Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafis-OngevaUenferzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 4 Maart 1921. No. f2978 De Graaf en zijn Dochter. m FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. lavnulani* gehad* luvallütdi Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk! adverteeren. Tarieven worden op[;faanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M| vavUaa van aan vQavln|at i M vavBaa van alken ania* van vlngai i DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Duitse he schadevergoeding. De gisteren in het St. James-paleis te Londen gehouden geallieerde conferentie, waarin de be antwoording der Duitsche tegevoorstellen plaats had, was zeer indrukwekkend. Engeland, frank rijk, Italië, België en Japan waren volledig ver tegenwoordigd. Een groot aantal militaire bevelhebbers was er bij tegenwoordig. Behalve maarschalk Henry Wilson voor Engeland, waren aanwezig de maar schalken Foch en Pétain en generaal Weygand voor Frankrijk en generaal Maglinse voor Bel gië. Naar verluidt, was maarschalk Pétain giste ren speciaal uit Frankrijk ontboden, om aan de geallieerde besprekingen deel te nemen. Van het Britsche kabinet waren aanwezig Lloyd George, lord Curzon, Bonar Law, Sir Worthington Evans, de minister van Oorlog en Chamberlain, de kanselier van de Schatkist. Lloyd George, de Duitsche tegenvoorstellen beantwoordend, betoogde, dat de Duitschers reeds hun verplichtingen hadden verzaakt ten aanzien van een aantal der belangrijkste, ver plichtingen, waaronder ook de berechting der Duitsche oorlogsmisdadigers, de ontwapening, en de betaling in geld of goederen van twintig milliard goudmark. De geallieerden hebben aan vankelijk het vredesverdrag naar de letter op genomen, daarna uitstel verleend en later zelfs het karakter van de eischen gewijzigd, doch telkens zijn de Duitschers de bepalingen niet nagekomen. Zij hebben de oorlogsmisdadigers onberecht gelaten, laat staan gestraft en militaire organisa ties zijn overal in het land uit den grond ver rezen. De Duitsche tegenvoorstellen hebben de ge allieerden er van overtuigd, dat de Duitsche regeering niet van plan is, haar verplichtingen uit het verdrag van Versailles voortvloeiend, na te komen of wellicht de kracht mist, het volk de daai'toe noodzakelijke offers af te dwingen. De geallieerden hebben daarom besloten,te handelen, uitgaande van de veronderstelling, dat de Duitsche regeering opzettelijk in gebreke blijft haar verplichtingen na te komen. Indien de Duitsche delegatie niet Maandag te kennen geeft, dat Duitschland of voornemens is de Parijsche voorstellen te aanvaarden, of zelf voorstelt, op welke wijze Duitschland aan zijn verplichtingen zal voldoen, zullen de ge allieerden, te beginnen met dien datum, over eenkomstig de bepalingen, daartoe in het ver drag van Versailles neergelegd, tot het volgende overgaan v Duisburg, Ruhrort en Dusseldorp zullen worden bezet 2e. aan de verschillende parlementen der geallieerde mogendheden zal worden verzocht, hun onderdanen te gelasten, om een zeker deel van alle betalingen voor van Duitschland be trokken goederen aan hun regeering te betalen, welk deel dan door deze regeering afgehouden wordt van het bedrag der door Duitschland verschuldigde schadevergoeding; 3e. de grens-douane-ontvangsten van de bezette gebieden moeten aan de Commissie voor Herstel worden afgegeven. Met de heffing dezer rechten zal worden voortgegaan volgens het Duitsche tarief 4e. er wordt tijdelijk een linie van douane kantoren gevestigd aan den Rijn de grenzen en de bruggehoofden worden door de geallieer den bezet. De douane-rechten van deze linie worden door de geallieerde regeeringen bepaald. Lloyd George verklaarde, dat de tweede sanctie een vermindering