4' weg en bestraten afdoende wijze. met greskeien of op andere Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 18 Februari. Rapport Woningdien s t. 14. Bespreking rapport Gemeentelijken Wo- ningdienst inzake den woningtoestand in deze gemeente. De heer D i n k e 1 a a r zegt, dat hij met gemengde gevoelens het rapport heeft gelezen, waarin we in het laatste gedeelte onderricht wor den over de wijze, waarop de cijfers gerangschikt zijn en in het eerste gedeelte een overzicht van het woningtekort krijgen. Spr. gaat uitvoerig de verschillende cijfers na. Het tekort aan woningen is gestegen tot 1023. Het getal krotwoningen wordt op 400 a 500 geraamd. Z.i. zijn er veel meer, wanneer men, zooals spr. doet, de woningen in het genre van de 1 kamer-woning in het Nieuwsticht, ook als krotwoningen beschouwt. Dan betwist spr. dat de bouwvakuitsluiting veel invloed zou hebben uitgeoefend op den woningbouw. In Den Haag treuzelt men veel te lang met het verleenen der voorschotten. Het gebrek aan personeel bij de gemeente heeft z.i. ook invloed op den gang van zaken. Wanneer er te kort is aan personeel mag men niet nalaten, meer personeel aan te stellen. Dan meent hij, dat een betere samenwerking tusschen bouwvakpatroons en werklieden ook ten goede zou komen aan meerderen woning bouw. Ook tusschen Woningdienst en Gemeente werken is onvoldoende samenwerking. Dit is o.a. gebleken bij de aansluiting van de woningen van Volkshuisvesting aan de nieuwe rioleering. Men doet van gemeentewege niet voldoende aan straataanleg. Liggen er in de straten, waar aan de woningen van „Vrede" worden ge bouwd al riolen, vraagt spr. Vervolgens zegt de heer Dinkelaar, dat er weinig grond disponibel is voor woningbouw. Wel zijn er eenige vei gunningen verleend op papier, maar de grond is er niet. Naar zijn meening is het verkeerd geweest den grond bij het Sterrebosch aan „Vrede" af te staan. Men had beter gedaan, indien men in deze buurt alleen fabrieken liet verrijzen. In het belang van de arbeiders is het afstaan van dien grond aan „Vrede" zeker niet. Dergelijke tuindorpen moet men niet bouwen onder den rook der fabrieken. In Kortland is bijna geen grond beschikbaar, in de Gorzen is ook bijna alles weg, terwijl het Warande-kwartier voor Middenstandswoningen gereserveerd dient te blijven. Het nieuwe terrein, hetwelk pas aangekocht is, zou voor den bouw van arbeiderswoningen wél in aanmerking karnen. Wanneer er niet gezorgd wordt voor meer grond, geschikt voor woningbouw, dan ziet spr. de toekomst donker in. De toevloed van menschen naar Schiedam is zoo groot, dat de huidige aanbouw toch niet veel geeft. Spr. heeft zich afgevraagd, of het niet ge- wenscht zou zijnWoningdienst en Gemeentewer ken onder één hoofd te brengen, maar vroeger bleek dit ook niet goed te gaan. Toch zou door betere samenwerking al veel te bereiken zijn. De heer Houtman is te veel zakenman om aan het hoofd van een gecombi- neerden dienst te staan,hij is ook teweinig sociaal aangelegd. In dit opzicht heeft hij meer ver trouwen in weth. van Velzen. Hij vindt echter den heer Houtmanwei op z'n plaats als hoofdvan Gemeentewerken. Alles moet er intusschen op gezet worden om aan meer woningen te komen Gemeentewerken werkt ijverig ter verkrijging van bruggen en havens, maar voor de verkrij ging van meer woningen schijnen ze daar geen kaas te. hebben gegeten. Hij spreekt ten slotte de hoop uit, dat er meer samenwerking zal komen tusschenWoningdienst en Gemeentewerken. Weth. Houtman verdedigt Gemeente werken tegenover den aanval van den heer Dinkelaar, die zeide dat deze tak van dienst van woningbouw geen kaas heeft gegeten, en dat spr. weinig sociaal is aangelegd. Weth heeft de overtuiging dat hij juist bui tengewoon sociaal is aangelegd. Geheel zijn vrij en tijd stelt hij voor maatschappelijk werk be schikbaar. De hoofdkwestie