Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering mniinohm t* i£IjU ,r.;.ïti, £1111I lUU 44ste Jaargang. Vrijdag 25 Februari 1921. No. 12972 FEU8LLETOK. De Draaf en zijn Dochter. 1 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[[aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Da verzekering werdt gewaarborgd deer deHellandiehe Algemeene Venekerlngebanh la lahlai—u bfl varllai 4 van een wijsvinger j hl varllai van eiken ande ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. WILNA. Uit Parijs meldt men: De idaad van den vollenbond heeft gisteroch tend het Poolsch-Litausch geschil onderzocht. Het dienaangaand uitgebracht verslag wijst er op, dat beide partijen zich bereid verklaard hebben de volksstemming in de streek van Wilna op de voorwaarden van gelijkheid van den raad van den volkenbond te aanvaarden Op grond van de verklaringen heeft de raad 18 dezer aan de regeeringen te Warschau en Kofno een brief gezonden, waarin hij zegt, dat het thafis moge lijk is de voorbereidselen te treffen voor een aan staande volkstemming en dat hij, zoodra de onvermijdelijke technische raadgevingen zullen zijn ingewonnen, den datum zal aangeven van de komst van de internationale troepenmacht in het bezette gebied en tevens den datum voor de stemming zal bepalen. Aangezien er nog ver schillende punten te regelen vallen, heeft de raad besloten de commissie te hooren, welke de volkenbond naar de streek van Wilna heeft ge zonden en waarvan kolonel Chardigny de voor zitter is. Deze heeft den raad op de hoogte ge bracht van den huidigen stand van het vraag stuk en van de resultaten van het werk dat ter plaatse verricht is door de militaire commissie en de commissie voor de volksstemming Daar deze uiteenzetting in de ochtendbijeenkomst niet geheel ten einde kon worden gebracht, heeft de raad moeten afzien van 'zijn voornemen Galvanaukas, den Litauschen, en Adkenaz den Poolschen vertegenwoordiger, te hooren. Als deze zaak afgedaan i», «-»! net vraagsi.uK. van Zwitserland's weigering om de troepen voor Wilna door te laten onder de oogen worden ge zien. DUITSCHL AND In zijn rede in den rijkseconomischen laad zeide Von Siemens (werkgevers) o.a. Wij hebben het vertrouwen dat onze ver tegenwoordigers ter Londensche conferentie de waarheid zullen doen zegevieren. Mogen zij naar Londen gaan met het vertrouwen, dat de Duitsche volkshuishouding eensgezind achter heit staat. Met bij zonderen nadruk echter zeg gen wij tot u, vervolgde spreker zich tot mi nister Simons wendende „Gij hebt niet hot recht, om te Londen een wissel uit te schrij ven, welke onze kinderen en kindskinderen tot slavernij doemt (Stormachtige aanhouden de bijval). Nadat nog Wissel (werknemers), staats- secr. August Müller, Withofft (handels- en bankwereld) en Waltrust (christelijke vak- vereenigingen) het woord gevoerd hadden en zich met de uiteenzettingen van minister Simons vereenigden, nam de rijkseconomische raad met algemeene stemmen het volgende besluit „De vertegenwoordigers van de Duitsche volkshuishouding, werkgevers en -nemers, stellen zich op het standpunt dat de Duitsche regeering de verplichting tot het herstel op loyale wijze moet trachten te vervullen. Een voldoen aan de Parijsche besluiten zou echter leiden tot een spoedige vernietiging van hot Duitsche economische leven. De rijksecono mische raad is er van overtuigd, dat Duitsch- land door de lamlegging van den onontbeer- lijken invoer met reuzenschreden een nog grootere ellende tegemoet zal gaan, evenals het geval is met zijn Oostelijke naburen. Hij acht het derhalve zijn plicht, voor het Duitsche volk in de wereld te betuigen, dat hij de Pa rijsche besluiten onuitvoerbaar acht. Hij verzoekt de regeering om bij de vervul ling van de verplichting tot herstel, zich te houden binnen de uiterste grenzen van Duitsch lands