Samenvoeging van de luchtvaartdienst moet op den duur tot bezuiniging van beteekenis leiden Hetzelfde geldt voor de gymnastiekscholen, die ongetwijfeld in beteekenis winnen, nu aan de lichamelijke opvoefing zooveel meer aandacht gewijd wordt dan voorheen. Samenvoeging der opleidingsinrichtingen te Alkmaar en Breda en daarnaast vereeniging der opleidingsinstellingen te Dordrecht en te Willems oord wordt allerminst wenschelijk geacht. Op den voorgrond zij gesteld, dat Alkmaar en Dordrecht geen vakopleidingsscholen zijn, ter wijl de militaire opleiding in de eerste tot een minimum teruggebracht «is en te Dordrecht feitelijk niet bestaat. Het is opmerkelijk, dat het argument der regeering dat door de samenvoeging de oplossing der sociale vraagstukken zal worden bevorderd op sommige leden weinig indruk heeft gemaakt. Met de meening der leden, die in de thans bestaande noodzakelijkheid van reorganisatie van leger en vloot juist een krachtig argument za gen en nu in geen geval tot de samenwerking der departementen over te gaan, kan niet worden ingestemd. Bij de overwegingen, die aan het besluit der regeerinjg tot samenvoeging der militaire de partementen vooraf gingen, is uit den aard der zaak ook bijzondere aandacht gewijd aan de verhouding, waarin het deel der vloot, waaraan meer in het bijzonder de verdediging van Ned- Indië toevertrouwd is, tot het geheel zou komen te staan. De regeering is daarbij tot de slotsom gekomen dat de geheele maritieme macht, waarover zoowel in het moederland als in Ned.-Indië beschikt wordt, om meer dan een reden onder eene leiding behoort te staan. Splitsing der marine in een koloniale en eene mts]uitend Nederlandsche is alleen reeds om redenen van technischen materialen en perso- neelen aard onmogelijk. Maar geheel afgescheiden daarvan, zou de evenbedoelde splitsing alleen dan door te voeren zijn, indien behalve de deelen der vloot, die voor de rechtstreeksche verdediging van Imfiën en van het moederland noodig zijn, een derde deel beschikbaar was, dat los van de eigenlijke landsverdediging gebezigd zou kunnen wor den voor de handhaving der souvereine rechten van den staat, alsmede voor de beschermin van onzen handel en van de rechten onzer land- genooten in den vreemde. Au deze driedeeling alleen reeds op grond van overwegingen van economischen aard geen aan beveling verdient, is het behoud van ééne Staats- marme, welke naarmate aan de behoefte aan de behartiging der verschillende belangen dienst baar kan worden gemaakt, de eenige oplossing. Maar dan behoort ook de leiding in Nederland te blijven. In dit opzicht zal bij samenvoeging der beide departementen niets veranderen. legen het denkbeeld om de Hoofdstukken Va en Xa uit de Staatsbegrooting te doen ver dwijnen, bestaat bij de regeering geen bedenking. De regeering heeft bij de overweging welke naam aan het nieuwe departement gegeven moest worden, dien van „Defensie!' gekozen bo ven „Landsverdediging", omdat met het oog op de bestemming van een aanzienlijk deel van de vloot, laatstgenoemde benaming haar on eigenlijk voorkwam. Aan het Departement van Koloniën is ech ter tot nu toe nog geen ontslag-aanvrage van den heer Swart ingekomen, zoodat men daar dit gerucht niet kon bevestigen. Men wenschte het echter evenmin tegen te spreken. Te andere plaatse hield men zich overtuigd, dat het gerucht niet van grond ontbloot is en 1 dat het vrij zeker is, dat wanneer generaal j Swart gevolg zal geven aan zijn voornemen om af te treden dr. Moresco voor het nog hoo- 1 ger ambt, dat dan vaceert, zal worden aange zocht. Het regeeringsbeleid. