aldus worden ver kregen. De koning vertrouwt ernstig, dat de meerderheid van het volk in de naaste toekomst vastbesloten zal toonen de bestuurswet voor Ierland te aanvaarden, welke het verantwoor delijkheid en zelfbestuur brengt en een regeling voorziet, waarbij de lersche eenheid kan wor den verkregen met grondwettelijke middelen. Het werkloosheidsprobleem heeft de Voort durende zorgzame aandacht van de ministers met het doel herleving van handel en welvaart gepaard te laten gaan met steun aan de ongeluk kige werkloozen. Wetsmaatregelen in dien zin zullen het parlement worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal voorts bij het Lagerhuis wor den ingediend ter beveiliging van de voornaam ste sleutelindustrieën. Voorts zal worden voor gesteld spoedig over te gaan tot opheffing van de controle op den binnenlandschen prijs en de voor uitvoer bestemde hoeveelheden steen kool zoo spoedig mogelijk gevolgd door een volledig herstel der vrije industrie. Winston Churchill heeft gisteren formeel afscheid genomen van de hoofdambtenaren aan het ministerie van Oorlog, in verband met zijn benoeming tot minister van Koloniën. Hij her innerde aan de demobilisatie van het groote leger van vier millioen man, waarvan 90 aan de burgermaatschappij was teruggegeven, ter wijl door vrijwillige dienstneming nieuwe af- deelingen waren gevormd. Bij de behandeling van de financieele kwes ties, welke zich tijdens zijn ministerschap had den voorgedaan, wees hij er op, dat de voornaam ste redenen van de extra uitgaven voor het Brit- sche leger de buitengewone opdrachten waren, welke de Opperste Raad aan Engeland had op- (Naar het Duitseh). gelegd. Groot-Brittannië had de verplichting op zich genomen, om troepen aan den Rijn en te Constantinopcl te houden en de mandaten over Palestina en Mesopotamië te aanvaarden. De groote buitengewone uitgaven op de leger- begrootingen waren het gevolg hiervan. In de naaste toekomst zou hij als minister van Koloniën van een groote gedeelte dezer zaken de verantwoordelijkheid op zich krij gen. Men had hem de vorming en de leiding van dit departement voor de Oostersche aan gelegenheden toevertrouwd en hij was voor nemens, om, wanneer binnen enkele maanden alles geregeld was, in het Lagerhuis voor te stei- len, om de legerbegrootingen te ontlasten van de vage, onbepaalde en buitengewoon groote lasten, waarmee zij thans in verband met deze buitengewone nieuwe opdrachten waren be zwaard. Het is daarbij mijn bedoeling, zeide luj, om niet alleen onze lasten te verlichten, maar ook die van de belastingbetalers, door de uitgaven, welke deze opdrachten meebrengen, te vermin deren en de betrokken gebieden in een beter en minder uitgaven eischenden toestand te brengen, dan thans het geval is. DE OPSTAND IN IERLAND. Bij het lersche station Innishannan, in het graafschap Cork, is een passagierstrein, waarin een 40-tal militairen gezeten was, aan beide zijden van den spoorweg door een groot aan tal rebellen beschoten. De militairen vuurden terug en een hevige strijd ontstond. De militairen schoten twee Sinn Feiners neer. De rebellen doodden door hun geweervuur van de gewone passagiers vijf mannen en één vrouw, terwijl zes militairen gewond werden, waarvan drie ernstig, twee spoorwegmannen en een on bekend aantal passagiers. Een speciale trein bracht later de dooden en gewonden naar Cork. Volgens een bericht uit Dublin, heeft een aan- tal Sinn Feiners den rebel Francis Teeling, die 1 ter dood veroordeeld was, wegens medeplich tigheid aan den