is volgens den heer Dinke laar, dat Gemeentewerken in gebreke zou zijn. Uit het rapport van den directeur van den woningdienst heeft de heer Dinkelaar kunnen zien, dat er voor 1000 k 1100 woningen grond beschikbaar is gesteld. Weth. v. Velzen doet zijn uiterste best om met spr. het moeilijk vraagstuk van den wo ningbouw tot oplossing te brengen. Wat de katholieke weth. Van Velzen en de vrijzinnige weth. Houtman bereikt hebben, moet men maar eens vergelijken met wat Heykoop in Rotterdam heeft tot stand gebracht. Hier zijn veel grooter vorderingen gemaakt dan in Rotterdam. Weth. gelooft dat beide Schiedamsche wet houders in deze broederlijk samen zoo kunnen voortgaan. De heer Dinkelaar zegt, dat hij nog geen stra ten ziet, maar als hij in de buurt van „Vrede" eens gaat kijken, zal hij zien, dat het werk daar hard opschiet. Er is pas 30.000 beschikbaa gesteld voor de ophooging van grond. Met dit werk is al begonnen. Het vereischt anders heel wat zorg om alles in orde te brengen voor zoo n groot aantal woningen. Wat de Kortlandkwestie betreft, deelt weth. *hede, dat Den Haag geen genoegen neemt met s°uterrainswoningen. De grond zal daar opge hoogd moeten worden. heer Dinkelaar is noode met het voorstel „Vrede" meegegaan Inaar de conservatieve wet houder Houtman deinst niet terug voor groote offers waar het woningbouw betreft. De Nieuwlandkwestie bespr kend, zegt weth. dat er een uitgebreid rapport is gemaakt door de heeren Gerlach en v. d. Berg, maar er zijn eenige technische moeilijkheden, waarom trent ook de zienswijze van den heer van Praag is gevraagd. Er bestaat tusschen den technischen dienst en Gemeentewerken verschil van meening. Er wordt nu gewerkt aan een rapport voor een afgerond voorstel. De zaak is thans in dit stadium gekomen, dat een gemeenschappelijk rapport met mededee- ling der afwijkende meeningen eerstdaags te verwachten is. Er moet echter nog veel gebeuren en o.a. een overeenkomst gesloten worden met Delfland. Weth. gaat rechtstreeks in tegen de beweringen van den heer Dinkelaar, dat er niet genoeg voor den woningbouw gedaan wordt. Twee le den van het college werken met hart, en ziel aan de zaak. Spr. is dan ook niet van plan met een akte van onbekwaamheid weg te gaan voor een soc. dem. wethouder, tenzij de Raad een uit spraak doet in dien geest. Weth. wijst dus den aanval van den heer Din kelaar, dien hem zeer getroffen heeft, met kracht van zich af. De heer C o 11 wil zich wel aansluiten bij degenen, die het rapport over de woningtoe standen een mooi rapport hebben genoemd. Het is echter jammer, dat we er zoo weinig uit kunnen leeren. Alleen kunnen we er de conclusie uit trekken, dat er een ontzettendwoning tekort is. Spr. gelooft echter, dat het eigenlijk niet noodig is geweest om een rapport op te maken om tot die conclusie te komen. We kunnen niet opmaken van welken aard de woningen zijn teneinde vast te stellen wat voor soort woningen onder de cijfers worden verstaan. Het zou van veel belang zijn geweest indien het rapport den leden daarover had in gelicht Er wordt geklaagd over een tekort aan bouw- rijken grond De gemeentegrondwordt echterwel verkocht voor middenstandswoningen. Dit wijst er op, dat de gemeente den beschikbaren grond zoo economisch mogelijk behoort te verdeden. In de broedertwisten tusschen de heeren Hout man en Dinkelaar zal spr. zich niet mengen. Waar 2 kijven hebben er 2 schuld, zegt het spreekwoord Wellicht is zulks hier van toepassing. Ten slotte betoogt spr. dat het college er niet in geslaagd is, den moeilijkheden in zake het woningtekort het hoofd te bieden Weth. Mr. VanVelzen verklaart, dat hij evenmin als zijn colleg's er ooit aan gedacht heeft de oplossingenvan het woningvraagstuk te zullen verkrijgen. Wel heeft spr. er steeds naar gestreefd om den toestand zoo dragelijk moge lijk te maken. Het debat heeft