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Staatsbegrooting voor 1921, wijst de regeering de vrees voor zwakheid van beleid met beslistheid als ongegrond af. Op de grief dat het kabinet een reactionnair karakter zou dragen, is haars inziens reeds zoo dikwijls geantwoord, dat thans daartoe veilig het stilzwijgen kan worden gedaan. Stelselmatige achteruitzetting van de so ciaal-democratische arbeiderspartij is het ka binet zich niet bewust. De gedragslijn van verschillende leden dezer partij wordt niet diermate geschraagd door eerbied voor 's lands wetten, dat met volle gerustheid alle ambten aan hen kunnen worden toevertrouwd. Zoodra hierin een kentering ten goede zal zijn geko- men, zal ongetwijfeld elke klacht over vermeende achterstelling verstommen. De zinsnede in de Troonrede, waarin de Volken bond ter sprake kwam, had geen andere dan een feitelijke strekking en hield niet anders in dan een constateering van een feitelijken toestand, die wel door niemand zal worden betwist en kon evenmin als een uiting van teleurstelling i worden aangemerkt als de verklaring van de leden, die tegen de zinsnede opkomen en met andere woorden hetzelfde zeggen, waar zij te- recht betoogen dat ,,De Bond nog zoo kort be stond en onmogelijk reeds tastbare resultaten had kunnen bereiken." Met de leden, die blijk geven, de betrokken zinsnede juist begrepen te hebben, gelooft de regeering dat zij het uit- gesproken verwijt niet heeft verdiend. De critiek op het beleid van den minister van Financiën, is onjuist en onbillijk. Dat de minister van Financiën toen 's Rijks inkomsten een zoo sterke stijging vertoonden, zijn program inkromp en niet op onverwijlde behandeling van de aanhangige belastingvoor stellen aandrong, kan hem bezwaarlijk als grief worden aangerekend. Zoodra de noodza kelijkheid was gebleken van belangrijke uit gaven voor het Rijkspersoneel en voor de on derwijzers bij het lager onderwijs, is het noo- dige verricht, ten einde eene verdere verster- king van de middelen te verkrijgen. Medegedeeld wordt, dat een ontwerp voor een gewone Boschwet gereed ligt. De regeering kan geen uitzicht openen op verandering van haar afwijzend standpunt met betrekking tot de regeling van moederschap- zoig voor niet-arheidsters in den vorm van staats- uitkeering. De regeering wenscht het door haar inge nomen en bij herhaling verdedigde standpunt inzake de kindertoeslagen te handhaven. ben aanzien van de lichamelijke opvoeding wordt opgemerkt, dat bij de behandeling van het wetsontwerp kan worden overwogen, of de ocfenplicht thans reeds tot de vrouwelijke jeugd kan worden uitgebreid. De regeering is aanvankelijk niet zoo ver durven gaan, uit sluitend omdat zij meende, dat daarmede in het maatschapppelijke leven voorhands nog te diep zou worden ingegrepen. Met betrekking tot het muntwezen heeft de regeenng niet nagelaten, aan het werk van mr. Vissering haar aandacht te wijden. Zij is van oordeel, dat het hier een vraagstuk geldt van zóó ver strekkende beteekenis, zoo wel voor 't moederland als voor de koloniën dat een nader onderzoek noodzakelijk is. Voor het instellen van dat onderzoek wenscht zij een staatscommissie in het leven te roepen. Het besluit, om de benoeming van die com missie te bevorderen, is reeds door den minis terraad aangenomen, zoodat naar verwacht mag worden, die benoeming binnenkort zal kunnen geschieden. De regeering kan hieraan toevoe gen, dat mr. Vissering zich geheel met haar standpunt kan vereenigen. De heer O u d (V. D.) critiseert de salarieerin^ van het personeel en het stelsel der vele over plaatsingen, welke enorm veel geld kosten. De heer Smeenk (A. R.) sluit zich bij de motie- van Beresteyn aan. Spr. bepleit algeheele sluiLing der postkantoren op Zondag. De heer Wintermans (R. K.) komt op voor de belangen der kantoorhouders op de dorpen, die thans vaak worden achtergesteld. De beraadslagingen worden verdaagd tot Dinsdagmiddag. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Fancy fair. Naar wij vernemen, is de Vereeniging van Huisvrouwen, al'deeling Schiedam, van plan een Fancy fair te houden ten bate der Kinder- Vacantie kolonies en YVeensche kindere*. Een aardig idee, dat aller medewerking verdient De dames hopen dan ook, dat van alle leden der Vereeniging bijdragen inkomen bij een dei- Bestuursleden. Alles is welkom en spoedig zal worden bekend gemaakt per advertentie, waar en wanneer het feestje plaats vindt. 