Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 5 Maart 1921. No. 12979. De Graaf en zijn Dochter. FëUILL BnreauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk| adverteeren. Tarieven worden op[|aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bq levenslange geheels Invaliditeit j *8 verliet van een hand, veel al nog De verzekering werft gewaarkargi leer de HeUendsehe bq vernet een duim i le Sehledam. bq verliet van een rijlvinger j M verliet eiken andc* ven vinger EERSTE BLAD. Buitenlandse^ Nieuws. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De Duitse he schadevergoeding. Nopens de opvatting in ofi'icieele, politieke en parlementaire kringen te Berlijn over den politieken toestand, die geschapen is door het antwoord van Lloyd George op de Duitsche voorstellen, verneemt het correspondentiebureau Mirbach van bevoegde zijde het volgende Duitschland heeft verklaard en met cijfers aangetoond, dat de besluiten van Parijs onuit voerbaar zijn. De Duitsche tegenvoorstellen gaan tot de grens van Duitschland's draagkracht. De uiteenzetting van Lloyd George is op tal van punten voor bestrijding vatbaar. Met name zijn de aangekondigde sancties in strijd met de bepalingen van Versailles. Voorts is de uitbrei ding van het bezette gebied een schennis van de artikelen 429 en 430 van het verdrag, terwijl hoofdstuk 18 bijlage 2 alleen op economische en financieele maatregelen betrekking heeft, waarvan verscheidene geallieerde landen vol komen afstand hebben gedaan. Men kan toch niet goedschiks terugkomen op een artikel, dat voor verschillende staten in het geheel niet meer bestaat De eenige militaire sancties, waarin het ver drag van Versailles voorziet, bestaan in een ver lenging van den termijn van de bezetting en eventueel een nieuwe bezetting van het reeds ontruimde gebied. Al deze maatregelen gaan echter uit van een moedwillige breuk van de bepalingen van Versailles, die in rechte niet kan worden aangetoond. Lloyd George voert weliswaar drie punten aan waaruit de kwade trouw van Duitschland zou blijken en die als motief voor de sancties moeten dienen^ n.l. le. het uitstellen van de 45 z.g. oorlogsmisdadigers 2e. de ontwapening en 3e. de z.g. niet voor 1 Mei voldane 20 milliard. Deze zijn echter geen van alle houdbaar. Het materiaal voor de vervolging van de oorlogs misdadigers is tot dusver nog maar in heel en kele gevallen en dan nog niet volledig aan de Duitsche regeering ter hand gesteld, zoodat de vertegenwoordigers van den advocaat-generaal en van buitenlandsche zaken zich naar Londen en Brussel hebben moeten begeven, wat al uit drukkelijk zegt, dat men van Duitschen kant het niet op uitstel aanstuurt. Wat Duitschland al verricht heeft inzake de ontwapening en de moeilijkheden, die het te overwinnen had, zijn juist door Lloyd George erkdnd, zoodat het onbegrijpelijk is, dat hij hierin thans kwade trouw van Duitschland wil bespeuren. Ten aanzien van de 20 milliard staat Duitsch land op het standpunt, dat het dit bedrag be taald heeft en dat de bezwaren der geallieerden dienaangaande alleen door een gemengd scheids gerecht onderzocht kunnen worden. Wat betreft de instelling van een afzonderlijk douanestelsel in Rijnland, waarmee wordt ge- Is (Naar het Duitsch). dreigd, dat is alleen mogelijk als de economische verhouding onder de bevolking van dit gebied een dergclijken maatregel eischt. Overigens bewijst de kritiek over artikelen in de bladen van de laatste weken hoe moeilijk het voor de juristen van de Entente geworden is om, hoe dan ook, een motiveering voor sanc ties jegens Duitschland uit de bepalingen van Versailles te distilleeren 25 Meester, mijn jonge meester, wij zijn op de plaats vanwaar men tegelijk de to ren van Vigla en de torens van Drontheim ziet. Die zwarte massa voor ons aan den ho rizon is de toren en achter ons ziet gij de kathe