IA. V. StlLTE. MllHÈI, ÜHisbrand - industrie Gascokes tegen fabrieksprijs. Scherp concurreerende prijzen. stellen van het opvoeren der productie en daar om geen prijsverhoöging, doch een premiere geling ingevoerd. Deze premieregeling is op 1 Januari ingetrokken en gewijzigd in een prijs- verhooging, welke neerkomt op 1.50 per ton on heeft gegolden tot 16 Januari, nawelken datum de Limburgsche kolen niet meer door de Rijks- Kol endustributie zijn gedistribueerd. De daling van de buitenlandsche kolen- prijzen, welke sedert October van het vori ge jaar even snel als scherp is ingetreden, heeft uiteraard tot gevolg gehad, dat groote verliezen zijn geleden, zoowel op de voor raden in de voorafgaande maanden voor de wintervoorziening aangelegd, als op loopende contracten. Bij den aanvang van 1920 beschikte het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen dat feitelijk de eigenares van de voorraden is, doch waaraan de Staat voor cle financieering van deze, belangrijke voorschottenverleend had over een zeer groote reserve, waarmede eventueele verliezen op voorraden, die bij een eindiging van de Regeeringsbemoeiing waarschijnlijk waren te achten, zouden kunnen worden gedekt. Op die reserve is in den loopvan 1920sterk ingeteerd aangezien het in het belang van de instandhou ding van ons maatschappelijk leven dringend noodig was, de toch reeds zoo ontzaglijk ge stegen prijzen der steenkolen in de tweede helft van 1920 niet nog meer op te voeren. Een wetsontwerp heeft het Departement reeds verlaten, waarbij pro memorie een post is uitgetrokken om het nadeelig saldo der brandstoffenvoorziening te dekken. Het is toch niet mogelijk thans reeds voldoende gegevens mede te deelen omtrent het hier voor benoodigde bedrag. Dit hangt af én van den prijs, voor welken de voorhanden kolen- voorraad zal verkocht worden, én van de aan spraken, die de Staatskas zou kunnen laten gel den op aanwezige baten van het C. V. B. waar omtrent nog onderhandelingen gaande zijn. Het is' bekend, dat de steenkolenproduc- tie in ons land wordt beperkt. Dit is nood zakelijk omdat er op dit oogenblik geen vol doende vraag naar steenkolen meer bestaat om de productie op het hooge peil te kunnen houden, waarop zij in de laatste maanden van 1920 stond. Omtrent de voorgenomen wijziging van het Mijnreglement 1906 is het overleg tusschen de betrokken autoriteiten nog hangende. dat het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen zich bijzonder leent voor medezeggenschap der arbeiders. Spr. vraagt hierover de meening van den minister. De Minister van Oorlog, de heer P o p, antwoordt dat de personeelsbelangen be hartigd worden door het georganiseerd overleg. De heerschende bureaucratie, waarop de heer Duys doelde, zal zooveel mogelijk bestreden worden, al het overtollige zal verdwijnen. Tegen de motie-Duys heeft spr. bezwaar, daar deze een omvorming van het bedrijf wenscht. Spr. heeft ook bezwaar tegen medezeggenschap der arbeiders. Deze ligt in het georganiseerd over leg opgesloten. Na replieken worden de beraad slagingen gesloten. Morgen zal over de moties worden gestemd. Bezoldiging personeel Land- m acht. De heer Ter Hall (N. P.) bepleit positie verbetering der kapelmeesters bij de militaire muziekkorpsen. De heer Duymaer van 1 wist (A.R.)wijst er op, dat de officieren in salarieering achter staan bij landmeters, ingenieurs, enz. Het toeslagenstelsel acht spr. te duur. De heer W ij k (V. D. W.) brengt verschil lende wenschen betreffende positieverbetering der onderofficieren. De heer Schokking (C. IT) bespraekt de positie der officieren van gezondheid. De heer V anSassevan IJ ssel t(R.K.) wenscht salaiisverbetering voor de marechaus see. Morgen voortzetting. IngezondeHplededeelmgeiL Belasting op logeergasten. Het bestuur der Vereeniging van Neder- landsche