meebracht van de koopwaarde van alle door de geallieerden van Duitschland gekochte goederen. Een zeker gedeelte van het geld zal in de schatkist der geallieerde regeeringen worden gestort, terwijl de rest met een kwitantie voor het afgehouden bedrag aan Duitschland wordt gezonden. Minister Simons, wien men vroeg, of hij ter stond hierop wilde^mt woorden, deelde mede, dat de Duitsche delegatie de documenten, die hij de mededceling der geallieerden gevoegd waren, zou onderzoeken, terwijl hij beloofde, voor Maandag het antwoord der delegatie te zullen mededeelen. Hij veroorloofde zich echter reeds thans op te merken, dat de Britsche premier de Duitsche voorstellen scheen mis te verstaan. Volgens zijn meening, zouden de geallieerden dus de sancties, waaromtrent zij mededeeling hadden gedaan, niet behoeven toe te passen. Het is nog niet bekend, wanneer de confe rentie zal worden hervat. LUXEMBURG. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de staking te Differdange en Rodangc zich thans heeft uit gebreid tot het geheele mijnbekken van Esch, tot de fabrieken van Terres Roeges, Arbed, Rumelangc en Steinfort. Gisteravond is !n hoog oven te Differange gesprongen, doordat de arbeiders 't werk in den steek hadden gelaten. Er wordt een krachtige propaganda gevoerd, om de staking over het geheele land uit te brei den. Nader meldt men De stakin wordt algemeen. In alle fabrieken in het mijnbekken wordt gestaakt ze zijn door militairen bezet. De stad Luxemburg is zonder licht. De staking zal zich Waarschijnlijk ook tot de spoorwegen uitstrekken. (Naar het Duitsch). 21 Aan Ahlefeld zei de gouverneurja, de zaak is zonneklaar, luitenant Frederik is op dit oogenblik nog te Munckholm. Beste Ordener, men wil u aan dit ras verbinden ik begrijp uw afkeer, mijn zoon De grijsaard drukte Ordener aan zijne borst. Jonge man, gij kunt vertrekken mij ne bescherming zeI uwe beschermelingen niet verlaten, daar blijf ik borg voor. Ja, ve.trek, gij doet goed onder alle opzichten. Deze on deugende gravin van Ahlefeld r hier, dat weet ge misschien Mevrouw de gravin van Ahlefeld, zei de portier, de deur openend. Dit hoorende ging Ordener werktuigelijk terug tot achter in de kamer, en de gravin, die binnentrad zonder hem te bemerken, riep uit Heer generaal, uw leerling drijft den spot met u hij is niet naar Munckholm geweest. Waarlijk zei de generaal. Wel, mijn zoon Frederik had gisteren RUSLAND. Uit Stockholm wordt aan de „Frankf. Ztg". gemeld Over de onlusten te Moskou en Petrograd komen hier tal van sensationeele berichten bin- j nen, welke slechts moeilijk als betrouwbaar j aan te nemen zijn en bovendien geen zuiver beeld van den toestand geven. Het volgende schijnt zich toegedragen te hebben De groote levensmiddelennood en het gebrek aan brandstoffen, evenals het daardoor ontstane beperkte verkeer, hebben de Sovjet- regeering aanleiding gegeven voor lè 2 weken te Moskou en Petrograd de rantsoenen voor eenige arbeiderscategorieën in te trekken. Hier door werd een groot misnoegen veroorzaakt, dat zich uitte in levensmiddelenopstootjes. De sociaal-revolutionairen trachtten deze beweging uit te buiten en door hun propaganda in poli tieke banen te leiden. Zij gaven het volgende parool uit Onmiddellijke bijeenroeping van een nationale vergadering, vrijheid van handel. Een klein aantal Sovjet-soldaten liep naar de ontevredenen over, doch het grootste deel bleef trouw aan de Sovjet-regeering. De Sovjet-regeering schijnt, met behulp van de talrijke officieren en door behoedzaam op treden, te Moskou zeer spoedig, te Petrograd betrekkelijk langzamer de opstootjes meester te zijn geworden. ITALIË. De Romeinschc bladen vernemen, dat de Italiaansche regeering zeer strenge maatregelen heeft genomen, om de wanordelijkhede