draal. Is Vigla ver van Skongen, vroeg de an dere voetganger. Wij moeten nog door Ordals, heer, en zullen niet voor drie uur in den morgen te Skongen zijn. Welk uur slaat daar Mijn God meester, gij doet mij beven. Ja, dat is de klok van Drontheim en dat is een bewijs van onweer. De noord-westen wind krengt onweer aan. De sterren zijn al verdwenen. - Laat ons gauwer gaan, heer, als ikvragen mag- Het onweer nadert en wellicht heeft nten de verminking van het lijk van Gill en mijne vlucht reeds bemerkt in de stad. Laat oas sneller gaan. RUSLAND. Volgens mededeelingen van de Russisch-1'in- sche grens is het niet duidelijk hoe de toestand in St. Petersburg is. De arbeiders nemen een afwachtende houding aan. Het heet, dat de matrozen te Kroonstad volkomen aan den kant der opstandelingen staan. Naar luidt van een mededeeling uit Reval, bevat het Russische blad „Nowoje Roeskaja Sjin" het bericht, dat het aan de bolsjewiki is gelukt de oproerige be wegingen in Moskou en St. Petersburg te onder drukken. Uit Helsingfors wordt bericht, dat volgens tijdingen uit St. Petersburg de opstand bedwon gen is en dat de sovjet-regeering thans den toe stand meester is. De draadlooze berichten uit Moskou maken heden voor het eerst melding van den opstand. In die berichten wordt het voorgesteld of de muiterij van generaal Kosz- lofsk en de muiterij aan boord van de „Petro Paulofsk" waren uitgelokt door spionnen van de entente. „Ilufvuds Dagbladet" publiceert uitvoerige berichten over den toestand te St. Petersburg. Vluchtelingen, die over de Finsche grenzen zijn gekomen, hebben het blad het volgende verteld Op 24 Februari zijn ernstige onlusten aan de waterleiding te St. Petersburg uitgebroken. Alle arbeiders trokken naar een nabijgelegen tabaks fabriek, waar zij een groote openbare vergade ring hielden. De woordvoerders vielen de regee- ripg aan en eischten de bijeenroeping van een Constituante. Militairen verschenen ter plaatse en het gevolg was, een geregeld gevecht waar machinegeweren en kanonnen bij te pas kwamen. De roode politie hield zich bij dezen strijd neu traal. De zegslieden van „Hufvuds Dagbladet" meenen, dat het hier een overijlde uitbarsting van een oproer geldt, dat anders toch binnen korten tijd zou zijn uitgebroken. Deze plotselinge onlusten zouden het gevolg zijn van de treurige toestanden, die te St. Peters burg heerschen. Sinds nieuwjaarsdag zijn te Petersburg 2000 personen van honger omgeko men. Het stopzetten van een groot aantal fa brieken heeft den nood nog grooter gemaakt De arbeiders willlen van het radenstelsel niet meer hooren. Zij meenen dat slechts door het verdwijnen van dit stelsel het volk kan worden gered. Het feit alleen, dat te Petersburg wordt ge- staakt, is eigenlijk reeds een soort revolutie, aan gezien de sovjet-regeering alle stakingen heeft verboden. De sovjet-regeering zou over 150.000 man absoluut betrouwbare troepen beschikken, voor Met genoegen grijaaard uw pak schijnt zwaar, geel' het mij, ik ben jong en sterk. Neen, edele meester, het past den arend niet de schubben van een schildpad te dragen, j Laat mij mijn pak. 1 - Maar, wanneer het u vermoeit, het schijnt zoo zwaar. Wat is er in Toen ge eerst struikel- det, klonk het net als ijzer. De grijsaard verwijderde zich haastig een paar schreden van den jongen man. -- Geklonken meester, o neen gij vergist u. Het bevat niets dan levensmiddelen en kleeren. Neen, het is niet zwaar, heer Het welgemeende voorstel van den jonge ling scheen den ouden man verlegenheid en schrik in te boezemen, die hij zocht te ver bergen. Wel, antwoordde de jonge man, die niets van de verlegenheid des ouden bemerk te, indien het u niet vermoeit behoud hem. De grijsaard was gerustgesteld, doch haast te zich toch het gesprek over eenen anderen boeg te wenden. Het is onaangenaam des nachts als vluch telingen eenen weg te