De lieer Engels (R. K.) antwoordt de tegenstanders van Staatsexploitatie, dat men aanvankelijk ook tegen Staatsbemoeiing met de spoorwegen was en nu er voorstander van, is. De heer G o 1 ij n (A. R.) is tegenstander van Staatsexploitatie en zal ook om de financieele gevolgen tegen het ontwerp stemmen. DeheerLely (U. L.) beveelt het ontwerp krachtig aan. De heer Schokking (C. H.) kan zich niet met het ontwerp vereenigen. De M'i nister van Waterstaat, de heer K n i g, deelt mede dat hij als gevolg van de gehouden redevoeringen zijn ontwerp op enkele punten gewijzigd heeft. Spr. zal morgen zijn rede voortzetten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubilé. De heer A. Bubberman is op den dag van zijn 40-jarig jubileum als gemeenteambtenaar nog gehuldigd door de architecten Roovers, Sanders en Stahlie en de bouwondernemers Krabbendam, Oosterhof en Stolk, welke heeren de vertegenwoordigers waren van allen die te dezer stede in het bouwbedrijf werkzaam zijn. De heer Sanders sprak, namens de commissie, den jubilaris toe. en huldigde in hem den hu- manen ambtenaar, steeds bereid met raad en daad van dienst te zijn. Namens 60 a 70 deel nemers bood spr. den jubilaris een cadeau aan. De heer Bubberman dankte ontroerd voor deze onverwachte spontane hulde. Pro^-JCrediet- en Spaarbank te Schiedam. Door het bestuur zal aan de vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld, na ruime verhooging der reserves, het dividend te bepa len op 20 evenals vorig jaar. Door de afd. Schiedam van den R. K. V lksbond, de Prot. Christ. Bestuurders- bond en het PI. Arbeidssecretariaat is den Ge meenteraad medegedeeld, dat zij met belang stelling hebben kennis genomen van den in houd der circulaire van Z.Exc. den Minister van Arbeid aan de gemeentebesturen, ter be strijding van werkloosheid. Voorts deelen zij als hun meening mede, dat, gezien het groot aantal werkloozen hier ter stede, dat ook de gemeente Schiedam, gebruik makend van do door d- regeering toegezegden financieelen steun bij werkverschaffing, daartoe dient over te gaan, weshalve zij den Raad verzoeken, den noodige besluiten daartoe te willen nemen. De jongelui, die gisteren ten bate van de Oostenrijksche kinderen muziek maakten en geld inzamelden hebben ondanks het tamelijk ongunstig weer /94.5772 bijeen- gehaald. Laat deze eerste vrijgevigheid een aansporing zijn om de volgende malen dit goede voorbeeld te volgen. De directeur van den Nederl. Automobielhan del te Rotterdam, was zoo welwillend zijn fraaie Franklinwagen voor dit doel af te staan en zelf met zijn assistent de giften te helpen in zamelen. UIT ROTTERDAM. Naar de „Voorw.l' verneemt zul binnen enke le dagen eer. a«nvang worden gemaakt met den bouw van galerij woningen in den polder Spangen, naar plannen van architect Brinkman. INGEZONDEN. Geachte Redactie 1 Eiken avond, als ik thuiskwam, was m'n eerste werk natuurlijk de krant even open te slaan, om te zien wat Pandora nu weer uit haar doos gegeven heeft. Want iederen dag vast, was het critiek, zoowel opbouwend als afbrekend en ook eiken dag vast hoorde je over niets anders spreken dan over den heer Bras, Pater v. Noord, Jinno en anderen die er al bij tepas gekomen zijn, en telkens dacht ik „Wat 'n vreemde menschen toch phylosofeeren over 'n naam en becriti- seeren en hekelen van personen. Waarom geven ze„ de in de lucht hangende l'bioscoop dan geen anderen naam, als deze niet deugt. „Ja maar, hoor ik er al eenigen opmerken er is toch 'n arfdere naam „Sirius". Sirius, zeker, 'n heele mooie naam, maarniet voor 'n Bioscoop'of Theater. Die naam klinkt me te krijgshaftig. Als ik 'm uitspreek, denk ik on willekeurig aan veldslagen en krijgstooneelen. Neen, daarin dunkt me heeft de geachte Jury zich ook 'n beetje vergist, om die als 'n „zware concurrent" voor Pandora uit te