voortaan te voorkomen en te onderdrukken. Het bestuur van de spoorwegen zal de reglementen zeer streng toepassen op het personeel, dat zich aan plichtsverzuim schuldig maakt. SERV1E. Een telegram uit Cattaro aan de ,,Politika" van Belgrado meldt, dat de Fransche vloot- oversten aan de Servische overheid 12 torpedo booten en twee oud-model oorlogsschepen, de „Aartshertog Max" en de „Aartshertog Rudolf" hebben overgedragen, benevens alle forten. AMERIKA. Naar de „Matin" uit New-York verneemt, nam de aftredende president Wilson gisteren in het Witte Huis afscheid van do leden van zijn kabinet. In een toespraak roerde hij alle belangrijke gebeurtenissen aan tijdens zijn presi dentschap en verklaarde, dat Amerika niet kon vermijden aan den wereldoorlog deel te nemen. Hij rechtvaardigde de houding der re geering bij het deelnemen der Ver. Staten aan den strijd. Daarop nam Wilson een voor een van eiken minister afscheid. Hij verliet, steunend op zijn stok, het terrein van zijn arbeid. ALLERLEI. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Hamburg verneemt, zijn de havenarbeiders te Hamburg- Altona gisteren in staking gegaan, daar hun eisch inzake de loonsverhooging van tien mark per dag is afgewezen. Het havenbedrijf staat bijna geheel stil. Havas seint uit Perpignan Men meldt uit Barcelona, dat drie bommen ontploft zijn in de nabijheid van de electrische. centrale, die groote schade hebben aangericht. De eerste rechtstreeksche trein Parijs- Berlijn-Warschau vertrekt, naar wij vernemen, uit Parijs den lóden Maart a.s. Deze trein heeft aansluiting aan de treinen Londen-Ostende- Berlijn en Brussel-Berlijn en zal ongeveer 10 wagens sterk (45 assen) zijn. Het vertrek uit Berlijn in de richting naar Warschau via Posen heeft plaats des namiddags om 4 uur. Van Ber lijn uit vertrekt de trein met drie slaapwagens en ongeveer vijf wagens le en 2e kl. De trein uit de tegenovergestelde richting vertrekt den 18den Maart uit Warschau. Binnenland. Tegep dc Arbeidswet. Het bestuur van de Coaperatieve Vereeniging van Nederlandsche Ijzergieterijen meldt De Coöperatieve vereeniging van Nederland sche ijzergieterijen te Amsterdam, na kennis neming van de rapporten van haar leden om trent de huidige ongunstige bedrijfstoestanden van de Nederlandsche ijzergieterijen, overwegen de, dat die ongunstige bedrijfstoestanden in verband met onoverkomenlijke mededinging uit den vreemde grootendeels gevolg zijn van den beperkten arbeidsduur en bezwarende dagverdeeling, zooals deze geregeld zijn in de Arbeidswet 1919, welke imrnejs beide onttrekt aan het vrije overeenkomen tusschen den werkgever en zijn werknemers overwegende, dat de ijzergieterij-industrie hier te lande zich alleen kan staande houden en ontwikkelen door zeer groote, zelfs uiterste krachtsinspanning van beide belanghebbende groepen, werkgevers en werknemers beidenspreekt de wenschelijk- heid uit, dat de Arbeidswet 1919, zoomede de ter uitvoering daarvan geldende wettelijke voor schriften onverwijld gewijzigd worden in dien zin, dat de strenge en beperkende bepalingen ten aanzien van arbeidsduur en dagverdeeling ver vangen worden door meer milde en soepele regelingen, waarbij aan het vrije overeenkomen tusschen werkgever en zijn werknemers, naar gelang van de behoeften van de ijzergieterijbe- drijven in het algemeen en van elk bedrijf in het bijzonder, een ruime plaats openblijve ge lijk in den vreemde reeds het geval is. Nederland—Zwitserland. Tusschen de Nederlandsche en Duitsche spoor wegen is een nieuwe dienstregeling getroffen, be treffende doorgaande goederentreinen van Rot terdam naar Bazel. Volgens deze regeling kan het goederenvervoer voor den geheelen afstand thans in ongeveer 3 dagen geschieden. De door de spoorwegen getroffen maatregelen