hier niets bijzonders opgeleverd In iedere Raadszaal bespreekt men thans den woningnood. Het woningvraagstuk is dan ook een landelijk vraagstuk geworden. Het feit dat Schiei^am en Rotterdam zoo dicht bijelkaar lig gen verergert natuurlijk den toestand nog. Weth. wijst er op, hetgeen mr. v, d. Hoeven in de Eerste Kamer heeft gezegd over het woning vraagstuk. Volgens dien spreker zou vast staan, dat, tengevolge van den oorlog, de woningpro ductie 7 jaren achteruit is gezet. Men staat vrijwel voor de onmogelijkheid van een oplossing. Wil men radicale maatregelen, dan zouden er in het tijdvak 1921-1941 per jaar in ons land 55.000 woningen gebouwd moeten worden. Zoo niet, dan blijft men in de moeilijk heden 'zitten. Dan wijst spr. nog op de cijfers in de „Econ. Stat. Berichten,!" die ook niet bemoedigend zijn. Spr. is het met den heer Houtman eens, dat door het gemeentebestuur alles wordt gedaan wat mogelijk is om de moeilijkheden te overwin nen. Een der oorzaken van den tragen gang mag zijn, daUin Den Haag niet vlug wordt gewerkt, Schiedam ondervindt dienaangaande echter niet veel tegenwerking Een voorschot van 4 millioen gulden zal spoedig door het Rijk worden Tot den heer Dinkelaar zegt weth. dat onder de oorzaken van den achterstand in den woning bouw ook kan worden gerekend de 8-urige ar beidsdag. Het zou een zegen zijn als de bouwvak arbeiders in het belang vanhun medemenschen 1 uur langer wilden werken. De heer Korpel En er zijn vele werke- loozen onder deze arbeiders. Weth. mr. van Velzen: Alleen onder de grondarbeiders. Ook zou den woningbouw ten goede komen als buitenlandsche bouwvakarbei ders, die thans niet aan de productie deelnemen, hier te werk konden worden gesteld. Weth. verzekert den raad, dat er steeds goede samenwerking bestaat tusschen beide wethouders. Het samensmelten van den Woning dienst en Gemeentewerken zou in strijd zijn met de historie in deze. Overal is de Woningdienst aan Gemeentewer ken onttrokken. Weth. neemt er akte van, dat zijn ambtgenoot den benoodigden bouwgrond zal beschikbaar stellen. De heer Dinkelaar is wel dicht bij de waarheid als hij meent, dat de harmonie tusschen Ge meentewerken en Woningdienst nogvolkomener kan worden gemaakt. Den heer Houtman geeft weth. in overweging bij zijn dienst eens na te gaan, of er niet meer personeel noodig is. Weth. kan het voorloopig met zijn personeel af, maar zijn collega dient na te gaan of bij zijn dienst nog krachten bij behooren te komen. Op den goeden wil van den heer Houtman ver trouwt spr. in deze. Den heer Collé antwoordt weth. dat hij ge lijk heeft, dat het rapport niet in details is ge treden. De heer van Praag is echter bereid de vragen van den heer Collé te beantwoorden. De Woningdienst zal nog volkomener func- tioneeren als er ook een Woningbeurs zal zijn. De heer Gollé zal dan uit meerdere gegevens kunnen putten. volgt.) Gemengd Nieuws. Auto-ongeluk. Woensdagmiddag begaf de heer Vos, directeur van Hippos te 's-Graven- hage zich per auto naar Utrecht, gevolgd door een tweede auto, waarin zijn zoon gezeten was. TusschenHouten en Buren reed, naar de „Avp." meldt, de eerste auto van den dijk en sloeg om. De heer Vos bleef ongedeerd, maar de chauffeur brak eenige ribben en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De heer Vos Jr. wist door snel stoppen ver dere ongelukken te voorkomen. Ontploffingen. Men schrijft uit Lo- bith aan de „Msb" Sedert eenige dagen worden alhier met enkele tusschenpoozen gedurende den geheelen nacht hevige ontploffingen waargenomen. Naar we vernemen, laten de Duitschers de loopgraven en de uit gewapend beton gebouwde zoogenaamde „pilledoozen" door hen in den oorlog aange legd op den Elterberg, welke versterkingen op een klein uur afstand van onze plaats gelegen zijn, met dynamiet springen. Goud. Men meldt uit Denver Twee gouddelvers hebben