Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flratis-OngevaDenferzekering 44ste Jaargang. Donderdag 17 Februari 1921. No. 12965 De Draaf en zijn Dochter. JPAflin h* FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenlange "JJiiS veilles vu geheels een bud, Invaliditeit') s fc W M veel e! nog t De venekerlng weidt gewaaibeigd deei de HeUudaehe Algemeene Venakeiiagibuk te lehledue. duim kq veiüei vaneen wijsringei bi veilles eiken nnde* ten vlngei i Buitenlandsch Nieuws. DUITSCI1LAND. De Duitsche rijksminister van Buitenland- sche Zaken dr. Simons, heeft gister, aldus meldt men uit Karlsruhe, een rede gehouden vooi een groote vergadering, waarop ministers, leden van den Badenschen Landdag, vertegenwoor digers van gemeentelijke- en regeeringslichamen en van den handel, industrie, ambtenaren, werk gevers en werknemers in verschillende bedrij ven tegenwoordig waren. Hij zeide o.a. Hij, die thans de richting van de buitenland- sche politiek voor het Duitsche volk bepaalt, kan dit niet meer doen als een ambtenaar, die zich op het standpunt zijner regeering stelt, doch hij dient zich door den wil van zijn volk te laten leiden. De zoogenaamde sancties, de bezetting van een gedeelte van het Duitsche gebied, zouden voor Zuid-Duitschland en in het bijzonder voor Baden een groote, overwegende beteekenis heb ben. Wij waren op den goeden weg, toen wij den weg, welke de conferentie van Brussel wees, verder opgingen. Men heeft dezen weg thans verlaten, en stelt thans den weg van een dic taat voor. De Entente vraagt veel meer, dan wij kun nen presteeren. Wij moeten trachten om te Londen met weldoordachte en practise!) uit voerbare voorstellen te komen. Op onze voor stellen zal echter de openbare meening in En geland evenzeer in opstand komen, als die in Duitschland het tegen de Parijsche besluiten heeft gedaan. Het is mogelijk, zelfs waarschijn lijk, dat de Londensche conferentie in den be ginne tot geen resultaat zal komen. Het zal buitengewoon moeilijk zijn, om het te Londen over de nieuwste methodes eens te worden. Een hiaat van het vredesverdrag is, dat men aan de Duitsche natie niet heeft medegedeeld, wat men eigenlijk van haai verlangt, en als mer ons thans verwijt, dat wij zelf geen voor stellen hebben gedaan, moeten wij antwoorden, dat de onzekerheid bij ons te gioot, is geweest, dar dat wij voorstellen korden doen. Onze vroegere vijanden houden er rekening mee, dat wij binnen enkele jaren weder tot groo- ten bloei zullen geraken. Om de som, welke men van ons eischt, te kunnen betalen, zouden wij echter tot een economischen voorspoed moeten geraken, zeer veel grooter dan die van 1913 en 1914. Het zou een katestrofale politiek zijn, zulke verplichtingen op ons te nemen. PER ZIE. De „Times" verneemt uit Teheran, dat de pogingen om een nieuw kabinet te vormen tot dusver vruchteloos zijn gebleven. Men acht de toestand weinig bevredigend. (Naar het Duitsch). 11 Zij gingen den tuin door, over 't vierkante plein en door de valpoort langs de hoofdwacht en kwamen aan den kleinen toren, waarvan de ijzeren deur geopend werd op bevel van den luitenant. Tot weerziens, luitenant van Ahlefeld zeide Ordener. Tot weerziens antwoordde de officier. Ik verklaar, dat ge een dapper kampioen zijt, ofschoon ik u niet ken." Zij drukten elkander de hand, de ijzeren deur werd gesloten en de luitenant ging weer zijne Poolsche laarzen en den Franschen roman be wonderen, terwijl hij een deuntje van Lulli neu riede. Ordener was buiten op den drempel hij deed zijne kleeren uit, die hij in zijn mantel wikkelde en met den sabelriem op zijn hoofd vastbond, en gebruik makende van het stelsel van on tvankelijkheid van Schumacher, wierp hij zich ln 't koude en stille water der golf en begon te klemmen te midden der duisternis, naar den Ipv Spladgest waar hij zeker was dood of nd a*n te komen. DE OPSTAND IN IERLAND. In het Westen van het graafschap Cork zijn verschillende spoorbruggen opgeblazen. De stad