1921 werden Volksbadhuis. In de week van 612 Feb. genomen 602 baden, lste Klasse. Kuipbaden 55, Regenbaden 95. 2de Klasse. Kuipbaden 50, Regenbaden 400 Kinderbaden 2. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Congres R. K. Vakbeweging. Het Bestuur van het Bureau voor de R. K. akorganisatie heeft besloten op 28 en 29 Mei een congres te houden, ten einde de belangrijke viaagstukken, waarvoor de Vakbeweging zich geplaatst ziet, aan een grondige bespreking te onderwerpen. Het ligt in de bedoeling zoowel de Vakbonden als de afdeelingen daarvan aan het congres te doen deelnemen. De werkloozen. In de M. v. A. op het voorloopig verslag der Eerste Kamer in zake het algemeene beleid der Regeering deelt deze ten aanzien van de steun verlening aan werkloozen mede, dat door het departement van Binnenlandsche Zaken reeds steunregelingen zijn tot stand gebracht voor met of niet meur in de vakbonden geor- gamseerden en voor uitgetrokkenen. Het Belgische loodswezen. Naar men uit Brussel meldt, heeft de afdee- lmg Marine van het Belgische ministerie van Spoorwegen een begin gemaakt met het bestu- deeren der mogelijkheid om het Belgische loods wezen voor de Schelde naar Zeebrugge over te brengen. Een beslissing is echter nog niet ge nomen. Georganiseerd overleg bij de Marine. Naar men meldt, zal thans eerlang ook bij de Kon. Ned. Marine het instituut van georgani seerd overleg ingevoerd worden. Suiker naar Tsjecho-Slowakije. Men meldt uit Praag dd. 16 Febr. Minister Hatowetz is naar Den Haag vertrok ken. Onderhandelingen met Fransche vertegen woordigers over aanzienlijke leveranties suiker aan Frankrijk zijn uitgesteld tot na zijn terug- Dr. Moreseo yice-presidentvan den raadvan Indië. Naar aanleiding van het in niet-ambtelijke och gewoonlijk goed geinformeerde kringen loopende gerucht, dat dr. E. Moresco, secreta ris-generaal van het Departement van Koloniën bestemd zou zijn om op te treden als opvolger yan generaal Swart, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, heeft het Haagsche Aneta-kantoor getracht, daaromtrent nadere mededeehngen te verkrijgen. Het antwoord op de vraag of de minister van Financiën blijft volharden bij zijn gevoe len, dat de directe belastingen geen verhoogin» meer gedoogen, luidt bevestigend. Neemt men den invloed van de gemeentelijke inkomsten belastingen mede in aanmerking, dan is de belastingdruk ten onzent van dien aard dat eene verdere opvoering van de belastingen welke uit het inkomen betaald worden, niet wel mogelijk is zonder de grondslagen van ons economisch leven aan te tasten. De regeering acht een onverwijlde en be langrijke versterking van !s Rijks inkomsten noodzakelijk. Omtrent de hiertoe strekkende plannen, welke in voorbereiding zijn, meent zij thans nog geen mededeelingen te kunnen doen. Wel wenscht zij als haar oordeel ken baar te maken, dat tot verdere uitgaven, welke een belangrijke vermeerdering van uitgaven zullen medebrengen, niet mag besloten worden i zonder dat tevens de tot dekking van die uit- 1 gaven benoodigde middelen worden aangewezen. aanzien van de bezuiniging zal naar het oordeel der regeering bij het streven naar zuinigheid op het gebied der Staatsbemoeiing met beleid moeten worden gehandeld, op dat met door misplaatste zuinigheid groote volksbelangen zullen worden geschaad. De ingestelde Staatscommissie zal in de eer ste plaats van advies hebben te dienen in zake bezuiniging op de ambtenaren, terwijl voorts de regeenng overtuigd is van de noodzakelijk heid van bezuiniging op de volkshuisvesting door beperking en afschaffing van de bijdra gen zoo snel als mogelijk is. De overgang naar den normalen toestand zal hier evenwel slechts geleidelijk kunnen plaats vinden, zoolang de prijzen niet