Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ..jl,. fonn finn i £UU i, I £1111 <-. 1SUÜ - 44ste Jaargang. Zaterdag 19 Februari 1921. No. 12967. De Graaf en zp Dochter. Ff. UILLETO Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen^ wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per ItareauKoemarkt 4. Abonnementen post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. De verzekerinn werft gewa»be>g<i I«m de Hc'landsehe Algemeene Veneheriniifceeh te lehieii hQ veiiiei venteen wgevingei h| verlies vut eiken ande« ren vinger i EERSTE BLAD. Buiteniandsch Nieuws. ENGELAND. L 1 o y d George aan het woord. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd Ge orge gisteren verklaard in zake de schadever goedingskwestie. Het besproken onderwerp is zeer belangrijk en binnen enkele "dagen zullen de geallieerde mi nisters de Düitsche vertegenwoordigers ont moeten. Ik had gehoopt, dat het gevoerde debat cenig licht zou hebben ontstoken over den moei lijken en duisteren kant van deze kwestie, doch dat licht is n.et gekomen. Nooit heb ik gezegd, dat Duitschland al de kosten van den oorlog zou kunnen betalen. Tijdens de verkiezingen verklaarde ik dat Duitschland tot de grens van zijn vermogen moet betalen. En daar blijf ik nog bij. Het gaat er echter om, waar deze grens i«. Wij namen het beste deskundig advies, dat beschikwaar was. Wij zeiden, dat Duitschland ons zóóveel obligaties moest geven. Dat heeft Duitschland gedaan. Maar de waarde daarvan hangt van Duitschlands fondsen af. Wij zeiden dat Duitschland vóór 21 Mei a.s. 1000 millioen pond sterling moest betalen. Dat staat gelijk met 20 milliard goudmark. Het punt van ver schil is, dat de Duitschers zeggen De waarde van de obligaties en van het materiaal, dat uit geleverd is bedroeg meer dan 1000 millioen pond steiling op het tijdstip van de uitlevering. We zeggen echter, dat het minder is en deze kwestie onderzoekt thans de commissie voor herstel. Naar onze meening is het slechts een waarde van eenige honderden inillioenen ponden die Duitschland aan de geallieerden heeft uitge leverd. Veronderstel, dat wij naar Duitschland gaan om de f ccijnzen in ontvangst te nemen. Ver onderstel, dat wij den geachten afgevaardig de Bottomley er heen zenden. Hij verzamelt het geld in marken en wat voert hij daarmede uit Hij kan scheepsladingen Duitsch papiergeld naar hier brengen, doch die lading in Engeland niet omzetten. Neem vervolgens de Duitsche spoorwegen, Veronderstel, dat wij kolonel Lowther naar Duitschland zenden en hem in het plaatskaar- ten-bureau zetten. Ook hij kan niets anders dan papieren marken verzamelen. Tweehonderd dertig daarvan zijn noodig om één pond sterling in te wisselen. Hij zal dus een scheepslading noodig hebben om zijn terugreis in marken te betalen. Lloyd George vervolgde Wij zijn verplicht ons te houden aan het ad vies van de mannen, die deze aangelegenheid dag aan dag, week aan week onderzoeken, en hun gevolgtrekking is, dat men, door het onmoge lijke te eischen, niets krijgt. Ik ben van mee ning, dat wij thans voor ons land het beste zullen verkrijgen uit een zeer moeilijke affaire. Wat de jongste oorlog kostte, kan geen land betalen. Het bedrag is niet minder dan vijftig- (Naar het Duitsch). 13 IV. De mijnwerkers van Guld-branshal, der Faroër eilanden, van Hobfallo, van Roeraas en Koningsberg, verzoeken ontslagen te worden van de lasten der koninklijke voogdijschap. - Die mijnwerkers zijn wispelturig. Men zegt reeds, dat ze beginnen te morren over 't lang uitblijven van een antwoord op hun verzoekschrift. Xog eerst in rijpe overwe ging nemen. Ga voort V. De gemeentehoofden van Noes, Loevig, Indal, Skongen, Stad, Sparbo en andere dor pen en gehuchten in de provincie Dronthejm huis, vragen, dat er eene belooning gesteld worde op het hoofd van den roover, brand stichter en moordenaar, Han, geboren te Klipstadur op IJsland. Tegen dit verzoek pro testeert Nichol Orugix, beul van Drontheim- ruis, die beweert, dat