geregeld opnieuw zal worden aan de orde ge steld. FRANKRIJK EN PERU. De „Times" verneemt uit Lima De Fran- sche militaire missie te Lima bereidt zich voor, Peru te verlaten en heeft de Fransche regeering dienaangaande om instructies ge vraagd. Dit besluit is het gevolg van een polemiek in de pers. De Fransche vliegofficieren, op wier werk door een onbeteekenend plaatselijk blad critiek werd uitgeoefend, antwoordden met een aanval in de pers op den Peruaan- schen minister van Oorlog, generaal Gastro. Toen deze in een geheime parlementszitting daarover werd geinterpelleerd, beschuldigde hij de Fransche officieren van ernstige insub ordinatie, waarop generaal Vassal, het hoofd der Fransche missie, verklaarde dat de missie voornemens is, Peru te verlaten. PER ZIE. Omtrent den staatsgreep te Teheran ver neemt de Temps uit de Perzische hoofdstad, dat Seyed Zia ed Din, de directeur van het dagblad „Raad," als de voornaamste aanstichter schijnt te moeten worden beschouwd. De kozakken hebben verschillende aanhou dingen gedaan en zijn tevens overgegaan tot een nieuwe verdeeling van de rijkdommen. Tot de in hechtenis genomen lieden behooren prins Farman Farma, oud-minister-president, prins Firoez, oud-minister van buitenlandsche zaken Momtar el Molk, oud-minister van onderwijs en Mokhtésjam es Sultane, de huidige minister van buitenlandsche zaken. De redactie van de Temps merkt hierbij op, dat beide eerstgenoem- den zich hebben mogen verheugen in den gunst der Engelschen, de beide laatstgenoemden daar entegen zijn gedeporteerd door de regeering, welke het Engelsch-Perzische verdrag van 1919 geteekend heeft en waarvan prins Firoez deel uitmaakte als minister van buitenlandsche za ken. Sipadar, de huidige voorzitter van den minis terraad, is volgens den Teheranschen bericht gever gevlucht in het Engelsche gezantschap. Men heeft beloofd, dat men hem met rust zal laten. De leiders verklaren voorts, dat zij den sjah zullen eerbiedigen en dat hun eenig ver langen is een krachtige regeering te vormen om weerstand te bieden aan het bolsjewisme in binnen- en buitenland. De redactie van de Temps" voegt aan het bericht nog toe, dat ondanks den schijn de be weging niet tegen Engeland gericht is. AMERIKA EN DE MANDATEN. Een telegram uit Parijs meldt De nota van de Amerikaansche regeering in zake de mandaten is in een geheime zit ting van den Volkenbondsraad door den voor zitter Da Cunha voorgelezen. Volgens de Fran- 3 er" mandaten'Tn"Tiaar geheet'en^maaW zij allereerst gewag van een nota, die op 20 No vember 1920 werd gericht tot den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, lord Curzon, over de Fransche en Engelsche man daten in Mesopothamië en daaraan verbonden petroleummandaten. Van deze nota waren aK schriften gezonden aan de Fransche en 'Ita- liaansche regeeringen. In het tweede deel der nota verklaart de Amerikaansche regeering, naar in een commu niqué van den Volkenbondsraad wordt gezegd dat zij nooit haar goedkeuring heeft gegeven om het eiland Yap te rekenen tot het gebied' van het Japansche mandaat. Daarom acht de regeering der Vereenigde Staten het noodig „beleefd te verklaren, dat zij zich niet gebon den kan achten door de termen en beschik kingen van genoemd mandaat en dat zij erop staat, dat men nota neme van haar protest tegen de op 17 December door den Volken- bondsraad dienaangaande genomen beslis sing." Tevens verzoekt de Amerikaansche regeering den Raad, „wiens actie klaarblijkelijk een ge volg is van een onjuiste interpretatie der fei ten, de kwestie aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, hetgeen voor een billijke oplos sing noodig is". ALLERLEI. In de diamantmijnen te Kimberley zijn vijf honderd blanken ontslagen, waarvan twee- honderd-vijftig in de Premiermijn te Wesselton. Deze mijn wordt tijdelijk gesloten. Professor Gustav Killian, directeur van de laryngologische kliniek der Charité te Berlijn, is op 61-jarigen leeftijd