prestatievermogen. Indien op deze grondslag geen overeenstem ming kan worden bereikt dan verzoekt de rijks economische raad de rijksregeering dringend eenstemmig en in het volle besef van de mo gelijke gevolgen, om bij verwerping van de Parijsche voorstellen te blijven." De economische toestand. Gisteren publiceerde de „Daily Mail" een eerste serie artikelen van haar speciale cor respondenten, welke het blad naar Duitsch- land heeft uitgezonden, om daar een onderzoek in te stellen naar den economischen en finan- cieelen toestand. In een hoofdartiekl, waarmede het blad deze reeks artikelen inleidt, zegt het o.m. „Indien de geallieerden niet willen gedupeerd worden omtrent betaling en herstel, dan mogen de fei ten, die onze correspondenten in Duitschland verzameld hehVifm wol ap-tic KaL-at-»/-! j-, maakt. Deze feiten zijn indrukwekkend en ver bazend. Zij komen geheel overeen met alle ge tuigenissen van alle onafhankelijke bronnen, welke gedurende de laatste weken bekend zijn geworden. Duitschland houdt zich als dood en versla gen, om betaling van rechtvaardige schadeloos stelling te voorkomen. De geallieerde finan- cieele commissie te Brussel heeft de geallieer den reeds enkele weken geleden gewaarschuwd. De Brusselsche financieele commissie verklaar de, dat het Duitsche budget slechts een groote camouflage is, opgemaakt om de wereld onder den indruk te brengen van den hachelijken toe stand der Duitsche financiën. Do groote Amerikaansche expert Harding Middleton van de New-York Garancy Jrust kwam de vorige week tot dezelfde conclusie, Hij verklaarde o.a. „Duitschland is nog dezelf de industrieele machine, die nog volmaakt in orde is, voorloopig nog maar half speed loopt, doch in werkelijkheid in haar voornaamste onderdeelen nog geheel onbeschadigd is.'.' ENGELAND. Een nieuwe spoorwegcrisis staat in Enge land voor de deur. Dertigduizend baanwach ters dreigen met staking als hun eischen no pens het invoeren van standaardloonen niet onmiddellijk worden ingewilligd. Al deze arbeiders zijn leden van de Nationt- nale Vereeniging van Spoorwegarbeiders. Zij weigeren ieder uitstel om met de maatschap pijen te onderhandelen. Dientengevolge heeft zich uit de baanwachters een nationale raad gevormd, die deze 30.000 arbeiders dus verte genwoordigt en op een vergadering van dezen raad te Newcastle op Zondag 1.1. is een reso lutie aangenomen, waarin afkeuring over de trage behandeling der eischen door de maat schappijen wordt uitgesproken. Dezer dagen he.eft een deputatie uit den raad een bezoek aan het „Utited House!' ge bracht en met die afdeeling van de N.U.R.-di- rectie geconfereerd, welke zich speciaal bezig houdt met de baanwachtersaangelegenheden. De heer Webster, secretaris van den raad van de baanwachters deelde na afloop dezer conferentie aan de „Daily Chronicle" mee, dat de situatie door dit onderhoud niets was ver beterd. „Ons bestuur zoo zeide hij deelde ons mede, dat zij (de N.U.R.-directie) wacht op de voorstellen van de spoorwegmaatschappijen, die binnen enkele dagen worden verwacht. Wij zullen nog veertien dagen wachten en als er dannogniets door de N.U.R. is gedaan, of in dien de voorstellen der maatschappijen ons onvoldoende lijken, zal weer een conferentie van onzen raad pulubs vniueu, waai ae vut,vg- reidselen voor een nationale staking zullen wor den getroffen. Het hoogste loon dat een baanwachter thans kan verdienen is 96 shilling per week en er zyn onder de baanwachters van het geheele land niet meer dan dertig, die dit loon ver dienen. (Naar het Duitsch). BELGIE. In de vergadering van de gemengde commissie voor de mijnen is besloten v. 1 Maart afde loonen met 50 te verminderen, en de kolenprijzen overeenkomstig te verlagen. IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Tsjechische communistenblad Rude Cravo deelt mede, dat op 21 Februari te