Han zijn eigendom g Met dit verzoek vereenigt zich Benignus üï'^ydry, bewaarder van Spladgest wien het goede moet komen. Ken Ze tnmdiet is zeer gevaarlijk, zei de 61 a vooral als men onlusten onder de duizend millioen pd. st. Onderstel, dat wij die som zouden hebben te betalen. Wat zouden wij dan doen Laten wij aannemen, dat de Duit schers hier kwamen, de National-Gallery leeg haalden en alle antieke meubelen wegnamen. Hoeveel zou dat opbrengen Duitschland heeft te betalen,-hetzij in goud of in goederen. Om die reden stelden de gealli eerden een belasting voor op de uit te voeren goederen. Ik wensch deze aangelegenheid in geen an deren zin tot oplossing te brengen dan door Duitschland tot den laatsten cent te laten ber talen, doch ik wil niet naar de hier te houden conferentie gaan om financieele voorstellen te doen, die, volgens het advies van de beste des- kuudigen, waarover wij beschikken, volslagen onuitvoerbaar zou zijn en hier te lande slechts valsche hoop zouden wekken. DE BERECHTING VAN DEN EX-KEIZER. Wat de berechting van den ex-keizer betreft, de afgevaardigde Bottomley heeft veel drukte gemaakt over de door Nederland geweigerde uitlevering. Hij zegt, dat Nederland er toe zou zijn overgegaan, wanneer wij er vast op had den aangedrongen. Dat is niet mijn meening noch is dit de gevolgtrekking waartoe de ver tegenwoordigers niet alleen van Engeland, doch ook van Frankrijk kwamen. De geachte afgevaardigde bewónderde de vastberadenheid van Frankrijk in tegenstelling met de slappe houding der vertegenwoordigers van zijn eigen land, doch evenzeer als zij, is Frankrijk van raeening, dat men niet het risico kan loopen van eenig vijandelijk optreden. Dat is de zaak niet waard, en het zou onwaardig zijn geweest om tot Nederland te zeggen „Indien gij dit niet doet, zullen wij dat doend' Wat de kwestie der oorlogsmisdadigers be treft, wij staan op hun vervolging, en, hoewel wij rekening houden met de moeilijkheden, zijn wij voornemens, er tot het einde toe op aan te dringen, dat degenen, die zich aan gruwel daden schuldig maakten, daarvoor worden ver volgd. In zake de schadeloosstelling gaf ik reeds aan Berlijn te kennen, dat, naar mijn oordeel en dat van de geallieerden, Duitschland niet doet wat het moet doen om zijn verplichtingen na te komen. Ik verlang niet den schijn te wek ken, alsof ik de handelwijze van Duitschland zou verdedigen. Dat is trouwéns ook onmoge lijk, en wanneer ik naar de conferentie ga, zal het mijn eerste plicht zijn, er op aan te drin gen, dat Duitschland de essentieele bepalingen van het verdrag nakomt, hetgeen tot dusver, naar mijn ineening, niet is geschied. Duitschland belast zich niet tot op de grens van zijn vermogen. Het belast zich zelfs niet in de mate, waarop de geallieerden zich hebben belast, en volgens het vredesverdrag is Duitsch land daartoe verplicht. Daaraan gaf hij geen gevolg, en zijn uitvoer rechten en accijnzen zijn onvoldoende, zelfs in verhouding tot die van Frankrijk en Engeland. Duitschland moet zijn best doen, de waarde van de mark te verbeteren door zijn begrooting mijnwerkers vreest. Dat men duizend kronen op zijn hoofd zette. VI. Benignus Spiagud-y, heelmeester, oud heidkundige, beeldhouwer, mineraloog, natu ralist, plantenkundige werktuigkundige, ster- rekundige Maar, riep de generaal, s dat n et die Spiagudry, de opzichte, van Spladgest. Zeker Excellentie, antwoordde de schrij ver bewaarder van het- konink lijk etablissement Spladgest in de stad Dront- heim, verklaart dat hij, Benignus Spiagudry, ontdekt heeft, dat de vaste sterren niet dooi de zon verlicht worden. dat de zandworm zich met zand voedt. dat het gewoel der bevolking de visschei van de kusten van Noorwegen verjaagt, zoo dat de middelen van bestaan verminderen,naar mate de bevolking toeneemt. dat de golf van Otte-Sund vroegei Limfjord heette zwijg van dien rommel en die op somming zijner bewezen diensten, wat verlangt de oude zot De schrijver van zooveel daden, nuttig j voor