Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 26 Februari 1921. No. 12973 n n Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels plaatsen wordt 2 Speciale conditiën voor toegezonden. elke regel daarboven 35 cent, 3 maal mededeelingen 75 ct. per regel, herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op', ^aanvrage 1-75; maal berekend. Ingezonden Incassokosten worden berekend. levemlange geheele Invaliditeit') De verzekering weidt IQ verlies van Buitenlandse!). Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Havas meldt dat de opperste raad gister aan de Grieksche en Turksche delega ties zou voorstellen, de scheidsrechterlijke beslissing van do Groote Ententemogendheden te aanvaarden. Een commissie van Engelsche, Fransche en Italiaansche technici zou gevormd worden met opdracht om zich naar het Oosten te begeven en een onderzoek ter plaatse in te stellen, dat voor de geallieerden als grondslag zou dienen voor de latere toewijzing van be twiste gebieden als Smyrna en lhracië. Reuter verneemt dat Fransche en Italiaan sche kringen met voldoening het voorstel be groeten van een Britsch-Fransch-Italiaansche commissie voor een onderzoek ter plaatse naar de kwesties, die de Grieken en Turken ter con ferentie hebben opgeworpen. Men verwacht niet, dat de partijen wanneer zij onder vraagd worden, iets anders zullen doen dan he ioven de beslissingen van de commissie te eer biedigen. In de kringen van de conferentie ge looft men, dat men hiermee een oplossing zal bereiken, waarbij het vredestractaat de minst mogelijke wijziging zal ondergaan. Over de gister gehouden zitting der Confe rentie melden telegrammen uit Londen de vol gende bijzonderheden: Zoowel de Turksche als de Grieksche afge vaardigden hebben zich gisteravond in verbin ding gesteld met hun regeering. Vanmorgen verschenen zij weer ter conferen tie. De beide Turksche afvaardigingen, met Tewfik pasja en Bekir Sami bei aan het hoofd, werden het eerst gehoord. Bekir Sami aanvaard de het voorstel der conferentie onder zeker voorbehoud. Hij drukte er zijn voldoening over uit, dat het beginsel der nationaliteiten volgens de Turksche verlangens zou worden toegepast. Naar verluidt, viel hier Lloyd George hem in de rede met de opmerking, dat Bekir Sami niet het recht had dergelijke opmerkingen te maken. Bekir Sami voegde aan het aanvaar den van het voorstel den eisch toe, dat een internationaal bestuur het Grieksche in Thracië en Smyrna hangende het onderzoek zou ver vangen. Bekir Sami verklaarde, dat hij op den eisch van de geallieerden, dat de Turken hun eischen, buiten die nopens Thracië en Smyrna, zouden laten varen, niet was voorbereid. Hij stemde toe in het staken der vijandelijk heden en de uitwisseling dor gevangenen, indien die andere eischen zouden worden ingewilligd. Hij verzocht voorts, dat do commissie haar onderzoek in twee maanden tijds zou voleindi gen en besloot met voor te stellen, dat de com missie rekening zou houden met het aantal Turken, dat door de Grieksche bezetting tot emigratie wa° gedwongen. Bekir Sami sprak namens beide Turksche afvaardigingen. De vraag, gesteld door Lloyd George, die voorzat, ontlokte aan Bekir Sami de besliste verzekering, dat, aangezien de '1 urksche af vaardiging zelf het voorstel had gedaan om een onderzoek in te stellen, zij niet alleen dit onder zoek. maar ook de naar aanleiding daarvan te nemen beslissing zou aanvaarden. Lloyd George xeide „de conferentie moet precies weten wat een aanvaarding beteekent. Daarom stel ik u deze twee vragen tengerste, meent gij,dat gij zult blijven bij het besluit van de geallieerden, wat het ook zij ten tweede, brengt het aanvaarden van deze voorwaarden de aanvaarding van het geheele verdrag met zich, behalve de kwesties van Koerdistan en Armenië". Bekir Sami antwoordde dat zij den tijd moesten hebben om hun antwoord daarop te overwegen, en beloofde, namens de Turken, dat dit antwoord denzelfden middag om 5 uur zou worden gegeven. Daarna vertrók de Turksche afvaardiging, en de Grieken, met den eersten minister aan het hoofd, kwamen de zaal binnen. Kalogeropoelos zeide, dat hij niet in staat was, definitief te antwoorden op de door de geallieerden gestelde