volgen, die men met genoegen overdag zou bewandelen om ontdek kingen te doen. Men vindt op den linkeroever der golf eene menigte ruinensteenen, op welke men een schrift ka^ ontcijferen, dat de over levering bevat van goden en reuzen. Aan onze rechterzijde, achter de rotsen langs den weg, het grootste gedeelte Chineezen en Letten. Een'telegram uit Helsingfors aan „Berlinske Tidende" zegt, dat de steeds grooter wordende hongersnood en het volledig gebrek aan brand stoffen de menschen te St. Petersburg tot de wanhoop heeft gedreven. Sinds drie weken is de regeering niet eens in staat geweest de reeds zoo kleine hoeveelheden distributielevensmidde len te leveren. De stad ligt bijna geheel in duis ternis Slechts gedurende enkele uren van den avond kan licht worden gebrand.De paniek is zoo groot, dat groote scharen vluchtelingen dagelijks aan de Finsche grens komen. Op het platteland zijn boerenopstanden uit gebroken. ENGELAND EN RUSLAND. Uit Londen meldt men Krassin is gisteren te Dover aangekomen. FRANKRIJK. Gisteren heeft de legercommissie uit de Kamer het voorstel besproken om het aantal maarschal ken, volgens de wet in vredestijd tot 6 beperkt, tot 12 te verhoogen. Daarover ontspon zich een levendig debat. Eenige leden, onder wie generaal Maud'huy bestreden het voorstel. Zij betreurden reeds de benoeming van de 3 jongste maarschalken, daar het aanzien dier waardig heid daardoor verbleekt en daardoor bij de keus de deur voor de politiek geopend wordt. De commissie besloot ten slotte met 11 tegen 9 stemmien, dat het aantal maarschalken tot 8 moet worden verhoogd. In de wandelgangen verwekte het debat eenige opschudding, vooral omdat de Castelnau niet in de promotie begrepen was, op grond van zijn Kamerlidmaatschap. BELGIE. De Paus heeft gevolg gegeven aan den wensch van kardinaal Mercier en een brief aan de Bel gische bisschóppen gezonden over de politieke vraagstukken en met name over de Vlaamsche kwestie. In dien brief predikt de Paus tucht en eendracht. De brief steunt de houding, die mgr. Mercier in de Vlaamsche kwestie heeft aange nomen. LUXEMBURG. Een draadbericht uit Luxemburg dd. gisteren luidt De toestand in het mijnbekken is ongewijzigd. De fabrieken te Differdingen, Redingen, Stein- fort en Dommeldingen zijn gesloten. De staal- werken en walswerken liggen stil te Esch, Belval, Terres Rouges en Dudelingen. De hoogovens staan onder leiding van arbeiders-delegaties. Te Luxemburg is het gemeentebestuur er in geslaagd den dienst der electrische centrale te verzekeren te Dommeldingen. Men verneemt nog, dat te Differdingen de bedrijfsraad, die de fabrieken in eigen beheer wilde nemen en verschillende leiders der com munisten in hechtenis zijn benomen. Alleen op de fabrieken, waar de werktijd of het personeel niet ingekrompen is,- wordt ongestoord verder gewerkt. igi het zoutmeer Sciold, dat zeker met de zee in verbinding staat door een onderaardsch kanaal. In den toren van Vigla, dien wij naderen heeft de heidensche koning de heilige Ethel- dera levend doen braden, waarna men te vergeefsch getracht heeft eene kapel van dien toren te maken, daar het hemelvuur telkens de kruisen vernielde, die men er op plaats te. Op dit oogenblik verlichtte eene felle blik semstraal de golf, de heuvelen, de rotsen en den toren, doch liet den reizigers geen tijd om een van deze voorwerpen te onderschei den oogenblikkelijk volgde een zware don derslag waarvan de echo zich van rots op rots voortplantte. Alle sterren waren verdwenen, dikke wol ken dreven met groote snelheid aan 't grau we zwerk, als hadden zij eenen wedstrijd be gonnen om elkander in te halen.De sterkewind, die deze zwarte massa !s voortstuwde had de toppen der hoornen nog niet bereikt die door geen luchten bewogen werden en waarop slechts nu en dan een zware druppel regen neerviel. Hoog in de lucht hoorde men den