A. V. SCïïüLTI, Kdlenmiel, HUISBRAND-INDUSTRIE. Westvest 5, Tel. 419. i\. V. UP PHOElNlX, Stoomververij. Garage D. VAN LEEUWEN, Tel 30UA. A. BOSCH. Boterstraat 63. Tel 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemeentedienst. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 10.000.- voor de inrichting van het pand Nieuwstraat 30 tot bureaux voor den Gemeentelijken Woningdienst en het Bouw en Woningtoezicht. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. De heer v. d. Tempel verzoekt aanteeke- ning, dat hij er tegen is. Belasting op bouwterreinen. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en een verordening op de invordering eener belasting van bouwter reinen of gronden bestemd voor bouwterrein, als bedoeld in art. 242 b der Gemeentewet, in de gemeente Schiedam. De heer v. d. Tempel zegt, dat nog niet is tegemoet gekomen aan de bezwaren, die in de vorige zitting zijn geuit. Weth. B o d d e s antwoordt, dat er in de vorige zitting twee bezwaren bestonden, n.l. met betrekking tot de instellingen van weldadig heid en kerken. Er is in het wetsontwerp een wijziging aangebracht, waardoor vrijstelling wordt verleend voor reeds ter bebouwing uit gegeven grond. De heer v. d. S c h a 1 k zegt, dat hij tegen deze belasting zal stemmen. Er kleven zooveel onrechtvaardigheden aan dit voorstel, dat hij er zijn stem onmogelijk aan kan geven. De op brengst der belasting van in particuliere handen zijnde gronden zal slechts 5000 zijn. Men zal moeilijk kunnen vaststellen wat bouwgrond is. Iemand, die een klein stukje grond heeft, zal belasting moeten betalen, terwijl iemand, die een grooten tuin heeft, niet zal worden aan geslagen. Hoewel spreker in „Grondbedrijf!' de bezwaren tegen deze belasting in 't licht heeft gesteld, heeft zulks toch niets gebaat. De heer mr. Kavelaars is dankbaar voor de door weth. Boddeüs toegezegde wijziging. Hoewel nu voor het R. K. Ziekenhuis de bezwa ren zijn opgeheven, zijn er nog andere bezwaren. Er worden personen getroffen, die men niet behoorde te treffen. Zoo laat men den vrucht gebruiker en erfpachter betalen, hetgeen ech ter niet billijk is. De belasting van 1/2 der verkoopwaarde van den grond vindt spr. te hoog. Met 1/4 zou hij genoegen kunnen nemen Ten slotte betoogt spr. dat het niet billijk is het St. Liduinagesticht, hetwelk jaarlijks een belangrijk tekort op de exploitatie heeft, te belasten voor het in de nabijheid gelegen stuk grond. In verband hiermede dient spr. het volgende amendement in „B. en W. zijn bevoegd van deze belasting vrijstelling te verRenen voor bouwterrein, toe- behoorendejaan vereenigingen of instellingen van weldadigheid tot genezing of verpleging van zieken of gebrekkigen of tot algemeen nut of van kerkgenootschappen, indien daartoe naar hunne meening termen aanwezig zijn.!' Weth. Boddeüs zegt, dat hij niet had ge dacht, dat het zooeven genomen besluit, om de administratie van de gemeentebelastingen door het Rijk te doen geschieden er- zoo gemakkel- lijk zou zijn door gekomen, maar ook niet, dat dit voorstel niet op verzet zou stuiten. Weth. had evenwel niet verwacht, dat men deze belas ting als onrechtvaardig zou bestempelen. Men kan geen belastingobject bedenken, hetwelk geen bezwaren ontmoet. Door het bezit van bouw terrein ontstaat vermogensvermeerdering en de belasting hiervan is in 't algemeen toch wel te verdedigen. De bezwaren kunnen temeer niet groot zijn, daar Grondbedrijf toch het meeste zal bijdragen. Weth. bespreekt dan verschillende ter sprake i gebrachte kwesties als het begrip „bouwterrein!', de waardebepaling, het belasten van den vrucht gebruiker en erfpachter enz. Z. i. zullen deze zaken in de praktijk gemakkelijk te regelen zijn. Eigenaardig vindt weth. het, dat de heer v.d. Schalk 1/2 te weinig en mr. Kavelaars 1/2 te hoog achten. Met minder dan 1/2 kan moeilijk worden volstaan, daar de belasting anders te weinig zal opbrengen. Spr. ver klaart ten slotte, zich niet tegen het amende ment-Kavelaars te zullen verzetten. De heer v. d. Schalk vindt deze belasting geenszins een belasting naar draagkracht. De weth. gaat belasting heffen van iets wat men niet heeft. Als men belasting zou heffen alleen bij verkoop van den grond, dan zou er meer voor het voorstel te zeggen zijn. Wanneer iemand zijn vermogen