overleden. Ook wordt het overlijden gemeld van den bekenden Duitschen schilder prof. Huys Vogel. Volgens een verslag in de „Peuple!' heeft Devenze, de Belgische minister van oorlog, in de Kamer verklaard, dat het Duitsche leger 125 millioen K.G. munitie op de Bel gische slagvelden heeft achtergelaten, waar van er zich nog ongeveer 22 millióen in België bevinden. Hieruit kan men nagaan, seint Wolff, welke hoeveelheden munitie er zijn achtergebleven op het veel uitgebreider front in Frankrijk. En hoewel de Duitsche regeering herhaaldelijk daarop gewezen heeft, komen de Entente- staten steeds opnieuw aan met de bewering, dat Duitschland stiekem munitie achterhoudt. Gisteren is te Londen, de conferentie van reeders en zeelieden uit alle landen der wereld die bijeengeroepen is onder de auspiciën van het internationaal bureau van den arbeid, bijeen gekomen, ter bespreking ban de beperkingen van den werktijd.. De besprekingen van dc laatste maanden hebben de verwachting gewekt, dat beide partijen tot elkaar gebracht zullen worden. Prins Rupprecht van Beieren, de gewezen kroonprins van Beieren, heeft zich opnieuw verloofd met prinses Antoinette van Luxem burg. Chamberlain heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard dat het vraagstuk om toe nadering te zoeken tot de. regeeringen van de Ver. Staten en Japan met het doel te komen tot een overeenkomst tot beperking der bewapening, de aandacht heeft van de Engelsche regeering maar dat het voorbarig zou zijn om dienaangaan de op het oogenblik eenige mededeeling te doen. Binnenland. Rank voor Nederlandsehe gemeenten. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, beoogen.de door den staat voor 5 millioen te doen deelnemen in het op 10 mil lioen te brengen kapitaal van de Gemeentelijke Gredietbank, welke herdoopt zal worden in Bank voor Nederlandsehe gemeenten. De bedoeling is, dat de Bank meer dan tot dusver in staat zal zijn, de gemeenten bij het plaatsen van leeningen met korten of langen looptijd te steunen. Gezant te Madrid. Thans is bij Kon. Besluit van 18 Febr. aan den heer M. W. R. van Vollenhoven, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister der tweede klasse te Madrid, op zijn verzoek eervol ontslag verleend en is tot zijn opvolger benoemd j lir. P. R. A. Mervill van Carn- bee. De vacature-Lohman. Naar de „Ned.l' verneemt, heeft de heer B-. J. Gerritson te Rotterdam, aangewezen als opvolger van jhr. mr. A. F. de Savornin Toll man als lid van de Tweede Kamer, de benoe ming aangenomen. Jhr. Mr. 0. De Marees van Swinderen. In den ouderdom van 82 jaar is in Den Haag overleden jhr. mr. O. de Marees van Swinderen oud-raadsheer in het Gerechtshof te !s-Herto- genbosch. Politie. Bij K. B. is benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Utrecht D. Schuitemaker, thans commissaris van politie te Haarlem tot com missaris van politie te Delft U. van der Zee, thans commissaris van politie te Tiel. Het geschil met Servië. De Minister van Buitenlandsche Zaken wijst in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende zijn begrooting het ver wijt af, dat bij de kwestie met Servië het De partement van Buitenlandsche Zaken geheim zinnigheid zou hebben betracht. Hij rekent fe? k he t jij swetaeine t vreemde regeeringen hangende zijn afmetingen aannemen, die vermeden kunnen worden, en hij vermeent oneenigheden tusschen de Regeerin gen niet over te mogen brengen op de volken, zoo lang er nog mogelijkheid van oplossing dóór overleg openstaat. Op welk oogenblik had nu van de kwestie publieke mededeeling moeten worden gedaan Zeker niet zoolang de besprekingen, die einde Juli tot een be vredigend einde schenen te zullen leiden, gaande waren. Ook bij nadere overweging gelooft de Minister niet, dat hij vroeger tot openbare mededeeling had kunnen overgaan dan hij deed zonder de zaak van zijn kant te bederven en de kansen eener bevredigende oplossing zijnerzijds in gevaar te brengen. Het is den Minister niet bekend, welke overwegingen zijn ambtsvoorganger er van terughielden na het uitbreken van den oor log tusschen Servië en Oostenrijk-Honga- rije den heer Rapaport te vervangen. Waar schijnlijk werd daartoe geen reden gezien met het oog op de goede verhouding waar in genoemde consul tot de Servische autori teiten stond. Wat de kwestie zelve betreftzij is naar de meening van den Minister niet van dien eard, dat daarbij arbitrage te pas zou moe ten komen of daardoor bemiddeling noodig zou zijn. Prinses Juliana. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal de vereeni- ging „Oranjebond!' te Den Haag op 30 April a.s. ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag van Prinses Juliana, met de kinderafdeeling dier vereeniging een huldebetuiging aan de Prinses brengen, waaraan ook kan worden deelgenomen door alle kinder-Oranjevereenigingen, zoowel uit Delft als uit Den Haag alsmede door jongelingen muziekcorpsen, kinderkoren en padvindersoi- ganisaties. De nieuwe Nederlandsehe gezant. Bij K. B. is de heer W. G. E. d'Artillact Brill, consul-generaal der Nederlanden in algemeenen dienst, benoemd tot consul-generaal der Neder landen te Caracas, met den rang van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister. Het communisme. Naar wij vernemen wordt sedert eenigen tijd van alle personen, welke zich voor den Indischen staatsdienst aanmelden aan den betrokken burge meester een verklaring gevraagd, naast het gewone af te geven bewijs van goed gedrag dat de naar Oost-Indië uit'te zenden persoon zich niet bezig houdt met revolutionnaire pro paganda of aanhanger is van het communisme. Deze verklaring wordt gevraagd namens het departement van Koloniën, op grond van d omstandigheid, dat de Indische regeering zich op het standpunt heeft gesteld, dat voor der gelijke personen geen plaats is in den Indischen staatsdienst. (Tel.) Suiker. De arbitrage-commissie voor suiker had bij het onderzoek der vergoedingen zich in de slot conclusie bereid verklaard alsnog te spreken over de vraag, of onder de klachten, bijzondere ge vallen voorkomen, welke tot tegemoetkoming of vergoeding aanleiding geven, indien paetij- en haar te kennen geven, dat zij ook dit oordeel wenschen te vernemen. Het Ned. Weekblad voor den handel in krui den erswaren deelt thans mee, dat partijen geen beroep meer zullen doen op de arbitrage-commis sie, maar dat niettemin oveiwogen wordt, of eentegemoetkomendehoudingvan.de zijde der Centrale Suikermaatschappij alsnog mogelijk is. Het resultaat dier overweging zal met het oog op het groot aantal requestranten nog wel eenige weken op zich laten wachten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 24 Februari. De heer L. M. Hermans (8. D.), vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over den aankoop van het huis voor den raad van ai'beid te Tiel. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. De motie-Duys betreffende omzetting van het artilleriebedrijf in een vredesbedrij D onder het departement van landbouw wordt verworpen met 60 tegen 16 stemmen. De motie-Kolthek aangaande omzetting van het artillerie bedrijf in een niet-winstgevend vredesbedrij f onder beheer van personeclor- ganisaties wordt verworpen met 70 tegen 6 stemmen. De motie-ter Haal inzake onderzoek naai den toestand van dear tillerieinrichtingen wordt aangenomen met 41 tegen 36 stemmen. Liet amendement-Duys op de begrooting van het artilleriebedrijf, bedoelende schrapping van den post voor de detacheering van officieren aan ai tillerieinrichtingen, wordt verworpen met 59 tegen 16 stemmen. Het interpellatie-verzoek van den heer Kete- laat betreffende de teruggave van pensioenstor tingen wordt toegestaan. De interpellatie zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Voortgegaan wordt met de behandeling van de suppletoire begrooting betreffende militaire bezoldigingen. De heer Merchant (V. D.) betoogt, dat de