ken ook Duitschers en Oostenrijkers. Wilton, Nieuwe Waterweg en Droogdokmaatschappij kunnen, zoo deelde men mede, nog opdrachten krijgen als vlug geleverd wordt. Werk zonder haast wordt öf niet óf goedkooper in Duitsch- land verricht de Hamburgsche en Bremer scheeps- en machinebouw werkt weer met de oude capaciteit en wanneer gewacht moet worden, kunnen de Engelschen even goed aan de Tyne terecht. Wil Holland in eenige opdracht van beteekenis kunnen mededingen, dan moet een korter leveringstij d kunnen worden ge garandeerd. Van de werkgelegenheid profiteeren duizendtallen ongeschoolden mede. Op een werf, waar 5000 man werken, is 2/3 ongeschoold. Zoo ook komt het voor, dat in de machine fabrieken hijschwerktuigen voor suikerfabrieken moeten worden vervaardigd, mits het werk ge reed is vóór de suikercampagne, die in September begint. Door het gebrek aan geschoolde metaal bewerkers is in dergelijke gevallen verlenging van den werktijd, wil men de bestellingen niet laten voorbijgaan, noodzakelijk. Overigens zijn het uitsluitend tijdelijke vergun ningen, die verleend worden in verband met den crisistoestand. Hoe lang dergelijke vergunningen zullen worden toegestaan, hangt af van de werk gelegenheid. Het is, meende men, niet ondenk baar, dat over een half jaar, wanneer de opdrach ten waaraan nu gearbeid wordt, zijn afgewerkt, groote werkloosheid heerscht. Men vestigde er nog de aandacht op, dat Wil ton is aangesloten bij den Metaalbond en voor overwerk dus 25 pet. meer moet betalen. Betreft het een onderneming, die niet is aangesloten, dan stelt de minister in alle gevallen deze overwerk- betaling verplicht. De kwestie van de verlaging van het uurloon bij Wilton is bij het departement van arbeid in onderzoek. (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 18 Februari. [Vervolg.) Grondaankoop. 2bis. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de Maatschappij „Noorderkwartier" van eenige perceelen grond in den Nieuwlandschen polder, te zamen groot 5.10.53 *H.A. tegen een prijs van 2.per vierk. M. De heer Schreuder meent, dat het ge meentebelang met dit voorstel niet gediend is, De grond ligt aan de uiterste grens. In de eerste 10 jaren zullen we den grond niet noodig heb ben. Bij de behandeling van het voorstel tot aankoop van den grond van het Weeshuis, is gezegd, dat men vooreerst geen grond meer zou koopen. Nauwelijks is de akte gepasseerd, of een nieuw voorstel tot grondaankoop wordt gedaan. Het is sprekers vaste overtuiging, dat we dien grond later voordeeliger zullen koopen. Weth. Houtman zegt, dat de meening van den heer Schreuder op den Raad haar uit werking behoort te hebben. Het is een zaak, waarover we allen een oordeel hebben. Wij zul len dus allen naar eer en geweten onze stem er over uitbrengen. De heer Schreuder verklaart, dat er in Oud-Mathenesse grond ook al jaren ligt. Als de gekochte grond zoolang blijft liggen, wordt deze ontzettend duur. Als deze grond 10 jaren ligt, kost ze al 8.Als de gemeente den grond noodig heeft, kan deze altijd onteigend worden. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 16 tegen zwaar heeft, tegen de aanschaffing, maar wil dat do Schiedamsclie firma's in de gelegenheid zullen worden gesteld, om offerte te maken. Er is hier in de stad gebrek aan werk. De heer mr. Kavelaars vraagt eenige inlichtingen over de kleerkasten. Weth. DeBruin antwoordt, dat iedere be zoeker een sleutel kan bekomen bij dc bibliothe caresse. De heer Scheffers zegt, dat het bezoek van de leeszaal gering is. Toen hij er kwam, waren er slechts 6 a 7 bezoekers. Van de kleer kasten zal dan ook weinig gebruik worden ge maakt. De voorzitter meent, dat het bezoek wel groot is en de bezoekers niet erg rustig zul len kunnen zitten lezen, als ze steeds het oog op hun kleeren moeten houden. De heer Scheffers vraagt of men niet eens in Duitschland kan informeeren naar zulke kasten. Wellicht kan men daar goedkooper terecht. Weth. De Bruin moet de mededeeling van den heer Scheffers over het weinige gebruik der leeszaal tegenspreken. De heer S. is er om 11 uur 's