maken. Op z'n allerminst had ik als naam verwacht, e n der Muzen uit de Grieksche mythologie, alwas 't er geen als symboliseering der kunst of van het tooneel dan toch 'n andere als b.v. Aphrodite of de Romeinsche Zonnegod Appollo of de Egyp tische Zonnegod Ra, of een der Trojaansche helden, of de gade van den oppergod Juno of met de Grieksche benaming Pallas. Maar den allermooisten naamvond ik, toen de heer P. J. Venbrükx Zaterdag, j.l. in z'n laatste alinea 'den naam „Fortuna" voorstelde. Ja, geachte redactie, Fortuna komt me ook als dé meest geschikte naam voor. Laat Pandora met haar doos van het tooneel verdwijnen en daarvoor in de plaats Fortuna hoven het theater schitteren, en wees er dan van verzekerd, dat de attractie, als de Bioscoop gebouwd zal worden, van dag tot dag zal aangroeien. Als dan de naam Fortuna in electrisch licht hoven het theater zal schitteren en de menschen toelacht ^Fortuna toch houdt fortuin in) dan stem ik met de gedachten van den heer Bras ten volle in, doch met. verandering van slechts een woord „Dan gaat elkeen naar „Fortuna!' Theater, en niet meer naar Tooneel of Soos. Beleefd bedankend voor de opname, H. Kloos. KortIandstr.9a. Schiedam. Gemengd Nieuws. Brand in een ziekenhuis. Giste rennacht tegen half vier werd aan de hoofd-ka- zerne van de Haagsche brandweer gemeld, dat een kolossale brand, met geweldige vlammen, woedde op het terrein van het hulpziakenhuis der gemeente 's-Gravenhage aan den I apijtweg halverwege Scheveningen. Het hulpziekenhuis bestaat uit 20 lange, over een groot terrein verspreide houten barakken en een hoofdgebouw. Vroeger was daar het dusge naamde Engelsche ziekenhuis ingericht. Toen de brandweer ter plaatse was aangekomen met veel materiaal, o.a. twee stoomspuiten en vier motorspuiten, was inderdaad een vuurzee zichtbaar, oplaaiende uit, geweldige rookwolken. Gelukkig hecfl de gunstige windrichting, welke op het oogenblik van, het uitbreken van den brand stond, een groot onheil voorkomen en is de brand binnen een klein uur gebluscht kunnen worden en beperkt tot barak 8, ,die voor het grootste gedeelte, nl. tot de afscheiding ongeveer in het midden, totaal is uitgebrand. In die barak 8 was de verloskundige afdeeling gevestigd en er bevonden zich in het geheel veertig vrouwen met haar kindertjes in. In het gedeelte, waar de brand ontstond, zullen zich misschien een acht h tien vrouwen bevonden hebben. In alc barakken staat een kachel in het midden van een vertrek en de lange kachelpijp loopt langs de houten zolderingen en door een gat in den zolder naar buiten. Hierin schijnt, voor zoo ver men na de eerste verwarring meende te kun nen vermoeden, de oorzaak gelegen te zijn van den brand. De zusters zagen do vlam en allereerst brachten zij de aan haar zorg toevertrouwde in de onmid dellijke nabijheid verblijvende zieken in allerijl over naar een plek, waar zij althans vooreerst in veiligheid konden zijn. Dit is ten slotte gelukt. Inmiddels echter trok ken de hoog oplaaiende vlammen de aandacht van een op den straatweg langs het ziekenhuis surveilleerend.en agent, die dadelijk de brand weer alarmeerde. De tot dit ziekenhuis bohoorende geneesheoren doctoren Bijnenen Lauentut en de inmiddels ge waarschuwde geneesheer-directeur van het groo- te Gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal, dr. E. A. Koch, leidden de overige verpleegsters be dienden, enz., bij het werk, orft de verpleegden uit de gedeeltelijk brandende barak voorzichtig over te brengen naar en te verdeelen over andere barakkers. Verschillende politieagenten, die uit alle hoeken van de stad zich voor dienst meldden, verleenden daarbij goede diensten. Ook de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie waren spoedig op het terrein aan wezig. Het was een fantastisch schouwspel. Aan do eene zijde van