gemeenten deelt mede overwogen te hebben of aan het invoeren van nieuwe be lastingen, bedoeld in art. 240 sub. e, f en n der gemeentewet, overleg tusschen de ge meenten vooraf behoort te gaan, aangezien invoering van een bepaalde belasting nadee- lige gevolgen zou kunnen hebben, indien dezelfde belasting niet in andere gemeenten werd ingevoerd. Daar is b.v. de belasting op logeergasten Daar het volgen van een gemeenschappe lijke regeling hier wenschelijk voorkomt, stelt het bestuur zich voor het einde dezer maand te !s-Gravenhage een bijeenkomst te be leggen van vertegenwoordigers der betrokken gemeenten, om redenen van practischen aard, alleen tot de badplaatsen heeft bepaald. De gele rijders. Het korps Rijdende Artillerie te Arnhem in garnizoen, bestond Dinsdag 128 jaar, meldt de Avondp. Het decreet tot oprichting werd op 21 Februari 1793 door Prins Willem V ge- teekend op het ter reede van Texel geankerd admiraalsschip van den luitenant-admiraal Van Kinsbergen van Doggersbank. Het korps, het oudste van het Nederlandsche leger, met een lang en roemrijk verleden,, zal, gelijk met weet, volgens de ontwerp-samenstel- ling van het wapen der artillerie, bij de nieuwe organisatie als zelfstandig korps worden opge heven. Commandant van het korps is majoor C. W. A. baron van Haersolte van den Doorn. Het landhuis te Hulst. De gemeenteraad van Hulst heeft beslo ten het landhuis voor 21.000 te verkoopen aan het Rijk, waardoor het vrijwel zeker is, dat dit historische gebouw in- en uitwendig in ouden stijl wordt gerestaureerd. Het zich in de groote audiëntiezaal bevindende schoorsteenstuk de Gerechtigheid van Jordaens heeft de gemeente tot wederopzeggings toe in bruikleen afgestaan aan het Rijk, waarvoor de Minister van Justitie zijn dank heeft betuigd. Staten-Generaal. De gezamenlijke gebouwen en terreinen be slaan thans een oppervlakte van circa 24000 M2 i met een machinevermogen van circa 1500 P.K. j In den loop van Februari 1921 deed de ge- i legenheid zich voor, op voor onze N.V. aanneme- lijke voorwaarden, de overwegende meerderheid 1 van het aandeelenkapitaal der Maatschappij Oxygenium, te Schiedam, te verwerven. Daar wij uit. een samengaan van de belangen i'dezer tot nog toe concurreerende lichamen een meer economische productie en een belangrijke i kostenbesparing verwachtten, meenden wij deze gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan. Vooral met het oog op de belangrijke arbeids besparing, welke het gevolg van dit samengaan zal zijn, en die thans, door de hooge loonen en den verkorten arbeidsduur van grooten invloed is, zal deze fusie de rentabiliteit verboogen en tevens onze afnemers ten goede komen. Ten einde te voorzien in de middelen ter over neming en financiering dezer onderneming werd bet Bestuur in de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, gehouden op 14 Februari j.i., gemachtigd tot uitgifte een^r eerste hypo thecaire obligatieleening groot 500.000.ren tende 7 pCt. bij de firma Wed. Tjcenk Co, te Amsterdam en bij Loopuyts Bank alhier, welke uitgifte in ons blad van heden wordt aangekon digd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag23 Februari. De motie-Weitkamp betreffende gelijkstelling van afstandsgelden bij telefoonaanleg ten plat- telande, wordt z.h.st. aangenomen. De moties-v. Stapele en -Braat worden ver- worpen. BegrootingArtillerieinrichting De heer ter Hall (N.P.) dient een motie in,om een onpartijdig onderzoek te doen instel len naar toestanden, welke bij de artillerie-in richtingen heerschen. De heer Duys (S. D.) wil met den militairen geest aan de artillerie-inrichtingen breken en dien vervangen door een zuiver economische op zet. Spr. verdedigt een motie om de artillerie- in richtingen waar andere dan militaire voorwerpen worden vervaardigd, onder te brengen bij het departement van Landbouw, enz. De heer Deckers (R. K.) dringt aan op betere ex: ploitatie der inrichtingen. De heer Kuiper (R. K.) is van raeening, Westvest 5. Telefoon 419. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Emissie N. V. W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek. Het prospectus der nieuwe uitgifte van obli gaties der N. V. W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek vermeldt o.a. de volgende bijzonderhede Hover de toestand van het bedrijf; D N. V. W. A. Hoekls Machine- en Zuurstof- fenbabriek gevestigd te Schiedam, is een voort zetting van de oorspronkelijk door den Heer W.A Hoek, Werktuigkundig Ingenieur, in 1907 op gerichte machinefabriek, welke hoofdzakelijk het fafc^eeren van die machines beoogde, waaraan hooge eischen werden gesteld. In Maart 1912 werd het bedrijf omgezet in een naamlooze vennootschap met een maatschappelij kapitaal van 300.000.waarvan bij de op richting der vennootschap 80.000.was ge plaatst en volgestort. Bij de omzetting van het bedrijf, dat zich inmiddels meer speciaal had toegelegd op de fabi icage van compressors voor zeer hoogen druk in een naamlooze vennootschap, werd mede de productie van zuurstof en van de toestellen voor de toepassing van dit gas ter hand genomen. De onderneming mocht zich steeds in een ge stadig toenemenden bloei verheugen. In 1913 werd een zuurstoffabriek te Amster dam opgericht en een jaar later een dito fabriek te Tandjong-Priok, terwijl de capaciteit van de moederfabriek te Schiedam verscheidene malen werd vergroot. In 1915 werd besloten tot verplaatsing van de fabrieken te Schiedam, omdat uitbreiding op de oude plaats aan de Hoofdstraat niet meer mogelijk was, naar een geschikt terrein aan de Wilhelminahaven aldaar. Het geheele complex der aldaar gevestigde gebouwen machinefabriek, metaalgieterij, zuur stoffabriek en administratiegebouw, is thans voor het bedrijf in gebruik. Successievelijk werd be sloten tot aanbouw van nog 3 fabrieken te Groningen, Utrecht en Soerabaya, welke thans hun voltooiing naderen. Het geplaatst en volgestorte kapitaal be draagt thans 1.000.000.terwijl de reserve, exclusief ,de toevoeging uit de winst over het boekjaar 1920, bedraagt f 134.996.40. Zooals gebruikelijk zal de aandeelhoudersvergadering worden voorgesteld behalve de statutaire toe voeging, welke uit hoofde der reeds bekend zijnde cijfers op 24.000.kan worden aangenomen, nog 75.000.uit het agio der in October a.p. gehouden aandeelenuitgifte toe te voegen, waar door de totale reserve ongeveer 235.000.zal bedragen. Opmerking verdient hierbij dat in gebouwen, machinerieën en inventaris eene belangrijke stille reserve schuilt. Hierop werd in totaal in de laatste 8 jaar ruim 450.000.afgeschreven. De magazijnvoorraad is zooveel mogelijk ingekrompen en thans zoo laag getaxeerd f 50.000.dat daarop zelfs bij verdere prijs daling der grondstoffen geen risico meer ge- loopen wordt. De productiecapaciteit der fabrieken te Am sterdam en Schiedam is in het afgeloopen jaar belangrijk vergroot, waarbij valt op tc merken, dat deze fabrieken van een zoodanige reserve installatie zijn voorzien, dat de bedrijfszeker heid den grootst mogelijken waarborg biedt voor regelmatige levering en eventueel voor een plotselinge uitbreiding van den afzet. De Machinefabriek was gedurende het ge heele jaar 1920 volbelast, terwijl de loopenda ordeis ons ook voor 1921 ruim van werk voor zien. B ij h e 11 e 's-G ravenhagegehouden machinisten-examen is geslaagd de heer W. G. Plooy alhier. Naarwij vernemen is in verband met zijne benoeming tot gevolmachtigde van een internationaal handels- en industrieel con cern, aan den heer D. C. Kok met ingang van 1 Juli a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur der RotterdamscheBank- vereeniging, alhier. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermorgen viel de be tonwerker B., van Breda, aan de in aanbouw zijnde cacaofabriek der fa. YVessanen en Laan te Wormerveer van een 9 M. hooge stellage. Hij bekwam verschillende verwondingen en werd in deerniswaardigen toestand naar het Ziekenhuis vervoerd. Gearresteerd. De eigenares van de Woensdag 16 dezer op den Amsterdamschen weg bij Ede gestolen auto, de firma D. de Rijk, te Arnhem, ontving gisteren bericht, dat de dader van den diefstal A. v. LI. te Duisburg is gearres teerd. De automobiel is in beslag genomen. Eenbrutale insluiper. Gistermorgen tegen elf uur werd bij een familie, wonende Nassaukade hoek Potgietersstraat te Amsterdam gebeld. De vrouw des huizes, die de deur open trok, zag in het portaal een man staan die haar vroeg of zij iets te koop had. Toen zij zeide, dat zij niets had, deed de man de deur met een slag dicht, maar bleef binnenstaan. Even later kwam het dochtertje des huizes thuis, dat wegens ongesteldheid de school had verlaten en begaf zich naar boven. Op den zolder merkte zij eensklaps een man, die zich aan het ontklee- den was. De man werd, nadat hij zijn kleeren weer had aangetrokken, naar het politiebureau gebracht. In zijn bezit werd een tweede costuum aangetroffen. Dit had hij meegenomen om zich een ander aanzien te geven, wanneer hij het huis zou verlaten. Hij heeft niets kunnen ontvreem den. gaarkeuken, de schippersschool en het hydrau lisch depot, die in de onmiddellijke nabijheid van den vuurpoel gelegen zijn, bleven, dank zij het krachtig optreden van de brandweer geluk kig gespaard. De schade, wordt op 7 millioen frank geraamd. De oorzaak is onbekend. Uitlevering van een dok. Donder dag is te Hamburg uit Lubeck een drijvend dok aangekomen, dat aan de Entente zal wor den afgeleverd. Het dok zal in Hamburg in een ander dok van de Duitsche werf worden ge bracht en dan met dit laatste worden afgeleverd. Hallandsche stoombooten zullen de beide dokken naar Bordeaux sleepen.. Valsche schilder ij en. Door de Cen trale recherche zijn op de publieke veiling van het Vendueuis ,,Die Haghe" aan het Scheveningsche Veer 34 in Den Haag schilder stukken in beslag genomen, welke door een kunsthandelaar daar ter stede te koop wer den aangeboden. De schilderstukken werden verkocht als te zijn van groote meesters, zooals Israels, Mauve, gebr. Maris, Bosboom, Breitner, enz. wier namen valschelijk op de doeken waren aange bracht. Groote brand teAntwerp en. Men meldt uit Antwerpen In den loop van den avond is brand uitgebro ken in loods No. 36 van den Belgischen vloot- basis. De loods die geheel gevuld was met kof fie, cacao, vleesch, visch en conserven, en waar zich ook de bureaux van de intendance bevonden, werd een prooi der vlammen. De schade wordt ge schat op zes millioen francs. De andere lood sen konden behouden blijven. Tramongeluk. Te Shelter, in Con necticut, heeft een botsing plaats gehad tusschen twee tramwagens. Acht personen zijn levend ver brand, vijf en twintig werden gewond. Bij de botsing had n.l. een ontploffing plaats in een vat petroleum, dat op het balcon van een der trams stond.Daardoor vlogen de beide tram wagens in brand. Onder de slachtoffers zijn tal van kinderen. Teveel aan scheepsruimte. In verband met de zich dagelijks opeenhoopende scheepsruimte in de haven van Kopenhagen, geeft de vereeniging van scheepseigenaars de volgende cijfers Op 1 Januari 22 schepen met een totaal ruimte van 54.000 ton 31 Januari 57 schepen met een totaal inhoud van 117.000 ton 22 Februari 66 schepen met een totaal in houd van 145.000 ton. De toestand te Warschau. Een speciale correspondent van de „Manchester Guardian" geeft van een bezoek aan Warschau het volgende beeld De eerste indruk, dien Warschau maakt, is die van overbevolktheid. Voor den oorlog