alleen in land zou hebben belegd, zou hij deze belasting bezwaarlijk kunnen betalen. De kosten van invordering zullen toch ook belangrijk zijn. Spr. begrijpt niet, hoe men den moed heeft gehad, een dergelijke belasting voor te stellen. De heer m r. Kavelaars dankt voor de tegemoetkomende houding van den weth. te genover zijn amendement. Hij weidt voorts nog uit over de kwestie van de belastingheffing van den vruchtgebruiker en erfpachter. De weth. had de Vermogensbelasting en deze belasting niet op één lijn mogen stellen. Weth. Houtman meent, dat zich nog ver schillende pazzles zullen voordoen. Wanneer de gemeenete grond, welke nu als weiland ge bruikt wordt zelf als bouwgrond gaat aanwij zen, dan zal dit nadeelig zijn voor een eventueele onteigening. Ook waarschuwt weth. de elasticiteit van „Grondbedrijf!' niet te overschrijden. Er bestaat gevaar, dat als men zulks niet in 't oog houdt, de boekwaarde van den grond belangrijk zal stijgen. Wanneer de heffing der belasting niet op de allereenvoudigste wijze kan geschieden, zal spr.- moeilijk vóór de verordening kuunen stemmen. Spr. zou gaarne zien, dat de Raad hier omtrent mede van zijn gevoelen liet blijken. Weth. Boddeüs beantwoordt de verschil lende sprekers. Hij verdedigt de billijkheid der belasting en zegt, dat, wanneer B. en W. de billijkheid der belasting niet erkend hadden, hij niet met het voorstel bij den Raad aan zou zijn gekomen. Nu de invordering der gem. belasting aan het Rijk is overgedragen, zal er wel voldoende tijd beschikbaar zijn, om voor de heffing dezer belasting te zorgen. Hij bestrijdt de argumenten van mr. Kave laars ten aanzien van de belastbaarheid van vruchtgebruiker en erfpachter.Den heer Houtman antwoordt weth, dat diens bezwaren in verband met de waardevermeerdering, welke zou ont staan door aanwijzing van den grond als bouw terrein, denkbeeldig zijn. De eigenaars van dan grond weten zeer goed wat voor bouwgrond in aanmerking zal komen. Weth. betoogt, dat de gemeente zal moeten overgaan de inkomsten te versterken, daar de belastingen in de komende jaren wellicht min der zullen gaan opbrengen. Hij acht het derhalve niet verantwoord deze gelegenheid voorbij te laten gaan, om de financiën der stad te verbe teren en beveelt het voorstel ernstig bij den Raad aan. Er ontspint zich thans een debat over de vraag%at thans het eerst in stemming moet komen, het amendement Kavelaars of de ver ordening. Besloten wordt eerst het amendement-Ka velaars in stemming te doen brengen. Het amendement-Kavelaars wordt aan genomen met 12 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Collé, Korpel, Dinkelaar, Houtman, De Bruin, Hijman, v.d. Hoek en mevr.- Koeten-Ooms. Dan is aan de orde art. 1 der verordening, luidende „In deze Gemeente wordt een belasting ge heven van bouwterreinen gelegen aan bestaande straten, grachten en pleinen of van gronden welke ingevolge een krachtens artikel 28 der Woningwet goedgekeurd plan, in de naaste toekomst zijn bestemd voor bouwterrein en zijn gelegefi binnen een door Gedeputeerde Staten getrokken kring. Aanhooiighed.en van woonhuizen worden niet als bouwterrein beschouwd. Wanneer verder in deze verordening van bouw terrein wordt gesproken, worden de gronden bestemd voor bouwterrein in bovenaangegevcn zin, daaronder begrepen.!' Bij stemming over dit artikel staken de stemmen (1010) Tegen de heeren v.d. Tempel, v.d. Schalk, Evers, Collé, Korpel, Dinkelaar, Houtman, Hijman en v. d. Hoek. Op voorstel van den hoer Scheffers wordt de verdere behandeling van de verorde ning verdaagd. Scholen. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 10.500.voor uitbreiding der verwarmingsinstallatie en aankoop van schoolmeubelen en electrische lampen ten be hoeve van school G aan de Huysmansstraat. De heer mr. Kavelaars vestigt de aan dacht op de aanwezigheid van banken boven de Beurs. Hij meent, dat deze nog te gebruiken zijn. De voorzitter zal er naar informeeren. Weth. De Bruin zegt, dat als de banken goed zijn, ze nog gebruikt zullen worden. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. 9. Voorstel van B. on W. tot het verleenen van een crediet van 25.800.voor de split sing en verbetering van school H aan de Prins Mauritsstraat. De heer VanderMost zegt, dat, toen dit voorstel in Gemeentewerken is behandeld de kosten niet zoo hoog waren. Weths. De Bruin en Ho u t m a n lichten het voorstel nader toe. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ƒ2000.voor de aanschaf fing van meubelen voor de school voor Buiten gewoon Onderwijs. Goedgekeurd. Bewaarschool. 11Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot aan de Vereeniging tot Be vordering van Christelijk Onderwijs ten behoeve van den bouw van een bewaarschool aan den Oostsingel. Na een langdurigo discussie besluit do Raad het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. Personeel b ij z. bewaarscholen. 12. Voorstel van B. en W. om de besturen der Bijzondere Bewaarscholen in cle gelegen heid te stellen de traktementen van het perso neel te verbeteren. Het komt B. en W. voor, dat, waar nog geen wettelijkevoorziening is getroffen, ookvoor 1921 de subsidie als het vorig jaar kan worden ge handhaafd. Hiertoe wordt besloten. Begrooting. 13. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1921. Goedgekeurd. Machtigingen. B. en W. vragen machtiging om het pakhuis, de verdere ruimte en de opslagplaats, staande en gelegen aan de Dwarsstraat, tegen een huur prijs van 12 per week te verhuren aan R. van der Werff of andere, die daarvoor in aanmerking komen. De machtiging wordt verleend. Voorts deelen B. en W. nog mede, dat door hen besloten is tot het aanschaffen van een paar zwanen voor devijvers in het toekomstige park in W.-Frankeland en van eenden voor het waterpartijtje nabij de boschwachterswo- ning. Goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de v o o r- z i 11 e r de vergadering. Ingezonden Mededeelingen. Ons parool als Autoverhuurders „EERSTE KLAS WAGENS EN KUNDIGE BESTUURDERS". Zie ook de spreuk in het nummer van Maandag. Telef. No. 15. Binnenland. De electriciteitsvoorzieninjj van Nederland. Hef Ilaagsch Correspondentiebureau meldt Naar wij mecncn te weten, zal de Minister van Waterstaat vermoedelijk gevolg geven aan den in de gisteren door de Tweede Kamer aan genomen motie-van Beresteyn uilgedrukten wensch, om het wetsontwerp betreffende de electriciteits-voorziening van Nederland in te trekken, na daartoe bekomen machtiging van de Koningin. Nederlandsehc schilderijen naar Parijs. Het bestuur van het Dortsche museum heeft, op verzoek van het Rijk, besloten drie meester werken voor de Parijsche tentoonstelling af te staan, nl. 1 van Nic Maes, 1 van Weissenbruch en 1 van Bosboom. De twee eersten zijn echter door de deskundigen van het muséum voor het vervoer ongeschikt geacht, zoodat alleen de „Synagoge!' van Bosboom wordt afgestaan. I CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Steun voor de particuliere bouwnijverheid. De minister van Arbeid vestigt er de aandacht op, dat de bijdragen, welke ingevolge het Kon. besluit van 8 November 1920 no. 29 volgens de in de St.ct. van 7 December 1920, no. 238, op genomen regeling kunnen worden verleend ten behoeve van den bouwvan woningen door parti culieren slechts ten doel hebben te prikkelen tot woningbouw, welke zonder rijkssteun achterwege zou zijn gebleven. Is de bouw reeds aangevangen op het tijdstip van lust indienen van de aan vrage om de premie, dan kan die premie dus rdet worden verleend, tenzij met den bouw een aanvraag was gemaakt in overleg met liet ge meentebestuur en dit zich vooraf terzake heeft verstaan met den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, den heer Van der Kaa, ten Hovestraat 49, !s-Gravenhage. (St. ct.) middags ceinture taschje met inh. bruin lederen portemonnaie, rozenkrans, étui, damestasch, linnen zakje, pet, kindertasch,sleutel,handschoen Bij vinders: kinderbont, E. •Plambeek, Fa- bristraat 31 b hondenhalsband, A. Bcveland, Korte Achterweg 12 hond, J. den Held, Rotter- damschedijk 75/8 hondenhalsband, H. Meerkerk Pernisschestraat 41/1 sjaal,P.Bergkotte,Broers- vest 31 kinderportemonnaie met inh. T. van Dijk, Vriendschapstraat 3b zilverbon, C. van der Hoeven, Goereeschestraat 10 bruin lederen portemonnaie met inh. J.Stokhof,Rotterdamsche dijk 55 hondje, J. Eigenraam, Spieringhoek 101; broche, P. B. de Koning, Broersveld 51 dames- portemonnaie met inh. de Pater, Piet Heinstraat 11; handspaak, Brugwachter, Spoelingbrug papieren geld, G. Vermeulen, Kinderbuurt 15 kinderjasje, J. b. d. Pol, Hoofdstraat 31/6 