het terrein de brandende barak, in welke nabijheid de vuurgloed het bijna onmo gelijk maakte te verblijven, aan de andere zijde, in eon duisternis die slechts zeer onvolledig werd opgeheven op dit uitgestrekte terrein dooi den schijn van eenige pekflambouwen, zich spook achtig bewegende donkere gedaanten, die een brancard voortduwden, of gestalten op wier armen moeizaam een zieke in nachtgewaad steunde, zich langzaam voortbewegende naar een veiliger plek. En daar binnen in de verlichte, ver van den brand gelegen, barakken, alle zieken wakkerde pas overgebrachte kindertjes zwakjes schreiende, de pleegzusters bemoedigend en kalmeerend optredend. Inmiddels deed het gerucht dc ronde, dat een kortgeleden bevallen vrouw haar kindje miste. Gelukkig bleef het bij dit gerucht, want korten tijd daarna werd vernomen, dat het kind terecht was. Wel is er bij dezen brand een sterfgeval te betreuren van een vrouw, die zes dagen geleden geopereerd, tijdens den brand aan hartverlam ming overleed. Klaarblijkelijk door den schrik. Ten 4 a 4^2ure in den morgen was de vlam go- heel gedoofd. Van de eenc helft van de barak is niet? overgebleven. Aan verwonding overleden. De 43-jarige chauffeur J. R., uit 's-Gravenhage, die Dinsdagmiddag op den Haagweg bij Delft te gen de stoomstam opreed, en in het ziekenhuis aldaar werd opgenomen, is des nachts aan de bekomen verwondingen overleden. Beroofd. Op 3 Sept. 1920 is in het be ruchte buis SL. Oloissteeg 9 te Amsterdam een looper van een der groote industrieele onderne mingen aldaar, die op den morgen van dien dag een som van 33.100 had ontvangen, van zijn portefeuille, waarin dit bedrag was geborgen, beroofd. In verband met deze bcrooving zijn thans door de politie aangehouden een 27 jarige zeeman en diens vriendin, huizende in hun ge meenschappelijke woning in de Marnixstraat. Tevens werden gearresteerd een 31-jarige ex peditieknecht en do 40-jarige vrouw, waarmee hij in de Polanenstraat samenleeft. De vrouwen moeten den geldloopcr het roofhol hebben bin nengelokt. De beide kerels sloegen daarna hun slag. School te Drachten gesloten. Men meldt uit Drachten De drie-klassige O. L. School te Houtigehage is gisteren wegens ge brek aan leerkrachten voorloopig gesloten. De onderwijzer en onderwijzeres zijn elders benoemd en reeds vertrokken, terwijl tot heden niet in de vacatures kon worden voorzien. Aan het hoofd is wegens ongesteldheid ziekteverlof toe gestaan, waardoor de leerkrachten ontbreken. Een oproeping van tijdelijke leerkrachten le verde geen succes op. A a n ge houden. Haagsche rechercheurs hebben te Velseroord een machinist aangehouden in verband met het tot zinken brengen van sche pen. Het betreft hier de sleepboot-treiler Cres cendo 2, IJmuiden 66. Spoorwegongeluk bij Chicago. De ,,Times"-correspondent te New-York seint bijzonderheden omtrent een ernstig spoor wegongeluk, dat in het begin dezer week nabij het dorp Porter (Indiana) veertig mijlen van Chicago, heeft plaats gehad, waarbij veertig peGonen werden gedood en 100 gewond. Het waren twee sneltreinen, waarvan de een bestemd was voor Chicago en de andere voor Toronto, die met elkaar in botsing zijn geko men Aangenomen wordt, dot de machinist van den trein naar Toronto door een onveilig sig naal heeft gereden. Alle passagiers in den wa gon, welke aangereden werd, zijn gedood, en de meesten van hen werden in stukken gescheurd Een passagier, die op het balcon van den trein naar Tox-onto stond, vertelt, dat hij plot seling het fluiten van den anderen trein hoorde en dot hij tegelijkertijd den trein met grooten snelheid zag naderen. Het was misschien der tig seconden voor de botsing. Het was reeds doixker, en de plek werd hel verlicht door het voorlicht van de aansnellenden trein. De pas- sagiei-s di*ongen naar het portier, toen plotse ling de trein van