vraag. Hij wenschte te weten, of het Grieksche leger moest ontwapenen of zich terugtrekken, gedurende het onderzoek. Dit leger was een zegevierend leger. Welke zekerheid zou e, zijn van de bescherming der Grieksche minderheden tegen de Kemalisten terwijl men bezig was te beslissen Lloyd George zeide, dat, met het oog op de geallieerden, deze legers moesten blijven waar zij waren. De geallieerden hoopten, dat de be slissing definitief zou worden genomen binnen twee maanden. De Grieksche minister-president zette uiteen, dat hij te Londen was gekomen met de bin dende opdracht van de Grieksche nationale vergadering om zich te plaatsen op den grondslag van het verdrag van Sèvres en dat hij geen definitief antwoord kon geven, voordat hij ant woord had ontvangen op de telegrammen, die hij gezonden had aan de regeering te Athene. De conferentie ging daarna uiteen tot vijf uur, toen Bekir Sami bei bevestigend antwoordde op Lloyd George's eerste vraag of zij zich wildep houden aan de uitspraak van de inter nationale commissie, hoe deze ook mocht uit vallen. De Turksche woordvoerder zei verder,|dat ten aanzien van Lloyd George's tweede vraag - of het aanvaarden door de Turken van het voor stel der geallieerden het aanvaarden insloot van het geheele verdrag, met uitzondering van de kwestie van Koerdistan en Armenië dat hij daarop niet kon antwoorden, voordat hij nadere opdrachten zou hebben ontvangen uit Angora, die hij hoopte, dat Maandag verkregen zouden zijn. Aan het aanbod, dat aan de Grieken en lur ken gedaan is nopens de instelling van een internationale commissie van onderzoek zijn de volgende voorwaarden verbonden Onmiddel lijke staking van de vijandelijkheden, uitwisse ling van de gevangenen, het treffen van maat regelen ter bescherming der minderheden zoo lang de vrede niet geteekend is. Wat de rest van het verdrag van Sèvres betreft, zullen de* aangelegenheden, welke op de Maart-gebeurte nissen betrekking hebben, zooals de maatrege len nopens Armenië en Koerdistan, nog door de huidige conferentie worden behandeld, maar aan de andere punten van het verdrag mag niet geraakt worden. ENGELAND. Een afvaardiging uit de haring-visscherij is gisteren bij den minister van koophandel ge komen, en heeft hem uiteengezet, dat wegens het gebrek aan afzet er nog veel van de vangst van het vorige jaar onverkocht is, en dat het daarom onmogelijk zal zijn, de vangst van dit jaar te verkoopen. Het plan voor de uitvoercre- dieten is te omslachtig, en men verzoekt daarom hulp door middel van een eenvoudiger plan, dat nu overwogen wordt. De minister zeide, dat er besprekingen worden gehouden om den uitvoer nog naderen steun te geven, hetgeen waarschijnlijk zou leiden tot een nieuw plan. Wat betreft het heropenen van de Russische markt, de amendementen op de ontwerp-handelsovereenkomst worden thans overwogen. S LUU I IUU - Iin da Hifuliihi Al|«»aaia VifzakeilagaHtMh la lahltiaa» Het is waarschijnlijk naar aanleiding van deze poging van Ehrhardt, dat Stinnes het artikel in zijn „Allgemeine Deutsche Zeitung" inspi reerde, zoo hij het al niet zelf schreef. Ehrhardt zelf vertoeft in Beieren. De laatste algemeene vergadering van de Duitsche deskundigen, waarin de laatste hand aan de Duitsche tegenvoorstellen voor de con ferentie van Londen is gelegd, heeft onder voor zitterschap van minister Simons, op het depar tement van buitenlandsche zaken plaats gehad. Ongeveer 35 personen namen aan de zitting deel, behalve de reeds herhaaldelijk genoemde deskundigen waren ook vertegenwoordigers der vakvereenigingen verschenen. Onder de deel nemers bevond zich ook de bekende Duitsche afgevaardigde dr. ITeim, die mee naar Londen gaat. De Duitsche tegenwoorstellen werden nog maals voorgelezen en nadat er enkele onbedui dende wijzigingen in waren gebracht, werden zij in hun geheel goedgekeurd. Alle aanwezigen verklaarden, dat zij zich met de tegenvoorstellen konden vereenigen. Omstreeks 1 uur werd de zitting gesloten. De deskundigen hebben hier mede hun taak volbracht. Indien het noodig mocht blijken, zullen enkelen hunner later te Londen ontboden worden. Het rijkskabinet zou nogmaals vergaderen. In deze bijeenkomst zou den dan de Duitsche