Bantry is volkomen geisoleerd. De Sinn Feiners hebben, naar verluidt, aldaar veel wa pens en munitie bijeengebracht. Verder wordt gemeld, dat De Vale a aan alle coalitieleden van het parlement een schrijven heeft gezonden, waarin hij een uiteenzetting geeft van den toestand in Ie.land en verklaart „Gij, en niet uw troepen, zijt daarvoor verant woordelijk." RUSLAND. Het „Stockholmer Tagbladet" bevat opzien barende berichten omtrent de voorbereidin gen voor een nieuw Russisch offensief. Naar het heet is Trotzky bezig een krachtig ruiterleger te vormen, dat ongeyeer een half millioen manschappen zou tellen en op uitne mende wijze zou worden uitgerust en van fou- rage voorzien. De Radenregeering laat door het geheele land paarden en alles wat vei dei- voor de uitrusting noodig is, requireeren. Zoo dra de samenstelling van het leger gereed is, zal de Sovjet-regeering een aanval op de opstan delingen in Oekroine gelasten. Terzelfder tijd wordt ook de Russische artillerie georganiseerd. Een aantal nieuwe regimenten wordt gevormd, welke met 12 centimeter houwitsers worden bewapend. Tienduizend arbeiders zijn ter be schikking van de ammunitiefabriek in Toela gesteld en daarheen overgebracht. Alle fabrie ken, die op het gebied vau munitie iets kunnen presteeren, moeten munitie vervaardigen. Merkwaardig is in dit verband ook een uitla ting van de „Isvestia", welk blad schrijft, dat de vrede, die eerstdaags met Polen zal worden gesloten, niet van langen duur zal zijn en dat de strijd zal worden hervat zoodra de reorganisa tie van het Russische leger voltooid zal zijn. kelijkheid van Turkije vragen, en de handha ving van de oude nationale en natuurlijke gren zen. Zij zullen zich voorts verplichten, aan de christelijke minderheden alle waarborgen te geven, voor de bescherming van haar vrijheid op gebied van taal en godsdienst, en zich wat genoemden minderheden betreft, te vereenigen met de bepalingen die in het verdrag van St. Germain ten opzichte van de minderheden in Oostenrijk zijn getroffen. Ook zal naar verluidt de Turksche delegatie de verzachting van de bepalingen van het verdrag van Sevres betref fende verschillende economische financieele, militaire en marine-kwesties vragen, en ten slot te zal zij de financieele hulp van de geallieerden inroepen voor het economisch herstel van Tur kije. TURKIJE EN DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De gedelegeerden van de regeering van Gon- stantinopel ter conferentie te Londen worden Donderdagmorgen te Parijs verwacht. Volgens het „Joerncl des Débats" bestaat de mogelijkheid, dat de gedelegeerden van de regeering van Angora den 19en te Parijs aan komen. De Temps" deelt mede, dat de Kema- listische delegatie aan boord van de toipedo- boot „Audace" van Rhodes te Brindisi is aan gekomen. Zij is terstond via Rome naar Londen op reis gegaan. Het blad zegt verder, dat men er ii, Turksche kringen van overtuigd is, dat de delegatie van Angora haar tot nu toe aan genomen houding zal wijzigen en begrijpende dat eenheid macht maakt, zich met de delegatie van Constautinopel zal verstaan ten einde al dus gezamelijk de algemeene belangen van de Turksche natie te verledigen. Volgens de laatste berichten, vervolgt de Temps", zullen de gedelegeerden van Con- stantinopel te Londen de economische onafhan- De vermoeienis van den dag had hem afge mat en met moeite haalde hij den oever, Haas tig kleedde hij zich weer aan en begaf zich naar Spladgest, dat op de havenplaats als een zwarte, vormelooze massa voor hem lag, want de maan was achter de wolken verdwenen. Het gebouw naderende, meende hij een ge luid van stemmen te hooren, een flauw licht drong door de opening naar buiten. Verbaasd klopte hij aan de deur het geluid hield op het licht verdween. Hij klopte opnieuw het licht kwam weer te voorschijn en hij kon een zwarte gedaante bemerken, die door de opening naar buiten klauterde en op 't platte dak van het gebouw bleef zitten. Ordener klopte