storm, die, gevoegd bij het bruisen der golf, nog onaan genamer werd door de tastbare duisternis. Deze woelige stilte werd eensklaps afge broken door een soort van gebrul dicht bij de twee reizigers, dat den grijsaard deed be ven. ALLERLEI. Reuter meldt uit Stockholm, dat de „Dagens Nyheter" het bericht bevat, dat de Sovjet autoriteiten paspoorten hebben geweigerd aan de delegatie van den bond van Zweedsche ex porteurs, die naar Rusland zou gaan, om daar de toestanden te bestudeeren. Het blad merkt hierbij op, dat dit een in breuk op de Russisch-Zweedsche handelsover eenkomst beduidt en dat er een verbreking van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen uit kan voortvloeien. Uit Stettin meldt men In de algeméene vergadering van de bedrijfs- raden en de besturen der vakvereenigingen werd gisteren, na een bespreking over te nemen tegen maatregelen tegen de uitsluiting van de arbei ders aan de Vulkan-werf met 780 tegen 484 stem men, en 26 ongeldige stemmen besloten, om hedenmiddag in algemeene staking te gaan. De burgerbond zal heden als protest een tegen- staking proclameeren. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 4 Maart. Benoemingen. 1. Benoeming van een lid der Commissie voor de Technische Bedrijven en het Burger lijk Armbestuur in verband met de ontslagname als zoodanig van den heer T. Slavenburg. De Raad benoemt tot lid der Commissie voor de technische bedrijven den beer L. van Pelt en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur den heer J. Brount3. Dc heeren Dinkelaar, van Pelt en Korpel komen ter vergadering. O n d e r w ij s. 2. Voorstel van B. en W. tot benoeming van leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De Raad benoemt tot leden H. H. Lomeijer, S. K. v. d. Berg, E. M. Waardenburg, Arn. Zoetmulder S.Jzn,W. L. B. Dekker, Ds. P. Bok- ma, W. Wouters, K. Lub, C. M. Knopper, Mej. Th. C. v. Rijn, C. K. Minderhoud, B. v. Bochove, S. Linnenbrink, A. C. de Jonge, en Dr. C. R. Vermaas. Belasting. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier no. 6 der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1920/21. Het kohier wordt ten bedrage van 64.058.35 goedgekeurd. Kam ervan Koophandel. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een toelage van 332.92 aan de kamer van Koophandel en Fabrieken over het dienstjaar 1920, ten einde daardoor in de gelegenheid te zijn de rekening sluitend te maken. Goedgekeurd. Bewaarscholen. 5. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van belooning aan het onderwijzend personeel van den Cursus tot opleiding van Bewaarschool- onderwijzeressen voor de waarneming van lessen bij ziekte enz. Goedgekeurd. God almachtig, riep hij, den jongen man bij den arm vattende, dat is de glimlach van den duivel in den orkaan, of de stem van Een nieuwe bliksemstraal en een nieuwe donderslag deden zijne woorden verstommen. Het onweer begon met eene hevigheid, alsof het een teeken afgewacht had. De twee rei zigers wikkelden zich vaster in hunne man tels om zich te vrijwaren voor den stortre gen en het stof, dat door een wervelwind aan de nog. droge aarde ontrukt werd. Spiagudry, riep Ordener, want deze waren de twee reizigers met behulp van den bliksem heb ik den toren van Vigla op onze rechterhand gezien laat ons er heen gaan en eene schuilpaaats zoeken. Een schuilplaats in den betooverden toren, riep de grijsaard dat Hospicius ons bescherme. Weet, mijn jeugdige meester, dat die toren verlaten is. Des te beter, grijsaard, dan behoeven we niet aan de deur te wachten. Denk eens, door welk een gruwelstuk hij besmet is. Wel daarvan zal hij gezuiverd worden Goor onze tegenwoordigheid. Kom oude volg mij. In zulk een weer zou ik de gastvrijheid van een roovershol beproeven. (Wordt vervolgd) 10 -aajgBgnHjgmnjMMSMaaa—saaMBaaaBMBaaBsawnsi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1