zich aangemeld bij het gemeentebestuur met twee zakken vol goud. Zij zèide, dat zij dit op onbeheerd land in 't mid den van de stad hadden gedolven. Daarna dien den zij een behoorlijk verzoek om concessie in voor een stuk land, waarin o.m. zijn gelegen het gemeentehuis, een groot deel van de handelswijk en eenige stations van den Union Pacific Rail- Way. Fabrieksbrand. Gistermorgen is te Arn hem een hevige brand uitgebroken in een fabriek van schoencreme aan de Hoekstraat, waar bij het smelten van was de vlam in de .reeds vloei bare stof is geslagen. De fabriekseigenaar, de heer Pekelharing, heeft daarbij ernstige brand wonden in het gelaat gekregen. De bovenver dieping, waar een groote hoeveelheid terpentijn en was werd bewaard, is geheel uitgebrand. Alle- was verzekerd. derden van, van welke er 32 door Janssen zelf zijn gevonden. Deze is sinds enkele jaren assis tent aan de Urania-sterrenwacht te Kopenhagen Hij heeft een boek geschreven over Mars en een tweede boek over dubbel-sterren, 't welk door het Natuurkundig Genootschap was uitgegeven. Laatz is nog geen twintig jaar en was gedurende een jaar of vier de helper van Janssen aan het Urania-observatorium. Hij heeft een boek ge schreven getiteld „Ver verwijderde zonnen." Kerknieuws. Mass a-v ervalsching van suiker bons. Maanden geleden, aldus bericht de Tel., Werd op de Regeeringsbureaux in Den Haag ver moed, dat een en ander niet in orde was met de opgeplakte suikerbons, die door de winke liers waren ingeleverd. Deze bons maakten na door de burgerij te zijn ingeleverd een grooten omweg. De winkelier moest de ontvangen bons op vellen van honderd stuks opplakken. Er waren echter personen, die deze bons van de winkeliers in ontvangst namen en ze tegen vergoeding inleverden bij het centrale kantoor in den Haag. De vellen van honderd stuks gingen dus, alvorens de Regeering ze verzii- verde, door vele handen. Vermoedelijk behoor den deze handen niet uitsluitend aan eerlijke gevers, want eensklaps bemerkte men, dat ongeveer een millioen bons te veel waren in geleverd. Op verzoek van de N. U. M. werd het moei lijke onderzoek opgedragen aan den commis saris van politie Thuman, uit Amsterdam. Maandenlang werd gesnuffeld, met heel weinig resultaat, totdat eindelijk de verdenking viel, op een viertal opkoopers, die nu gearresteerd zijn, maar verklaren zich niet bewust te zijn, valsche bons te hebben ingeleverd. Het viertal bevindt zich momenteel aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Spoe dig zal het ter beschikking van de justitie ge steld worden. De afwijking der valsche bons van de nor male is zeer gering en slechts voor een ge oefend oog waarneembaar. In den ouderdom van 83 jaren overleed gister te 's-Gravenhage de Zeereerw. pater J. G. Kal len S. J., kapelaan in de St. Theresia-parochie aldaar. Van zijn hand verschenen eenige asceti sche en apologetische geschriften. Posterijen en Telegrafie. Aan alle postkantoren zullen tariefboekjes, bevattende de op 1 Maart ingaande nieuwe binnenlandsche en buitenlandscne posttarieven, tegen den prijs van 10 cent verkrijgbaar worden gesteld. Aan de postkantoren te Amsterdam en Rot terdam en aan de postkantoren in de provinci ale hoofdsteden zullen ook dergelijke boekjes op houtvrij papier gedrukt tegen den prijs van 25 cent verkrijgbaar zijn. De bijzondere bepalingen voor aan port on derworpen dienstbrieven worden met ingang van 1 Maart ingetrokken. Brieven voorzien van de aanduiding Agn port onderworpen dienst brief, welke na dien datum worden ontvangen, zullen als gewone ongefrankeerde brieven worden behandeld. Laaiste Bedekten. Ernstige brand te Zwolle. Men seint ons In den afgeloopen nacht heeft een hevige brand gewoed in de Centrale Werkplaatsen der Staatsspoorwegen te Zwolle. Tal van kleine kantoortjes, alsmede het nieuwe administratie gebouw voor de premies zijn totaal uitgebrand, waardoor de administratie van 3 jaar vernietigd werd. Naar schatting werden 20 groote D.