een derden keer met zijne sabel en riep „Open, in naam des konings 1" Eindelijk ging de deur langzaam open en Ordener stond voor de lange, bleeke en mage re gedaante van Spiagudry. Zijne kleeren wa ren in wanorde, zijne oogen stonden verwilderd, zijne haren rezen overeind, en zijne met bloed bevlekte hand hield eene lamp, wier flauwe vlam nog minder beefde dan zijn lang, galach tig lichaam. AMERIKA EN DE ENTENTE. Een Reuterbericht uit St. Augustina in Florida meldt De aanstaande president der Vereenigde Sta ten Harding ontving een bezoek van Thomas J. Lamont, die deel uitmaakte van de vredes delegatie van president Wilson, en die Harding beslist verzekerde, dat er te Versailles geen overeenkomst werd gesloten omtrent de kwijt schelding van de schulden der geallieerden. Na zijn onderhoud met Harding ontkende La mont de jongste geruchten als zou er een ge heime overeenkomst van dien aard bestaan Hij vertelde Harding te hebben verzekerd, dat zijn regeering inzake de kwestie de handen vol komen vrij zou hebben. Lamonts verklaringen trokken zeer de aan dacht, eenerzijds wegens zijn intieme kennis van het verloop der vredesonderhandelingen, en voorts wijl hij lid is van de bankiersfirma Morgan, die in Amerika de grootste finan cieele agentesse is van de mogendheden, die schuld hebben aan de Vereenigde Staten. Naar verluidt, bespraken Lamont en Har ding een plan van laatstgenoemde om de schul den der geallieerden in verhandelbare papieren te con verteeren. Lamont wilde zich niet daar over uitlaten^, doch gaf blijk van waardeering voor de opvattingen van Harding. Lamont verklaarde: Ik was in staat Harding te verzekeren, dat er geen woord waar is van de herhaaldelijke geuite beweringen, als zou ter vredesconferentie een geheime overeen komst door Wilson en zijn adviseurs zijn ge sloten met de Fransche en Britsche gedele geerden, welke er op zou neerkomen, dat de geallieerde schuld geheel of gedeeltelijk zou worden kwijtgescholden. Het is niet meer dan billijk er bij te voegen, dat president Wilson en zijn adviseurs zonder uitzondering van be gin tot het eind van de vredesconferentie zich krachtig hebben verzet tegen ieder voorstel tot kwijtschelding. Er zijn hoegenaamd geen verplichtingen aangegaan omtrent de anulee- ring van hetgeen de geallieerden aan Amerika zijn verschuldigd. VI. Een uur ongeveer nadat de jonge reiziger met de zwarte veer uit Spladgest vertrok, was het nacht geworden. De menigte was naar huis gegaan. Oglipjglap had de buitendeur van het doodsche gebouw gesloten, terwijl zijn mees ter Spiagudry voor het laatst de lijken besproei de, welke er lagen. Beiden waren naar hun niet erg weelderig vertrek gegaan en terwijl Oglipiglap op een kleinen stroozak rustte, zat de eerbiedwaar dige Spiagudry voor eene tafel, bedekt met oude boeken, gedroogde planten en ontvleesch- de beenderen. Hij was in zijn studie verdiept, die, alhoewel zeer onschuldig, veel toe bijge dragen had, dat het volk hem den titel van too- venaar en duivelskunstenaar schonk, een treurig aandeel van wetenschap in die tijden. Reeds verschillende uren had hij boven zijne boeken gezeten en maakte zich juist gereed om ze voor zijn bed te verwisselen, toen eene stem, die uit het lijkenhuis scheen te komen, riep „Spiagudry Spiagudry 1" De oude bewaarder trilde als een riet over al zijne ledematen. Niet dat hij, als menig ander, geloofde dat de doode gasten van Spladgest in opstand zouden komen tegen hunnen waard. Daarom schrikte hij niet, doch zijne vrees was gegrond, want hij kende de stem, die riep, te goed. „Spiagudry 1" herhaalde de donderende stem, moet ik u de ooren komen afscheuren om u te doen hooren Dat de heiligen mij bewaren, niet mijne ziel maar mijn lichaam zei de verschrikte grijs aard, en wankelend ging hij naar de tweede zij deur welke hij opende. Onze lezers hebben niet ALLERLEI. Naar de „Kreuzzeitung!' uit Stettin verneemt, gaat de commissie van toezicht der entente voort met het onderzoek