sneller dalen. Dat de regeering te zeer het bouwen van klei ne woningen zou subsidieeren, zoodat de groote gezinnen niet zouden worden geholpen is een griet, die met de feiten in strijd is. Voor liquidatie van het bijdragenstelsel zal de tijd eerst zijn aangebroken wanneer de economische toestanden eenige standvastig heid hebben verkregen. De regeering ziet non geen ongerustheid ten opzichte van het terug ontvangen der voorschotten. De regeering is het eens met de leden die de waarschuwing tegen maatregelen van protec- tiomstischen aard in verband met de valuta kwestie praematuur achten. Ten^aanzien van de herziening der Grond wet vleit de regeering zich, dat binnen enkele weken haar voorsteden tot grondwetsherziening de Staten-Generaal zullen bereiken. Ook de aandacht der regeering is reeds ge- ruimen tijd gevestigd op de vraag, of en in hoeverre verschillende z.g. gelegenheidswetten nog gehandhaafd moeten en mogen worden. Die oplossing dier vraag is echter niet zoo een voudig. Ernstig wordt overwogen te dien aanzien tot den normalen toestand terug te keeren. Zilling van Woensdag, 16 Februari. \ooitgegaan vmrdt met de behandeling van de wijziging van de Postwet. Minister König deelt mede, dat de minister van Binnenlandsche Zaken de voor de gemeenten uit opheffing van het portvrijdom voortvloei ende kosten niet door zijn departement zal doen dragen. De heer van Embden (V. D.) beveelt ter tegemoetkoming aan de bezwaren van ge meenten aan de betaling bij abonnement tot regel te maken. Minister Konig ziet veel aanlokkelijks in het denkbeeld van den heer van Embden. De heer Bergsma (L.) is nog niet vol daan. Hij stelt schorsing van de beraadslagingen voor, opdat de Kamer eerst zou kunnen weten, welke regeling ten aanzien van de postbrieven zal worden getroffen. De heer van der F e 11 z (V. D.) vraagt toezegging, dat het artikel betreffende de afschaf fing van het portvrijdom niet zal worden inge voerd voordat de Kamer door middel van een nobelle opnieuw gelegenheid zal hebben gehad zich uit te spreken. De Minister belooft te zullen overwegen of een novelle wenschelijk is. De beraadslagingen worden verdaagd tot Donderdag om den minister de gelegenheid te geven, de zaak nog eens te overwegen. Aan de orde zijn daarna de huurwetten. De heer v. d. H o e v e n (C. H.) bepleit met Kracht deVpheffing van de huurwetten, welke liet onderhoud van oude woningen en den nieuwbouw belemmeren. Aan den allerverschrik- kelijksten woningnood kan slechts 'n einde komen c oor kiachtige ontwikkeling van het particulier initiatief. Hij dringt aan op de toepassing van den modernen alkoofbouw, gelijk in Rotterdam geschiedt. De behandelingen van de wetsontwerpen worden om half twee geschorst. Donderdag voortzetting van de behandeling van de posttarieven en huurwetten. Gistermiddag omstreeks 2 uur kwam de vrachtauto van den heer Bijloo door het slippen van de wielen op de Broersvest in aanrijding met een handwagen, bestuurd door den 14-jangen H. G. De handwagen viel onderst boven, terwijl de zich daarop bevindende kistjes gerookte paling op de straat vielen. Ook een I ba™swagen van de fa. Niemandsverdriet iut Vlaardingen kwam met den handwagen in jotsing. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats, terwijl de materiecle schade gering is. Dooreenschipperisuitderivier de Maas, nabij de villa van den heer Wilton, op gehaald het rijwiel, dat j.l. Maandag uit een woning aan de Puttershoekschestraat werd ont vreemd. Het is aan den eigenaar teruggegeven. De politie heeft aangehouden den 3o-jangen W. M. en de 21-jarige W. G. J. die in het Politieblad gesignaleerd stonden, omdat zij wegens diefstal nog resp. 2 maanden en 14 dagen gevangenisstraf ondergaan moesten. Zij zijn naar Rotterdam overgebracht. Gistermiddag om 1 uur is in be- wanng gesteld de 31-jarige J. W., wonende alhier, die zich op de Koemarkt, tegen de over brenging door de politie van een