pohtietroegen overbodig zijn. Beter zou zijn uitbreiding van de marechaussee. De heer Scheurer (A. R.) vraagt eenige verbeterinben voor de officieren van gezondheid. Minister Pop betoogt, dat de gevraagde verbeteringen niet bepaald noodig zijn. De po- organisatie ziin niet bedoftld 3,5 een bliivende Het wetsontwerp wordt hierna aangenomen met 54 tegen 19 stemmen. Daarna worden verschillende conclusies be handeld, uitgebracht in de rapporten der com missies over een aantal ingediende adressen Aangenomen wordt het wetsontwerp betref fende den aanleg en exploitatie van spoorwegen op Zuid-Beveland, van Goes over IsHeer- Arendskerke, Borsele en Hoedekenskerke naar Goes, enz. Ook worden aangenomen de wetsontwerpen tot vaststelling van voorschriften betreffende overzetveren en veerrechten en tot nadere aanvulling der Onteigeningswet. Electriciteitsvoorziening. De heer de Kan ter (U. L.) zegt dat het benoodigde bedrijfskapitaal 125 millioen gul den zal bedragen. Spr. vreest dat de voorge stelde regeling, waarvan alleen enkele dunbe volkte plattelandstreken zullen profiteeren, groo- te financieele offers zal vorderen van Rijk, pro vincie en Gemeente. Morgen voortzetting. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de op Woensdag j.l. onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf gehouden vergadering dezer Kamer werd o.m. behandeld een schrijven van heeren Burgemeester en Wet houders van Schiedam dd. 8 Februari 1921 van den navolgenden inhoud „Zooals U bekend zal zijn, bestaan er plannen tot verplaatsing van de Koemarktbrug. Zij zal meer 'Oostelijk komen te liggen, zooals is aangegeven op bij gaande teekening. De bedoeling is, dat de brug zoo hoog mogelijk komt te liggen, opdat in het belang van het verkeer daarover, zij zoo weinig mogelijk be hoeft geopend te wordendie hoogte weid daarom bepa?ld op 3.30 M. -f- N. A. P. Waar de meening is uitgesproken, dat, wordt de brug op een dergelijke hoogte gelegd, men met een vaste brug zou kunnen volstaan, ver zoeken wij U ons te willen berichten of naar uw oordeel een vaste brug op die hoogte, of desnoods hooger, in het belang van de scheep vaart verdedigbaar zou kunnen worden geacht. Het terzake uitgebracht advies van den Havenmeester voegen wij hierbij". De Kamer besloot op dit schrijven te ant woorden, dat zij, waar een vaste brug aan de Koemarkt een groote hinderpaal zou zijn voor de scheepvaart, zich ten sterkste moet uitspre ken tegen het denkbeeld om daar zulk een brug te maken en dat zij zich in alle opzichten kan vereenigen met het advies van den Havenmees ter, dus ook met diens opmerking, dat het aan beveling zou verdienen, indien er geen tech nische of andere bezwaren aan verbonden zijn, de doorvaartwijdte grooter te maken. Van den heer Jacob Maltha Jr., Oostsingel 29, alhier, had de Kamer het verzoek ontvangen om hem een schriftelijke verklaring te willen afgeven, dat hij gedurende ten minste drie jaren werkzaam is geweest in den handel in spiritus, moutwijn en gedistilleerd, welke verklaring hij wil gebruiken in verband met zijn voornefnen om zich als makelaar in die vakken te doen aanstellen. Besloten werd, aan dit verzoek ge volg te geven. Aanbesteding. Bij de gistermiddag ten Raadhuize plaats gehad hebbende aanbesteding voor het glazen makers- en schilderswerk enz. aan den bijbouw der openbare school G aan de Huysmansstraat, kwamen in 5 biljetten. Het werk was verdeeld in twee perceelen. Hoogste inschrijver voor het totaal G. J van der Poel te Zwijndrecht voor 3328.en laagste P. Duk, alhier, mede voor totaal 2530. Lezing pater Vrijmoed. Gisteravond hield de Weleerw. pater Vrij moed O. F. M. uit Delft, in het Bondsgebouw, een lezing over den Arbeid, voor de leden van den R. K. Volksbond. Spr. wilde dit onderwerp in den vorm eener les behandelen. Hij wees er op, dat tegenover een uitgebreide literatuur over het kapitaal, er slechts weinige geschriften verschenen zijn over dezen belang