moord op eenige Engelsche of ficieren op 21 November jl., gistermorgen uit de gevangenis te Dublin bevrijd. Gemeld wordt, dat eenige Sinn Feiners als militairen vermomd, van wie een als officier met een vracht-auto naar de gevangenis reden en den cipier een bevelschrift vertoonden, het welk inhield, dat Teeling aan hen moest wor den overgegeven. De cipier vond aanvankelijk het bevelschrift authentiek en leverde den ge vangene aan de Sinn Feiners uit. Eerst toen zij met Teeling waren verdwenen, ontdekte hij dat het bevelschrift valsch was. De bevrijding van Teeling werd, volgens den correspondent van de Evening Standard", in officieele kringen te Dublin bevestigd. 10 Houd uw raad voor u, antwoordde de luitenant, koop gij uwe vergiffenis door stil zwijgen. Zwijgriep Ordener met eene stem, die de glazen in de oude vensters deed rin kelen en het meisje in eenen ouden leuning stoel in de gang neerzettend^ schudde hij den luitenant krachtig den arm. Ho, lomperd zei de luitenant, half lach end, half gebelgd, ziet gij niet, dat de jas, die ge zoo brutaal vastpakt, van 't fijnste fluweel van Ilbingdon is Ordener keek hem strak aan. Luitenant, mijn geduld is niet zoo lang als mijn degen Ik begrijp u, mijn dappere jonker, zei de luitenant met een spottenden glimlach zoudt wel willen dat ik u zulk een eer be lees maar weet ge wel wie ik ben Neen diet, prins tegen prins en boer tegen boer, de schoone Leander zei. Zeg er nog bij lafaard tegen lafaard, DUITSCHLAND. Gister kwam de raad van deskundigen toe gevoegd aan het rijksministerie voor Verkeer, bijeen. De staats-secretaris deed mededeelingen over de in overweging genomen verhooging dei- hernam Ordener dus zal ik de hooge eer niet hebben mij met u te meten. Het spijt mij, mijn ridderlijke knaap, dat ge geen uniform draagt. Ik draag galons, noch franjes, luitenant doch wel een sabel. De fieré jongeling wierp zijnen mantel naar achteren en greep het gevest van den degen, toen Ethel, het dreigend gevaar ziende, opvloog en zijn arm weerhield. Gij handelt verstandig schoone juffer, indien gij niet wilt dat uwe jeugdige ridder voor zijne vermetelheid gestraft worde, zei de luitenant, die, op de bedreiging van Or dener zijn voorzorgen genomen had zonder zich te bewegen. In 's Hemelsnaam, Ordener, zei Ethel, laat mij toch niet de oorzaak en de getuige zijn van zulk een ongelukDaarna voeg de zij er bij, hare oogen smeekende tot hem opheffende Ordener, ik bid u. Ordener stak het half uitgetrokken staal weer langzaam in de schede en de luitenant riep uit Wel ridder, ik weet niet of gij het zijt, maar ik geef u den titel, ik en gij, wij hande len wel volgens de krijgswetten, doch niet volgens de wetten der hoffelijkheid. De juf frouw heeft gelijk, dames mogen geen getui gen zijn, ofschoon zij wel een de oorzaak kun nen zijn. Wij moeten ons duel uitstellen en personen-tarieven. De nieuwe prijzen zullen bedragen voor de vierde klasse dertien pi'., voor de derde klasse 19.5 pfvoor de tweede 32.5 pf. en voor de eerste klasse 38.5 pf. per kilometer. In vergelijking rfoet de vredesprijzen zijn de tarieven voor de vierde en de derde klasse met 550 gestegen, voor de tweede klasse met 622 en voor de eerste klasse met 735 De eerste klasse wordt goedkooper, vergeleken bij het thans geldende tarief. ZWEDEN. De koning heeft Branling opdracht gegeven eeen nieuw kabinet te formeeren. POLEN EN RUSLAND. Volgens een bericht uit Weenen aan het „Ber liner Tageblatt" is men het op de Poolsch Rus sische vredesonderhandelingen eens geworden