-trein wagons een prooi der vlammen, alsook oen zieken-, een post- en een goederenwagon, ter gezamenlijke waarde van 500.000. Men schat de totale schade op 1 millioen. Op het alarmsignaal met de stoomfluit kwa men 250 mannen van het 1500 man sterke per soneel ter hulp, die met behulp der stations brandweer, geassisteerd door het stedelijk korps, het vuur krachtig aangrepen. De brand, welke om 1 uur uitbrak, was tegen half 5 uur gebluscht. Verschillende autoriteiten waren op het ter rein aanwezig. De „Voorwaarts". De heer Matthijsen, directeur van het soc.- dem. dagblad „Voorwaarts" te Rotterdam, het welk ongeveer een hall' jaar bestaat, heeft ont slag genomen en gaat in Berlijn in den handel. Wagenstraat te 's-Gra- Twee lijken. In een woning in de venhage zijn mevr. 1'. en haar dienstbode in de badkamer dood gevonden. De politie meent, dat gebrek aan zuurstof den dood van beiden heeft veroorzaakt. Doodelijk ongeluk. Terwijl gister middag eenige werklieden van het personeel van den huisschilder W. bezig waren met het schilderen van „Maison 3893!' in de Groote Straat teMaastricht is een koordvan de stelling, die tot aan de daklijst hing gebroken, tenge volge waarvan twee mannen met de stelling naar beneden vielen, terwijl een derde nog de gelegenheid had, om door het dakvenster in veiligheid te komen. Zekere B. die schedelbreuk en hersenschudding bekwam, beide beenen had gebroken en een oogwonde opliep was direct dood. De tweede M. heeft eenige verwondingen en kneuzingen bekomen. Diens toestand is evenwel niet ernstig. De derde, D. heeft slechts een kneuzing aan het linkerbeen. Dr. van der Heyden, directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst verleende aanstonds geneeskundige hulp, terwijl geeste lijke hulp direct aanwezig was. Sterrenkunde. Twee jonge Deensche sterrenkundigen,L. Janssen en G. Laatz, hebben de gouden medaille ontvangen van het Deensche Natuurkundig Genootschap voor een, in samen werking opgesteld artikel ter beantwoording van een prijsvraag over „sterren van het 4e type van Secchi." Het artikel hield zich bezig met de plaats aan den hemel, den afstand en de beweging dier sterren. De sterren van dit type zijn rood en op enkele uitzonderingen na niet met het bloote oog zicht baar. Men kent er tot nu toe slechts eenigé hon- Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 22. Johannes z.v. Ph. V. van Doesburg en K. Hoogendijk, Kreupel- straat. 23. Jacoba Johanna d.v. J. Schippers en J. G. van Waas, Strijenschestraat. Machiel Johannes z.v. W. F. van der Vlies en A. J. Esser, Rozenburgschestraat. 24. Johannes Petrus z.v. P. J. van Biezen en E. W. van Kilsdonk, Mariastraat. Gehuwd: Febr. 24. A. Hamerslag 25 j. en E. M. van Ommen 23 j. P. Kraan 23 j. en A. L. I. Plambeek 20 j. B. B. Nap 22 j. en W. Stroo 20 j. Ondertrouwd. Febr. 24. J. Reijgers- berg 23 j. en E. L. Schiller 18 j. H. G. van Ger- ven 22 j. en E. Klein 19 j. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 26 Febr. v.m. 4.55, n.m. 5.09. 27 Febr. v.m. 5.38, n.m. 5.55. 28 Febr. v:m. 6.24, n.m. 6.42. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. SCHIEDAM, 24 Febr. Vertrokken- Noors s.s. „Maridal!', ledig naar Narvik. SCHIEDAM, 25 Febr. Vertrokken schoener „Wilhelmina", kapt. W. G. Gorter, geladen met ledige flesschen naar Londen. LONDEN, 24 Febr. Vertrokken schoener „Neerlandia", kapt. A. Oudman, met ballast naar Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 25 Febr. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 50. Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 25 Febr. Men noteert voor moutwijn 46 f 30. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" HedeD f 3per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3