Krom- bach, waar 3000 werklui in de ijzerfabrieken werken, de arbeidersvrouwen voor het direc tiegebouw tezamen kwamen om beter meel te eischen. Het kantoorpersoneel riep telefonisch de gendarme op. Toen deze kwam schoot zij zonder lang te dralen op het volk. Een vrouw en een werkman werden onmiddellijk gedood, en 16 personen, voor het meerendeel vrouwen, werden zwaar gewond, i Nauwelijks was het bericht van deze gruwel daad bekend of de arbeideré staakten, gingen naar de directiegebouwen, sleurden het dienst doende personeel er uit en ranselde het af. Dit gebeurde ook met een ingenieur dien men niet mocht. In den loop van den dag zijn nog vier gekwets ten overleden. 18 Een gedruisch van schreden en een gerit sel van bladeren stoorde de maagd in hare lezing en Schumacher in zijne mijmering. Luitenant Ahlefeld kwam achter de rots te voorschijn, waar zij zaten. Ethel wendde het hoofd af, toen ze den lastigen bezoeker ont waarde en de officier riep uit „Waarlijk, schoone juffer, ik hoorde u daar Ingolphe den Verdelger noemen zeker hebt ge ook wel eens van Han van IJsland gehoord de dames hoorren gaarne van roovers spre ken. Men verhaalt van Ingolphe en zijn na komelingschap zonderlinge histories. Sedert vier eeuwen heeft zich dit ras slechts door een enkelen telg voortgeplant en daar door is de geest van Ingolphe onverva lacht in zijne afstammelingen bewaard gebleven tot in den fameuzen Iian van IJsland, die zoo e- ven de eer had het voorwerp van uwe maag delijke gedachten te zijn." De officier hield een oogenblik op. Ethel zweee, Schumacker verveelde zich. Ziende, dat 'ze niet genegen waren te antwoorden, maar wel te zwijgen, ging de officier voort De roover van Klipstadur heeft geen anderen hartstocht, dan de menschen te ha ten en hun verderfelijk te zijn Hij handelt wijs, viel hem plotseling de grijsaard in de rede. Hij leeft alleen altijd, hervatte de lui tenant. Hij is gelukkig, zei Schumacker. Vdpr zulke wijzen en gelukkigen bewa re ons Milhra. Men verhaalt dat eenige boe ren Han gevonden hadden als een tweeden Mozes, toen hij nog klein was. Had men hem maar liever aan zijn lot overgelaten, dan waren vele kostbare menschenlevens gespaard geble ven." Schumacker verbrak de stilte. „En zijn al de pogingen om zich van hem meester te maken vruchteloos geweest, vroeg hij met eenen spottenden lach. Ik wensch den kanselier geluk er mee. De officier begreep den spot niet van den ex-kanselier. Han was tot hiertoe onmogelijk te vat ten. Oude veteranen, jonge soldaten, veld en bergbewoners moesten sterven of vluch ten. Het is een ware duivel, dien men kon ontvluchten, noch bereiken, het grootste ge luk voor hen, die hem zoeken is hem niet te vinden. Ik verwed mijn mooie Pool- sche laarzen, dat, indien mevrouw Soundery NOORWEGEN. In verschillende kringen zoo verneemt H. N. uit Christiania toont men veel be langstelling voor de vraag of de tijdelijke wet, die den verkoop van alcohol verbiedt, permanent zal worden, zoodat in Noorwegen dan geen sterke drank meer zal mogen wor den verkocht. Deze kwestie zal naar alle waar schijnlijkheid aapleiding geven tot heftig debat in het Storting, nu uit het Storting een voorstel is gekomen om het tijdelijke verbod permanent te maken. In verschillende bladen worden alle mo gelijke argumenten tegen de wet te berde gebracht, die de laatste jaren bekend ge maakt zijn in alle landen, war de wettelijke drankbestrijding aan de orde was. Industrieele centra wenden zich met requesten tot de re geering, bewerende, dat hun welvaart ernstig door deze wet wordt bedreigd. Ook worden er aanvallen gedaan op de wet zelf, die gemotiveerd worden door de beWering, dat zij in stiijd is met de grondwet, omdat zij de persoonlijke vrijheid aanrandt. Het schijnt echter, dat de voor standers van de wet tot dusverre nog in de meerderheid zijn. Deze voorstanders