van Duitsche schepen om te zien of zij wapens aan boord hebben. Te Hamburg hebben vertegenwoordigers der Engelsche entente-commissie gedreigd, dat elk Duitsch schip, dat uitloopt zonder vergunnirg der entente door den eersten den besten Engel- schcn kruiser zal worden opgebracht. Het onderzoek strekt zich ook uit tot onzijdige schepen. Het blad voegt er aan toe, dat het steeds duidelijker wordt, dat deze maatregelen dei- Entente ten doel hebben de Duitsche koopvaar dij te benadeelen en klein te houden. Binnenland. Departement van Defensie. Verschenen is de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp, houdende wettelijke voor zieningen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van marine en van oorlog en van de instelling van een departement van de fensie. De regeering heeft met genoegen ontwaard, dat verscheidene leden verklaarden zich met het wetsontwerp te kunen vereenigen. Zij deelt de overwegingen, waarop dit gunstig oordeel steunt. Al zal ook niet op alle, door verscheidene leden daarvoor in aanmerking gebrachte onder werpen de samenvoeging kunnen worden toe gepast, zoo stelt de regeering zich toch voor, niet te blijven staan bij de door haar in uitzicht ge stelde vereenvoudigingen, doch die ook tot andere onderwerpen uit te breiden, naarmate en naar gelang de mogelijkheid daartoe zal blij ken. Dat verscheidene leden tegen dit wetsont werp overwegende bezwaren hadden, heeft de regeering eenigszins verwonderd, omdat het denkbeeld van deze samenvoeging reeds bij de begrooting van oorlog en marine voor het dienst jaar 1920 door verschillende leden der Kamer is geuit en de regeering van oordeel was, dat ook door deze samenvoeging aan het streven der Kamer om te bezuinigen tegemoet kan worden gekomen. Daar naar de meening der regeering het over leggen van de adviezen van den Raad van State slechts in hooge uitzonderingsgevallen behoort te geschieden en zoodanig uitzonderingsgeval hier niet aanwezig geacht, meent de regeering aan het verzoek van eenige leden tot overlegging van dit advies niet te kunnen voldoen. Het ad vies van den Raad van Defensie wordt hierbij overgelegd (Dit stuk is ter griffie nedergelegd ter inzage van de leden). De regeering deelt geheel de meening der le den, die op den voorgrond stellen dat aan de gewenschte samenwerking der beide departe menten in de loop der tijden veel ontbroken heeft zij verschilt echter van gevoelen met hen, die onderstellen, dat ook zonder fusie die zóó ge wenschte samenwerking zeer goed te verwe zenlijken is. vergeten, dat deze deur toegang verschafte tot de lijkenkamer. De lantaarn, die hij droeg, verlichtte een af zichtelijk tooneel. Van den eenen kant de ma gere, lange en licht gebogen gestalte van Spiagu dry, aan de andere zijde, een klein, dik ineen gedrongen man, van 't hoofd tot de voeten ge kleed in allerhande soorten dierenvellen, met geronnen bloed bedektzij stonden bij het lijk van Gill Stadt, dat met die van 't meisje en den kapitein in 't achterste gedeelte der kamer lag. Deze drie stomme getuigen waren de eenigen, die, zonder van ontzetting te vluchten, de twee levenden konden zien, wier gesprek begon. De gelaatstrekken van den kleinen man, die door het licht goed uitkwamen, waren buiten gewoon afzichtelijk en woest. Zijn baard was ros en sterk en zijn voorhoofd, dat onder een kap van elandvel geborgen was, scheen met ha ren van dezelfde kleur begroeid zijn mond was groot de lippen dik, de tanden wit en scherp, zijn neus gebogen als een arendsbek, terwijl zijne be wegelijke grijsblauwe oogen op Spiagudry een schuinen blik wierpen, waarin de woestheid van den tijger en de boosheid van den aap lagen. Dit zonderling wezen was gewapend met een zware, breede sabel, een dolk zonder schee- de en eene bijl met een steenen snede, op wier lange steel hij rustte zijne handen staken uit grove handschoenen van vossenvel. {Wordt vervolgd.) ifioi:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1