over het bedrag van den Russischen goudvoor raad, dat Polen zal krijgen. De teekening van den vrede wordt nu in het begin der volgende week verwacht. Polen zou 30.900.000 goudroebel krijgen. ZUIÜ-AERIKA. De mijnwerkersbond heeft per circulaire mede gedeeld, dat de juist gehouden stemming zich tegen de algemeene staking heeft verklaard. Aan alle leden is derhalve verzocht, tegen 15 Februari den arbeid te hervatten. ENGELS CH-INDIE. Een Reutertelegrain uit Allahabad meldt Er heeft, een omwenteling plaats gehad in den inlandschen staat Tonk in Rajpoetana. De nabab van Tonk heeft na de wenschen van het volk te hebben ingewilligd, de leiders van de beweging laten gevangen zetten, waardoor hij de relletjes verhaastte. De troepen van den nabab strijden met succes. De inwoners vluchten naar Britsch grondgebied. RUSLAND. De Russische Sovjetregecring maakt bekend, dat in verband met het streven der Russische Sovjetrepubliek naar haar economisch herstel het Russische Sovjetcongres zijn bijzondere aandacht heeft gewijd aan het oprichten van Sovjets in de steden, liet bestuur van de al- Russische uitvoerende Commissie gelast den uitvoerenden commissies in de districten, om in alle steden, waarin verband metbinnenland- schc moeilijkheden de Sovjets tijdelijk zijnop- geheven, deze wederom op te richten en tevens j Sovjets te vormen in steden, waar deze nog niét j gevestigd zijn. Ook moet aan de bepalingen van de Sovjets in de fabrieken enz, streng de hand 1 worden gehouden,. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. Volgens de „Politische Korrespondenz" ko men de Ilongaarsche minister van Buitenland- sche zaken, dr. Gratz, en de vroegere Hongaar- sche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Czaky, Woensdag a.s. te Weenen, ten einde in verband met de aanstaande inwerkingtreding van het verdrag van Trianon, de kwesties be treffende de overdracht van West-JTongarije aan Oostenrijk met de Oostenrijksche regeering te bespreken. IN DE OEKRAÏNE. De activiteit van de Oekrainsche opstandelin gen wordt steeds grooter. De opstandelingen hebben Tsjernikof bezet Alle pogingen van den commandant van het Roode leger om deze stad wederom te vermeesteren, hebben tot geen re sultaat geleid. De bladen berichten, dat de bols- jewiki te Smerinka een delegatie van boeren uit de provincie Cherson hebben aangehouden. 42 personen werden op last van denkrijgsraad ge- l'usileerd, 26 anderen werden naar Siberië ge zonden. als beleedigde partij kunt gij tijd, plaats en wapenen kiezen. Mijn fijne degen van Toledo of mijn dolk van Merida zullen ter beschik king zijn van uw hakmes, dat uit de smederijen van Askreuth komt, oi' van uw jachtmes, dat in het meer van Sparbo gedoopt is. Het duel, dat de luitenant aan Ordener voorstelde, was veel in zwang in 't Noorden. Men stelde het soms maanden, zelfs jaren uit ei\ gedurende dien tijd mochten de tegen standers niet in aanraking komen met datgene wat tot de uitdaging had aanleding gegeven. Dus in liefdeszaken onthielden beiden zich hun ne beminde te bezoeken, opdat de stand van zaken zou blijven. Ridder, zei Ordener na een oogenblik nagedacht te hebben, binnen een maand zal een bode li de plaats bekend maken. Goed, antwoordde de luitenant intus- schen zal ik tijd hebben om het huwelijk bij te wonen mijner zuster, want weet dat gij de eer zult hebben te vechten met den toekomstigen zwager van een machtig heer, namelijk van den zoon van den vice-koning van Noorwegen, baron Ordener Guldenlew, die bij gelegenheid van dit huwelijk zal wor den graaf van Danneskiold, kolonel en ridder der orde van den Olifant, en ik, die de zoon van den rijkskanselier der beide koninkrijken ben, zal ongetwijfeld kapitein. Heel wel, heel wel, luitenant Ahlefeld, JAPAN. Zooals men weet, meldde de „Times!'