rijksten productiefactor, den arbeid. In de en cycliek „Rerum Novarum" is de arbeid de grond slag, waarop Paus Leo XIII zijn hervorming van de maatschappij opbouwt. Spr. ging daarop de verhouding na, welke bestaat tusschen kapitaal en arbeid. Von Bohm-Bawerk onderscheidt in zijn stan daardwerk „Kapital und Kapitalzins" twee soorten van kapitaalsozialkapital en privat- kapital. Dit laatste werpt alleen vruchten af voor den bezitter door het eerste, ook wel productief kapitaal genoemd, (de z.g. produc tiemiddelen) wordt de som der maatschappe lijke goederen vergroot. De meeste schrijvers over de volkshuishoudkunde onderscheiden drie productiefactoren natuur, arbeid en kapitaal. Spr. noemde deze onderscheiding onjuist. Aan leiding tot deze verwarring heeft gegeven, de verdeeling van arbeid, waardoor vele arbei ders ieder een onderdeel van een product ver vaardigen en oolr de moderne technisch- kapitalistische productiewijze. Spr. schetste vervolgens de arbeidsdaden, welke de primitieve mensch moet stellen om een paar schoenen te vervaardigen. Een andere wijze om een paar schoenen te maken is gelegen in de methode welke gevolgd wordt bij de arbeidsverdeeling, waarbij ieder een deel der productiehandeling verricht. Een derde wijze om een paar schoenen te vervaardigen is mogelijk geworden door de fabricage van technisch zeer gecompliceerde machines, welke uit de ruwe grondstoffen, de Hemt on l*ldcxi afleveren. Spr. kwam tot de conclusie, dat het kapitaal geen afzonderlijk productiemiddel is, het is slechts een product van den arbeid, dat door deze laatste weer wordt aangewend om den arbeid slechts productiever te maken. „Alleen uit den arbeid wordt de rijkdom der staten geboren", zegt Paus Leo in zijn ency cliek. Ook door den arbeid moet aan de natuur haar producten worden onttrokken. Het beginsel van een goede samenleving moet dus zijn, dat de arbeid de grondslag vormt, terwijl het kapitaal in dienst van den arbeid moet staan. Arbeid is elke lustuiting van een krachts inspanning, met het doel iets nuttigs voort te brengeji of wel het aanwenden der menschelijke kracht om een stoffelijk of geestelijk goed voort te brengen. Arbeid kan men onderscheiden in materieelen (stoffelijken) arbeid, n.l. de arbeid van den hand werksman en den ondernemer, en immaterieelen (onstoffelijken) arbeid, den arbeid der vrije be roepen, den geestelijken arbeid. De geringe waardeering van den intellectu- eelen arbeid weet spr. aan twee oorzaken de prediking van den klaSsestrijd door de socialis ten, met zijn verheerlijking van den spierarbeid en het verzuim van de liberale scholen om ka rakters te kweeken, welke eerbied en waardee ring voor den intellectueelen arbeid behoorden te hebben. Tot slot schetste spr. het standpunt van het Christendom tegenover den arbeid, dat elke soort van arbeid erkent en waardeert. Spr. ver duidelijkte dit uitvoerig met uitspraken van den H. Paulus in zijn brief aan de Corinthiërs. Het aandachtig luisterend gehoor dankte den eerwaarden spreker voor zijn interessante le zing met een welgemeend applaus. De voorzitter, de heer Th. Mouwens, uitte den wensch pater Vrijmoed spoedig weer hier te zien. De heer T. Slavenburg heeft, we- gens zijn benoeming als lid van de Commissie voor Onderwijszaken, ontslag genomen als lid van de Commissie voor de Technische Bedrij ven en van het Burgerlijk Armbestuur. UIT OVERSCHIE. De gemeenteraad heeft besloten, zich met een uitvoerig adres tot den minister van waterstaat te wenden, waarbij wordt gewezen op den slech- tentoestand, waarin de straatweg onder deze gemeente verkeert, die ten eenenmale onge schikt is voor het verkeer van den laatsten tijd. Verzocht wordt, van rijkswege ter hand te ne men den aanleg van een groot-verkeersweg Rotterdam—'sGravenhage, en wanneer zulks met het oog op de kosten of om andere reden niet mogelijk is, verbreeding van den bestaande^.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2