morgens geweest, dan zijn er in den regel niet veel bezoekers, ook vs middags niet, doch 's avonds zijn er wel 20 a 30. In de studie zaal bedraagt het gemiddeld aantal 8 per avond. Weth. is wel bevreesd kleerkasten tekort te zullen komen, maar gelooft niet, dat ze onge bruikt zullen blijven staan. Wanneer we in Duitschland moeten gaan in formeeren, dan zouden we ook nog een commis sie daarheen kunnen sturen en dat zou de kasten nog duurder maken. (Gelach.) Al zou de Schie damsclie industrie iets duurder zijn met haar offerte, zou weth. er toch de voorkeur aan ge ven om ze hier te laten maken. In de openbare colleges zittende, moet men de zaken anders bekijken dan van koopmans standpunt. Men heeft dan ook te letten op andere belangen. De heer Scheffers meende de opmerkng te hebben moeten maken, omdat het weieens een verschil van de helft in prijs zou kunnen uitmaken. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu met algemeenc stemmen aangenomen. Wilhelminaha v en. Voorstel van B. en W. tot het verleenen 5 stemmen. Tegen de heeren Brounts, mr. Kavelaars, Scheffers, Schreuder en Van der Most. Begrooting. 3. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1920 en 1921. Een ontwerp-besluit tot een bedrag van 19.152 wordt goedgekeurd. Openbare Leeszaal. 4. Voorstel van B. en W. tot het beschik- baarstdellen van een crediet van /1000 voor he aanbrengen van ijzeren kleerkasten in de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. De heer Swartjes zegt, dat een crediet van 1000 wordt gevraagd, maar zullen de hier bestaande fabrikanten ook kunnen mede dingen? De prijs is tamelijk hoog. Waar de Schied. industrieelen dergelijke kasten ook kun nen maken, dienen zij op de eerste plaats voor- levering in aanmerking te komen. De heer Scheffers heeft bezwaar tegen dit crediet. Het is weliswaar een klein bedrag, maar de Openb. Leeszaal kost ons toch al een 10.000 per jaar. Het gebruik, dat van de lees zaal gemaakt wordt, is niet groot. Er zijn slechts 6 7 menschen in de leeszaal. Kan door het aan brengen van kleerhangers wellicht worden voor zien in deze aanvraag Weth. De Bruin antwoordt, dat het voor stel is uitgegaan van de commissie voor de leeszaal. Een der deskundige leden is er op uitgegaan, om te informeeren waar deze kleer kasten te bekomen zijn. Toen het betrokken lid daarna een voorstel had gehad, heeft de commissie er zich mede vereenigd. De gegevens zijn door Gemeentewerken nagegaan en deze heeft de offerte billijk gevonden en geadviseerd om haar te accepteeren. Er is echter nog geen opdracht gegeven. Weth. wil wel informeeren of deze kasten ook te Schiedam gemaakt kun nen worden. Het zal hem zelfs aangenaam zijn als men ze hier kan maken. De heer Scheffers heeft een zuinigheidspredi katie gehouden, maar we hebben toch in acht te nemen, dat we hier een magnifieke inrichting bezitten, waarvan zeer druk gebruik wordt ge maakt. Het is al eens voorgekomen, dat er van een der bezoekers een overjas is ontvreemd. Het aanbrengen van kleerhangers in de lees zaal, zou een bederf voor die zaal zijn. De heer Swartjes zegt, dat hij geen be- van een crediet van 2000 voor het herstellen van de steenglooiing in den mond van de Wil- helminahaven. De heer mr. Kavelaars vraagt of het schieten met het kanon bij hoogwater op het Hoofd geen ernstigen hinder veroorzaakt. De voorzitter ge'ooft, dat, nu er een ander projectiel wordt gebezigd, de overlast niet groot kan zijn. Het voorstel wordt z. h. st. goedgekeurd. Belasting. 6. Vaststelling van het kohier no. 6 dei- plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 19201921. De voorzitter zegt, dat di> voorstel, wegens ziekte van den heer Boddeüs, van de agenda wordt afgevoerd. De heer Van der II o e k, er op wijzend, dat dit kohier al zoo veel vertraging heeft onder vonden, vraagt of het wel gewenscht is, dit aan te houden. De voorzitter antwoordt, dat er in het college van B. en W. eenige vragen over dit kohier zijn gesteld en weth. Boddeüs hierop nog moet antwoorden. De Raad besluit tot aanhouding. Straatnaam. Voorstel van B. en W. tot het geven van een naam aan de straat, loopende van de Ivlaas- waalsche- naar de Helenastraat. Overeenkomstig het voorstel wordt de naam „Pendrechtschestraat" goedgekeurd. Woningbouw. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. YV. Blokland Zn. van een perceel bouw terrein aan de Amalia van Solmsstraat, voor den bouw van 25 middenstandswoningen. Het bouwterrein beslaat een oppervlak van 2000 vierk. M. Voorgesteld is de grond in koop al t,e staan voor den prijs van 13.—per vierk. M. De heer Scheffers vraagt, of hier midden standswoningen zullen worden gebouwd. Weth. Van Vel zen antwoordt, dat hier gebouwd zal worden een blok middenstands- woningen en de bouwer dit denkt te doen op de Rijksregeling van Nov. 1919, welke voor hem het voordeeligst is. Het voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Dinkelaar, Gollé, Hijman, De Bruin, Van der Hoek, Van der Schalk, J. M. van Pelt, Korpel en mevr. KoetenOoms. O n d e r w ij s: 9. Advies van B. en W. op het verzoek van de Centrale Commissie voor Arbeidersontwikke ling om over te gaan tot de instelling van een gemeentelijke inrichting voor onderwijs aan volwassenen. B. en W. stellen den Raad voor, op dit ver zoek later terug te komen., De heer Dinkelaar zegt, dat hij zich slechts ten deele kan vereenigen met het ad vies van B. en W. Spr. is bevreesd, dat het gemeentebestuur te laat zal komen met zijn voor stellen. Men dient zoo spoedig mogelijk aan deze zaak te beginnen, o3dat men tijdig vóór den winter gereed zal kunnen zijn. De voorzitter antwoordt, dat het ook in de bedoeling ligt, om te zorgen vóór den a.s. winter gereed te zijn. Op voorstel van B. en W. wordt nu besloten op deze zaak later terug te komen. Inenten. 10. Voorstel van B. en W. tot het heffen van een retributie voor het verrichten van vac cina tiën. De heer mr. Kavelaars vraagt eenige inlichtingen. Weth. De Bruin zegt, dat er gelegenheid zal bestaan om kosteloos te worden ingeënt, n.l. voor on- en minvermogenden, en tegen be taling. Wat men voor de inenting wil laten be talen, is een kwestie van taxatie. B. en YV. stellen 50 cent voor. Weth. zal zich niet bepaald ver zetten tegen een verhooging. De bepaling be treffende de uren moet ook gewijzigd worden. B. en YV. moeten deze voortaan kunnen vast stellen. De heer Swartjes zou 1.— een billijker vergoeding vinden. Wie betalen kunnen, zullen daar wel geen bezwaren tegen hebben. Weth. De Bruin zegt, dat het hier een algemeen volksbelang geldt. Laat men het één jaar maar eens probeeren met 50 cent. De heer Swartjes handhaaft zijn voorstel. De heer Dinkelaar vindt, dat men eerst één jaar 50 cent moet heffen. Blijkt het noodig, dan kan dit bedrag later altijd nog verhoogd worden en desnoods op ƒ1.50 worden gesteld. Het voorstel-Swartjes, om het tarief op 1. te stellen, wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 7 stemmen. Tegen: de heeren Dinkelaar, Collé, Van den Toorn, Ilijman, Van der Hoek, Van der Most, Van der Schalk, Van Pelt, Van den Tempel, De Bruin en mevr. KoetenOoms. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Jozefgezellenvereeniging. Zondagavond had in het gebouw van de St. Jos. Gez. Vereen, aan de Lange Haven alhier, de 'huldiging plaats van den zeercerw. vice- president pater Micklinghoff, door de St. Jos. Gezellen. Tegen 8 uur werd de zeer eerw. jubi- aris in de kwistig met groen en bloemen ver sierde zaal, binnengeleid door den senior der Gezellenvereen. gevolgd door den hoog eerw. de ken en de feestcommissie. Nadat de jubilaris had plaats genomen, werd hem door alle gezellen een „Welkomstlied!' toegezongen. Vervolgens speelde de mandoline club ,,M. IJ.V" een marsch ter inleiding, waarna I dezelfde club den „Feestmarsch", gecomponeerd door den heer Valkensteyn in opgedragen aan pater Micklinghoff, ten gehoore bracht.Een luid applaus beloonde de executanten voor dit mooie stukje muziek. Alsnu werd de feestvergadering geopend met den Gezellengroet en sprak de senior den zeer- eerw. vice president in hartelijke bewoordingen toe. Spr. schetste de werkzaamheden van pator Micklinghoff voor