-cor- respondent op 25 Januari uit Tokio, dat de Japansche kroonprins zich zal verloven met prinses Nagoko, de dochter van generaal Ku- ni. Deze verloving beteekent het einde van de oppermacht der militaire kaste in de keizer lijke aangelegenheden. De vijf aanzienlijke hovelingen-families hadden namelijk tot nog toe het recht, dat de Japansche prinsen uit deze families hun bruid kozen. Door deze ver loving wordt thans dus met deze oude tradi tie gebroken en dit verwekte intriges van de militaire kaste. De „Times'.'-correspondent meldt daarover, het volgende Op 11 Februari werd officieel me- Jedeeling gedaan door den minister van Bin- nenlandschc zaken, dat de verloving van den kroonprins met de prinses Nagoko openlijk zou worden aangekondigd. Dit was het antwoord op de plotseling uitgebroken publieke veront waardiging over de intriges van invloedrij ke politieke kringen, die ten doel hadden die verloving te doen afbreken. Op 11 Febr., den grooten nationalen feestdag van Japan, werden 100.000 vlugschriften on der de bevolking verspreid, waarin aan het volk werd verzocht, gebeden te zeggen voor de geesten van de gestorven keizers. Of schoon deze vlugschriften voorzichtig gesteld waren, bleek uit de gehouden redevoeringen, wat daarvan de eigenlijke bedoeling was, na melijk,om te verhinderen, dat met de eeuwen oude traditie thans gebroken zou worden. Het publiek was hierover ten zeerste verontwaar digd en dit had ten gevolge, dat de minister voor hofhouding, baron Nakainura, is afge treden. Hoewel het kabinet niet rechtstreeks hij deze intrige is betrokken, is het toch niet uitgesloten, dat deze geschiedenis ten gevolge zal hebben, dat het geheelc kabinet zal moe ten aftreden. De correspondent voegt er aan toe, dat de agitatie niet is voortgekomen uit een vooroor deel tegen de voorgenomen reis van den kroon prins'naar Europa en dat de kroonprins waar schijnlijk op den vastgestelden datum van 3 Maart zal vertrekken. zei Ordener met ongeduld, gij zijt nog geen kapitein, noch de zoon van de vice-koning kolonel. en sabels zijn toch altijd sabels, En vlegels altijd vlegels, knarste de of ficier tusschen zijne tanden. Ridder ging Ordener voort, gij kent de wetten der hoffelijkheid. Gij zult niet meer in dezen slottoren komen en 't stilzwijgen over deze zaak bewaren. Wat het stilzwijgen betreft, kunt u op mij vertrouwen, ik zal zoo stom zijn als Mucius Scevolla, toen hij de hand in 't vuur stak. Ik zal niet meer in den slottoren komen noch iemand van de wacht, want ik ontvang daar juist een bevel om Schumacker voortaan zonder bewakers te laten, een bevel dat ik verplicht was hem dezen avond bekend te maken en wat ik trouwens zou gedaan heb ben, indien ik niet mijne nieuwe Cracovische laarzen had moeten passen. Tusschen ons gezegd, is dit bevel tamelijk onvoorzichtig, e Wil ik u mijn laarzen eens laten zien Toen Ethel zag dat beide mannen tot be daren waren gekomen, was ze verdwenen, na Ordener een „tot morgen" in het oor ge fluisterd te hebben. „Ik wilde liever, zei de officier, ofschoon 't wel een beetje laat is, of beter gezegd, vroeg. Doch hoe vindt ge eene boot Dat zijn mijne zaken, antwoordde Ordener. (Wordt vervolgd.) :sk f200 =fe f200 t'1001Z

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1