de wetenschap en schoone kunsten, smeekt Zijne Excellentie de belasting van elk mannelijk en vrouwelijk persoon met tien aska- lijnen te willen vermeerderen, hetgeen niet dan aangenaam kan zijn voor de dooden, aangezien men meer ophef maakt van hun in evenwicht te brengen. Duitschlands tegen woordige begrooting is belachelijk naar ik meen, bedragen de inkomsten slechts een vijfde deel van de uitgaven. Dat is onduldbaar. Het is niet gebleken, dat Duitschland te arm is om aan onze eischen te voldoen. Wij zullen hiervan niet overtuigd zijn, aleer het zijn volk de belastingen heeft opgelegd, die wij mogen verwachten. De mark ziet er thans onoogenlijk uit, doch is best voor verbetering vatbaar. Zij is in werke lijkheid niet boo armzalig als zij lijkt. De ar moedige tint is slechts aan de oppervlakte. Een der punten, die wij den Duitschers na drukkelijk onder het oog zullen brengen, is, dat het, evenals andere landen, zijn begrooting in evenwicht moet brengen en zijn valuta moet verbeteren, om het mogelijk te maken, dat het aan zijn verplichtingen voldoet. Doch laten wij het meest belangrijke niet uit het oog verliezen de Duitsche oorlogsvloot is verdwenen. Dat is van groot belang. Het Duit sche leger is ook verdwenen. Duitschlands ge weldige oorlogsmachine is uitgeleverd. De Duitsche koloniën hebben als zoodanig opge houden te bestaan groote hoeveelheden ma teriaal zijn vernietigd. Tot zoover werd het verdrag uitgevoerd en het zal onze plicht zijn er voor te zorgen, dat ook de uitvoering der andere bepalingen wordt doorgezet, tot de uiterste grens van Duitschlands vermogen. Dienaangaande zullen wij advies inwinnen, en ik verzoek den afgevaardigden, die denken, dat er meer kan worden gedaan, dringend, bij het onderzoek van deze kwestie een hoog be grip van verantwoordelijkheid aan den dag te leggen en niet aan te dringen op onuitvoerbare maatregelen, die geen man van ervaring en ge zond verstand zijn land kan aanraden. Laten wij wel bedenken, dat moedwillige nalating van Duitschland om zijn verplichtingen na te komen voor de geallieerden beteekent, dat er een actie moet worden begonnen om de nale ving af te dwingen, en, alvorens eenige regee ring de verantwoordelijkheid op zich kan ne men, om haar land te verzoeken, die plichten te doen nakomen en daartoe de noodige stap pen te doen, moeten de betrokken regeering, parlement en volk er van overtuigd zijn, dat de handelwijze van Duitschland niet berust op motieven, die redelijkerwijze kunnen worden uitgelegd, doch toe te schrijven is aan moed willige trotseering. Nadat een der afgevaardigden van de La- bourpartij Bottomley's amendement had ge steund, werd dit verworpen met 181 tegen 40 stemmen. DUITSCHLAND. I De rijksminister voor Buitenlandsche Zaken, I dr. Simons, is gisteren op zijn rondreis te Darm- I stadt aangekomen. Aldaar had een zitting van den geheelen ministerraad plaats. Dr. Simons verklaarde in deze bijeenkomst, zeer voldaan te zijn over de stemming in Zuid-Duitschland, vooral in Hessen. Al is liet waar, dat Hessen bij de eventueel door de Entente te nemen waar persoon. De deur van !t kabinet werd geopend en de bediende meldde de gravin van Ahleveld aan. Op hetzelfde oogenblik trad eene groote dame binnen, op haar hoofd een kleine gra- vinnekroon dragende, rijk gekleed in een scharlaken satijnen kleed, met hermelijn en gouden franjes omzoomd. Ze nam de hand, die de generaal haar aanbood en kwam dicht bij zijn stoel zitten. De gravin kon vijftig jaren tellen. De ou derdom had de rimpels die hoogmoed en heerschzucht reeds lang in haar hoofd ge groefd hadden, nog dieper gemaakt. Zij ves tigde eenen trotschen blik en een valschen glimlach op den ouden generaal. Wel, generaal, uw leerling laat zich wachten. Hij moest hier zijn voor zonsonder gang. Dat zou hij ook gravin, ware hij niet bij zijne aankomst naar Munckholm gegaan. Hoe, naar MunckholmIk hoop, dat het Schumacker niet is, dien hij zoekt. Dat kon wel zijn Zou het eerste bezoek van