de vereeniging. Wij zijn hier gevormd tot Roomsche mannen, mannen in woord en daad, mannen die in alle deelen pater Micklinghoff's woorden en daden hebben begre pen, en wier eenige gedachten zijn te werken, nu en in de toekomst voor ons heerlijk R. K. Geloof. Spr. weet dan ook niet anders dien dank te vertolken, dan den jubilaris een stoffelijk Huldeblijk aan te bieden. Wij hebben U reeds een klein bewijs van dank gegeven,dochwij meen den ,U iets grootschers te moeten aanbieden,en wel een geschilderd portret van U zelf, hetwelk wij hier in de zaal wenschen te plaatsen, opdat het opzien naar Uw beeltenis, steeds een aan sporing voor ons moge zijn, op den ingeslagen weg voort te gaan. Het portret is in olieverf op doek geschilderd door den portretschilder A. J. P. Guise alhier, wien voorzeker een woord van hulde toekomt voor de getrouwe nabootsing. De afmeting van het portret is 40x50 c.M, gevat in een breeden zwarten lijst. Pater Micklinghoff dankte, zeer geroerd voor deze hulde, daar hij dit allerminst had verwacht. Spr.zeide dat ditvoor hem een reden te meer zou zijn om steeds te werken voor het heil van ons allergeliefde St. Jos.Gez.Vereen.Spr. breidde zijn dankwoord nog eenigszhs uit en zeide,als dank betuiging voor die hulde, een portret te laten schilderen van den hoogeerw. heer deken, onzen president, en dit in de zaal te plaatsen naast het portret van mij zelf. Deze aanbieding werd met luid applaus be groet. Vervolgens nam de hoogeerw heer deken het woord, om de St. Jos. Gezellen en in het bijzonder pater Micklinghoff te bedanken voor hetgeen J 'ta<l aangeboden en waarmee hij zeer vereerd was, temeer omdat hij niet altijd ten onzent kon zijn en wij zoodoende hem toch in ons midden zouden hebben. Nadat zijn hoogeerw nog eenige woorden had gesproken werden alle aanwezigen getracteerd en gal de mandolineclub nog eenige nummers ten beste. Alvorens de vergadering te sluiten, vroeg de heer Bertels (die inmiddels ter vergadering was gekomen) het woord, om nog een en ander te spreken over den arbeid etc. van pater Mickling hoff. Aan hot einde van zijn betoog verzocht hij allen een driewerf „Hoera!' uit-te brengen op onzen Vice-Pres., hetgeen direct uit volle borst weerklonk. De vice-pres. jankte den heer Ber tels voor de woorden tot hem gesproken en sloot, na het zingen van het vereen, lied „Onder Kol- ping s Eik" dezen voor allen onvergetelijken avond op de gebruikelijke wijze. Onder de aan wezigen werden nog opgemerkt de heer Steens, lid van het bestuur en de heer Flapper, onderwijzer aan het St. Jos. Patronaat alhier. lage waterpeil, dat het de brug niet geheel kon passeeren. De hooge scheepsroef maakte het niet mogelijk de Hoofdbrug geheel neer te la- laten. Met behulp van een aantal planken im proviseerde men een afrit naar de Hoofdstraat, zoodat het verkeer voor voetgangers, rijwie len en handwagens ongestoord kon voortgaan Om half 3 was het water voldoende ge wassen, om het schip weer vlot te krijgen, waarmede tevens de verkeersstremming was opgeheven. Een agent van politie zag van- nacht tegen half 12 uur een drietal personen uit een café aan de Overschiesehestraat komen. I Even later sprongen zij op een in de Schie lig gende zandschuit en gooiden van het dek iets in het water. Daarop gingen zij op den loop, doch het gelukte den agent twee hunner te achter halen en aan te houden. Inmiddels was de schip per wakker geworden door den plons in het wa ter en spoedig bleek hem, dat de baldadige lie den het hondenhok met een nog jongen hond overboord hadden geworpen. Het dier werd ^og bijtijds van den dood door verdrinken ge red. legen de daders is proces-verbaal opge maakt. Hier ter stede is een m i n d e r j a- rig meisje, 18 jaar oud, aangehouden, dat de ouderlijke woning te Amsterdam was ontvlucht. Zij zal aan haar ouders worden teruggegeven. DedamesJ.Jurgen s, H. A. W. L e e s t en M. Th. E. Heyning alhier zijn gisteren te Rotterdam geslaagd bij het aldaar gehouden examen nuttige handwerken. Op Dinsdag 1 Maart a. s. hoopt de heer A. van den Berg, Chef der