tegenvoorstellen definitief door de rijksregeering worden goedgekeurd. De Engelsche en Fransche gezanten zijn naar Londen vertrokken. n RUSLAND. Volgens een telegram uit Helsingfors bevat ten Finsche bladen uitvoerige berichten over een uitgebreide revolutionnaire beweging in het Zuidelijk en Oostelijk deel van Sovjet-Rus land. In een gebied in het Oosten, begrensd door de lijn Jekaterinenburg-Tambof, in het Zuiden door de lijn Tambof-Astrakan, is een openlijk oproer tegen het Sovjetbestuur uitgebroken. De sovjet-regeering heeft groote troepentranspor ten daarheen gezonden. Van de Russische grens meldt men Volgens betrouwbare bolsjewistische bron uit Moskou grijpt de anti-revolutionnaire boe- 'enbeweging in Centraal Rusland onder aan voering v. Anatonof steeds verder om zich heen. De Sovjet-overheden zijn niet in staat gewapen derhand tegen Anatonof op te treden. DUITS CHLAND. Minister Simons heeft in zijn redevoering in den economischen raad voor een mogelijken op stand gewaarschuwd. Wij meldden reeds, dat de „Deutsche Allgemeine Zeitung" meegedeeld heeft, dat er in zekere kringen contra-revolu tionaire plannen werden gekoesterd. De „Mün- chener Zeitung" vertelt in dit verband, dat eenigen tijd geleden kapitein Ehrhardt, de be ruchte leider van de marinebrigade, die in de Ivapp-dagen zooveel van zich liet hooren, zich tot Stinnes had gewend met het aanbod om de tegenwoordige regeering te laten verdwijnen; ingeval zij te Londen niets mocht bereiken Stinnes zou dit plan als waanzinnig hebben bestempeld. Ehrhardt ging vervolgens met zijn voorstel naar generaal Ludendorff, die er al even weinig als Stinnes voor scheen te gevoelen, RELGIE. Wegens het ontslag van een arbeider hebbe honderd arbeiders van de electrische fabrieken te Roux, die den stroom leveren aan het geheele bekken van Charleroi, het werk neergelegd. Alle fabrieken in die streek zijn stop gezet, waardoor 15.000 werklieden tot werkloosheid zijn gedwon gen. Er zijn besprekingen begonnen om het geschil bij te leggen. FRANKRIJK. In de Kamer heeft minister Barthou mede gedeeld, dat een verhooring van den dienst tijd tot 18 maanden slechts kan plaats vinden wanneer zekere bijzondere voorwaarden zijn vervuld, Wij leven in een tijd, waarin men er op bedacht moet zijn, dat het Frankrijks plicht is om krachtig te blijven Het is nu de vraag of die kracht werkelijk verkregen is.Hij maakte daarop de verklaiin- gen van den rapporteur tot de zijne, die verze- keide, dat het Fransche leger zoo voortreffe lijk is, dat het geen aanval van Duitschland te vreezen heeft, noch tegen Frankrijk zelf, noch togen Frankrijk's bondgenooten. Indien Frankiijk stoot op tegenstand, wel ke zijn rechten miskent en op een schandelijke weigering om aan de voorwaarden van het ver drag van Versailles te voldoen, dan moet het niet alleen kunnen spreken, maar ook kunnen handelen met een minimum-uitgave en met een maximum-veiligheid Dit, ginor Barthou voort, is mijn program en het zal voldoende zijn, dat ik den wil heb om het uit te voeren Dit verzeker ik de Kamer. Na een korte verklaring van Doumer over het legermateriaal en eenige opmerkingen van oud-minister Lefébre, die inlichtingen vroeg omtrent een door Doumer genoemd getal van divisies, voor welke men een bewapening heeft, zeide Barthou, dat hij het juiste getal der divi sies niet z^\ noemen. Ik kan de Kamer verze keren, dat de eerste mobilisatie-echelons, wel ke Frankrijk moeten beveiligen en het in staat moeten stellen tot dwangmaatregelen ten op zichte van een tegenstander, die zijn woord niét houdt, al hun materiaal in orde hebben. Ik weet in welk een mate ik mijn verant woordelijkheid op het spel zou zetten, maar ik kon dat doen, omdat ik go^d ingelicht ben. Ik kan de geheele Kamer geruststellen. bq mllat van oei ■qavingev H vetllai in eiken ande ren vinger vlammen om en er is ook vee verbrand. De „Epoca" verneemt uit Triest, dat bij een botsing tussen fascisten en socialisten te Ro- vigno één man gedood is en verscheidene ge wond. SERVIE. De Temps" verneemt uit Walona, dat er bij Podgoritza een gevecht is ontbrand tusschen Servische troepen en Montenegrijnsche opstan delingen. Verscheidene gehuchten staan in brand. Te