zullen ten doel hebben, het verkeer tusschen Nederland en Zwitserland zooveel mogelijk te bevorderen. Men is tevens overeengekomen, ook in tegenovergestelde richting, n.l. van Zwitserland naar Nederland, voor goede trein verbindingen zorg te dragen, terwijl het vee- vervoer eveneens in ongeveer denzelfden tijd kan plaats hebben als hier boven reeds aange duid. zelf de wacht op de vesting en heeft nie-mand i gezien. Zoo, zoo, mevrouw hernam de gouver- neur. Dus, vervolgde de gravin met een tri- j omfeerenden glimlach, behoeft gij uw baron niet meer te verwachten. Do generaal Levin bleef koel en afgeme ten. Ik verwacht hem niet meer gravin, dat is waar. Generaal, zei de gravin zich omwenden de ik dacht, dat we alleen waren. Wie is. De gravin wierp eenen uitvorschenden blik. op Ordener, die eene lichte buiging maakte Waarlijk vervolgde zij ik heb hem slechts eenmaal gezien, maar zonder die uniform gelijkt hijGeneraal, is hij de zoon van don vice-koning Hij zelf mevrouw, zei Ordener opnieuw buigende. De gravin glimlachte. In dit geval veroorloof ik mij, die wel dra meer voor u zal zijn, u te vragen, waar gij gisteren geweest zijt heer graaf Heer graaf? .Ik heb nog niet het ongeluk gehad mijn vader te verliezen gra vin. Zoo was het niet gemeend. Het is beter graaf te worden door eene vrouw te nemen, dan door een vader te verliezen. Het een is beter dan het andere, gra vin Het vervoerverbod bij de Duitsche spoorwegen. Het ten gevolge van de moeilijkheden in het De gravin zocht hire verbazing te verbergen door een glimlach. Kom, kom, die scherts is al te grof. Het zal wel anders worden, wanneer Ulrika van Ahlefeld u met den gouden halsketen van de orde van den Olifant zal <=mukken. Een ware keten, mevrouw zei Ordener. Gij zult zien, generaal Levin, hernam de gravin, wier lach meer en meer verlegen werd, dat uw onhandelbare leerling den rang van kolonel niet van eene dame wil aanne men. Gij hebt gelijk gravin, een man, die de sabel draagt, moet zijne epauletten niet te dan ken hebben aan een dame. !t Gelaat van de gravin begon er meer be zorgd uit te zien. Ho, ho, van waar komt dan de heer ba ron Is het waar, dat hij gisteren niet te Munck holm geweest is Mevrouw, het is mijne gewoonte niet op alle vragen te antwoorden. Generaal, tot weerziens. j Hij drukte den grijsaard de hand, groette de gravin en vertrok. De gravin was in ver gelegenheid en de gouverneur veiontwaardigd over hetgenc hij gehoord had. i XII. I We verzoeken den lezer z.ich te verplaatsen op den weg van Drontheim naar Skongen, een smallen en steenachtigen weg, die langs de golf van Drontheim loopt tot het gehucht Vigla. Daar zal hij weldra de voetstappen hooren van twee reizigers, die bij het krieken van den dag de Skongensche poort uitgetrok ken zijn, en amelijk snel voortgaan op den weg, die over heuvelen naar Vigla voert. Beiden zijn in een mantel gehuld. De- een stapt er ferm op aan met opgeheven hoofd, het uiteinde van zijne sabel komt onder het boord van zijn mantel te voorschijn en niette genstaande de nachtelijke duisternis ziet men een veer op zijn hoed door den wind wuiven. De andere is een weinig grooter, maar zijn rug is licht gewelfd, waarop een bult te zien is, waar schijnlijk gevormd door een bedelzak, die zorg vuldig verborgen wordt door een grooteren zwarten mantel, wiens versleten randen be wijzen leveren van een langen en trouwen dienst. Hij draagt geen ander wapen dan een langen stok die hem bij zijnen listigen gang wel te stade komt. Indien de lezer door de duisternis verhin derd wordt de gelaatstrekken der twee reizigers te onderscheiden, zal hij hen wel herkennen aan het gesprek, dat een van hen begint na een ver velend stilzwijgen van een uur. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1