tei-zijde werd gegrepen. Toen de passagier weer tot zichzelf kwam, bevond hij zich op ongeveer 25 Meter van de spoorlijn en zag dat het middengedeelte van den trein was verdwenen. Een gram radium. Men meldt uit Parijs Naar de „Matin" bericht, hebben Ameri- kaansche vrouwen 130.000 dollars bijeenge bracht voor de aankoop van een gram radium, dat aan mevrouw Curie en de Parijsche hooge- school ten geschenke zal worden gegeven. xMe- vrouw Curie zal zich in Mei naar Amerika be geven, om het geschenk in ontvangst te nemen Zij zal door de beide groote Amerikaansche hoo- gescholen, de Columbia-universiteit te New- York en de Pennsylvania-universiteit, worden ontvangen. De dagbladpers in Iodië. De ver gadering van den Suikerbond nam bij accla matie het bestuursvoorstel aan tot oprichting van een eigen dagblad. De voorzitter lichtte toe, dat 't niet de bedoeling was, zich te beklagen over de houding van bepaalde oi-ganen ten op zichte vaxx den Suikerbond doch dat de onder vinding heeft geleerd, dat bij den tegenwoordi- gen toestand een weekblad het publiek niet bereikt op de gewenschte wijze. Hoewel de dag bladen het recht hebben, de bondsorganen ta bespreken, is 't de bedoeling, de thans opzette lijk onjuist in 't licht gegeven critieken, welke gevaarlijke afmetingen hebben aangenomen, te bestrijden. Hierdoor is de wensch levendig ge worden tot oprichting van een eigen orgaan, waarmede de bonds-ideeën zullen worden ge propageerd. Eerst werd getracht, door aankoop van een bestaand dagblad in 't bezit te komen van een Soerabajasch orgaan. Toen is echter gebleken, dat 'tonmogelijk was, met de overname van de „goodwill" eveneens de Anetacontracten over te nemen. Daarop is de koop afgesprongen. Een vennootschap zal worden gesticht met een kapitaal van anderhalve ton, in handen van suiker-werknemers. De Suikerbond neemt deel voor een bedrag van 40 mille. Het hoofdbestuur en de advies raad teekenen in voor 35 mille andere bij dra gen bedragen bereids ongeveer 25 mille. Zes procent zal worden uitgekeerd. De verdere baten zullen worden besteed tot verfraaiing van het blad. Het voorstel tot deel neming voor 40 mille werd aangenomen. (Sum. Post). Dalendehuizenprijzen. Bij d e dezer dagen tengevolge van sterfgeval gehouden ver knoping van enkele heerentiuizen te Bergen op Zoom Meek duidelijk, dat ook de huizenprijzen aan het dalen zijn. Een huis, dat een jaar ge leden niet voor 15.000 gegund werd, kon nu niet meer dan 11.000 opbrengen en een ander, waarvoor nog niet lang geleden f 10.000 ge vraagd werd, gold nu 8000. De Oostenrijkse h-H ongaar°che bank en de successiestaten. De „Voss. Ztg!' meldt uit Weenen Het conflict tusschen de O.-H. Bank, de Duitsch-Oostenrijk- sche en de Hongaarsche regeeringen eenerzijds en de liquidatie-Commissie, de commissie van herstel en de overige successiestaten anderzijds is door de nota van de Parijsche commissie van herstel in een acuut stadium getreden. Dit conflict vindt, zooals bekend, zijn oor sprong in de terugbetaling van bet Nederland- sche N.U.M.-crediet ten bedrage van zeven mil- lioen gulden. Gisteren moest dit volgens de be palingen der in Januari gesloten overeenkomst aan de N.U.M.worden terugbetaald. Dc andere successiestaten verklaarden echter op het laat ste oogenblik, dat deze zeven millioen slechts dan uit den goud-voorraad van de O.II. Bank mochten worden betaald, als zij een overeen komstig bedrag als voorschot op de toekomstige verdeelingvan dezen goudvoori-aad kregen, daar zij van meening zijn, dat de Nederlandsche schuld volgens het vedesverdrag alleen ten las te van Oostenrijk en Hongarije dient te komen. De regeeringen van Duitsch-Oosteni-ijk en Hongarije bestreden dit en betoogden, dat de goudvoorraad van de O.H. Bank haar uitslui tend eigendom is. De liquidatoren schaarden zich aan de zijde der