Antivari wordt onafgebroken kanon gebulder gehoord. DE VER. STATEN EN DE MANDATEN. De Matin" bespreekt het protest van de Vereenigde Staten tegen de toekenning van het mandaat over het eiland Jap aan Japan, welke 17 December bekend werd gemaakt, en het ver zoek tot opschorting van de toekenning van de mandaten in Mesopotamia. Dit protest heeft eer economische dan politieke drijfveeren. Jap toch is -de „pleisterplaats" van twee internatio nale kabels en Mesopotamië bevat rijke petro- leumvelden, waarvan de verdeeling tusschen Frankrijk en Engeland onderling is geschied. De Vereenigde Staten stellen bovendien daarmee als regel, dat, wie heeft meegevochten, recht heeft op deelneming in de regeling van de nieuwe wereldorde. In den Volkenbond heeft Amerika's stap ontsteltenis gewekt. Die nota, meent men, komt te vroeg of te laatte vroeg als Harding ze heeft ingegeven, te laat als ze van Wilson uitgaat. In Amerikaansche kringen herinnert men aan Wilson's verzet, in April 1919 tegen beide maatregelen geboden. Dit issopzettelijk thans in een nota belichaamd, nu de raad van den Volkenbond te Parijs vergadert en de opper ste raad te Londen de Oostersche kwestie be handelt. ITALIË. Uit Ferrara meldt men aan de Temps" Te Mirabello heeft een botsing plaats gehad tusschen nationalisten en socialisten. Deze on lusten zijn in de buurt van Bari voortgezet, waar 6 dooden zijn gevallen. D^; „Coriiere dItalia" veneemt uit Ban, dat wegens de gebeurtenissen van gisteren de al gemeene staking is afgekondigd voor geheel Apulië. De fascisten hadden de arbeidsbeurs te Minervino Murgo in brand gestoken, waarop de socialisten antwoorden met het in brand steken van stallen. Drie lieden kwamen in de DE AANSLAG OP WENIZELOS. De zitting van 't assisenhof is gisteren grooten- deels iugenomen door de verklaringen v. fserepis en Kyriakis, de Grieksche officieren, die 12 Augustus in het Lyonneesche station een aan slag pleegden op Wenizelos, tóen de toenmalige president van den Griekschen ministerraad, na de onderteekening van het vredesverdrag van Sèvres, op het punt stond naar zijn land terug te keeren. alsmede door de getuigenis van Wenizelos zelf Er was veel belangstel ling, vooral van de Grieksche kolonie. De beide beklaagdèn maken den indruk van beschaafde jongelui. Tserepis is de voornaamste schuldige. Hij heeft Kyriakis voor zijn zaak gewonnen. Deze wil deze edelmoedigheid niet aanvaarden. Hij eischt een gelijk deel in de aansprakelijk heid op. Stellig heeft Tserapis overwicht. Hij spreekt veel te veel en alles in vloeiend Fransch. Kyriakis maakt daarnaast een onbeholpen in druk. De eersfe tracht de gewelddaad psycho logisch te verklaren. Daarbij vervalt hij in haar kloverijen als de aanduiding van het geschil tusschen wroeging en moreel leed na het vol brengen van den aanslag. Hij werpt zich op als wreker van de gerechtigheid daar Wenize los zijns inziens Griekenland onderdrukte, en tegelijk als iemand, die van kindsbeen af geweld haatte. Beiden houden staande slechts door po- litieken haat te zijn gedreven en, nu het oude stelsel is omvergeworpen, blij te zijn, dat Weni zelos niet werd gedood. Deze verklaarde herhaaldelijk voor 12 Augus tus zijn plan te hebben aangekondigd om de verkiezingen uit te schrijven en verklaart den aanslag uit wanhoop bij dat vooruitzicht, ALLERLEI. Uit berichten in Russische bladen zoo verneemt men uit Berlijn over het resultaat van het laatste jaar van het sovjetbestuur, blijkt, dat de bevolking van de kleine steden gemiddeld met 30 pCt. verminderd is, terwijl het sterftecijfer in de groote steden veel hooger is,. De bevolking van Petersburg telt thans 705.900 zielen, tegen 2.440.917 enkele jaren geledenDe bevolking van Moskou is met 700.000 zielen verminderd. Volgens uit Moskou te Riga ontvangen be richten, hebben kozakken een aanval gedaan op den trein waarin zich Trotzky bevond. Ver schillende spoor wegbeambten zijn gewond. De overval geschiedde op de lijn naar Orenburg. Te Weenen zijn de ambtenaren van de postspaarbank in staking gegaan, daar liet voor schot van 2900 Kronen, dat de Ministerraad aan de'staatsambtenaren heeft toegekend, hun li""

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1