baron van Thorwick aan Schumacker gewijd zijn Waarom niet, grvin Schumacker is ongelukkig. Hoe generaal, is de zoon van den vice- koning in kennis met dien staatsgevangenen borgen het eerst aan de beurt komt, wees de minister er op, dat deze waarborgen niet zonder meer genomen kunnen worden, en dat, wanneer de conferentie te Londen geen resultaat oplevert, het woord eerst aan de Commissie van Herstel is. Eerst wanneer Duitschland zich ook met de beslissing dezer Commissie niet kan vereerigen, kunnen ingevolge het vredesverdrag deze waar borgen in werking treden. FRANKRIJK. In antwoord op de interpellatie in de Fran- sche Kamer van den afgevaardigde voor het departement Aisne, Desjardins, betreffende de door de Duitschers in het bezette gebied ge roofde kunstvoorwerpen, antwoordde de minis ter voor Schoone Kunsten, dat de Duitschers zorgvuldig de Fransche kunstvoorwerpen heb ben weggevoerd, met het doel om ze in hun bezit te houden. Hij verklaarde voorts, dat aan het verzoek van Desjardins zal worden voldaan, en dat de regeering bij de geallieerde besprekin gen krachtige pogingen in het werk zal stellen, om te verkrijgen, dat de geroofde kunstvoor werpen, die niet op geldswaarde kunnen, worden geschat, aan de particulieren worden terugge geven. RUSLAND. Volgens een bericht uit Helsingfors bevindt zich de binnenstad van Petrograd in handen der tegen-revolutionairen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Men meldt uit Weenen Volgens de laatste berichten uit Praag, is de president der Tsjecho-Slowaaksche republiek stervende. Zijn dood kan elk oogenblik worden verwacht. Hij is thans 71 jaar oud. EGYPTE. Het rapport van de bijzondere missie, die onder lord Milner een bezoek aan Egypte heel't gebracht, is gistermiddag bij het parlement ingekomen. Zooals men weet, had de missie ten doel, een onderzoek in, te stellen naar den vorm van constitutie, welke het meest bevorderlijk zou zijn voor den vrede, de welvaart en dc ont wikkeling van Egypte, het instellen van zelf- besturende lichamen en de bescherming van buitenlandsche belangen in Egypte. Het rapport adviseert een bondgenootschap tusschen Groot-Brittannië en Egypte, dat, de belangen van Groot-Brittannië en zijn positie als beschermer der buitenlandsche belangen in Egypte zou handhaver, en tevens aan Egypte onafhankelijkheid zou verschaffen en een mate van zelfbestuur als het tot dusver nog niet heeft bezeten. Het rapport, dat met algemeene stemmen door de missie is goedgekeurd, zal waarschijn lijk spoedig in het parlement besproken wor den. Het is opmerkelijk, dat, terwijl er in het rapport, in beginsel op wordt aangedrongen, dat de Egyptische regeering voortaan zelfstan dig moet kunnen beslissen welke ambten moe ten worden vervuld door niet-Egyptenaren en Frederik Goldenlew verzocht mij, toen hij zijn zoon onder mijne bewaring stelde, hem op te voeden, alsof hij de mijne ware. Ik dacht, dat de kennismaking met Schu- mackei nuttig kon zijn voor Ordener, die ook geroepen is eens zoo machtig te worden. Daarom heb ik, onder goedkeuring van den vice-koning, aan mijn broeder Grummond de Knud een bewijs van toelating vooi alle gevangenissen gevraagd en het aan Ordener gegeven. Hij maakt er gebruik van. Ei sedert wanneer heeft Ordener die nuttige kennismaking opgedaan, generaal Ruim een jaar geleden, gravin; het °cheen, dat het gezelschap van Schumacker hem behaagde, want hij hield zich lang te Drontheim op, en slechts ongaarne en op mjn uitdrukkelijk verlangen ging hij het vorig jaar op reis door Noorwegen/ En weet Schumacker, dat zijn troostei de zoon van een zijner grootste vijanden is Hij weet, dat hij een vriend is en dat is genoeg voor hem, en ook voor ons. Maar generaal, zei de gravin met een doordringende blik, wist gij ook, terwijl gij die kennismaking dmldet, dat Schuijaacker eene dochter had Dat wist ik, mevrouw. En schijnt u die omstandigheid voor uw leerling onveischillig toe? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1