be stond de bevolking uit 600.000 zielen, thans is zij bijna verdubbeld en een verschrikkelijk groot deel van hen, die er zijn bijgekomen, is dakloos en beroofd. Ik zou ternauwernood geloofd heb ben dat één stad zooveel bedelaars en zooveel meelijwekkende ellende kon herbergen. De correspondent maakt melding van de hulp, verleend door de „Friends' Relief Mission" en welke zich uitstrekt over professoren, artiesten, schrijvers, klerken, ambtenaren bij publieke lichamen, dokters etc., die voorzien worden van voedsel en kleeding welke meerendeels uit En geland komt, waar zij voor dit doel wordt ver vaardigd. Hij vervolgt daarna Een andere vorm van werk, vanwege de mis sie in Polen is de hulp aan studenten van de universiteit. Dit gebeurt op zes plaatsen. Te Warschau is het vraagstuk van de huisvesting en de voedselvoorziening verergerd door de in strooming van uitgeweken studenten uit de verwoeste deelen van Kieff en Wilna. Dezer dagen bracht ik een bezoek aan een hospitium, waar een honderd van deze uitgewekenen als een kudde samenhuist, met weinig méér com fort dan een middagmaal dat door de missie wordt verschaft. Ongeveer 1500 middagmalen worden op deze wijze aan de studenten te Warschau verstrekt. Het eenige voedsel, dat de hospitiums kunnen aanbieden en hetwelk de studenten zich kunnen verschaffen, is van zeer slechte kwaliteit en zonder de hulp der Engelsche en Amerikaan- sche „Friends", zou er slechts geringe kans zijn voor de jongelingen in wier handen de toekomst van dit jonge land ligt. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Nieuwendam, den wel eerwaarden pater fr. P. C. Uiterwaal O. E. S. A. en tot kapelaan te Amsterdam. O. Y. (H. Rita) den weleerwaarden pater fr. A. J. W. Blok, O. E. S. A. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 22. Cornelia Alberta d.v. C. A. van Mourik en J. Zaal, Kreupelstraat. 23. Lucas z.v. Z. Plooy en M. Mulder,Noord- vestsingel. Arie z.v. A.Valk en J. N. Klein geld, Eendrachtstraat. Leendert. Jan z.v. J. W. van Leeuwen en W. van Gelderen, Brug manstraat. Overleden: Febr. 21 Delinna Lens, oud 86 j. en 5 mud. weduwe van Jaco"b Adriaan Hagens, Nieuwe Haven. Pieter Bijl, oud 56 j. en 4 mnd. Singel. Cornells Plooijoud 58 j. en 7 mnd. Groenelaan. 22. Lena Catharina Klarenbeek, oud 1 j. en 6 mnd. Hoofdstraat. 25 26 27 28 Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. Febr. v.m. 4.11, n.m. 4.23. 4.55, n.m. 5.09. 5.38, n.m. 5.55. 6.24, n.m. 6.42. Schiedam 1 uur en 40 mi- Febr. Febr. Febr. v.m. v.m. v:m. Hoogwater te nuten later. Handelsberichten. Hevige brand te Antwerpen. Naar men uit Brussel meldt, zijn de hout stapels, gelegen op nummer 37 van het Kem- pische dok te Antwerpen gisteren over een opper vlakte van een hectare door brand vernield. De Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 24 Febr. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 50. Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 24 Febr. Men noteert voor moutwijn 46 f 30. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" Heden f2.90 per ketel. VEEMARKT DELFT, 24 Febr. Aanvoer255 runderen, 43 schapen ol lammeren, 11 paarden, 616 varkens, 3 vette kalveren, 469 biggen, 259 magere kalveren, 4 geiten of bokken, vette varkens, veulen. Vette koeien le kw. 1500—850, 2e kw. f 250—f 500, kalfkoeien ie kw. f550-f825, 2e kw. f250f550, vaarkoeien f400f625 2e kw f200f450, vette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f,2a kw.fweischapen le kw. f2e kw fvette lammeren Je kw wsi- iainmeren, fmagere varkens 1 e kw. f36f180, biggen f 15f36, nuchtere kalve ren le kw. f 10f45, paarden f200 -f600 Rundvleesck per kilo f 1 90 —11 701 50 vatte varkens ff Aanvoer 24/8 470 kilo, f 3 50 k Boter. en 6/16 wegende te tarnen f 3 75 per kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3