koperen sleutel, P. v. d. Velden, Singel 48/9 lcousènband, J. Gille, Rozenburgerplein 6; knot sajet, A. Lansbergen, Schie 5. Een portret van minister Aalbersc. Het Centraal Bureau der R. K. Vakorganisalie ite Utrecht zal ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van minister Aalberse uitgeven een reproductie in kleuren naar diens portret on langs gemaakt door den kunstschilder Antoon Molkenbocr. Het geeft den minister weer aan zijn bureau aan den arbeid op zijn departement. Eindexamen H. 15. S. met 5-j. cursus voor Extraneï. De Minister van Onderwijs brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen, vermeld in artikel 55, 2e lid, der Middelbaar-onder wijswet, in 1921 zal worden gehouden, voor zooveel het schriftelijk gedeelte betreft, te Den Haag en te Zwolle op 1, 2, 3, 6 en 7 Juni a.s. en, voor zooveel het mondeling gedeelte betreft te 's-Gravenhage 18 Juli a.s. Zij, dio zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 April, a.s. bij schrijven, op ongezegeld papier, aanmelden bij den voorzitter der commissie, welke in dit jaar belast zal zijn met het afnemen van voren bedoeld examen, dr. E. Jensema, inspecteur van het middelbaar onderwijs in de 4de inspectie te Groningen. Voor verdere bijzonderheden betreffende dit examen wordt verwezen naar Stsct. no. 45. UIT VL AARDINGEN. In de Woensdag gehouden algemeene ver gadering van de afd. Vlaardingen van de ver- 1 eeniging ter bevordering van de Nederl. vissche- I rij is besloten, de statuten zoodanig te wijzigen, dat de vereeniging voldoet aan de in het regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fa- i brieken gestelde voorwaarden, om een kiesver- eeniging te zijn voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Daardoor wordt de mogelijkheid geopend, dat de leden ten behoeve van de vereeniging afstand doen van hun kiesrechten en clc vereeniging daardoor het recht verkrijgt, een of meer leden voor ge noemde Kamer aan te wijzen. Teyens werd besloten, een zelfstandige ver eeniging te vormen ter bevordering van de Ned. visscherij en niet meer als afdeeling op te tre den. Ook daarmee zullen de statuten in overeen stemming worden gebracht. Over die wijzigingen zal echler in een volgende vergadering moeten worden beslist, daar het daartoe reglementair aantal leden niet aanwezig was. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Nutsscholen. In een te Amsterdam gehouden vergadering is besloten tot oprichting van bijzondere scho len door de Mij. tot nut van 't Algemeen. In verband hiermede is gesticht een Nuts- voorschotbank. CHAMPAGNE „de Lossy", Reims. Aangifte van leerlingen voor de openbare lagere scholen te Schiedam. 1 Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de aangifte kan geschieden voor 15 Maart a.s. i bij de Hoofden der scholen voor kinderen, ge boren vóór of op 5 October 1915. De aangifte geschiedt voor de openbare lagere scholen voor gewoon lager onderwijs (dus niet voor M. U. L. O. of U. L. O.). Voor nadere bijzondorheden wordt verwezen naar de openbare kennisgevingen. S c h i e d a m, 4 Maart 1921. Telegrammen. WARSCHAU, 5 Maart. De spoorwegstaking is geëindigd. De minister van Arbeid is afge treden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Aan het Raadsbesluit van gis- teren om eenige watervogels aan te schaffen eneinde daarmede de waterpartijen in en nabij het Volkspark te bevolken is reeds heden gevolg gegeven. Een paar mooie witte zwanen hebben vanmor gen de vijvers in het nieuwe park aan de Alei- dastraat als verblijfplaats gekregen. Binnen eenige dagen zullen oen paar witte kwakereenden het waterpartijtje bij de bosch wachters woning versieren. B ij hetgisteronte 's-G raven hage gehouden examen nuttige handwerken is ge slaagd mej. S. P. Risseeuw alhier. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur !s Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 5 Maart. v.m. 11.54, n.m. 6 Maart. v.m. 0.33, n.m. 0.48. 7 Marrt. v.m. 1.20, n.m. 1.29. 8 Maart. v.m. 1.57, n.m. 2.02. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. SCHIEDAM, 5 Maart. Het alhier op de werf „Gusto!' nieuwgebouwde s.s. „Vechtdijk" zal de volgende week proefstoomen. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden f3per ketel. „s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2