Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 22 Februari 1921. No. 12969 feuilleton. De Draaf en zQn Dochter. ISareau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering verdt |emrket|l ieer de Helluiiehe Algemeene Venekeiiagikuli Ie lehieiam. bQ vertier venteen wfjivingei M verliet eiken uie» ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Officieel wordt bericht,, dat de voorbereiden de besprekingen van de Londensche Conferen tie gistermorgen onder voorzitterschap van Lloyd George zijn aangevangen. Aan deze be sprekingen namen de gedelegeerden van Groot- Brittannië, Frankrijk er Italië deel. De Belgische gezant was eveneens uitgenoodigd. Men kwam overeen de Grieksche delegatie uit te noodigen aan de conferentie deel te nemen, welke avonds in St. James-Palace zou worden gehouden. Voots werd de regeling besproken van de deel neming aan de volksstemming in Opper-Silezië door stemgerechtigden buiten Opper-Silezië woonachtig. Men kwam overeen dat dezen op denzelfden dag zullen stemmen als de inwonen de stemgerechtigden. Een nader telegram uit Lénden meldt De voormiddag-conferentie in Downingstreet duurde tot over half twee. Zooals het uiterst beknopte officieele com muniqué meldt, nam de conferentie er nota van, dat Engeland op zich neemt, 4 bataljons naar het volksstemmingsgebied van Opper-Si lezië te zenden. Het is niet duidelijk, of die vier bataljons van het Britsche bezettingsleger aan den Rijn worden afgenomen, dan wel recht streeks-van uit Engeland gezonden zullen wor den. De conferentie hield zich vervolgens bezig met de netelige kwestie van het Naaste Oosten en nadat de geallieerde vertegenwoordigers dienaangaande van gedachten hadden gewis seld, werd besloten, den Griekschen premier uit te noodigen tot bijwoning der middagcon ferentie die om vier uur aanving, en niet ge houden werd in Lloyd George's officieele wo ning, doch in de schilderijenzaal van het oude St. James-paleis. Naar verluidt, zullen daar deze week niet alleen de besprekingen met de vertegenwoor digers van Griekenland en Turkije worden ge houden, doch later ook de besprekingen met de Duitsche vertegenwoordigers. Dit is om een bijzondere reden wel interessant. Zooals onze lezers weten, werd de schilderijenzaal van het vroegere koninklijke paleis indertijd voor dó openbare samenkomsten van den Volkenbonds- i aad gebruikt, doch een conferentie van ver tegenwoordigers van verschillende regeerin gen werd daar niet gehouden sedert een eeuw geleden, toen na den val van Napoleon I de toenmalige geallieerde regeeringen aldaar den toestand van Europa bespraken. Duitschlahd stond destijds aan de zijde van Engeland te genover Frankrijk en Blücher woonde als Duitsch vertegenwoordiger de samenkomsten bij. De rollen van Duitschland en Frankrijk zijn thans verwisseld. De namiddag-conferentie duurde tot onge veer zeven uur. Den Griekschen premier wer den inlichtingen gevraagd omtrent de militaire positie in het Naaste Oosten. Naar verluidt vonden zijn uiteenzettingen een sympathiek gehoor. (Naar het Duitsch). In de des avonds gehouden zitting heeft de conferentie de verklaring van Kalogeropoclos (Griekenland) over den toestand in Klein-Azië gehoord. De Grieksche premier verklaarde, dat Grie kenland volkomen tevreden is met, het verdrag van Sèvres. Ilet, is in staat om zonder militai ren steun af te rekenen met de Kemalisten, maar het vraagt de toestemming der gealli eerden, om zich de noodige geldmiddelen in het buitenland te verschaffen. - Generaal Gouraud verschafte de conferentie daarna nadere inlichtingen en adviezen over den m.litairen toestand in Cilicië en Klein-Azië, waarop verschillende technische besprekingen volgden. De conferentie komt morgen om 11 uur v.m. weder bijeen. BELGIE EN LUXEMBURG. In tegenspraak met wat door zekere