loonafdee- hng, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de Werf Gusto,firma A. F. Smulders te Schiedam. Ongetwijfeld zal het den jubilaris op dien dag aan bewijzen van belangstelling niet ontbre ken, daar zijn voorkomendheid en zijn humanen omgang hem in den loop diei jaren veel vrien den bezorgden, zoowel onder het fabrieks- als onder het kantoorpersoneel. UIT ROTTERDAM. Verleden jaar is ten nadeele van de firma H. B., op den Visschersdijk alhier, voor een waarde van.ongeveer 2000 aan zijde gestolen Thans is als verdacht van heling van deze zijde aangehouden de kleermaker M. S., uit de Al- mondestraat, die zegt, de zijde van een hem on bekenden man gekocht te hebben. Kleeding- stukken daarvan gemaakt en aan verschillende particulieren verkocht, zijn in beslag genomen', en in de woning van den aangehoudene zijn ook nog restanten van de gestolen zijde gevonden. INGEZONDEN. Verkeersstremming. Het wagenverkeer over de Hoofdbrug, bij de Hooikade, is hedenvan half 8 tot 21/ 8uur ge stremd geweest, doordat een met cement ge laden tjalkschip de „Op Hoop van Zegen", van Dordrecht in de brug aan den grond is gevaren. YYel kwam het voorschip zonder stagnatie de Nieuwe Haven binnen, doch het achterschip had blijkbaar een te grooten diepgang voor het Geachte Redactie Over het algemeen sympathiseer ik niet met de oprichting van Bioscoop-theaters. Daar zijn er reeds meer dan genoeg en in de reeds bestaan de bioscopen wordt er, helaas, maar al te veel gespeculeerd op de sensualiteit van het publiek en maar al te dikwerf iets prikkelends op zede lijk gebied geboden, zoodat zulks niet nalaat de verderfelijkste gevolgen in de film-verslinders achter te laten Daarom was het ook noodig, dat eerst in verschillende plaatsen gemeentelijke commissies benoemd werden en thans ook de rijkskeuring der af te draaien films in het leven werd geroepen om zooveel mogelijk het zedelijk bederf der film-bewonderaars te voorkomen. Nu wordt Schiedam weei een bioscoop-theater rijker, dat den lumineusen naam van Pandora zal ontvangen. Die naam scheen wel de juiste en schitterendste naam te zijn, die er te vinden was. Want hij werd den prijs waardig gekeurd onder de 800 inzenders en er werd een jury be noemd, nog wel van drie personen van het zwak ke geslacht, die het dus wel weten konden en die den naam van Pandora als den schoonsten, schitterendsten en meest geschikten onder de 800 namen uitkozen. Toch is het mij een raadsel, hoe deze naam door de fijngevoelige en uitgelezcne jury is kun nen worden bekroond. Ik zeg van te voren, dat ik niet mede geconcurreerd héb naar de 100 pop en mijn gedachte dus niet uit jalousie de mé- Lier neerschrijf. Ik voor mij ben het geheel met den Opper- God uit den verheven Olympus den grooten Zeus, eens, dat de naam voor het nieuwe Bios coop theater een totale mislukkig is. Het is heel aardig bedacht door den inzender, dat de doos van Pandora bij velen steeds de grootste attractie van den dag was en het pu bliek in spanning hield en het is ook waar, dat een goochelaar dikwerf leuke dingen en aardige snuisterijen uit Pandora's doos weet voor den dag te tooveren doch dit is de eigenlijke doos van Pandora niet, zooals de groote Zeus het gisteren zoo snedig opmerkte. Wie toch was Pandora In de mythologie de eerste vrouw der aarde, in schoonheid en beval ligheid de godinnen gelijk en door de verschil lende goden v. Olympus met een of andere eigen schap of kunstvaardigheid begiftigd. Ja zelfs de Opperste God Zeus voegde bij die geschenken een urn of vaas, waarin alle bedenkelijke kwalen en rampen der menschen gesloten waren de zoogenaamde doos van Pandora. Leefden de menschen tot nu toe bevrijd van alle rampen, drukkenden arbeid en alle ziekten, toen Ephi- metheus, de echtgenoot van Pandora, die doos onbedacht had geopend, verspreidde zich een groot heir van onheilen en kwalen over de gehee- le aarde alleen de hoop bleef op den bodem dei- vaas achter. fluiten veruntwiordelijkheiil 'er RetUutie). Van ingezonden stuiken ook al worden ze niet gjplaatst w.rdtde kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2