andei-e successie-staten en in de nota der Parijsche commissie van herstel werd nu aaq de Oosteni'ijksche ï'egeering mede gedeeld, dat zij zich onverwijld en onvooi*waar- delijk naar alle wenschen van de liquidatoren had te voegen, m.a.w. dat zij aan de andere successiestaten het door deze verlangde aandeel in den goudvoorraad moest uitbetalen. De Bank en de beide regeeringen weigerden echter hieraan te voldoen en wendden zich tot de geallieerde mogendheden om bescherming harer rechten te vragen. De directie der O. H. Bank is vastbesloten in geen geval toe te geven en het bankpei-soneel staat in dezen als één man echter de directie. De Voss. Ztg." wijst er op, dat het vredes verdrag met geen woord rept over het verlee- nen van voorschotten van de successiestaten en dat door deze staten verlangde bedrag ongeveer even hoog is als het totaal bedrag, dat de door Loucheur ontwoi-pen hulpactie aan Oostenrijk zal verschaffen. Overvloed van kolen. De Belgische minister-president verklaarde den Brusselschen correspondent van de „Petit Parisien! dat Bel gië feitelijk een kolencrisis dooi'maakt. Beperking der productie en ontslag van arbeiders zijn nood zakelijk wegens den overvloed van Duitsche kolen tengevolge van het verdrag van Versailles. Kerknieuws. De zeereerw. heer E. A. van Hinsbergh pastoor te Bussum, is eergisterenoc.htend in den ouderdom van 55 jaren overleden. Hij was van af 1896 professor in de dogmatiek aan, het Groot-Seminarie „Rijsenburg!' te Driebergen en sinds 1913 pastoor in de parochie van den H. Vitus te Bussum. iastst Berichten. Dr. P. J. li. Cuijpers f Men seint ons uit Roermond Dr. P. J. IT. Cuijpers is hedenmoi'gen over leden. De beroemde bouwmeester werd in 1827 te Roermond geboi-en. Hij studeerde aan de Aca demie te Antwerpen en na een kort vei-blijf te Roermond, vestigde hij zich in 1849 als archi tect te Amsterdam. Vooral de Fransche gothiek der 13e eeuw heeft op zijn kunstrichting grooten invloed uitgeoefend. Zijn voornaamste bouwwerken zijn het Rijks museum en het Centraal Station te Amsterdam. Verschillende R. K. kerken zijn door hem ge- ï'estaureerd, zooals de kathedraal van Metz, de kathedi-aal van Haarlem, de St. Servaaskerk te Maastricht en de Munsterkerk te Roermond. Ook het Haagsche Binnenhof werd door hem verbouwd. In 1853 stichtte hij te Roermond de bekende kunstwerkplaatsen onder de firma Luijpers en Co. Aan de school voor teekenonderwijzers te Amsterdam was hij als leeraar werkzaam. De universiteit te Utrecht en de Technische Hoogeschool te Delft eerde zijn groote bekwaam heden door hem te benoemen tot eere-doctor. Teleg rammen. BERLIJN, 3 Maart. In Rusland is de op stand algemeen. Men verneemt, dat Lenin, en Trotsky naar de grens zijn gevlucht. Uit Hongarije, Italië en Finland komen berich ten over werkstakingen en revolutionaire be toogingen. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 1Maria d.v. M. J. Schot en P. Timmermans, Laurens Costerstraat.2. Johannes Comelis z.v. J. C. Vermeulen en D. I. M Neervoord, Mariastraat. Willem z.v. E. W. van Beek en B. Dieperink, Laurens Gosterstraat Overleden: Febr. 28. Jacoba Maria van Eyk oud 11 mnd, Konijnenbuurt. Mathijs Janssen, oud 41 j en 7 mnd. Nassaustraat. 1 Mrt. Goris de Gooyer, oud 68j en 1 mnd, Nassau straat. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Hollaai. 3 Maart. v.m. 9.11, n.m. 10.05. 4 Maart. v.m. 10.41, nam. 11.31. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 3 Maart. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 50. Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Maart. Men noteert voor moutwijn 46 f 30. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' HedeD f 3per ketel. V (iiuiteu verautwjunJeiyknew ei Keüactie). Van ingezonden stukken ook ai worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3