beschonken persoon, krachtdadig had verzet. Proces-ver baal wordt opgemaakt. Bij' de politie z ij n inlichtingen te bekomen omtrent een op de rivier de Maas onbeheerd aangetroffen roeiboot. Bij het te Rotterdam gehouden examen nuttige handwerken is o.a. geslaafd mej. G. Bloem, alhier. Neder 1. R. K. Metaalbewerkers- hond, afd. Schiedam. A.s. Vrijdag zal weder een voordracht wor den gehouden over den bouw van zeeschepen toegelicht door lichtbeelden. Spreker de heer J. Grouven, van Delft. Belanghebbenden worden verwezen naarde advertentie voorkomende in dit blad om trent de aangifte voor de R.K. Vacantiekolonie. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 16 Februari. pprDe ™.<?ti®:v' d- Tempel (S. D.) betreffende een Rijksbijdrage aan de werkloozenkassen waardoor deze m de gelegenheid worden ge- K reglementaire uitkeeringen te doen wordt verworpen met 50 tegen 26 stemmen. De motie-van Rijzewijk (R. K.) waarbij de mor de wemchelijkheid uitspreekt, dat spoedig van Regeenngswege maatregelen worden ge troffen, welken den normalen gang der productie m ons land bevorderen en verzekeren en als haar wensch uitspreekt, dat onverwijld tot het tref- ten dezer maatregelen wordt overgegaan, en waarbij de regeering wordt uitgenoodigd daarbij voorlichting te zoeken bij de organisaties der diverse sociale groepen in ons volk en hare medewerking in te roepen, wordt aangenomen met 39 tegen 36 stemmen. De sociaal-democraten stemden vöór. De motie-van Ravesteyn (C. P.), om aan alle werk loozen het volle loon uit te keeren, wordt ver- woipen met 74 tegen 3 stemmen, Begrooting Guragao. Na ampele discussie wordt de begrooting van Curacao z.h.st. aangenomen. Begrooting Posterijen. De heer de Muralt (U. L.) bespreekt eenige misstanden bij den dienst. De heer van e r esteyn(V. D.) verdedigt zijn motie he rrenend e het overnemen van gemeentelijke telefoonnetten door het Rijk. Ook stelt spr. een motie voor, om den portvrijdom te handhaven voor boeken en stukken uit bibliotheken en archieven. De heer Weitkamp (C. H.) verdedigt zijn motie, om het bedrag van aanleg- en ex ploitatiekosten der telefoon voor alle bij eenzelfde kantoor aangeslotenen gelijk te maken. De heer Van S tape le (S. D.) bestrijdt de bureaucratie aan het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie. UIT ROTTERDAM. 1 usschen een zending bankbiljetten, uit Brus sel ontvangen ten kantore van de Nederlandsche Handelmaatschappij op de Zuidblaak, te Rot terdam, zijn twaalf valsche bankbiljetten van f2.) aangetroffen. De valsche biljetten welke zijn van de series B X en B R, zijn op het poli tiebureau in de Groote Pauwensteeg gedepo neerd. UIT HOEK VAN HOLLAND. Volgens een draadloos bericht bevindt zich een stoomschip in zinkenden staat ongeveer twee mijlen buiten den Waterweg. Waar schijnlijk is dit het stoomschip „Cliffwood'' op weg van New Orleans naar Rotterdam. Nader meldt men Het Amerikaansche stoomschip „Cliffwood" is voor den Waterweg tijdens mist in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip ,,St. Augustin Abbey", van Hamburg naar Rotterdam bestemd.Volgens 't laatste bericht is de „Cliff wood" lek in ruim 4. Een sleepboot ter assisten tie bevindt zich in de nabijheid. Gemengd Nieuws. Ingemaakte groenten naar D u 11 s c h 1 a n d. Het Ned. R. K. Huisves- tmgs-Comité heeft door bemiddeling van het Centraal Comité der Duitsche Roode Kruis- Ver- KAn/f'n®en .®er'Ün onder de Duitsche steden o )00 vaten ingemaakte groenten doen ver deden. Comité in Den Bosch ontving reeds dankbetuigingen van de gemeentebesturen van Karlsruhe en Elberfeld. Eerstgenoemd be stuur schrijft, dat de Liebesgaben verdeeld zijn onder de zieken- en weeshuizen, tehuizen voor kinderen, ouden van dagen en onver- zorgden, toevluchtsoorden, volkstehuizen en andere inrichtingen van liefdadigheid. Daar deze gave de eerste is, die Karlsruhe uit Neder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2