wen schen, dat de wet permanent gemaakt zal worden en dat er van staatswege een controle zal worden ingesteld op den invoer van goede soorten lichten wijn door een nationaal monopo lie. Ook wenschen zij een controlestelsel over den geheelen detailverkoop, welke' controle zou moe ten worden uitgeoefend door plaatselijke mo nopolies, die door de gemeentebesturèn worden ÏMfWlvJl1; aj^-aaTi^C mog^eüjK zal blijken dit plan in den vorm van een wet vast te leggen en voor het einde van de te genwoordige zitting te doen afhandelen. Intusschen doen zich in afwachting van de wet in Noorwegen dezelfde moeilijkheden voor als in Amerika. Er wordt verschrikke lijk geknoeid, de smokkelaars vieren hoogtij, wijnkelders worden van tijd tot tijd leegge stolen en ieder slaat voorraden sterken drank in van soorten, die bij het permanent worden van de wet voor altijd zullen zijn verboden. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Naar wij vernemen, liet dé Grieksche. pre mier zich gisteren na afloop van de zitting der Londensche conferentie zeer pessimis tisch uit. Hij verklaarde dat, hoewel Grie kenland ongaarne oorlog zou wenschen, het geschil met de Turksche nationalisten waar schijnlijk zal moeten worden uitgevochten. Venizelos is gisteren zeer neerslachtig naar Parijs vertrokken. De Grieken willen niet aan de Turken toegeven en omgekeerd, en de ge allieerden zijn niet in staat, beiden partijen den vrede op te leggen. De Grieksche premier deed in de namiddagzitting een beroep op de conferentie ten behoeve van een spoedige op lossing, die het Oosten den vrede kan brengen, doch verk aarde tevens niet te verwachten, dat de kwestie, die in het verdrag van Sèvres is daar een roman van schreef, deze de hoof den van alle dames uit Kopenhagen op hol zou brengen. Dit woord schudde Schumacker uit zijnen droom wakker. Kopenhage zei hij eensklapswelk nieuws is er te Kopenhage, officier Niets mij bekend, antwoordde de lui tenant; de koning heeft zijne toestemming verleend tot het belangrijke huwelijk, dat te genwoordig de twee koninkrijken bezig houdt. Hoe hernam Schumacker welk huwe lijk Het verschijnen van een vierde persoon weerhield het antwoord op de lippen van den luitenant. Alle drie zagen op. Het sombere gelaat van den gevangene helderde op, dat van den lui tenant kreeg ernstige uitdrukkingen en t zach te wezen, van Ethel herleefde. Zij zuchtte diep, alsof hour hart, van een zwaren last verlost werd en wierp een treurigen glimlach op den nieuw aangekomene. Deze was Ordener. Allen bleven zwijgen, totdat de luitenant in een schaterlach losbrak. Wel, zei hij, het is hier stil in den Ro- meinschen senaat. Ik wilde bij uwe aankomst dezen grijsaard juist onderhouden over het doorluchtig huwelijk. Welk huwelijk zeiden Ordener en Schu macker te gelijk. Volgens uw spreken, zei de luitenant, zou men wel zeggen, dat ge uit eene andere wereld komt. Indien ge uit Noorwegen kwaamt, zoudt ge wel hebben hooren spreken van het huwelijk van den zoon van den vice-koning met de dochter van den grootkanselier. Wat, vroeg Schumacker, huwt Ordener Guldenlew met UIrika van Ahlefeld Zooals ge zegt, antwoordde de officier, en 't zal reeds voltrokken zijn, vooidat de hoepelrokken te Kopenhage in de mode ko men. De zoon van Frederik moet ongeveer twee en twintig jaar oud zijn, want ik was een jaar te Kopenhagen, toen hij geboren werd. Baron Ordener zal den titel van, graaf krijgen, de orde van den Olifant en de épau letten van kolonel. Des te beter, antwoordde Scbumackey, als men maar niet vroeg of laat hem zijn ordeteekens voor de voeten werpt en hem met de kolonels-épauletten in 't aangezicht slaat. Ordener greep den grijsaard bij de hand. Heer, zei hij, vloek niet het geluk van eenen vijand eer gij weet wat een geluk het voor hem is. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1