bladen werd gemeld zijn de economische onderhande lingen tusschen België en Luxemburg nog niet zoover gevorderd, dat aan een spoedig onder- teekening van een accoord kan worden gedacht. Reuter, de minister van staat van het groot hertogdom, wordt morgen te Brussel verwacht met het doel eenige bezwaren, welke den voort gang van de besprekingen belemmeren uit den weg te ruimen. La „Politique",'het orgaan van het comité de politique nationale, had beweerd, dat het economische accoord tusschen België en Luxemburg de bepaling zou bevatten, dat Luxemburg ook in de toekomst in het buiten land door de Nederlandsche diplomaten en con suls zou vertegenwoordigd blijven. Van offiei- euse Belgische zijde wordt medegedeeld, dat deze kwestie nog niet haar beslag heeft gekregen en alle berichten daaromtrent als voorbarig moeten worden beschouwd. is nog niet officieel weliswaar, doch kan met stelligheid worden gemeld. Dit is een gevolg van de onafhankelijkheidsverklaring van Fiume De „Secoio" verneemt, dat de vrijhaven zal worden opgenomen in de industrieele zone Ser- vola-Muggio. De bisschop van München, mgr. Faulha- ber, is thans officieel tot kardinaal benoemd. Hij zal de volgende week naar Rome vertrek ken om den kardinaalshoed in ontvangst te ne me. Uit Johannesburg wordt gemeld Op een groote propaganda-bijeenkomst voor den Vol kenbond biacht generaal Smuts hulde aan pre sident Wilson voor diens werk ten behoeve van den Bond van Naties. Over honderden jaren aldus spreker zal Wilsons naam nog een der meest beroemde zijn. Een bezwaar der Ameri kanen tegen het toetreden tot den Volkenbond was, dat elke kleine natie van het Britsche rijk een stem had Amerika moest evenwel begrijpen- dat het Britsche rijk zelf een kleine Volkenbond was. Te Parijs heeft Wilson zulks ingezien. Spre ker was er van overtuigd, dat Amerika ook spoedig eénzelfde standpunt zal innemen. Binnenland. WILNA. De Litausche regeering eischt in een uitvoe rig schrijven aan den Volkenbond een uitstel van het plebisciet van ten minste acht maanden, gerekend vanaf den dag, waarop het volksstem mingsgebied volkomen door de Polen zal zijn ontruimd. OOSTENRIJK. Volgens de Weensche bladen is men bij de gisteren gehouden onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der staatsambtenaren en de regeering tot overeenstemming gekomen op den grondslag, dat de eersten over de maand Februari een voorschot van 2900 kronen zul len ontvangen, onder voorbehoud althans, dat de Nationale Raad dit goed zal keuren. Belasting op Handelstransacties. In zijn Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer in zake het hoofdstuk „Financiën" van de begrooting voor 1921 zegt de Minister van Financien o.a. dat hij aan den drang tot uitvoering eener belasting op handelstransacties heeft gevolg gegeven door het ontwerpen van bepalingen tot aanvulling en wijziging der Zegelwet 1917, waarbij o.a. aan een afzonderlijk zegelrecht worden onderwor pen de bewijzen van opslag de pakhuiseeelen, de volgbriefjes, de cognossementen, de vracht brieven, en de bewijzen van ontvang van ver voerde goederen. Dit wetsontwerp is thans in overweging bij den Raad van State, en zal waarschijnlijk spoedig bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt. Koninklijke Bibliotheek. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Octo ber 1921, benoemd bij de Koninklijke Bibliotheek te !s-Gravenhage a. tot bibliothecaris dr. P. C. Molhuysen, thans bibliothecaris van het Vredespaleis b. tot onder-bibliothecarissen, de conserva toren aan deze bibliotheek, dr. C. H. Ebbinge Wubben en dr. A. W. Bijvanck. ALLERLEI. De Engelsche industrie-tentoonstelling, die, naar men zegt, de grootste is, die er ooit geweest is, is gister te Londen geopend. Er waren ook koopers uit Amerika, Zwitserland en Scandina vië. De „Times" verneemt uit Milaan Triest zal tot vrijhaven worden verklaard. Dit liet crediet aan Duitschland. Volgens de „N. Ct.zal deze week een commis sie uit de Treuhandgesellschaft de Duitsche trust, welke gevormd is met betrekking tot de aanwending van het crediet van 140 millioen, dat door Nederland is verstrekt ten behoeve van den aankoop van grondstoffen voor de Duitsche industrie— in Den Haag met de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche regeering onderhan delen over de wijze van uitvoering van dit crediet zulks in aansluiting aan de onderhandelingen, 15 Spiagudry was verlegen. Hebt gij, heer vreemdeling, hebt gij gehoord. Wel zeker, wat gaat mij dat aan Ik ben niet gekomen om mij met uwe zaken bezig te j houden, maar wel om u bezig te houden met de mijne. Laat ons binnen gaan. Spiagudi y aarzelde om den laten bezoeker bij het lijk van Gill te brengen, doch deze laatste woorden stelden hem een weinig ge rust en overigens kon hij toch geen weerstand bieden Hij liet den jongen manybinnen en sloot de deur zeggende „Benignus Spiagudry is tot uwen dienst v°°r alles wat menschelijke wetenschap be- Heft. Men zegt wel, dat ik een toovenaar ien' d°ch dat is een grove leugen, ik ben slechts geleerde. Laten we in mijn laboratorium Jjeer vreemdeling. p>-en' niet> zei Ordener, bij de lijken begon m u eZe 'd^en r'eP Spiagudry die weer 0 even. Maar heer ge kunt ze niet zien. Hoe, zou ik die lijken niet mogen zien, I die daar alleen liggen om gezien te worden j Ik herhaal u, dat ik van u omtrent een van hen inlichtingen verlang 't is uw plicht mij die te verschaffen. Gehoorzaam goedschiks grijsaard, anders gebruik ik geweld. Spiagudry had een diepen eerbied voor j sabels en hij zag er een aan de zijde van Or- dener blinken Hij begon te zoeken in een bos sleutels, opende het ijzeren hek en geleid de den vremdeling in 't twéedè gedeelte van het gebouw. „Laat mij de kleeren van den kapitein zien, gebood deze. In dit oogenblik viel een straal van de lamp op het bebloede hoofd van Gill-Stadt. Gerechte Hemel riep Ordener, welke schandelijke schending van een lijk Bij alle heiligen heb medelijden met mij zei de oude bewaarder met doffe stem. Grijsaard, vervolgde Ordener met drei gende stem, gij die met eenen voet in 't, graf staat, vreest gij niet, rampzalige, dat de le venden u loeren, wat men aan de dooden verschuldigd is O riep de arme opzichter, genade, ik heb nietindien ge wist Doch hij hield op, want hij herinnerde zich de woorden van den kleinen man wees stom als de dood. Hebt ge iemand door deze opening zien uitkomen vroeg hij nauwelijks hoorbaar. - Ja, is dat uw medeplichtige Neen, dat is de plichtige de eenig schuldi ge. Hij had zich op de knieën geworpen voor Ordener en hoe afzichtelijk Spiagudry ook was er lag in zijn blik wanhoop en een zekeren toon van waarheid, die den jongen man trof. Grijsaard, zei hij, sta op, indien ge niet den doode geschonden hebt, bevlek dan ook uwe grijze haren niet. De bewaarder stond op en Ordener ging voort Wie is de dader O, stilte edele heer, gij weet niet van wien gij spreekt. En Spiagudry herhaalde bij zich zeiven - wees stom als de dood. Wie is dat vreeselijk en geheimzinnig monster hernam Ordener. Ik wil het ken nen. In 's hemelsnaam, heer spreek zoo niet, anders De vrees doet mij niet zwijgen en zal u doen spreken. Vergeef mij, mijn jonge meester zei de onthutste Spiagudry, ik kan niet Gij kunt wel, want ik wil het. Gij zult den schender noemen. Spiagudry zocht nog uitvluchten. „Wel, edele meester, de schender van dit lijk is de moordenaar van dien officier. Deze officier is dus vermoord geworden welke reeds tuschen den Duitschen regeerings- vertegenwoordiger, den heer Kreuter, en de Nederlandsche vertegenwoordigers zijn gevoerd. De Treuhandgesellschaft, welke haar hoofd kantoor te Berlijn heeft, zal hier te lande in Amsterdam of Den Haag een bijkantoor vestigen. De vrachten voor de binnenschipperij. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 22 dezer komen te vervallen de bestaande minimum-vrachten voor de binnen- schipperijen en de in de bestaande beurtvracht- ten begrepen verhooging van 10 Onze gezant te Madrid. Men meldt uit Brussel, dat de heer Van Vol lenhoven, gewezen diplomatiek vertegenwoordi ger van ons land in België, thans gezant te Ma drid, zich binnenkort definitief aldaar gaat vestigen, waar hij een huis gekocht heeft in de Leopold-wijk. De posttarieven. De verhoogde posttarieven zullen hoogst waarschijnlijk op 1 April in werking treden. (Ned.) De uitvoering van de Arbeidswet. „Het Volk" heeft te bevoegder plaatse inzake de uitvoering van de Arbeidswet eenige vragen gesteld betreffende de vergunningen tot over werk en de ontvangen inlichtingen luiden Men verklaarde, dat op geen duizenden na te zeggen is, hoeveel vergunningen tot overwerk verleend worden. Overwogen wordt zooals mi nister Aalberse bij de begrooting reeds meedeel de een wetswijziging om allerlei vergunningen, die nu alleen door het districtshoofd der arbeids inspectie kunnen worden toegestaan, op een voudiger wijze te verleenen^ Als voorbeeld noem de men de vergunningen' aan banketbakkers tot overwerk in verband met de Sinterklaasdruk- te, waarvan het aantal overuren met 5 of 6 cij fers wordt geschreven. Een ander voorbeeld leveren de bakkers, die allen vergunning moes ten hebben om langer te werken, omdat Kerst mis viel op een Zaterdag en een Zondag en Nieuw jaar op een Zaterdag alleen de desbetreffende vergunningen bedroegen meer dan 10.000. De zaak is te ingewikkelder, omdat tallooze andere vergunningen niet betreffen een verlenging van den wekelijkschen werktijd deze blijft 45 uren- maar een verschikking van de werkuren of een verlenging van den werktijd gedurende een dag, welke verlenging op andere dagen moet worden ingehaald. Het blad vroeg hierna inlichtingen aangaande de werkelijke verlenging van den werktijd, zoo als bij de firma Wilton heeft plaats gehad. Wat deze zaak betreft, vestigde men de aandacht op de mededeelingen van minister Aalberse bij het werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer. Men verklaarde, dat een dergelijke werktijdver lenging ten doel heeft, de werkgelegenheid te vermeerderen. De scheepsbouw heeft nog eenige maanden werk, zoodat daar evenals in de ma chine-industrie geen aanbod van bekwame vak lieden is. Te Schiedam en Rotterdam b.v. wer- vroeg Ordener, door deze woorden op het doel zijner reis teruggebracht. Ja, zonder twijfel, heer. En door wien In naam uwer moeder, wil dien naam toch niet weten, mijn jeugdige meester, dwing mij niet hem u te zeggen. Ik heb er belang bij dit te weten. Ik gebied u den moordenaar te noemen. Welaan dan, zei Spiagudry, beschouw deze wonden, door scherpe nagels den onge lukkige toegebracht. Zij noemen u den moor denaar. En de grijsaard toonde Ordener lange en diepe schrammen op het naakte en afgewas- schen lijk. Hoe? zei Ordener, geeft een wild dier? een beer. Neen, jeugdige meester. Maar heeft het dan de duivel gedaan Stil, pas op, niet al te wel raden. Hebt ge nooit hooren spreken, vervolgde de op zichter op zachten toonm van een mensch of een monster in menschengedoante, wiens klau wen zeer lang zijn als die van den Antichrist Spreek duidelijker. Ik vraag u den naam van den moordenaar. De moordenaarden naam. Heer heb medelijden met uwen dienaar. (Hord/ vervolgd). s:,n00=H,f200-.f1flüZC fWniMWiiiimMTrTmmfllii'i—TlIW—eeeeBinni mi iiinine—e i—i mie—TMiinmilil l ITIIWIIilii i mill mil HUB irnewnr i i n i inemieiiw n—i ■iinninii n— mrmeieni—m—m— t flü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1